ŠIAULIŲ MIESTO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL ŠIAULIŲ MIESTO SAVIVALDYBĖS VARDU SUDAROMŲ SUTARČIŲ PASIRAŠYMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2020 m. kovo 5 d. Nr. T-59

Šiauliai

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 2 dalies 25 punktu, 18 straipsnio 1 dalimi, Šiaulių miesto savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:

1. Patvirtinti Šiaulių miesto savivaldybės vardu sudaromų sutarčių pasirašymo tvarkos aprašą (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Šiaulių miesto savivaldybės tarybos 2013 m. gruodžio 19 d. sprendimą Nr. T-320 „Dėl Šiaulių miesto savivaldybės sudaromų sutarčių pasirašymo tvarkos aprašo patvirtinimo“.

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                                     Artūras Visockas

 

 

PATVIRTINTA

Šiaulių miesto savivaldybės tarybos

2020 m. kovo 5 d. sprendimu Nr. T-59 

 

 

 

 

ŠIAULIŲ MIESTO SAVIVALDYBĖS VARDU SUDAROMŲ SUTARČIŲ PASIRAŠYMO TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šiaulių miesto savivaldybės vardu sudaromų sutarčių pasirašymo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato Šiaulių miesto savivaldybės (toliau – Savivaldybė) vardu sudaromų sutarčių ir susitarimų (toliau – sutartys), projektų rengimo ir šių sutarčių ar susitarimų pasirašymo tvarką, asmenis, atsakingus už sutarčių ar susitarimų kuravimą ir kontrolę.

2. Aprašas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos civiliniu kodeksu (toliau – Civilinis kodeksas), Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymu (toliau – Vietos savivaldos įstatymas) ir kitais teisės aktais.

3. Savivaldybės taryba teisės aktuose nustatytais atvejais ir tvarka priima sprendimus:

3.1. dėl sutarties dalyko (paskolos ėmimo, objekto privatizavimo ir pan.). Tokiu atveju sutarties projekto pridėti prie Savivaldybės tarybos sprendimo nereikia;

3.2. pritaria atitinkamam sutarties projektui, sutarties pakeitimui ar nutraukimui, pagal priskirtą kompetenciją tvirtina pavyzdines sutartis. Šiuo atveju prie Savivaldybės tarybos sprendimo projekto pridedamas ir sutarties ar jos keitimo ar susitarimo dėl sutarties nutraukimo projektas.

4. Sąvokos:

4.1. Sutartis yra dviejų ar daugiau asmenų susitarimas sukurti, pakeisti ar nutraukti civilinius teisinius santykius, kai vienas ar keli asmenys įsipareigoja kitam asmeniui ar asmenims  atlikti tam tikrus veiksmus (ar susilaikyti nuo tam tikrų veiksmų atlikimo),  kurie įgyja reikalavimo teisę.

4.2. Koncesijos sutartis – suteikiančiosios institucijos, kuri veikia valstybės ar Savivaldybės vardu, ir koncesininko sudaryta rašytinė sutartis, kurioje nustatomos suteikiančiosios institucijos ir koncesininko teisės ir pareigos, susijusios su koncesija. Koncesijos sutarčiai keliami Lietuvos Respublikos koncesijų įstatymo nustatyti reikalavimai. Koncesijos sutartis privalo būti vieša.

4.3. Ketinimų protokolas – šalių tarpusavio susitarimas dėl būsimo bendradarbiavimo sąlygų ir principų.

4.4. Preliminarioji sutartis – šalių susitarimas, pagal kurį aptartomis sąlygomis šalys įsipareigoja ateityje sudaryti kitą – pagrindinę sutartį. Preliminarioje sutartyje privaloma numatyti terminą, iki kada šalys privalo sudaryti pagrindinę sutartį, o jei terminas nenumatomas, preliminari sutartis galioja vienus metus nuo jos sudarymo momento.

4.5. Papildomas susitarimas prie sutarties – tai neatskiriama sutarties dalis, susitarimas, kurį sutarties šalys pasirašo siekdamos pakeisti pagrindinę sutartį. Papildomų susitarimų skaičius nėra ribotas. Papildomus susitarimus pasirašo pagrindinę sutartį pasirašę šalių atstovai.

4.6. Sutartis, turinti svarbią politinę reikšmę, – sutartis, kurios dalykas svarbus socialine, ekonomine, finansine, strategijos prasme Savivaldybei, verslui, visuomenei, kuri apibrėžia ir įtvirtina naujas politikos gaires, perskirsto prioritetus, apibrėžia tikslus, padeda įgyvendinti Savivaldybės vykdomą politiką.

4.7. Taikos sutartis – šalių tarpusavio susitarimas, kai šalys tarpusavio nuolaidomis išsprendžia kilusį teisminį ginčą, užkerta kelią kilti teisminiam ginčui ateityje, išsprendžia teismo sprendimo įvykdymo klausimą arba kitus ginčytinus klausimus.

4.8. Jungtinės veiklos (partnerystės) sutartis – sutartis, kai du ar daugiau asmenų (partnerių), kooperuodami savo turtą, darbą ar žinias, įsipareigoja veikti bendrai tam tikram, įstatymui neprieštaraujančiam tikslui arba tam tikrai veiklai.

4.9. Bendradarbiavimo sutartis – sutartis, kurią sudarydami du ar daugiau asmenų neprivalo kooperuoti savo turto, o tik pasitelkdami darbą, žinias, siekia bendro tikslo.

4.10. Akcijų pasirašymo sutartimi viena šalis įsipareigoja pateikti tam tikrą skaičių naujų akcijų, o kita šalis – apmokėti visą pasirašytų akcijų emisijos kainą. Akcijų pasirašymo sutartis yra paprastos rašytinės formos, išskyrus atvejais, kai Civilinis kodeksas nustato privalomą notarinę formą  (visa ar dalis pasirašytų akcijų emisijos kainos apmokama nepiniginiu įnašu nekilnojamuoju turtu). Akcijų pasirašymo sutartis turi atitikti reikalavimus, kurie nurodyti Lietuvos Respublikos akcinių bendrovių įstatyme (toliau – Akcinių bendrovių įstatymas).

4.11. Bendrovės steigimo sutartis – sutartis, sudaroma, kai bendrovę steigia du ar daugiau steigėjų. Bendrovės steigimo sutarčiai keliami Akcinių bendrovių įstatyme nustatyti reikalavimai.

4.12. Dotacijų (finansavimo) sutartis – sutartis, sudaroma dėl tam tikrų piniginių išteklių skyrimo Savivaldybės ar Savivaldybės administracijos funkcijoms, priskirtoms Vietos savivaldos įstatymu ar kitų teisės aktų pagrindu, vykdyti.

4.13. Bendrovės steigimo aktas aktas, sudaromas, kai bendrovę steigia vienas steigėjas. Steigimo akto turiniui taikomi tie patys reikalavimai, numatyti Akcinių bendrovių įstatyme, kaip ir bendrovės steigimo sutarčiai.

4.14. Viešojo pirkimo sutartis – darbų, paslaugų ar prekių pirkimo-pardavimo sutartis, kuri sudaroma įvykdžius procedūras, numatytas Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatyme (toliau – Viešųjų pirkimų įstatymas).

4.15. Žemės, esamų pastatų ar nekilnojamųjų daiktų įsigijimo arba nuomos teisių į šiuos daiktus sutartis – nekilnojamųjų daiktų pirkimo-pardavimo, nuomos ar kitų teisių į šiuos daiktus įsigijimo (suteikimo) sutartis, sudaryta tarp perkančiosios organizacijos, Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos ar valstybės įmonės Valstybės žemės fondo ir nekilnojamųjų daiktų savininko ar jo įgalioto asmens Viešųjų pirkimų įstatymo ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės (toliau – Vyriausybė) nustatyta tvarka.

 

 

II SKYRIUS

SUTARTYS

 

5. Savivaldybė (Savivaldybės ar Savivaldybės administracijos vardu) sudaro šias sutartis:

5.1. bendradarbiavimo;

5.2. jungimosi į savivaldybių sąjungas ar prisijungimo prie tarptautinių savivaldos  organizacijų;

5.3. jungtinės veiklos (partnerystės);

5.4. ketinimų protokolus;

5.5. paskolų, lizingo ir su tuo susijusias (laidavimo, garantijos);

5.6. Europos Sąjungos struktūrinių ir kitų fondų (programų) paramos skyrimo;

5.7. viešojo pirkimo;

5.8. bendrų įmonių, viešųjų įstaigų ir akcinių bendrovių, uždarųjų akcinių bendrovių, kurių viena iš steigėjų yra Savivaldybės taryba, steigimo ir akcijų pasirašymo;

5.9. autorines, autorines kūrinio užsakymo, autoriaus turtinių teisių perleidimo į kūrinį;

5.10. privatizuoto objekto pirkimo–pardavimo;

5.11. valstybinės žemės panaudos ir valdymo, naudojimo ar disponavimo patikėjimo teise;

5.12. savivaldybės žemės panaudos ir valdymo, nuomos, naudojimo ar disponavimo patikėjimo teise;

5.13. taikos;                                 

5.14. valstybinės žemės nuomos mokesčio nepriemokų mokėjimo;

5.15. jungtinės veiklos dėl investicijų projektų įgyvendinimo ir kitokias investicijų sutartis;

5.16. koncesijos;

5.17. savivaldybės biudžeto lėšų panaudojimo;

5.18. rinkliavos administravimo;

5.19. komunalinių atliekų tvarkymo sistemos eksploatavimo;

5.20. laikinąsias paslaugų teikimo;

5.21. dotacijų;

5.22. kitas sutartis, kurių sudarymo galimybę numato Lietuvos Respublikos teisės aktai ar Savivaldybės tarybos sprendimai.

 

 

III SKYRIUS

SUTARTYS, KURIOMS SUDARYTI BŪTINAS IŠANKSTINIS SAVIVALDYBĖS TARYBOS PRITARIMAS

 

6. Be išankstinio Savivaldybės tarybos pritarimo negali būti sudaromos tokios sutartys:    

6.1. sutartys dėl jungimosi į savivaldybių sąjungas, bendradarbiavimo su užsienio šalių savivaldybėmis ir miestais, prisijungimo prie tarptautinių savivaldos organizacijų;

6.2. sutartys dėl Savivaldybės bendradarbiavimo ar jungtinės veiklos su valstybės institucijomis, kitomis savivaldybėmis ir užsienio institucijomis;

6.3. sutartys su valstybės institucijomis ar įstaigomis dėl Vietos savivaldos įstatyme nenumatytų valstybinių funkcijų įgyvendinimo, taip pat sutartys su kitomis savivaldybėmis dėl administracinių ir viešųjų paslaugų funkcijų įgyvendinimo perdavimo;

6.4. sutartys dėl paskolų ėmimo ir garantijų už ilgalaikes paskolas teikimo;

6.5. sutartys dėl Savivaldybės turto ar Savivaldybei priskirtos valstybinės žemės ir kito valstybės turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo patikėjimo teise;

6.6. sutartys dėl nekilnojamojo turto įgijimo;

6.7. sutartys su kitais asmenimis dėl juridinių asmenų steigimo;

6.8. sutartys dėl koncesijų ir partnerystės su privačiais subjektais;

6.9. kitos sutartys, kurioms sudaryti yra būtinas Savivaldybės tarybos pritarimas arba patvirtinimas pagal galiojančius Lietuvos Respublikos įstatymus ir kitus teisės aktus.

7. Savivaldybės tarybos pritarimo sutarties formai nereikia sudarant Aprašo 6 punkte nurodytas sutartis, jeigu jos parengtos pagal teisės aktais patvirtintas formas, taip pat sutartis, kurių sudarymo tvarka yra reglamentuota specialiuosiuose teisės aktuose.

8. Savivaldybės tarybos pritarimo nereikia, kai sudaromos sutartys Savivaldybės administracijos vardu, vykdant Savivaldybės administracijai arba Savivaldybės administracijos direktoriui priskirtas funkcijas. Sudarant sutartis Savivaldybės administracijos vardu, Savivaldybės administracijos direktorius turi teisę kreiptis į Savivaldybės tarybą dėl pritarimo sutarčiai, jeigu ji turi svarbią politinę reikšmę.

 

IV SKYRIUS

SUTARČIŲ PASIRAŠYMAS

 

9. Savivaldybės tarybos sprendimo dėl pritarimo sudaryti, pakeisti ar nutraukti sutartį projekte turi būti nurodytas asmuo, įgaliojamas pasirašyti sutartį, jos pakeitimą ar susitarimą dėl sutarties nutraukimo, išskyrus atvejus, kai pasirašantis sutartį asmuo yra nurodytas aukštesnės galios arba specialiuosiuose teisės aktuose.

10. Tuo atveju, kai Savivaldybės tarybos sprendimo projekte nurodytas asmuo yra atšaukiamas (atleidžiamas) iš Savivaldybėje einamų pareigų, sutartis pasirašo asmuo, laikinai einantis jo pareigas.

11. Savivaldybės viešųjų pirkimų sutartis pasirašo Savivaldybės administracijos direktorius Savivaldybės administracijos vardu. Jeigu perkamos teisinės paslaugos ir Savivaldybei, prie sutarties pridedamas ir mero įgaliojimas (Atstovavimo sutartis) teisinių paslaugų teikėjui. 

 

 

V SKYRIUS

REIKALAVIMAI SUTARTIMS IR JŲ RENGIMAS

 

12. Sutarčių projektus rengia Savivaldybės tarybos komitetai, Savivaldybės tarybos nariai, Savivaldybės meras, mero pavaduotojai, Savivaldybės administracijos direktorius, direktoriaus pavaduotojai, Savivaldybės administracijos struktūrinio padalinio, su kurio funkcijomis ir kompetencija susijęs sutarties dalykas, valstybės tarnautojai ar darbuotojai, tam tikslui sukurtos darbo grupės ir komisijos (toliau – rengėjas).

13. Sutarties projektą gali pateikti ir šalis, su kuria bus pasirašoma sutartis, tačiau tokiu atveju taikomi Aprašo reikalavimai.

14. Sudarant sutartis, vadovaujamasi Civiliniu kodeksu, kitais teisės aktais, kurie reglamentuoja sutarčių sudarymą, taip pat užsienio valstybių ar tarptautinės teisės normomis, jei sutartys sudaromos su užsienio valstybių institucijomis ir sutartyje numatoma, kad sutarčiai taikomos tarptautinės teisės ar užsienio valstybės teisės normos.

15. Viešųjų pirkimų sutarčių projektai rengiami, sutartys sudaromos ir pasirašomos vadovaujantis Viešųjų pirkimų įstatymu ir kitais Lietuvos Respublikos teisės aktais.

16. Kiekvienos sutarties paskutiniame lape turi būti nurodytas sutarties kuratorius – už sutarties tinkamą vykdymą atsakingas asmuo.

17. Sutartys sudaromos lietuvių kalba. Sutartys su užsienio institucijomis, kitais užsienio juridiniais asmenimis ar tarptautinėmis organizacijomis sudaromos lietuvių kalba ir kita abiem sutarties šalims priimtina kalba.

18. Taisymai ir braukymai sutartyse neleidžiami. Visi pakeitimai daromi papildomu susitarimu prie sutarties, teisės aktuose nustatyta tvarka.

19. Už sutarčių teisėtumą pagal savo kompetenciją atsako jas parengę, derinę ir pasirašę asmenys.

20. Už sutarčių vykdymo pasekmes atsako jas vykdantys asmenys.

21. Savivaldybės taryba ar Savivaldybės administracijos direktorius, vykdydamas Savivaldybės administracijai ar jam priskirtas funkcijas, gali patvirtinti pavyzdines atitinkamų sutarčių formas. Pavyzdinių sutarčių nuostatos gali būti keičiamos taip, kaip numatyta atitinkamame sprendime ar įsakyme dėl sutarties formos patvirtinimo.

 

VI SKYRIUS

SUTARČIŲ VYKDYMO KONTROLĖ

 

22. Už sutarties tinkamą vykdymą atsakingas sutartyje nurodytas kuratorius. Kuratorius atsakingas už sutarties vykdymo terminų laikymąsi, tinkamą informacijos pateikimą sutarties šalims, sutartinių įsipareigojimų vykdymą laiku ir raginimų dėl artėjančių ar praleistų sutarties vykdymo terminų pateikimą laiku, informacijos apie kitus sutarties vykdymo nesklandumus ir problemas pateikimą, tų problemų sprendimą pagal savo kompetenciją arba pasitelkiant tam reikalingus asmenis. Kuratorius taip pat atsakingas už viešojo pirkimo sutarčių paviešinimą įstatymo nustatyta tvarka ir terminais.

23. Sutartį pasirašęs asmuo gali įpareigoti kontroliuoti sutarties vykdymą kitą Savivaldybės administracijos struktūrinį padalinį, valstybės tarnautoją ar darbuotoją, dirbantį pagal darbo sutartį.

24. Sutarčių finansinės dalies vykdymą pagal savo kompetenciją kontroliuoja atitinkamus mokėjimus vykdantis Savivaldybės struktūrinis padalinys, tai yra Savivaldybės administracijos Strateginės plėtros ir ekonomikos departamento Strateginio planavimo ir finansų skyrius arba Apskaitos skyrius, ir sutarties kuratorius.

25. Sutarčių vykdymo kontrolė pasibaigia:

25.1. įvykdžius sutartinius įsipareigojimus;

25.2. gavus teismo sprendimą dėl sutarties privalomo nutraukimo;

25.3. šalims pasirašius susitarimą nutraukti sutartį tarpusavio susitarimu arba sutartį nutraukus vienašališkai (jei įvykdyti visi tolimesni veiksmai dėl atsiskaitymų ar atitinkamų mokėjimų išieškojimo, ar rezultatų perdavimo, ar perėmimo);

25.4. sutarčiai pasibaigus teisės aktuose nustatyta tvarka.

 

 

VII SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

26. Jei Lietuvos Respublikos teisės aktuose nustatyta kitokia tam tikrų sutarčių rūšių sudarymo ir pasirašymo tvarka, taikoma tų teisės aktų nustatyta tvarka.

27. Aprašas keičiamas, naikinamas ar stabdomas jo galiojimas Savivaldybės tarybos sprendimu.

28. Sąvokos, kurios nenumatytos Apraše, suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos įstatymuose, Vyriausybės nutarimuose  ir kituose teisės aktuose.

29. Lietuvos Respublikos įstatymuose, Vyriausybės nutarimuose ir kituose teisės aktuose nustatytos nuostatos, reglamentuojančios sutarčių pasirašymą, turi aukštesnę galią nei Aprašo nuostatos.

30. Sutarčių projektai rengiami, derinami ir vizuojami, sutartys teikiamos pasirašyti, registruojamos, tvarkomos, saugomos ir numatoma atsakomybė už sutarčių vykdymą Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymo nustatyta tvarka.

 

_________________________