isgyaz13

 

PAKRUOJO RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL ŽMONIŲ PALAIKŲ GABENIMO, SAUGOJIMO IR NENUSTATYTOS TAPATYBĖS ŽMONIŲ PALAIKŲ IR PALAIKŲ, DĖL KURIŲ ATSIĖMIMO MIRUSIOJO ARTIMIEJI NESIKREIPIA, LAIDOJIMO ORGANIZAVIMO PAKRUOJO RAJONO SAVIVALDYBĖJE TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2019 m. kovo 1 d. Nr. T-41

Pakruojis

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 4 dalimi, Žmogaus palaikų gabenimo patologinės anatomijos tyrimams ar teismo medicinos ekspertizėms ir tyrimams tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro ir Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2018 m. vasario 8 d. įsakymu Nr. V-157/IV-118 „Dėl Žmogaus palaikų gabenimo patologinės anatomijos tyrimams ar teismo medicinos ekspertizėms ir tyrimams tvarkos aprašo patvirtinimo“, ir Nenustatytos tapatybės žmogaus palaikų laidojimo organizavimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2011 m. rugsėjo 30 d. įsakymu Nr. IV-725,  Pakruojo  rajono savivaldybės taryba nusprendžia:

1.    Patvirtinti Žmonių palaikų gabenimo, saugojimo ir nenustatytos tapatybės žmonių palaikų ir palaikų, dėl kurių atsiėmimo mirusiojo artimieji nesikreipia, laidojimo organizavimo Pakruojo rajono savivaldybėje tvarkos aprašą (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Pakruojo rajono savivaldybės tarybos 2012 m. kovo 22 d. sprendimą Nr. T-79 „Dėl Nenustatytos tapatybės žmogaus palaikų laidojimo ir kapavietės skyrimo Pakruojo rajono kapinėse tvarkos aprašo patvirtinimo“.

Šis sprendimas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                                   Saulius Gegieckas

 

PATVIRTINTA

Pakruojo rajono savivaldybės tarybos

2019 m. kovo 1 d. sprendimu Nr. T-41

 

ŽMONIŲ PALAIKŲ GABENIMO, SAUGOJIMO IR NENUSTATYTOS TAPATYBĖS ŽMONIŲ PALAIKŲ IR PALAIKŲ, DĖL KURIŲ ATSIĖMIMO MIRUSIOJO ARTIMIEJI NESIKREIPIA, LAIDOJIMO ORGANIZAVIMO PAKRUOJO RAJONO SAVIVALDYBĖJE TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.  Žmonių palaikų gabenimo, saugojimo ir nenustatytos tapatybės žmonių palaikų ir palaikų, dėl kurių atsiėmimo mirusiojo artimieji nesikreipia, laidojimo organizavimo Pakruojo rajono savivaldybėje tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato žmonių palaikų gabenimo, saugojimo, nenustatytos tapatybės žmonių palaikų ir palaikų, dėl kurių atsiėmimo mirusiojo artimieji nesikreipia, laidojimo tvarką. Nenustatytos tapatybės žmonių palaikų ir palaikų, dėl kurių atsiėmimo, mirusiojo artimieji nesikreipia, laikymas (saugojimas) ir laidojimas organizuojamas, kai yra žinoma, kad Pakruojo rajono savivaldybės (toliau – savivaldybė) teritorijoje asmuo nuolat gyveno arba buvo aptikti žmogaus palaikai ir tyrimo metu jo tapatybės nustatyti nepavyko, arba buvo nustatytas mirties faktas asmens, neturinčio nuolatinės gyvenamosios vietos.

2. Šis Aprašas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos žmonių palaikų laidojimo įstatymu, Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2011 m. rugsėjo 30 d. įsakymu Nr. IV-725 patvirtintu Nenustatytos tapatybės žmogaus palaikų organizavimo tvarkos aprašu, 2013 m. gegužės 27 d. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu Nr. V-539 „Dėl Lietuvos higienos normos HN91-2013 „Žmogaus palaikų laidojimo paslaugų, kremavimo, balzamavimo veiklos visuomenės sveikatos saugos reikalavimai“ patvirtinimo“ ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro ir Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2018 m. vasario 8 d. įsakymu Nr. V-157/IV-118 patvirtintu Žmogaus palaikų gabenimo patologinės anatomijos tyrimams ar teismo medicinos ekspertizėms ir tyrimams tvarkos aprašu.

3. Šiame Apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos žmonių palaikų laidojimo įstatyme ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008 m. lapkričio 18 d. nutarimu Nr. 1207 patvirtintose Kapinių tvarkymo taisyklėse vartojamas sąvokas.

 

II SKYRIUS

ŽMONIŲ PALAIKŲ GABENIMAS

4.     Mirusiųjų, žuvusiųjų žmonių palaikų, nenustatytos tapatybės žmonių palaikų ir palaikų, dėl kurių mirusiojo artimieji nesikreipia, gabenimo paslaugos apima pradinį iš įvykio vietos palaikų vežimą, palaikų gabenimą patologinės anatomijos tyrimams ar teismo medicinos ekspertizėms ir tyrimams atlikti, palaikų gabenimą į laikymo (saugojimo) vietas, vežimą į laidojimo vietas.

5.     Konstatavus mirties faktą, žmogaus palaikus patologinės anatomijos tyrimams ar teismo medicinos ekspertizėms ir tyrimams gabena savivaldybės administracijos parinktas paslaugų teikėjas pagal sutartyje nustatytas sąlygas.

6.      Jei žmogus mirė asmens sveikatos priežiūros įstaigoje (toliau – ASPĮ), teikiančioje stacionarines asmens sveikatos priežiūros paslaugas, žmogaus palaikus patologinės anatomijos tyrimams ar teismo medicinos ekspertizėms ir tyrimams gabena laidojimo paslaugų teikėjas, su kuriuo ASPĮ yra pasirašiusi sutartį, arba ASPĮ  savo transportu.

7.     Gabenti žmogaus, mirusio ne ASPĮ, palaikus patologinės anatomijos tyrimams, kai yra neaiški mirtį sukėlusi liga ar kai to reikalauja mirusiojo artimieji, į mirties vietą laidojimo paslaugų teikėją iškviečia ambulatorinę medicinos pagalbą teikęs gydytojas ambulatorinės ASPĮ vadovo nustatyta tvarka.

8.     Gabenti žmogaus palaikus teismo medicinos ekspertizėms ir tyrimams į žmogaus mirties ar žmogaus palaikų radimo vietą, kai jau buvo konstatuotas žmogaus mirties faktas, ar ekshumavimo vietą, jei ekshumavimas atliekamas vykdant ikiteisminio tyrimo teisėjo nutartį, laidojimo paslaugų teikėją iškviečia policijos ar prokuratūros pareigūnas.

9.     Atliekant patologinės anatomijos tyrimą nustačius, kad žmogaus mirtis gali būti smurtinė, kviečiami policijos pareigūnai, kurie kviečia laidojimo paslaugų teikėją, kuris gabena žmogaus palaikus teismo medicinos ekspertizėms ir tyrimams.

10.   Žmogaus palaikai teismo medicinos ekspertizei ir tyrimams vežami kartu su policijos ar prokuratūros pareigūno pateikta užduotimi arba teismo nutartimi skirti medicinos ekspertizę į dokumentuose nurodytą teismo medicinos ekspertizės įstaigą, o teismo medicinos ekspertizės įstaigos nedarbo laiku žmogaus palaikai  gabenami laikinai saugoti į savivaldybės administracijos atrinkto paslaugų teikėjo žmogaus palaikų saugojimo vietą laikinam saugojimui.

11.   Policijos ar prokuratūros pareigūnai perduoda žmogaus palaikus vežimo paslaugos teikėjui kartu su lydimais dokumentais ir įvykio vietoje aptiktais mirusiojo asmens daiktais, nurodytais Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro ir Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2018 m. vasario 8 d. įsakymu Nr. V-157/1V-118 patvirtinto Žmogaus palaikų gabenimo patologinės anatomijos tyrimams ar teismo medicinos ekspertizėms ir tyrimams tvarkos aprašo III skyriuje.

III SKYRIUS

ŽMONIŲ PALAIKŲ SAUGOJIMAS

 

12. Žmonių palaikų saugojimą organizuoja ir užtikrina savivaldybės administracijos parinktas paslaugų teikėjas pagal sutartyje nustatytas sąlygas.

13. Žmonių palaikų saugojimo paslaugos teikėjas turi užtikrinti paslaugos teikimą ištisą parą, neišskiriant darbo, poilsio ir šventinių dienų. Žmogaus palaikai turi būti saugomi remiantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2013 m. gegužės 27 d. įsakymu Nr. V-539 patvirtintomis Lietuvos higienos normų HN91:2013 „Žmogaus palaikų laidojimo paslaugų, kremavimo, balzamavimo veiklos visuomenės sveikatos saugos reikalavimai“ nuostatomis ir kitais teisės aktais.           

14. Saugojimo paslauga gali būti teikiama šiais atvejais:      

14.1. neaiški mirties priežastis, nustatyta ar įtariama smurtinė staigi arba netikėta, tragiška mirtis arba mirusiajam jo paskutinio susirgimo metu nebuvo teikiama medicinos pagalba;

14.2. mirtis įvyko viešoje vietoje;                   

14.3. nustatyta arba įtariama, kad mirtis įvyko nuo gamybinės traumos, apsinuodijimo, profesinės ligos, ypač pavojingos infekcinės ligos;

14.4. seniūnijų seniūnų prašymu;

14.5. savivaldybės teritorijoje aptikti nenustatytos tapatybės žmogaus palaikai, vienišų asmenų po patologo anatominio tyrimo ar teismo medicinos tyrimų, kol nustatyta teisės aktų tvarka bus išduotas leidimas laidoti, palaikai.

15. Saugojimo paslauga gali būti teikiama ir kitais teisės aktų numatytais atvejais.

 

IV SKYRIUS

NENUSTATYTOS TAPATYBĖS ŽMONIŲ PALAIKŲ IR PALAIKŲ, DĖL KURIŲ ATSIĖMIMO MIRUSIOJO ARTIMIEJI NESIKREIPIA, LAIDOJIMAS

 

16. Nenustatytos tapatybės žmonių palaikų ir palaikų, dėl kurių atsiėmimo mirusiojo artimieji nesikreipia, laidojimą organizuoja savivaldybės administracijos seniūnijų seniūnai, jeigu:

16.1. asmuo iki mirties nuolat gyveno seniūnijos teritorijoje;

16.2. seniūnijos teritorijoje buvo nustatytas mirties faktas.

17. Nenustatytos tapatybės žmogaus palaikus ir palaikus, dėl kurių atsiėmimo mirusiojo artimieji nesikreipia, laidoja laidojimo paslaugų teikėjas, teisės aktų nustatyta tvarka sudaręs su savivaldybės administracija laidojimo paslaugų teikimo sutartį.

18. Nenustatytos tapatybės žmonių palaikai ir palaikai, dėl kurių atsiėmimo mirusiojo artimieji nesikreipia, laidojami, kapų priežiūra vykdoma vadovaujantis Pakruojo rajono savivaldybės tarybos 2017 m. gruodžio 27 d. sprendimu Nr. T-325 „Dėl Pakruojo rajono savivaldybės teritorijoje esančių kapinių tvarkymo taisyklių, aprašų, susijusių su kapinių tvarkymu, priežiūra ir laidojimu jose, patvirtinimo“.

19. Savivaldybės administracijos seniūnijų seniūnai, gavę raštišką prokuroro leidimą, įsitikinę parengtų dokumentų informacijos teisingumu, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas po raštiško prokuroro leidimo gavimo dienos priima sprendimą laidoti nenustatytos tapatybės žmogaus palaikus ir skirti kapavietę (Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2011 m. rugsėjo 30 d. įsakymu Nr. IV-725 patvirtinto Nenustatytos tapatybės žmogaus palaikų organizavimo tvarkos aprašo 1 priedas).

20. Nenustatytos tapatybės žmogaus palaikai, laidojami seniūnijos, kurios teritorijoje buvo aptikti nenustatytos tapatybės žmogaus palaikai kapinėse.

21. Savivaldybės administracijos seniūnijų seniūnai ar jų įgalioti seniūnijos atstovai dalyvauja laidojant nenustatytos tapatybės žmogaus palaikus.

22. Palaidojus nenustatytos tapatybės žmogaus palaikus, savivaldybės administracijos seniūnijų seniūnai ar jų įgalioti seniūnijos atstovai surašo nenustatytos tapatybės žmogaus palaikų palaidojimo aktą (Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2011 m. rugsėjo 30 d. įsakymu Nr. IV-725 patvirtinto Nenustatytos tapatybės žmogaus palaikų laidojimo organizavimo tvarkos aprašo 2 priedas).

23. Ant nenustatytos tapatybės žmogaus kapo pritvirtinama lentelė, kurioje nurodomi kapavietės numeris, palaikų palaidojimo data. Užrašai ant lentelės turi būti nenusiplaunantys.

24. Duomenis apie palaidotus nenustatytos tapatybės žmogaus palaikus registruoja kapinių

prižiūrėtojas Nenustatytos tapatybės žmogaus palaikų laidojimo registravimo žurnale (Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2011 m. rugsėjo 30 d. įsakymu Nr. IV-725 patvirtinto Nenustatytos tapatybės žmogaus palaikų organizavimo tvarkos aprašo 3 priedas).

25. Savivaldybės administracijos seniūnijų seniūnai pateikia leidimą laidoti davusiam prokurorui nenustatytos tapatybės žmogaus palaikų palaidojimo akto kopiją.

 

V SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

26. Savivaldybės parinktas paslaugų teikėjas ataskaitas apie žmogaus palaikų gabenimo, saugojimo, laidojimo paslaugas teikia pagal sutartyje nustatytas sąlygas.

27. Apie atrinktus žmogaus palaikų gabenimo, saugojimo, laidojimo paslaugų teikėjus savivaldybės administracija turi informuoti savivaldybės teritoriją aptarnaujančias policijos įstaigas, prokuratūrą, atitinkamą teismo medicinos ekspertizes ir tyrimus atliekančią įstaigą ar padalinį (toliau – teismo ekspertizės įstaiga) ir savivaldybėje esančias asmens sveikatos priežiūros įstaigas ir paskelbti šią informaciją savivaldybės interneto svetainėje.

28. Kitus Apraše nenumatytus mirusiųjų žmonių palaikų gabenimo, saugojimo, nenustatytos tapatybės žmonių palaikų ir palaikų, dėl kurių atsiėmimo mirusiojo artimieji nesikreipia, laidojimo paslaugų teikimo klausimus sprendžia savivaldybės administracija teisės aktų nustatyta tvarka.

________________________