PLUNGĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS

TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL PLUNGĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS 2019 METŲ UŽIMTUMO DIDINIMO PROGRAMOS PATVIRTINIMO

 

2019 m. vasario 7 d. Nr. T1-19

Plungė

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 6 straipsnio 16 punktu, 7 straipsnio 18 punktu, 16 straipsnio 2 dalies 40 punktu, Lietuvos Respublikos užimtumo įstatymo 17 ir 48 straipsniais, Užimtumo didinimo programų rengimo ir jų finansavimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2018 m. spalio 5 d. įsakymu Nr. A1-548 „Dėl Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2017 m. gegužės 23 d. įsakymo Nr. A1-257 „Dėl Užimtumo didinimo programų rengimo ir jų finansavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo“,  Plungės rajono savivaldybės taryba nusprendžia:

Patvirtinti Plungės rajono savivaldybės 2019 metų Užimtumo didinimo programą (pridedama).

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                                     Audrius Klišonis

 

PATVIRTINTA

Plungės rajono savivaldybės

tarybos 2019 m. vasario 7 d.

sprendimu Nr. T1-19

 

PLUNGĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS 2019 METŲ UŽIMTUMO DIDINIMO PROGRAMA

 

I SKYRIUS

BENDROJI DALIS

 

1. Plungės rajono savivaldybės 2019 metų Užimtumo didinimo programa (toliau – Programa) parengta vadovaujantis Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 7 straipsnio 18 punktu, Lietuvos Respublikos užimtumo įstatymo 20 straipsnio 2 dalimi ir 48 straipsnio 2 dalimi bei Užimtumo didinimo programų rengimo ir jų finansavimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2017 m. gegužės 23 d. įsakymu Nr. A1-257 „Dėl Užimtumo didinimo programų rengimo ir jų finansavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2018 m. spalio 5 d. įsakymo Nr. A1-548 redakcija).

2. Programos tikslai:

2.1. sudaryti galimybę bedarbiams, piniginės socialinės paramos gavėjams, įsiregistravusiems Telšių teritorinės darbo biržos Plungės skyriuje, atnaujinti darbinius įgūdžius, integruotis į darbo rinką ir  mažinti socialinę įtampą ir atskirtį tarp bendruomenės narių, taip pat padidinti bedarbių galimybes susirasti nuolatinį darbą ir didinti Plungės rajono gyventojų užimtumą;

2.2. sutvarkyti Plungės rajono savivaldybės bendro naudojimo viešąsias erdves,  atlikti kitus visuomenei naudingus darbus, teikiančius socialinę naudą vietos bendruomenei.

3. Programos priemones organizuoja ir vykdo Plungės rajono savivaldybės administracijos seniūnijos (toliau - Darbdaviai).

4. Programa atitinka Plungės rajono savivaldybės 2019 – 2021 metų strateginio veiklos plano Socialiai saugios ir sveikos aplinkos kūrimo programos tikslą.

 

II SKYRIUS

BŪKLĖS ANALIZĖ

 

5. Užimtumo didinimo programa parengta vadovaujantis bendradarbiavimo, kompleksiškumo, individualumo, tęstinumo, efektyvumo, ekonomiškumo ir viešumo principais. Siekiant nustatyti Užimtumo didinimo programos įgyvendinimo mąstą pagal asmenų poreikius, buvo analizuojamas ir vertinamas asmenų užimtumo poreikis, reikalingų paslaugų ir priemonių rūšys, finansavimo poreikis.

6. 2018 metų pradžioje, Statistikos departamento duomenimis, Plungės rajono savivaldybėje gyveno 33 749 gyventojai. Rajono centre – Plungėje – gyvena  apie 51,3 proc. visų savivaldybės gyventojų, 48,7 procento gyvena  seniūnijų centruose ir kaimuose.

7. Plungės rajono savivaldybėje registruotų bedarbių ir darbingo amžiaus asmenų santykis nuolat mažėja; 2017 m. sausio 1 d. nedarbo lygis sudarė 7,7 proc., ir jis yra mažesnis, palyginti su Telšių apskrities (9,2 proc.) bei šalies (8,7 proc.) vidurkiais. 2018 m. sausio 1 d. nedarbo lygis sudarė 7,5  proc., ir jis yra mažesnis, palyginti   su Telšių apskrities (9,1 proc.) bei šalies (8,7 proc.) vidurkiais. 2018 m. rugsėjo 1 d. nedarbo lygis sudarė 6,8 proc., ir jis yra mažiausias, palyginti su Telšių apskrities (8,5 proc.) bei šalies (8,2 proc.) vidurkiais.

8. Plungės rajono savivaldybėje 2018 m. rugsėjo 1 d. darbo biržoje buvo registruoti 1 392 bedarbiai, kurių 44 proc. sudarė vyrai ir 56 proc.- moterys. Daugiausia registruotų asmenų yra Plungės mieste, Nausodžio, Šateikių ir  Babrungo seniūnijose. Darbo biržoje registruoti asmenys norėtų susirasti nuolatinį  darbą, kuris nereikalauja specialaus išsilavinimo ir didelių gabumų: pagalbinio darbininko, pardavėjo, valytojo, nekvalifikuoto statybos darbininko, prekybos salės darbuotojo, kirpėjo, virėjo padėjėjo ir kt.

9. Užimtumo didinimo programai įgyvendinti Plungės rajono savivaldybėje 2018 metais apskaičiuotas valstybės biudžeto specialiųjų tikslinių dotacijų savivaldybių biudžetui lėšų poreikis buvo 160,9 tūkst. eurų, planuota  įdarbinti 50 darbo ieškančių asmenų. Faktiškai gauta 71,6 tūkst. Eurų; tai sudaro 45 procentus planuoto poreikio. 2018 metais Užimtumo programos priemonėse buvo įdarbinti 47 asmenys, iš kurių 18 asmenų buvo piniginės socialinės paramos gavėjai. Asmenys Užimtumo programos priemonėse vidutiniškai dirbo po 2,5 mėnesio.

 

III SKYRIUS

PASLAUGŲ IR PRIEMONIŲ PLANAS

 

10. 2019 metais Užimtumo didinimo programos priemonėse dalyvaus Užimtumo tarnybos Klaipėdos klientų aptarnavimo departamento Plungės skyriuje darbo ieškantys bedarbiai, atitinkantys Įstatymo 48 straipsnio 2 dalyje numatytas tikslines grupes:

10.1. rūpintiniai, kuriems iki pilnametystės buvo nustatyta rūpyba;

10.2. nėščios moterys, vaiko motina arba tėvas, vaiko globėjas, rūpintojas ir asmenys, faktiškai auginantys vaiką iki 8 metų arba neįgalų vaiką iki 18 metų, ir asmenys, prižiūrintys sergančius ar neįgalius šeimos narius;

10.3. grįžusieji iš laisvės atėmimo vietų, kai laisvės atėmimo laikotarpis buvo ilgesnis kaip 6 mėnesiai;

10.4. piniginės socialinės paramos gavėjai;

10.5. priklausomi nuo narkotinių, psichotropinių ir kitų psichiką veikiančių medžiagų, baigę psichologinės socialinės ir (ar) profesinės reabilitacijos programas;

10.6. prekybos žmonėmis aukos, baigusios psichologinės socialinės ir (ar) profesinės reabilitacijos programas;

10.7. grįžę į Lietuvą nuolat gyventi politiniai kaliniai ir tremtiniai bei jų šeimų nariai;

10.8. turintieji pabėgėlio statusą ar kuriems yra suteikta papildoma ar laikinoji apsauga;

10.9. asmenys, patiriantys socialinę riziką;

10.10. vyresni kaip 40 metų.

11. Pirmenybė dalyvauti Programoje teikiama ilgalaikiams bedarbiams, praradusiems darbinius įgūdžius dėl ilgalaikio nedarbo, dėl įvairių socialinių priežasčių negalintiems susirasti darbo ir dėl to atsidūrusiems sunkioje materialinėje padėtyje. Ilgalaikiams bedarbiams bus siūlomos užimtumo priemonės, siekiančios atstatyti darbinius ar profesinius įgūdžius, mažinančios jų socialinę atskirtį ir suteikiančios galimybę užsidirbti lėšas pragyvenimui.

12. Atsižvelgiant į 2019 metais planuojamas gauti valstybės biudžeto lėšas, Programos priemonėse galės dalyvauti 30 bedarbių, kurių laikino darbo trukmė – nuo 2 mėnesių iki 6 mėnesių per metus, skaičiuojama vidutinė įdarbinimo trukmė – 4 mėnesiai. Dalyvavimo Programoje trukmė skaičiuojama nuo darbo sutartyje laikino pobūdžio darbams atlikti nurodytos pirmos darbo dienos iki jo atleidimo iš darbo dienos.

13. 2019 m. Programoje dalyvaujančių bedarbių skaičius seniūnijoms paskirstomas, atsižvelgus į įstaigų žodinę apklausą ir gautas valstybės biudžeto specialiosios tikslinės dotacijos lėšas, skirtas savivaldybių patvirtintoms užimtumo didinimo programoms įgyvendinti. Programos priemonėse dalyvausiančių bedarbių skaičius, įdarbinimo laikotarpis (mėnesių skaičius) ir skiriamos vaklstybės biudžeto lėšos suderinami su  Darbdaviais ir įforminami Administracijos direktoriaus įsakymu Socialinės paramos skyriaus vedėjo teikimu.

14. Tikslinių grupių bedarbius, kurie dalyvaus Programoje, darbams atlikti siųs Užimtumo tarnybos atsakingas specialistas su rekomendacijomis, atsižvelgdamas į Darbdavių pateiktus reikalavimus bei bedarbių galimybes šiuos darbus dirbti (profesinį pasirengimą, sveikatos būklę, kelionės į darbą ir atgal trukmę). Siunčiant dalyvauti Programoje asmenis iki 18 metų, turi būti atsižvelgta į Lietuvos Respublikos darbo kodekso ir kitų norminių teisės aktų nustatytas šių asmenų darbo sąlygas ir jų įdarbinimo tvarką.

15. Darbdaviai, vykdydami Programos priemones, įsipareigoja:

15.1. su Užimtumo tarnybos atsiųstais asmenimis, atitinkančiais Darbdavio pateiktus reikalavimus, sudaryti terminuotas darbo sutartis;

15.2. išmokėti įdarbintam asmeniui darbo sutartyje nurodytu laiku nustatytą darbo užmokestį, darbo sutarčiai pasibaigus arba ją nutraukus − kompensaciją už nepanaudotas atostogas;

15.3. užtikrinti darbuotojams teisės aktų reikalavimus atitinkančias darbo sąlygas;

15.4. supažindinti darbuotojus, prieš jiems pradedant dirbti, su darbų atlikimo tvarka ir aprūpinti juos reikiamomis darbo priemonėmis;

15.5. tvarkyti darbuotojų darbo laiko apskaitą.

16. Asmeniui, be pateisinamos priežasties neatvykus dalyvauti Programos organizuojamose priemonėse, darbe pasirodžius išgėrusiam ir kitais atžvilgiais nevykdant sutartinių įsipareigojimų, gali būti nutraukiama darbo sutartis. Apie įvykį Darbdaviai informuoja Užimtumo tarnybos darbuotojus.

17. Įgyvendinus šioje Programoje iškeltus tikslus, bus pasiekti šie rezultatai:

17.1. suteikta galimybė ne mažiaus kaip 30 Plungės rajono savivaldybės gyventojų laikinai įsidarbinti ir užsidirbti pragyvenimui būtinų lėšų, bedarbiai įgis daugiau socialinių ir darbo įgūdžių, pasitikėjimo savo jėgomis ir sieks ieškotis nuolatinio darbo;

17.2. sutvarkytos Plungės rajono savivaldybei priskirtos teritorijos, prižiūrėti želdiniai ir socialinės paskirties objektai, istorijos ir kultūros paveldo objektai, muziejai ir kt.

18. Už Programos įgyvendinimą atsakingos Plungės rajono savivaldybės administracija ir seniūnijos.

IV SKYRIUS

FINANSAVIMO PLANAS

 

19. Programos įgyvendinimas finansuojamas iš valstybės biudžeto specialiųjų tikslinių dotacijų

savivaldybių biudžetams lėšų valstybinėms (valstybės perduotoms savivaldybėms) funkcijoms atlikti pagal Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 7 straipsnio 18 punktą (dalyvavimas rengiant ir įgyvendinant darbo rinkos politikos priemones bei gyventojų užimtumo programas).

20. 2019 metams Programos priemonėms įgyvendinti skirta 59,2 tūkst. eurų, tai sudaro 40,5 proc. planuotų lėšų. Programos administravimui lėšos neskiriamos:

 

Užimtumo didinimo programa

Numatoma lėšų 2019 metais,

tūkst. Eur

Iš jų

Darbo užmokesčio kompensacija su SODRA ir kt., tūkst. Eur

Administravimo išlaidoms,

tūkst. Eur

Planuotos lėšos

146,08

146,08

0,0

Faktiškai skirtos lėšos

59,2

59,2

0,0

 

21. Darbdaviui, įdarbinusiam pagal terminuotą darbo sutartį laikino pobūdžio darbams atlikti Užimtumo tarnybos siųstus asmenis, už kiekvieną įdarbintą asmenį skiriamos 100 proc. kompensacijos šioms išlaidoms apmokėti:

21.1. darbo užmokesčiui už įdarbinto asmens faktiškai dirbtą laiką, apskaičiuotą pagal tą mėnesį galiojantį Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintą minimalią mėnesinę algą;

21.2. draudėjo privalomojo valstybinio socialinio draudimo įmokoms, apskaičiuotoms nuo Programos 21.1. punkte nurodyto darbo užmokesčio;

21.3. piniginei kompensacijai už nepanaudotas atostogas (įskaitant draudėjo privalomojo valstybinio socialinio draudimo įmokų sumą).

22. Darbdaviams, įdarbinusiems Darbo biržos siųstus asmenis pagal terminuotas darbo sutartis Užimtumo didinimo programai vykdyti ir išmokėjus jiems darbo užmokestį už praėjusį mėnesį, kompensacijas, nurodytas šios Programos 21 punkte, perveda Programos asignavimų valdytojai.

23. Planuojama, kad 2019 m. laikino pobūdžio darbus atliks 30 bedarbių, kurie Programoje per metus dirbs 96 mėnesius. Vidutinė 1 asmens dalyvavimo Programoje vieno mėnesio kaina – 613,00 Eur.

 

V SKYRIUS

PROGRAMOS TĘSTINUMAS IR PROGNOZĖS

 

24. Prognozuojamas bedarbių asmenų skaičiaus mažėjimas, tačiau ilgalaikių, žemo išsilavinimo ar ribotų darbinių įgūdžių asmenų skaičius  lieka nepakitęs. Planuojama, kad bus pakankamai asmenų, pageidaujančių dalyvauti Užimtumo didinimo programos priemonėse. Siekiama Programos dalyvius  sugrąžinti į darbo rinką ir padidinti  jų galimybes tapti aktyviais  darbo rinkos dalyviais ir rasti nuolatinį darbą.

25. Programa finansuojama iš valstybės biudžeto specialiųjų tikslinių dotacijų savivaldybių biudžetams lėšų, kurių poreikis apskaičiuojamas vadovaujantis Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro patvirtinta Specialiųjų tikslinių dotacijų savivaldybių biudžetams lėšų apskaičiavimo metodika. Prognozuojama, kad 2019-2021 metais Programos priemonėse galės dalyvauti 40-60 asmenų, kurie, planuojama, dirbs vidutiniškai po 4 mėnesius.

 

Planuojamas Plungės rajono savivaldybės 2019-2021 metų Užimtumo didinimo programos lėšų poreikis

 

2016  metų vidutinis metinis bedarbių procentas nuo DAG

Koeficientas (K)

MMA dalies dydis (MD), Eur

Vidutinis bedarbių skaičius (BS)

Apskaičiuotas lėšų poreikis (LP), Eur

Prognozuojamas  asmenų  skaičius

(1 asmuo dirba 6 mėn.)

metai

Šalyje (NV), proc.

Savivaldybės teritorijoje (NS), proc.

2019

6,6

7,5

0,22

88

1660

146 080

40

2020

6,4

7,3

0,22

88

1630

143 440

50

2021

6,2

7,2

0,22

88

1600

140 800

49

 

VI SKYRIUS     

UŽIMTUMO DIDINIMO PROGRAMOS ĮGYVENDINIMO PRIEŽIŪRA

 

26. Programos priežiūros tikslas – sudaryti prielaidas efektyviai įgyvendinti Programos tikslus ir tinkamai panaudoti Programos lėšas.

27. Už Programos įgyvendinimą atsakingi Plungės rajono savivaldybės seniūnijų seniūnai ir Socialinės paramos skyrius. Darbdaviai, įdarbinantys Užimtumo tarnybos siųstus asmenis atlikti laikinojo pobūdžio darbus, užtikrina tikslingą Programos priemonių (asmenų skaičiaus ir dirbtų mėnesių) vykdymą ir skirtų lėšų panaudojimą.

28. Programos įgyvendinimui skirtų lėšų panaudojimą kontroliuos Centralizuotas savivaldybės vidaus audito skyrius.

29. Kiekvienam metų ketvirčiui pasibaigus, parengiama Užimtumo didinimo programos įgyvendinimo ataskaita. Darbdaviai pateikia informaciją apie Programos įgyvendinimą, jos kokybinius (žmonių skaičius, darbo laikas) ir finansinius rodiklius bei kitą reikalingą informaciją. Socialinės paramos skyrius, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2009 m. birželio 9 d. įsakymu Nr. Al-381 „Dėl Duomenų apie savivaldybių funkcijoms atlikti skirtų lėšų panaudojimą teikimo Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijai tvarkos aprašo patvirtinimo“ , parengia ir teikia ketvirtines ataskaitas.

VII SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

30. Informacija apie Programos įgyvendinimą bus nuolat viešinama. Programos priemonių įgyvendinimo rezultatai bei gerosios patirties pavyzdžiai bus skelbiami Savivaldybės interneto svetainėje, Užimtumo tarnybos atviro informavimo zonose bei aptariama susitikimų su Darbdaviais ir socialiniais partneriais metu.

31. Programos projektas teikiamas svarstyti Užimtumo tarnybos Klaipėdos klientų aptarnavimo departamentui dėl pritarimo rengti Plungės rajono savivaldybės 2019 metų Užimtumo didinimo programą, jam įgyvendinti planuojamas lėšas ir bedarbių skaičių.

32. Užimtumo didinimo programa tvirtinama Plungės rajono savivaldybės tarybos.

__________________________________________________________