VALSTYBINĖS VARTOTOJŲ TEISIŲ APSAUGOS TARNYBOS
DIREKTORIUS
ĮSAKYMAS
DĖL PREKIŲ (GAMINIŲ) BANDINIŲ PAĖMIMO TIRTI IR GRĄŽINIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO
2016 m. vasario 17 d. Nr. 1-60
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos produktų saugos įstatymo 14 straipsnio 1 dalies 4 punktu, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. rugsėjo 13 d. nutarimu Nr. 1103 patvirtinta Gaminių bandinių paėmimo ir apmokėjimo tvarka ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. rugsėjo 21 d. nutarimu Nr. 1150 patvirtinta Valstybinės produktų saugos ekspertizės atlikimo ir apmokėjimo tvarka, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2015 m. gruodžio 23 d. nutarimu Nr. 1333 patvirtintų Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos nuostatų 9 punkto 2.4 papunkčiu, siekiant tinkamai atlikti bandinių paėmimą iš gamintojų, importuotojų, platintojų, paslaugų teikėjų ir vartotojų bei tinkamai nustatyti prekės (gaminio) ar paslaugos atitiktį saugos ir kokybės reikalavimams,
1. T v i r t i n u:
2. Į s a k a u Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos valstybės tarnautojams ir darbuotojams, dirbantiems pagal darbo sutartis bei atliekantiems verslo subjektų patikrinimus, vadovautis šiuo įsakymu patvirtintomis taisyklėmis
3. P a v e d u įsakymo vykdymą kontroliuoti Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos direktoriaus pavaduotojui Taurintui Rudžiui.
PATVIRTINTA
Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos direktoriaus 2016 m. vasario 17 d. įsakymu Nr. 1-60
PREKIŲ (GAMINIŲ) BANDINIŲ PAĖMIMO TIRTI IR GRĄŽINIMO TAISYKLĖS
I. SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Prekių (gaminių) bandinių paėmimo tirti ir grąžinimo taisyklių (toliau – Taisyklės) tikslas – tinkamai atlikti bandinių paėmimą iš gamintojų, importuotojų, platintojų, paslaugų teikėjų, vartotojų (toliau – Turėtojai), kad nustatyti prekės (gaminio) ar paslaugos atitiktį saugos ir kokybės reikalavimams bei bandinių grąžinimą. Taisyklės parengtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos produktų saugos įstatymo 14 straipsnio 1 dalies 4 punktu, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. rugsėjo 13 d. Nr. 1103 patvirtinta Gaminių bandinių paėmimo ir apmokėjimo tvarka ir 2001 m. rugsėjo 21 d. Nr. 1150 patvirtinta Valstybės produktų saugos ekspertizės atlikimo ir apmokėjimo tvarka.
II. SKYRIUS
BANDINIŲ (MĖGINIŲ) PAĖMIMAS TIRTI
2. Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (toliau – Tarnyba), vykdydama rinkos priežiūrą, turi teisę iš turėtojų imti prekių (gaminių) bandinius (mėginius) ir juos pateikti ištirti kompetentingoje įstaigoje (laboratorijoje), kai Tarnybos valstybės tarnautojai ar darbuotojams, dirbantys pagal darbo sutartis (toliau – Tarnybos specialistas) prekės (gaminio) saugos ar kokybės privalomųjų reikalavimų atitikties negali įvertinti vietoje.
3. Taisyklėse vartojamos sąvokos:
3.1. ėminys – iš generalinės aibės (tiriamosios visumos) tyrimui paimtas objektas ar medžiagos porcija. Žodžiu ėminys apibūdinami bet kokie ėminiai, nepriklausomai nuo jų tolesnio panaudojimo. Ėminiai gali būti tiriami įvairiais metodais (pagal tai jie skirstomi į bandinius ir mėginius), gali būti išsyk tiriami ar tiriami po papildomo apdorojimo, gali būti saugomi galimam vėlesniam tyrimui, jeigu iškils poreikis.
3.2. bandinys – ėminys, kuris yra ar bus tiriamas fizikiniais (mechaniniais, optiniais, elektriniais ir pan.) metodais. Terminas bandinys naudojamas fizikoje, mechanikoje, inžinerijoje, mašinų gamyboje ir kt. panašiose srityse;
3.3. mėginys – ėminys, kuris yra ar bus tiriamas cheminiais, biocheminiais, biologiniais metodais. Terminas mėginys naudojamas chemijoje, biologijoje, medicinoje, žemės ūkyje, miškininkystėje, maisto pramonėje ir kt. panašiose srityse.
4. Prekės (gaminio) bandinys paimamas pagal konkretaus gaminio bandinių paėmimo tirti normatyvinį dokumentą (standartą) jeigu toks yra arba vadovaujantis šiomis taisyklėmis, saugomas, gabenamas ir pristatomas į laboratoriją pagal konkretaus gaminio normatyvinio dokumento reikalavimus.
5. Paimant bandinį/-ius, turi dalyvauti prekės (gaminio) turėtojas, t. y. Ūkio subjekto vadovas; įgaliotas asmuo ar ūkio subjekto padalinio, kur imamas bandinys darbuotojas (tai suderinus ūkio subjekto vadovu ar jo įgaliotu asmeniu).
6. Bandinio paėmimas (atranka) įforminamas užpildant 2016-01-04 Tarnybos direktoriaus įsakymu Nr. 1-1, patvirtintą Bandinių paėmimo tirti aktą.
7. Bandinių paėmimo tirti aktas surašomas 3 egzemplioriais ir pasirašomas abiejų šalių. Pirmas įteikiamas bandinio turėtojui arba jo įgaliotam asmeniui, antrąjį egzempliorių pasiima specialistas, trečiasis egzempliorius su bandiniu atiduodamas bandymus (tyrimus) atliekančiai įstaigai (laboratorijai).
8. Tarnybos specialistas, įvertinęs prekės ypatybes, paima bandinį (mėginį) taip, kaip reikalauja konkrečios prekės (gaminio) atrinkimą reglamentuojantis normatyvinis dokumentas ar galiojantis teisės aktas.
9. Reikalingą prekės (gaminio) kiekį ar svorį Tarnybos specialistas derina su bandymus atliksiančia įstaiga.
10. Tarnybos specialistas, paimdamas bandinį (mėginį), suderina su turėtoju klausimą dėl prekės (gaminio) grąžinimo ar negrąžinimo po bandymų ir apie tai pažymi Bandinių paėmimo tirti akte. Jeigu gaminys bus sunaikintas bandymų metu (atliekami ardomieji bandymai), pažymi, kad „Bandinio grąžinimas po bandymų atlikimo negalimas“.
11. Bandinys (mėginys) imamas neatlygintinai nepriklausomai nuo prekių dydžio ar vertės.
11.1. Nefasuotų naftos produktų kontroliniai bandiniai paliekami saugoti naftos produktų pardavimo (bandinių paėmimo) vietoje. Prekės savininkui nesutikus saugoti kontrolinius bandinius, Tarnybos specialistas, atrinkęs bandinius, juos siunčia saugoti į Šiaulių naftos produktų bandymų laboratoriją. Fasuotų alyvų kontroliniai bandiniai paliekami saugoti pardavimo vietoje. Tarnybos specialistas, atrinkęs bandinius, Bandinių paėmimo tirti akte pažymi, ar kontrolinis bandinys paliktas saugoti pardavimo vietoje, ar jį reikalinga grąžinti. Tai patvirtinama ūkio subjekto, kur atrinktas gaminys, vadovo ar atsakingo asmens, dalyvavusio atrenkant bandinius, parašu.
12. Vienetinės prekės bandymams imamos taip, kaip jos įpakuotos gamintojo. Birios arba skystos prekės imamos specialiomis priemonėmis. Paimtas bandinys (mėginys) nedelsiant supilamas į švarią sausą pakuotę iš stiklo, plastiko arba popieriaus ir sandariai uždaromas. Kontrolinis bandinį saugo Tarnybos specialistas paėmęs bandinį; ūkio subjektui pageidaujant, vienas kontrolinis bandinys gali būti saugomas pas ūkio subjektą (jeigu to nereikiama konkrečios prekės (gaminio) atrinkimą reglamentuojančiame normatyviniame dokumente).
13. Jeigu imama dalis prekės ir tą dalį reikia atpjauti; pjaunama švariais pjūkleliais, skeliama švariais kaltais ir pan. Bandiniai (mėginiai) suvyniojami į švarų popierių, įdedami į maišelį, dėžutę ar pan. ir sandariai uždaromi.
14. Jeigu prekės (ar jų savybės) yra arba gali būti nevienalytės (skysčiai cisternose, susikračiusios birios medžiagos), bandinių (mėginių) pavyzdžiai turi būti imami iš įvairių vietų (aukščių, gylių) ir sumaišomi. Po to iš šio mišinio imamas reikiamo dydžio bandinys (mėginys), o likęs paimtų prekių kiekis grąžinamas turėtojui.
15. Paimti prekių (gaminių) bandiniai (mėginiai) plombuojami plombomis taip, kad nepažeidus plombos nebūtų įmanoma atidaryti bandinio (mėginio) pakuotės. Tai, kad bandinio (mėginio) pakuotė užplombuota, reikia nurodyti Bandinių paėmimo tirti akte.
16. Nesant plombyro, supakuotą bandinį galima užklijuoti lipnia juosta, ant kurios turi būti Tarnybos pavadinimas, paėmimo data ir Tarnybos specialisto bei ūkio subjekto parašai. Užklijuoti supakuotą bandinį reikia taip, kad neperplėšus lipnios juostos, bandinį negalima būtu pasiekti.
III. SKYRIUS
BANDINIŲ PERDAVIMAS KOMPETENTINGAI ĮSTAIGAI (LABORATORIJAI) IR GRĄŽINIMAS TURĖTOJUI
18. Tarnybos specialistas, perduodamas bandinį kompetentingai įstaigai (laboratorijai), ant Bandinių paėmimo tirti akto egzemplioriaus gauna iš priimančio asmens patvirtinantį įrašą „prekę (gaminį) bandymams (nurodo prekės pavadinimą) gavau, data, pareigos, vardas ir pavardė, parašas”. Gali būti pridedamas bandinį (mėginį) priimančio asmens atskiras raštiškas pakvitavimas, kad prekę (gaminį) bandymams gavo. Jeigu priimant bandinį (mėginį) buvo nustatyti kokie nors bandinio ar bandinio pakuotės pažeidimai, tai kompetentingos įstaigos (laboratorijos) atstovas tai pažymi Bandymų paėmimo tirti akte. Jeigu bandinys pristatomas paštu, kurjerių tarnyba ar per kitą asmenį, apie kompetentingos įstaigos (laboratorijos) apie bandinio ar bandinio pakuotės pažeidimus informuoja bandinį atrinkusį Tarnybos specialistą el. laišku.
19. Tarnybos specialistas, atsiimdamas bandinį iš kompetentingos įstaigos (laboratorijos), trečiame Bandinių paėmimo tirti akto egzemplioriuje užrašo patvirtinantį įrašą, kad „prekę (gaminį) (nurodo prekės pavadinimą) po bandymų iš (nurodo įstaigos ar laboratorijos pavadinimą) gavau, data, pareigos, vardas ir pavardė, parašas”. Toks įrašas gali būti daromas kompetentingos įstaigos (laboratorijos) pildomuose kituose dokumentuose (pvz. Bandinių atidavimo atlikus bandymus žurnalas ir pan.).
20. Jeigu bandinys prarado visą ar dalį savo prekinės vertės bandymų metu ar buvo padaryti kokie nors (bandinio) pažeidimai, kompetentinga įstaiga (laboratorija) bandinio prekinės vertės netekimo požymius nurodo atskirame bandinio perdavimo – priėmimo akte.
21. Jeigu po bandymų paaiškėja, kad prekė (gaminys) saugi (us), bet prarado prekinę vertę - jos (jo) vertės sumažėjimą apmoka Tarnyba. Prekės (gaminio) vertės sumažėjimas ar prekės sunaikinimas nustatomas, remiantis bandymus atlikusios įstaigos išvada.
22. Jeigu po bandymų paaiškėja, kad prekė (gaminys) nesaugi (us), nekokybiška (as), laikinai paliekama (as) saugoti bandymus atlikusioje kompetentingoje įstaigoje (laboratorijoje), kad vėliau, esant ginčui, galėtų patikrinti produkto gamintojas, importuotojas arba platintojas. Bandinys yra saugomas tol, kol baigiama dėl prekės (gaminio) išnagrinėti administracinio teisės pažeidimo byla arba priimamas ir įsiteisėjęs Tarnybos nutarimas dėl nesaugaus produkto. Vėliau šis bandinys grąžinamas turėtojui, kai jis atsiskaito už atliktus bandymus ir saugos ekspertizę. Jeigu turėtojas neatsiima tokio bandinio, bandinys utilizuojamas arba gali būti saugomas Tarnyboje, kaip speciali priemonė, naudojama, kaip vaizdinė, mokymo ar demonstracinė priemonė. Tokios prekės registruojamos specialiame žurnale (nurodomas prekės pavadinimas, nustatytas pavojus ir kt.) bei naudojamos mokymų metu arba, kaip vaizdinė priemonė žiniasklaidai. Jeigu bandinys utilizuojamas, surašomas Bandinių nurašymo ir sunaikinimo aktas.
23. Jeigu po bandymų paaiškėja, kad prekė (gaminys) nesaugi (us), Tarnybos apskrities skyrius organizuoja pinigų išieškojimą už atliktus bandymus iš ūkio subjekto, kuris pateikė į rinką nesaugų gaminį.
24. Jeigu prekė (gaminys) po bandymų išlieka nepakitusi (ęs), saugi (us) ir kokybiška (as) - Tarnybos specialistas po bandymų protokolo ir bandinio gavimo iš kompetentingos įstaigos (laboratorijos) nedelsiant grąžina atgal turėtojui. Grąžinant bandinį surašomas Bandinių grąžinimo aktas.
25. Jeigu bandinį turėtojui grąžina Tarnybos specialistas, ant antrojo Bandinių paėmimo tirti akto egzemplioriaus gauna atitinkamą savininko įrašą, kad „prekė (gaminys) (nurodo prekės (gaminio) pavadinimą) po bandymų grąžinta (as), Tarnybai pretenzijų neturiu, data, pareigos, vardas ir pavardė, parašas”.
PATVIRTINTA
Valstybinės vartotojų teisių apsaugos
tarnybos direktoriaus
2016 m. vasario 17 d. įsakymu Nr. 1-60
VALSTYBINĖ VARTOTOJŲ TEISIŲ APSAUGOS TARNYBA
BANDINIŲ NURAŠYMO IR SUNAIKINIMO AKTAS
_______________ Nr. ______________
(data)
Komisija, sudaryta Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos direktoriaus 20_____ m. ___________ _____ d. įsakymu Nr. _______, nurašė ir sunaikino* šiuos, pagal Gaminių bandinių paėmimo tirto aktą 20_____-_____-_____ Nr. ______ paimtus ir patikrintus bandinius:
Eil Nr. |
Bandinio pavadinimas |
Paimtas bandinių kiekis |
Paimtų bandinių kaina |
Sunaudotas bandinių kiekis |
Likutis |
Likučio kaina |
Pastaba |
|
|
|
|
|
|
|
|
* jeigu nustatyta, kad bandinys yra nesaugus, jis gali naudojamas, kaip speciali (vaizdinė, mokymo, demonstracinė) priemonė. Jeigu bandinys bus naudojamas, kaip speciali priemonė, grafoje „Pastaba“ įrašoma, kad „bus panaudota, kaip speciali priemonė“ ir nurodoma kuriam Tarnybos specialistui jinai perduota saugoti.
Komisijos pirmininkas
___________________ _______________ _______________________
(pareigos) (parašas) (vardas ir pavardė)
Komisijos nariai:
______________________ ______________ _______________________
(pareigos) (parašas) (vardas ir pavardė)
______________________ ______________ _______________________
(pareigos) (parašas) (vardas ir pavardė)
______________________ ______________ _______________________
(pareigos) (parašas) (vardas ir pavardė)
______________________ ______________ _______________________
(pareigos) (parašas) (vardas ir pavardė)
Bandinius sunaikino _______________________________________________________________
(dokumento pavadinimas, data, Nr.)
________________________________________________________________________________
(pareigų pavadinimas, parašas, vardas ir pavardė)
Bandinį naudoti, kaip specialią (vaizdinė, mokymo, demonstracinės priemonę gavau:
___________________________ ______________ ____________________________
(Tarnybos pareigūno pareigos) (parašas) (vardas ir pavardė)
PATVIRTINTA
Valstybinės vartotojų teisių apsaugos
tarnybos direktoriaus
2016 m. vasario 17 d. įsakymu Nr. 1-60
VALSTYBINĖ VARTOTOJŲ TEISIŲ APSAUGOS TARNYBA
BANDINIŲ GRĄŽINIMO AKTAS
_________________ Nr. _______________
(data)
______________________
(surašymo vieta)
Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos ___________________ apskrities skyriaus, ________________________________________________________________________________
(Tarnybos pareigūno grąžinančio bandinį (ėminį) pareigos, vardas, pavardė)
_______________________________________________________________________________
bandinius (mėginius), paimtus pagal 20__-___-____ Bandinių paėmimo tirti aktą Nr. _________, perduoda, o _______________________________________________________________________
(ūkio subjekto pavadinimas, adresas kur vyksta grąžinimas bei asmens priimančio bandinį (ėminį) pareigos, vardas, pavardė)
________________________________________________________________________________________________________________________________________________ priima.
Eil. Nr. |
Gaminio pavadinimas |
Gaminio tapatumo nustatymo duomenys |
Paimta |
Grąžinta |
|
||
Bandinių kiekis |
Suma su PVM (Lt) |
Bandinių kiekis |
Suma su PVM (Lt) |
Pastabos |
|||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Iš viso: |
|
|
|
|
|
____________________________ ______________ ____________________________
(Tarnybos pareigūno pareigos) (parašas) (vardas ir pavardė)
________________________ ___________ ________________________
(Ūkio subjekto įgalioto asmens pareigos) (parašas) (vardas ir pavardė)
PASTABA. Aktas surašytas dviem egzemplioriais:
1. Valstybinės vartotojų apsaugos tarnybos _______________ apskrities skyriui – 1 egz.;
2. _______________________________________________ – 1 egz.
(Ūkio subjekto pavadinimas)