LIETUVOS RESPUBLIKOS UŽSIENIO REIKALŲ MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS UŽSIENIO REIKALŲ MINISTERIJOS DARBUOTOJŲ IR BUVUSIŲ DARBUOTOJŲ SAVANORIŠKO NEATLYGINTINO PROFESINIO BENDRADARBIAVIMO ORGANIZAVIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2021 m. spalio 28 d. Nr. V-459
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos darbo reglamento, patvirtinto Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministro 2004 m. birželio 3 d. įsakymu Nr. V-78 „Dėl Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos darbo reglamento patvirtinimo“, 59 punktu ir siekdamas Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos darbuotojų profesinio tobulėjimo ir diplomatinės tarnybos atvirumo bei patrauklumo didinimo,
tvirtinu Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos darbuotojų ir buvusių darbuotojų savanoriško neatlygintino profesinio bendradarbiavimo organizavimo tvarkos aprašą (pridedama).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministro
2021 m. spalio 28 d. įsakymu Nr. V-459
LIETUVOS RESPUBLIKOS UŽSIENIO REIKALŲ MINISTERIJOS DARBUOTOJŲ IR BUVUSIŲ DARBUOTOJŲ SAVANORIŠKO NEATLYGINTINO PROFESINIO BENDRADARBIAVIMO ORGANIZAVIMO TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos darbuotojų ir buvusių darbuotojų savanoriško neatlygintino profesinio bendradarbiavimo organizavimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijoje (toliau – ministerija), Lietuvos Respublikos diplomatinėse atstovybėse, konsulinėse įstaigose ir specialiosiose misijose (toliau – atstovybės) dirbančių diplomatų, kitų valstybės tarnautojų ir darbuotojų, dirbančių pagal neterminuotas darbo sutartis (toliau – ministerijos darbuotojai), asmenų, ėjusių ministerijoje ir atstovybėse diplomato ar valstybės tarnautojo pareigas ar dirbusių pagal neterminuotas darbo sutartis (toliau – ministerijos buvę darbuotojai) (toliau visi kartu – ministerijos darbuotojai ir buvę darbuotojai), savanoriško neatlygintino profesinio bendradarbiavimo principus, organizavimą ir vykdymą.
2. Ministerijos darbuotojų ir buvusių darbuotojų savanoriško neatlygintino profesinio bendradarbiavimo (toliau – neatlygintina mentorystė) tikslas – sudaryti palankesnes sąlygas ministerijos darbuotojams ir buvusiems darbuotojams dalytis įgyta profesine patirtimi ir žiniomis tarpusavyje ir su asmenimis, studijuojančiais Lietuvos aukštosiose mokyklose pagal studijų programą arba doktorantūroje, bei Lietuvos Respublikos piliečiais, studijuojančiais užsienio valstybių aukštosiose mokyklose (toliau kartu – studentai), tuo prisidedant prie ministerijos darbuotojų profesinio tobulėjimo ir diplomatinės tarnybos atvirumo bei patrauklumo didinimo.
II SKYRIUS
NEATLYGINTINOS MENTORYSTĖS PRINCIPAI
3. Neatlygintinos mentorystės metu labiau patyręs ministerijos darbuotojas ar buvęs darbuotojas tam tikrą laikotarpį savanoriškai ir neatlygintinai dalijasi profesine tam tikros srities patirtimi ir žiniomis su mažiau patyrusiu ministerijos darbuotoju arba studentu, kuris siekia perimti jo patirtį ir žinias profesinio tobulėjimo arba studijų tikslams (toliau atitinkamai – mentorius ir ugdytinis).
4. Neatlygintina mentorystė vykdoma laikantis abipusės pagarbos, sąžiningumo, profesionalumo, atsakomybės ir konfidencialumo principų. Vykdant mentorystę laikomasi Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų reikalavimų, tarp jų ir dėl informacijos ir dokumentų tinkamo naudojimo, jų turinio konfidencialumo ir apsaugos.
III SKYRIUS
NEATLYGINTINOS MENTORYSTĖS ORGANIZAVIMAS
7. Ministerijos darbuotojas ar buvęs darbuotojas, pageidaujantis tapti mentoriumi (toliau – kandidatas tapti mentoriumi) ir turintis paprastai ne mažesnę kaip 3 metų darbo ministerijoje ir (ar) atstovybėje patirtį, elektroniniu paštu mentoryste@urm.lt pateikia Personalo vadybos ir delegavimo departamentui motyvuotą laisvos formos prašymą, kuriame nurodo savo vardą, pavardę, elektroninio pašto adresą, pageidaujamą neatlygintinos mentorystės sritį, darbo šioje srityje patirtį. Ministerijos darbuotojas taip pat nurodo einamas pareigas ministerijoje ir (ar) atstovybėje, o buvęs ministerijos darbuotojas – paskutines eitas pareigas ministerijoje ir (ar) atstovybėje bei pagrindą, kuriuo remiantis buvo nutraukta diplomato tarnybos sutartis ar jis buvo atleistas iš valstybės tarnybos, ar su juo buvo nutraukta ar pasibaigė jo darbo sutartis. Kandidatas tapti mentoriumi prašyme gali nurodyti kelias pageidaujamas neatlygintinos mentorystės sritis.
8. Mentoriumi ir ugdytiniu negali būti ministerijos darbuotojas, turintis galiojančių tarnybinių nuobaudų ir (ar) kurio tarnybinė veikla įvertinta nepatenkinamai, taip pat buvęs darbuotojas, su kuriuo diplomato tarnybos sutartis buvo nutraukta Lietuvos Respublikos diplomatinės tarnybos įstatymo 41 straipsnio 5 dalies 3 punkto, 92 straipsnio 1 dalies 1–4, 6‒9, 11 ir 12 punktuose ir 2 dalies 1, 3 ir 4 punktuose nustatytais pagrindais arba jis iš valstybės tarnautojo pareigų buvo atleistas Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatymo 27 straipsnio 9 dalies 4 punkto ir 51 straipsnio 1 dalies 3, 4, 8, 10, 14‒17 punktuose nustatytais pagrindais arba darbo sutartis su juo buvo nutraukta Lietuvos Respublikos darbo kodekso 58 straipsnyje ir 60 straipsnio 1 dalies 1, 2 ir 6 punktuose nustatytais pagrindais.
9. Įvertinęs kandidatų tapti mentoriumi atitiktį Aprašo 7 ir 8 punktuose nustatytiems reikalavimams, Personalo vadybos ir delegavimo departamentas sudaro mentorių sąrašą, kuriame nurodo asmens vardą, pavardę, einamas ar paskutines eitas pareigas ministerijoje ar atstovybėje, jo pageidaujamą mentorystės sritį, darbo šioje srityje patirtį, elektroninio pašto adresą.
10. Ministerijos darbuotojas ar studentas, pageidaujantis tapti ugdytiniu (toliau – kandidatas tapti ugdytiniu), ne vėliau kaip 4 savaitės iki neatlygintinos mentorystės pageidaujamos pradžios elektroniniu paštu mentoryste@urm.lt pateikia Personalo vadybos ir delegavimo departamentui laisvos formos motyvuotą prašymą, kuriame nurodo savo vardą, pavardę, elektroninio pašto adresą, pageidaujamą neatlygintinos mentorystės sritį ir tikslą. Kartu su prašymu studentas pateikia aukštosios mokyklos pažymą, patvirtinančią jo studijas aukštojoje mokykloje.
11. Personalo vadybos ir delegavimo departamentas įvertina kandidato tapti ugdytiniu prašyme bei mentorių sąraše nurodytą informaciją ir ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo kandidato tapti ugdytiniu prašymo gavimo, elektroniniu paštu suderinęs su atitinkamais mentorių sąraše nurodytais mentoriais, elektroniniu paštu informuoja jį apie konkretų galimą mentorių ar kelis galimus mentorius, nurodydamas vardą, pavardę, einamas arba paskutines eitas pareigas ministerijoje ar atstovybėje, siūlomą mentorystės laikotarpį ir sritį, arba informuoja, kad šiuo metu nėra jo pageidaujamos srities neatlygintinos mentorystės galimybės.
12. Kandidatas tapti ugdytiniu, gavęs Personalo vadybos ir delegavimo departamento pranešimą apie galimą mentorių ar mentorius, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas elektroniniu paštu mentoryste@urm.lt informuoja Personalo vadybos ir delegavimo departamentą apie savo sprendimą dalyvauti neatlygintinoje mentorystėje ‒ norą perimti Personalo vadybos ir delegavimo departamento pranešime nurodyto mentoriaus ar mentorių tam tikros neatlygintinos mentorystės srities profesinę patirtį ir žinias siūlomu laikotarpiu, ir nurodo pasirinktą mentorių, jei buvo pasiūlyti keli galimi mentoriai. Ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo šios informacijos gavimo Personalo vadybos ir delegavimo departamentas elektroniniu paštu informuoja mentorių apie ugdytinio sprendimą dalyvauti neatlygintinos mentorystės projekte ir perimti jo profesinę patirtį ir žinias, nurodydamas būsimojo ugdytinio vardą, pavardę, elektroninio pašto adresą, einamas pareigas arba Lietuvos ar užsienio valstybės aukštąją mokyklą, kurioje ugdytinis studijuoja, bei neatlygintinos mentorystės sritį.
IV SKYRIUS
NEATLYGINTINOS MENTORYSTĖS VYKDYMAS
13. Mentorius ir ugdytinis susitaria dėl neatlygintinos mentorystės vykdymo: konkretaus laikotarpio, tikslų, principų, mentoriaus ir ugdytinio teisių ir pareigų, konkrečios neatlygintinos mentorystės srities profesinių klausimų, kuriais bus perduodama profesinė patirtis ir žinios, mentorystės vykdymo būdo, susitikimų, konsultacijų, kitokio bendravimo turinio ir periodiškumo, kitų neatlygintinos mentorystės vykdymo klausimų. Jei ugdytinis yra studentas, rekomenduojama pasirašyti mentoriaus ir ugdytinio susitarimą, kuriame būtų aptarti šie ir kiti mentorystės vykdymo klausimai.
14. Neatlygintina mentorystė paprastai trunka nuo 2 iki 6 mėnesių, mentorius ir ugdytinis susitinka paprastai ne rečiau kaip kartą per mėnesį.
15. Neatlygintina mentorystė gali būti vykdoma kontaktiniu ir (ar) nuotoliniu būdu (vaizdo ir (ar) ryšio priemonėmis, telefonu, elektroniniu paštu ir kt.).
16. Mentorius ir ugdytinis gerbia vienas kitą, sąžiningai atlieka savo pareigas, dėl kurių susitarė pradėdami neatlygintiną mentorystę pagal šio Aprašo 13 punktą, esant galimybių dalyvauja bendruose mentorių ir ugdytinių susitikimuose, kituose renginiuose mentorystės klausimais, teikia Personalo vadybos ir delegavimo departamentui grįžtamąjį ryšį apie neatlygintinos mentorystės eigą ir rezultatus (užpildydami apklausos anketas ir pateikdami jas Personalo vadybos ir delegavimo departamentui ir (ar) kitais būdais).
17. Personalo vadybos ir delegavimo departamentas gali organizuoti bendrus mentorių ir ugdytinių susitikimus, kuriuose aptariami mentorių ir ugdytinių lūkesčiai, dalinamasi neatlygintinos mentorystės patirtimi ir rezultatais.
18. Mentorius ar ugdytinis, nusprendęs nebedalyvauti neatlygintinoje mentorystėje, apie šį sprendimą nedelsdamas elektroniniu paštu informuoja atitinkamai ugdytinį ar mentorių ir Personalo vadybos ir delegavimo departamentą (mentoryste@urm.lt).
19. Neatlygintinos mentorystės laikotarpiu mentorius paprastai nekeičiamas, išskyrus jei dėl objektyvių aplinkybių mentorius nebegali vykdyti neatlygintinos mentorystės. Tokiu atveju mentorius nedelsdamas elektroniniu paštu informuoja ugdytinį ir Personalo vadybos ir delegavimo departamentą (mentoryste@urm.lt), kuris organizuoja neatlygintiną mentorystę Aprašo 11 ir 12 punktuose nustatyta tvarka.
V SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS