LIETUVOS RESPUBLIKOS

VYRIAUSIOJI RINKIMŲ KOMISIJA

 

SpREndimas

DĖL VYRIAUSIOSIOS RINKIMŲ KOMISIJOS 2022 M. RUGPJŪČIO 25 D. SPRENDIMO NR. SP-64 „DĖL BALSAVIMO PATALPOS ĮRENGIMO IR VERTINIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2024 m. birželio 27 d. Nr. Sp-162

Vilnius

 

 

Lietuvos Respublikos vyriausioji rinkimų komisija, vadovaudamasi rinkimų kodekso 131, 140 ir 141 straipsniais, Lietuvos Respublikos referendumo konstitucinio įstatymo 20 straipsniu, nusprendžia:

Pakeisti Balsavimo patalpos įrengimo ir vertinimo tvarkos aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos vyriausiosios rinkimų komisijos 2022 m. rugpjūčio 25 d. sprendimu Nr. Sp-64 „Dėl Balsavimo patalpos įrengimo ir vertinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“:

1. Pakeisti 16 punktą ir jį išdėstyti taip:

16. Balsavimo kabina turi būti tokia, kad rinkėjas negalėtų matyti greta esančioje kabinoje kito rinkėjo pildomo biuletenio. Balsavimo kabina turi būti be užuolaidos ir įrengta taip, kad rinkimų (referendumo) komisijų nariai ir rinkimų (referendumo) stebėtojai galėtų matyti, ar rinkėjas neatlieka neteisėtų veiksmų, tačiau negalima būtų matyti, kokias žymas biuletenyje rinkėjas daro. Reikalavimai balsavimo kabinai nustatyti Aprašo 3 priede.“

2. Pakeisti VI skyrių ir jį išdėstyti taip:

 

VI SKYRIUS

BALSAVIMO PATALPŲ ATITIKTIES TEISĖS AKTŲ REIKALAVIMAMS VERTINIMAS

 

24. Savivaldybės administracija ne vėliau kaip per 20 dienų nuo rinkimų (referendumo) dienos paskelbimo dienos privalo įvertinti, ar savivaldybės teritorijoje esančios balsavimo patalpos yra tinkamos ir pritaikytos rinkėjų su negalia bei senyvo amžiaus rinkėjų poreikiams. Vertinime privalo dalyvauti savivaldybių institucijų, atsakingų už viešosios paskirties pastatų pritaikymą individualiesiems asmenų su negalia poreikiams, atstovai, taip pat gali dalyvauti asmenų su negalia ir senyvo amžiaus asmenų interesams atstovaujančių organizacijų atstovai. Konkrečią balsavimo patalpų vertinimo datą, suderinusi su vertinime dalyvausiančiomis įstaigomis ir organizacijomis arba jų įgaliotais atstovais, nustato savivaldybės administracijos direktorius.

25. Nustačius balsavimo patalpų įrengimo trūkumus, savivaldybės administracijos direktorius privalo imtis priemonių, kad nustatyti balsavimo patalpos įrengimo ir (arba) jos pritaikymo negalią turinčių ir senyvo amžiaus rinkėjų poreikiams trūkumai būtų pašalinti arba suteikta (išnuomota) kita Aprašo reikalavimus atitinkanti balsavimo patalpa. Atsižvelgiant į trūkumų pobūdį, jie privalo būti pašalinti nedelsiant, ne vėliau kaip iki pakartotinio balsavimo patalpos atitikties Aprašo reikalavimams vertinimo dienos.

26. Paskelbus rinkimų (referendumo) datą, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas VRK kreipiasi į asmenų su negalia ir senyvo amžiaus asmenų interesams atstovaujančias nevyriausybines organizacijas, siūlydama paskirti atstovus, kurie pakartotinio vertinimo metu vertins savivaldybės suteiktų (išnuomotų) balsavimo patalpų įrengimą ir jų pritaikymą rinkėjų su negalia ir senyvo amžiaus rinkėjų poreikiams.

27. Likus ne mažiau kaip 2 mėnesiams iki rinkimų (referendumo) dienos, atliekamas pakartotinis balsavimo patalpos vertinimas, kurį organizuoja savivaldybės (apygardos) rinkimų (referendumo) komisija.

28. Pakartotiniame balsavimo patalpos atitikties Aprašo reikalavimams vertinime dalyvauja savivaldybės (apygardos) rinkimų (referendumo) komisijos, savivaldybės administracijos ir asmenų su negalia ir senyvo amžiaus asmenų interesams atstovaujančių nevyriausybinių organizacijų atstovai (jei šios organizacijos yra pateikusios savo atstovų duomenis). Balsavimo patalpos atitiktis Aprašo reikalavimams vertinama pagal Aprašo 4 priede nustatytą vertinimo formą.

29. Pakartotinio balsavimo patalpos vertinimo metu nustačius, kad balsavimo patalpa neatitinka Aprašo reikalavimų, tos savivaldybės (apygardos) rinkimų (referendumo) komisija įpareigoja savivaldybės administracijos direktorių nedelsiant pašalinti nustatytus trūkumus ir nustato terminą jiems pašalinti. Nustatyti trūkumai turi būti pašalinti ne vėliau kaip likus 12 valandų iki balsavimo pradžios.“

3. Buvusius VII skyriaus 33–37 punktus laikyti atitinkamai 30–34 punktais.

4. Pakeisti 30 punktą ir jį išdėstyti taip:

30. Savivaldybių (apygardų) rinkimų (referendumo) komisijos parengia ir paskelbia informaciją, skirtą rinkėjams informuoti apie rinkimų (referendumo) apylinkes. Parengtoje informacijoje turi būti nurodyta: rinkimų (referendumo) apylinkės adresas; paaiškinimas rinkėjui, kaip rasti ir pasiekti rinkimų (referendumo) apylinkę, nurodant susisiekimo būdą (pvz., visuomeninio transporto stotelę) ir (ar) orientacinius objektus; taip pat turi būti nurodyta, kad rinkimų (referendumo) apylinkės balsavimo patalpa ir pastatas, kuriame ji įsikūrusi, yra pritaikyti negalią turintiems ir senyvo amžiaus rinkėjams. Ši informacija skelbiama savivaldybių (apygardų) rinkimų (referendumo) komisijai prieinamais būdais (savivaldybės pastate esančioje skelbimų lentoje, internete, vietos laikraščiuose). Savivaldybių (apygardų) rinkimų (referendumo) komisijos ir (ar) apylinkių rinkimų (referendumo) komisijos taip pat informuoja rinkėjus apie pasikeitusį balsavimo patalpų adresą.“

5. Pakeisti 31 punktą ir jį išdėstyti taip:

31. Balsavimo patalpa turi būti visiškai parengta rinkimams (referendumui) ne vėliau kaip likus 12 valandų iki balsavimo pradžios. Parengta balsavimo patalpa uždaroma, antspauduojama (visi įėjimai į balsavimo patalpą) taip, kad nebūtų galima įeiti nepažeidus antspaudavimo ir apie tai apylinkės rinkimų (referendumo) komisijos pirmininkas praneša savivaldybės (apygardos) rinkimų (referendumo) komisijai bei policijai.

6. Pakeisti 2 priedo 4 punktą ir jį išdėstyti taip:

4. Balsadėžėje turi būti anga biuleteniams išimti, kurią būtų galima atidaryti ir kurią būtų galima užplombuoti plastikine plomba arba antspauduoti, kad nebūtų galima išimti biuletenių nepažeidus plombos ar žymos su antspaudu.“

7. Pripažinti netekusia galios 4 priedo ketvirtąją pastraipą.

 

 

 

Komisijos pirmininkė                                                                                               Lina Petronienė