LIETUVOS RESPUBLIKOS
SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRO 2009 M. GEGUŽĖS 12 D. ĮSAKYMO NR. A1-316 „DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINĖS DARBO INSPEKCIJOS PRIE SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTERIJOS NUOSTATŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2021 m. lapkričio 17 d. Nr. A1-819
Vilnius
1. Pakeičiu Lietuvos Respublikos valstybinės darbo inspekcijos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos nuostatus, patvirtintus Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2009 m. gegužės 12 d. įsakymu Nr. A1-316 „Dėl Lietuvos Respublikos valstybinės darbo inspekcijos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos nuostatų patvirtinimo“:
1.1. Pakeičiu 8.1.1 papunktį ir jį išdėstau taip:
„8.1.1. kontroliuoja Darbo kodekso ir kitų darbo teisės normų, darbuotojų saugos ir sveikatos norminių teisės aktų reikalavimų vykdymą ir atlieka jų pažeidimų prevenciją, tikrina, kaip įmonėse laikomasi kolektyvinių sutarčių nuostatų, teikia darbdaviams reikalavimus, nurodymus, išvadas ir rekomendacijas, taip pat kontroliuoja, kaip laikomasi darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimų, taikomų savarankiškai dirbantiems asmenims, vykdantiems savarankišką veiklą statybvietėse;“.
1.2. Pakeičiu 8.1.15 papunktį ir jį išdėstau taip:
„8.1.15. tikrina, ar darbdaviai užtikrina neblaivių darbuotojų nušalinimą nuo darbo, ar statybvietėse savarankiškai dirbantys asmenys, vykdydami savarankišką veiklą, laikosi teisės aktais nustatyto reikalavimo būti blaiviems ar neapsvaigusiems nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų;“.
1.3. Pakeičiu 8.2.1 papunktį ir jį išdėstau taip:
1.4. Pakeičiu 8.3.5 papunktį ir jį išdėstau taip:
„8.3.5. konsultuoja darbuotojus, darbuotojų atstovus, darbdaviams atstovaujančius asmenis, darbdavių įgaliotus asmenis Darbo kodekso, darbuotojų saugą ir sveikatą bei darbo santykius reglamentuojančių įstatymų ir kitų norminių teisės aktų taikymo bei vykdymo, kolektyvinių sutarčių sudarymo, profesinių sąjungų steigimo klausimais, rengia ir (ar) organizuoja atitinkamų metodikų, metodinių rekomendacijų, gerosios praktikos vadovų parengimą, jų aprobavimą ir skleidimą, taip pat konsultuoja savarankiškai dirbančius asmenis, vykdančius savarankišką veiklą statybvietėse, darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimų laikymosi klausimais, teikia jiems metodinę pagalbą;“.
1.5. Pakeičiu 16 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:
„16. Patvirtintas planinių patikrinimų planas (nurodomas juridinio asmens kodas, pavadinimas, registracijos ar veiklos adresas arba darbdavio fizinio asmens vardas, pavardė, veiklos adresas ir numatomo tikrinti administracijos padalinio pavadinimas) ir jo pakeitimai, siekiant užtikrinti skaidrią Valstybinės darbo inspekcijos veiklą ir informuoti darbdavius, skelbiami Valstybinės darbo inspekcijos interneto svetainėje iki kalendorinių metų pabaigos, apribojant automatinę šių duomenų kopijavimo galimybę. Valstybinės darbo inspekcijos inspektorius, likus ne mažiau kaip 10 darbo dienų iki planinio darbdavio patikrinimo, apie jį raštu praneša darbdaviui atstovaujančiam asmeniui ar darbdavio įgaliotam asmeniui, taip pat darbdaviui fiziniam asmeniui, nurodydamas būsimo patikrinimo pagrindą, terminą, dalyką, ir pateikia preliminarų dokumentų, kurių originalus darbdavys turi pateikti patikrinimą atliekančiam Valstybinės darbo inspekcijos inspektoriui, sąrašą. Valstybinės darbo inspekcijos inspektorius apie neplaninį patikrinimą praneša jo metu, išskyrus atvejį, kai neplaninio patikrinimo metu atliekami kontroliniai pirkimai. Atvykę atlikti planinį ar neplaninį patikrinimą, Valstybinės darbo inspekcijos inspektoriai prisistato darbdaviui atstovaujančiam asmeniui ar darbdavio įgaliotam asmeniui, ar darbdaviui fiziniam asmeniui, ar savarankiškai dirbančiam asmeniui, taip pat pateikia valstybės tarnautojo pažymėjimą, Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus ar jo įgalioto asmens sprendimą atlikti šį patikrinimą ir paaiškina jo tikslus. Valstybės tarnautojo pažymėjimas ir sprendimas atlikti patikrinimą nepateikiami nelegalaus darbo, nedeklaruoto darbo ir nedeklaruotos savarankiškos veiklos patikrinimo metu, kai atliekamas kontrolinis pirkimas. Šie dokumentai darbdaviui atstovaujančiam asmeniui ar darbdavio įgaliotam asmeniui, ar darbdaviui fiziniam asmeniui, ar asmeniui, kuris vykdo savarankišką veiklą, pateikiami iš karto, atlikus kontrolinį pirkimą.“
1.6. Pakeičiu 17 punktą ir jį išdėstau taip:
„17. Valstybinės darbo inspekcijos inspektorius, patikrinimo metu nustatęs darbuotojų saugos ir sveikatos bei darbo santykius reglamentuojančių norminių teisės aktų reikalavimų pažeidimų, vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus nustatyta tvarka surašo vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus patvirtintos formos dokumentus (reikalavimą, protokolą, aktą, nutarimą ir kt.). Reikalavimas, jame nurodžius nustatytus pažeidimus ir terminus jiems pašalinti, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo pažeidimo nustatymo arba tyrimo baigimo dienos įteikiamas darbdaviui atstovaujančiam asmeniui ar darbdavio įgaliotam asmeniui, ar savarankiškai dirbančiam asmeniui pasirašytinai arba išsiunčiamas paštu (registruotu laišku). Prireikus nurodytas terminas gali būti tikslinamas vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus nustatyta tvarka. Vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus patvirtintos formos dokumentai taip pat gali būti pasirašomi saugiu elektroniniu parašu ir siunčiami darbdaviui atstovaujančiam asmeniui ar darbdavio įgaliotam asmeniui, ar savarankiškai dirbančiam asmeniui elektroninių ryšių priemonėmis.“
1.7. Pakeičiu 19 punktą ir jį išdėstau taip:
„19. Valstybinės darbo inspekcijos inspektoriaus reikalavimai ir nurodymai darbdaviui atstovaujančiam asmeniui ar darbdavio įgaliotam asmeniui, ar savarankiškai dirbančiam asmeniui yra privalomi. Apie jų vykdymą darbdaviui atstovaujantis asmuo ar darbdavio įgaliotas asmuo, ar savarankiškai dirbantis asmuo praneša raštu reikalavime nurodytu terminu ir adresu. Valstybinės darbo inspekcijos inspektorius gali kontroliuoti įteiktų reikalavimų vykdymą, atlikdamas neplaninį darbdavio ar savarankiškai dirbančio asmens patikrinimą.“
1.8. Pakeičiu 20 punktą ir jį išdėstau taip:
„20. Valstybinės darbo inspekcijos inspektorius turi teisę gauti iš darbdaviams atstovaujančių asmenų, darbdavio įgaliotų asmenų, darbuotojų, savarankiškai dirbančių asmenų, kitų tikrinamoje darbo vietoje esančių asmenų paaiškinimus žodžiu ar raštu dėl darbo, darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymų, kitų norminių teisės aktų, reglamentuojančių darbuotojų saugą ir sveikatą bei darbo santykius, pažeidimų ar dėl Valstybinės darbo inspekcijos nurodymų nevykdymo (nesant galimybės gauti šią informaciją vietoje, darbdaviui atstovaujantis asmuo ar darbdavio įgaliotas asmuo, ar savarankiškai dirbantis asmuo vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus nustatyta tvarka kviečiamas į Valstybinės darbo inspekcijos teritorinį skyrių arba Valstybinės darbo inspekcijos administraciją).“
1.9. Pakeičiu 21 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:
1.10. Pakeičiu 22 punktą ir jį išdėstau taip:
„22. Jei darbdaviui atstovaujantis asmuo ar darbdavio įgaliotas asmuo, ar savarankiškai dirbantis (dirbantys) asmuo (asmenys) atsisako vykdyti šių Nuostatų 21 punkte nurodytą Valstybinės darbo inspekcijos inspektoriaus reikalavimą, Valstybinės darbo inspekcijos inspektorius privalo kreiptis į policiją pagalbos, kad būtų įvykdytas reikalavimas sustabdyti darbus ir iš pavojingų darbo vietų ar zonų išvesti darbuotojai, savarankiškai dirbantis (dirbantys) asmuo (asmenys) ar uždraustas darbo ir asmeninių apsaugos priemonių naudojimas.“
1.11. Papildau 272 punktu:
„272. Jei yra sudaryti dvišaliai ar daugiašaliai susitarimai, Valstybinės darbo inspekcijos vykdomuose patikrinimuose Lietuvos Respublikos teritorijoje gali dalyvauti kitų Europos Sąjungos valstybių narių, Europos laisvosios prekybos asociacijos valstybių narių darbo inspektoriai ir kiti pareigūnai (toliau – užsienio valstybių darbo inspektoriai ir kiti pareigūnai). Kartu su Valstybinės darbo inspekcijos inspektoriais nurodytuose patikrinimuose dalyvaujantys užsienio valstybių darbo inspektoriai ir kiti pareigūnai turi Valstybinės darbo inspekcijos įstatymo 9 straipsnio 1 dalies 3 ir 12 punktuose nustatytas teises bei 9 straipsnio 2 dalies 7 ir 8 punktuose nustatytas pareigas. Šiems patikrinimams vadovauja Valstybinės darbo inspekcijos inspektorius.“
1.12. Pakeičiu 28 punktą ir jį išdėstau taip:
„28. Valstybinės darbo inspekcijos veikla organizuojama pagal metinius veiklos planus, kurie rengiami vadovaujantis Strateginio valdymo metodika, patvirtinta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2021 m. balandžio 28 d. nutarimu Nr. 292 „Dėl Lietuvos Respublikos strateginio valdymo įstatymo, Lietuvos Respublikos regioninės plėtros įstatymo 4 straipsnio 3 ir 5 dalių, 7 straipsnio 1 ir 4 dalių ir Lietuvos Respublikos biudžeto sandaros įstatymo 141 straipsnio 3 dalies įgyvendinimo“, ir tvirtinami socialinės apsaugos ir darbo ministro.“
1.13. Pakeičiu 32.4.2 papunktį ir jį išdėstau taip:
1.14. Pakeičiu 32.14 papunktį ir jį išdėstau taip:
2. Įgalioju Lietuvos Respublikos vyriausiąjį valstybinį darbo inspektorių pasirašyti Lietuvos Respublikos valstybinės darbo inspekcijos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos nuostatus su visais pakeitimais ir atlikti visus Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatytus veiksmus, susijusius su jų užregistravimu Juridinių asmenų registre.
3. Nustatau, kad: