RASEINIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA
SPRENDIMAS
DĖL SKOLŲ PRIPAŽINIMO BEVILTIŠKOMIS, JŲ NURAŠYMO, APSKAITOS IR INVENTORIZAVIMO RASEINIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS BIUDŽETINĖSE ĮSTAIGOSE TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2020 m. balandžio 9 d. Nr. TS-82
Raseiniai
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 2 dalies 26 punktu ir 4 dalimi, 17-uoju viešojo sektoriaus apskaitos ir finansinės atskaitomybės standartu „Finansinis turtas ir finansiniai įsipareigojimai“, patvirtintu Lietuvos Respublikos finansų ministro 2008 m. birželio 27 d. įsakymu Nr. 1K-223 „Dėl Viešojo sektoriaus apskaitos ir finansinės atskaitomybės 17-ojo standarto patvirtinimo“, Raseinių rajono savivaldybės taryba nusprendžia,
patvirtinti Skolų pripažinimo beviltiškomis, jų nurašymo, apskaitos ir inventorizavimo Raseinių rajono savivaldybės biudžetinės įstaigose tvarkos aprašą (pridedama).
Šis sprendimas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka per vieną mėnesį nuo paskelbimo ar įteikimo suinteresuotai šaliai dienos gali būti skundžiamas Regionų apygardos administracinio teismo Šiaulių rūmams (Dvaro g. 80, LT-76298 Šiauliai).
PATVIRTINTA
Raseinių rajono savivaldybės tarybos
2020 m. balandžio 9 d. sprendimu Nr. TS-82
SKOLŲ PRIPAŽINIMO BEVILTIŠKOMIS, JŲ NURAŠYMO, APSKAITOS IR INVENTORIZAVIMO RASEINIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS BIUDŽETINĖSE ĮSTAIGOSE TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Skolų pripažinimo beviltiškomis, jų nurašymo, apskaitos ir inventorizavimo Raseinių rajono savivaldybės biudžetinėse įstaigose tvarkos aprašas (toliau – Tvarkos aprašas) reglamentuoja skolų pripažinimo beviltiškomis bei pastangų susigrąžinti šias skolas įrodymo procedūras, skolų apskaitą (inventorizavimą) ir nurašymą.
2. Šis Tvarkos aprašas taikomas visoms Raseinių rajono savivaldybės (toliau – savivaldybė) biudžetinėms įstaigoms (toliau kartu – savivaldybės įstaigos, atskirai - savivaldybės įstaiga).
3. Šis Tvarkos aprašas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymu, Skolų beviltiškumo bei pastangų susigrąžinti šias skolas įrodymo ir beviltiškų skolų sumų apskaičiavimo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos finansų ministro 2002 m. vasario 11 d. įsakymu Nr. 40 „Dėl Skolų beviltiškumo bei pastangų susigrąžinti šias skolas įrodymo ir beviltiškų skolų sumų apskaičiavimo taisyklių patvirtinimo“ ir 17-uoju viešojo sektoriaus apskaitos ir finansinės atskaitomybės standartu „Finansinis turtas ir finansiniai įsipareigojimai“, patvirtintu Lietuvos Respublikos finansų ministro 2008 m. birželio 27 d. įsakymu Nr. 1K-223 „Dėl viešojo sektoriaus apskaitos ir finansinės atskaitomybės 17-ojo standarto patvirtinimo“.
II SKYRIUS
SKOLŲ PRIPAŽINIMAS BEVILTIŠKOMIS
4. Skola, jos dalis ir/ar delspinigiai (toliau – skola), kurių neįmanoma ar netikslinga išieškoti iš fizinio ar juridinio asmens (toliau – skolininkas), gali būti pripažinta beviltiška dėl šių priežasčių:
4.1. savivaldybės įstaiga negali susigrąžinti skolos, kuri neviršija arba lygi 30 eurų, praėjus ne mažiau kaip trejiems metams nuo skolos įtraukimo į apskaitą momento;
4.2. savivaldybės įstaiga negali susigrąžinti skolos, kuri viršija 30 eurų, praėjus ne mažiau kaip penkeriems metams nuo skolos įtraukimo į apskaitą momento;
4.3. skolininkas yra miręs arba paskelbtas mirusiu ir nėra įpėdinių, galinčių atsakyti už skolinius įsipareigojimus, arba įpėdinio turto nepakanka palikėjo skoloms susigrąžinti;
III SKYRIUS
SKOLŲ BEVILTIŠKUMĄ ĮRODANTYS DOKUMENTAI
6. Šio Tvarkos aprašo 4.1 ir 4.2 papunkčiuose nurodytais atvejais skolų beviltiškumą ir pastangas skoloms susigrąžinti įrodantys šie dokumentai:
6.1. skolų suderinimo aktai (jei jie sudaryti (pasirašyti)) arba įrodymai, kad šie aktai, informaciniai pranešimai buvo siųsti skolininkui, savivaldybės įstaigos išoriniai dokumentai (susirašinėjimo su skolininku įrodymai – registruoti laiškai, telegramos, fakso pranešimai, bankų, audito firmų ir kitų organizacijų rašytinė informacija, susijusi su skolininko finansinės būklės įvertinimu, ir kt.);
6.2. įsiteisėjęs Lietuvos Respublikos teismo (arba ginčą nagrinėjusios institucijos) sprendimas, nuosprendis arba nutartis (toliau – teismo sprendimas), kuriais patvirtinama savivaldybės įstaigos teisė susigrąžinti skolas, arba teismo sprendimas, kuriuo sumažėja arba paneigiamos skolininko skolos;
7. Šio Tvarkos aprašo 4.3 papunktyje nurodytu atveju skolų beviltiškumą ir pastangas skoloms susigrąžinti įrodantys šie dokumentai:
7.1. skolininko mirties faktą patvirtinantis dokumentas. Jeigu savivaldybės įstaiga neturi galimybės gauti šiame papunktyje nurodyto dokumento, tai ji turi turėti kitą dokumentą, kuriame turi būti oficialiai (teismo, notaro, civilinės metrikacijos funkcijas tvarkančios arba kitokios valstybinės institucijos) nurodytas faktas, kad skolininkas yra miręs arba paskelbtas mirusiu;
7.2. dokumentai, kuriuose turi būti oficialiai (teismo, notaro, civilinę metrikaciją tvarkančios arba kitokios valstybinės institucijos) nurodomas faktas, kas yra skolininko įpėdinis (arba įpėdiniai) ir teisių ir pareigų perėmėjas arba perėmėjai. Tais atvejais, kai už palikėjo (skolininko) skolas įpėdinis atsako visu savo turtu, faktą, kad įpėdinio turto nepakanka skoloms susigrąžinti.
8. Šio Tvarkos aprašo 4.4 papunktyje nurodytu atveju savivaldybės įstaiga privalo turėti valstybės įmonės Registrų centras išduotą dokumentą apie įregistruotą juridinio asmens teisinį statusą (likviduotas).
9. Šio Tvarkos aprašo 4.5 papunktyje nurodytu atveju savivaldybės įstaiga privalo turėti šiuos dokumentus:
9.1. įsiteisėjusią teismo nutartį likviduoti įmonę dėl bankroto arba kreditorių susirinkimo nutarimą paskelbti įmonę likviduojama dėl bankroto, arba valstybės įmonės Registrų centro išduotą dokumentą apie įregistruotą juridinio asmens teisinį statusą (bankrutavęs);
10. Šio Tvarkos aprašo 4.6 papunktyje nurodytu atveju savivaldybės įstaiga privalo turėti dokumentus, įrodančius skolos atsiradimo faktą ir datą įstaigos apskaitos registruose (gautinų sumų inventorizavimo aprašai – sutikrinimo žiniaraščiai, atsiskaitymų su skolininkais apskaitos žiniaraščiai, mokėtojo apskaitos kortelės ar kt.).
11. Šio Tvarkos aprašo 6–10 punktuose nurodyti reikalavimai dėl dokumentų, įrodančių skolų beviltiškumą ir pastangas atgauti skolas, netaikomi, jeigu:
11.1. savivaldybės įstaiga šiuos faktus gali patikrinti pagal su registrų tvarkytojais sudarytas sutartis arba pagal Lietuvos Respublikos teisės aktų nuostatas prieinamus (skelbiamus) viešus duomenis duomenų bazėse;
IV SKYRIUS
SKOLŲ PRIPAŽINIMO BEVILTIŠKOMIS APSKAITOS TVARKA,
NURAŠYMAS IR INVENTORIZAVIMAS
13. Savivaldybės įstaigos vadovo įsakymu sudaryta Skolų pripažinimo beviltiškomis nagrinėjimo komisija analizuoja skolų negrąžinimo priežastis ir nustačiusi, kad skola atitinka šio Tvarkos aprašo 4 punkte nurodytą skolų pripažinimo beviltiškomis pagrindą, teikia Savivaldybės įstaigos vadovui siūlymą pripažinti skolą beviltiška kartu su motyvuota išvada ir skolos beviltiškumą patvirtinančių dokumentų kopijomis.
14. Savivaldybės įstaigos sudarytos Skolų pripažinimo beviltiškomis nagrinėjimo komisijos siūlymu savivaldybės įstaigos vadovas (Tvarkos aprašo 15 punkte nurodytais atvejais) ar savivaldybės taryba (Tvarkos aprašo 16 punkte nurodytais atvejais) priima sprendimą dėl skolų pripažinimo beviltiškomis ir jų nurašymo.
15. Skolos pripažįstamos beviltiškomis ir jos nurašomos iš savivaldybės įstaigos apskaitos registrų savivaldybės įstaigos vadovo įsakymu, kai:
16. Kitais atvejais skolos pripažįstamos beviltiškomis ir jos nurašomos iš savivaldybės įstaigos apskaitos registrų Savivaldybės tarybos sprendimu šia tvarka:
16.1. savivaldybės įstaigos vadovas kreipiasi raštu į Savivaldybės administracijos direktorių su motyvuota išvada ir skolų beviltiškumą patvirtinančiomis dokumentų kopijomis (jeigu reikia) dėl kreipimosi į Savivaldybės tarybą pripažinti skolą beviltiška ir pritarti ją nurašyti iš balanso;
17. Dokumentai, kurių pagrindu skolos pripažintos beviltiškomis, savivaldybės įstaigoje saugomi tokia pačia tvarka ir terminais, kaip ir buhalterinės apskaitos dokumentai - pagal galiojančius norminius teisės aktus.
18. Beviltiškų skolų apskaita tvarkoma vadovaujantis viešojo sektoriaus apskaitos ir finansinės atskaitomybės standartais, patvirtintais Lietuvos Respublikos finansų ministro įsakymais ir šio Tvarkos aprašo nustatyta tvarka.
19. Savivaldybės įstaigos vadovo įsakymu ir Savivaldybės tarybos sprendimu pripažintos beviltiškomis skolos nurašomos iš įstaigos apskaitos registrų ir užregistruojamos įstaigos nebalansinėse sąskaitose.
20. Nurašytų pripažintų beviltiškomis skolų apskaita tvarkoma įstaigos nebalansinėse sąskaitose dešimt metų nuo jų užregistravimo dienos. Atgautos skolų sumos pervedamos į savivaldybės biudžetą. Neatgautos skolos nurašomos iš įstaigos nebalansinės apskaitos po dešimties metų nuo jų nurašymo iš įstaigos apskaitos registrų dienos.
V SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
22. Savivaldybės įstaigų darbuotojai privalo imtis visų įmanomų priemonių, siekdami užkirsti galimybę susidaryti beviltiškoms skoloms, ir privalo imtis visų įmanomų teisėtų priemonių skoloms išieškoti.