Valstybės sienos apsaugos tarnybos PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS

VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJOS

VADAS

 

MUITINĖS DEPARTAMENTO PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS GENERALINIS DIREKTORIUS

 

Įsakymas

Dėl ŠVENDUBRĖS PASIENIO KONTROLĖS PUNKTO DARBO NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

2023 m. kovo 3 d. Nr. 1BE-159/4-84

Vilnius

 

 

Vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos valstybės sienos ir jos apsaugos įstatymo 16 straipsnio 6 dalimi:

1. T v i r t i n a m e Švendubrės pasienio kontrolės punkto darbo nuostatus (pridedama).

2. N u s t a t o m e, kad:

2.1. šio įsakymo 1 punktu patvirtintų Švendubrės pasienio kontrolės punkto darbo nuostatų 18 ir 23 punktai įsigalioja tada, kai Lietuvos Respublika prisijungs prie savarankiškos registracijos Europos Sąjungos atvykimo ir išvykimo sistemos (toliau – AIS) užsieniečiams, kaip nustatyta 2017 m. lapkričio 30 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2017/2226, kuriuo sukuriama atvykimo ir išvykimo sistema (AIS), kurioje registruojami trečiųjų šalių piliečių, kertančių valstybių narių išorės sienas, atvykimo ir išvykimo bei atsisakymo leisti jiems atvykti duomenys, nustatomos prieigos prie AIS teisėsaugos tikslais sąlygos ir iš dalies keičiama Konvencija dėl Šengeno susitarimo įgyvendinimo ir reglamentai (EB) Nr. 767/2008 ir (ES) Nr. 1077/2011, 66 straipsnyje;

2.2. šis įsakymas įsigalioja 2023 m. balandžio 1 d.;

2.3. šis įsakymas skelbtinas Teisės aktų registre.

 

 

Tarnybos vadas                                                                                                     Rustamas Liubajevas

 

Generalinis direktorius                                                                                                  Darius Žvironas


 

PATVIRTINTA

Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos

Respublikos vidaus reikalų ministerijos vado ir

Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos

finansų ministerijos generalinio direktoriaus

2023 m. kovo 3 d. įsakymu Nr. 1BE-159/4-84

 

 

ŠVENDUBRĖS PASIENIO KONTROLĖS PUNKTO DARBO

NUOSTATAI

 

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.    Švendubrės pasienio kontrolės punkto darbo nuostatai (toliau – nuostatai) reglamentuoja Švendubrės pasienio kontrolės punkto (toliau – Švendubrės PKP), įsteigto vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2017 m. rugpjūčio 30 d. nutarimu Nr. 712 „Dėl Šumsko pasienio kontrolės punkto ir Švendubrės pasienio kontrolės punkto įsteigimo“, veiklą ir darbo organizavimą.

2.    Nuostatai parengti vadovaujantis 2016 m. kovo 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2016/399 dėl taisyklių, reglamentuojančių asmenų judėjimą per sienas, Sąjungos kodeksu (Šengeno sienų kodeksas), 2013 m. spalio 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) Nr. 952/2013, kuriuo nustatomas Sąjungos muitinės kodeksas, 2009 m. rugsėjo 16 d. pasirašyta Lietuvos Respublikos ir Baltarusijos Respublikos sutartimi dėl Lietuvos ir Baltarusijos valstybės sienos teisinio režimo, Lietuvos Respublikos valstybės sienos ir jos apsaugos įstatymu, Lietuvos Respublikos muitinės įstatymu, Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2018 m. gegužės 11 d. įsakymu Nr. 3-225 „Dėl Pasienio kontrolės punktų darbo laiko, leidžiamų asmenų ir transporto priemonių vykimo per juos būdų sąrašo patvirtinimo“.

3.    Švendubrės PKP įsteigtas Nemuno upės pasienio juostoje, šalia valstybės sienos ženklo Nr. 0089 adresu: Druskininkų sav., Leipalingio sen., Lipniūnų k., Nemuno kelias 76.

4.    Švendubrės PKP veikia navigacijos sezono metu (šviesiuoju paros metu). Švendubrės PKP darbo trukmę ir laiką kiekvienais metais nustato sienos įgaliotiniai iki navigacijos periodo pradžios.

5.    Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (toliau – VSAT) pasienio rinktinės pasienio užkardos, kurios veikimo teritorijoje yra Švendubrės PKP, pareigūnai (toliau – VSAT pasienio užkardos pareigūnai) ir Baltarusijos Respublikos pasienio komiteto Gardino pasienio grupės pareigūnai iš anksto pasikeičia paraiškomis su asmens duomenimis apie plaukiančius asmenis (asmens vardas, pavardė, gimimo data, dokumento rūšis ir numeris, planuojamo plaukimo data ir laikas) bei duomenimis apie plaukiojimo priemones.

6.    Švendubrės PKP atliekami šie patikrinimai:

6.1. pasienio tikrinimas – asmenų, plaukiojimo priemonių vykimo per valstybės sieną teisėtumo tikrinimas ir kiti tikrinimo veiksmai, kurie pagal įstatymus ir kitus teisės aktus pavesti atlikti VSAT pareigūnams;

6.2. muitinis tikrinimas – veiksmai, kuriuos muitinės pareigūnai atlieka, siekdami užtikrinti, kad būtų laikomasi muitų teisės aktų ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių prekių (krovinių), vežamų tarp Sąjungos muitų teritorijos ir už šios teritorijos ribų esančių šalių ar teritorijų, įvežimo, išvežimo, vežimo tranzitu, gabenimo, saugojimo ir galutinio vartojimo, taip pat ne Sąjungos prekių (krovinių) ir prekių (krovinių), kurioms taikoma galutinio vartojimo procedūra, laikymo Sąjungos muitų teritorijoje ir gabenimo joje tvarką.

7.    Patikrinimus Švendubrės PKP gali atlikti ir kitos įgaliotos valstybės institucijos ir įstaigos, nurodytos Valstybės sienos ir jos apsaugos įstatymo 17 straipsnyje.

8.    Švendubrės PKP teritorijos infrastruktūrą, statinius ir kitą į teritorijos apskaitą įrašytą turtą prižiūri ir juo rūpinasi institucija, kuri turi nuosavybės teisę į turtą arba kitu teisėtu pagrindu jį valdo.

9.    Už Švendubrės PKP sumontuotų inžinerinių įrenginių tinkamą eksploataciją ir priežiūrą atsako institucija, kuri turi nuosavybės teisę į įrenginius arba kitu teisėtu pagrindu juos valdo.

10.  Patekimas į Švendubrės PKP teritoriją ribojamas perimetro tvora, automatiniais vartais ir stebimas vaizdo stebėjimo kameromis bei kitomis techninėmis apsaugos priemonėmis.

11.  Viešąją tvarką Švendubrės PKP palaiko VSAT pareigūnai.

12.  VSAT ir muitinės pareigūnai, vykdydami bendradarbiavimą, keičiasi informacija apie pastebėtus rizikos veiksnius Švendubrės PKP, esant poreikiui rengia pranešimus popierine ar elektronine forma.

13Valstybės institucijų ir įstaigų, įgaliotų atlikti patikrinimus Švendubrės PKP, Švendubrės PKP teritorijoje dirbantys juridiniai asmenys, juridinių asmenų filialų, atstovybių ir juridinio asmens statuso neturinčių asmenų darbuotojai bei fiziniai asmenys, nekertantys valstybės sienos, ir jų transporto priemonės į Švendubrės PKP teritoriją įleidžiami ir išleidžiami vadovaujantis VSAT vado 2018 m. gruodžio 18 d. įsakymo Nr. 4-576 „Dėl Valstybės institucijų ir įstaigų, įgaliotų atlikti patikrinimus pasienio kontrolės punktuose, pasienio kontrolės punkto teritorijoje dirbančių juridinių asmenų, juridinių asmenų filialų, atstovybių ir juridinio asmens statuso neturinčių asmenų darbuotojų bei fizinių asmenų, nekertančių valstybės sienos, ir jų transporto priemonės patekimo ir buvimo pasienio kontrolės punktuose, esančiuose prie automobilių kelių, tvarkos aprašo patvirtinimo“ nustatyta tvarka.

14.  Švendubrės PKP teritorija, jos prieigos prie valstybės sienos, per Švendubrės PKP vykstantys asmenys ir plaukiojimo priemonės stebimos ir fiksuojamos vaizdo stebėjimo sistemomis. Vaizdo stebėjimo ir fiksavimo sistemų naudojimo tvarką nustato institucijos, atsakingos už šių sistemų eksploatavimą.

15.  VSAT pareigūnai Švendubrės PKP teritorijoje techninėmis priemonėmis vykdo atvykstančių ir išvykstančių asmenų, plaukiojimo priemonių ir prekių (daiktų) radiacinę kontrolę.

16.  Asmenų pasienio tikrinimą VSAT pareigūnai atlieka Švendubrės PKP patalpose (plaukiojimo priemonių ir jomis plaukiančių asmenų judėjimo kryptys Švendubrės PKP teritorijoje nurodytos Švendubrės PKP schemoje).

17.  Pasienio tikrinimas privalomas visiems per valstybės sieną vykstantiems asmenims.

18.  Užsieniečiai, kuriems privaloma savarankiška registracija Europos Sąjungos atvykimo ir išvykimo sistemoje (toliau – AIS) pagal 2017 m. lapkričio 30 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2017/2226, kuriuo sukuriama atvykimo ir išvykimo sistema (AIS), kurioje registruojami trečiųjų šalių piliečių, kertančių valstybių narių išorės sienas, atvykimo ir išvykimo bei atsisakymo leisti jiems atvykti duomenys, nustatomos prieigos prie AIS teisėsaugos tikslais sąlygos ir iš dalies keičiama Konvencija dėl Šengeno susitarimo įgyvendinimo ir reglamentai (EB) Nr. 767/2008 ir (ES) Nr. 1077/2011, nuostatas (toliau – AIS reglamentas), Švendubrės PKP atlieka savarankišką registraciją AIS.

19.  Per Lietuvos Respublikos valstybės sieną asmenys, prekės (daiktai) praleidžiami tik atlikus jiems visus būtinus patikrinimus.

20.  Už Švendubrės PKP sumontuotų inžinerinių įrenginių tinkamą priežiūrą pagal kompetenciją atsako valstybės institucijos ir įstaigos, įgaliotos atlikti patikrinimus pasienio kontrolės punktuose. Pastebėjus asmenis, kurie sugadino ar bando sugadinti Švendubrės PKP esančius įrenginius, jie sulaikomi ir apie įvykį nedelsiant pranešama VSAT pasienio užkardos pamainos vyresniajam.

 

II SKYRIUS

PLAUKIOJIMO PRIEMONIŲ IR ASMENŲ ATVYKIMAS Į LIETUVOS RESPUBLIKĄ BEI IŠVYKIMAS IŠ LIETUVOS RESPUBLIKOS

 

21.  Per Švendubrės PKP leidžiama vykti asmenims, neatsižvelgiant į jų pilietybę, kertantiems valstybės sieną neprekinio, keleivinio susisiekimo vandens transporto priemonėmis ar kitomis asmeninio naudojimo plaukiojimo priemonėmis, taip pat gabenti prekes (daiktus), kurių kiekis neviršija leistinų įvežimo normų, nustatytų Lietuvos Respublikos ir Baltarusijos Respublikos teritorijose galiojančių teisės aktų.

22.  VSAT pasienio užkardos pamainos vyresnysis, gavęs paraišką apie atplaukiančias į Lietuvos Respubliką bei išplaukiančias iš Lietuvos Respublikos plaukiojimo priemones ir asmenis, kurie plauks tomis priemonėmis, pranešimą persiunčia Kauno teritorinės muitinės (toliau – KTM) Raigardo kelio posto (pamainos) viršininkui ir reikiamu metu siunčia VSAT pareigūnus į Švendubrės PKP tikrinti plaukiojimo priemonių ir asmenų.

23.  Jei plaukiojimo priemone (atplaukiančia, išplaukiančia) vyksta užsieniečiai, kuriems pagal AIS reglamentą privaloma savarankiška registracija, jie pėsčiomis eina į Švendubrės PKP patikrinimų salę, ten, atlikę būtiną registraciją AIS, užbaigia registraciją pas VSAT pareigūną darbo vietoje salėje ir grįžta į savo plaukiojimo priemonę.

24.  KTM Raigardo kelio posto (pamainos) viršininkas, gavęs VSAT pasienio užkardos pamainos vyresniojo paraišką apie atplaukiančias į Lietuvos Respubliką bei išplaukiančias iš Lietuvos Respublikos plaukiojimo priemones ir asmenis, siunčia muitinės pareigūnus į Švendubrės PKP atlikti muitinio tikrinimo arba informuoja VSAT pasienio užkardos pamainos vyresnįjį, kad muitinės pareigūnai nevyks į Švendubrės PKP ir nebus atliekamas muitinis tikrinimas.

25. VSAT pareigūnai atsako už asmenų ir plaukiojimo priemonės teisėtą vykimą per valstybės sieną į Lietuvos Respubliką (iš Lietuvos Respublikos) ir tikrina asmenų ir plaukiojimo priemonių dokumentus bei įsitikina, ar plaukiojimo priemonėje nėra pašalinių asmenų, draudžiamų prekių (daiktų). Nustačius, kad plaukiojimo priemonėje gali būti gabenama deklaruotinų prekių, ar paaiškėjus, kad yra reikalinga atlikti kitus muitinės formalumus, apie tai informuojamas KTM Raigardo kelio posto (pamainos) viršininkas, jei muitinės pareigūnai nebuvo atvykę į Švendubrės PKP.

26. Pakartotinis asmenų ar plaukiojimo priemonių patikrinimas gali būti atliktas, jeigu yra pagrindo manyti, kad per patikrinimą pateikti klaidingi duomenys, patikrinimas atliktas nepakankamai nuodugniai ar kitaip pažeista pasienio ar muitinės tikrinimo tvarka. Sprendimą dėl pakartotinio patikrinimo pagal kompetenciją gali priimti VSAT pasienio užkardos sargybos vyresnysis. Apie pakartotinius pasienio ar muitinės tikrinimus informuojamas VSAT pasienio užkardos pamainos vyresnysis.

 

III SKYRIUS

OFICIALIŲ DELEGACIJŲ NARIŲ, ASMENŲ, TURINČIŲ DIPLOMATINIUS PASUS, IR JŲ PLAUKIOJIMO PRIEMONIŲ VYKIMAS PER VALSTYBĖS SIENĄ

 

27. Oficialių delegacijų narių, asmenų, turinčių diplomatinius pasus, pasienio tikrinimą atlieka VSAT pareigūnai.

28. VSAT ir muitinės pareigūnai, įvertinę riziką ir nusprendę atlikti asmenų, turinčių diplomatinius pasus, plaukiojimo priemonės arba gabenamų daiktų tikrinimą, privalo informuoti VSAT pasienio užkardos pamainos vyresnįjį ir KTM Raigardo kelio posto (pamainos) viršininką.

29. Atlikus patikrinimus, leidžiama oficialios delegacijos nariams, asmenims, turintiems diplomatinius pasus, ir plaukiojimo priemonėms, kuriomis vyksta šie asmenys, išvykti iš Švendubrės PKP teritorijos.

 

IV SKYRIUS

ASMENŲ IR PLAUKIOJIMO PRIEMONIŲ NEĮLEIDIMAS (NEIŠLEIDIMAS)

 

30. Jei asmenys, plaukiojimo priemonės, jų gabenami daiktai (prekės) ar gyvūnai teisės aktų nustatyta tvarka neįleidžiami į Lietuvos Respubliką (neišleidžiami iš Lietuvos Respublikos), jie grąžinami į Baltarusijos Respubliką ar Lietuvos Respublikos teritoriją.

 

V SKYRIUS

ASMENŲ IR PLAUKIOJIMO PRIEMONIŲ SULAIKYMAS

 

31. Teisės aktų nustatytais atvejais ir tvarka patikrinimą atliekančių institucijų pareigūnų atitinkamu sprendimu gali būti sulaikomi asmenys, jų gabenamos prekės (daiktai) ir plaukiojimo priemonės.

32. Patikrinimus atliekančios institucijos, sulaikiusios plaukiojimo priemones ir (ar) prekes (daiktus), pareigūnai surašo teisės aktų nustatytą sulaikymo dokumentą, paima visus su pažeidimu ar nusikaltimu susijusius dokumentus bei daiktus ir teisės aktų nustatyta tvarka juos saugo iki tyrimo pabaigos ar atitinkamo sprendimo arba pagal kompetenciją perduoda kitai teisėsaugos institucijai.

33. Pasienio tikrinimo metu sulaikytos plaukiojimo priemonės VSAT pareigūnų kompetencijai priklausančio tyrimo metu saugomos VSAT pareigūno priimtu sprendimu nurodytoje vietoje.

34. Muitinio tikrinimo metu sulaikytos plaukiojimo priemonės, prekės (daiktai) muitinės pareigūnų kompetencijai priklausančio tyrimo metu saugomos muitinės pareigūno priimtu sprendimu nurodytoje vietoje.

 

VI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

35. Ginčus, kylančius dėl nuostatų vykdymo, nagrinėja pagal savo kompetenciją VSAT pasienio užkardos vadas, KTM Raigardo kelio posto viršininkas, jiems neradus bendro sprendimo – VSAT Varėnos pasienio rinktinės ir KTM vadovai. Šiame punkte nurodytiems subjektams nepriėmus bendro sprendimo dėl kilusio ginčo, jis sprendžiamas teisės aktų nustatyta tvarka.

36. Patikrinimus atliekantys pareigūnai ir kitų įstaigų darbuotojai, atlikdami savo teisėtą veiklą Švendubrės PKP, bendradarbiauja, padeda vieni kitiems spręsti iškilusias problemas, išsiaiškinti teisės aktų taikymo tvarką, laikosi saugumo technikos reikalavimų ir reikalauja jų vykdymo iš kitų asmenų.

37. Asmenys, pažeidę nuostatus, atsako Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.

 

_______________________________

part_e7d349261c0d40789f199ecd1a6e70f6_end