VALSTYBĖS VAIKO TEISIŲ APSAUGOS IR ĮVAIKINIMO TARNYBOS PRIE SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTERIJOS DIREKTORIAUS

 

Į S A K Y M A S

DĖL PRANEŠIMŲ APIE GALIMUS VAIKO TEISIŲ PAŽEIDIMUS REGISTRAVIMO, INFORMAVIMO IR NAGRINĖJIMO TVARKOS PATVIRTINIMO IR VALSTYBĖS VAIKO TEISIŲ APSAUGOS IR ĮVAIKINIMO TARNYBOS PRIE SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTERIJOS DIREKTORIAUS 2012 M. GEGUŽĖS 10 D. ĮSAKYMO Nr. BV-8 „DĖL INFORMAVIMO APIE YPATINGUS ATVEJUS, SUSIJUSIUS SU GALIMAIS VAIKO TEISIŲ PAŽEIDIMAIS, TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ BEI 2016 m. KOVO 31 D. įsakymo Nr. BV-37 „dėl VALSTYBĖS VAIKO TEISIŲ APSAUGOS IR ĮVAIKINIMO TARNYBOS PRIE SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTERIJOS ypatingų atvejų, susijusių su galimais vaiko teisių pažeidimais, vidaus nagrinėjimo tvarkOS PATVIRTINIMO“

pripažinimo netekusiais galios

 

2018 m. birželio 29 d. Nr. BV-95

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Tarnyba) nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. spalio 20 d. nutarimu Nr. 1114, 15.1 ir 15.2 punktais:

1Tvirtinu Pranešimų apie galimus vaiko teisių pažeidimus registravimo, informavimo ir nagrinėjimo tvarką (pridedama).

2Pripažįstu netekusiais galios Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktoriaus 2012 m. gegužės 10 d. įsakymą Nr. BV-8 „Dėl Informavimo apie ypatingus atvejus, susijusius su galimais vaiko teisių pažeidimais, tvarkos aprašo patvirtinimo“ ir 2016 m. kovo 31 d. įsakymą Nr. BV-37 „Dėl Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ypatingų atvejų, susijusių su galimais vaiko teisių pažeidimais, vidaus nagrinėjimo tvarkos patvirtinimo“.

 

 

 

Direktoriaus pavaduotojas,                                                                                                            Jan Maciejevski

vykdantis direktoriaus funkcijas 

 

PATVIRTINTA

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo

tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo

ministerijos direktoriaus 2018 m. birželio 29 d.

įsakymu Nr. BV-95

 

 

 

PRANEŠIMŲ APIE GALIMUS VAIKO TEISIŲ PAŽEIDIMUS REGISTRAVIMO, INFORMAVIMO IR NAGRINĖJIMO TVARKA

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.    Pranešimų apie galimus vaiko teisių pažeidimus registravimo, informavimo ir nagrinėjimo tvarka (toliau – Tvarka) yra skirta nustatyti Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – VVTAĮT) specialistų veiksmus gavus pranešimą apie galimą vaiko teisių pažeidimą, pranešimų apie galimus vaiko teisių pažeidimus registravimo, informacijos perdavimo, nagrinėjimo etapus bei procedūras.

2.    Tvarkoje vartojamos sąvokos:

2.1. DVS – IS Dokumentų valdymo taikomoji sistema.

2.2. Ypatingas atvejis – galimas vaiko teisių pažeidimas, kai yra pagrindas manyti, kad prieš vaiką galimai panaudoti tyčiniai smurtiniai veiksmai, taip pat vaikas galimai patyrė nepriežiūrą, dėl ko vaikui  įtariama arba nustatyta  mirtis, sunkiai sutrikdyta sveikata, taip pat su galima seksualine prievarta susiję atvejai (kai yra pagrindas manyti ir (ar) įvertinti, kad galimai padaryta nusikalstama veika, numatyta Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 149, 150, 151, 151¹ straipsniuose), su prekyba vaikais susiję atvejai (kai yra pagrindas manyti ir (ar) įvertinti, kad galimai padaryta nusikalstama veika, numatyta Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 147, 1471, 147², 157 straipsniuose), vaiko savižudybės atvejai, bandymo nusižudyti, sukeliančio grėsmę vaiko gyvybei, atvejai.

2.3. VVTAĮT darbuotojas – VVTAĮT valstybės tarnautojas arba darbuotojas, dirbantis pagal darbo sutartį.

2.4. VVTAĮT teritoriniai skyriai – VVTAĮT teritoriniai padaliniai Kauno ir Vilniaus miestuose bei apskrityse.

3.    Kitos Tvarkoje vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatyme (toliau – VTAPĮ), Lietuvos Respublikos apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatyme, Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse bei Atvejo vadybos tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2018 m. kovo 29 d. įsakymu Nr. A1-141 „Dėl Atvejo vadybos tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Atvejo vadybos tvarkos aprašas), Grėsmės vaikui lygių kriterijų ir grėsmės vaikui lygio nustatymo tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2018 m. gegužės 21 d. įsakymu Nr. A1-221 „Dėl Grėsmės vaikui lygių kriterijų ir grėsmės vaikui lygio nustatymo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Grėsmės vaikui lygių kriterijų ir nustatymo tvarkos aprašas), Mobiliųjų komandų sudarymo, specialistų atrankos ir jų darbo tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2018 m. birželio 27 d. įsakymu Nr. A1-334 „Dėl Mobiliųjų komandų sudarymo, specialistų atrankos ir jų darbo tvarkos aprašo patvirtinimo” (toliau – Mobiliosios komandos darbo organizavimo tvarkos aprašas), apibrėžtas sąvokas.

 

II SKYRIUS

PRANEŠIMŲ APIE GALIMUS VAIKO TEISIŲ PAŽEIDIMUS REGISTRAVIMAS

 

4. VVTAĮT darbuotojas, raštu, žodžiu ar ryšio priemonėmis gavęs pranešimą apie galimą vaiko teisių pažeidimą, vadovaudamasis VVTAĮT veiklos dokumentų tvarkos aprašu, registruoja pranešimą DVS, įvesdamas informaciją Pranešimų apie vaiko teisių pažeidimus registre, ir nedelsdamas perduoda informaciją (nurodydamas gavėjais DVS) VVTAĮT teritorinio skyriaus patarėjui ar jo įgaliotam asmeniui, kurio darbo vieta yra savivaldybėje, kurioje galimai padarytas vaiko teisių pažeidimas, bei atitinkamo VVTAĮT teritorinio skyriaus vedėjui ar jo įgaliotam asmeniui. VVTAĮT teritorinio skyriaus patarėjas ar jo įgaliotas asmuo, kurio darbo vieta yra savivaldybėje, kurioje galimai padarytas vaiko teisių pažeidimas, imasi veiksmų arba nedelsdamas perduoda informaciją (nurodydamas gavėjais DVS) apie galimą vaiko teisių pažeidimą:

4.1. VVTAĮT darbuotojui pagal kompetenciją imtis veiksmų;

4.2. galimai nukentėjusio vaiko gyvenamosios (globos (rūpybos)) vietos savivaldybėje esančiam VVTAĮT teritoriniam skyriui, jei galimas vaiko teisių pažeidimas padarytas ne vaiko gyvenamosios (globos (rūpybos)) vietos savivaldybėje;

4.3. VVTAĮT teritoriniam skyriui, kurio teikimu nustatyta vaiko globa (rūpyba), jei vaiko globos (rūpybos) vieta yra ne toje savivaldybėje, kurioje esančio VVTAĮT teritorinio skyriaus teikimu nustatyta vaiko globa (rūpyba).

5. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007 m. rugpjūčio 22 d. nutarimo Nr. 875 „Dėl asmenų prašymų nagrinėjimo ir jų aptarnavimo viešojo administravimo institucijose, įstaigose ir kituose viešojo administravimo subjektuose taisyklių patvirtinimo“ 12 punkto nuostatomis, kartotiniai pranešimai apie galimą vaiko teisių pažeidimą, kuriuose nurodomos tos pačios aplinkybės ir nepateikiama nauja informacija, leidžianti situaciją vertinti kaip galimą naują (kitą) vaiko teisių pažeidimą, neregistruojami ir nenagrinėjami. Papildomai gauta informacija gali būti pridedama prie užregistruoto pranešimo apie galimą vaiko teisių pažeidimą.

 

III SKYRIUS

PRANEŠIMO APIE GALIMĄ VAIKO TEISIŲ PAŽEIDIMĄ NAGRINĖJIMAS

 

6. Užregistravęs pranešimą apie galimą vaiko teisių pažeidimą ir perdavęs informaciją pagal Tvarkos 4 punktą, VVTAĮT teritorinio skyriaus darbuotojas, kurio darbo vieta yra savivaldybėje, kurioje galimai padarytas vaiko teisių pažeidimas, nedelsdamas pradeda jį nagrinėti ir imasi veiksmų, numatytų VTAPĮ 36 straipsnio 1 dalyje bei Grėsmės vaikui lygių kriterijų ir nustatymo tvarkos apraše.

6.1. Gavęs pranešimą iš policijos apie smurto prieš vaiką naudojimo atvejį, vaiko buvimą smurtinėje ar kitokioje vaikui nesaugioje aplinkoje, realų pavojų vaiko saugumui, sveikatai ar gyvybei, tiesioginio vadovo žodiniu pavedimu, VVTAĮT teritorinio skyriaus darbuotojas, kurio darbo vieta yra savivaldybėje, kurioje galimai padarytas vaiko teisių pažeidimas, pirmiausia nedelsdamas vyksta į galimo vaiko teisių pažeidimo ar vaiko buvimo vietą ir imasi veiksmų, numatytų VTAPĮ 36 straipsnio 1 dalyje bei Grėsmės vaikui lygių kriterijų ir nustatymo tvarkos apraše, ir, atlikęs būtinus veiksmus vaiko saugumo užtikrinimui, registruoja pranešimą bei perduoda informaciją pagal Tvarkos 4 p.

7. Į pranešimus apie galimus vaiko teisių pažeidimus VVTAĮT teritorinių skyrių darbo valandomis darbo dienomis reaguoja VVTAĮT teritorinių skyrių darbuotojai, kurių darbo vietos yra savivaldybėse ir apskrityse bei  Vilniaus ir Kauno miestuose. Į pranešimus apie galimus vaiko teisių pažeidimus ne darbo valandomis darbo dienomis, taip pat savaitgalių, nedarbo ir švenčių dienomis, telefonu gautus iš policijos pareigūnų pagal Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos ir Policijos departamento prie vidaus reikalų ministerijos bendradarbiavimo sutartį (toliau – Bendradarbiavimo sutartis), reaguoja VVTAĮT teritorinių skyrių darbuotojai, kurių darbo vietos yra apskrityse ir Vilniaus bei Kauno miestuose ir kurių pareigybių aprašymuose nustatyta tokia paskirtis.

7.1.  Jeigu pranešimas apie galimus vaiko teisių pažeidimus gautas ir užregistruotas baigiantis VVTAĮT teritorinio skyriaus darbuotojo, kurio darbo vieta yra savivaldybėje, reaguojančio į pranešimus apie galimus vaiko teisių pažeidimus darbo dienomis darbo valandomis, darbo laikui, ir dėl objektyvių priežasčių darbuotojas negali nedelsiant nuvykti į galimo vaiko teisių pažeidimo ar vaiko buvimo vietą, kai pagal galimo vaiko teisių pažeidimo pobūdį būtina reaguoti nedelsiant, siekiant užtikrinti operatyvų reagavimą, nepažeidžiant teisės aktuose ir Bendradarbiavimo susitarime numatytų terminų, užtikrinamas informacijos perdavimas vadovaujantis Tvarkos 4 p. atitinkamo VVTAĮT teritorinio skyriaus darbuotojui, kurio darbo vieta yra apskrityje arba Vilniaus ar Kauno mieste ir kurio pareigybės aprašyme nustatyta paskirtis reaguoti į pranešimus apie galimus vaiko teisių pažeidimus ne darbo valandomis darbo dienomis, taip pat savaitgalių, nedarbo ir švenčių dienomis.

7.2. Jeigu pranešimas apie galimus vaiko teisių pažeidimus gautas ir užregistruotas baigiantis VVTAĮT teritorinio skyriaus darbuotojo, kurio darbo vieta yra apskrityje arba Vilniaus ar Kauno mieste ir kurio pareigybės aprašyme nustatyta paskirtis reaguoti į pranešimus apie galimus vaiko teisių pažeidimus ne darbo valandomis darbo dienomis, taip pat savaitgalių, nedarbo ir švenčių dienomis, darbo laikui, ir dėl objektyvių priežasčių darbuotojas negali nedelsiant nuvykti į galimo vaiko teisių pažeidimo ar vaiko buvimo vietą, kai pagal galimo vaiko teisių pažeidimo pobūdį būtina reaguoti nedelsiant, siekiant užtikrinti operatyvų reagavimą, nepažeidžiant teisės aktuose ir Bendradarbiavimo susitarime numatytų terminų, užtikrinamas informacijos perdavimas vadovaujantis Tvarkos 4 p. VVTAĮT teritorinio skyriaus darbuotojui, kurio darbo vieta yra savivaldybėje, reaguojančiam į pranešimus apie galimus vaiko teisių pažeidimus darbo dienomis darbo valandomis.

8. Nustatęs ar gavęs VTAPĮ 35 straipsnio 1 dalies 2 punkte nurodytą informaciją apie daromą ar galimai padarytą nusikalstamą veiką prieš vaiką, VVTAĮT darbuotojas nedelsdamas, tačiau ne vėliau kaip per 24 valandas, apie tai turi pranešti policijai bendruoju pagalbos numeriu 112.

9. Jeigu VVTAĮT darbuotojui lankantis galimo vaiko teisių pažeidimo ar vaiko buvimo vietoje kyla reali grėsmė  vaiko (-ų) ir (ar) specialisto saugumui, gyvybei bei sveikatai, VVTAĮT darbuotojas, vadovaudamasis Bendradarbiavimo susitarimu, nedelsdamas kviečia policiją bendruoju pagalbos numeriu 112.

10Jeigu VVTAĮT darbuotojui lankantis galimo vaiko teisių pažeidimo ar vaiko buvimo vietoje kyla įtarimų dėl vaiko atstovų pagal įstatymą blaivumo, VVTAĮT darbuotojas, vadovaudamasis Bendradarbiavimo susitarimu, nedelsdamas kviečia policijos pareigūnus bendruoju pagalbos numeriu 112.

11. Vadovaudamasis Bendradarbiavimo susitarimo nuostatomis, VVTAĮT darbuotojas, nedelsdamas, bet ne vėliau kaip per 1 valandą nuo policijos pareigūnų, esančių galimo vaiko teisių pažeidimo ar vaiko buvimo vietoje, pranešimo, turi nuvykti į vaiko buvimo (radimo) vietą ir imtis veiksmų, numatytų Grėsmės vaikui lygių kriterijų ir nustatymo tvarkos apraše, kai gautas pranešimas apie tai, jog:

11.1. vaikas patyrė smurtą, bet jo nereikia vežti į gydymo įstaigą, ir abu arba vienintelis iš turimų vaiko atstovų pagal įstatymą yra apsvaigę nuo psichiką veikiančių medžiagų;

11.2. vaikas patyrė smurtą, bet jo nereikia vežti į gydymo įstaigą, ir abu arba vienintelis iš atstovų įvykio metu nekontroliuoja savo elgesio (pavyzdžiui, nusiteikę priešiškai, elgiasi agresyviai ar pan.);

11.3. vaiko atstovai pagal įstatymą arba turimas vienintelis iš atstovų laikinai negali rūpintis vaiku (yra dingę ir jų ieškoma (kol teismas tėvus pripažins nežinia kur esančiais arba paskelbs mirusiais);

11.4. vaiko atstovai arba turimas vienintelis iš atstovų laikinai negali rūpintis vaiku dėl abiejų atstovų ar vieno iš jų ligos, sulaikymo, suėmimo, bausmės atlikimo ar kitų svarbių priežasčių (pavyzdžiui, dėl patirtų sužalojimų išvežtas į gydymo įstaigą);

11.5. kitais skubiais atvejais, kai kyla grėsmė vaiko sveikatai, gyvybei ir (ar) saugumui.

12. Vadovaujantis Grėsmės vaikui lygių kriterijų ir nustatymo tvarkos aprašo nuostatomis, nustatant grėsmės vaikui lygį, nepažeidžiant asmens duomenų apsaugą reglamentuojančių teisės aktų, gali būti naudojamos tarnybinės garso ir (ar) vaizdo įrašymo priemonės. Apie situacijos fiksavimą garso ir (ar) vaizdo įrašymo priemonėmis, būtina žodžiu įspėti nustatant grėsmės vaikui lygį dalyvaujančius asmenis.

13. Pagal Grėsmės vaikui lygių kriterijų ir nustatymo tvarkos aprašą nustatęs pirmąjį grėsmės vaikui lygį, VVTAĮT teritorinio skyriaus darbuotojas, kurio darbo vieta yra savivaldybėje, ne vėliau kaip kitą darbo dieną inicijuoja atvejo vadybininko paskyrimą Atvejo vadybos tvarkos aprašo nustatyta tvarka.

14. Pagal Grėsmės vaikui lygių kriterijų ir nustatymo tvarkos aprašą nustačius antrąjį grėsmės vaikui lygį, užtikrinant vaiko saugumą, atliekami šie veiksmai:

14.1. vaikas nedelsiant paimamas iš jo atstovo (-ų) pagal įstatymą, užpildomas Vaiko paėmimo ir laikino apgyvendinimo aktas (Tvarkos 1 priedas):

14.1.1. kai gali kilti ar kyla grėsmė vaiko, VVTAĮT darbuotojo ar kitų asmenų, dalyvaujančių paimant vaiką, gyvybei ar sveikatai, saugumo užtikrinimui pasitelkiami policijos pareigūnai;

14.1.2. vaikas paimamas iš jo atstovų pagal įstatymą ir tuo atveju, kai vaikas yra ne savo faktinėje gyvenamojoje vietoje, bet kitoje, saugioje aplinkoje (pavyzdžiui, sveikatos priežiūros įstaigoje);

14.1.3. vaikui suprantamu būdu paaiškinama situacija (pavyzdžiui, paėmimo priežastys), veiksmai, jeigu yra galimybė (pavyzdžiui, saugi aplinka), kartu su vaiku paimami jo būtiniausi daiktai (pavyzdžiui, drabužiai, vaistai, akiniai) ir jam svarbūs daiktai (pavyzdžiui, žaislai, nuotraukos).

14.2. Vadovaujantis VTAPĮ 36 straipsnio 5 dalimi, 43 straipsnio 1 dalimi, nesant galimybės vaiką grąžinti tėvams ar kitiems vaiko atstovams pagal įstatymą, vaikas laikinai apgyvenamas saugioje aplinkoje pagal Civilinio kodekso 3.264 straipsnio 5 dalyje nustatytą prioriteto tvarką: pas giminaičius, asmenis, su vaiku susijusius emociniais ryšiais, vaiko brolį ir (ar) seserį globojančias (rūpinančias) šeimas, taip pat įtrauktose į savivaldybės vykdomosios institucijos patvirtintą šeimų, šeimynų ar institucijų, galinčių priimti likusį be tėvų globos vaiką bet kuriuo paros metu, sąrašą globėjų (rūpintojų) šeimose, šeimynose, globos, krizių centruose ar vaikų globos institucijose.

14.3. Tuo atveju, kai paėmus vaiką iš vaiko atstovų pagal įstatymą arba kitos vaikui nesaugios neutralios aplinkos yra galimi vaiko sveikatos sutrikimai ir (ar) vaikas serga, ir (ar) to reikalauja vaiko būklė (pavyzdžiui, neįgalus vaikas, kūdikis), VVTAĮT darbuotojas nedelsiant nuveža vaiką į sveikatos priežiūros įstaigą, kuri priima sprendimus dėl vaiko sveikatos būklės ir (ar) sveikatos priežiūros paslaugų teikimo. Jei vaiko sveikatos būklė kelia įtarimų, dėl vaiko sveikatos galimo pablogėjimo ar galimos grėsmės jo gyvybei, kviečiama greitoji medicinos pagalba.

14.4. Jei vaiko atstovai pagal įstatymą dalyvauja vaiko paėmimo metu, esant galimybei (pavyzdžiui, jei saugi aplinka, atstovai blaivūs ir pan.), jie informuojami apie sprendimą paimti vaiką, tolesnius VVTAĮT veiksmus, galimybes susigrąžinti vaiką, atstovų teises bei pareigas, šeimai atvejo vadybininko paskyrimą bei mobiliosios komandos sudarymą.

14.5. Jei paimant vaiką iš jam nesaugios aplinkos nedalyvavo vaiko atstovai pagal įstatymą, VVTAĮT teritorinio skyriaus darbuotojas, kurio darbo vieta yra savivaldybėje, VTAPĮ 36 straipsnio 6 dalyje numatyta tvarka praneša apie vaiko paėmimą jo atstovams pagal įstatymą, nurodydamas vaiko paėmimo vietą, datą, VVTAĮT teritorinio skyriaus darbuotojo, kurio darbo vieta yra savivaldybėje, kontaktus ir, jei yra galimybė iškart paskirti konkretų laiką, įpareigojimą nustatytu laiku (nurodant datą ir tikslų laiką) atvykti į savivaldybėje esantį VVTAĮT teritorinį skyrių.

14.6. VVTAĮT teritorinio skyriaus darbuotojas, kurio darbo vieta yra savivaldybėje, nedelsiant po vaiko paėmimo iš jo atstovų pagal įstatymą, kreipiasi (DVS nurodydamas gavėju) dėl mobiliosios komandos sudarymo (užpildydamas Tvarkos 2 priedą bei pridėdamas su antrojo grėsmės vaikui lygio nustatymu susijusią informaciją) į VVTAĮT teritorinio skyriaus vedėją ar jo įgaliotą asmenį, kuris ne vėliau nei per vieną darbo dieną paveda VVTAĮT teritorinio skyriaus mobilios komandos specialistams pradėti intensyvų darbą su šeima. Dėl mobiliosios komandos nėra kreipiamasi, jei vaikas antrojo grėsmės vaikui lygio nustatymo metu yra globojamas (rūpinamas) fizinio ar juridinio asmens. Mobilioji komanda intensyvų darbą su šeima dirba vadovaudamasi Mobiliųjų komandų sudarymo, specialistų atrankos ir jų darbo tvarkos aprašo nuostatomis.

14.7. VVTAĮT teritorinio skyriaus darbuotojas, kurio darbo vieta yra savivaldybėje, ne vėliau kaip per vieną darbo dieną nuo vaiko paėmimo iš jo atstovų pagal įstatymą inicijuoja (užpildydamas Tvarkos 3 priedą) atvejo vadybininko paskyrimą Atvejo vadybos tvarkos aprašo nustatyta tvarka, informuodamas savivaldybės administracijos įgaliotą socialinių paslaugų įstaigą, kad šiam vaikui gali būti reikalinga nustatyti laikinąją globą (rūpybą) ir paskirti vaiko globėją (rūpintoją), bei kartu suteikdamas turimus duomenis apie asmenį, kuris galėtų tapti vaiko globėju (rūpintoju) (pavyzdžiui, vaiko teta, vaiko krikšto tėvas ar kt.). Jeigu atvejo vadybininkas iki nagrinėjamo galimo vaiko teisių pažeidimo buvo paskirtas anksčiau, VVTAĮT darbuotojas, ne vėliau kaip kitą darbo dieną po vaiko paėmimo, apie tai informuoja šeimai paskirtą atvejo vadybininką.

14.8. VVTAĮT teritorinio skyriaus darbuotojas, kurio darbo vieta yra vaiko gyvenamosios vietos savivaldybėje, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas Civilinio kodekso 3.2541 straipsnyje nustatyta tvarka, kreipiasi į teismą (užpildydamas Tvarkos 6 priedą) dėl leidimo paimti vaiką iš jo atstovų pagal įstatymą. Iki VVTAĮT teritorinio skyriaus kreipimosi į teismą dėl leidimo vaiką paimti iš vaiko atstovų, kita turima informacija apie vaiką ir vaiko atstovus, pagrindžianti antrojo grėsmės vaikui lygio nustatymo faktą, pridedama prie Grėsmės vaikui lygio nustatymo anketos pagal Grėsmės vaikui lygių kriterijų ir nustatymo tvarkos aprašą.

15. Pirmojo atvejo nagrinėjimo posėdžio metu VVTAĮT teritorinio skyriaus darbuotojas, kurio darbo vieta yra savivaldybėje, su atvejo vadybininku aptaria ir numato giminaičius, su vaiku emociniais ryšiais susijusius, vaiko brolį ir (ar) seserį globojančius (rūpinančius) asmenis, pas kuriuos, esant poreikiui, galėtų būti laikinai apgyvendinamas vaikas.

16. Nenustačius galimų vaiko teisių pažeidimų ir rizikos veiksnių vaiko saugumui, sveikatai ir (ar) gyvybei, VVTAĮT teritorinis skyrius, vadovaudamasis VTAPĮ 36 straipsnio 1 dalimi,  grėsmės vaikui lygio nenustato ir baigia nagrinėti pažeidimą. Esant poreikiui vaikui ir šeimai gauti kompleksinę pagalbą, VVTAĮT teritorinio skyriaus darbuotojas, kurio darbo vieta yra savivaldybėje, Atvejo vadybos tvarkos aprašo nustatyta tvarka, kreipiasi dėl atvejo vadybos taikymo.

16. VVTAĮT teritorinis skyrius vykdo vaiko grąžinimą / perdavimą atstovams pagal įstatymą, kai:

16.1. gauta ir įsiteisėja teismo nutartis atsisakyti išduoti leidimą paimti vaiką iš jo atstovų pagal įstatymą. VVTAĮT teritorinio skyriaus darbuotojas, kurio darbo vieta yra savivaldybėje:

16.1.1. informuoja savivaldybės administracijos direktorių ar kitą jo įgaliotą asmenį apie vaiko grąžinimą jo atstovams pagal įstatymą;

16.1.2. pakartotinai grėsmės vaikui lygio nevertina, esant pagrindui, nustatomas pirmasis grėsmės vaikui lygis.

16.2. vaikas paimtas iš jam nesaugios neutralios aplinkos, tačiau grėsmės vaikui lygis nenustatytas arba nustatytas pirmasis grėsmės vaikui lygis;

16.3. atvejo vadybos procesas baigtas, nes šeima pajėgi savarankiškai užtikrinti vaiko teises ir teisėtus interesus.

17. Vaikas grąžinamas motinai ir (ar) tėvui ar turimam vieninteliam iš tėvų arba perduodamas atstovams pagal įstatymą nedelsiant, tačiau ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo Tvarkos 16.1. – 16.3.  papunkčiuose numatytų pagrindų atsiradimo:

17.1. vaiko grąžinimą motinai ir / ar tėvui arba turimam vieninteliam iš tėvų, organizuoja VVTAĮT teritorinis skyrius, kurio nurodymu savivaldybės administracija nustatė vaiko laikinąją globą (rūpybą). Grąžinant vaiką dalyvauja motina ir / ar tėvas arba turimas vienintelis iš tėvų, jų gyvenamosios vietos savivaldybėje esančio VVTAĮT teritorinio skyriaus ir (esant galimybei) vaiko laikinojo globėjo (rūpintojo) vietos savivaldybėje esančio VVTAĮT teritorinio skyriaus atstovai (jeigu vaiko motina ir tėvas arba turimas vienintelis iš tėvų ir laikinasis vaiko globėjas (rūpintojas) gyvena skirtingose savivaldybėse), vaiko globos koordinatorius arba juridinio asmens atstovas (esant galimybei), kurie pasirašo Vaiko grąžinimo tėvams aktą (Tvarkos 4 priedas);

17.2. vaiko perdavimą atstovams pagal įstatymą organizuoja VVTAĮT teritorinis skyrius, paėmęs vaiką iš jam nesaugios aplinkos ir nenustatęs grėsmės vaikui lygio ar nustatęs pirmąjį. Perduodant vaiką atstovams pagal įstatymą, pasirašomas Vaiko perdavimo atstovams pagal įstatymą aktas (Tvarkos 5 priedas).

18. Vaikas grąžinamas / perduodamas iki vaiko paėmimo jo buvusioje gyvenamojoje vietoje arba vaiko atstovų (ar vieno iš jų) gyvenamojoje vietoje arba savivaldybėje esančio VVTAĮT teritorinio skyriaus patalpose, globos centre, ar kitoje, vaikui draugiškoje vietoje.

19. Informacija apie galimą vaiko teisių pažeidimą ((ne)nustatytas grėsmės vaikui lygis, galimo vaiko teisių pažeidimo data, sprendimas dėl mobiliosios komandos, atvejo vadybos inicijavimo) įvedama ir nuolat papildoma į DVS (Pranešimų apie galimus vaiko teisių pažeidimus registre, pavadinime, šalia vaiko vardo ir pavardės atitinkamai įrašant, jei nenustatytas grėsmės vaikui lygis – 0, nustatytas pirmasis grėsmės vaikui lygis – I, nustatytas antrasis grėsmės vaikui lygis – II, ypatingas atvejis – YA) ir Socialinės paramos šeimai informacinę sistemą.

 

IV SKYRIUS

PRANEŠIMŲ APIE GALIMUS YPATINGUS ATVEJUS REGISTRAVIMAS, INFORMACIJOS PERDAVIMAS IR NAGRINĖJIMAS

 

20. VVTAĮT darbuotojas, gavęs pranešimą apie galimą ypatingą atvejį arba pats jį nustatęs, registruoja pranešimą (pavadinime pažymėdamas, jog tai ypatingas atvejis, žyma YA) ir perduoda informaciją pagal Tvarkos 4 p.

21. Gavęs informaciją apie galimą ypatingą atvejį, VVTAĮT teritorinio skyriaus darbuotojas, kurio darbo vieta yra savivaldybėje, kurioje įvyko ypatingas atvejis, nedelsdamas elektroninėmis ryšio priemonėmis, nepažeisdamas asmens duomenų apsaugą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų, perduoda pirminę nuasmenintą  informaciją apie ypatingą atvejį atitinkamoje apskrityje / mieste esančiam VVTAĮT teritoriniam skyriui, VVTAĮT Pagalbos vaikams ir šeimos skyriui (toliau – VVTAĮT PVŠS) bei Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijai (toliau – Ministerija), nurodydamas pranešimo registravimo DVS numerį.

22. VVTAĮT teritorinio skyriaus darbuotojas, kurio darbo vieta yra savivaldybėje, kurioje įvyko ypatingas atvejis, atlikęs VTAPĮ 36 straipsnio 1 dalyje numatytus veiksmus, ne vėliau kaip per penkias darbo dienas nuo pranešimo registravimo datos, užpildo Tvarkos 7 priedą ir pateikia jį:

22.1. atitinkamo VVTAĮT teritorinio skyriaus vedėjui ar jo įgaliotam asmeniui;

22.2. vaiko gyvenamosios (globos (rūpybos)) vietos savivaldybėje esančiam VVTAĮT teritoriniam skyriui, jei ypatingas atvejis įvyko ne vaiko gyvenamosios (globos (rūpybos)) vietos savivaldybėje;

22.3. VVTAĮT teritoriniam skyriui, kurio teikimu nustatyta vaiko globa (rūpyba), jei vaiko globos (rūpybos) vieta yra ne toje savivaldybėje, kurioje esančio VVTAĮT teritorinio skyriaus teikimu nustatyta vaiko globa (rūpyba);

22.4. VVTAĮT PVŠS, kuris, nepažeisdamas asmens duomenų apsaugą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų, persiunčia nuasmenintą Tvarkos 7 priedą Ministerijai.

23. Nagrinėdamas pranešimus apie galimus ypatingus atvejus, VVTAĮT teritorinio skyriaus darbuotojas, kurio darbo vieta yra savivaldybėje, imasi veiksmų pagal Tvarkos III skyrių.

24. VVTAĮT PVŠS gali teikti individualias ir bendrojo pobūdžio rekomendacijas arba nurodyti taikyti vaiko teisių apsaugos užtikrinimo priemones VVTAĮT teritoriniam skyriui, esant poreikiui, siekiant užtikrinti sklandų vaiko teisių ir interesų užtikrinimą bei, VVTAĮT teritoriniam skyriui susidūrus su kliūtimis ir išnaudojus savivaldybėje bei apskrityje / mieste esančias galimybes, padėti spręsti susidariusią probleminę situaciją, vykti į galimai nukentėjusio vaiko gyvenamosios (globos (rūpybos)) vietos savivaldybėje esantį VVTAĮT teritorinį skyrių ir (ar) savivaldybėje, kurioje įvyko ypatingas atvejis, esantį VVTAĮT teritorinį skyrių.

 

V SKYRIUS

VIEŠOJOJE ERDVĖJE PASKELBTŲ PRANEŠIMŲ APIE GALIMUS VAIKO TEISIŲ PAŽEIDIMUS NAGRINĖJIMAS

 

25. Sužinojęs apie viešojoje erdvėje pasirodžiusį pranešimą apie galimą vaiko teisių pažeidimą, VVTAĮT teritorinio skyriaus darbuotojas, kurio darbo vieta yra savivaldybėje, nedelsdamas elektroninėmis ryšio priemonėmis, pagal Bendradarbiavimo su Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Viešųjų ryšių ir komunikacijos skyriumi tvarkos aprašą perduoda nuasmenintą informaciją (nurodydamas faktines galimo vaiko teisių pažeidimo aplinkybes, informacijos apie vaiko teisių pažeidimą šaltinį bei VVTAĮT teritorinio skyriaus turimą informaciją apie galimai nukentėjusio vaiko šeimą, VVTAĮT teritorinio skyriaus sprendimus ir veiksmus, pranešimo registravimo DVS numerį): atitinkamoje apskrityje / mieste VVTAĮT teritorinio skyriaus vedėjui ir vyresniajam patarėjui, VVTAĮT PVŠS, VVTAĮT Viešųjų ryšių ir komunikacijos skyriui, kuris apie galimą vaiko teisių pažeidimą informuoja Ministerijos Komunikacijos skyrių.

 

VI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

26. Pranešimų apie galimus vaiko teisių pažeidimus registravimo, informavimo ir nagrinėjimo tvarka keičiama ar pripažįstama netekusi galios VVTAĮT direktoriaus įsakymu.