LIETUVOS RESPUBLIKOS SUSISIEKIMO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SUSISIEKIMO MINISTRO

1999 M. GRUODŽIO 31 D. ĮSAKYMO NR. 456 „DĖL KELEIVIŲ IR BAGAŽO VEŽIMO JŪRA TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2015 m. birželio 17 d. Nr. 3-252(1.5 E)

Vilnius

 

 

PakeičiuLietuvos Respublikos susisiekimo ministro 1999 m. gruodžio 31 d. įsakymą Nr. 456 „Dėl Keleivių ir bagažo vežimo jūra taisyklių patvirtinimo“:

1.   Pakeičiu preambulę ir ją išdėstau taip:

„Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos prekybinės laivybos įstatymo 32 straipsnio 1 dalies 4 punktu, 1974 m. Atėnų konvencijos dėl keleivių ir jų bagažo vežimo jūra su pakeitimais, padarytais 2002 m. protokolu, nuostatomis ir įgyvendindamas 1998 m. birželio
18 d. Tarybos direktyvos 98/41/EB dėl įplaukiančiuose į ir išplaukiančiuose iš Bendrijos valstybių narių uostų keleiviniuose laivuose esančių asmenų registracijos (OL 2004 m. specialusis leidimas, 7 skyrius, 4 tomas, p. 127) su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2008 m. spalio 22 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1137/2008 dėl kai kurių teisės aktų, kuriems taikoma Sutarties 251 straipsnyje nustatyta tvarka, nuostatų, susijusių su reguliavimo procedūra su tikrinimu, suderinimo su Tarybos sprendimu 1999/468/EB (OL 2008 L 311, p. 1), nuostatas:“.

2.   Pakeičiu 2 punktą ir jį išdėstau taip:

„2. N u s t a t a u, kad registruoti asmenis pagal šių taisyklių IV skyriaus nuostatas privalo visi vežėjai, vežantys keleivius jūra iš Lietuvos Respublikos jūrų uostų, nepriklausomai nuo valstybės, kurioje laivas įregistruotas.“

3.   Nurodytu įsakymu patvirtintose Keleivių ir bagažo vežimo jūra taisyklėse:

3.1. Pakeičiu 1 punktą ir jį išdėstau taip:

„1. Šios taisyklės taikomos Lietuvos Respublikoje įregistruotiems keleiviniams laivams, išskyrus karo ir karinių pajėgų laivus ir pramogines jachtas, nebent jos turi ar turės įgulą ir komerciniais tikslais veš daugiau kaip dvylika žmonių, ir nustato keleivių ir jų bagažo vežimo jūra vietiniais ir tarptautiniais maršrutais tvarką, keleivių ir vežėjų pareigas, teises ir atsakomybę. Asmenų registravimo tvarka, nustatyta šių taisyklių IV skyriuje, yra privaloma visiems vežėjams, vežantiems keleivius iš Lietuvos Respublikos jūrų uostų ar į juos, nepriklausomai nuo jų laivų registravimo valstybės.“

3.2. Pripažįstu netekusiu galios 9 punktą.

3.3. Pakeičiu IV skyrių ir jį išdėstau taip:

 

IV. ASMENŲ REGISTRAVIMAS

24. Siekiant užtikrinti, kad įvykus avarijai paieškos, gelbėjimo ir padarinių likvidavimo darbai būtų atliekami kuo veiksmingiau, kiekviename iš Lietuvos Respublikos jūrų uosto išplaukiančiame keleiviniame laive prieš jam išvykstant suskaičiuojami visi į laivą įlipę asmenys, t. y. visi laive esantys žmonės, nesvarbu, koks jų amžius, ir sudaromas atvykusių į laivą asmenų sąrašas.

25. Kiekviename iš Lietuvos Respublikos jūrų uosto išplaukiančiame keleiviniame laive, vykstančiame maršrutu toliau nei dvidešimt jūrmylių nuo išvykimo vietos, registruojama ir vežėjo keleivių registratoriui arba krante esančiai tą pačią funkciją vykdančiai vežėjo sistemai perduodama tokia informacija:

25.1. laive esančių asmenų vardai ir pavardės;

25.2. laive esančių asmenų lytis;

25.3. laive esančių asmenų amžiaus kategorija (suaugęs, vaikas, kūdikis), kuriai priklauso kiekvienas asmuo, arba amžius ar gimimo metai;

25.4. informacija apie asmenis, pranešusius, kad esant avarinei situacijai jiems būtų reikalinga speciali priežiūra ar pagalba.

26. Vežėjas, imdamasis atsakomybės už keleivinio laivo eksploatavimą:

26.1. užtikrina, kad būtų įdiegta informacijos apie keleivius registravimo sistema (toliau – registravimo sistema), kuri atitiktų šių taisyklių 28 punkte nustatytus reikalavimus;

26.2. paskiria keleivių registratorius, t. y. krante dirbantį asmenį, atsakingą už informacijos apie į šio vežėjo laivą įlipusius asmenis saugojimą (tai gali būti asmuo, atsakingas už Tarptautinio saugaus laivų eksploatavimo ir taršos prevencijos valdymo kodekso (ISM kodekso) įpareigojimų vykdymą), šios informacijos perdavimą ištikus avarijai ar likviduojant jos padarinius.

27. Registravimo sistema, prieš pradedant ją naudoti, aprobuojama Lietuvos saugios laivybos administracijos (toliau – Administracija) jos nustatyta tvarka.

28. Registravimo sistema turi atitikti šiuos reikalavimus:

28.1. reikalinga informacija turi būti kaupiama, saugoma lengvai įskaitoma forma;

28.2. reikalinga informacija turi būti lengvai prieinama kompetentingai institucijai, atsakingai už paiešką ir gelbėjimą ar besirūpinančiai avarijos padariniais;

28.3. sistema turi būti sukurta taip, kad pernelyg ilgai nebūtų sulaikomi įlipantys ir (arba) išlipantys keleiviai;

28.4. surinkta informacija turi būti tinkamai apsaugota nuo atsitiktinio ar neteisėto sunaikinimo ar praradimo, taip pat pakeitimo, paskelbimo ar gavimo be leidimo.

281. Šių taisyklių 25 punkte nurodyta informacija registravimo sistemoje kaupiama ir saugoma 1 metus. Suėjus 1 metų terminui, informacija perkeliama į registravimo sistemos archyvą ir saugoma jame 5 metus. Pasibaigus informacijos saugojimo archyve terminui, informacija yra sunaikinama.

29. Administracija vykdo atsitiktinius registravimo sistemų patikrinimus.

291. Administracija pripažįsta kitos Europos Sąjungos valstybės narės kompetentingos institucijos aprobuotą registravimo sistemą.

292. Vežėjas turi užtikrinti, kad prieš išplaukiant keleiviniam laivui informaciją apie laive esančių asmenų skaičių ir asmenis, kurie pranešė, jog avarijos atveju jiems reikia specialios priežiūros ar pagalbos, būtų perduota laivo kapitonui ir vežėjo keleivių registratoriui arba krante esančiai tą pačią funkciją vykdančiai vežėjo sistemai.

293. Prieš keleiviniam laivui išplaukiant iš Lietuvos Respublikos jūrų uosto laivo kapitonas turi užtikrinti, kad laive esančių asmenų skaičius neviršytų šiuo keleiviniu laivu leidžiamo vežti keleivių skaičiaus.

294. Vežėjo prašymu Administracija gali keleivinius laivus, plaukiojančius vidiniais jūriniais reisais, kai maršrute tarp dviejų uostų nėra nustatyta tarpinių įplaukimų į kitus uostus ar kelionė prasideda ir baigiasi tame pačiame uoste, arba atliekančius reguliariąsias paslaugas, kai kelionė trunka mažiau kaip valandą, atleisti nuo šių taisyklių 25 punkte nustatytų įsipareigojimų. Apie priimtą sprendimą taikyti lengvatą Administracija nedelsdama praneša Europos Komisijai ir nurodo esmines priežastis.“

3.4. Papildau 731 punktu:

„731. Vežėjas turi teisę atsisakyti vežti keleivį, jeigu tokio keleivio vežimas gali sukelti neigiamų padarinių laivo saugumui, laivo įgulos, keleivio ar kitų keleivių sveikatai ar saugumui, taip pat jeigu nepateikiami visi kelionės dokumentai. Atvejai ir sąlygos, kuriomis vežėjai gali atsisakyti vežti keleivius, turi būti nustatyti vežėjo patvirtintose taisyklėse.“

3.5. Pripažįstu netekusiu galios 75.4 papunktį.

 

 

 

Susisiekimo ministras                                                                                      Rimantas Sinkevičius