KALĖJIMŲ DEPRTAMENTO

PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTERIJOS

DIREKTORIAUS

 

Į S A K Y M A S

DĖL LYGTINIO PALEIDIMO IŠ PATAISOS ĮSTAIGOS KOMISIJOS NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

2020 m. balandžio 27 d. Nr. V-107

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso 164 straipsnio 1 dalimi:

1. T v i r t i n u Lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos komisijos nuostatus (pridedama).

2. N u s t a t a u, kad šiuo įsakymu patvirtinti Lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos komisijos nuostatai, išskyrus jų II skyrių, įsigalioja 2020 m. liepos 1 d.

3. P a v e d u Kalėjimų departamento Veiklos organizavimo skyriui su šiuo įsakymu supažindinti visas Kalėjimų departamentui prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos pavaldžias įstaigas ir šį įsakymą paskelbti teisės aktų registre.

 

 

 

Direktorius                                                                                                         Virginijus Kulikauskas

 

PATVIRTINTA

Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos direktoriaus 2020 m. balandžio 27 d. įsakymu Nr. V-107

 

LYGTINIO PALEIDIMO IŠ PATAISOS ĮSTAIGOS KOMISIJOS NUOSTATAI

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

 

1. Lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos komisijos nuostatai (toliau – nuostatai) nustato Lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos komisijos (toliau – komisija) sudarymo tvarką, komisijos funkcijas, teises ir darbo organizavimo tvarką.

2. Komisija yra Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos (toliau – Kalėjimų departamentas) direktoriaus įsakymu sudaryta kolegiali, visuomeniniais pagrindais veikianti institucija, priimanti sprendimus dėl lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos taikymo nuteistajam.

3. Komisija savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos tarptautinėmis sutartimis, Lietuvos Respublikos baudžiamuoju kodeksu, Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodeksu, Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodeksu, kitais Lietuvos Respublikos Seimo priimtais teisės aktais, Respublikos Prezidento dekretais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais, šiais nuostatais ir kitais teisės aktais.

4. Nuostatuose vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekse, Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekse, Lietuvos Respublikos probacijos įstatyme ir kituose teisės aktuose apibrėžtas sąvokas.

 

II SKYRIUS

KOMISIJOS SUDARYMAS

 

5. Paprastai pataisos įstaigoje sudaroma viena komisija. Atsižvelgdamas į pataisos įstaigoje esančių nuteistųjų ir (ar) komisijos priimamų sprendimų skaičių, Kalėjimų departamento direktorius gali sudaryti ir daugiau komisijų, arba viena komisija savo veiklą gali vykdyti keliose pataisos įstaigose.

6. Komisijos sudaromos dviejų metų laikotarpiui iš septynių narių.

7. Į komisijos narius skiriami Kalėjimų departamento, pataisos įstaigų darbuotojai, probuotojai, ne mažiau kaip du asociacijų, religinių bendruomenių ar religinių bendrijų atstovai ir (ar) savanoriai, kiti fiziniai ir juridiniai asmenys.

8. Komisijos nariais paskirti Kalėjimų departamento ir jam pavaldžių įstaigų pareigūnai, valstybės tarnautojai ar darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartį, negali sudaryti daugiau kaip 50 procentų visų komisijos narių.

9. Komisijos nariu gali būti ne jaunesnis kaip 25 metų ir atitinkantis Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatyme valstybės tarnautojams nustatytus nepriekaištingos reputacijos kriterijus asmuo.

10. Kalėjimų departamentas, su prašymu deleguoti atstovus į komisijos narius, kreipiasi į šių nuostatų 7 punkte nurodytus subjektus, taip pat kvietimas teikti siūlymus (prašymus) į komisijos narius skelbiamas Kalėjimų departamento ir pataisos įstaigos, kurioje sudaroma komisija, tinklapyje.

11. Subjektai, nurodyti šių nuostatų 7 punkte, teikdami pasiūlymus dėl kandidatų į komisijos narius, kartu pateikia kandidato gyvenimo aprašymą ir rašytinį kandidato sutikimą dėl jo atitikties nepriekaištingos reputacijos kriterijams tikrinimo. Asmenys, nepateikę gyvenimo aprašymo bei sutikimo dėl atitikties nepriekaištingos reputacijos kriterijams tikrinimo, kaip kandidatai į komisijos narius nesvarstomi.

12. Kalėjimų departamento direktorius, atsižvelgdamas į gautus pasiūlymus (prašymus) dėl kandidatų į komisijos narius, įsakymu sudaro septynių narių komisiją, – skiria komisijos pirmininką ir komisijos pirmininko pavaduotoją.

13. Asmenys apie paskyrimą į komisijos narius informuojami raštu.

14. Kalėjimų departamento direktorius įsakymu pakeičia komisijos narį nauju, kai komisijos narys:

14.1. raštu atsisako dalyvauti komisijos veikloje;

14.2. dėl atsiradusių aplinkybių negali būti laikomas nepriekaištingos reputacijos;

14.3. be pateisinamos priežasties nedalyvavo trijuose komisijos posėdžiuose iš eilės;

14.4. pažeidžia konfidencialumo pasižadėjime nustatytus įsipareigojimus;

14.5. nenusišalina nuo visų veiksmų, kurie gali sukelti interesų konfliktą.

15. Komisijai skiriamas sekretorius, kuris nėra komisijos narys. Sekretoriumi skiriamas pataisos įstaigos, kurioje veikia komisija, darbuotojas, šios įstaigos direktoriaus įsakymu.

 

III SKYRIUS

KOMISIJOS FUNKCIJOS

 

16. Komisija vykdo šias funkcijas:

16.1. Nagrinėja pataisos įstaigos pateiktas socialinio tyrimo išvadas dėl lygtinio paleidimo taikymo nuteistiesiems.

16.2. Priima motyvuotus nutarimus taikyti arba netaikyti lygtinį paleidimą iš pataisos įstaigų Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso (toliau – BVK) 157 straipsnio 1 dalies 1 punkte nurodytiems nuteistiesiems.

16.3. Priima motyvuotus nutarimus BVK 157 straipsnio 1 dalies 2 ir 3 punktuose arba 2 dalyje nurodytiems nuteistiesiems taikyti lygtinį paleidimą iš pataisos įstaigų ir teikia nurodytus nutarimus vietovės, kurioje yra nuteistojo pataisos įstaiga, apylinkės teismui.

16.4. Priėmus motyvuotą nutarimą BVK 157 straipsnio 1 ir 2 dalyse nurodytam nuteistajam netaikyti lygtinio paleidimo, teikia rekomendacijas pataisos įstaigai ir (ar) nuteistajam dėl nuteistojo socialinės reabilitacijos ir (ar) nuteistojo nusikalstamo elgesio rizikos mažinimo, nustato šių rekomendacijų įgyvendinimo terminą ir pakartotinio svarstymo dėl nuteistojo lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigų datą.

 

IV SKYRIUS

KOMISIJOS TEISĖS

 

17. Komisija turi teisę:

17.1. Gauti iš pataisos įstaigų ir probacijos tarnybos informaciją, reikalingą funkcijoms vykdyti.

17.2. Kviesti į komisijų posėdžius ir išklausyti nuteistuosius, kuriems taikytinas lygtinis paleidimas iš pataisos įstaigų, pataisos įstaigų darbuotojus, rengusius socialinio tyrimo išvadas, atlikusius nusikalstamo elgesio rizikos vertinimus arba vykdžiusius socialinės reabilitacijos priemones.

 

V SKYRIUS

KOMISIJOS DARBO ORGANIZAVIMAS

 

18. Komisijos posėdžiai vyksta pataisos įstaigoje, kurioje nuteistasis, kuriam taikytinas lygtinis paleidimas iš pataisos įstaigos, atlieka terminuotą laisvės atėmimo bausmę.

19. Komisijos posėdžius organizuoja ir jiems vadovauja komisijos pirmininkas. Komisijos pirmininkui negalint dalyvauti komisijos darbe, jo funkcijas atlieka komisijos pirmininko pavaduotojas.

20. Komisijos posėdžiai paprastai vyksta kartą per mėnesį. Komisijos pirmininko sprendimu komisijos posėdžiai gali vykti ir dažniau, atsižvelgiant į socialinių tyrimų dėl nuteistųjų, kuriems taikytinas lygtinis paleidimas iš pataisos įstaigos, teismo nutarčių atsisakyti patvirtinti komisijos nutarimą taikyti nuteistajam lygtinį paleidimą iš pataisos įstaigos skaičių, taip pat Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso 164 straipsnio 3 ir 4 dalyse ir šiuose nuostatuose nustatytus terminus komisijos funkcijoms atlikti.

21. Komisijos posėdžiuose turi dalyvauti visi jos nariai. Kai komisijos posėdyje dėl svarbių priežasčių negali dalyvauti kuris nors jos narys, komisija gali dirbti, jeigu posėdyje dalyvauja daugiau kaip pusė komisijos narių, tarp jų komisijos pirmininkas ar komisijos pirmininko pavaduotojas.

22. Negalintys dalyvauti komisijos posėdyje komisijos nariai savo nuomonę dėl lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigų taikymo nuteistajam gali pateikti raštu iki komisijos posėdžio pradžios. Raštu pateikta nuomonė turi būti paskelbta posėdyje.

23. Komisijos narys, prieš pradedant svarstyti nuteistųjų prašymus, privalo nusišalinti nuo veiksmų, jei jie gali sukelti interesų konfliktą.

24. Komisijos posėdžiai vyksta pagal darbotvarkę, patvirtintą ir pateiktą komisijos nariams ir pataisos įstaigos direktoriui arba jo įgaliotam pareigūnui, ne vėliau kaip prieš 3 darbo dienas iki komisijos posėdžio.

25. Pirmojo posėdžio datą ir darbotvarkę tvirtina pataisos įstaigos, kurioje savo veiklą vykdys komisija, direktorius, kitų komisijos posėdžių – komisijos pirmininkas.

26. Pirmojo posėdžio darbotvarkėje numatomas komisijos narių ir sekretoriaus supažindinimas su šiais nuostatais, konfidencialumo pasižadėjimų, kurių formą nustato Kalėjimų departamento direktorius (1 priedas), pasirašymas.

27. Komisijos pirmininkas posėdžių datą ir darbotvarkę tvirtina atsižvelgdamas į pataisos įstaigos teikiamų lygtinai paleisti iš pataisos įstaigos nuteistųjų, teismo nutarčių atsisakyti patvirtinti komisijos nutarimą taikyti nuteistajam lygtinį paleidimą iš pataisos įstaigos skaičių.

28. Komisijos pirmininko patvirtinta komisijos posėdžio darbotvarkė pateikiama paštu, elektroniniu paštu, arba įteikiama asmeniškai komisijos nariams ir pataisos įstaigos direktoriui arba jo įgaliotam pareigūnui. Komisijos nariams pageidaujant, kartu su darbotvarke pateikiamos, vadovaujantis Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo nuostatomis  nuasmenintos nuteistųjų socialinio tyrimo išvados.

29. Pataisos įstaigos direktorius arba jo įgaliotas pareigūnas, gavęs komisijos pirmininko patvirtintą komisijos posėdžio darbotvarkę, užtikrina, kad nuteistojo asmens byla būtų pateikta komisijai posėdžio metu, ir apie komisijos posėdį informuoja nuteistąjį, dėl kurio bus priimami sprendimai komisijos posėdyje ir prokurorą.

30. Lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigų taikymo svarstymas arba pakartotinis svarstymas dėl lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigų komisijos posėdyje apima:

30.1. nuteistojo socialinio tyrimo išvados, jam taikytų socialinės reabilitacijos priemonių ir jų įgyvendinimo rezultatų, nusikalstamo elgesio rizikos ir jos pokyčių, taip pat komisijos rekomendacijų įgyvendinimo, kai pakartotinai svarstoma dėl nuteistojo lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos, svarstymą ir įvertinimą;

30.2. nutarimo taikyti arba netaikyti nuteistajam lygtinį paleidimą iš pataisos įstaigos priėmimą;

30.3. nutarimo dėl rekomendacijų pataisos įstaigai ir (ar) nuteistajam dėl nuteistojo socialinės reabilitacijos ir (ar) nuteistojo nusikalstamo elgesio rizikos mažinimo, šių rekomendacijų įgyvendinimo termino ir pakartotinio svarstymo dėl nuteistojo lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos datos nustatymo, kai priimamas sprendimas netaikyti nuteistajam lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos, priėmimą.

31. Svarstant ir vertinant šių nuostatų 30.1 papunktyje nurodytą informaciją, komisijos kvietimu arba savo iniciatyva pateikęs prašymą komisijos posėdyje gali dalyvauti nuteistasis, kurį komisijos nariai gali apklausti, siekdami tinkamai įvertinti 30.1 papunktyje nurodytą informaciją ir priimti šių nuostatų 30.2, 30.3 papunkčiuose nurodytus sprendimus. Kartu su nuteistuoju, jo iniciatyva arba pateikę prašymą, komisijos posėdyje gali dalyvauti jo gynėjas, nepilnamečio nuteistojo atstovas pagal įstatymą.

32. Komisijos sprendimai priimami komisijos posėdyje dalyvaujančių komisijos narių balsų dauguma. Komisijos posėdyje dalyvaujančių komisijos narių balsams pasiskirsčius po lygiai, balsavimo rezultatus lemia komisijos posėdžio pirmininko balsas. Komisijos posėdžio protokole nurodomi balsavimo rezultatai, protokolą pasirašo kiekvienas komisijos narys. Negalinčio dalyvauti komisijos posėdyje komisijos nario raštu pateikta nuomonė įskaitoma į balsavimo rezultatus ir pridedama prie komisijos posėdžio protokolo.

33. Jeigu dėl komisijos sprendimo komisijos narys pareiškia atskirąją motyvuotą nuomonę, ji įrašoma posėdžio protokole.

34. Komisijai priėmus šių nuostatų 30.2 papunktyje nurodytą sprendimą, surašomas motyvuotas komisijos nutarimas dėl lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos taikymo arba netaikymo nuteistajam, kuriame turi būti nurodyta:

34.1. komisijos pavadinimas;

34.2. komisijos posėdžio, kurio metu buvo priimtas šių nuostatų 30.2 papunktyje nurodytas sprendimas, data ir vieta;

34.3. nuteistojo vardas ir pavardė, gimimo data;

34.4. nuosprendžio (nutarties), pagal kurį nuteistasis atlieka laisvės atėmimo bausmę, priėmimo data, teismas, priėmęs nuosprendį (nutartį), Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso straipsniai ir jų dalys, pagal kuriuos nuteistajam skirta laisvės atėmimo bausmė, laisvės atėmimo bausmės terminas, bausmės pradžia ir pabaiga, faktiškai atliktas laisvės atėmimo bausmės laikas, teisinis pagrindas, leidžiantis nuteistajam taikyti lygtinį paleidimą;

34.5. sprendimas taikyti arba netaikyti nuteistajam lygtinį paleidimą iš pataisos įstaigos;

34.6. motyvai dėl šių nuostatų 34.5 papunktyje nurodyto priimto sprendimo;

34.7 rekomendacijos pataisos įstaigai ir (ar) nuteistajam dėl nuteistojo socialinės reabilitacijos ir (ar) nuteistojo nusikalstamo elgesio rizikos mažinimo, šių rekomendacijų įgyvendinimo terminas ir pakartotinio svarstymo dėl nuteistojo lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos data, kai priimamas sprendimas netaikyti nuteistajam lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos;

34.8. komisijos nario atskiroji motyvuota nuomonė, jei tokia buvo pareikšta;

34.9. nutarimo apskundimo tvarka, nurodyta BVK 164 straipsnio 7 dalyje.

35. Komisijai priėmus sprendimą netaikyti nuteistajam lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos, per BVK 164 straipsnio 3 dalyje numatytą terminą, surašomas motyvuotas komisijos nutarimas dėl nuteistojo socialinės reabilitacijos ir (ar) nuteistojo nusikalstamo elgesio rizikos mažinimo, šių rekomendacijų įgyvendinimo termino ir pakartotinio svarstymo dėl nuteistojo lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos datos nustatymo.

36. Šių nuostatų 34–35 punktuose nurodytus komisijos nutarimus pasirašo komisijos posėdžio pirmininkas ir sekretorius.

37. Komisijai priėmus nutarimą BVK 157 straipsnio 1 dalies 1 punkte nurodytam nuteistajam taikyti lygtinį paleidimą iš pataisos įstaigos, nutarimo nuorašas per dvi darbo dienas nuo jo priėmimo pateikiamas nuteistajam ir išsiunčiamas prokurorui.

38. Komisijos nutarimas taikyti BVK 157 straipsnio 1 dalies 2 ar 3 punkte arba 2 dalyje nurodytam nuteistajam lygtinį paleidimą iš pataisos įstaigos per dvi darbo dienas nuo jo priėmimo dienos pateikiamas vietovės, kurioje yra nuteistojo pataisos įstaiga, apylinkės teismui, o šio nutarimo nuorašas pateikiamas nuteistajam ir išsiunčiamas prokurorui.

39. Pataisos įstaiga, gavusi komisijos nutarimą netaikyti nuteistajam lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos arba šių nuostatų 35 punkte nurodytą komisijos nutarimą, įgyvendina ir (arba) padeda nuteistajam įgyvendinti šiame nutarime numatytas rekomendacijas. Likus 20 darbo dienų iki komisijos nutarime nustatytos pakartotinio svarstymo dėl nuteistojo lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos datos, pataisos įstaiga pateikia komisijai socialinio tyrimo išvadą, papildytą duomenimis apie rekomendacijų įgyvendinimą.

40. Komisijos sekretorius rengia medžiagą komisijos posėdžiams, daro komisijos posėdžio garso įrašą, protokoluoja komisijos narių balsavimo rezultatus tvarko komisijos dokumentus, rengia komisijos nutarimų ir atsiliepimų projektus, teikia informaciją komisijos nariams ir pataisos įstaigai apie posėdžius ir jų darbotvarkes.

 

VI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

41. Pataisos įstaiga skiria komisijos veiklai reikalingas patalpas, organizuoja komisijos dokumentų saugojimą ir teikia kitą reikalingą techninę pagalbą.

 

______________________

 

Lygtinio paleidimo iš

pataisos įstaigos komisijos nuostatų

1 priedas

 

 

KONFIDENCIALUMO PASIŽADĖJIMAS

 

20__ m._____________ d. Nr. ______

_________________

(vieta)

 

Aš, ______________________________________________________________,

(vardas ir pavardė)

susipažindamas (-a) ir susipažinęs (-usi) su Lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigų komisijai pateikta nagrinėti medžiaga, pasižadu:

1. Saugoti ir tik įstatymų bei kitų teisės aktų nustatytais tikslais ir tvarka naudoti konfidencialią informaciją, kuri man taps žinoma susipažįstant su Lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigų komisijai pateikta nagrinėti medžiaga.

2. Man pateiktus dokumentus, kuriuose yra konfidencialios informacijos, saugoti tokiu būdu, kad tretieji asmenys neturėtų galimybės su jais susipažinti ir pasinaudoti, išskyrus teisės aktų nustatytus atvejus.

3. Susipažindamas (-a) su pateikta medžiaga ir susipažinęs (-usi) su ja įsipareigoju laikytis Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo nuostatų ir gerbti asmenų teisę į privatų gyvenimą.

Man išaiškinta, kad konfidencialią informaciją sudaro visa su Lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigų komisijos nagrinėjimu susijusi informacija, jeigu jos atskleidimas prieštarauja įstatymams ir daro žalą teisėtiems asmenų interesams.

Esu įspėtas (-a), kad, pažeidęs šį pasižadėjimą, turėsiu atsakyti už savo veiklą pagal Lietuvos Respublikos įstatymus.

 

 

_______________                                                         ___________________

(parašas)                                                                                                        (vardas ir pavardė)