LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTRAS
įsakymas
DĖL KOVOS SU PREKYBA ŽMONĖMIS 2024–2026 METŲ VEIKSMŲ PLANO PATVIRTINIMO
2024 m. liepos 29 d. Nr. 1V-474
Vilnius
Atsižvelgdama į 2011 m. balandžio 5 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2011/36/ES dėl prekybos žmonėmis prevencijos, kovos su ja ir aukų apsaugos, pakeičiančios Tarybos pamatinį sprendimo 2002/629/TVR, 18 straipsnį:
2. S i ū l a u Lietuvos Respublikos generalinei prokuratūrai, Nacionalinei teismų administracijai, savivaldybių administracijoms ir nevyriausybinėms organizacijoms, dalyvauti įgyvendinant Kovos su prekyba žmonėmis 2024–2026 metų veiksmų planą.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro
2024 m. liepos 29 d. įsakymu Nr. 1V-474
KOVOS SU PREKYBA ŽMONĖMIS 2024–2026 METŲ VEIKSMŲ PLANAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Kovos su prekyba žmonėmis 2024–2026 metų veiksmų planas (toliau – Veiksmų planas) parengtas atsižvelgiant į 2011 m. balandžio 5 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2011/36/ES dėl prekybos žmonėmis prevencijos, kovos su ja ir aukų apsaugos, pakeičiančios Tarybos pamatinį sprendimo 2002/629/TVR 18 straipsnį.
2. Rengiant Veiksmų planą taip pat buvo atsižvelgta ir į 2024 m. vasario 28 d. Kovos su prekyba žmonėmis ekspertų grupės (GRETA) Europos Tarybos konvencijos dėl veiksmų prieš prekybą žmonėmis įgyvendinimo Lietuvoje ataskaitą ir rekomendacijas atsakingoms Lietuvos institucijoms, Jungtinių Amerikos Valstijų valstybės departamento, kitas tarptautines kovos su prekyba žmonėmis ataskaitas ir dokumentus.
3. Veiksmų planas skirtas užtikrinti Lietuvos pažangą kovoje su prekyba žmonėmis: gerinant nukentėjusiųjų ar galėjusių nukentėti nuo prekybos žmonėmis asmenų nukreipimą pagalbai, stiprinant specialistų gebėjimus atpažinti prekybos žmonėmis aukas, efektyvinant baudžiamąjį persekiojimą, taikant į tikslines grupes orientuotas prevencines priemones, užtikrinant tarpinstitucinį ir tarpsektorinį bendradarbiavimą koordinuojant bendrus veiksmus.
II SKYRIUS
SITUACIJOS ANALIZĖ
5. 2021 m. Europos Sąjungos Sunkaus ir organizuoto nusikalstamumo grėsmių įvertinimo ataskaitos[1] duomenimis, prekyba žmonėmis yra viena pagrindinių sunkaus ir organizuoto nusikalstamumo veiklų Europos Sąjungoje (toliau – ES), kuri kels grėsmę ir artimiausioje ateityje. Nuolatinė seksualinių paslaugų paklausa ir toliau skatins seksualinį aukų išnaudojimą, o darbuotojų, kuriems mokamas mažas darbo užmokestis už sunkų fizinį darbą paklausa, užtikrins palankias sąlygas prekybai žmonėmis priverstiniam darbui. Darbo jėgos išnaudojimas vyksta įvairiuose ekonomikos sektoriuose, o kai kurie iš šių sektorių yra itin pažeidžiami pvz. statybų, transporto, svetingumo, maisto perdirbimo, automobilių plovimo, grožio, miškų ūkio, žemdirbystės ir kt. Paminėtina, kad prekeiviai žmonėmis savo aukas išnaudoja ir kitoms prekybos žmonėmis formoms, pvz., priverstiniam elgetavimui, nusikalstamoms veikoms, organų ir audinių donorystei, finansinei ir socialinei naudai gauti, naudojant aukų tapatybės korteles. Prekiaujama ir aukomis moterimis nelegaliose surogatinės motinystės programose, parduodant naujagimius, sudarant fiktyvias santuokas ar išnaudojant namų ruošos darbams. Pastebima, kad aukų verbavimas vis dažniau vyksta internetu. Aukos viliojamos melagingais darbo pasiūlymais, skelbimais tuoktis su nepažįstamais žmonėmis ar siūlant įsigyti kūdikių ar organų. Dauguma prekybos žmonėmis aukų yra benamiai, asmenys, turintys protinę ir fizinę negalią, vieniši tėvai su vaikais arba vyresnio amžiaus asmenys.
Neteisėta migracija taip pat turi sąsajų su prekyba žmonėmis. Daugeliu žmonių kontrabandos atvejų neteisėti migrantai savo noru sutinka mokėti už nelegalią paslaugą, kad pasiektų norimą tikslą.
Dėl ilgų ir brangių kelionių, dažnai su apgaulingų dokumentų pateikimu, neteisėti migrantai sutinka patys įsiskolinti ir sumokėti skolas atvykus į tikslo šalį, išnaudojant juos priverstiniam darbui ar paslaugoms. Kartais žmonių kontrabandininkai dėl tam tikros kainos susitaria iš anksto su neteisėtais migrantais ir vėliau reikalauja ar net išvilioja iš jų ir/ar jų šeimų papildomas lėšas.
6. 2022 m. gruodžio 19 d. Kovos su prekyba žmonėmis pažangos ataskaitoje[2] (ketvirtoji ataskaita) Nr. COM(2022)736 final pažymima, kad 2019–2020 m. ES užregistruota 14 311 prekybos žmonėmis aukų ir tikėtina, jog faktinis aukų skaičius yra gerokai didesnis, nei galima spręsti iš pateiktų duomenų, nes statistiniai duomenys apima tik tas aukas, apie kurias sužino teisėsaugos įstaigos, tačiau daug aukų lieka nenustatytų.
Prekyba žmonėmis tebėra nusikaltimas, kuriam būdingas reikšmingas lyčių aspektas: 63 proc. visų ES užregistruotų aukų buvo moterys ir mergaitės. 53 proc. aukų buvo ES piliečiai, o 43proc. – ne ES piliečiai.
Prekyba žmonėmis seksualinio išnaudojimo tikslais 2019–2020 m. ir toliau buvo labiausiai paplitusi išnaudojimo forma ES (51 proc.). Didžioji dauguma aukų (87 proc.) yra moteriškos lyties, iš jų 73 proc. yra moterys ir 27 proc. – mergaitės.
Prekyba žmonėmis išnaudojimo darbe tikslais yra antra labiausiai paplitusi prekybos žmonėmis forma ES (28 proc.). Dauguma aukų, kuriomis prekiaujama išnaudojimo darbe tikslais, yra vyrai (66 proc.), o moterys sudaro 34 proc. Kitos prekybos žmonėmis formos, išskyrus seksualinio išnaudojimo ir išnaudojimo darbe tikslais, sudarė 11 proc. visų atvejų (tokios išnaudojimo formos, be kita ko, yra priverstinė nusikalstama veikla, priverstinis elgetavimas, neteisėtas organų išėmimas, neteisėtas įvaikinimas, priverstinės ir fiktyvios santuokos, neteisėta surogatinė motinystė ir sukčiavimas socialinėmis išmokomis).
2019–2020 m. beveik kas ketvirta prekybos žmonėmis auka buvo vaikas (23 proc.). Dauguma vaikų aukų buvo mergaitės (75 proc.). Tarp užregistruotų vaikų aukų neproporcingai daug ES piliečių (85 proc.), iš kurių 75 proc. užregistruota jų pilietybės šalyje. 10 proc. vaikų aukų buvo ne ES piliečiai. Pusė užregistruotų vaikų aukų buvo parduoti seksualinio išnaudojimo tikslais (50 proc.), 17 proc. – išnaudojimo darbe tikslais ir 4 proc. – priverstinio elgetavimo tikslais.
7. Nuo pat pirmosios karo tarp Ukrainos ir Rusijos (toliau – karas) dienos, ES įvairiomis priemonėmis stengiasi užkirsti kelią galimiems prekybos žmonėmis atvejams nuo karo bėgančių ukrainiečių tarpe, ypač siekiant sumažinti jų pažeidžiamumą. 2001 m. liepos 20 d. Tarybos direktyva 2001/55/EB dėl minimalių normų, suteikiant perkeltiesiems asmenims laikiną apsaugą esant masiniam srautui, ir dėl priemonių, skatinančių valstybių narių tarpusavio pastangų priimant tokius asmenis ir atsakant už tokio veiksmo padarinius pusiausvyrą (toliau – Laikinoji apsaugos direktyva) 2022 m. kovo 4 d. buvo pradėta taikyti pirmą kartą. Ji suteikia laikiną apsaugą Ukrainos piliečiams ir ne ES piliečiams, nuolat gyvenusiems Ukrainoje prieš karą, pabėgusiems iš šalies po 2022 m. vasario 24 d., o taip pat teisę nedelsiant patekti į darbo rinką, gauti kokybiškas švietimo, sveikatos priežiūros ir socialines paslaugas.
Jungtinių Tautų Narkotikų ir nusikalstamumo prevencijos biuro 2022 m. Pasaulinės prekybos žmonėmis ataskaitos duomenimis, dėl karo ir kitų konfliktinių situacijų auga prekybos žmonėmis aukų skaičius tiek krizės paveiktos šalies viduje, tiek už jos ribų. Statistiniai duomenys rodo, kad 2014 m. konfliktas Ukrainoje padvigubino ukrainiečių aukų skaičių 2016 m. Rytų Europoje. Pastebėtas glaudus ryšys tarp Ukrainos prieglobsčio prašytojų skaičiaus augimo Europoje ir po metų išaugusio nustatytų prekybos žmonėmis aukų ukrainiečių pilietybės skaičiaus.
Migracijos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos duomenimis, nuo 2022 m. vasario 24 d. Lietuvoje buvo užregistruota 85 084 tūkst. Ukrainos piliečių ir jų šeimos narių (iš jų 28 525 vaikai iki 18 metų). Atsižvelgus į prekybos žmonėmis ikiteisminių tyrimų duomenis, 2022–2023 m. viso buvo pradėtai 25 nauji ikiteisminiai tyrimai dėl vidaus ir tarptautinės prekybos žmonėmis, iš jų – 3 ikiteisminiai tyrimai, kuriuose galėjo būti ar buvo išnaudoti prekybai žmonėmis seksualiniam išnaudojimui ir neteisėtam įvaikinimui nuo karo bėgantys Ukrainos piliečiai (įskaitant ir nepilnamečius asmenis).
8. Nepaisant pasiektos pažangos kovoje su prekyba žmonėmis įgyvendinant Kovos su prekyba žmonėmis 2017–2019 metų veiksmų planą, patvirtintą Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2016 m. rugpjūčio 29 d. įsakymu Nr. 1V-598 „Dėl Kovos su prekyba žmonėmis 2017–2019 metų veiksmų plano patvirtinimo“, ir Kovos su prekyba žmonėmis 2020–2022 metų veiksmų planą, patvirtintą Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2020 m. birželio 12 d. įsakymu Nr. 1V-577 „Dėl Kovos su prekyba žmonėmis 2020–2022 metų veiksmų plano patvirtinimo“, Lietuva vis dar susiduria su sudėtingais prekybos žmonėmis atvejais ir prekybos žmonėmis kontekste yra tikslo, tranzito ir išteklių šalimi.
9. Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos duomenimis, 2018–2023 m. didžiausias atliekamų ikiteisminių tyrimų skaičius dėl vidaus ir tarptautinės prekybos žmonėmis buvo fiksuojamas 2018 m. (54 vykdyti ikiteisminiai tyrimai), o mažiausias – 2021 m. (17 ikiteisminių tyrimų). Nuo 2022 m. vėl stebimas vykdomų ikiteisminių tyrimų augimas (žr. 1 pav.).
1 pav. 2018–2023 m. prekybos žmonėmis srityje atliekamų ikiteisminių tyrimų skaičius
Paminėtina, kad Vidaus reikalų ministerijos pavedimu 2022 m. atlikto tyrimo „Prekybos žmonėmis ir susijusių nusikaltimų (pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 147, 147¹, 147² ir 157 straipsnius) ikiteisminių tyrimų 2018–2021 m. mažėjimo (nepradėjimo) priežastys“ duomenimis, prekybos žmonėmis ikiteisminių tyrimų mažėjimas 2018–2021 m. didžiausią sąsają turėjo su bendru registruojamų baudžiamųjų nusižengimų bei nusikaltimų pokyčiu (mažėjimu).
2018–2023 m. pradėtuose ikiteisminiuose tyrimuose dažniausiai buvo sutinkamos šios prekybos žmonėmis formos: prekyba žmonėmis priverstiniam darbui, nusikalstamoms veikoms ir seksualiniam išnaudojimui. Mažiau ikiteisminių tyrimų buvo pradėta dėl prekybos žmonėmis fiktyvioms santuokoms, neteisėtam įvaikinimui, elgetavimui ir sukčiavimui (žr. 2 pav.).
Teisėsaugos institucijų nukentėjusiais nuo prekybos žmonėmis nusikaltimų dažniausiai pripažįstami vyrai ir moterys yra 21–30 ir 31–40 metų amžiaus grupės, rečiau 18–20 ar 41–50 metų amžiaus grupės. Taip pat pasitaiko atvejų, kai prekybai žmonėmis yra išnaudojami nepilnamečiai asmenys, pvz. elgetavimui, neteisėtam įvaikinimui, seksualiniam išnaudojimui ar nusikalstamoms veikoms vykdyti.
2 pav. 2018–2023 m. pradėtuose ikiteisminiuose tyrimuose vyravusių prekybos žmonėmis formų palyginimas
Pagrindinės priežastys, kodėl asmenys, pripažinti nukentėjusiais nuo prekybos žmonėmis nusikaltimų, priėmė prekiautojų žmonėmis pasiūlymus (valios palenkimo būdai) buvo šios: pažeidžiamumas, pvz. nemokėjimas kalbos, apgaulė, pasinaudota nukentėjusio asmens priklausomumu, ar nukentėjusiam buvo grasinama ir kt.
Eurostato duomenimis, Lietuvoje tarp dažniausiai išnaudojamų prekybos žmonėmis nusikaltimams asmenų yra Lietuvos Respublikos ir trečiųjų šalių piliečiai (žr. 3 pav.).
3 pav. 2022 m. Europos Sąjungoje registruoti nukentėję nuo prekybos žmonėmis asmenys pagal pilietybę (Eurostato duomenys)
10. 2024 m. vasario 8 d. Europos Tarybos Kovos su prekyba žmonėmis ekspertų grupės (GRETA) Lietuvos trečiojo vertinimo ataskaitoje „Prieiga prie teisingumo ir veiksmingos priemonės prekybos žmonėmis aukoms[3]“ ir jos rekomendacijose pažymima, kad nuo 2019 m. Lietuvoje stebimi teigiami pokyčiai kovos su prekyba žmonėmis srityje, tačiau privaloma imtis tolesnių veiksmų, visų pirma gerinant prekybos žmonėmis aukų galimybes gauti teisinę pagalbą ir kompensaciją, o taip pat atskiriant aukų atpažinimą ir pagalbą joms nuo baudžiamojo persekiojimo proceso. Be to, ataskaitoje pažymima, kad atsižvelgus į mažėjantį ikiteisminių tyrimų ir apkaltinamųjų nuosprendžių dėl prekybos žmonėmis priverstiniam darbui skaičių, svarbu aktyviai tirti prekybos žmonėmis nusikaltimus ir naudoti specialius ikiteisminio tyrimo metodus bei finansinių srautų tyrimus. Taip pat GRETA ragina daugiau dėmesio skirti prekybos žmonėmis aukų tarp prieglobsčio prašytojų nustatymui ir aktyviau identifikuoti prekybos žmonėmis aukas vaikus. GRETA rekomenduoja valstybės institucijoms užtikrinti tinkamą ir saugų būstą bei pagalbą visoms prekybos žmonėmis aukoms, nepaisant jų gyvenamosios vietos statuso ar noro bendradarbiauti su baudžiamojo persekiojimo institucijomis. GRETA taip pat yra susirūpinusi, kad riboti žmogiškieji ir biudžeto ištekliai, skirti kovos su prekyba žmonėmis veiksmams koordinuoti, gali turėti neigiamos įtakos nacionalinių veiksmų planų įgyvendinimui.
11. Jungtinių Amerikos Valstijų valstybės departamento 2023 m. tarptautinės kovos su prekyba žmonėmis ataskaitoje[4] teigiama, kad Lietuvos Respublikos Vyriausybė pilnai atitinka minimalius prekybos žmonėmis panaikinimo standartus. Per šį ataskaitinį laikotarpį Vyriausybė ir toliau demonstravo rimtas bei nuolatines pastangas, todėl Lietuva liko priskirta 1-ai grupei (aukščiausiai), tačiau siūlytina daugiau dėmesio atkreipti į esamas spragas: nuosekliai įgyvendinti formalius aukų nustatymo ir nukreipimo pagalbai mechanizmus visoje šalyje, ypač kaimo vietovėse; apmokyti tyrėjus ir prokurorus, kaip taikyti į auką orientuotą požiūrį bei tirti bylas, įskaitant įrodymų rinkimą kaltinimams pagrįsti; teikti kompetentingą teisinę pagalbą aukoms bendradarbiaujančioms su teisėsauga; paskirti nepriklausomą nuo Vidaus reikalų ministerijos nacionalinį pranešėją, kuris stebėtų bei vertintų Vyriausybės veiksmus ir vadovautų kovos su prekyba žmonėmis pastangoms ir kt.
III SKYRIUS
VEIKSMŲ PLANO ĮGYVENDINIMAS IR FINANSAVIMAS
13. Veiksmų plano priemones įgyvendina Vidaus reikalų ministerija, Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Lietuvos Respublikos teisingumo ministerija, Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija, Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Nacionalinė teismų administracija, Lietuvos Respublikos generalinė prokuratūra, Lietuvos Respublikos Specialiųjų tyrimų tarnyba (toliau – Specialiųjų tyrimų tarnyba) Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – Nacionalinis transplantacijos biuras), Migracijos departamentas prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (toliau – Migracijos departamentas), Policijos departamentas prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (toliau – Policijos departamentas), Valstybės sienos apsaugos tarnyba prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (toliau – Valstybės sienos apsaugos tarnyba), Informatikos ir ryšių departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos (toliau – Informatikos ir ryšių departamentas), Valstybinė darbo inspekcija prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Valstybinė darbo inspekcija), Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba), Užimtumo tarnyba prie Lietuvos Respublikos Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Užimtumo tarnyba), Lietuvos savivaldybių asociacija, savivaldybės ir Nacionalinė asociacija prieš prekybą žmonėmis.
14. Veiksmų plano įgyvendinimas finansuojamas Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto ir kitų šaltinių lėšomis.
16. Veiksmų planas viešinamas Vidaus reikalų ministerijos ir kitų Veiksmų plano priemones įgyvendinančių institucijų, įstaigų ir organizacijų veiklos viešinimo priemonėmis.
18. Informaciją apie einamųjų metų Veiksmų plano priemonių ir veiksmų įgyvendinimo rezultatus juos įgyvendinančios institucijos, įstaigos ir organizacijos teikia užpildžiusios Kovos su prekyba žmonėmis 2024–2026 metų veiksmų plano priemonių ir veiksmų įgyvendinimo lentelę (Veiksmų plano priedas) ir pateikusios ją Vidaus reikalų ministerijai iki kitų metų vasario 15 d.
IV SKYRIUS
VEIKSMŲ PLANO TIKSLAS, UŽDAVINIAI, PRIEMONĖS, ASIGNAVIMAI, VERTINIMO KRITERIJAI IR JŲ REIKŠMĖS, ATSAKINGI VYKDYTOJAI
Kodas |
Veiksmų plano uždavinių, priemonių ir veiksmų pavadinimai |
Atsakingi vykdytojai (institucijos) |
Įgyvendinimo metai, ketvirčiai Vertinimo kriterijai (siektina reikšmė) |
Nauja/ tęstinė priemonė (N/T) |
Prekybos žmonėmis formos |
Tikslinė grupė |
Asignavimai, tūkst. eurų |
||||
2024 |
2025 |
2026 |
2024 |
2025 |
2026 |
||||||
Tikslas – plėtoti veiksmingą kovą su prekyba žmonėmis |
|||||||||||
01 |
Uždavinys – stiprinti kovą su prekyba žmonėmis bendradarbiaujant tarpinstituciniu ir tarptautiniu lygmenimis |
||||||||||
01.01 |
Stiprinti kovos su prekyba žmonėmis veiksmų koordinavimą nacionaliniu lygmeniu:
|
||||||||||
1 veiksmas. Organizuoti Kovos su prekyba žmonėmis koordinavimo komisijos posėdžius |
Vidaus reikalų ministerija |
Suorganizuota posėdžių ne mažiau, kaip 2 (II–III ketv.) |
Suorganizuota posėdžių ne mažiau, kaip 2 (II–III ketv.) |
Suorganizuota posėdžių ne mažiau, kaip 2 (II–III ketv.) |
T |
Visos |
A, S, N, Visos pažeidžiamų asmenų grupės |
||||
2 veiksmas. Prireikus organizuoti ir (ar) tarpininkauti organizuojant neformalaus savivaldybių kovos su prekyba žmonėmis koordinatorių tinklo pasitarimus
|
Lietuvos savivaldybių asociacija, Vidaus reikalų ministerija |
Organizuota pasitarimų, ne mažiau, kaip 1 (II ketv.) |
Organizuota pasitarimų, ne mažiau, kaip 1 (II ketv.) |
Organizuota pasitarimų, ne mažiau, kaip 1 (II ketv.) |
N |
Visos |
A, S, N, Visos pažeidžiamų asmenų grupės |
||||
01.02 |
Organizuoti ir koordinuoti Kovos su organizuotu ir sunkių formų tarptautiniu nusikalstamumu ES politikos ciklo kovos su prekyba žmonėmis prioriteto daugiamečių strateginių planų ir metinių įgyvendinimo veiksmų planų įgyvendinimą |
Policijos departamentas |
Suorganizuotos tarptautinės priemonės Lietuvoje, ne mažiau, kaip 2
|
Suorganizuotos tarptautinės priemonės Lietuvoje, ne mažiau, kaip 2 |
Suorganizuotos tarptautinės priemonės Lietuvoje, ne mažiau, kaip 2 |
T |
Visos |
A, S, N, Visos pažeidžiamų asmenų grupės (užsieniečiai) |
|||
Valstybinė darbo inspekcija
|
Atlikta ne mažiau, kaip 30 patikrinimų |
Atlikta ne mažiau, kaip 30 patikrinimų |
Atlikta ne mažiau, kaip 30 patikrinimų |
||||||||
01.03 |
Organizuoti tarpinstitucinius pasitarimus kovos su prekyba žmonėmis klausimais |
Generalinė prokuratūra |
Suorganizuota ir (ar) dalyvauta pasitarimų, ne mažiau, kaip 3 (IV ketv.) |
Suorganizuota ir (ar) dalyvauta pasitarimų, ne mažiau, kaip 3 (IV ketv.) |
Suorganizuota ir (ar) dalyvauta pasitarimų, ne mažiau, kaip 3 (IV ketv.) |
T |
Visos |
A, S, N, Visos pažeidžiamų asmenų grupės |
|||
01.04 |
Dalyvauti Europos Sąjungos institucijų ir agentūrų bei kitų tarptautinių organizacijų iniciatyvose, organizuoti dvišalius ir daugiašalius susitikimus kovos su prekyba žmonėmis klausimais ir (ar) juose dalyvauti |
Vidaus reikalų ministerija |
Suorganizuota ir (ar) dalyvauta pasitarimų, ne mažiau, kaip 3 |
Suorganizuota ir (ar) dalyvauta pasitarimų, ne mažiau, kaip 3 |
Suorganizuota ir (ar) dalyvauta pasitarimų, ne mažiau, kaip 3 |
T |
Visos |
A, S, N, Visos pažeidžiamų asmenų grupės |
18 |
18 |
18 |
Policijos departamentas
|
Suorganizuota ir (ar) dalyvauta pasitarimų, ne mažiau, kaip 3
|
Suorganizuota ir (ar) dalyvauta pasitarimų, ne mažiau, kaip 3 |
Suorganizuota ir (ar) dalyvauta pasitarimų, ne mažiau, kaip 3 |
|
|
|
|||||
Generalinė prokuratūra |
Suorganizuota ir (ar) dalyvauta pasitarimų, ne mažiau, kaip 3 (IV ketv.)
|
Suorganizuota ir (ar) dalyvauta pasitarimų, ne mažiau, kaip 3 (IV ketv.) |
Suorganizuota ir (ar) dalyvauta pasitarimų, ne mažiau, kaip 3 (IV ketv.) |
||||||||
01.05 |
Rengti pasitarimus su nevyriausybinėmis organizacijomis, ikiteisminio tyrimo institucijomis, Valstybine darbo inspekcija, siekiant aptarti konkrečius probleminius atvejus dėl prekybos žmonėmis atvejų atpažinimo |
Generalinė prokuratūra |
Surengta pasitarimų ne mažiau, kaip 3 (IV ketv.) |
Surengta pasitarimų ne mažiau, kaip 3 (IV ketv.) |
Surengta pasitarimų ne mažiau, kaip 3 (IV ketv.) |
T |
Visos |
A, S, N, Visos pažeidžiamų asmenų grupės |
|||
01.06 |
Svarstyti bendradarbiavimo susitarimo tarp Generalinės prokuratūros, Policijos departamento ir Valstybinės darbo inspekcijos, pagal galimybes įtraukiant ir kitas institucijas ar suinteresuotas nevyriausybines organizacijas, parengimo tikslingumą |
Generalinė prokuratūra, Policijos departamentas, Valstybinė darbo inspekcija |
Priimtas sprendimas dėl poreikio tikslingumo (I ketv.) |
Jeigu tikslinga, parengtas bendradarbiavimo susitarimas ne mažiau, kaip 1 (IV ketv.) |
N |
Priverstinis darbas ir paslaugos |
A, S, N, |
||||
01.07 |
Tobulinti duomenų apie prekybos žmonėmis ikiteisminius tyrimus rinkimo sistemą |
Vidaus reikalų ministerija, Generalinė prokuratūra, Policijos departamentas, Valstybinė darbo inspekcija |
Atnaujintas duomenų apie prekybą žmonėmis rinkimo aprašas (IV ketv.) |
N |
Visos |
A, S, N, |
|||||
01.08 |
Užtikrinti nacionalinių teisės aktų atitiktį ES teisės aktams prekybos žmonėmis srityje: |
||||||||||
1 veiksmas. Perkelti į Lietuvos nacionalinę teisę Pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos, iš dalies keičiančios Direktyvą 2011/36/ES dėl prekybos žmonėmis prevencijos ir kovos su ja bei jos aukų apsaugos, nuostatas |
Teisingumo ministerija |
Parengta teisės aktų pakeitimų ne mažiau, kaip 1 (IV ketv.) |
Parengta teisės aktų pakeitimų ne mažiau, kaip 1 (IV ketv.) |
N |
Visos |
A, S, N, |
|||||
2 veiksmas. Parengti teisės aktus, siekiant užtikrinti Nacionalinio pranešėjo kovos su prekyba žmonėmis funkcijos perdavimą Lietuvos Respublikos Seimo kontrolieriaus įstaigai
|
Vidaus reikalų ministerija |
Parengtas teisės aktas, ne mažiau, kaip 1 (II ketv.) |
N |
Visos |
A, S, N, |
||||||
|
3 veiksmas. Užtikrinti, kad visiems užsieniečiams, dėl kurių yra pagrįstų duomenų, kad jie galėjo tapti prekybos žmonėmis aukos, būtų siūlomas atsigavimo ir apmąstymo laikotarpis.
|
Vidaus reikalų ministerija |
Parengtas teisės aktas, ne mažiau, kaip 1 (IV ketv.) |
|
|
N |
Visos |
A, S, N, visos pažeidžiamų asmenų grupės |
|
|
|
01.09 |
Siekiant užtikrinti vienodos praktikos sklaidą tarp vaikų globos sistemoje dirbančių specialistų, taip pat siekiant didinti informuotumą apie prekybos žmonėmis prevenciją bei atpažinimą, organizuoti tarpinstitucinius susitikimus. |
Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba, Policijos departamentas |
Suorganizuota (dalyvauta) tarpinstitucinių susitikimų, ne mažiau, kaip 12 (IV ketv.) |
Suorganizuota (dalyvauta) tarpinstitucinių susitikimų, ne mažiau, kaip 12 (IV ketv.) |
Suorganizuota (dalyvauta) tarpinstitucinių susitikimų, ne mažiau, kaip 12 (IV ketv.) |
N |
Visos |
N nepilnamečiai vaikų globos namų vaikai |
|||
01.10 |
Organizuoti bendrus susitikimus su savivaldybės, valstybės institucijomis ir įstaigomis, nevyriausybinėmis organizacijomis, tarptautinėmis organizacijomis bei bendruomenėmis prekybos žmonėmis prevencijos ir pagalbos aukoms klausimais
|
Užimtumo tarnyba |
Suorganizuota tarpinstitucinių susitikimų, ne mažiau, kaip 10 |
Suorganizuota tarpinstitucinių susitikimų, ne mažiau, kaip 10 |
Suorganizuota tarpinstitucinių susitikimų, ne mažiau, kaip 10 |
T |
Priverstinis darbas ir paslaugos, sukčiavimas |
A, S |
1,2 |
1.2 |
|
01.11 |
Tarpinstituciniai apskričių lygmens susitikimai su teisėsaugos, švietimo, savivaldos administracijų ir institucijų, nevyriausybinių organizacijų ir bendruomeninių organizacijų, žiniasklaidos atstovais
|
Nacionalinė asociacija prieš prekybą žmonėmis, Lietuvos savivaldybių asociacija |
Suorganizuota susitikimų ne mažiau, kaip 10 |
Suorganizuota susitikimų ne mažiau, kaip 10 |
Suorganizuota susitikimų ne mažiau, kaip 10 |
N |
Visos |
A, S, N, |
|||
01.12 |
Numatyti priemones nelydimų užsieniečių nepilnamečių dingimo iš institucinės globos problemai spręsti |
Vidaus reikalų ministerija, Valstybės sienos apsaugos tarnyba, Policijos departamentas, Migracijos departamentas, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba
|
Suorganizuotas pasitarimas, ne mažiau, kaip 1 (IV ketv.) |
Suformuluoti siūlymai problemai spręsti, ne mažiau, kaip 1 (III-IV ketv.) |
|
N |
Visos |
N nepilnamečiai (užsieniečiai, asmenys be pilietybės) |
|
|
|
01.13 |
Peržiūrėti amžiaus nustatymo procedūras, taikomas nelydimiems nepilnamečiams užsieniečiams, siekiant užtikrinti geriausius vaiko interesus. |
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Vidaus reikalų ministerija, Sveikatos apsaugos ministerija, Policijos departamentas |
|
Sudarytas keistinų teisės aktų sąrašas (I-II ketv.) |
|
N |
Visos |
N nepilnamečiai (užsieniečiai, asmenys be pilietybės) |
|
|
|
01.14 |
Teikti siūlymus dėl tikslingumo tobulinti teisės aktus, numatant galimybę atleisti prekybos žmonėmis auką nuo padaryto administracinio nusižengimo
|
Teisingumo ministerija |
|
Parengtas siūlymas dėl tikslingumo tobulinti teisės aktus. Jei tikslinga, kartu parengtas tobulintinų teisės aktų sąrašas (IV ketv.)
|
|
N |
Visos |
A, S, N, visos pažeidžiamų asmenų grupės |
|
|
|
01.15 |
Užtikrinti teisės aktuose įtvirtintų specialių, vaikams skirtų, apsaugos priemonių ir procedūrų taikymą mažamečiams ir nepilnamečiams, galėjusiems nukentėti ar nukentėjusiems nuo prekybos žmonėmis nusikalstamos veikos
|
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba |
Užtikrintas specialiųjų apsaugos priemonių ir procedūrų taikymas Taip/Ne |
Užtikrintas specialiųjų apsaugos priemonių ir procedūrų taikymas Taip/Ne |
Užtikrintas specialiųjų apsaugos priemonių ir procedūrų taikymas Taip/Ne |
T |
Visos |
N nepilnamečiai |
|
|
|
01.16 |
Organizuoti įvairius bendradarbiavimo su privačiu sektoriumi formatus, siekiant didinti galėjusių nukentėti ar nukentėjusiųjų nuo prekybos žmonėmis nusikalstamų veikų informuotumą apie svarbų darbdavių vaidmenį ir įmonių atsakomybę, remiant nukentėjusiųjų reabilitaciją ir atsigavimą bei suteikti galimybę naudotis veiksmingomis teisių gynimo priemonėmis
|
Valstybinė darbo inspekcija |
Suorganizuota pasitarimų ir (ar) susitikimų ir (ar) mokymų ne mažiau, kaip 10 |
Suorganizuota pasitarimų ir (ar) susitikimų ir (ar) mokymų ne mažiau, kaip 10 |
Suorganizuota pasitarimų ir (ar) susitikimų ir (ar) mokymų ne mažiau, kaip 10 |
N |
Priverstinis darbas ir paslaugos, sukčiavimas |
A, S |
|
|
|
01.17 |
Organizuoti informacijos mainus apie prekybos žmonėmis atvejus tarp darbo inspektorių ir darbo ginčų komisijų
|
Valstybinė darbo inspekcija
|
Suorganizuota informacijos apsikeitimų, ne mažiau kaip 1 kartą per ketvirtį |
Suorganizuota informacijos apsikeitimų, ne mažiau kaip 1 kartą per ketvirtį |
Suorganizuota informacijos apsikeitimų, ne mažiau kaip 1 kartą per ketvirtį
|
N |
Priverstinis darbas ir paslaugos, sukčiavimas |
A, S |
|
|
|
02 |
Uždavinys – didinti teisėsaugos pareigūnų, prokurorų, teisėjų gebėjimą atpažinti prekybos žmonėmis atvejus ir efektyviai vykdyti baudžiamąjį persekiojimą |
||||||||||
02.01 |
Organizuoti mokymus pareigūnams dėl turto tyrimo prekybos žmonėmis ikiteisminiuose tyrimuose |
Policijos departamentas |
Apmokyta specialistų, ne mažiau, kaip 16 pareigūnų |
Apmokyta specialistų, ne mažiau, kaip16 pareigūnų |
Apmokyta specialistų, ne mažiau, kaip16 pareigūnų |
N |
Visos |
A, S, N, visos pažeidžiamų asmenų grupės |
|||
02.02 |
Organizuoti mokymus ikiteisminio tyrimo pareigūnams, prokurorams ir vertėjams apie prekybos žmonėmis nusikaltimų specifiką, kvalifikavimą, įrodinėjimą, prekybos žmonėmis atvejų atpažinimą ir atribojimą nuo kitų nusikaltimų |
Generalinė (organizuoja), Policijos departamentas, Specialiųjų tyrimų tarnyba |
Apmokyta ne mažiau kaip 10 prokurorų, 5 vertėjai ir ne mažiau kaip 10 ikiteisminio tyrimo pareigūnų (IV ketv.) |
Apmokyta ne mažiau kaip 10 prokurorų, 5 verėjai ir ne mažiau kaip 10 ikiteisminio tyrimo pareigūnų (IV ketv.) |
Apmokyta ne mažiau kaip 10 prokurorų, 5 vertėjai ir ne mažiau kaip 10 ikiteisminio tyrimo pareigūnų (IV ketv.) |
T |
Visos |
A, S, N, Visos pažeidžiamų asmenų grupės |
|||
02.03 |
Numatyti ir tobulinti prokurorų, pagal poreikį – ir ikiteisminio tyrimo pareigūnų, specializaciją prekybos žmonėmis bylose |
Generalinė prokuratūra, apygardų prokuratūros, Policijos departamentas, Valstybės sienos apsaugos tarnyba |
Numatytos (IV ketv.),
užtikrintas ikiteisminio tyrimo pareigūnų rengimo programų nuolatinis tobulinimas, taip/ ne (nuolat) |
Užtikrintas ikiteisminio tyrimo pareigūnų rengimo programų nuolatinis tobulinimas, taip/ ne (nuolat) |
Užtikrintas ikiteisminio tyrimo pareigūnų rengimo programų nuolatinis tobulinimas, taip/ ne (nuolat) |
N |
Visos |
A, S, N, Visos pažeidžiamų asmenų grupės |
|||
02.04 |
Užtikrinti, kad proceso galutinius sprendimus dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo ar nepradėjimo dėl galimų prekybos žmonėmis nusikalstamų veikų priimtų ir ikiteisminį tyrimą atliktų (jį organizuotų) specializuoti prokurorai |
Generalinė prokuratūra, apygardų prokuratūros |
90 procentų |
90 procentų |
N |
Visos |
A, S, N, Visos pažeidžiamų asmenų grupės |
||||
02.05 |
Parengti apibendrinimą už 2024-2025 metus, įvertinant nutarimus atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą dėl galimos prekybos žmonėmis |
Generalinė prokuratūra |
Parengtas apibendrinimas (I ketv.) |
N |
Visos |
A, S, N, Visos pažeidžiamų asmenų grupės |
|||||
02.06 |
Tobulinti Prekybos žmonėmis aukų nustatymo, ikiteisminio tyrimo ir tarpinstitucinio bendradarbiavimo rekomendacijas |
Generalinė prokuratūra, Vidaus reikalų ministerija, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija
|
Parengtas teisės aktas (IV ketv.) |
T |
Visos |
A, S, N, Visos pažeidžiamų asmenų grupės |
|||||
02.07 |
Mokymai, kurių tikslas: suteikti žinių apie prekybą žmonėmis teisėjams |
Nacionalinė teismų administracija |
Apmokyta teisėjų ne mažiau, kaip – 20 (I-IV ketv.) |
Apmokyta teisėjų ne mažiau, kaip – 20 (I-IV ketv.) |
Apmokyta teisėjų ne mažiau, kaip – 20 (I-IV ketv.) |
T |
Visos |
A, S, N, Visos pažeidžiamų asmenų grupės |
|||
02.08 |
Parengti generalinio prokuroro metodines rekomendacijas dėl prekybos žmonėmis kvalifikavimo ir ikiteisminio tyrimo ypatumų
|
Generalinė prokuratūra |
|
Parengtas teisės aktas, ne mažiau, kaip 1 (IV ketv.) |
|
N |
Visos |
A, S, N, visos pažeidžiamų asmenų grupės |
|
|
|
02.09 |
Patalpinti Prekybos žmonėmis aukų nustatymo, ikiteisminio tyrimo ir tarpinstitucinio bendradarbiavimo rekomendacijas visų atsakingų institucijų, įstaigų, savivaldybių internetiniuose puslapiuose
|
Visi atsakingi vykdytojai (institucijos) |
|
Patalpintos Prekybos žmonėmis aukų nustatymo, ikiteisminio tyrimo ir tarpinstitucinio bendradarbiavimo rekomendacijos internetiniuose puslapiuose
|
|
N |
Visos |
A, S, N, visos pažeidžiamų asmenų grupės |
|
|
|
03 |
Uždavinys – gerinti specialistų gebėjimus laiku ir tinkamai atpažinti prekybos žmonėmis aukas bei, atliepiant aukų poreikius, nukreipti ir suteikti tinkamą pagalbą |
||||||||||
03.01 |
Atnaujinti nuotolinio mokymo kurso apie prekybą žmonėmis, asmenų, galėjusių nukentėti ir nukentėjusių nuo prekybos žmonėmis, atpažinimą (nustatymą), bendravimo su jais ypatumus ir pagalbos jiems suteikimą bei nukentėjusiųjų ir liudytojų apsaugą, prekybos žmonėmis nusikaltimų specifiką, kvalifikavimo ir įrodymų surinkimą, teisės aktų dėl prekeivių žmonėmis turto konfiskavimo taikymo, turinį
|
Vidaus reikalų ministerija, Generalinė prokuratūra |
Atnaujinta kursų ne mažiau, kaip 2 (bazinis ir specialusis) (IV ketv.) |
T |
Visos |
A, S, N, Visos pažeidžiamų asmenų grupės |
|||||
03.02 |
Organizuoti dvejus kvalifikacijos tobulinimo mokymus Valstybės sienos apsaugos tarnybos struktūrinių padalinių darbuotojams (pasienio kontrolės punktuose dirbantiems pasieniečiams, pasieniečiams, vykdantiems trečiųjų šalių piliečių neįleidimus, Užsieniečių registracijos centro darbuotojams ir kt.) dėl prekybos žmonėmis |
Valstybės sienos apsaugos tarnyba |
Apmokyta darbuotojų ne mažiau, kaip 30 |
Apmokyta darbuotojų ne mažiau, kaip 30 |
Apmokyta darbuotojų ne mažiau, kaip 30 |
T |
Visos |
A, S, N, visos pažeidžiamų asmenų grupės |
|||
03.03 |
Tobulinti specialistų kompetencijas laiku ir tinkamai atpažinti prekybos žmonėmis aukas |
Policijos departamentas |
Darbuotojų, kurie gebės atpažinti prekybos žmonėmis aukas, ne mažiau kaip 160 asmenų (I-IV ketv.) |
Darbuotojų, kurie gebės atpažinti prekybos žmonėmis aukas, ne mažiau 160 asmenų (I-IV ketv.) |
Darbuotojų, kurie gebės atpažinti prekybos žmonėmis aukas, ne mažiau 160 asmenų (I-IV ketv.) |
T |
Visos |
A, S, N, visos pažeidžiamų asmenų grupės |
|||
03.04 |
Organizuoti mokymus pagal pirminio profesinio rengimo programą dėl prekybos žmonėmis aukų atpažinimo (nustatymo) tarp prieglobsčio prašytojų, darbuotojų migrantų ir neteisėtų migrantų, bendravimo su jais ypatumų ir pagalbos jiems suteikimo |
Policijos departamentas |
Darbuotojų, kurie gebės atpažinti prekybos žmonėmis aukas, ne mažiau kaip 130 kursantų (I-IV ketv.) |
Darbuotojų, kurie gebės atpažinti prekybos žmonėmis aukas, ne mažiau kaip 130 kursantų (I-IV ketv.) |
Darbuotojų, kurie gebės atpažinti prekybos žmonėmis aukas, ne mažiau kaip 130 kursantų (I-IV ketv.) |
T |
Visos |
A, S |
|||
03.05 |
Organizuoti policijos pareigūnams mokymus dėl prekybos žmonėmis efektyvios prevencijos vykdymo, policijos veiksmų atlikimo, kai gaunama informacija ar nustatomi atvejai apie prekybą žmonėmis, bei bendravimo ypatumų su nukentėjusiais nuo prekybos žmonėmis asmenimis pagal modulinę kvalifikacijos tobulinimo programą „Prekybos žmonėmis prevencija ir tyrimas“
|
Policijos departamentas |
Darbuotojų, ne mažiau, kaip 20 pareigūnų (I–IV ketv.) |
Darbuotojų, ne mažiau, kaip 20 pareigūnų (I–IV ketv.) |
Darbuotojų, ne mažiau, kaip 20 pareigūnų (I–IV ketv.) |
T |
Visos |
A, S |
|||
03.06 |
Organizuoti migracijos specialistų mokymus apie prekybą žmonėmis, atvejų nustatymą, bendravimo ypatumų su nukentėjusiais nuo prekybos žmonėmis asmenimis ir jų nukreipimą pagalbai
|
Migracijos departamentas |
Darbuotojų ne mažiau, kaip 20 |
Darbuotojų ne mažiau, kaip 20 |
Darbuotojų ne mažiau, kaip 20 |
N |
Visos |
A, S, N, visos pažeidžiamų asmenų grupės |
|||
03.07 |
Teikti socialinę pagalbą asmenims, nukentėjusiems ir galėjusiems nukentėti nuo prekybos žmonėmis |
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija |
Asmenų, gavusių valstybės pagalbą, ne mažiau, kaip 230 (I-IV ketv.) |
Asmenų, gavusių valstybės pagalbą, ne mažiau, kaip 230 (I-IV ketv.) |
Asmenų, gavusių valstybės pagalbą, ne mažiau, kaip 230 (I-IV ketv.) |
T |
Visos |
A, S, N, visos pažeidžiamų asmenų grupės |
300 |
300 |
300 |
03.08 |
Įgyvendinti nacionalinę pedagoginių darbuotojų kvalifikacijos tobulinimo programą, skirtą gyvenimo įgūdžių mokytojams |
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija |
Tobulinimo programą, baigusių mokytojų, ne mažiau, kaip 200 (I-IV ketv.) |
Tobulinimo programą, baigusių mokytojų, ne mažiau, kaip 200 (I-IV ketv.) |
Tobulinimo programą, baigusių mokytojų, ne mažiau, kaip 200 (I-IV ketv.) |
T |
Visos |
N nepilnamečiai |
4 812 741,06 Eur (sumos pamečiui ir pagal programas neskaidoma) |
||
03.09 |
Organizuoti kasmetinius mokymus apie prekybos žmonėmis aukų nustatymą, jų teisių apsaugą ir nukreipimą pagalbai suteikti Lietuvos Respublikos konsuliniams pareigūnams, išvykstantiems dirbti į kitas valstybes, ir jau dirbantiems DA / KĮ |
Užsienio reikalų ministerija |
Apmokyta konsulinių pareigūnų ir konsulinių raštvedžių, ne mažiau kaip 30 asmenų (I-II, IV ketv.) |
Apmokyta konsulinių pareigūnų ir konsulinių raštvedžių, ne mažiau kaip 30 asmenų (I-II, IV ketv.) |
Apmokyta konsulinių pareigūnų ir konsulinių raštvedžių, ne mažiau kaip 30 asmenų (I-II, IV ketv.) |
T |
Visos |
A, S, N, visos pažeidžiamų asmenų grupės |
|||
03.10 |
Remtis gerąja ES praktika kovojant su priverstinio darbo apraiškomis, organizuoti mokymus dėl prekybos žmonėmis darbo išnaudojimo tikslais VDI inspektoriams |
Valstybinė darbo inspekcija, Nacionalinė asociacija prieš prekybą žmonėmis |
Apmokyta darbo inspektorių, ne mažiau, kaip 100 VDI ispektorių (II-IV ketv.) |
Apmokyta darbo inspektorių, ne mažiau, kaip 100 VDI ispektorių (II-IV ketv.) |
Apmokyta darbo inspektorių, ne mažiau, kaip 100 VDI ispektorių (II-IV ketv.) |
T |
Priverstinis darbas ir paslaugos |
A, S, N |
|||
03.11 |
Organizuoti mokymus dėl prekybos vaikais aukų atpažinimo, pagalbos poreikio vertinimo ir pagalbos teikimo |
Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba |
Apmokyta ne mažiau kaip 100 vaiko gerovės srityje dirbančių specialistų, (IV ketv.) |
Apmokyta ne mažiau kaip 100 vaiko gerovės srityje dirbančių specialistų (IV ketv.) |
Apmokyta ne mažiau kaip 100 vaiko gerovės srityje dirbančių specialistų (IV ketv.) |
T |
Visos |
N nepilnamečiai |
6 |
6 |
6 |
03.12 |
Vaiko teisių apsaugos specialistams išklausyti nuotolinių mokymų kursą, organizuojamą Vidaus reikalų ministerijos apie nusikalstamų veikų, susijusių su prekyba žmonėmis, teisinį reguliavimą, ikiteisminį tyrimą, aukų nustatymą bei pagalbą joms baudžiamajame procese |
Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba |
Kursą išklausė vaiko teisių apsaugos specialistų, ne mažiau, kaip 33 (IV ketv.) |
Kursą išklausė vaiko teisių apsaugos specialistų, ne mažiau, kaip 33 (IV ketv.) |
Kursą išklausė vaiko teisių apsaugos specialistų, ne mažiau, kaip 34 (IV ketv.) |
T |
Visos |
N nepilnamečiai |
|||
03.13 |
Organizuoti mokymus dėl asmenų, galėjusių nukentėti ar nukentėjusių nuo prekybos žmonėmis, atpažinimo (nustatymo), bendravimo su jais ir pagalbos jiems teikimo |
Užimtumo tarnyba |
Suorganizuota ne mažiau, kaip 5 mokymai (I-IV ketv.) |
Suorganizuota ne mažiau, kaip 5 mokymai (I-IV ketv.) |
Suorganizuota ne mažiau, kaip 5 mokymai (I-IV ketv.) |
T |
Priverstinis darbas ir paslaugos, sukčiavimas |
A, S |
|||
03.14 |
Tiksliniai informaciniai seminarai ir mokymai švietimo, vaiko teisų apsaugos, asmenų su negalia reikalų, jaunimo darbuotojams psichologams, teisės ir kitų tikslinių studijų studentams
|
Nacionalinė asociacija prieš prekybą žmonėmis ir jos nariai |
Suorganizuota renginių, ne mažiau, kaip 48 (I-IV ketv.) |
Suorganizuota renginių, ne mažiau, kaip 48 (I-IV ketv.) |
Suorganizuota renginių, ne mažiau, kaip 48 (I-IV ketv.) |
T |
Visos |
A, S, N, visos pažeidžiamų asmenų grupės |
27, 970 |
||
03.15 |
Skatinti valstybės garantuojamą teisinę pagalbą teikiančių advokatų specializaciją dirbti su nukentėjusiais nuo prekybos žmonėmis, siekiant suteikti papildomų žinių, kaip teikti teisinę pagalbą prekybos žmonėmis aukoms
|
Teisingumo ministerija
|
Specialiuose mokymuose dalyvavusių valstybės garantuojamą teisinę pagalbą teikiančių advokatų skaičius, ne mažiau, kaip 20
|
|
|
N |
Visos |
A, S, N, visos pažeidžiamų asmenų grupės |
|
||
03.16 |
Organizuoti ir užtikrinti užsieniečių, tapusių prekybos žmonėmis aukomis (įskaitant potencialias prekybos žmonėmis aukas) priėmimo sąlygas: apgyvendinimą; būtinąją medicinos pagalbą ir sveikatos priežiūrą; psichologo konsultacijas Pabėgėlių priėmimo centre (toliau – Centras) ir psichologinę pagalbą kitose specializuotose įstaigose; socialinę priežiūrą, periodinį pažeidžiamumo vertinimą ir individualų specialiųjų poreikių užtikrinimą; konsultavimo ir tarpininkavimo paslaugas, kreipiantis į sveikatos priežiūros, švietimo, gyventojų aptarnavimo ir kitas administracines paslaugas teikiančias įmones ar valstybės ir savivaldybių institucijas; vertėjo paslaugas ir teisines konsultacijas; saugumą ir poilsį Centro patalpose; informacijos teikimą atsižvelgus į asmenų komunikacinių gebėjimų ypatumus; švietimo ir mokymosi paramą
|
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija |
Suorganizuota paslaugų, ne mažiau, kaip 300 |
Suorganizuota paslaugų, ne mažiau, kaip 300 |
Suorganizuota paslaugų, ne mažiau, kaip 300 |
T |
Visos |
A, S, N, visos pažeidžiamų asmenų grupės |
|
||
03.17 |
Organizuoti užsieniečių, apgyvendintų Centre, pažeidžiamumo nustatymą, taip identifikuojant prekybos žmonėmis aukas (įskaitant potencialias prekybos žmonėmis aukas); pasitelkiant vertėjus, kultūros mediatorius ir nevyriausybines organizacijas nustatyti jų specialiuosius poreikius ir imtis priemonių, siekiant juos užtikrinti
|
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija |
Suorganizuota paslaugų, ne mažiau, kaip 300 |
Suorganizuota paslaugų, ne mažiau, kaip 300 |
Suorganizuota paslaugų, ne mažiau, kaip 300 |
T |
Visos |
A, S, N, visos pažeidžiamų asmenų grupės, (užsieniečiai) |
|
||
03.18 |
Užtikrinti veiksmingą prekybos žmonėmis aukų patekimą į darbo rinką ir jų ekonominę bei socialinę įtrauktį. Taip pat teikti profesinį mokymą, didinti darbdavių informuotumą ir skatinti mikroįmones bei socialinį verslą, viešojo ir privataus verslo partnerystes, įskaitant valstybės remiamas užimtumo programas, siekiant sukurti tinkamas darbo galimybes prekybos žmonėmis aukoms
|
Užimtumo tarnyba |
Parengtos informacinės žinutės ir (ar) atmintinės, ne mažiau, kaip 1 |
Parengtos informacinės žinutės ie (ar) atmintinės, ne mažiau, kaip 1 |
Parengtos informacinės žinutės ir (ar) atmintinės, ne mažiau, kaip 1 |
N |
Visos |
A, S |
|
||
03.19 |
Imtis veiksmingų priemonių reguliuoti privačias įdarbinimo agentūras bei laikinojo įdarbinimo įmones, užtikrinti tyrimų dėl minėtų subjektų padarytų pažeidimų tęstinumą, siekiant sustiprinti prekybos žmonėmis ir darbo jėgos išnaudojimo prevenciją
|
Valstybinė darbo inspekcija, Policijos departamentas |
Atlikta inspektavimų, ne mažiau, kaip 30 |
Atlikta inspektavimų, ne mažiau, kaip 30 |
Atlikta inspektavimų, ne mažiau, kaip 30 |
T |
Priverstinis darbas ir paslaugos |
A, S |
|
||
03.20 |
Organizuoti priemones, skirtas užtikrinti saugų laikiną apgyvendinimą, visiems asmenims, galėjusiems nukentėti ar nukentėjusiems nuo prekybos žmonėmis nusikalstamų veikų |
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Lietuvos savivaldybių asociacija, Vidaus reikalų ministerija
|
Suorganizuota pasitarimų, siekiant priimti sprendimus dėl saugaus laikino apgyvendinimo organizavimo, ne mažiau, kaip 1 kartą per ketvirtį
|
Suorganizuota pasitarimų, siekiant priimti sprendimus dėl saugaus laikino apgyvendinimo organizavimo, ne mažiau, kaip 1 kartą per ketvirtį |
Suorganizuota pasitarimų, siekiant priimti sprendimus dėl saugaus laikino apgyvendinimo organizavimo, ne mažiau, kaip 1 kartą per ketvirtį |
N |
Visos |
A, S, N, visos pažeidžiamų asmenų grupės |
|
||
03.21 |
Įvertinti tikslingumą keisti teisės aktus (Valstybės sienos apsaugos tarnybos vado patvirtintą tvarką užsieniečių neįleidimo į Lietuvos Respublikos teritoriją vykdymo ir pagalbos poreikio įvertinimo), siekiant kad būtų užtikrinti prieš priverstinį grąžinimą atliekami individualūs užsieniečių vertinimai, nustatomos prekybos žmonėmis aukos ir nukreipiamos reikiamai pagalbai gauti
|
Valstybės sienos apsaugos tarnyba |
|
Parengtas siūlymas dėl tikslingumo tobulinti teisės aktus. Jei tikslinga, kartu parengtas pakeitimas (IV ketv.) |
|
N |
Visos |
A, S, N, visos pažeidžiamų asmenų grupės, (užsieniečiai) |
|
||
04 |
Uždavinys – užtikrinti veiksmingą prevencinių priemonių prieš prekybą žmonėmis įgyvendinimą |
||||||||||
04.01 |
Organizuoti renginius specialistams, dirbantiems kovos su prekyba žmonėmis srityje, informacines kampanijas ir kitas prevencines priemones visuomenei
|
Vidaus reikalų ministerija |
Įgyvendinta priemonių ne mažiau, kaip 1 (IV ketv.) |
Įgyvendinta priemonių ne mažiau, kaip 1 (IV ketv.) |
Įgyvendinta priemonių ne mažiau, kaip 1 (IV ketv.) |
T |
Visos |
A, S, N visos pažeidžiamų asmenų grupės |
10 |
10 |
10 |
04.02 |
Organizuoti užsienio lietuvių bendruomenių priemonių, skirtų prekybos žmonėmis prevencijai kitose valstybėse, konkursą
|
Vidaus reikalų ministerija |
Finansuota prevencinių projektų ne mažiau, kaip 1 |
Finansuota prevencinių projektų ne mažiau, kaip 1 |
Finansuota prevencinių projektų ne mažiau, kaip 1 |
T |
Visos |
A, S, N visos pažeidžiamų asmenų grupės |
10 |
10 |
10 |
04.03 |
Sukurti prevencinių programų kriterijų ir atitikties jiems vertinimo tvarkos aprašą, parengti rekomendacijas dėl prevencinių programų įgyvendinimo mokyklose
|
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija |
Parengtas teisės aktas, ne mažiau, kaip 1 (I ketv.) |
Parengtas teisės aktas, ne mažiau, kaip 1 (III ketv.) |
T |
Visos |
N nepilnamečiai |
||||
04.04 |
Organizuoti policijos virtualaus patrulio veiklą, susijusią su socialinių tinklų ir interneto platformų, kuriuose yra didelė rizika dėl seksualinio ar darbo išnaudojimo, stebėseną, ir įvertinti tikslingumą ir galimybes praplėsti policijos virtualaus patrulio ir kitų policijos priemonių, naudojamų nusikalstamų veikų prevencijai elektroninėje erdvėje veiklos apimtis |
Policijos departamentas, Valstybinė darbo inspekcija |
Stebimų socialinių tinklų ir interneto platformų skaičius, ne mažiau kaip 3 |
Stebimų socialinių tinklų ir interneto platformų skaičius, ne mažiau kaip 3
Pateiktas siūlymas dėl tikslingumo praplėsti naudojamaspriemones (I-II ketv.) |
Stebimų socialinių tinklų ir interneto platformų skaičius, ne mažiau kaip 3 |
N |
Priverstinis darbas ir paslaugos, seksualinis išnaudojimas |
A, S, N visos pažeidžiamų asmenų grupės |
|||
04.05 |
Organizuoti bendrosios prevencijos priemones, kurių metu pateikiama aktuali informacija apie prekybą žmonėmis, visuomenei |
Policijos departamentas |
Įgyvendintų prevencinių priemonių skaičius, ne mažiau kaip 60 prevencinių priemonių |
Įgyvendintų prevencinių priemonių skaičius, ne mažiau kaip 60 prevencinių priemonių |
Įgyvendintų prevencinių priemonių skaičius, ne mažiau kaip 60 prevencinių priemonių |
T |
Visos |
A, S, N visos pažeidžiamų asmenų grupės |
|||
04.06 |
Peržiūrėti bei atnaujinti lankstinukus, informuojančius apie prekybą žmonėmis, skirtus globoje augantiems vaikams |
Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba |
Atnaujintas lankstinukų maketas, ne mažiau nei 1 (IV ketv.) |
T |
Visos |
N nepilnamečiai vaikų globos namų vaikai |
|||||
04.07 |
Organizuoti tikslines prevencines priemones rizikos grupėms, galinčioms nukentėti nuo prekybos žmonėmis |
Užimtumo tarnyba |
Suorganizuota renginių, ne mažiau, kaip 70 (I-IV ketv.) |
Suorganizuota renginių, ne mažiau, kaip 70 (I-IV ketv.) |
Suorganizuota renginių, ne mažiau, kaip 70 (I-IV ketv.) |
T |
Priverstinis darbas ir paslaugos, sukčiavimas |
A, S, darbo ieškantys ne ES ir LT piliečiai |
|||
04.08 |
Dalyvauti NTB organizuojamoje tarptautinėje EDD (Europos organų donorystės dienos) konferencijoje spalio 4-5 dienomis, atkreipiant dėmesį į galimus donorinių organų nelegalius pardavimus, kovos su prekyba žmonėmis stiprinimo galimybes, prevencinės priemonės (RITTA registras)
|
Nacionalinis transplantacijos biuras, Sveikatos apsaugos ministerija |
Dalyvauta renginių, ne mažiau, kaip 1 (IV ketv.) |
N |
Organų donorystė |
A, S, N visos pažeidžiamų asmenų grupės |
0,6 |
||||
04.09 |
Dalyvauti Europos Tarybos, Europos vaistų kokybės direktorato (EDQM) sukurtos platformos pildyme „Tarptautinių kelionių dėl transplantacijos registro (RITTA)“, kuriuo siekiama stebėti bei suvaldyti transplantacijos turizmą
|
Nacionalinis transplantacijos biuras, Sveikatos apsaugos ministerija |
Užtikrintas duomenų į tarptautinį registrą suvedimas, Taip/ Ne |
Užtikrintas duomenų į tarptautinį registrą suvedimas, Taip/ Ne |
Užtikrintas duomenų į tarptautinį registrą suvedimas, Taip/ Ne |
T |
Organų donorystė |
A, S, N visos pažeidžiamų asmenų grupės |
2,6 |
2,6 |
2,6 |
04.10 |
Organizuoti (dalyvauti) prekybos žmonėmis prevencinius renginius jaunimo auditorijai regionuose |
Nacionalinė asociacija prieš prekybą žmonėmis kartu su socialiniais partneriais |
Suorganizuota (dalyvauta) renginių ne mažiau, kaip 12 |
T |
Visos |
A, S, N visos pažeidžiamų asmenų grupės |
11,7 |
||||
04.11 |
Prekybos žmonėmis prevenciniai renginiai mišrioms socialinės rizikos (trumpalaikiai ir ilgalaikiai bedarbiai, vieniši tėvai, asmenys iš įkalinimo įstaigų, gatvės jaunimas ) auditorijoms |
Nacionalinė asociacija prieš prekybą žmonėmis |
Suorganizuota renginių, ne mažiau, kaip 36 |
Suorganizuota renginių, ne mažiau, kaip 36 |
T |
Visos |
A, S |
32 |
32 |
||
04.12 |
Profesionalių ir konstruktyvių prekybos žmonėmis tema straipsnių ir pranešimų spaudai parengimas ir platinimas
|
Nacionalinė asociacija prieš prekybą žmonėmis |
Parengta straipsnių ne mažiau, kaip skaičius - 6 |
N |
Visos |
A, S, N visos pažeidžiamų asmenų grupės |
4 |
||||
04.13 |
Tobulinti statistinių duomenų rinkimo registrą/ sistemą – Nusikalstamų veikų žinybinį registrą (NVŽR) ir Lietuvos teismų informacinę sistemą (Liteko), siekiant automatizuoto duomenų rinkimo |
Informatikos ir ryšių departamentas, Nacionalinė teismų administracija |
Užtikrintas priemonės tęstinumas Taip/ Ne |
Užtikrintas priemonės tęstinumas Taip/ Ne |
Užtikrintas priemonės tęstinumas Taip/ Ne |
N |
Visos |
A, S, N, visos pažeidžiamų asmenų grupės |
|
|
|
Kovos su prekyba žmonėmis 2024–2026 metų veiksmų plano
priedas
KOVOS SU PREKYBA ŽMONĖMIS 2024–2026 METŲ VEIKSMŲ PLANO PRIEMONIŲ IR VEIKSMŲ ĮGYVENDINIMO LENTĖLĖ
Kodas |
Veiksmų plano uždavinių, priemonių ir veiksmų pavadinimai |
Atsakingi vykdytojai |
Vertinimo kriterijai |
Vertinimo kriterijų įgyvendinimo rezultatų trumpas aprašymas / skirti asignavimai, tūkst. eurų |
Pastabos |
01 |
Uždavinys – stiprinti kovą su prekyba žmonėmis bendradarbiaujant tarpinstituciniu ir tarptautiniu lygmenimis |
||||
|
|
|
|
|
|
02 |
Uždavinys – didinti teisėsaugos pareigūnų, prokurorų, teisėjų gebėjimą atpažinti prekybos žmonėmis atvejus ir efektyviai vykdyti baudžiamąjį persekiojimą |
||||
|
|
|
|
|
|
03 |
Uždavinys – gerinti specialistų gebėjimus laiku ir tinkamai atpažinti prekybos žmonėmis aukas bei, atliepiant aukų poreikius, nukreipti ir suteikti tinkamą pagalbą |
||||
|
|
|
|
|
|
04 |
Uždavinys – užtikrinti veiksmingą prevencinių priemonių prieš prekybą žmonėmis įgyvendinimą |
||||
|
|
|
|
|
|
[1]Europos Sąjungos Sunkaus ir organizuoto nusikalstamumo grėsmių įvertinimo ataskaita (žr. https://www.europol.europa.eu/publication-events/main-reports/european-union-serious-and-organised-crime-threat-assessment-socta-2021#downloads).
[2]Komisijos ataskaita Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui. Kovos su prekyba žmonėmis pažangos ataskaita (žr. https://eur-lex.europa.eu/legal-content/LT/TXT/?uri=CELEX:52022DC0736).
[3] Europos Tarybos Kovos su prekyba žmonėmis ekspertų grupės (GRETA) Lietuvos trečiojo vertinimo ataskaitoje „Prieiga prie teisingumo ir veiksmingos priemonės prekybos žmonėmis aukoms (žr. https://www.coe.int/en/web/anti-human-trafficking/-/greta-publishes-its-third-report-on-lithuania).
[4] Jungtinių Amerikos Valstijų valstybės departamento 2023 m. tarptautines kovos su prekyba žmonėmis ataskaitos (žr. https://www.state.gov/reports/2023-trafficking-in-persons-report/lithuania/).