Aprašas: h

ŠILUTĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL VIENKARTINIŲ PAŠALPŲ IŠ ŠILUTĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS BIUDŽETO SKYRIMO IR MOKĖJIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2017 m. sausio 26 d. Nr. T1-553

Šilutė

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 2 dalies 38 punktu, 18 straipsnio 1 dalimi, Šilutės rajono savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:

1. Patvirtinti Vienkartinių pašalpų iš Šilutės rajono savivaldybės biudžeto skyrimo ir mokėjimo tvarkos aprašą (pridedama).

2. Pripažinti netekusiais galios Šilutės rajono savivaldybės tarybos 2014 m. liepos 3 d. sprendimą Nr. T1-2140„Dėl vienkartinių pašalpų iš Šilutės rajono savivaldybės biudžeto skyrimo ir mokėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, 2014 m. gruodžio 18 d. sprendimą Nr. T1-2356 „Dėl Šilutės rajono savivaldybės tarybos 2014 m liepos 3 d. sprendimo Nr. T1-2140 „Dėl vienkartinių pašalpų iš Šilutės rajono savivaldybės biudžeto skyrimo ir mokėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo“.

3. Nustatyti, kad šis sprendimas įsigalioja nuo 2017 m. vasario 1 dienos.

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                           Vytautas Laurinaitis

 

 

PATVIRTINTA

Šilutės rajono savivaldybės

tarybos 2017 m. sausio 26 d.

sprendimu Nr. T1-553

 

 

VIENKARTINIŲ PAŠALPŲ IŠ ŠILUTĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS BIUDŽETO SKYRIMO IR MOKĖJIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Vienkartinių pašalpų iš Šilutės rajono savivaldybės biudžeto skyrimo ir mokėjimo tvarkos aprašas (toliau – Tvarkos aprašas) nustato vienkartinių pašalpų skyrimo sąlygas, dydžius, skyrimo ir mokėjimo tvarką.

2.  Vadovaudamasis šiuo Tvarkos aprašu, sprendimą dėl vienkartinės pašalpos skyrimo priima Šilutės rajono savivaldybės administracijos direktorius (toliau – Administracijos direktorius) ar jo įgaliotas asmuo.

3. Vienkartinė pašalpa skiriama nuolatiniams Lietuvos Respublikos gyventojams, kurie yra deklaravę gyvenamąją vietą Šilutės rajono savivaldybėje arba įtraukti į savivaldybės gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą, pagal patvirtintą Savivaldybės biudžeto sąmatą.

4. Vienkartinės pašalpos skiriamos ilgaamžiams gyventojams ir siekiant padėti asmenims, patekusiems į sunkią materialinę padėtį, kai jie yra išnaudoję visus kitus galimus pajamų gavimo šaltinius bei artimųjų ir bendruomenės paramą. Vienkartinės pašalpos neužtikrina ilgalaikio ekonominio ir socialinio saugumo, o tik padeda asmenims išgyventi sunkiomis materialinėmis sąlygomis.

5. Šiame Tvarkos apraše vartojamos sąvokos:

Bendrai gyvenantys asmenys – sutuoktiniai ir jų vaikai (įvaikiai) iki 18 metų; susituokęs asmuo, su kuriuo teismo sprendimu dėl sutuoktinių gyvenimo skyrium yra likę gyventi jų nepilnamečiai vaikai (įvaikiai), arba vienas iš tėvų ir jo vaikai (įvaikiai) iki 18 metų; neįregistravę santuokos ir bendrą ūkį tvarkantys pilnamečiai ar veiksniais pripažinti nepilnamečiai vyras ir moteris ir jų vaikai (įvaikiai) iki 18 metų. Į bendrai gyvenančių asmenų sudėtį taip pat įskaitomi dirbantys (taip pat savarankiškai dirbantys), jeigu per mėnesį jų gaunamos pajamos yra mažesnės kaip 1,5 valstybės remiamų pajamų dydžio, arba nedirbantys (taip pat savarankiškai nedirbantys) nesusituokę ir savo vaikų (įvaikių) neauginantys pilnamečiai vaikai (įvaikiai) iki 24 metų, kurie mokosi pagal bendrojo ugdymo programą ar pagal formaliojo profesinio mokymo programą arba studijuoja aukštojoje mokykloje (studentai), įskaitant akademinių atostogų dėl ligos ar nėštumo laikotarpį, taip pat pilnamečiai vaikai (įvaikiai) nuo bendrojo ugdymo programos baigimo dienos iki tų pačių metų rugsėjo 1 dienos.

Vienas gyvenantis asmuo – vienas gyvenantis vyresnis kaip 18 metų asmuo arba veiksniu pripažintas nepilnametis, kuris yra nesusituokęs (įskaitant santuoką nutraukusius asmenis), taip pat susituokęs, tačiau teismo sprendimu gyvenantis skyrium, neturintis vaikų (įvaikių) arba jų turintis, tačiau teismo sprendimu dėl sutuoktinių gyvenimo skyrium ar dėl santuokos nutraukimo vaikai (įvaikiai) yra likę gyventi su kitu sutuoktiniu.

Socialinė rizika – veiksniai ir aplinkybės, dėl kurių asmenys patiria ar yra pavojus jiems patirti socialinę atskirtį: suaugusiųjų socialinių įgūdžių tinkamai prižiūrėti ir ugdyti vaikus (įvaikius) stoka ar nebuvimas; vaikų (įvaikių) visapusiško fizinio, protinio, dvasinio, dorovinio vystymosi ir saugumo sąlygų neužtikrinimas; psichologinė, fizinė ar seksualinė prievarta; smurtas; įsitraukimas ar polinkis įsitraukti į nusikalstamą veiklą; piktnaudžiavimas narkotinėmis, psichotropinėmis medžiagomis, alkoholiu, priklausomybė nuo narkotinių, psichotropinių medžiagų, alkoholio, azartinių lošimų; elgetavimas, valkatavimas, skurdas ir benamystė; motyvacijos dalyvauti darbo rinkoje stoka ar nebuvimas.

Valstybės remiamos pajamos (toliau – VRP) – nustatyta tvarka Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintas valstybės remiamų pajamų dydis.

 

II SKYRIUS

VIENKARTINIŲ PAŠALPŲ SKYRIMO SĄLYGOS IR DYDŽIAI

 

6.   Seniūnijos socialinis darbuotojas ar Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus specialistas, priėmęs prašymą gauti vienkartinę pašalpą ir kitus dokumentus (ar jų kopijas), naudodamasis turimomis duomenų bazėmis, patikrina duomenis apie bendrai gyvenančių asmenų (vieno gyvenančio asmens) (darbovietę, pajamas, turimą turtą ir pan.), esant reikalui surašo buities  tyrimo aktą ir teikia sprendimo projektą Administracijos direktoriui ar jo įgaliotam asmeniui.

7. Vienkartinė pašalpa gali būti skiriama ir pajamos nevertinamos šiais atvejais:

7.1. asmeniui sukakus 100 m. ir daugiau – 2 VRP dydžio;

7.2. asmeniui sukakus 95 m. – 1 VRP dydžio;

7.3. asmeniui sukakus 90 m. – 50 proc. VRP dydžio;

7.4. asmeniui, atlikusiam ne trumpesnę kaip 6 mėnesių bausmę laisvės atėmimo įstaigoje, jeigu dėl pašalpos asmuo kreipėsi ne vėliau kaip per 2 mėnesius nuo išėjimo iš laisvės atėmimo įstaigos dienos – 30 proc. VRP dydžio:

7.4.1. asmens dokumento įsigijimo išlaidoms apmokėti, likusią pašalpos dalį pervedant į asmens atsiskaitomąją sąskaitą banke;

7.4.2. asmeniui, turinčiam galiojantį asmens dokumentą (asmens tapatybės kortelę, pasą, leidimą gyventi Lietuvoje (ne ES valstybių narių piliečiams), skirtą vienkartinę pašalpą pervesti į asmens atsiskaitomąją sąskaitą banke.

7.5. nukentėjus nuo gaisro ar stichinės nelaimės, padariusios žalą turtui:

7.5.1. gyvenamajam būstui, kuriame bendrai gyvenantys asmenys ar vienas gyvenantis asmuo deklaruoja gyvenamąją vietą ir jeigu tai yra vienintelis gyvenamasis būstas vienkartinė pašalpa skiriama – 5 VRP dydžio;

7.5.2. nukentėjus ūkinės paskirties pastatams – 2 VRP dydžio.

8. Vienkartinė pašalpa gali būti skiriama bendrai gyvenantiems asmenims ar vienam gyvenančiam asmeniui, įvertinus turimą turtą, buities sąlygas, socialinę padėtį ir kitas turinčias reikšmės aplinkybes, kai vidutinės pajamos asmeniui neviršija 1,5 VRP dydžio, šiais atvejais:

8.1. patekus į sunkią materialinę padėtį dėl ligos (pagal sunkių ligų sąrašą (skiriama visa suma), receptiniams vaistams ar vaistams pagal kompensuojamų vaistų pasą (atsižvelgiant į patirtas išlaidas) – iki 2 VRP dydžio;

8.2. patekus į sunkią materialinę padėtį dėl nelaimingo atsitikimo, kai sutrikdoma sveikata, t. y. žmogus patiria fiziologinius sužalojimus (cheminis, terminis, fizinis poveikis) – 1 VRP dydžio;

8.3. šeimų, įrašytų į socialinės rizikos šeimų apskaitą ir šeimų, auginančių vaikus, socialinės atskirties mažinimui – 1 VRP dydžio.

9. Vienkartinė pašalpa pagal kiekvieną punktą, skiriama vieną kartą per kalendorinius metus.

10. Vienkartinės pašalpos neskiriamos asmenims, visiškai ar dalinai išlaikomiems iš valstybės ar Savivaldybės biudžeto lėšų.

11. Išskirtiniais atvejais, kurie nenumatyti Tvarkos apraše, sudaroma Administracijos direktoriaus komisija, kuri teikia rekomendacijas dėl vienkartinės pašalpos skyrimo.

 

III SKYRIUS

DOKUMENTŲ PATEIKIMAS

 

12. Asmenys, pageidaujantys gauti vienkartinę pašalpą, ne vėliau kaip per 2 mėnesius, išskyrus 7.5, papunkčius, nuo priežasties gauti pašalpą atsiradimo (nelaimingo atsitikimo ir kita) kreipiasi ir pateikia visus vienkartinei pašalpai gauti reikalingus dokumentus:

12.1. į gyvenamosios vietos Seniūnijos socialinį darbuotoją pagal 7 punkto 7.1, 7.2, 7.3 papunkčius, 7.5 punkto 7.5.1, 7.5.2 papunkčius, 8 punktą;

12.2. Į Socialinės paramos skyrių pagal 7, 8 punktus kreipiasi Šilutės miesto gyventojai;

12.3. Į Socialinės paramos skyrių pagal 7 punkto 7.4 papunktį visi Savivaldybės gyventojai.

13. Kreipdamasis dėl vienkartinės pašalpos skyrimo asmuo užpildo prašymą, nurodydamas vienkartinės pašalpos reikalingumo motyvus ir pateikia šiuos dokumentus:

13.1. asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą (asmens tapatybės kortelę, pasą, leidimą gyventi Lietuvoje (ne ES valstybių narių piliečiams), išskirtiniais atvejais asmens tapatybę nustatančius dokumentus (vairuotojo pažymėjimas, pensijos gavėjo ar neįgaliojo pažymėjimas);

13.2. pažymą apie darbingų bendrai gyvenančių asmenų ar vieno gyvenančio asmens paskutinių 3 mėnesių iki kreipimosi pajamas arba kreipimosi mėnesio pajamas, jeigu palyginti su praėjusiais 3 mėnesiais pasikeitė pajamų šaltinis ir bendrai gyvenančių asmenų sudėtis. Duomenų pareiškėjui pateikti nereikia, kai naudojami iš Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos (VSDFV) gauti duomenys arba Savivaldybės duomenų bazėje turimi duomenys;

13.3. ištuokos, mirties liudijimus atsižvelgiant į susidariusias aplinkybes (tik tuo atveju, jeigu šių duomenų nėra duomenų bazėse, kuriomis naudojasi Socialinės paramos skyrius);

13.4. pažymą iš mokyklos, kai vyresni kaip 16 metų vaikai mokosi dieninėse bendrojo ugdymo mokyklose ar kitų formaliojo ugdymo įstaigų dieniniuose skyriuose (tik tuo atveju, jeigu šių duomenų nėra duomenų bazėse, kuriomis naudojasi Socialinės paramos skyrius);

13.5. pažymą apie priteistas ar mokamas/nemokamas lėšas vaiko (vaikų) išlaikymui;

13.6. pažymą iš laisvės atėmimo įstaigos, jeigu kreipiasi asmuo, išėjęs iš laisvės atėmimo įstaigos;

13.7. kompensuojamų vaistų pasą su apmokėjimo kvitais, receptinių vaistų įsigijimo išlaidas pagrindžiančius dokumentus.

13.8. gydymo įstaigos pažymą apie ligą, nelaimingą atsitikimą;

13.9. priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pažymą apie gaisrą ar stichinę nelaimę (kreiptis per 6 mėnesius nuo įvykusios nelaimės);

13.10. kitus dokumentus pagal poreikį.

 

IV SKYRIUS

PAJAMŲ APSKAIČIAVIMAS

 

14. Į bendrai gyvenančių asmenų (vieno gyvenančio asmens) pajamas įskaitomos visų bendrai gyvenančių asmenų (vieno gyvenančio asmens) faktiškai gautos pajamos.

15. Į bendrai gyvenančių asmenų (vieno gyvenančio asmens) pajamas neįskaitoma:

15.1. piniginės lėšos, gautos/skirtos vaikui (įvaikiui) išlaikyti (alimentai);

15.2. išmokos iš Vaikų išlaikymo fondo.

15.3. vienkartinės išmokos (vienkartinė išmoka vaikui, vienkartinė išmoka įsikurti, laidojimo pašalpa, kietojo ir kitokio kuro įsigijimo, būsto šildymo išlaidų, išlaidų šaltam vandeniui ir išlaidų karštam vandeniui kompensacijos).

 

V SKYRIUS

VIENKARTINIŲ PAŠALPŲ IŠMOKĖJIMAS

 

16. Vienkartinės pašalpos skiriamos ir mokamos vadovaujantis Administracijos direktoriaus ar jo įgalioto asmens įsakymu.

17. Vienkartines pašalpas išmoka Savivaldybės Centralizuotos buhalterijos skyrius, pervesdamas į asmens nurodytą atsiskaitomąją sąskaitą Lietuvos Respublikos teritorijoje esančiame banke ar banko skyriuje. Išskirtiniais atvejais, kai nurodoma priežastis, pagal 7 punkto 7.1, 7.2, 7.3 papunkčius į artimojo  giminaičio, globėjo sąskaitą, pagal 8 punkto 8.3 papunktį į socialinio darbuotojo, darbui su socialinės rizikos šeimomis, sąskaitą. 

18. Šeimai, įrašytai į socialinės rizikos šeimų apskaitą, vienkartinė pašalpa gali būti teikiama nepinigine forma – nuperkant ir perduodant būtinas prekes, apmokant būtinas paslaugas.

 

VI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

19. Asmuo, pateikęs prašymą skirti vienkartinę pašalpą, privalo sudaryti galimybę tikrinti jo gyvenimo sąlygas, užimtumą, leisti apsilankyti namuose dėl buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo akto surašymo.

20. Asmeniui nesutikus įleisti į savo gyvenamąjį būstą surašyti buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo akto, vienkartinė pašalpa neskiriama.

21. Už vienkartinių pašalpų skyrimo reikalingumo įvertinimą, tvarkingą ir teisingą dokumentų pateikimą atsako seniūnijų socialiniai darbuotojai, Socialinės paramos skyrius specialistai.

22. Tais atvejais, kai Administracijos direktorius ar jo įgaliotas asmuo priima sprendimą netenkinti prašymo skirti vienkartinę pašalpą, prašymą pateikusį asmenį apie tai, raštu, informuoja atsakingi darbuotojai, nurodydami atsisakymo skirti pašalpą priežastį.

23. Ginčai dėl Administracijos direktoriaus ar jo įgalioto asmens priimtų sprendimų nagrinėjami Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

24. Duomenys apie vienkartinių pašalpų skyrimą tvarkomi socialinės paramos informacinėse sistemose „Parama“, „SPIS“.

25. Savivaldybės seniūnijos teikia ataskaitas iki kito mėnesio 10 dienos Socialinės paramos skyriui (teikiama už ataskaitinį ketvirtį, ketvirčiui pasibaigus).

______________________________