SOCIALINIŲ PASLAUGŲ PRIEŽIŪROS DEPARTAMENTO

PRIE SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTERIJOS

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL VALSTYBIŲ NARIŲ IR TREČIŲJŲ VALSTYBIŲ PILIEČIŲ PROFESINĖS KVALIFIKACIJOS, ĮGYTOS TREČIOSIOSE VALSTYBĖSE, PRIPAŽINIMO, SIEKIANT DIRBTI LIETUVOS RESPUBLIKOJE PAGAL SOCIALINIO DARBUOTOJO PROFESIJĄ, TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

 

 

2021 m. gegužės 26 d. Nr. V1-431

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos reglamentuojamų profesinių kvalifikacijų pripažinimo įstatymo  61 straipsnio 2 dalimi:

1. T v i r t i n u Valstybių narių ir trečiųjų valstybių piliečių profesinės kvalifikacijos, įgytos trečiosiose valstybėse, pripažinimo, siekiant dirbti Lietuvos Respublikoje pagal socialinio darbuotojo profesiją, tvarkos aprašą (pridedama).

2. P r i p a ž į s t u netekusiu galios Socialinių paslaugų priežiūros departamento prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktoriaus 2012 m. gruodžio 12 d. įsakymą Nr. V1-77 „Dėl trečiųjų šalių piliečių profesinės kvalifikacijos pripažinimo, siekiant dirbti pagal socialinio darbuotojo profesiją Lietuvos Respublikoje, tvarkos aprašo patvirtinimo“.

 

 

 

Direktorius                                                                                                               Alvydas Masiulis

 

PATVIRTINTA

Socialinių paslaugų priežiūros departamento

prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos

direktoriaus 2021 m. gegužės 26 d.

įsakymu Nr. V1-431

 

VALSTYBIŲ NARIŲ IR TREČIŲJŲ VALSTYBIŲ PILIEČIŲ PROFESINĖS KVALIFIKACIJOS, ĮGYTOS TREČIOSIOSE VALSTYBĖSE PRIPAŽINIMO, SIEKIANT DIRBTI LIETUVOS RESPUBLIKOJE PAGAL SOCIALINIO DARBUOTOJO PROFESIJĄ, TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

 

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Valstybių narių ir trečiųjų valstybių piliečių profesinės kvalifikacijos, įgytos trečiosiose valstybėse, pripažinimo, siekiant dirbti Lietuvos Respublikoje pagal socialinio darbuotojo profesiją, tvarkos aprašas (toliau – Tvarkos aprašas) reglamentuoja Europos Sąjungos valstybių narių, Europos ekonominės erdvės valstybių ir Šveicarijos Konfederacijos (toliau – valstybės narės) piliečių ir trečiųjų valstybių piliečių, įgijusių profesinę kvalifikaciją trečiosiose valstybėse, profesinės kvalifikacijos pripažinimo, siekiant dirbti Lietuvos Respublikoje pagal socialinio darbuotojo profesiją (toliau – socialinio darbuotojo profesinė kvalifikacija), priskirtą Socialinių paslaugų priežiūros departamentui prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Departamentas) kompetencijai, tvarką.

2. Tvarkos aprašas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos reglamentuojamų profesinių kvalifikacijų pripažinimo įstatymu (toliau – Įstatymas).

3. Lietuvos Respublikai pripažinus pareiškėjo trečiojoje valstybėje įgytą socialinio darbuotojo profesinę kvalifikaciją, jis turi teisę dirbti Lietuvos Respublikoje pagal tą pačią reglamentuojamą profesiją, kurios kvalifikaciją jis laikomas turinčiu kilmės trečiojoje valstybėje, jei veikla yra panaši, ir tokiomis pat sąlygomis kaip Lietuvos Respublikos piliečiams.

4. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos valstybinės kalbos įstatymu asmenys, kurių socialinio darbuotojo profesinė kvalifikacija pripažinta, turi mokėti lietuvių kalbą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. gruodžio 24 d. nutarimo Nr. 1688 „Dėl Valstybinės kalbos mokėjimo kategorijų ir jų taikymo tvarko aprašo patvirtinimo“ nustatytu lygiu.

5. Pareiškėjas – valstybės narės ar trečiosios valstybės pilietis, įgijęs socialinio darbuotojo profesinę kvalifikaciją trečiojoje valstybėje, siekiantis dirbti Lietuvos Respublikoje pagal socialinio darbuotojo profesiją.

6. Tvarkos apraše kitos vartojamos sąvokos apibrėžtos Įstatyme, Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatyme ir kituose teisės aktuose.

 

II SKYRIUS

SOCIALINIO DARBUOTOJO PROFESINĖSKVALIFIKACIJOS, ĮGYTOS TREČIOSIOSE VALSTYBĖSE, PRIPAŽINIMO PROCEDŪROS

 

7. Pareiškėjas arba jo įgaliotas asmuo pateikia paraišką įvertinti ir pripažinti trečiojoje valstybėje įgytą socialinio darbuotojo profesinę kvalifikaciją (toliau – paraiška) Departamentui ar per Įstatyme nurodytą Lietuvos Respublikos kontaktinį centrą pagal Tvarkos aprašo priede pateiktą prašymo formą ir prideda šiuos dokumentus ar jų kopijas:

7.1. asmens pilietybę (-es) įrodantį dokumentą;

7.2. pavardės ar / ir vardo keitimo (jeigu buvo keičiama) dokumentus;

 

7.3. formalios kvalifikacijos įrodymą (-us) ir priedus su išklausytų dalykų pavadinimais ir studijų kreditų skaičiumi (jeigu jie yra);

7.4. trečiojoje valstybėje įgytos aukštojo mokslo kvalifikacijos vertinimo ir (arba) kvalifikacijos akademinio pripažinimo pažymą, išduotą akademinį pripažinimą vykdančios institucijos;

7.5. dokumentus, patvirtinančius pareiškėjo profesinę socialinio darbo patirtį (jeigu tokią turi) ir trukmę;

7.6. kitus dokumentus, patvirtinančius socialinio darbuotojo profesinę kvalifikaciją (jeigu tokie yra);

7.7. dokumentus, susijusius su socialinio darbuotojo profesinės kvalifikacijos tobulinimu (jei tokie yra);

7.8. įgaliojimą, jeigu paraišką teikia įgaliotas asmuo;

7.9. dokumentus, patvirtinančius išlaikytą profesinio tinkamumo testą arba profesinės adaptacijos laikotarpį (jei buvo paskirta viena iš šių kompensacinių priemonių);

8. Šio Tvarkos aprašo 7 punkte nurodyti dokumentai gali būti pateikti asmeniškai, atsiųsti registruotu laišku arba elektroniniu paštu (prašymas turi būti pasirašytas). Jei pateikiami Tvarkos aprašo 7 punkte nurodytų dokumentų originalai, Departamentas patvirtina jų kopijas, o originalus grąžina pareiškėjui. Jeigu prašymo ir Tvarkos aprašo 7.2, 7.3, 7.5, 7.6, 7.7, 7.8, 7.10 papunkčiuose nurodytų dokumentų tekstas išdėstytas nevalstybine kalba, pateikiami vertimai į lietuvių kalbą. Vertimas turi būti patvirtintas vertėjo, išvertusio dokumentus, parašu ir / arba vertimų biuro antspaudu. Departamentas gali paprašyti pateikti Tvarkos aprašo 7 punkte nurodytų dokumentų originalus, jeigu kyla  abejonių dėl šių dokumentų autentiškumo. 

9. Departamentas koordinuoja ir organizuoja socialinio darbuotojo profesinės kvalifikacijos, įgytos trečiojoje valstybėje, pripažinimą.

10. Departamentas, gavęs prašymą, privalo ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo prašymo gavimo dienos, įvertinti, ar prašymas užpildytas tinkamai, ar pateikti visi reikiami dokumentai. Nustatęs, kad prašymas užpildytas netinkamai ir pateikti ne visi reikiami dokumentai, Departamentas turi teisę reikalauti, kad pareiškėjas pateiktų trūkstamus ir (arba) papildomus dokumentus (įskaitant jų vertimus į lietuvių kalbą), būtinus jo socialinio darbuotojo profesinei kvalifikacijai, įgytai trečiojoje valstybėje, vertinti ir pripažinti, ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo pranešimo apie reikalavimą pateikti trūkstamus ir (arba) papildomus dokumentus išsiuntimo pareiškėjui dienos. Šis laikotarpis neįskaitomas į Tvarkos aprašo 21 punkte nurodytą sprendimų priėmimo terminą.

11. Prireikus Departamentas gali kreiptis į kitas Lietuvos Respublikos institucijas, trečiųjų valstybių ar valstybių narių institucijas dėl informacijos, susijusios su pareiškėjo, siekiančio  socialinio darbuotojo profesinės kvalifikacijos, įgytos trečiosiose valstybėse, pripažinimo, kvalifikacijos pripažinimu Lietuvos Respublikoje, formalios kvalifikacijos, įgytos trečiojoje valstybėje, įrodymais ar kitais dokumentais, būtinos pareiškėjo socialinio darbuotojo profesinei kvalifikacijai vertinti ir pripažinti. Šią informaciją Departamentas prašo pateikti ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo prašymo pateikti informaciją išsiuntimo dienos. Šis laikotarpis neįskaitomas į Tvarkos aprašo 21 punkte nurodytą sprendimų priėmimo terminą.

12. Jeigu Departamentas per Tvarkos aprašo 11 punkte nurodytą terminą negauna iš Lietuvos Respublikos institucijų, trečiųjų valstybių ir valstybių narių institucijų atsakymo į prašymą pateikti informaciją arba gauna informaciją, nepakankamą pareiškėjo socialinio darbuotojo profesinei kvalifikacijai vertinti ir pripažinti, ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo atsakymo gavimo ar nuo termino atsakymo pabaigos  pateikia pakartotinį prašymą pateikti informaciją ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo šio prašymo išsiuntimo dienos. Šis laikotarpis, per kurį Departamentas, pateikęs pakartotinį prašymą šioms institucijoms, laukia informacijos, būtinos pareiškėjo socialinio darbuotojo profesinei kvalifikacijai vertinti ir pripažinti, neįskaitomas į Aprašo 21 punkte nurodytą sprendimų priėmimo terminą.

13. Pareiškėjo ar įgalioto asmens pateiktą paraišką ir dokumentus nagrinėja Socialinio darbuotojo profesinės kvalifikacijos pripažinimo komisijos (toliau – Komisija), kurios sudėtį ir nuostatus tvirtina Departamento direktorius (toliau – Direktorius).

14. Departamentas, gavęs pareiškėjo ar jo įgalioto asmens paraišką ir visus reikiamus dokumentus, nurodytus Tvarkos aprašo 7 punkte, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo jų gavimo dienos perduoda Komisijai.

15. Jei Komisija, svarstydama profesinės kvalifikacijos, įgytos trečiojoje valstybėje, pripažinimą, nustato, kad pateikta informacija neleidžia priimti objektyvaus spendimo dėl pareiškėjo socialinio darbuotojo profesinės kvalifikacijos, ji turi teisę prašyti pareiškėjo ar jo įgalioto asmens pateikti papildomus dokumentus, susijusius su socialinio darbuotojo profesinės kvalifikacijos vertinimu.

16. Komisija, išnagrinėjusi pareiškėjo ar jo įgalioto asmens pateiktą paraišką ir dokumentus, pateikia išvadą dėl pareiškėjo socialinio darbuotojo profesinės kvalifikacijos, įgytos trečiojoje valstybėje, ir siūlo Direktoriui priimti vieną iš šių sprendimų:

16.1. pripažinti socialinio darbuotojo profesinę kvalifikaciją;

16.2. nepripažinti socialinio darbuotojo profesinės kvalifikacijos;

16.3. skirti kompensacinę priemonę – profesinio tinkamumo testą ar profesinės adaptacijos laikotarpį;

16.4. atmesti prašymą.

17. Direktorius priima sprendimą pripažinti socialinio darbuotojo profesinę kvalifikaciją, įgytą trečiojoje valstybėje, jeigu tenkinamos šios sąlygos:

17.1. rengimo kurso, dėl kurio asmuo pateikia trečiojoje valstybėje įgytos formalios kvalifikacijos įrodymą, trukmė ir rengimo dalykai bei atitinkamai kiekvieno dalyko mokymosi ar studijų kreditų (jeigu rengimą galima išreikšti mokymosi ar studijų kreditais) arba valandų (jeigu rengimą galima išreikšti valandomis) skaičius atitinka privalomus Lietuvos Respublikoje;

18. Direktorius priima sprendimą nepripažinti socialinio darbuotojo profesinės kvalifikacijos, įgytos trečiojoje valstybėje, jeigu tenkinama bent viena iš šių sąlygų:

18.1. rengimo kurso, dėl kurio asmuo pateikia trečiojoje valstybėje įgytos formalios kvalifikacijos įrodymą, trukmė daugiau kaip vienais metais trumpesnė už privalomą Lietuvos Respublikoje privalomą atitinkamo rengimo kurso trukmę;

18.2. baigtas rengimo kursas apima mažiau kaip 2/3 rengimo dalykų ir atitinkamai kiekvieno dalyko mokymosi ar studijų kreditų (jeigu rengimą galima išreikšti mokymosi ar studijų kreditais) skaičiaus arba valandų (jeigu rengimą galima išreikšti valandomis) skaičiaus negu tie, kurie būtini siekiant gauti formalios kvalifikacijos įrodymą, privalomą Lietuvos Respublikoje.

19. Direktorius priima sprendimą skirti kompensacinę priemonę – profesinio tinkamumo testą ar profesinės adaptacijos laikotarpį, vadovaujantis Tvarkos aprašo III skyriaus nuostatomis.

20. Direktorius priima sprendimą atmesti prašymą, jeigu yra tenkinama bent viena iš šių sąlygų:

20.1. pareiškėjas (ar jo įgaliotas asmuo) per Tvarkos aprašo 10 punkte nustatytą terminą nepateikia trūkstamų ir (arba) papildomų dokumentų (įskaitant jų vertimus į lietuvių kalbą) socialinio darbuotojo profesinei kvalifikacijai vertinti ir pripažinti;

20.2. negautas atsakymas į Tvarkos aprašo 12 punkte nurodytą pakartotinį prašymą pateikti informaciją arba gauta informacija yra nepakankama asmens socialinio darbuotojo profesinei kvalifikacijai vertinti ir pripažinti.

21. Departamentas Tvarkos aprašo 16 punkte nurodytus tinkamai pagrįstus sprendimus ir apie tai raštu informuoja pareiškėją ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo prašymo ir kartu pateiktų reikalaujamų dokumentų gavimo dienos.

 

III SKYRIUS

KOMPENSACINĖS PRIEMONĖS

 

22. Jeigu Departamentas priima sprendimą skirti kompensacinę priemonę, šiame sprendime turi būti pateikiamas siūlymas pareiškėjui pasirinkti vieną iš šių kompensacinių priemonių:

22.1. profesinės adaptacijos laikotarpį, trunkantį iki trejų metų;

22.2. profesinio tinkamumo testą.

23. Šio Tvarkos aprašo 22 punkte nurodytos kompensacinės priemonės taikomos, jeigu tenkinama bent viena iš šių sąlygų:

23.1. rengimo kurso, dėl kurio prašymą pateikęs asmuo ar jo įgaliotas asmuo pateikia trečiojoje valstybėje įgytos formalios kvalifikacijos įrodymą, trukmė ne daugiau kaip vienais metais trumpesnė už privalomą Lietuvos Respublikoje privalomą atitinkamo rengimo kurso trukmę;

23.2. baigtas rengimo kursas neatitinka privalomų reikalavimų, taikomų Lietuvos Respublikoje, tačiau apima ne mažiau kaip 2/3 rengimo dalykų ir atitinkamai kiekvieno dalyko mokymosi ar studijų kreditų (jeigu rengimą galima išreikšti valandomis) skaičiaus negu tie, kurie būtini siekiant gauti formalios kvalifikacijos įrodymą, privalomą Lietuvos Respublikoje.

24. Kol trunka kompensacinės priemonės laikotarpis, pareiškėjo teisę gyventi Lietuvos Respublikoje, socialines garantijas ir lengvatas reguliuoja Lietuvos Respublikos įstatymai ir kiti teisės aktai.

25. Profesinio tinkamumo testą organizuoja Departamento įgaliota institucija, kuri privalo atsižvelgti į tai, kad pareiškėjas savo kilmės valstybėje laikomas kvalifikuotu specialistu.

26. Profesinio tinkamumo testai turi būti organizuojami pagal poreikį, tačiau ne rečiau kaip 2 kartus per metus, jeigu yra bent vienas pareiškėjas.

27. Departamento įgaliota institucija, vadovaudamasi Komisijos pateiktais siūlymais atlikti profesinio tinkamumo testą, sudaro dalykų sąrašą, kuris parengiamas lyginant atitinkamos socialinio darbuotojo rengimo programos dalykus Lietuvos Respublikoje su tais, kurie nurodyti pareiškėjo formalios kvalifikacijos įrodyme ir (ar) jo priede, su išklausytų dalykų pavadinimais ir studijų kreditų skaičiumi (jeigu jie yra).

28. Profesinio tinkamumo testas apima socialinio darbuotojo rengimo programos dalykus, kurie pasirenkami iš Tvarkos aprašo 27 punkte nurodyto sąrašo ir kurių žinios būtinos siekiant dirbti pagal socialinio darbuotojo profesiją Lietuvos Respublikoje.

29. Departamento įgaliota institucija rengia ir vykdo profesinio tinkamumo testą, raštu ne vėliau kaip likus mėnesiui iki profesinio tinkamumo testo laikymo dienos informuoja pareiškėją arba jo įgaliotą asmenį, nurodydama:

29.1. profesinio tinkamumo testą vykdančią instituciją ir jos adresą;

29.2. profesinio tinkamumo testo vykdymo formą ir vertinimą;

29.3. profesinio tinkamumo testo organizavimo išlaidų padengimo tvarką;

29.4. profesinio tinkamumo testu tikrinamų dalykų sąrašą;

29.5. kitą reikiamą su profesinio tinkamumo testo vykdymu susijusią informaciją.

30. Departamento įgaliota institucija privalo ne vėliau kaip per mėnesį nuo testo atlikimo dienos jį įvertinti ir apie laikymo rezultatus informuoti pareiškėją arba jo įgaliotą asmenį.

31. Neišlaikęs profesinio tinkamumo testo, pareiškėjas po mėnesio nuo sprendimo gali šį testą laikyti pakartotinai.

32. Profesinio tinkamumo testo vykdymo išlaidas pareiškėjas sumoka profesinio tinkamumo testą vykdančiai institucijai pagal jos nustatytus įkainius.

33. Departamentas privalo užtikrinti, kad:

33.1. profesinės adaptacijos laikotarpis netruktų ilgiau negu 3 metai;

33.2. pareiškėjas būtų informuotas apie profesinės adaptacijos laikotarpio organizavimo tvarką.

34. Departamentas privalo ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo profesinės adaptacijos laikotarpio baigimo dienos apie įvertinimą raštu informuoti pareiškėją arba jo įgaliotą asmenį.

35. Pareiškėjas, išlaikęs profesinio tinkamumo testą ar baigęs profesinės adaptacijos laikotarpį ir gavęs teigiamą rezultatų įvertinimą per vieną mėnesį nuo profesinio tinkamumo testo ar profesinės adaptacijos laikotarpio rezultatų įvertinimo išsiuntimo dienos, pateikia Departamentui paraišką pakartotinai įvertinti ir pripažinti socialinio darbuotojo profesinę kvalifikaciją, įgytą trečiojoje valstybėje. Kiti dokumentai, nurodyti Tvarkos aprašo 7 punkte, teikiami tik pasikeitus juose pateiktai informacijai ar atsiradus papildomų dokumentų. Departamentas, įvertinęs pakartotinai pateiktą prašymą pripažinti socialinio darbuotojo profesinę kvalifikaciją ir kitus dokumentus, priima sprendimą pripažinti socialinio darbuotojo profesinę kvalifikaciją ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo šio prašymo pripažinti socialinio darbuotojo profesinę kvalifikaciją gavimo dienos.

 

IV SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

36. Pareiškėjas ar jo įgaliotas asmuo komisijos sprendimu gali būti kviečiamas dalyvauti Komisijos posėdžiuose. Tokiu atveju Komisijos sekretorius pareiškėjui ar jo įgaliotam asmeniui raštu praneša numatomą Komisijos posėdžio datą, laiką ir vietą.

37. Departamentas ir Komisija užtikrina gaunamos informacijos, susijusios su socialinio darbuotojo profesinės kvalifikacijos pripažinimu, konfidencialumą.

38. Departamento sprendimai arba jų nepriėmimas gali būti skundžiami Reglamentuojamų profesinių kvalifikacijų pripažinimo apeliacinei komisijai arba administraciniam teismui Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

 

_________________