Lietuvos Respublikos Vyriausybė
nutarimas
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2005 M. birželio 14 D. NUTARIMO NR. 647 „DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINIO SOCIALINIO DRAUDIMO FONDO BIUDŽETO SUDARYMO IR VYKDYMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2021 m. gegužės 19 d. Nr. 357
Vilnius
1. Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. birželio 14 d. nutarimą Nr. 647 „Dėl Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto sudarymo ir vykdymo taisyklių patvirtinimo“ ir preambulę išdėstyti taip:
„Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo 6 straipsnio 11 dalimi, 12 straipsnio 1, 9 ir 10 dalimis, 19 straipsnio 3–6 dalimis, 22 straipsnio 3 dalimi ir 34 straipsnio 3 punktu, Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto sandaros įstatymo 1 straipsnio 1 dalimi, 9 straipsnio 2 dalimi ir 13 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos pensijų kaupimo įstatymo 12 straipsnio 5 dalimi ir Lietuvos Respublikos vaikų išlaikymo išmokų įstatymo 14 straipsnio 4 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:“.
2. Pakeisti nurodytu nutarimu patvirtintas Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto sudarymo ir vykdymo taisykles:
2.1. Pakeisti I skyrių ir jį išdėstyti taip:
„I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto sudarymo ir vykdymo taisyklės (toliau – Taisyklės) nustato Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo fondo (toliau – Fondas) biudžeto projekto sudarymo ir Fondo biudžeto vykdymo ataskaitų rengimo tvarką, Fondo biudžeto vykdymo, valstybinio socialinio draudimo įmokų (toliau – socialinio draudimo įmokos) mokėjimo ir sumokėtų (išieškotų) socialinio draudimo įmokų bei kitų Fondo administravimo įstaigų administruojamų įmokų, delspinigių, baudų ir palūkanų sumų įskaitymo tvarką, socialinio draudimo įmokų įsiskolinimo mokėjimo atidėjimo, delspinigių ir baudų išieškojimo laiko atidėjimo ir atleidimo nuo delspinigių ir baudų mokėjimo tvarką, socialinio draudimo įmokų, delspinigių, palūkanų ir baudų skolų pasibaigimo tvarką.
2. Taisyklėse vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos įstatymuose, kuriais vadovaujantis patvirtintos Taisyklės, taip pat Lietuvos Respublikos mokesčių administravimo įstatyme, Lietuvos Respublikos garantijų darbuotojams jų darbdaviui tapus nemokiam ir ilgalaikio darbo išmokų įstatyme ir Lietuvos Respublikos sveikatos draudimo įstatyme.
3. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos pensijų kaupimo įstatymu, asmenų, kurie yra pensijų kaupimo dalyviai ir moka kaupiamąsias pensijų įmokas savo lėšomis, kaupiamosios pensijų įmokos draudėjų apskaičiuojamos ir sumokamos, informacija apie jas Fondo administravimo įstaigoms teikiama, taip pat jos administruojamos pagal Taisyklėse socialinio draudimo įmokoms nustatytas taisykles.
4. Taisyklėse nustatyta socialinio draudimo įmokų įsiskolinimo mokėjimo atidėjimo, delspinigių ir baudų išieškojimo laiko atidėjimo ir atleidimo nuo delspinigių, palūkanų ir baudų mokėjimo, socialinio draudimo įmokų, delspinigių, palūkanų ir baudų skolų pasibaigimo, sumokėtų (išieškotų) sumų įskaitymo tvarka taikoma ir Fondo administravimo įstaigų administruojamoms privalomojo sveikatos draudimo įmokoms, vadovaujantis Sveikatos draudimo įstatymu, ir įmokoms į Garantinį fondą bei Ilgalaikio darbo išmokų fondą, vadovaujantis Garantijų darbuotojams jų darbdaviui tapus nemokiam ir ilgalaikio darbo išmokų įstatymu.
5. Individualių įmonių savininkus, ūkinių bendrijų tikruosius narius ir mažųjų bendrijų narius, mokančius privalomojo sveikatos draudimo įmokas už save, kai individuali įmonė, ūkinė bendrija ar mažoji bendrija laikinai nevykdo veiklos ir apie tai yra informavusi Valstybinę mokesčių inspekciją prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau –Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos) ar teritorinę valstybinę mokesčių inspekciją (toliau kartu – Valstybinė mokesčių inspekcija) Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos viršininko nustatyta tvarka arba turi likviduojamos ar bankrutuojančios įmonės statusą, taip pat asmenis, mokančius privalomojo sveikatos draudimo įmokas pagal Sveikatos draudimo įstatymo 17 straipsnio 11 dalį, draudėjais automatiniu būdu registruoja Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Fondo valdyba).“
2.2. Pakeisti II skyrių ir jį išdėstyti taip:
„II SKYRIUS
FONDO BIUDŽETO PROJEKTAS
6. Fondo biudžeto projektas sudaromas šia tvarka:
6.2. Fondo biudžeto projektą ir Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto rodiklių patvirtinimo įstatymo (toliau – Fondo biudžeto rodiklių patvirtinimo įstatymas), kuriuo Lietuvos Respublikos Seimas tvirtina nurodytąjį biudžetą, projektą, atsižvelgdama į Lietuvos Respublikos finansų ministerijos parengtą ir paskelbtą atitinkamų metų Lietuvos ekonominės raidos scenarijų, atitinkamų metų preliminarių Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų asignavimų konsoliduotą visumą, Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos nustatytą Fondo biudžeto struktūrinio postūmio užduotį ateinantiems kalendoriniams metams ir jos gaires kitiems 2 metams, rengia ir darbo tvarka per 20 darbo dienų nuo Lietuvos ekonominės raidos scenarijaus paskelbimo dienos su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija suderina Fondo valdyba;
6.3. Fondo biudžeto projekte pateikiamos metinės sumos pagal Fondo biudžeto pajamų ir išlaidų, piniginių įplaukų ir išlaidų klasifikaciją ir papildomų lentelių straipsnius. Kartu su Fondo biudžeto rodiklių patvirtinimo įstatymo projektu pateikiami kitų 2 biudžetinių metų numatomų Fondo biudžeto rodiklių prognozė, Fondo biudžeto aiškinamieji raštai. Socialinio draudimo įmokų tarifų ir kitų dydžių pagrindimas pateikiamas kartu teikiamose papildomose lentelėse;
7. Fondo biudžeto pajamos ir išlaidos, piniginės įplaukos ir išlaidos planuojamos vadovaujantis Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto sandaros įstatymu ir Fondo valdybos direktoriaus patvirtintu Fondo biudžeto planavimo tvarkos aprašu.
8. Kiekvienai Fondo administravimo įstaigai sudaroma jos veiklos sąnaudų sąmata. Išlaidos šioje sąmatoje nurodomos pagal Fondo administravimo įstaigų veiklos sąnaudų klasifikaciją, pateiktą Taisyklių 1 priedo V skyriuje. Visose Fondo administravimo įstaigose naudojama tipinė Valstybinio socialinio draudimo fondo administravimo įstaigų veiklos sąnaudų sąmatos forma. Sąmatos formą tvirtina, jos pildymo ir veiklos sąnaudų apskaičiavimo tvarką nustato Fondo valdybos direktorius.
2.3. Pakeisti 20 punktą ir jį išdėstyti taip:
2.4. Pakeisti 25 punktą ir jį išdėstyti taip:
„25. Už laiku nesumokėtų socialinio draudimo įmokų, delspinigių ir baudų skolos sumokėjimo atidėjimo laikotarpį, išskyrus Taisyklių 65 punkte nurodytą atvejį, skaičiuojamos palūkanos, kurios atitinka Mokesčių administravimo įstatyme nurodytų palūkanų už suteiktą mokestinę paskolą dydį. Palūkanos skaičiuojamos už visą atidėtą laikotarpį, pradedant diena, kurią priimtas sprendimas atidėti socialinio draudimo įmokų, delspinigių ir baudų skolos sumokėjimą. Palūkanos apskaičiuojamos Fondo valdybos direktoriaus nustatyta tvarka ir mokamos pagal sprendime atidėti socialinio draudimo įmokų, delspinigių ir baudų skolos sumokėjimą nustatytą grafiką. Palūkanos mokamos iki sprendime atidėti socialinio draudimo įmokų, delspinigių ir baudų skolos sumokėjimą nurodytos datos. Laiku nesumokėjus skolos pagal draudėjo ir Fondo administravimo įstaigos suderintą įsiskolinimo grąžinimo grafiką, skaičiuojamos padidintos palūkanos, kol laiku nesumokėta skola sumokama. Padidintų palūkanų dydis lygus delspinigių už laiku nesumokėtas socialinio draudimo įmokas dydžiui. Palūkanos išieškomos Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo nustatyta tvarka.“
2.5. Pakeisti V skyriaus pavadinimą ir jį išdėstyti taip:
2.6. Pakeisti 27 punktą ir jį išdėstyti taip:
2.7. Pakeisti 28 punktą ir jį išdėstyti taip:
„28. Asmenims, kurie yra išvykę iš Lietuvos Respublikos ir išvykimą deklaravę Lietuvos Respublikos gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymo nustatyta tvarka, privalomojo sveikatos draudimo įmokos skaičiuojamos iki jų išvykimo dienos. Ši nuostata netaikoma, jeigu asmeniui, vadovaujantis Europos Sąjungos socialinės apsaugos sistemų koordinavimo reglamentais ar tarptautinėmis sutartimis dėl socialinės apsaugos, taikomi Lietuvos Respublikos socialinio draudimo teisės aktai.“
2.8. Pakeisti 29.4 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„29.4. Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerija už Valstybinio socialinio draudimo įstatymo 6 straipsnio 5 dalyje nurodytus profesinių mokyklų mokinius, aukštųjų mokyklų studentus, atliekančius profesinės veiklos praktiką įstaigoje ar įmonėje, jų mokymosi ir pratybų laikotarpiu moka nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų draudimo įmokas;“.
2.9. Pakeisti 29.8 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„29.8. Krašto apsaugos ministerija ar jos įgaliota įstaiga už Valstybinio socialinio draudimo įstatymo 6 straipsnio 5 dalyje nurodytus asmenis, kurie atlieka karo tarnybą studijuodami karo mokymo įstaigoje (kariūnus), jų mokymosi ir pratybų laikotarpiu moka nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų draudimo įmokas;“.
2.10. Pakeisti 32 punktą ir jį išdėstyti taip:
„32. Globėjas, auginantis vaiką iki trejų metų, ir nesukakęs senatvės pensijos amžiaus vienas iš neįgalaus asmens, kuriam nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis ar specialusis nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis, tėvų (įtėvių) arba asmuo, paskirtas šio neįgalaus asmens globėju ar rūpintoju, slaugantys ar nuolat prižiūrintys namuose šį neįgalų asmenį (teikiantys pagalbą namuose šiam neįgaliam asmeniui), arba vienas iš tėvų, globėjas ar rūpintojas, slaugantis namuose visiškos negalios invalidą, pripažintą tokiu iki 2005 m. liepos 1 d., pensijų ir nedarbo socialiniu draudimu draudžiami nuo teisės į šį draudimą atsiradimo dienos pagal Lietuvos Respublikos apdraustųjų valstybiniu socialiniu draudimu ir valstybinio socialinio draudimo išmokų registro duomenis ir (ar) jų pateiktus prašymus, jeigu nurodytame registre nėra duomenų, reikalingų sprendimui drausti asmenį pensijų ir nedarbo socialiniu draudimu valstybės lėšomis priimti vadovaujantis Valstybinio socialinio draudimo įstatymo 6 straipsnio 2 arba 3 dalimi.“
2.11. Pakeisti 33 punktą ir jį išdėstyti taip:
„33. Asmenys, nurodyti Taisyklių 29.3.1–29.3.3, 29.9 papunkčiuose, Fondo valdybos direktoriaus nustatyta tvarka valstybės lėšomis draudžiami tik tuo atveju, jei jie tuo laikotarpiu neturi draudžiamųjų pajamų arba jų pajamos mažesnės negu atitinkamą laikotarpį Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintų minimaliųjų mėnesinių algų suma. Tradicinių ir kitų valstybės pripažintų religinių bendruomenių bei bendrijų dvasininkai ir vienuoliai valstybės lėšomis draudžiami tik tuo atveju, jei jie neturi būtinojo pensijų socialinio draudimo stažo senatvės pensijai skirti, negauna socialinio draudimo pensijos, jų draudžiamųjų pajamų suma per kalendorinius metus yra mažesnė už atitinkamų metų 12 Vyriausybės patvirtintų minimaliųjų mėnesinių algų sumą ir jei šie asmenys nėra išvykę iš Lietuvos Respublikos ir išvykimo nėra deklaravę Gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymo nustatyta tvarka.“
2.12. Pakeisti 38 punktą ir jį išdėstyti taip:
2.13. Pakeisti 46 punktą ir jį išdėstyti taip:
„46. Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos teikia Fondo valdybai informaciją apie metines savarankiškai dirbančių asmenų gautų pajamų sumas, nuo kurių turi būti apskaičiuotos ir sumokėtos socialinio draudimo įmokos. Informacija teikiama Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos ir Fondo valdybos sudarytoje duomenų teikimo sutartyje nustatyta tvarka.“
2.14. Pakeisti 47 punktą ir jį išdėstyti taip:
2.15. Pakeisti 55 punktą ir jį išdėstyti taip:
„55. Jeigu asmenims, turintiems darbo santykius arba santykius, savo esme atitinkančius darbo santykius, už kalendorinį mėnesį nėra apskaičiuota pajamų, nuo kurių skaičiuojamos privalomojo sveikatos draudimo įmokos, šie asmenys nevykdo jokios kitos veiklos, dėl kurios atsirastų prievolė patiems (už juos) mokėti privalomojo sveikatos draudimo įmokas kaip kitai draudžiamųjų asmenų kategorijai priklausantiems asmenims, ir jeigu jie nepriskiriami prie asmenų, išvardytų Sveikatos draudimo įstatymo 6 straipsnio 4 dalyje, šie asmenys, kaip asmenys, nepriskiriami išvardytiems Sveikatos draudimo įstatymo 17 straipsnio 1–7 ir 9–10 dalyse ir šio įstatymo 6 straipsnio 4 dalyje asmenims, iki kitų metų gegužės 1 d. už kalendorinį mėnesį privalo sumokėti 6,98 procento Vyriausybės patvirtintos minimaliosios mėnesinės algos, galiojančios mėnesio, už kurį mokama įmoka, paskutinę dieną, dydžio privalomojo sveikatos draudimo įmokas.“
2.16. Pakeisti 56 punktą ir jį išdėstyti taip:
2.17. Papildyti 571 punktu:
„571. Į Fondą laiku nesumokėtos draudėjų ir apdraustųjų asmenų socialinio draudimo įmokų, palūkanų, delspinigių ir baudų skolos išieškomos priverstine tvarka. Nesumokėtos draudėjų ir apdraustųjų asmenų socialinio draudimo įmokų, palūkanų, delspinigių ir baudų skolos išieškomos Valstybinio socialinio draudimo įstatyme nustatytais būdais Fondo valdybos direktoriaus nustatyta tvarka.“
2.18. Papildyti 572 punktu:
„572. Sumokėtos (išieškotos) socialinio draudimo įmokų ir kitų Fondo administravimo įstaigų administruojamų įmokų, delspinigių, baudų ir palūkanų sumos įskaitomos šia tvarka: pirmiausia įskaitomos pensijų fondo dalyvio lėšomis mokamų kaupiamųjų pensijų sumos, tada – socialinio draudimo įmokų ir kitų Fondo administravimo įstaigų administruojamų įmokų, delspinigių, baudų ir palūkanų sumos.“
2.19. Papildyti 573 punktu:
„573. Fondo administravimo įstaigų administruojamų įmokų, delspinigių, baudų ir palūkanų įskaitymo eiliškumas: 1 – įmokos; 2 – palūkanos; 3 – baudos; 4 – delspinigiai. Jeigu yra ankstesnės eilės skola, vėlesnės eilės skola pradedama įskaityti tik sumokėjus (išieškojus) ankstesnės eilės skolą. Jei yra kelios vienos eilės skolos, pirmiausia įskaitoma skola už seniausią laikotarpį. Sumokėtų (išieškotų) socialinio draudimo įmokų ir kitų Fondo administravimo įstaigų administruojamų įmokų, delspinigių, baudų ir palūkanų sumų įskaitymo tvarką nustato Fondo valdybos direktorius. Priverstine tvarka išieškomas Fondui priklausančias socialinio draudimo įmokų ir kitų Fondo administravimo įstaigų administruojamų įmokų, delspinigių, baudų ir palūkanų sumas kredito įstaigos nurašo pagal Fondo administravimo įstaigų pateiktus mokėjimo nurodymus iš visų draudėjų sąskaitų kredito įstaigose, esančiose Lietuvos Respublikoje. Mokėjimo nurodymai kredito įstaigoms pateikiami, jei draudėjai neperveda lėšų nustatytu laiku. Mokėjimo nurodymai gali būti pateikti dėl visos skolos sumos nurašymo iš kiekvienos draudėjo sąskaitos kredito įstaigose. Draudėjui nustatytu laiku nepateikus socialinio draudimo pranešimo apie apdraustiesiems asmenims apskaičiuotas draudžiamųjų pajamų sumas ir socialinio draudimo įmokas, kitas Fondo administravimo įstaigų administruojamas įmokas, socialinio draudimo įmokų ir kitų Fondo administravimo įstaigų administruojamų įmokų, delspinigių, baudų ir palūkanų sumos, draudėjo mokėtinos kas mėnesį, nustatomos pagal draudėjo duomenis, pateiktus paskutiniame socialinio draudimo pranešime apie apdraustiesiems asmenims apskaičiuotas draudžiamųjų pajamų sumas ir socialinio draudimo įmokas, kitas Fondo administravimo įstaigų administruojamas įmokas. Nustačius, kad pagal Fondo administravimo įstaigų kredito įstaigoms pateiktus mokėjimo nurodymus nurašytos socialinio draudimo įmokų ir kitų Fondo administravimo įstaigų administruojamų įmokų, delspinigių, baudų ir palūkanų sumos viršija draudėjo įsiskolinimus, įsiskolinimus viršijanti suma įskaitoma į būsimus mokestinius laikotarpius arba, gavus draudėjo prašymą, Fondo valdybos direktoriaus nustatyta tvarka grąžinama draudėjui.“
2.20. Pakeisti 58 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:
„58. Fondo administravimo įstaigos gali atidėti draudėjams ir savarankiškai dirbantiems asmenims, mokantiems socialinio draudimo įmokas už save, socialinio draudimo įmokų įsiskolinimo Fondui sumokėjimą iki vienų metų nuo sprendimo atidėti socialinio draudimo įmokų įsiskolinimo sumokėjimą priėmimo dienos, išskyrus atvejį, kai socialinio draudimo įmokų įsiskolinimo sumokėjimas atidedamas pagal Valstybinio socialinio draudimo įstatymo 191 straipsnį. Įmokų įsiskolinimo Fondui sumokėjimas negali būti atidėtas, jeigu Fondo administravimo įstaiga nustato, kad socialinio draudimo įmokų įsiskolinimo išieškojimas jau perduotas antstoliui. Sprendimą dėl socialinio draudimo įmokų įsiskolinimo, neviršijančio 30 tūkst. eurų, sumokėjimo atidėjimo priima Fondo valdybos teritorinis skyrius. Sprendimą dėl socialinio draudimo įmokų įsiskolinimo, viršijančio 30 tūkst. eurų, sumokėjimo atidėjimo priima Fondo valdyba. Sprendime dėl socialinio draudimo įmokų įsiskolinimo sumokėjimo atidėjimo nurodoma, kad sprendimas netenka galios, jei draudėjas pažeidžia atidėto įsiskolinimo mokėjimo grafiką, laiku nesumoka socialinio draudimo įmokų už einamąjį laikotarpį. Socialinio draudimo įmokų įsiskolinimo Fondui sumokėjimas atidedamas šia tvarka:“.
2.21. Pakeisti 58.1.1 papunktį ir jį išdėstyti taip:
2.22. Pakeisti 58.1.6 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„58.1.6. Jeigu sprendimą dėl socialinio draudimo įmokų įsiskolinimo sumokėjimo atidėjimo priima Fondo valdyba, ji per 20 darbo dienų nuo dienos, kurią gavo Fondo valdybos teritorinio skyriaus išvadas, išnagrinėja prašymą, priima sprendimą dėl socialinio draudimo įmokų įsiskolinimo sumokėjimo atidėjimo ir per 3 darbo dienas išsiunčia pranešimą draudėjui ir Fondo valdybos teritoriniam skyriui.“
2.23. Pakeisti 58.2 papunkčio pirmąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:
2.24. Pakeisti 58.2.3 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„58.2.3. Jeigu draudėjas Fondo valdybos teritoriniam skyriui nepateikia motyvuoto prašymo ir visų Taisyklių 58.2.1 papunktyje nurodytų dokumentų, Fondo valdybos teritorinis skyrius informuoja draudėją apie trūkstamus dokumentus, nustatydamas ne ilgesnį nei 10 darbo dienų nuo rašto gavimo dienos dokumentų pateikimo terminą, ir nurodo, kad, laiku nepateikus šių dokumentų, bus priimtas sprendimas neatidėti socialinio draudimo įmokų įsiskolinimo sumokėjimo.“
2.25. Pakeisti 58.2.5 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„58.2.5. Jeigu sprendimą dėl socialinio draudimo įmokų įsiskolinimo sumokėjimo atidėjimo priima Fondo valdyba, ji per 20 darbo dienų nuo dienos, kurią gavo Fondo valdybos teritorinio skyriaus išvadas, išnagrinėja prašymą, priima sprendimą dėl socialinio draudimo įmokų įsiskolinimo sumokėjimo atidėjimo ir per 3 darbo dienas išsiunčia pranešimą draudėjui ir Fondo valdybos teritoriniam skyriui.“
2.26. Pakeisti 60 punktą ir jį išdėstyti taip:
„60. Savarankiškai dirbantys asmenys, mokantys socialinio draudimo įmokas už save, dėl socialinio draudimo įmokų įsiskolinimo, ne mažesnio kaip 125 eurai ir ne didesnio kaip 1 500 eurų, mokėjimo atidėjimo su prašymu gali kreiptis į Fondo valdybos teritorinį skyrių, išskyrus tuos atvejus, kai Fondo administravimo įstaiga nustato, kad socialinio draudimo įmokų įsiskolinimo Fondui išieškojimas jau perduotas antstoliui arba kad į Fondo administravimo įstaigą kreiptasi Taisyklių 58.2 papunktyje nustatyta tvarka. Fondo valdybos teritorinis skyrius per 10 darbo dienų nuo prašymo gavimo dienos priima sprendimą atidėti socialinio draudimo įmokų įsiskolinimo sumokėjimą ar jo neatidėti. Tokiu būdu socialinio draudimo įmokų įsiskolinimo sumokėjimas gali būti atidedamas vieną kartą per kalendorinius metus, laikantis šių sąlygų: jei socialinio draudimo įmokų įsiskolinimas ne mažesnis kaip 125 eurai ir ne didesnis kaip 600 eurų, įsiskolinimo sumokėjimas atidedamas iki 4 mėnesių, jei socialinio draudimo įmokų įsiskolinimas didesnis nei 600 eurų, bet mažesnis nei 900 eurų arba lygus 900 eurų, – iki 6 mėnesių, jei socialinio draudimo įmokų įsiskolinimas didesnis nei 900 eurų, bet mažesnis nei 1 200 eurų arba lygus 1 200 eurų, – iki 8 mėnesių, o jei socialinio draudimo įmokų įsiskolinimas didesnis nei 1 200 eurų, bet mažesnis nei 1 500 eurų arba lygus 1 500 eurų, – iki vienų metų. Apie priimtą sprendimą Fondo valdybos teritorinis skyrius raštu informuoja draudėją per 3 darbo dienas nuo jo priėmimo dienos.“
2.27. Pakeisti 61 punktą ir jį išdėstyti taip:
„61. Jeigu iki teisės priverstinai išieškoti skolą atsiradimo dienos draudėjas pateikia Fondo valdybos teritoriniam skyriui prašymą nepradėti socialinio draudimo įmokų už praėjusį mėnesį įsiskolinimo išieškojimo, priverstinis socialinio draudimo įmokų įsiskolinimo išieškojimas gali būti nepradedamas. Fondo valdybos teritorinis skyrius, gavęs draudėjo prašymą, atsižvelgia į draudėjo pareigų, nurodytų Valstybinio socialinio draudimo įstatymo 17 straipsnyje, vykdymą per praėjusius šešis kalendorinius mėnesius. Socialinio draudimo įmokų už praėjusį mėnesį įsiskolinimo išieškojimas sustabdomas iki prašyme nurodytos dienos, tačiau ne ilgiau kaip iki einamojo mėnesio paskutinės darbo dienos. Draudėjas dėl socialinio draudimo įmokų už praėjusį kalendorinį mėnesį įsiskolinimo išieškojimo sustabdymo gali kreiptis ne daugiau kaip vieną kartą per kalendorinių metų ketvirtį. Jeigu per nustatytą terminą socialinio draudimo įmokų įsiskolinimas nesumokamas, Taisyklių 571 punkte nurodyta tvarka pradedamas šių įmokų, delspinigių ir baudų priverstinis išieškojimas ir kitas prašymas sustabdyti socialinio draudimo įmokų už praėjusį kalendorinį mėnesį įsiskolinimo išieškojimą gali būti pateikiamas ne anksčiau kaip po šešių kalendorinių mėnesių.“
2.29. Pakeisti 64 punktą ir jį išdėstyti taip:
2.30. Pakeisti 65 punktą ir jį išdėstyti taip:
„65. Jeigu laikotarpiu, kuriam atidėtas socialinio draudimo įmokų įsiskolinimo sumokėjimas, draudėjas pažeidžia socialinio draudimo įmokų įsiskolinimo sumokėjimo grafiką, laiku nesumoka socialinio draudimo įmokų už einamąjį laikotarpį, Fondo administravimo įstaiga priima sprendimą pripažinti netekusiu galios sprendimą atidėti socialinio draudimo įmokų įsiskolinimo sumokėjimą ir pradėti priverstine tvarka išieškoti iš draudėjo likusią įsiskolinimo sumą kartu su palūkanomis. Pažeidęs socialinio draudimo įmokų įsiskolinimo sumokėjimo atidėjimo sąlygas, dėl socialinio draudimo įmokų įsiskolinimo sumokėjimo atidėjimo draudėjas gali kreiptis ne anksčiau kaip po vienų metų nuo sprendimo pripažinti netekusiu galios sprendimą atidėti socialinio draudimo įmokų įsiskolinimo sumokėjimą ir pradėti priverstine tvarka išieškoti iš draudėjo likusią įsiskolinimo sumą kartu su palūkanomis priėmimo dienos.“
2.32. Pakeisti 68 punktą ir jį išdėstyti taip:
2.33. Pakeisti 69 punktą ir jį išdėstyti taip:
„69. Fondo administravimo įstaigos gali atidėti draudėjams delspinigių, priskaičiuotų už pavėluotai sumokėtas socialinio draudimo įmokas, išieškojimo laiką, išskyrus tuos atvejus, kai Fondo administravimo įstaiga nustato, kad delspinigių įsiskolinimo Fondui išieškojimas jau perduotas antstoliui, arba atleisti draudėjus nuo priskaičiuotų delspinigių mokėjimo, jeigu buvo aplinkybių, kurios nepriklausė nuo draudėjų valios, kurių jie nenumatė ir negalėjo numatyti, ir dėl to jie negalėjo laiku sumokėti į Fondą socialinio draudimo įmokų. Sprendimą dėl delspinigių, priskaičiuotų už pavėluotai sumokėtas socialinio draudimo įmokas, neviršijančių 30 tūkst. eurų, išieškojimo laiko atidėjimo iki vienų metų arba atleidimo nuo priskaičiuotų delspinigių, neviršijančių 30 tūkst. eurų, mokėjimo priima Fondo valdybos teritorinis skyrius, išskyrus atvejį, kai įsiskolinimo mokėjimas atidedamas pagal Valstybinio socialinio draudimo įstatymo 191 straipsnį. Sprendimą dėl delspinigių, priskaičiuotų už pavėluotai sumokėtas socialinio draudimo įmokas, viršijančių 30 tūkst. eurų, išieškojimo laiko atidėjimo iki vienų metų arba atleidimo nuo priskaičiuotų delspinigių, viršijančių 30 tūkst. eurų, mokėjimo priima Fondo valdyba, išskyrus atvejį, kai įsiskolinimo mokėjimas atidedamas pagal Valstybinio socialinio draudimo įstatymo 191 straipsnį. Sprendime dėl delspinigių, priskaičiuotų už pavėluotai sumokėtas socialinio draudimo įmokas, išieškojimo laiko atidėjimo nurodoma, kad sprendimas netenka galios, jei draudėjas pažeidžia atidėto įsiskolinimo mokėjimo grafiką, laiku nesumoka socialinio draudimo įmokų už einamąjį laikotarpį.“
2.34. Pakeisti 70 punktą ir jį išdėstyti taip:
„70. Savarankiškai dirbantys asmenys, nurodyti Valstybinio socialinio draudimo įstatymo 5 straipsnio 1 dalyje, dėl delspinigių, ne mažesnių kaip 125 eurai ir ne didesnių kaip 1 500 eurų, išieškojimo laiko atidėjimo su prašymu gali kreiptis į Fondo valdybos teritorinį skyrių, išskyrus tuos atvejus, kai Fondo administravimo įstaiga nustato, kad delspinigių įsiskolinimo Fondui išieškojimas jau perduotas antstoliui arba kad į Fondo administravimo įstaigą kreiptasi Taisyklių 71 punkte nustatyta tvarka. Fondo valdybos teritorinis skyrius per 10 darbo dienų nuo prašymo gavimo dienos priima sprendimą atidėti delspinigių išieškojimo laiką ar jo neatidėti. Tokiu būdu delspinigių išieškojimo laikas gali būti atidedamas vieną kartą per kalendorinius metus, laikantis šių sąlygų: jei delspinigių įsiskolinimas ne mažesnis kaip 125 eurai ir ne didesnis kaip 600 eurų, jo išieškojimas atidedamas iki 4 mėnesių, jei delspinigių įsiskolinimas didesnis nei 600 eurų, bet mažesnis nei 900 eurų arba lygus 900 eurų, – iki 6 mėnesių, jei delspinigių įsiskolinimas didesnis nei 900 eurų, bet mažesnis nei 1 200 eurų arba lygus 1 200 eurų, – iki 8 mėnesių, o jei delspinigių įsiskolinimas didesnis nei 1 200 eurų, bet mažesnis nei 1 500 eurų arba lygus 1 500 eurų, – iki vienų metų. Apie priimtą sprendimą Fondo valdybos teritorinis skyrius raštu informuoja draudėją per 3 darbo dienas nuo jo priėmimo dienos.“
2.35. Pakeisti 72 punktą ir jį išdėstyti taip:
„72. Fondo valdybos teritorinis skyrius per 20 darbo dienų nuo visų Taisyklių 71 punkte nurodytų dokumentų gavimo dienos juos išnagrinėja, surašo pažymą, patvirtinančią socialinio draudimo įmokų mokėjimo ir delspinigių apskaičiavimo pagal mokėjimo laikotarpius duomenų tikslumą, apsvarsto dokumentais pagrįstas priežastis, dėl kurių nustatytu laiku nesumokėtos socialinio draudimo įmokos ir susidarę delspinigiai, priima sprendimą atidėti delspinigių, neviršijančių 30 tūkst. eurų, išieškojimo laiką ar jo neatidėti arba atleisti ar neatleisti nuo priskaičiuotų delspinigių mokėjimo ir per 3 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos išsiunčia pranešimą draudėjui, o dėl delspinigių, viršijančių 30 tūkst. eurų, parengia išvadas, kuriose nurodo, nuo kokios delspinigių sumos mokėjimo draudėjas galėtų būti atleidžiamas, dėl kokios delspinigių sumos atidėjimo galėtų būti priimtas sprendimas, o kokią delspinigių sumą draudėjas turėtų sumokėti, jeigu ji susidarė dėl aplinkybių, kurios priklausė nuo draudėjo valios ir kurias jis numatė ar galėjo numatyti, ir jas pateikia Fondo valdybai.“
2.37. Pakeisti 79 punktą ir jį išdėstyti taip:
„79. Jeigu Fondo administravimo įstaiga priima sprendimą delspinigių išieškojimo laiko neatidėti ar neatleisti nuo apskaičiuotų delspinigių mokėjimo, delspinigių išieškojimas atnaujinamas nuo sprendimo priėmimo dienos, apie tai raštu pranešus draudėjui ir sprendimą išsiuntus per 3 darbo dienas nuo jo priėmimo dienos.“
2.38. Pakeisti 80 punktą ir jį išdėstyti taip:
„80. Draudėjui pažeidus mokėjimo grafiką, laiku nesumokėjus socialinio draudimo įmokų už einamąjį laikotarpį, Fondo administravimo įstaiga priima sprendimą pripažinti netekusiu galios sprendimą atidėti delspinigių išieškojimo laiką ir pradėti priverstine tvarka iš draudėjo išieškoti likusią nesumokėtą delspinigių dalį. Pažeidęs delspinigių išieškojimo laiko atidėjimo sąlygas, dėl delspinigių išieškojimo laiko atidėjimo draudėjas gali kreiptis ne anksčiau kaip po vienų metų nuo sprendimo pripažinti netekusiu galios sprendimą atidėti delspinigių išieškojimo laiką ir pradėti priverstine tvarka išieškoti iš draudėjo likusią nesumokėtą delspinigių dalį priėmimo dienos.“
2.39. Pakeisti 81 punktą ir jį išdėstyti taip:
2.40. Pakeisti 82 punktą ir jį išdėstyti taip:
„82. Fondo administravimo įstaigos gali atidėti baudų (išskyrus baudas, skiriamas vadovaujantis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodeksu) išieškojimą iki vienų metų, nustatydamos baudų mokėjimo grafiką, išskyrus tuos atvejus, kai Fondo administravimo įstaiga nustato, kad baudų įsiskolinimo Fondui išieškojimas jau perduotas antstoliui. Draudėjui pažeidus baudų mokėjimo grafiką, taikomas išieškojimas priverstine tvarka. Sprendimą dėl baudų, neviršijančių 30 tūkst. eurų, išieškojimo laiko atidėjimo iki vienų metų ar atleidimo nuo jų mokėjimo priima Fondo valdybos teritorinis skyrius, išskyrus atvejį, kai įsiskolinimo mokėjimas atidedamas pagal Valstybinio socialinio draudimo įstatymo 191 straipsnį. Sprendimą dėl baudų, viršijančių 30 tūkst. eurų, išieškojimo laiko atidėjimo iki vienų metų ar atleidimo nuo jų mokėjimo priima Fondo valdyba, išskyrus atvejį, kai įsiskolinimo mokėjimas atidedamas pagal Valstybinio socialinio draudimo įstatymo 191 straipsnį. Sprendime dėl baudų išieškojimo laiko atidėjimo nurodoma, kad sprendimas netenka galios, jei draudėjas pažeidžia atidėto įsiskolinimo mokėjimo grafiką, laiku nesumoka socialinio draudimo įmokų už einamąjį laikotarpį.“
2.41. Pakeisti 83 punktą ir jį išdėstyti taip:
„83. Savarankiškai dirbantys asmenys dėl baudų, ne mažesnių kaip 125 eurai ir ne didesnių kaip 1 500 eurų, išieškojimo laiko atidėjimo su prašymu gali kreiptis į Fondo valdybos teritorinį skyrių, išskyrus tuos atvejus, kai Fondo administravimo įstaiga nustato, kad baudų įsiskolinimo Fondui išieškojimas jau perduotas antstoliui. Fondo valdybos teritorinis skyrius per 10 darbo dienų nuo prašymo gavimo dienos priima sprendimą atidėti baudų išieškojimo laiką ar jo neatidėti. Tokiu būdu baudų išieškojimo laikas gali būti atidedamas vieną kartą per kalendorinius metus, laikantis šių sąlygų: jei baudų įsiskolinimas ne mažesnis kaip 125 eurai ir ne didesnis kaip 600 eurų, jis atidedamas iki 4 mėnesių, jei baudų įsiskolinimas didesnis nei 600 eurų, bet mažesnis nei 900 eurų arba lygus 900 eurų, – iki 6 mėnesių, jei baudų įsiskolinimas didesnis nei 900 eurų, bet mažesnis nei 1 200 eurų arba lygus 1 200 eurų, – iki 8 mėnesių, o jei baudų įsiskolinimas didesnis nei 1 200 eurų, bet mažesnis nei 1 500 eurų arba lygus 1 500 eurų, – iki vienų metų. Apie priimtą sprendimą Fondo valdybos teritorinis skyrius raštu informuoja draudėją per 3 darbo dienas nuo jo priėmimo dienos.“
2.42. Pakeisti 84.3 papunktį ir jį išdėstyti taip:
2.43. Pakeisti 86 punktą ir jį išdėstyti taip:
„86. Fondo valdybos teritorinis skyrius per 20 darbo dienų nuo visų Taisyklių 84 punkte nurodytų dokumentų gavimo dienos, išskyrus Taisyklių 85 punkte nurodytą atvejį, kai dėl baudų išieškojimo laiko atidėjimo kreipiasi draudėjas, kuriam taikomos Europos Sąjungos valstybės pagalbos taisyklės, juos išnagrinėja ir priima sprendimą atidėti baudų, neviršijančių 30 tūkst. eurų, išieškojimo laiką arba jo neatidėti ir per 3 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos išsiunčia pranešimą draudėjui, o dėl baudų, viršijančių 30 tūkst. eurų, parengia išvadas, kuriose nurodo dėl kokios baudų sumos atidėjimo galėtų būti priimtas sprendimas, o kokią baudų sumą draudėjas turėtų sumokėti, ir jas pateikia Fondo valdybai.“
2.44. Pakeisti 88.2 papunktį ir jį išdėstyti taip:
2.46. Pakeisti 92 punktą ir jį išdėstyti taip:
„92. Draudėjui pažeidus mokėjimo grafiką, laiku nesumokėjus socialinio draudimo įmokų už einamąjį laikotarpį, Fondo administravimo įstaiga priima sprendimą pripažinti netekusiu galios sprendimą atidėti baudų išieškojimo laiką ir pradėti priverstine tvarka iš draudėjo išieškoti likusią nesumokėtą baudos dalį. Pažeidęs baudų išieškojimo laiko atidėjimo sąlygas, dėl baudų išieškojimo laiko atidėjimo draudėjas gali kreiptis ne anksčiau kaip po vienų metų nuo sprendimo pripažinti netekusiu galios sprendimą atidėti baudų išieškojimo laiką ir pradėti priverstine tvarka išieškoti iš draudėjo likusią nesumokėtą baudos dalį priėmimo dienos.“
2.48. Pakeisti 94 punktą ir jį išdėstyti taip:
2.49. Pakeisti 95 punktą ir jį išdėstyti taip: