Valstybės sienos apsaugos tarnybos

prie Lietuvos Respublikos Vidaus reikalų ministerijos

VADAS

 

 

ĮSAKYMAS

DĖL UŽSIENIEČIŲ, SULAIKYTŲ UŽ NETEISĖTĄ ATVYKIMĄ Į

LIETUVOS RESPUBLIKĄ AR BUVIMĄ JOJE, PIRŠTŲ ATSPAUDŲ PAĖMIMO

TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2015 m. liepos 17 d. Nr. 4-227

Vilnius

 

Vadovaudamasis Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) Nr. 603/2013 dėl Eurodac sistemos pirštų atspaudams lyginti sukūrimo siekiant veiksmingai taikyti Reglamentą (ES) Nr. 604/2013, kuriuo išdėstomi valstybės narės, atsakingos už trečiosios šalies piliečio arba asmens be pilietybės vienoje iš valstybių narių pateikto tarptautinės apsaugos prašymo nagrinėjimą, nustatymo kriterijai ir mechanizmai, ir dėl valstybių narių teisėsaugos institucijų bei Europolo teisėsaugos tikslais teikiamų prašymų palyginti duomenis su Eurodac sistemos duomenimis ir kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) Nr. 1077/2011, kuriuo įsteigiama Europos didelės apimties IT sistemų laisvės, saugumo ir teisingumo erdvėje operacijų valdymo agentūra (OL 2013 L 180, p. 1), Lietuvos Respublikos įstatymu „Dėl užsieniečių teisinės padėties“, Užsieniečių registro nuostatais, patvirtintais Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2014 rugsėjo 17 d. nutarimu Nr. 968 „Dėl Užsieniečių registro reorganizavimo ir Užsieniečių registro nuostatų patvirtinimo“:

1. T v i r t i n u Užsieniečių, sulaikytų už neteisėtą atvykimą į Lietuvos Respubliką ar buvimą joje, pirštų atspaudų paėmimo tvarkos aprašą (pridedama).

2. N u s t a t a u, kad šis įsakymas skelbtinas Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos interneto tinklapyje.

3. Šis įsakymas įsigalioja nuo 2015 m. liepos 20 d.

 

 

Tarnybos vadas                                                                                                                Renatas Požėla

 


 

PATVIRTINTA

Valstybės sienos apsaugos tarnybos

prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos vado 2015 m. liepos 17 d.

įsakymu Nr. 4-227

 

UŽSIENIEČIŲ, SULAIKYTŲ UŽ NETEISĖTĄ ATVYKIMĄ Į LIETUVOS RESPUBLIKĄ AR BUVIMĄ JOJE, PIRŠTŲ ATSPAUDŲ PAĖMIMO

 

TVARKOS APRAŠAS

 

 

 

I SKYRIUS

 

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

 

 

1. Užsieniečių, sulaikytų už neteisėtą atvykimą į Lietuvos Respubliką ar buvimą joje, pirštų atspaudų paėmimo tvarkos aprašas (toliau – aprašas) reglamentuoja užsieniečių, sulaikytų už neteisėtą atvykimą į Lietuvos Respubliką per Europos Sąjungos išorės sieną ar neteisėtą buvimą šalyje, pirštų atspaudų paėmimo, duomenų perdavimo ir lyginimo bei informacijos teikimo šiems užsieniečiams tvarką.

2. Šiame apraše vartojamos sąvokos:

EURODAC ES elektroninė informacinė sistema, įsteigta pagal 2013 m. birželio 26 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) Nr. 603/2013 „Dėl Eurodac sistemos pirštų atspaudams lyginti sukūrimo siekiant veiksmingai taikyti Reglamentą (ES) Nr. 604/2013“, kuriuo išdėstomi valstybės narės, atsakingos už trečiosios šalies piliečio arba asmens be pilietybės vienoje iš valstybių narių pateikto tarptautinės apsaugos prašymo nagrinėjimą, nustatymo kriterijai ir mechanizmai, ir dėl valstybių narių teisėsaugos institucijų bei Europolo teisėsaugos tikslais teikiamų prašymų palyginti duomenis su Eurodac sistemos duomenimis ir kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) Nr. 1077/2011, kuriuo įsteigiama Europos didelės apimties IT sistemų laisvės, saugumo ir teisingumo erdvėje operacijų valdymo agentūra (OL 2013 L 180, p. 1) (toliau – Eurodac reglamentas).

EURODAC nuorodos numeris – daktiloskopijos kortelės numeris, nurodytas Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 603/2013 24 straipsnio 4 dalyje.

Nacionalinė Eurodac sistemos duomenų perdavimo įstaiga– vidaus reikalų ministro paskirta institucija, kuri atsako už Eurodac sistemos funkcionavimą Lietuvos Respublikoje ir teikia bei priima Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 603/2013 11 straipsnyje nurodytus duomenis (toliau – Eurodac duomenys).

Pirštų atspaudų duomenys – visų pirštų arba bent jau smiliaus atspaudų duomenys, o jeigu jų nėra, visų kitų asmens pirštų atspaudai arba latentinis pirštų atspaudas.

Kitos šiame apraše vartojamos sąvokos atitinka sąvokas, apibrėžtas Lietuvos Respublikos įstatyme „Dėl užsieniečių teisinės padėties“.

 

 

 

II SKYRIUS

 

PIRŠTŲ ATSPAUDŲ PAĖMIMAS, DUOMENŲ PERDAVIMAS IR LYGINIMAS

 

 

 

3. Valstybės tarnautojas, dirbantis su užsieniečiu, sulaikytu už neteisėtą atvykimą į Lietuvos Respubliką per Europos Sąjungos išorės sieną ir kuris nebuvo grąžintas atgal į tą šalį, iš kurios atvyko, arba kuris nuo sulaikymo iki jo grąžinimo ar išsiuntimo liko šalies teritorijoje ir nebuvo įkalintas, suimtas arba kitaip apribota jo laisvė, t. y. kuriems taikoma Eurodac reglamento 14 straipsnio 1 dalis, atlieka šiuos veiksmus:

 

3.1. nedelsdamas įrašo į Užsieniečių registrą kiekvieno, ne jaunesnio nei 14 metų amžiaus, užsieniečio duomenis, numatytus Užsieniečių registro nuostatų 31 punkte;

 

3.2. paima kiekvieno, ne jaunesnio nei 14 metų amžiaus, užsieniečio pirštų atspaudus;

3.3. siunčia Eurodac duomenų kortelę, nurodytą Eurodac reglamento 1 priede, su kategoriją žyminčiu skaitmeniu „2“ iš daktiloskopavimo darbo vietos elektroninio ryšio priemonėmis arba popierinę kortelę pristato paštu ar tiesiogiai į Nacionalinę Eurodac sistemos duomenų perdavimo įstaigą.

4. Valstybės tarnautojas, dirbantis su užsieniečiais, neteisėtai esančiais Lietuvos Respublikos teritorijoje, t. y. kuriems taikoma Eurodac reglamento 17 straipsnio 1 dalis ir kurie nepatenka į aprašo 1 punkte nurodytą asmenų kategoriją, atlieka šiuos veiksmus:

 

4.1. nedelsdamas įrašo į Užsieniečių registrą kiekvieno, ne jaunesnio nei 14 metų amžiaus, užsieniečio duomenis, numatytus Užsieniečių registro nuostatų 31 punkte;

 

4.2. paima kiekvieno, ne jaunesnio nei 14 metų amžiaus, užsieniečio pirštų atspaudus;

 

4.3. siunčia Eurodac duomenų kortelę, nurodytą Eurodac reglamento 1 priede, su kategoriją žyminčiu skaitmeniu „3“ iš daktiloskopavimo darbo vietos elektroninio ryšio priemonėmis arba popierinę kortelę pristato paštu ar tiesiogiai į Nacionalinę Eurodac sistemos duomenų perdavimo įstaigą.

 

 

III SKYRIUS

 

INFORMACIJOS PATEIKIMAS UŽSIENIEČIAMS

 

 

5. Vadovaujantis Eurodac reglamento 29 straipsniu, užsieniečiui jam suprantama kalba yra teikiama informacija, susijusi su jo pirštų atspaudų nuėmimu:

5.1. užsieniečiui, kuriam taikoma Eurodac reglamento 14 straipsnio 1 dalis, yra pateikiama „DUBLIN BORDER“ atmintinė, skelbiama Migracijos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos internetinėje svetainėje http://www.migracija.lt/index.php?1101200615. Informacija užsieniečiui teikiama tuo metu, kai imami pirštų atspaudai;

 

5.2. užsieniečiui, kuriam taikoma Eurodac reglamento 17 straipsnio 1 dalis, yra pateikiama „DUBLIN STAY“ atmintinė, skelbiama Migracijos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos internetinėje svetainėje http://www.migracija.lt/index.php?1101200615. Informacija užsieniečiui teikiama ne vėliau, negu su juo susiję duomenys perduodami į Nacionalinę Eurodac sistemos duomenų perdavimo įstaigą.

 

 

 

IV SKYRIUS

 

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

 

 

6. Šio aprašo reikalavimus pažeidę valstybės tarnautojai atsako tarnybine tvarka.

 

 

 

________________________