LIETUVOS MOKSLO TARYBOS PIRMININKAS
Įsakymas
DĖL KONKURSINIŲ PRIORITETINIŲ MOKSLINIŲ TYRIMŲ PROGRAMŲ RENGIMO IR ĮGYVENDINIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2019 m. birželio 6 d. Nr. V-295
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Mokslo ir studijų įstatymo 15 straipsnio 2 dalies bei 84 straipsnio 3 ir 5 dalių nuostatomis, taip pat Lietuvos mokslo tarybos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Seimo 2017 m. birželio 22 d. nutarimu Nr. XIII-499 „Dėl Lietuvos mokslo tarybos nuostatų patvirtinimo“, 23.14 papunkčiu ir įvertinęs Lietuvos mokslo tarybos Humanitarinių ir socialinių mokslų komiteto 2019 m. gegužės 27 d. (protokolas Nr. HSM-P-13 09) bei Gamtos ir technikos mokslų komiteto 2019 m. gegužės 27 d. (protokolas Nr. GTM-P-15) siūlymus,
t v i r t i n u pridedamą Konkursinių prioritetinių mokslinių tyrimų programų rengimo ir įgyvendinimo tvarkos aprašą.
PATVIRTINTA
Lietuvos mokslo tarybos pirmininko
2019 m. birželio 6 d. įsakymu Nr. V-295
KONKURSINIŲ PRIORITETINIŲ MOKSLINIŲ TYRIMŲ PROGRAMŲ RENGIMO IR ĮGYVENDINIMO TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Konkursinių prioritetinių mokslinių tyrimų programų rengimo ir įgyvendinimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato konkursinių prioritetinių mokslinių tyrimų programų rengimo, vykdymo ir administravimo Lietuvos mokslo taryboje (toliau – Taryba) tvarką.
2. Apraše vartojamos šios sąvokos:
2.1. konkursinė prioritetinių mokslinių tyrimų programa (toliau – programa) – tai programa, kuria, sutelkus turimą intelektinį šalies potencialą, sprendžiama valstybei ir visuomenei strategiškai svarbi problema, darysianti poveikį šalies ir mokslo raidai ir kurios tikslas yra naujos mokslo žinios ir intelektiniai produktai, nauja mokslinių tyrimų infrastruktūra, tyrėjų kompetencijos didinimas;
2.2. vykdymo grupė – Tarybos pirmininko patvirtinta mokslininkų, tyrėjų, praktikų, viešojo sektoriaus atstovų grupė programos projektui parengti ir programos įgyvendinimui koordinuoti, kad būtų pasiekti programos tikslai bei įgyvendinti jos uždaviniai.
Kitos Apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos mokslo tarybos mokslo ir sklaidos projektų konkursinio finansavimo bendrosiose taisyklėse (toliau – Bendrosios taisyklės) ir Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatyme vartojamas sąvokas.
II SKYRIUS
PROGRAMŲ PARENGIMAS
PIRMASIS SKIRSNIS
PASIŪLYMŲ DĖL RENGTINŲ PROGRAMŲ TEIKIMAS
3. Kvietimą teikti pasiūlymus dėl rengtinų programų (toliau – pasiūlymas) Taryba skelbia esant Tarybos finansinėms galimybėms pradėti įgyvendinti naują programą.
4. Kvietimas teikti pasiūlymus skelbiamas ir pasiūlymai teikiami vadovaujantis Bendrųjų taisyklių nuostatomis, reglamentuojančiomis kvietimų teikti paraiškas skelbimą ir paraiškų teikimą.
5. Pasiūlymus gali teikti mokslo ir studijų bei viešojo administravimo institucijos ir kiti juridiniai asmenys. Pasiūlymai teikiami pagal Tarybos pirmininko patvirtintą formą.
6. Teikiamame pasiūlyme turi būti:
6.1. suformuluota valstybei ir visuomenei strategiškai svarbi problema, apjungianti skirtingas valstybės valdymo sritis, kuriai spręsti reikia atlikti siūlomos rengti programos tematikos mokslinius tyrimus, atliepiant į valstybės ilgos ir vidutinės trukmės strateginio planavimo dokumentų tikslus ir uždavinius;
6.2. pagrįsta, kodėl šiai problemai spręsti būtinos naujos mokslo žinios, kurias būtų galima gauti atliekant mokslinius tyrimus, siektina – tarpdisciplininius, siūlomos rengti programos tematika;
6.3. nurodyta planuojama programos trukmė (nuo trejų iki šešerių metų) ir pagrįsta, kokie tikslai gali būti pasiekti ir kokie rezultatai gauti per šį laikotarpį;
ANTRASIS SKIRSNIS
PASIŪLYMŲ SVARSTYMAS
8. Pasiūlymų ekspertinį vertinimą atlieka ekspertų komisijos, kurios sudaromos Tarybos pirmininko patvirtintų ekspertų ir jų veiklos bendrųjų taisyklių nustatyta tvarka.
9. Kiekvienas pasiūlymas įvertinamas pagal Tarybos pirmininko patvirtintą ekspertinio įvertinimo formą. Pasiūlymai išdėstomi pirmumo tvarka. Ekspertų komisija kelias siūlomas rengti programas gali siūlyti jungti į vieną.
10. Pasiūlymų vertinimas ekspertų komisijoje laikomas baigtu, kai:
11. Pasibaigus pasiūlymų ekspertiniam vertinimui:
11.1. Humanitarinių ir socialinių mokslų komitetas ir Gamtos ir technikos mokslų komitetas (toliau – Komitetas), įvertinę Komiteto pagal kompetenciją sudarytos ekspertų komisijos (-ų) išvadas, parengia siūlymus Tarybos valdybai dėl rengtinų programų;
11.2. Tarybos valdyba apsvarsto Komitetų pateiktus siūlymus dėl rengtinų programų ir, įvertinusi turimas Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Tarybai skirtas (planuojamas skirti) lėšas pasiūlymuose numatytam programų finansavimo periodui, parengia siūlymą Tarybos pirmininkui;
12. Taryba skelbia gautų pasiūlymų sąrašą, kuriame nurodomas rengtinos programos pavadinimas ir anotacija, pasiūlymą pateikusi institucija (-os), rengtinos programos trukmė ir būtinos lėšos bei rengtinų programų sąrašą, kuriame nurodomas rengtinos programos pavadinimas (jei pasiūlyta sujungti kelias siūlomas rengti programas į vieną, nurodomi ir sujungtų programų pavadinimai), siūloma rengtinos programos trukmė ir lėšos.
TREČIASIS SKIRSNIS
VYKDYMO GRUPĖS SUDARYMAS IR JOS FUNKCIJOS
13. Tarybos pirmininkui patvirtinus rengtinų programų sąrašą, Komitetas pagal kompetenciją pasiūlo kandidatus į kiekvienos rengtinos programos vykdymo grupę. Tarybos valdyba apsvarsto Komiteto siūlymą ir teikia vykdymo grupės sudėtį Tarybos pirmininkui tvirtinti.
14. Vykdymo grupė atlieka šias funkcijas:
14.3. pataria Komitetui dėl kandidatų į Komiteto (-ų) sudaromą (-as) ekspertų komisiją (-as) paraiškoms ir projektų ataskaitoms vertinti;
14.4. atsižvelgusi į paraiškų ekspertinio vertinimo rezultatus ir konkursui numatytas lėšas, pasiūlo Komitetui siūlomų finansuoti ir rezervinių projektų sąrašus;
14.5. teikia savo siūlymus Komitetui dėl projektų mokslinių ataskaitų ekspertinio vertinimo rezultatų;
16. Vykdymo grupės esami ir buvę nariai negali teikti paraiškų pagal programą, kurios vykdymo grupės nariais jie yra (ar buvo), ir būti šių projektų vykdytojais.
17. Vykdymo grupės nariui atsistatydinus arba negalint dalyvauti vykdymo grupės veikloje, vietoj jo Tarybos pirmininkas, Tarybos valdybos teikimu (Komitetui pasiūlius) paskiria kitą asmenį.
KETVIRTASIS SKIRSNIS
PROGRAMOS PROJEKTO PARENGIMAS
19. Vykdymo grupė ne ilgiau kaip per 3 mėnesius parengia programos projektą, kurį sudaro šie skyriai:
20. Parengtą programos projektą vykdymo grupė teikia svarstyti Komitetui. Šiam nutarus, kad programos projektas taisytinas ir nurodžius pastabas, vykdymo grupė per Komiteto nustatytą laiką projektą pataiso arba nurodo, į kokias pastabas neatsižvelgta ir kodėl.
21. Komitetui nutarus, kad programos projektas teiktinas svarstyti viešai, projektas skelbiamas Tarybos svetainėje. Programos projekto viešas svarstymas trunka ne trumpiau kaip mėnesį.
22. Komitetas aptaria viešo svarstymo metu gautus siūlymus bei pastabas ir nutaria, kurie iš jų priimtini. Pagal Komiteto pateiktas pastabas vykdymo grupė per Komiteto nustatytą laiką programos projektą pataiso arba nurodo, į kokias pastabas neatsižvelgta ir kodėl, bei pateikia programos projektą Komiteto galutiniam įvertinimui.
III SKYRIUS
PROGRAMOS ĮGYVENDINIMAS
PIRMASIS SKIRSNIS
PROGRAMOS PROJEKTŲ VYKDYMAS
24. Kvietimai teikti paraiškas programos projektams įgyvendinti skelbiami, paraiškų vertinimas ir atranka atliekami, projektų įgyvendinimas vykdomas Bendrųjų taisyklių nustatyta tvarka ir pagal jose nurodytus reikalavimus projektų vykdytojams, vykdančiosioms ir partnerio institucijoms bei projekto išlaidoms.
ANTRASIS skirsnis
PROGRAMOS REZULTATŲ VERTINIMAS IR SKLAIDA
26. Programos įgyvendinimo laikotarpio viduryje vykdymo grupė apibendrina programos projektų rezultatus ir parengia tarpinę programos ataskaitą, o pasibaigus programos įgyvendinimui – baigiamąją programos ataskaitą pagal Tarybos pirmininko patvirtintą formą.
27. Parengtą programos ataskaitą vykdymo grupė teikia svarstyti Komitetui. Šiam nutarus, kad ataskaita taisytina ir nurodžius pastabas, vykdymo grupė per Komiteto nustatytą laiką ataskaitą pataiso arba nurodo, į kokias pastabas neatsižvelgta ir kodėl.
28. Komitetui nutarus, kad programos ataskaita teiktina svarstyti viešai, ji skelbiama Tarybos svetainėje. Šis svarstymas trunka ne trumpiau kaip mėnesį.
29. Tuo pačiu metu programos ataskaita teikiama vertinti ekspertų komisijai, kuri sudaroma Tarybos pirmininko patvirtintų ekspertų ir jų veiklos bendrųjų taisyklių nustatyta tvarka.
30. Programos ataskaita įvertinama pagal Tarybos pirmininko patvirtintą ekspertinio įvertinimo formą.
31. Komitetas aptaria viešo svarstymo metu gautus ir ekspertų komisijos pateiktus siūlymus bei pastabas ir nutaria, kurie iš jų priimtini. Pagal Komiteto pateiktas pastabas vykdymo grupė per Komiteto nustatytą laiką programos ataskaitą pataiso arba nurodo, į kokias pastabas neatsižvelgta ir kodėl, bei pateikia ataskaitą Komiteto galutiniam įvertinimui.
32. Komitetas tinkamai parengtą (pataisytą) programos ataskaitą teikia Tarybos valdybai, siūlydamas:
33. Tarybos valdyba, išnagrinėjusi programos ataskaitą ir Komiteto siūlymą, teikia Tarybos pirmininkui išvadas dėl programos, kaip Tarybos remiamos veiklos krypties, veiksmingumo.
34. Įvertinęs Tarybos valdybos išvadas dėl programos, Tarybos pirmininkas tvirtina programos ataskaitos vertinimo rezultatus.
36. Praėjus trejiems metams po programos įgyvendinimo, atliekamas programos paskesnis (expost) vertinimas, siekiant nustatyti, ar programa buvo efektyvi sprendžiant valstybei ir visuomenei aktualias problemas, koks yra jos poveikis su programoje spręstais uždaviniais susijusioms mokslo kryptims, kokie buvo programos privalumai ir trūkumai ir pan.
37. Paskesnį programos vertinimą atlieka ekspertų komisija, kuri sudaroma Tarybos pirmininko patvirtintų ekspertų ir jų veiklos bendrųjų taisyklių nustatyta tvarka.
IV SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
39. Vykdymo grupės narių, taip pat ekspertų darbas apmokamas Tarybos pirmininko nustatyta tvarka, sudarant autorines sutartis. Vykdymo grupės narių darbas, atliekant Apraše nustatytas funkcijas, apmokamas kasmet, vykdymo grupei apibendrinus programos projektų rezultatus ir parengus informaciją apie kalendoriniais metais atliktus darbus. Ši informacija nerengiama programos ataskaitos parengimo metais.