LIETUVOS RESPUBLIKOS UŽSIENIO REIKALŲ MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL KONSULINĖS PAGALBOS TEIKIMO NEATSTOVAUJAMIEMS EUROPOS SĄJUNGOS PILIEČIAMS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2018 m. birželio 5 d. Nr. V-147
Vilnius
t v i r t i n u Konsulinės pagalbos teikimo neatstovaujamiems Europos Sąjungos piliečiams tvarkos aprašą (pridedama).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministro
2018 m. birželio 5 d. įsakymu Nr. V-147
KONSULINĖS PAGALBOS TEIKIMO NEATSTOVAUJAMIEMS EUROPOS SĄJUNGOS PILIEČIAMS TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Konsulinės pagalbos teikimo neatstovaujamiems Europos Sąjungos piliečiams tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato Lietuvos Respublikos konsulinio statuto (toliau – Konsulinis statutas) 14–20 ir 22 straipsniuose nustatytos konsulinės pagalbos teikimo neatstovaujamiems Europos Sąjungos piliečiams, neatstovaujamų Europos Sąjungos piliečių tapatybės nustatymo, konsultacijų su neatstovaujamų Europos Sąjungos pilietybės valstybe, taip pat bendradarbiavimo vietos lygmeniu konsulinės pagalbos klausimais tvarką.
II SKYRIUS
KONSULINĖS PAGALBOS TEIKIMAS
3. Konsulinė pagalba neatstovaujamiems Europos Sąjungos piliečiams teikiama vadovaujantis Konsulinio statuto IV skyriaus nuostatomis ir mutatis mutandis taikant teisės aktų, reglamentuojančių atitinkamos konsulinės pagalbos teikimo Lietuvos Respublikos piliečiams tvarką, nuostatas.
PIRMASIS SKIRSNIS
NEATSTOVAUJAMO EUROPOS SĄJUNGOS PILIEČIO TAPATYBĖS NUSTATYMAS
4. Lietuvos Respublikos diplomatinė atstovybė ar konsulinė įstaiga (toliau – konsulinė įstaiga), gavusi asmens, teigiančio, kad jis yra neatstovaujamas Europos Sąjungos pilietis, prašymą suteikti konsulinę pagalbą, turi nustatyti jo tapatybę.
Neatstovaujamo Europos Sąjungos piliečio ir, Konsulinio statuto 14 straipsnio 2 dalyje nustatytu atveju – jo šeimos narių, kurie nėra Europos Sąjungos valstybės piliečiai, tapatybė nustatoma Konsulinio statuto 41 straipsnio 2 dalyje nustatyta tvarka.
5. Jeigu neatstovaujamas Europos Sąjungos pilietis dėl konsulinės pagalbos suteikimo į konsulinę įstaigą kreipiasi valstybėje, kurioje yra jo pilietybės valstybės diplomatinė atstovybė ar konsulinė įstaiga, ir negali pateikti savo paso ar asmens tapatybės kortelės, konsulinė įstaiga neatstovaujamo Europos Sąjungos piliečio pateiktą informaciją (laisvos formos paaiškinimą, asmens tapatybę, kvalifikaciją ar pan. patvirtinančių dokumentų kopijas ir t.t.) elektroniniu būdu perduoda jo pilietybės valstybės diplomatinei atstovybei ar konsulinei įstaigai toje valstybėje, prašydama patvirtinti neatstovaujamo Europos Sąjungos piliečio asmens tapatybę.
Jeigu neatstovaujamas Europos Sąjungos pilietis dėl konsulinės pagalbos suteikimo į konsulinę įstaigą kreipiasi valstybėje, kurioje nėra jo pilietybės valstybės diplomatinės atstovybės ar konsulinės įstaigos, ir jis negali pateikti savo paso ar asmens tapatybės kortelės, konsulinė įstaiga neatstovaujamo Europos Sąjungos piliečio pateiktą informaciją (laisvos formos paaiškinimą, asmens tapatybę, kvalifikaciją ar pan. patvirtinančių dokumentų kopijas ir t.t.) elektroniniu būdu perduoda jo pilietybės valstybės Užsienio reikalų ministerijai arba artimiausiai neatstovaujamo Europos Sąjungos piliečio pilietybės valstybės diplomatinei atstovybei ar konsulinei įstaigai, prašydama patvirtinti neatstovaujamo Europos Sąjungos piliečio asmens tapatybę.
ANTRASIS SKIRSNIS
KONSULTACIJA SU NEATSTOVAUJAMO EUROPOS SĄJUNGOS PILIEČIO PILIETYBĖS VALSTYBE
6. Konsulinė įstaiga, gavusi neatstovaujamo Europos Sąjungos piliečio prašymą suteikti konsulinę pagalbą arba iš priimančiosios valstybės institucijų gavusi informaciją apie neatidėliotinos konsulinės pagalbos reikalaujančią neatstovaujamo Europos Sąjungos piliečio padėtį, prieš teikdama konsulinę pagalbą nedelsdama konsultuojasi su jo pilietybės valstybės Užsienio reikalų ministerija arba atsakinga diplomatine atstovybe ar konsuline įstaiga, išskyrus ypatingos skubos atvejus.
7. Konsulinė įstaiga neatstovaujamo Europos Sąjungos piliečio pilietybės valstybei elektroniniu būdu perduoda visą turimą ir (arba) žinomą informaciją apie konsulinės pagalbos poreikį, duomenis apie neatstovaujamo Europos Sąjungos piliečio tapatybę (arba prašo patvirtinti neatstovaujamo Europos Sąjungos piliečio asmens tapatybę), konsulinės įstaigos teiktiną konsulinę pagalbą, įskaitant ir galimą valstybės materialinės pagalbos dydį. Konsulinio statuto 14 straipsnio 2 dalyje nustatytu atveju neatstovaujamo Europos Sąjungos piliečiui pilietybės valstybei perduodama ir informacija apie neatstovaujamo Europos Sąjungos piliečio šeimos narius, kurie nėra Europos Sąjungos valstybės piliečiai, ir kuriems, neatstovaujamam Europos Sąjungos piliečiui sutinkant, būtų padedama organizuojant evakavimą iš krizės zonos į artimiausią saugią zoną.
Konsulinė įstaiga taip pat padeda neatstovaujamam Europos Sąjungos piliečiui keistis informacija su jo pilietybės valstybės institucijomis.
8. Jeigu teikiant konsulinę pagalbą neatstovaujamam Europos Sąjungos piliečiui Konsulinio statuto 18 straipsnyje nustatytu atveju konsulinė įstaiga gali patirti neįprastai didelių, tačiau būtinų ir pagrįstų kelionės, apsigyvenimo ar vertimo išlaidų, konsultuojantis su neatstovaujamo Europos Sąjungos piliečio pilietybės valstybe prašoma patvirtinti, kad suteikus konsulinę pagalbą neatstovaujamo Europos Sąjungos piliečio pilietybės valstybė šias išlaidas Lietuvos Respublikai atlygins.
TREČIASIS SKIRSNIS
VALSTYBĖS MATERIALINĖS PAGALBOS TEIKIMAS NEATSTOVAUJAMAM EUROPOS SĄJUNGOS PILIEČIUI
10. Jeigu Apraše nenustatyta kitaip, teikiant valstybės materialinę pagalbą neatstovaujamam Europos Sąjungos piliečiui taikomos Valstybės materialinės pagalbos Lietuvos Respublikos piliečiams, nukentėjusiems užsienio valstybėse, teikimo ir grąžinimo tvarkos aprašo, patvirtinto 2018 m. birželio 5 d. Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministro įsakymu Nr. V-146 „Dėl Valstybės materialinės pagalbos Lietuvos Respublikos piliečiams, nukentėjusiems užsienio valstybėse, teikimo ir grąžinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Valstybės materialinės pagalbos Lietuvos Respublikos piliečiams, nukentėjusiems užsienio valstybėse, teikimo ir grąžinimo tvarkos aprašas), nuostatos.
11. Neatstovaujamam Europos Sąjungos piliečiui asmeniškai pateikus prašymą suteikti valstybės materialinę pagalbą (1 priedas) kartu su Valstybės materialinės pagalbos Lietuvos Respublikos piliečiams, nukentėjusiems užsienio valstybėse, teikimo ir grąžinimo tvarkos aprašo 3.3 ir 3.4 papunkčiuose nustatytais dokumentais, konsulinė įstaiga sprendžia dėl galimybės neatstovaujamam Europos Sąjungos piliečiui suteikti valstybės materialinę pagalbą grįžimui į pilietybės valstybę.
12. Neatstovaujamam Europos Sąjungos piliečiui sutinkant, kad jam būtų suteikta valstybės materialinė pagalba, jis privalo pateikti konsulinei įstaigai įsipareigojimą atlyginti Lietuvos Respublikos suteiktos konsulinės pagalbos išlaidas, kurias turėtų padengti Lietuvos Respublikos piliečiai esant toms pačioms sąlygoms (2 priedas, toliau – įsipareigojimas atlyginti konsulinės pagalbos išlaidas). Įsipareigojimas atlyginti konsulinės pagalbos išlaidas kartu su Aprašo 7 punkte nurodyta informacija perduodamas neatstovaujamo Europos Sąjungos piliečio pilietybės valstybės Užsienio reikalų ministerijai arba atsakingai diplomatinei atstovybei ar konsulinei įstaigai.
Esant krizei įsipareigojimo atlyginti konsulinės pagalbos išlaidas gali būti nereikalaujama.
13. Jeigu neatstovaujamas Europos Sąjungos pilietis nepateikia konsulinei įstaigai įsipareigojimo atlyginti konsulinės pagalbos išlaidas, konsulinė įstaiga jo pilietybės valstybės Užsienio reikalų ministerijos arba atsakingos diplomatinės atstovybės ar konsulinės įstaigos paprašo informuoti, ar valstybės materialinė pagalba tokiu atveju yra teiktina ir ar nesant neatstovaujamo Europos Sąjungos piliečio įsipareigojimo atlyginti konsulinės pagalbos išlaidas pilietybės valstybė Lietuvos Respublikai atlygins neatstovaujamam Europos Sąjungos piliečiui suteiktos valstybės materialinės pagalbos išlaidas.
14. Gavęs informaciją iš neatstovaujamo Europos Sąjungos piliečio pilietybės valstybės konsulinės įstaigos vadovas arba konsulinis pareigūnas priima sprendimą dėl valstybės materialinės pagalbos suteikimo neatstovaujamam Europos Sąjungos piliečiui (3 priedas).
15. Valstybės materialinė pagalba neatstovaujamam Europos Sąjungos piliečiui neteikiama, jeigu:
15.1. jis neatitinka Konsulinio statuto 22 straipsnio 1 dalyje nustatytų valstybės materialinės pagalbos teikimo pagrindų;
15.3. jis nepateikia konsulinei įstaigai įsipareigojimo atlyginti konsulinės pagalbos išlaidas, o jo pilietybės valstybė konsulinę įstaigą informuoja, kad tokiu atveju Lietuvos Respublikai neatlygins neatstovaujamam Europos Sąjungos piliečiui suteiktos valstybės materialinės pagalbos išlaidų;
16. Suteikusi valstybės materialinę pagalbą neatstovaujamam Europos Sąjungos piliečiui konsulinė įstaiga užpildo Prašymo atlyginti išlaidas formą (4 priedas) ir ją kartu su įsipareigojimu atlyginti konsulinės pagalbos išlaidas nedelsiant elektroniniu paštu ir artimiausiu diplomatiniu paštu persiunčia Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos Konsuliniam departamentui (toliau – Konsulinis departamentas) ir Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos Finansų departamentui (toliau – Finansų departamentas).
Konsulinis departamentas šiame punkte nurodytus dokumentus kartu su nota perduoda neatstovaujamo Europos Sąjungos piliečio pilietybės valstybės Užsienio reikalų ministerijai, prašydamas atlyginti Lietuvos Respublikos neatstovaujamam Europos Sąjungos piliečiui suteiktos valstybės materialinės pagalbos išlaidas.
III SKYRIUS
BENDRADARBIAVIMAS VIETOS LYGMENIU KONSULINĖS PAGALBOS KLAUSIMAIS
18. Konsulinė įstaiga bendradarbiauja su kitų jos konsulinėje apygardoje esančių Europos Sąjungos valstybių diplomatinėmis atstovybėmis ar konsulinėmis įstaigomis, kad būtų užtikrinta neatstovaujamų Europos Sąjungos piliečių teisė gauti konsulinę pagalbą.
Posėdžiuose, rengiamuose vykdant bendradarbiavimą vietos lygmeniu konsulinės pagalbos klausimais, konsulinė įstaiga turi reguliariai teikti ir keistis informacija neatstovaujamų Europos Sąjungos piliečių klausimais. Apie tokių posėdžių rezultatus informuojamas Konsulinis departamentas.
19. Konsulinė įstaiga, gavusi pasiūlymą savo konsulinėje apygardoje sudaryti susitarimą su kitų Europos Sąjungos valstybių diplomatinėmis atstovybėmis ar konsulinėmis įstaigomis dėl funkcijų teikiant konsulinę pagalbą neatstovaujamiems Europos Sąjungos piliečiams pasiskirstymo, perduoda Konsuliniam departamentui turimą informaciją ir, jei yra, susitarimo projektą.
Šiame punkte nurodytas susitarimas gali būti sudaromas tik esant Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos pritarimui.
IV SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS