LIETUVOS RESPUBLIKOS

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRO

2018 M. BIRŽELIO 27 D. ĮSAKYMO NR. A1-334 „DĖL MOBILIŲJŲ KOMANDŲ SUDARYMO, SPECIALISTŲ ATRANKOS IR JŲ DARBO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2023 m. birželio 2 d. Nr. A1-346

Vilnius

 

1.    P a k e i č i u  Mobiliųjų komandų sudarymo, specialistų atrankos ir jų darbo tvarkos aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2018 m. birželio 27 d. įsakymu Nr. A1-334 „Dėl Mobiliųjų komandų sudarymo, specialistų atrankos ir jų darbo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Aprašas):

1.1. Pakeičiu 2.9 papunktį ir jį išdėstau taip:

2.9. Kitos Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas), Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatyme, Lietuvos Respublikos apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatyme, Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatyme, Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse, Atvejo vadybos tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2018 m. kovo 29 d. įsakymu Nr. A1-141 „Dėl Atvejo vadybos tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Atvejo vadybos tvarkos aprašas).“

1.2. Pakeičiu 4 punktą ir jį išdėstau taip:

4. Siekiant užtikrinti tinkamą MK funkcijų įgyvendinimą ir visapusišką MK pagalbos teikimą, MK sudaroma iš ne mažiau kaip dviejų skirtingų specialistų – psichologo ir (ar) socialinio darbuotojo, ir (ar) krizių valdymo specialisto.

1.3. Pakeičiu 6.1.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

6.1.2. ne mažesnę kaip 6 mėnesių psichologo darbo ir (ar) savanoriško psichologo ar emocinės paramos tarnybų (linijų) konsultanto darbo su vaikais ir (ar) šeimomis patirtį;“.

1.4. Pakeičiu 6.2.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

6.2.1. turėti aukštojo mokslo kvalifikaciją, įgytą baigus socialinio darbo studijų krypties studijas ar pedagogikos studijų krypties socialinės pedagogikos studijas, ar jai lygiavertę kvalifikaciją arba iki 2014 m. gruodžio 31 d. būti įgijęs aukštojo mokslo ar jai lygiavertę kvalifikaciją ir socialinio darbuotojo kvalifikaciją;“.

1.5. Pripažįstu netekusiu galios 6.2.2 papunktį.

1.6. Pripažįstu netekusiu galios 6.2.4 papunktį.

1.7. Papildau nauju 6.3 papunkčiu:

6.3. specialistas (krizių valdymo specialistas) privalo:

6.3.1. turėti aukštojo mokslo kvalifikaciją, įgytą baigus socialinio darbo, psichologijos, medicinos, visuomenės sveikatos, reabilitacijos, slaugos, pedagogikos, edukologijos studijų krypties studijas ar pedagogikos studijų krypties socialinės pedagogikos studijas;

6.3.2. būti baigęs ne mažiau kaip 200 val. trukmės krizių valdymo ar streso įveikos, ar darbo su socialiai jautriais asmenimis (pvz.: asmenimis, turinčiais specialiųjų poreikių, delinkventinio elgesio vaikais ir jaunuoliais, nuteistaisiais, konfliktus santuokos nutraukimo procese išgyvenančiomis šeimomis, smurto aukomis ar smurtautojais), ar konsultacinio ar psichoterapinio darbo su vaikais, šeimomis, poromis, socialiai jautriais asmenimis arba jų grupėmis mokymų programas ir turėti tai patvirtinantį (-čius) dokumentą (-us) (pvz.: diplomą, pažymėjimą, sertifikatą);

6.3.3. turėti ne mažesnę kaip 1 metų praktinio darbo krizių intervencijos srityje patirtį;“.

1.8. Buvusius 6.3 ir 6.4 papunkčius laikau atitinkamai 6.4 ir 6.5 papunkčiais.

1.9. Papildau 6.31 ir 6.32 papunkčiais:

6.31. būti išklausęs priklausomybės konsultantams skirtus mokymus, nurodytus Priklausomybės konsultavimo paslaugų rizikingai ir žalingai alkoholį vartojantiems asmenims teikimo tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2018 m. rugsėjo 7 d. įsakymu Nr. V-989 „Dėl Priklausomybės konsultavimo paslaugų rizikingai ir žalingai alkoholį vartojantiems asmenims teikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, ir turėti tai patvirtinantį dokumentą (pvz.: diplomą, pažymėjimą);

6.32. turėti ne mažesnę kaip 1 metų darbo su priklausomybę turinčiais ar psichoaktyviąsias medžiagas rizikingai ar žalingai vartojančiais asmenimis ir (ar) jų šeimomis patirtį;“.

1.10. Papildau II skyrių 61 punktu:

61. Jei VVTAĮT įgaliotame teritoriniame skyriuje (toliau – VVTAĮT skyrius) jau dirba ne mažiau nei pusė (50 proc.) MK specialistų (psichologų, socialinių darbuotojų arba krizių valdymo specialistų), atitinkančių Aprašo 6.31 ir 6.32 papunkčiuose nurodytus reikalavimus, vykdant MK specialistų atranką, naujai priimamiems MK specialistams Aprašo 6.31 ir 6.32 papunkčiuose nurodyti reikalavimai netaikomi.

1.11. Pakeičiu 7 punktą ir jį išdėstau taip:

7. MK sudaroma VVTAĮT skyriuose. VVTAĮT skyriaus specialistas, nustatęs vaiko apsaugos poreikį, nedelsdamas, bet ne vėliau kaip per vieną darbo dieną, užpildo VVTAĮT direktoriaus nustatytos formos kreipimąsi (toliau – kreipimasis), nurodydamas vaiko vardą, pavardę, gimimo datą, prideda socialinės apsaugos ir darbo ministro nustatytos formos vaiko situacijos vertinimo anketą (toliau – anketa) ir juos raštu pateikia MK veiklą VVTAĮT koordinuojančiam asmeniui, kuris nedelsdamas, bet ne vėliau nei per vieną darbo dieną nuo kreipimosi dienos, VVTAĮT per dokumentų valdymo sistemą sudaro MK, paskirdamas konkrečius MK specialistus (nurodomos pareigos, vardai, pavardės) ir jiems perduodamas kreipimąsi bei anketą, ir, jei nėra Aprašo 12 punkte nurodytų aplinkybių, paveda jai vykdyti MK darbą. MK veiklą VVTAĮT koordinuojantis asmuo turi užtikrinti, kad sudarytoje MK būtų bent vienas MK specialistas, atitinkantis Aprašo 6.31 ir 6.32 papunkčiuose nurodytus reikalavimus.

1.12. Pakeičiu 8.1.2.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

8.1.2.2. padeda šeimai ir (ar) vaikui valdyti krizę, spręsti konfliktus, teikia emocinę paramą;“.

1.13. Pakeičiu 8.2.2 papunkčio pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

8.2.2. MK specialistas (socialinis darbuotojas, krizių valdymo specialistas arba psichologas), atitinkantis Aprašo 6.31 ir 6.32 papunkčiuose nurodytus reikalavimus:“.

1.14. Papildau 41.12 papunkčiu:

41.12. emocinė parama.“

2. N u s t a t a u,  kad iki šio įsakymo įsigaliojimo sudarytų mobiliųjų komandų darbas baigiamas pagal Aprašo nuostatas, galiojusias iki šio įsakymo įsigaliojimo.

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė                                                                  Monika Navickienė