KLAIPĖDOS MIESTO SAVIVALDYBĖS
MERAS
POTVARKIS
DĖL KLAIPĖDOS MIESTO SAVIVALDYBĖS MERO 2024 M. SAUSIO 25 D. POTVARKIO nR. M-103 „dĖL viešųjų įstaigų, kurių savininkė yra klaipėdos miesto savivaldybė, vadovų darbo apmokėjimo sistemos aprašo patvirtinimo“ PAKEITIMO
2025 m. sausio 15 d. Nr. M-36
Klaipėda
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 25 straipsnio 5 dalimi, 27 straipsnio 2 dalies 7 punktu, Lietuvos Respublikos viešųjų įstaigų, kurių savininkė ar dalininkė, turinti daugiau negu pusę balsų visuotiniame dalininkų susirinkime, yra valstybė ar savivaldybė, vadovų ir darbuotojų darbo apmokėjimo įstatymo 2 straipsnio 4 dalimi:
1. Pakeičiu Viešųjų įstaigų, kurių savininkė yra Klaipėdos miesto savivaldybė, vadovų darbo apmokėjimo sistemos aprašą, patvirtintą Klaipėdos miesto savivaldybės mero 2024 m. sausio 25 d. potvarkiu Nr. M-103 „Dėl Viešųjų įstaigų, kurių savininkė yra Klaipėdos miesto savivaldybė, vadovų darbo apmokėjimo sistemos aprašo patvirtinimo“, ir išdėstau jį nauja redakcija (pridedama).
PATVIRTINTA
Klaipėdos miesto savivaldybės mero
2024 m. sausio 25 d. potvarkiu Nr. M-103
(Klaipėdos miesto savivaldybės mero
2025 m. sausio 15 d. potvarkio Nr. M-36 redakcija)
VIEŠŲJŲ ĮSTAIGŲ, KURIŲ SAVININKĖ YRA KLAIPĖDOS MIESTO SAVIVALDYBĖ, VADOVŲ DARBO APMOKĖJIMO SISTEMOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Viešųjų įstaigų, kurių savininkė yra Klaipėdos miesto savivaldybė, vadovų darbo apmokėjimo sistemos tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja viešųjų įstaigų, kurių savininkė yra Klaipėdos miesto savivaldybė (toliau – Savivaldybė), vadovų (toliau – įstaigų vadovai) darbo apmokėjimo sistemą (darbo apmokėjimo sąlygos, dydžiai, priemokų, premijų, materialinių pašalpų skyrimas), viešosios įstaigos veiklos tikslų įgyvendinimo ir įstaigos vadovui numatytų užduočių įvykdymo vertinimą ir kitus su įstaigų vadovų darbo santykiais susijusius klausimus.
2. Šis Aprašas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo, Lietuvos Respublikos viešųjų įstaigų įstatymo, Lietuvos Respublikos viešųjų įstaigų, kurių savininkė ar dalininkė, turinti daugiau negu pusę balsų visuotiniame dalininkų susirinkime, yra valstybė ar savivaldybė, vadovų ir darbuotojų darbo apmokėjimo įstatymu (toliau – Įstatymas), Lietuvos Respublikos darbo kodekso, kitų teisės aktų, reglamentuojančių viešųjų įstaigų vadovų darbo santykius, nuostatomis.
3. Aprašas taikomas tiek, kiek to nereglamentuoja kiti atskirų sričių viešųjų įstaigų veiklą reglamentuojantys teisės aktai. Aprašas netaikomas asmens sveikatos priežiūros įstaigoms, kurių savininkė yra Savivaldybė arba kai Savivaldybė turi daugumą balsų visuotiniame susirinkime, išskyrus Aprašo nuostatas dėl kasmetinių ir tikslinių atostogų bei komandiruočių.
4. Aprašo nuostatos taikomos ir paskirtiems laikinai eiti įstaigos vadovo pareigas asmenims, su kuriais sudaroma ar pakeičiama darbo sutartis dėl šių pareigų ėjimo.
II SKYRIUS
PAREIGINĖS ALGOS IR PAPILDOMOS DARBO UŽMOKEČIO DALIES NUSTATYMAS
6. Įstaigos vadovo pareiginė alga apskaičiuojama pareiginės algos koeficientą padauginus iš Lietuvos Respublikos pareiginės algos (atlyginimo) bazinio dydžio nustatymo ir asignavimų darbo užmokesčiui perskaičiavimo įstatyme nustatyto pareiginės algos (atlyginimo) bazinio dydžio.
7. Konkretus įstaigos vadovo pareiginės algos koeficiento dydis nustatomas Savivaldybės mero potvarkiu, atsižvelgiant į Aprašo 1 priede numatytas pareiginės algos koeficientų ribas. Savivaldybės meras, įvertinęs įstaigos vadovo kompetenciją, įstaigos veiklos mastą, įstaigai ar vadovui keliamų tikslų strateginę reikšmę ar kitus svarbius kriterijus, potvarkiu gali nustatyti ir Aprašo 1 priede numatytų pareiginės algos koeficientų ribą viršijantį koeficientą, tačiau ne didesnį kaip Įstatymo atitinkamos kategorijos įstaigai numatytą maksimalų koeficientą.
8. Naujai įsteigtos viešosios įstaigos vadovo pareiginės algos koeficientas nustatomas pagal prognozuojamus Aprašo 1 priede nurodytus kriterijus.
9. Įstaigos vadovas raštu informuoja Savivaldybės merą apie aplinkybes, turinčias įtakos naujo pareiginės algos koeficiento dydžio nustatymui. Savivaldybės meras, per 10 darbo dienų apsvarstęs gautą informaciją, priima sprendimą dėl įstaigos vadovo naujo pareiginės algos koeficiento nustatymo.
10. Įstaigos vadovo papildoma darbo užmokesčio dalis priklauso nuo užsibrėžtų viešosios įstaigos veiklos tikslų įgyvendinimo ir įstaigos vadovui numatytų užduočių įvykdymo. Šie tikslai ir užduotys, jų veiklos rodikliai numatomi įstaigos lūkesčių rašte ir strateginiame veiklos plane.
11. Papildoma darbo užmokesčio dalis įstaigos vadovui nustatoma ir išmokama vieną kartą, pasibaigus finansiniams metams ir patvirtinus viešosios įstaigos metinius finansinių ataskaitų rinkinius, atsižvelgiant į praėjusių finansinių metų viešosios įstaigos veiklos tikslų įgyvendinimo ir įstaigos vadovui numatytų užduočių įvykdymo rezultatus.
12. Praėjusių finansinių metų viešosios įstaigos veiklos tikslų įgyvendinimo ir viešosios įstaigos vadovui numatytų užduočių įvykdymo rezultatai vertinami Savivaldybės valdomų įmonių ir viešųjų įstaigų strateginio planavimo, įgyvendinimo, tikslų pasiekimo vertinimo tvarkos aprašo, patvirtinto Savivaldybės mero potvarkiu, nustatyta tvarka.
13. Papildomos darbo užmokesčio dalies dydį, atsižvelgdamas į viešosios įstaigos veiklos tikslų ir vadovo užduočių įgyvendinimą, nustato Savivaldybės meras.
14. Jeigu įstaigos vadovas neįgyvendina visų užsibrėžtų viešosios įstaigos veiklos tikslų ir neįvykdo visų jam numatytų užduočių, papildoma darbo užmokesčio dalis neišmokama, o jeigu įstaigos vadovas šiuos tikslus įgyvendina ir šias užduotis įvykdo iš dalies, – proporcingai mažinama.
III SKYRIUS
KITOS DARBO UŽMOKESČIO DALYS IR MATERIALINĖS PAŠALPOS
16. Įstaigos vadovui už papildomų užduočių, suformuluotų raštu, atlikimą (jeigu dėl to viršijamas įprastas darbo krūvis arba atliekamos pareigybės aprašyme nenumatytos funkcijos) ar už įprastą darbo krūvį viršijančią veiklą (jeigu padidėjęs darbų mastas atliekant pareigybės aprašyme nustatytas funkcijas, neviršijant nustatytos darbo laiko trukmės) jo prašymu Savivaldybės mero potvarkiu gali būti skirta priemoka. Skiriama priemoka negali būti mažesnė negu 10 procentų įstaigos vadovo pareiginės algos, o skiriamų priemokų, nurodytų šiame punkte, suma negali viršyti 80 procentų įstaigos vadovo pareiginės algos.
17. Įstaigos vadovui už išskirtinį jo indėlį įgyvendinant viešosios įstaigos veiklos tikslus arba pasiektus papildomus išskirtinius rezultatus, pasibaigus finansiniams metams ir patvirtinus viešosios įstaigos metinių finansinių ataskaitų rinkinius, įstaigos vadovo prašymu Savivaldybės mero potvarkiu gali būti skiriama premija. Premija negali būti didesnė negu 4 viešosios įstaigos vadovo pareiginės algos dydžiai.
18. Premija negali būti skiriama, jeigu įstaigos vadovas per paskutinius 12 mėnesių buvo padaręs pareigų, kurias nustato darbo teisės normos ar darbo sutartis, pažeidimą.
19. Už darbą poilsio ir švenčių dienomis, nakties ir viršvalandinį darbą ar darbą, kai yra nukrypimų nuo normalių darbo sąlygų, įstaigos vadovui mokama Lietuvos Respublikos darbo kodekso 144 straipsnio 1–5 ir 7 dalyse nustatyta tvarka. Už budėjimą viešosios įstaigos vadovui mokama Darbo kodekso nustatyta tvarka. Įstaigos vadovas raštu ne vėliau kaip prieš 3 darbo dienas privalo informuoti Savivaldybės merą apie planuojamą darbą poilsio ir švenčių dienomis, nakties ir viršvalandinį darbą ar budėjimą bei gauti Savivaldybės mero suderinimo rezoliuciją.
20. Savivaldybės meras, kai yra rašytinis įstaigos vadovo prašymas ir pateikti patvirtinantys dokumentai, gali skirti įstaigos vadovui iš viešosios įstaigos lėšų iki 5 minimaliųjų mėnesinių algų dydžio materialinę pašalpą, jeigu materialinė būklė tapo sunki dėl įstaigos vadovo ligos, artimųjų giminaičių, sutuoktinio, partnerio (kai partnerystė įregistruota įstatymų nustatyta tvarka), sugyventinio, jo tėvų, vaikų (įvaikių), brolių (įbrolių) ir seserų (įseserių), taip pat išlaikytinių, kurių globėjais ar rūpintojais įstatymų nustatyta tvarka yra paskirtas viešosios įstaigos vadovas, ligos ar mirties, stichinės nelaimės ar turto netekimo. Mirus įstaigos vadovui, materialinė pašalpa išmokama jo šeimos nariams, jeigu yra mirusio įstaigos vadovo šeimos nario (narių) rašytinis prašymas ir pateikti tai patvirtinantys dokumentai.
IV SKYRIUS
KASMETINĖS ATOSTOGOS, TIKSLINĖS ATOSTOGOS IR KOMANDIRUOTĖS
21. Kasmetinės atostogos:
21.1. įstaigos vadovo kasmetinės atostogos įforminamos įstaigos vadovo įsakymu pagal Aprašo 2 priede pateiktą pavyzdį, kuriame turi būti nurodoma kasmetinių atostogų trukmė, kasmetinių atostogų laikotarpis, suteikiamų kasmetinių atostogų darbo dienų skaičius, periodas, už kurį suteikiamos atostogos, kasmetinių atostogų likutis ir įstaigos vadovą vaduojančio pavaduotojo pareigos, vardas, pavardė, kontaktinis telefono numeris. Kasmetinių atostogų suvestinė pagal įstaigos vadovo poreikį atostogauti kaskart papildoma nauja (-omis) eilute (-ėmis). Esant būtinybei bei teisės aktų nustatytais atvejais, atostogos gali būti perkeltos arba pratęstos. Vadovo kasmetinės atostogos, jų pakeitimas, pratęsimas ar perkėlimas įforminamas laikantis Darbo kodekso 128 straipsnio reikalavimų. Įstaigos vadovo įsakymas dėl atostogų priimamas ne vėliau kaip prieš 7 darbo dienas iki kasmetinių atostogų pradžios ir tą pačią dieną pateikiamas Savivaldybės merui;
21.2. kasmetinių atostogų suvestinėje turi būti nurodomas pridedamas prie kasmetinių atostogų laiko poilsio laikas už komandiruotėje praleistą laiką ir komandiruotės kelionės laiką po darbo dienos valandų, poilsio ar švenčių dieną, jeigu toks poilsio laikas buvo suteiktas. Tokiu atveju atostogų suvestinėje papildomai nurodomas įstaigos vadovo įsakymo, kuriuo suteiktas poilsio laikas, data ir Nr.
22. Tikslinės atostogos – nėštumo ir gimdymo, tėvystės, vaikui prižiūrėti, mokymosi, kūrybinės, nemokamos atostogos suteikiamos Savivaldybės mero potvarkiu įstatymų nustatyta tvarka, pateikus Savivaldybės merui prašymą ne vėliau kaip prieš 10 darbo dienų, išskyrus nenumatytus atvejus, kai iš anksto to padaryti nebuvo galimybės.
23. Komandiruotės:
23.2. Jeigu vykstama į komandiruotę Lietuvos Respublikos ribose, įstaigos vadovas priima įsakymą dėl jo komandiruotės, kuriame turi būti nurodoma komandiruotės data, tikslas, įstaigos vadovą vaduojančio pavaduotojo pareigos, vardas, pavardė, kontaktinis telefono numeris, apmokamos komandiruotės išlaidos, darbo ir poilsio laikas komandiruotės metu. Jeigu komandiruotės metu vadovas įgyja teisę į poilsio laiką, Įsakyme turi būti nustatytas poilsio laikas pirmą darbo dieną po kelionės arba šis poilsio laikas pridedamas prie kasmetinių atostogų laiko. Įsakymą dėl komandiruotės įstaigos vadovas turi priimti ne vėliau kaip prieš 7 darbo dienas iki komandiruotės pradžios ir tą pačią dieną pateikti Savivaldybės merui. Kartu su įsakymu turi būti pateikiamas kvietimas, raštas ar kitas dokumentas, patvirtinantis komandiruotės tikslą.
23.3. Jeigu vykstama į užsienio komandiruotę, įstaigos vadovas su prašymu prieš 10 darbo dienų kreipiasi į Savivaldybės mero potvarkiu sudarytą Komandiruočių į užsienį tikslingumui nustatyti komisiją (toliau – Komisija). Komisijai pritarus komandiruotės tikslingumui, įstaigos vadovas priima įsakymą dėl savo komandiruotės į užsienį. Įstaigos vadovo įsakyme dėl užsienio komandiruotės turi būti nurodoma Komisijos posėdžio protokolo data ir numeris, komandiruotės tikslas ir data, įstaigos vadovą vaduojančio pavaduotojo pareigos, vardas ir pavardė, kontaktinis telefono numeris, apmokamos komandiruotės išlaidos, darbo ir poilsio laikas komandiruotės metu. Jeigu komandiruotės metu vadovas įgyja teisę į poilsio laiką, Įsakyme turi būti nustatytas poilsio laikas pirmą darbo dieną po kelionės arba šis poilsio laikas pridedamas prie kasmetinių atostogų laiko. Įsakymą dėl komandiruotės į užsienį įstaigos vadovas turi priimi ne vėliau kaip prieš 7 darbo dienas iki komandiruotės pradžios ir tą pačią dieną pateikti Savivaldybės merui. Kartu su įsakymu turi būti pateikiamas kvietimas, raštas ar kitas dokumentas, patvirtinantis komandiruotės tikslą, taip pat kelionės bilietų kopijos.
23.4. Komandiruotės metu įstaigos vadovas turi dirbti įprastu darbo laiko režimu. Jeigu komandiruotės laikotarpis apima poilsio ar švenčių dieną, būtina iš anksto keisti darbo grafiką ir tą pačią savaitę nustatyti kitas poilsio dienas (pvz., jeigu komandiruotė truks nuo penktadienio iki pirmadienio, anksčiau einantis trečiadienis, ketvirtadienis (ar kitos savaitės dienos) nustatomos kaip poilsio dienos, o šeštadienis, sekmadienis – kaip darbo dienos). Savaitės darbo laikas turi būti paskirstytas nepažeidžiant Darbo kodekso ar kitų darbo teisės normų nustatytų maksimaliojo darbo ir minimaliojo poilsio laiko reikalavimų.
V SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
24. Įstaigų vadovai viešųjų įstaigų interneto svetainėse kiekvienais metais Įstatyme nustatyta tvarka skelbia informaciją apie darbo užmokestį ir veiklos rodiklius.
25. Įstaigų vadovų asmens bylos formuojamos ir laikomos Savivaldybės administracijos Personalo administravimo funkcijas vykdančiame skyriuje.