Logo  Description automatically generated with medium confidence

 

 

LIETUVOS TRANSPORTO SAUGOS ADMINISTRACIJOS

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL Pavojingųjų krovinių vežimo oro transportu mokymų, SUTEIKIANČIŲ REIKIAMAS KOMPETENCIJAS, tvarkos aprašO PATVIRTINIMO

 

2022 m. gruodžio 16 d. Nr. 2BE-326

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos aviacijos įstatymo 48 straipsnio 2 dalimi, siekdamas užtikrinti Tarptautinės civilinės aviacijos konvencijos, sudarytos 1944 m. gruodžio 7 d. Čikagoje, 18 priedo „Saugus pavojingųjų krovinių vežimas oru“ ir Tarptautinės civilinės aviacijos organizacijos Techninių saugaus pavojingųjų krovinių vežimo oru instrukcijų nuostatų įgyvendinimą:

1. T v i r t i n u Pavojingųjų krovinių vežimo oro transportu mokymų, suteikiančių reikiamas kompetencijas, tvarkos aprašą (pridedama).

2. P r i p a ž į s t u netekusiu galios Lietuvos transporto saugos administracijos direktoriaus 2020 m. gruodžio 31 d. įsakymą Nr. 2BE-443 „Dėl Pavojingųjų krovinių vežimo oro transportu mokymo tvarkos aprašo patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais.

3. N u s t a t a u, kad:

3.1. instruktoriams, kuriems iki šio įsakymo įsigaliojimo dienos buvo suteikta teisė vykdyti mokymus apie pavojinguosius krovinius pagal galiojančią tvarką, ši teisė galioja iki šią teisę suteikiančiame įsakyme nurodytos datos, bet ne ilgiau nei iki 2023 m. balandžio 30 d.;

3.2. pavojingųjų krovinių vežimo dalyvių darbuotojų mokymų baigimą patvirtinantys dokumentai galioja iki juose nurodytos datos;

3.3. pavojingųjų krovinių vežimo dalyvių darbdavys pagal šį įsakymą atnaujintas mokymų apie pavojinguosius krovinius programas turi patvirtinti iki 2023 m. vasario 28 d.;

3.4. šis įsakymas įsigalioja 2023 m. sausio 2 d.

4. I n f o r m u o j u, kad šis įsakymas nustatyta tvarka skelbiamas Teisės aktų registre ir Lietuvos transporto saugos administracijos interneto svetainėje.

 

 

 

Administracijos direktorius                                                                                        Genius Lukošius

 

 


 

PATVIRTINTA

Lietuvos transporto saugos administracijos direktoriaus

2022 m. gruodžio 16 d. įsakymu Nr. 2BE-326

 

 

 

Pavojingųjų krovinių vežimo oro transportu mokymų, SUTEIKIANČIŲ REIKIAMAS KOMPETENCIJAS, tvarkos aprašas

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.         Pavojingųjų krovinių vežimo oro transportu mokymų, suteikiančių reikiamas kompetencijas, tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato mokymo apie pavojingųjų krovinių vežimą oro transportu (toliau – mokymai apie pavojinguosius krovinius) organizavimo ir vykdymo tvarką, reikalavimus asmenims, vykdantiems mokymus apie pavojinguosius krovinius, ir teisės vykdyti mokymus apie pavojinguosius krovinius suteikimo sąlygas ir tvarką.

2.         Aprašas yra parengtas vadovaujantis Tarptautinės civilinės aviacijos konvencijos, sudarytos 1944 m. gruodžio 7 d. Čikagoje (toliau – Čikagos konvencija), 18 priedo „Saugus pavojingųjų krovinių vežimas oru“ (toliau – ICAO 18 priedas), Tarptautinės civilinės aviacijos organizacijos Techninių saugaus pavojingųjų krovinių vežimo oru instrukcijų (toliau – Techninės instrukcijos), Tarptautinės civilinės aviacijos organizacijos dokumento Nr. 10147 „Pavojingųjų krovinių mokymų ir vertinimų, grindžiamų gebėjimų koncepcija, gairės“ (toliau – ICAO dok. Nr. 10147), Tarptautinės oro transporto asociacijos pavojingųjų krovinių taisyklių (angl. IATA Dangerous Goods Regulation) (toliau – IATA DGR) reikalavimais.

3.         Aprašo reikalavimai taikomi orlaivių naudotojams, Lietuvos Respublikoje veikiančių antžeminių paslaugų teikėjų darbuotojams ir visiems fiziniams bei juridiniams asmenims, Lietuvos Respublikoje organizuojantiems ir vykdantiems mokymus apie pavojinguosius krovinius. Aprašo nuostatų privalo laikytis ir kiti pavojingųjų krovinių vežimo dalyviai, vykdantys pavojingųjų krovinių vežimo oro transportu Lietuvos Respublikos teritorijoje veiklą.

4.         Pagrindinės Apraše vartojamos sąvokos:

4.1.      Mokymų apie pavojinguosius krovinius paslaugų teikėjas – juridinis arba fizinis asmuo (instruktorius), kuris teikia mokymų apie pavojinguosius krovinius paslaugas pavojingųjų krovinių vežimo dalyviams.

4.2.      Nuotolinis mokymas – mokymas (-ai) apie pavojinguosius krovinius, vykdomas (-i) informacinėmis ir komunikacinėmis technologijomis ir visomis įmanomomis elektroninėmis ar interaktyviomis informavimo priemonėmis (toliau – nuotolinio mokymo priemonės).

4.3.      Pavojingųjų krovinių vežimo dalyviai – pavojingųjų krovinių siuntėjas, orlaivio naudotojas ir kiti pavojingųjų krovinių vežimo srityje dalyvaujantys asmenys. Ši sąvoka apima krovinių ekspeditorius, antžeminių paslaugų teikėjus, pašto paslaugų teikėjus ir kitus subjektus, jei pavojingųjų krovinių vežimo dalyviai naudojasi jų paslaugomis tvarkydami pavojinguosius krovinius.

4.4.      Kitos šiame Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos ICAO 18 priede, Techninėse instrukcijose, ICAO dok. Nr. 10147, 2018 m. liepos 4 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) 2018/1139 dėl bendrųjų civilinės aviacijos taisyklių, ir kuriuo įsteigiama Europos Sąjungos aviacijos saugos agentūra, iš dalies keičiami Europos Parlamento ir Tarybos reglamentai (EB) Nr. 2111/2005, (EB) Nr. 1008/2008, (ES) Nr. 996/2010, (ES) Nr. 376/2014 ir direktyvos 2014/30/ES ir 2014/53/ES bei panaikinami Europos Parlamento ir Tarybos reglamentai (EB) Nr. 552/2004 ir (EB) Nr. 216/2008 bei Tarybos reglamentas (EEB) Nr. 3922/91, Lietuvos Respublikos aviacijos įstatyme ir Lietuvos Respublikos pašto įstatyme.

 

 

 

II SKYRIUS

MOKYMŲ APIE PAVOJINGUOSIUS KROVINIUS PROGRAMŲ SUDERINIMAS ir MOKYMŲ ORGANIZAVIMAS

 

5.         Pavojingųjų krovinių vežimo dalyvių darbdavys (toliau – darbdavys) turi parengti pradinio ir kartotinio mokymo apie pavojinguosius krovinius programas, kurios turi būti suderintos su:

5.1.      viešąja įstaiga Transporto kompetencijų agentūra (toliau – TKA); su TKA derinamos šios mokymo programos:

5.1.1.   orlaivių naudotojų, kurie vykdo komercinius oro transporto skrydžius;

5.1.2.   orlaivių naudotojų, kurie vykdo komercinius specialiuosius skrydžius ir turi išduotą leidimą vežti pavojinguosius krovinius;

5.1.3.   orlaivių naudotojų, kurie vykdo nekomercinius skrydžius sudėtingais varikliu varomais orlaiviais ir turi išduotą leidimą vežti pavojinguosius krovinius;

5.1.4.   orlaivių naudotojų, kurie vykdo nekomercinius specialiuosius skrydžius sudėtingais varikliu varomais orlaiviais ir turi išduotą leidimą vežti pavojinguosius krovinius;

5.2.      Lietuvos transporto saugos administracija (toliau – Administracija); su Administracija derinamos šios mokymo programos:

5.2.1.   pašto paslaugų teikėjų;

5.2.2.   antžeminių paslaugų teikėjų, kurie priima, tvarko, pakrauna, iškrauna ar kitaip tvarko pavojinguosius krovinius ar paštą;

5.2.3.   mokymų apie pavojinguosius krovinius paslaugų teikėjų.

6.         Pradinio ir kartotinio mokymo apie pavojinguosius krovinius programa turi susidėti iš:

6.1.      mokymų specifikacijos, parengtos pagal konkrečioje įmonėje atliktą mokymų ir vertinimų poreikių analizę;

6.2.      vertinimo plano, kuriame nurodoma, kaip darbuotojai bus vertinami pagal jų numatomas atlikti funkcijas ir kokias kompetencijas jie turi turėti atlikdami jiems pavestas užduotis; vertinimo plane turi būti:

6.2.1.   apibrėžtos kompetencijos, susietos su darbuotojų funkcijomis;

6.2.2.   apibrėžtos tarpinės kompetencijos kiekvienam mokymo etapui (jei mokymai suskirstyti į atskirus etapus);

6.2.3.   vertinimo priemonių sąrašas (pavieniai ir suminiai vertinimai, egzaminavimas, žodinis įvertinimas ir pan.);

6.2.4.   vertinimo atlikimo laikas (kada atliekamas vertinimas);

6.2.5.   minimalus pavienių vertinimų skaičius, kurį mokomas darbuotojas turi gauti prieš atliekant baigiamąjį jo vertinimą;

6.3.      mokymo plano, kuriame turi būti:

6.3.1.   apibrėžta mokymo programos sudėtis ir struktūra;

6.3.2.   apibrėžta mokymo programa pagal Aprašo 1 priede išvardytas darbuotojų funkcijas;

6.3.3.   apibrėžti mokymosi etapai;

6.3.4.   mokymo būdai pagal darbuotojų vykdomas funkcijas;

6.3.5.   apibrėžtas mokymosi tvarkaraštis;

6.3.6.   mokymo apskaitos dokumento pavyzdys;

6.3.7.   nurodyti egzaminavimo metodai ir minimalūs egzamino išlaikymo balai;

6.4.      mokymų programos efektyvumo vertinimo, kurio tikslas yra:

6.4.1.   pagerinti mokymo programą;

6.4.2.   patvirtinti mokymo programos aktualumą;

6.4.3.   patvirtinti mokymo programos pridėtinę vertę.

7.         Reikalavimai ir teikiami dokumentai Aprašo 5.2.1 papunktyje nurodytiems pašto paslaugų teikėjų mokymams nustatyti šio Aprašo V skyriuje.

8.         Kiekvienai pavojingųjų krovinių vežimo darbuotojų funkcijai (toliau – funkcija), pagal kurią siekiama mokyti, turi būti parengta pavojingųjų krovinių mokymo programa atsižvelgiant į Technines instrukcijas.

9.         Darbdavys, siekiantis modifikuoti Aprašo 1 priede numatytas darbuotojų funkcijas, kuriomis darbuotojui būtų suteiktos tik specifinės kompetencijos (pvz., mokymo programa skirta tik 9 klasės medžiagoms vežti), apie tai raštu privalo informuoti Administraciją arba TKA.

10.       Darbdavys, kurio darbuotojams reikalingos modifikuotos mokymo programos, papildydamas numatytų užduočių sąrašą, privalo suderinti jį su Administracija arba TKA, kaip nustatyta Aprašo 11 punkte.

11.       TKA arba Administracija, gavusi pavojingųjų krovinių vežimo dalyvių pradinio arba kartotinio mokymo programas:

11.1.    turi per 5 darbo dienas patikrinti, ar pateiktose programose yra visa informacija, išskyrus atvejus, kai programa pateikiama derinti TKA ne kaip atskiras dokumentas, o kaip kito dokumento dalis (tokiu atveju TKA programą patikrina ir įvertina per kitam dokumentui suderinti skirtą terminą); atsakingam darbuotojui nustačius, kad pateiktuose dokumentuose yra ne visa informacija, per 2 darbo dienas raštu informuoja pareiškėją apie nustatytus trūkumus ir nustato 20 darbo dienų terminą trūkumams pašalinti; jei per nustatytą terminą trūkumai nepašalinami, prašymas paliekamas nenagrinėtas ir apie tai per 3 darbo dienas raštu informuojamas pareiškėjas;

11.2.    ir nustačiusi, kad pateiktuose dokumentuose yra visa informacija, per 5 darbo dienas nuo visų reikalaujamų dokumentų pateikimo ir vertinimo termino pabaigos turi įvertinti programą ir raštu informuoti pareiškėją apie pavojingųjų krovinių mokymo programos suderinimą.

12.       Darbdavys turi užtikrinti, kad jo darbuotojai, susiję su keleivių, krovinių ir pašto vežimu oro transportu, būtų mokyti pagal jo patvirtintas pradinio ir kartotinio mokymo programas, parengtas pagal šio Aprašo reikalavimus.

 

III SKYRIUS

mokymų apie pavojinguosius krovinius VYKDYMAS

 

13.       Mokymai apie pavojinguosius krovinius gali būti vykdomi:

13.1.    vedant paskaitas mokymų klasėje;

13.2.    vedant internetinius seminarus;

13.3.    naudojantis nuotolinio mokymo priemonėmis, t. y. e. mokymai (angl. computer-based training);

13.4.    mokantis savarankiškai;

13.5.    taikant kombinuotąjį mokymą.

14.       Pavojingųjų krovinių vežimo dalyviai gali būti mokomi taikant e. mokymus tik Administracijai pripažinus nuotolinio mokymo priemones šio Aprašo VII skyriaus nustatyta tvarka.

15.       Darbdavys gali mokyti savo darbuotojus savo sukurtomis nuotolinio mokymo priemonėmis (e. mokymai) be Administracijos patvirtinimo, jei mokymo medžiagą parengė instruktorius, kuriam Administracija suteikė teisę vykdyti mokymus apie pavojinguosius krovinius.

16.       Nuotolinio mokymo priemonėmis (e. mokymai) negalima vykdyti mokymų pagal šio Aprašo 1 priedo A lentelę.

17.       Asmenys negali vykdyti su pavojingųjų krovinių vežimu susijusios veiklos (pavojingųjų krovinių krovimo, pakavimo, parengimo išsiųsti, priėmimo vežti, išdavimo gavėjui, ekspedijavimo ir kitų susijusių transporto operacijų atlikimo) tol, kol mokymai apie pavojinguosius krovinius nebus užbaigti, t. y. asmenys turi būti išlaikę egzaminą ir gavę tai patvirtinantį dokumentą.

18.       Egzamino klausimus parengia ir egzaminą vykdo instruktorius.

19.       Egzamino vertinimas turi susidėti iš žinių (angl. knowledge), įgūdžių (angl. skills) ir darbuotojo požiūrio įvertinimo (angl. attitude).

20.       Egzaminas laikomas išlaikytu, jei instruktorius teigiamai įvertina egzamino žinių ir įgūdžių dalis. Darbuotojo požiūris turi būti įvertintas, tačiau įvertinimas nedaro įtakos galutiniam egzamino vertinimui.

21.       Jeigu asmeniui nepavyksta išlaikyti vienos ar kelių egzamino dalių, perlaikyti egzamino dalį (-is) galima ne daugiau kaip 2 kartus ne vėliau kaip per 1 mėnesį nuo atitinkamų mokymų išklausymo pabaigos. Neperlaikius egzamino per 1 mėnesį, mokymai turi būti išklausomi pakartotinai.

22.       Darbdavys prieš organizuodamas mokymus apie pavojinguosius krovinius turi įsitikinti, kad jų samdomi instruktoriai yra įtraukti į Administracijos interneto svetainėje skelbiamą instruktorių sąrašą ir jiems yra suteikta teisė mokyti asmenis pagal Aprašo 1 priede nurodytas darbuotojų funkcijas. Tais atvejais, kai pavojingųjų krovinių vežimo dalyviai naudoja nuotolinio mokymo priemones, jie turi įsitikinti, kad šios priemonės pripažintos Administracijos ar leidžiamos naudoti kitos dėl Čikagos konvencijos susitariančios valstybės teisės aktų nustatyta tvarka.

23.       Jei instruktorius moko asmenis, neturėdamas teisės jų mokyti, arba mokymo metu buvo naudojamos Administracijos ar bet kurios kitos dėl Čikagos konvencijos susitariančios valstybės nepripažintos nuotolinio mokymo priemonės, tokie mokymai yra laikomi negaliojančiais.

24.       Instruktorius užtikrina, kad mokymų apie pavojinguosius krovinius apskaitos dokumentuose būtų ši informacija:

24.1.    dalyvio vardas ir pavardė;

24.2.    mokymų data;

24.3.    mokymų galiojimo data;

24.4.    darbuotojo funkcijos (-ų) pavadinimas (-ai) ir užduočių sąrašas;

24.5.    instruktoriaus vardas, pavardė ir parašas (parašo reikalavimas netaikomas vykdant mokymus apie pavojinguosius krovinius nuotolinio mokymo priemonėmis; tokiu atveju dokumente pasirašo (nurodo vardą, pavardę ir pasirašo) už pavojingųjų krovinių vežimo dalyvių darbuotojų mokymus atsakingas asmuo).

25.       Darbdavys turi saugoti mokymų apskaitos dokumentus ne trumpiau kaip 36 mėnesius nuo egzamino laikymo datos.

26.       Darbdavys turi užtikrinti, kad mokymai apie pavojinguosius krovinius jo darbuotojams būtų pakartotinai vykdomi ne rečiau kaip kas 24 mėnesius nuo egzamino išlaikymo mėnesio paskutinės dienos. Jei kartotiniai mokymai baigiami per paskutinius 3 mėnesius iki 24 mėnesių termino pabaigos, mokymų galiojimas pratęsiamas nuo tos datos, kada baigiasi ankstesnių mokymų galiojimas.

27.       Kitoje dėl Čikagos konvencijos susitariančioje valstybėje asmens išklausytus mokymus apie pavojinguosius krovinius (įskaitant nuotolinius mokymus) pavojingųjų krovinių vežimo dalyvis pripažįsta pagal vykdomas funkcijas, prireikus išklausant papildomas temas, jei tokios reikalingos dėl papildomai asmens vykdomų funkcijų..

 

IV SKYRIUS

REIKALAVIMAI Instruktoriams, vykdantiems MOKYMUS APIE PAVOJINGUOSIUS KROVINIUS

 

28.       Teisę vykdyti mokymus apie pavojinguosius krovinius suteikia Administracija.

29.       Asmuo, kuris siekia, kad jam būtų suteikta teisė vykdyti mokymus apie pavojinguosius krovinius, (instruktorius) Administracijai turi pateikti:

29.1.    prašymą (3 priedas);

29.2.    Tarptautinės civilinės aviacijos organizacijos (toliau – ICAO) arba Tarptautinės oro transporto asociacijos (toliau – IATA) mokymo centro išduotą pažymėjimą, patvirtinantį, kad asmuo sėkmingai baigė instruktoriaus mokymo kursus, arba Pedagoginių ir psichologinių žinių kurso vykdymo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2017 m. birželio 28 d. įsakymu Nr. V-534 „Dėl Pedagoginių ir psichologinių žinių kurso vykdymo tvarkos aprašo patvirtinimo“, nustatyta tvarka išduotą pažymėjimą, patvirtinantį, kad asmuo sėkmingai baigė pedagoginių ir psichologinių žinių kursą;

29.3.    mokymo programą;

29.4.    mokymo medžiagą (skaidrės ar kita mokymams skirta medžiaga);

29.5.    teisės aktų nustatyta tvarka sudarytą įgaliojimą, jei prašymą teikia kitas asmuo;

29.6.    dokumentą / pažymėjimą, įrodantį, kad asmuo baigė kompetencijos mokymus pagal Aprašo 1 priedo A lentelę.

 

V SKYRIUS

REIKALAVIMAI INSTRUKTORIAMS, VYKDANTIEMS PAŠTO PASLAUGŲ TEIKĖJŲ MOKYMUS APIE PAVOJINGUOSIUS KROVINIUS

 

30.       Pašto paslaugų teikėjų darbuotojai turi būti mokomi pagal šio Aprašo 2 priede nurodytas kategorijas.

31.       Asmuo, kuris siekia, kad jam būtų suteikta teisė vykdyti pašto paslaugų teikėjų mokymus apie pavojinguosius krovinius, (instruktorius) Administracijai turi pateikti:

31.1.    prašymą (3 priedas);

31.2.    mokymo programą, kurioje turi būti:

31.2.1. nurodyti teisės aktai, kuriais remiantis rengiama mokymo programa;

31.2.2. mokymų temos ir potemės;

31.2.3. mokymų apskaitos dokumento pavyzdys;

31.2.4. nurodyti egzaminavimo metodai;

31.3.    Aprašo 29.2 papunktyje nurodytą pažymėjimą;

31.4.    Aprašo 29.6 papunktyje nurodytą dokumentą / pažymėjimą;

31.5.    mokymo medžiagą;

31.6.    teisės aktų nustatyta tvarka sudarytą įgaliojimą, jei prašymą teikia kitas asmuo.

 

VI SKYRIUS

TEISĖS VYKDYTI MOKYMus APIE PAVOJINGUOSIUS KROVINIUS suteikimo tvarka

 

32.       Mokymo medžiaga Administracijai gali būti pateikta lietuvių arba anglų kalba.

33.       Administracijos valstybės tarnautojas ar darbuotojas, dirbantis pagal darbo sutartį (toliau – darbuotojas), gavęs visus šio Aprašo 29 ir / ar 31 punkte nurodytus dokumentus ir informaciją:

33.1.    per 5 darbo dienas patikrina, ar pateiktuose dokumentuose yra visa informacija, ir ją įvertina; jeigu nustato, kad pateiktuose dokumentuose yra ne visa informacija, per 2 darbo dienas raštu informuoja pareiškėją apie nustatytus trūkumus ir nustato 20 darbo dienų terminą trūkumams pašalinti; jei per nustatytą terminą trūkumai neištaisomi, prašymas paliekamas nenagrinėtas ir apie tai per 3 darbo dienas raštu informuojamas pareiškėjas;

33.2.    nustatęs, kad pateiktuose dokumentuose yra visa informacija ir ją įvertinęs, per 5 darbo dienas nuo dokumentų vertinimo termino pabaigos parengia administracinio sprendimo projektą suteikti asmeniui teisę vykdyti mokymus apie pavojinguosius krovinius ir per dokumentų valdymo sistemą „Avilys“ (toliau – DVS „Avilys“) teikia jį pasirašyti Administracijos direktoriaus įgaliotam asmeniui.

34.       Jei asmeniui suteikta teisė vykdyti mokymus apie pavojinguosius krovinius, jis per 1 darbo dieną įtraukiamas į Pavojingųjų krovinių mokymų instruktorių sąrašą, kuris viešai skelbiamas Administracijos interneto svetainėje. Sąraše nurodomas vardas, pavardė, el. paštas ir / ar telefono numeris, darbuotojo funkcijos arba kategorijos, kurias leidžiama mokyti, šios teisės galiojimo terminas.

35.       Instruktorius turi užtikrinti, kad Aprašo 29.6 papunktyje nurodytas dokumentas / pažymėjimas būtų galiojantis visą jo paskyrimo instruktoriumi laikotarpį, todėl ne rečiau kaip kas 24 mėnesius turi baigti pradinius ar kartotinius mokymus apie pavojinguosius krovinius.

36.       Instruktoriui suteikta teisė vykdyti mokymus apie pavojinguosius krovinius galioja 24 mėnesius nuo sprendimo asmeniui suteikti teisę vykdyti mokymus apie pavojinguosius krovinius priėmimo datos. Instruktoriaus teisė vykdyti mokymus apie pavojinguosius krovinius pratęsiama pateikus Administracijai prašymą (3 priedas) ir Aprašo 29 ir / ar 31 punkte nurodytus dokumentus. Administracija, gavusi visus Aprašo 29 ir / ar 31 punkte nurodytus dokumentus, juos įvertina ir šio Aprašo nustatyta tvarka priima sprendimą dėl šios teisės pratęsimo.

37.       Instruktorius, kuris siekia mokyti papildomų darbuotojų funkcijų arba kategorijų, pateikia Aprašo 29 ir / ar 31 punkte nurodytus dokumentus. Administracija, gavusi visus Aprašo 29 ir / ar 31 punkte nurodytus dokumentus, juos įvertina ir šio Aprašo nustatyta tvarka priima sprendimą, kad instruktorius gali mokyti papildomų darbuotojų funkcijų arba kategorijų.

38.       Jei pasikeičia instruktoriaus duomenys, kurie skelbiami Administracijos interneto svetainėje, instruktorius nedelsdamas, bet ne vėliau kaip per 2 darbo dienas apie tai raštu informuoja Administraciją. Gavusi šiuos duomenis, Administracija per 3 darbo dienas atnaujina informaciją Aprašo 33 punkte nustatyta tvarka.

39.       Administracija panaikina teisę instruktoriui vykdyti mokymus apie pavojinguosius krovinius, jeigu:

39.1.    Administracijai buvo pateikti neteisingi duomenys ar dokumentai;

39.2.    instruktoriaus vykdomų mokymų apie pavojinguosius krovinius metu buvo pažeisti Aprašo reikalavimai arba instruktorius nebeatitinka Apraše nustatytų reikalavimų;

39.3.    instruktorius nevykdė teisėtų su šiuo Aprašu susijusių TKA ar Administracijos reikalavimų.

40.       Jei panaikinama instruktoriaus teisė vykdyti mokymus apie pavojinguosius krovinius tam tikroms darbuotojų funkcijoms ar kategorijoms, per 3 darbo dienas instruktorius išbraukiamas iš Administracijos skelbiamo Pavojingųjų krovinių mokymų instruktorių sąrašo arba pakoreguojama šiame sąraše esanti informacija.

41.       Apie instruktoriaus teisės vykdyti mokymus apie pavojinguosius krovinius  panaikinimą Administracija per 3 darbo dienas po sprendimo priėmimo raštu informuoja instruktorių, kuriam ši teisė buvo panaikinta.

 

VII SKYRIUS

NUOTOLINIO MOKYMO PRIEMONIŲ (E. MOKYMAI) PRIPAŽINIMO SĄLYGOS IR TVARKA

 

42.       Mokymų apie pavojinguosius krovinius paslaugų teikėjas, siekiantis vykdyti mokymus apie pavojinguosius krovinius nuotolinio mokymo priemonėmis, Administracijai turi pateikti:

42.1.    prašymą (4 priedas);

42.2.    Techninių instrukcijų reikalavimus atitinkančią ir pagal Aprašo reikalavimus parengtą mokymo medžiagą, pagal kurią bus vykdomi nuotoliniai mokymai apie pavojinguosius krovinius;

42.3.    nuotolinio mokymo priemonių naudojimo metodiką, kurioje aprašomi priemonių veikimo ir pritaikymo aspektai;

42.4.    žinių įvertinimo sistemą ir egzaminavimo tvarką;

42.5.    nemokamą prieigą prie nuotolinio mokymo priemonių tam, kad būtų galima praktiškai jas išbandyti ir įsitikinti, kad jos atitinka pateiktą mokymų apie pavojinguosius krovinius medžiagą, naudojimo metodiką ir Aprašo reikalavimus;

42.6.    sutartį su instruktoriumi, kuriam suteikta teisė vykdyti mokymus apie pavojinguosius krovinius šio Aprašo nustatyta tvarka ir kurio pavardė paskelbta Pavojingųjų krovinių mokymų instruktorių sąraše Administracijos interneto svetainėje (netaikoma, jeigu asmuo yra instruktorius);

42.7.    teisės aktų nustatyta tvarka sudarytą įgaliojimą, jei prašymą teikia kitas asmuo.

43.       Administracijos atsakingas darbuotojas, gavęs visus šio Aprašo 42 punkte nurodytus dokumentus ir 42.5 papunktyje nurodytą prieigą:

43.1.    per 5 darbo dienas patikrina, ar pateiktuose dokumentuose yra visa būtina informacija, ir ją įvertina; jeigu nustato, kad pateiktuose dokumentuose yra ne visa būtina informacija, per 2 darbo dienas raštu informuoja pareiškėją apie nustatytus trūkumus ir nustato 20 darbo dienų terminą nustatytiems trūkumams pašalinti; jei per nustatytą terminą trūkumai neištaisomi, prašymas paliekamas nenagrinėtas ir apie tai per 3 darbo dienas raštu informuojamas pareiškėjas;

43.2.    nustatęs, kad yra pateikti visi dokumentai ir tuose dokumentuose esanti informacija atitinka Aprašo reikalavimus, per 5 darbo dienas nuo visų reikalaujamų dokumentų pateikimo ir vertinimo termino pabaigos parengia administracinio sprendimo projektą dėl nuotolinio mokymo priemonių pripažinimo ir per DVS „Avilys“ teikia jį pasirašyti Administracijos direktoriaus įgaliotam asmeniui.

44.       Jei priimtas sprendimas pripažinti nuotolinio mokymo priemones, asmuo per 1 darbo dieną įtraukiamas į Pavojingųjų krovinių nuotolinio mokymo asmenų sąrašą, kuris viešai skelbiamas Administracijos interneto svetainėje. Sąraše nurodoma: asmens pavadinimas / vardas, pavardė, el. paštas ir / ar telefono numeris, darbuotojo funkcijos arba kategorijos, kurias leidžiama mokyti, pripažinimo galiojimo laikas.

45.       Nuotolinio mokymo priemonių pripažinimas galioja 24 mėnesius nuo sprendimo dėl nuotolinio mokymo priemonių pripažinimo priėmimo datos. Pasibaigus šiam terminui asmuo turi pateikti prašymą pripažinti nuotolinio mokymo priemones Aprašo 42 punkte nustatyta tvarka, išskyrus reikalavimą pateikti Aprašo 42.3 papunktyje nurodytą nuotolinio mokymo priemonių naudojimo metodiką, jei ji nėra pasikeitusi, ir Aprašo 42.6 papunktyje nurodytą sutartį, jei ji nėra pasikeitusi.

46.       Asmuo, kuris siekia nuotolinio mokymo priemonėmis mokyti tų kategorijų, dėl kurių mokymo nepriimtas sprendimas, pateikia Aprašo 4 priede nurodytą prašymą pripažinti nuotolinio mokymo priemones mokyti papildomų darbuotojų funkcijų arba kategorijų. Kartu su prašymu pateikia atitinkamai papildytą mokymo medžiagą ir suteikia Administracijos atsakingam darbuotojui Aprašo 42.5 papunktyje nurodytą prieigą. Prašymas nagrinėjamas ir sprendimas dėl nuotolinio mokymo priemonių pripažinimo priimamas Aprašo 43 ir 44 punktuose nustatyta tvarka.

47.       Administracija atšaukia nuotolinio mokymo priemonių pripažinimą, jeigu:

47.1.    Administracijai buvo pateikti neteisingi duomenys ar dokumentai;

47.2.    nuotolinių mokymų apie pavojinguosius krovinius metu buvo pažeisti Aprašo reikalavimai arba nuotolinio mokymo priemonės nebeatitinka Apraše nustatytų reikalavimų.

48.       Jei atšaukiamas nuotolinio mokymo priemonių pripažinimas, asmuo netenka teisės vykdyti mokymų apie pavojinguosius krovinius nuotoliniu būdu. Apie nuotolinio mokymo priemonių pripažinimo atšaukimą per 3 darbo dienas paskelbiama Administracijos interneto svetainėje ir apie tai informuojamas nuotolinius mokymus vykdęs asmuo.

 

VIII SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

49.       Aprašo sąlygų laikymosi priežiūrą, išskyrus sąlygas, taikomas orlaivių naudotojams, atlieka Administracija. Sąlygų, taikomų orlaivių naudotojams, laikymosi priežiūrą vykdo TKA. Administracijai ir TKA paprašius instruktoriai ir pavojingųjų krovinių vežimo dalyviai privalo pateikti visus dokumentus, susijusius su mokymais apie pavojinguosius krovinius, ir užtikrinti, kad Aprašo reikalavimų priežiūrą vykdantiems Administracijos ir TKA darbuotojams būtų sudarytos galimybės stebėti vykdomus mokymus.

50.       Aprašo nustatyta tvarka pateikti dokumentai ir / ar jų kopijos Administracijoje saugomi vadovaujantis Bendrųjų dokumentų saugojimo terminų rodykle, patvirtinta Lietuvos vyriausiojo archyvaro 2011 m. kovo 9 d. įsakymu Nr. V-100 „Dėl Bendrųjų dokumentų saugojimo terminų rodyklės patvirtinimo“. Pasibaigus saugojimo terminui, dokumentai ir / ar jų kopijos sunaikinami vadovaujantis Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatymo ir Dokumentų tvarkymo ir apskaitos taisyklių, patvirtintų Lietuvos vyriausiojo archyvaro 2011 m. liepos 4 d. įsakymu Nr. V-118 „Dėl Dokumentų tvarkymo ir apskaitos taisyklių patvirtinimo“, nustatyta tvarka ir periodiškumu.

51.       Įgyvendinant Aprašo nuostatas, fizinių asmenų asmens duomenys tvarkomi vadovaujantis 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas) ir Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymu.

52.       Sprendimai, priimti pagal Aprašo nuostatas, gali būti skundžiami Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo arba Lietuvos Respublikos ikiteisminio administracinių ginčų nagrinėjimo tvarkos įstatymo nustatyta tvarka.

 

_________________

part_b5c78e1fccf94161b76369f27bb77e4c_end


 

Pavojingųjų krovinių vežimo oro transportu mokymų, suteikiančių reikiamas kompetencijas, tvarkos aprašo

1 priedas

 

DARBUOTOJŲ FUNKCIJOS

 

A lentelė.

Asmenys, atsakingi už pavojingųjų krovinių siuntų paruošimą

Mokymai skirti asmenims, ruošiantiems siuntas su pavojingaisiais kroviniais. Ši darbuotojo funkcija gali būti pritaikoma konkrečioms pavojingųjų krovinių klasėms, poklasiams ar konkretiems pavojingųjų medžiagų Jungtinių Tautų (toliau – JT) numeriams.

Nr.

Tarptautinės oro transporto asociacijos pavojingųjų krovinių taisyklių (toliau – IATA DGR) ir Tarptautinės civilinės aviacijos organizacijos dokumento Nr. 10147 „Pavojingųjų krovinių mokymų ir vertinimų, grindžiamų gebėjimų koncepcija, gairės“ (toliau – ICAO dok. Nr. 10147) naudojama numeracija

Užduotys

1.

0.

Pavojingųjų krovinių vežimo oro transportu pagrindai

1.1.

0.1.

Pavojingųjų krovinių vežimo oro transportu pritaikomumas

1.1.1.

0.1.1.

Sąvokų supratimas

1.1.2.

0.1.2.

Teisės aktai (tarptautiniai ir nacionaliniai)

1.1.3.

0.1.3.

Taikymo sritis

1.1.4.

0.1.4.

Atskirti pavojų ir rizikas

1.2.

0.2.

Supratimas apie bendruosius apribojimus

1.2.1.

0.2.1.

Draudžiamųjų pavojingųjų krovinių vežimas

1.2.2.

0.2.2.

Atpažinti potencialiai pavojingus paslėptus pavojinguosius krovinius

1.2.3.

0.2.3.

Susipažinti su keleivių ir pavojingųjų krovinių vežimo nuostatomis

1.3.

0.3.

Identifikuoti skirtingas darbuotojų funkcijas ir jų atsakomybes

1.3.1.

0.3.1.

Paaiškinti individualų ir bendrą tiekimo grandinės suinteresuotų šalių vaidmenį

1.3.2.

0.3.2.

Suprasti valstybių narių ir valstybių narių vežėjų apribojimus

1.4.

0.4.

Suprasti klasifikavimo ir pakavimo svarbą

1.4.1.

0.4.1.

Suprasti bendrąją informaciją apie pavojingųjų krovinių klases ir poklasius

1.4.2.

0.4.2.

Suprasti bendruosius pakavimo grupių principus

1.4.3.

0.4.3.

Įvertinti pavojinguosius krovinius su daugiau nei vienu pavojingumu

1.5.

0.5.

Suprasti pavojaus žymėjimą / ženklinimą ir dokumentaciją

1.5.1.

0.5.1.

Suprasti bendruosius žymėjimo reikalavimus

1.5.2.

0.5.2.

Suprasti bendruosius ženklinimo reikalavimus

1.5.3.

0.5.3.

Nustatyti būtinus pavojingųjų krovinių vežimo dokumentus

1.6.

0.6.

Susipažinimas su pagrindiniais reagavimo į esamą pavojų būdais

1.6.1.

0.6.1.

Susipažinimas su bendrosiomis avarinėmis procedūromis

1.6.2.

0.6.2.

Suprasti darbdavio reagavimo į avarines situacijas reikalavimus

2.

1.

Pavojingųjų krovinių klasifikacija

2.1.

1.1.

Įvertinti medžiagą ar gaminį pagal klasifikavimo kriterijus

2.1.2.

1.1.1.

Nustatyti, ar tai pavojingieji kroviniai

2.1.3.

1.1.2.

Nustatyti, ar tai pavojingieji kroviniai, kuriuos draudžiama siųsti bet kokiomis aplinkybėmis

2.2.

1.2.

Nustatyti pavojingųjų krovinių apibūdinimą

2.2.1.

1.2.1.

Nustatyti klasę arba poklasį

2.2.2.

1.2.2.

Nustatyti pakavimo grupę

2.2.3.

1.2.3.

Nustatyti tinkamą krovinio pavadinimą ir JT Nr.

2.2.4.

1.2.4.

Nustatyti, ar pavojinguosius krovinius leidžiama siųsti su išduotu patvirtinimu ar išimtimi

2.3.

1.3.

Specialiųjų nuostatų peržiūra

2.3.1.

1.3.1.

Specialiųjų nuostatų įvertinimas, jei jos taikomos

2.3.2.

1.3.2.

Specialiųjų nuostatų taikymas

3.

2.

Pavojingųjų krovinių siuntos paruošimas

3.1.

2.1.

Įvertinti pakavimo galimybes, įskaitant kiekio apribojimus

3.1.1.

2.1.1.

Apsvarstyti apribojimus („de minimis“ kiekiai, nekontroliuojami kiekiai, riboti kiekiai, keleivinio lėktuvo apribojimai, apribojimai tik krovininiam lėktuvui, pavojingieji kroviniai pašto siuntose)

3.1.2.

2.1.2.

Įvertinti valstybių ir oro vežėjų apribojimus

3.1.3.

2.1.3.

Nustatyti, ar yra galimybė pavojingąsias medžiagas pakuoti į vieną pakuotę

3.1.4.

2.1.4.

Pasirinkti, kaip bus gabenami pavojingieji kroviniai atsižvelgiant į kiekio ir valstybių / oro vežėjų apribojimus

3.2.

2.2.

Taikomi pakavimo reikalavimai

3.2.1.

2.2.1.

Atsižvelgti į pakavimo instrukcijos reikalavimus

3.2.2.

2.2.2.

Tinkamai pasirinkti pakavimo medžiagas (absorbentą, minkštinamąsias medžiagas ir t. t.)

3.2.3.

2.2.3.

Pakuotės pasirinkimas

3.2.4.

2.2.4.

Pakuotės bandymo ataskaitos reikalavimai, kai privaloma naudoti JT sertifikuotą pakuotę

3.3.

2.3.

Ženklų ir etikečių taikymas

3.3.1.

2.3.1.

Nustatyti tinkamus ženklus

3.3.2.

2.3.2.

Pavojingųjų krovinių ženklų taikymas

3.3.3.

2.3.3.

Nustatyti tinkamas etiketes

3.3.4.

2.3.4.

Pavojingųjų krovinių etikečių taikymas

3.4.

2.4.

Įvertinti pakų naudojimą

3.4.1.

2.4.1.

Nustatyti, ar pakas gali būti naudojamas

3.4.2.

2.4.2.

Taikyti ženklus

3.4.3.

2.4.3.

Taikyti etiketes

3.5.

2.5.

Dokumentų paruošimas

3.5.1.

2.5.1.

Paruošti pavojingųjų krovinių transporto dokumentus

3.5.2.

2.5.2.

Paruošti kitus transporto dokumentus (pvz., oro važtaraštis)

3.5.3.

2.5.3.

Kiti reikiami dokumentai (patvirtinimai / išimtys ir t. t.)

3.5.4.

2.5.4.

Tinkamas dokumentų kopijų skaičius

4.

7.

Saugos duomenų rinkimas

4.1.

7.1.

Pranešimas apie avarijas, susijusias su pavojingaisiais kroviniais

4.2.

7.2.

Pranešimas apie incidentus, susijusius su pavojingaisiais kroviniais

4.3.

7.3.

Pranešimas apie nedeklaruotus arba netinkamai deklaruotus pavojinguosius krovinius

4.4.

7.4.

Pranešimas apie įvykius, susijusius su pavojingaisiais kroviniais

 

B lentelė.

 

Asmenys, atsakingi už krovinių, kurie nėra priskiriami pavojingiesiems kroviniams, priėmimą ir tvarkymą

Mokymai skirti darbuotojams (ekspeditoriams, antžeminių paslaugų teikėjams, orlaivių naudotojų darbuotojams), atsakingiems už krovinių, kurie pateikti siųsti kaip nepavojingieji kroviniai, priėmimą ir tvarkymą. Šie darbuotojai turi būti kompetentingi atlikti užduotis, kuriomis siekiama neleisti siųsti nedeklaruotus pavojinguosius krovinius oro transportu ar neleisti šias siuntas pakrauti į orlaivį.

Nr.

IATA DGR ir ICAO dok. Nr. 10147 naudojama numeracija

Užduotys

1.

0.

Pavojingųjų krovinių vežimo oro transportu pagrindai

1.1.

0.1.

Pavojingųjų krovinių vežimo oro transportu pritaikomumas

1.1.1.

0.1.1.

Sąvokų supratimas

1.1.2.

0.1.2.

Teisės aktai (tarptautiniai ir nacionaliniai)

1.1.3.

0.1.3.

Taikymo sritis

1.1.4.

0.1.4.

Atskirti pavojų ir rizikas

1.2.

0.2.

Supratimas apie bendruosius apribojimus

1.2.1.

0.2.1.

Draudžiamųjų pavojingųjų krovinių vežimas

1.2.2.

0.2.2.

Atpažinti potencialiai pavojingus paslėptus pavojinguosius krovinius

1.2.3.

0.2.3.

Susipažinti su keleivių ir pavojingųjų krovinių vežimo nuostatomis

1.3.

0.3.

Identifikuoti skirtingas darbuotojų funkcijas ir jų atsakomybes

1.3.1.

0.3.1.

Paaiškinti individualų ir bendrą tiekimo grandinės suinteresuotų šalių vaidmenį

1.3.2.

0.3.2.

Suprasti valstybių narių ir valstybių narių vežėjų apribojimus

1.4.

0.4.

Suprasti klasifikavimo ir pakavimo svarbą

1.4.1.

0.4.1.

Suprasti bendrąją informaciją apie pavojingųjų krovinių klases ir poklasius

1.4.2.

0.4.2.

Suprasti bendruosius pakavimo grupių principus

1.4.3.

0.4.3.

Įvertinti pavojinguosius krovinius su daugiau nei vienu pavojingumu

1.5.

0.5.

Suprasti pavojaus žymėjimą / ženklinimą ir dokumentaciją

1.5.1.

0.5.1.

Suprasti bendruosius žymėjimo reikalavimus

1.5.2.

0.5.2.

Suprasti bendruosius ženklinimo reikalavimus

1.5.3.

0.5.3.

Nustatyti būtinus pavojingųjų krovinių vežimo dokumentus

1.6.

0.6.

Susipažinimas su pagrindiniais reagavimo į esamą pavojų būdais

1.6.1.

0.6.1.

Susipažinimas su bendrosiomis avarinėmis procedūromis

1.6.2.

0.6.2.

Suprasti darbdavio reagavimo į avarines situacijas reikalavimus

2.

3.

Pavojingųjų krovinių apdorojimas / priėmimas

2.1.

3.4.

Krovinių, nepriskirtų pavojingiesiems kroviniams, priėmimas

2.1.1.

3.4.1.

Dokumentų patikrinimas, ar juose nėra duomenų apie nedeklaruotus pavojinguosius krovinius

2.1.2.

3.4.2.

Pakuočių patikra, ar nėra požymių, kad jose yra pavojingųjų krovinių

3.

7.

Saugos duomenų rinkimas

3.1.

7.1.

Pranešimas apie avarijas, susijusias su pavojingaisiais kroviniais

3.2.

7.2.

Pranešimas apie incidentus, susijusius su pavojingaisiais kroviniais

3.3.

7.3.

Pranešimas apie nedeklaruotus arba netinkamai deklaruotus pavojinguosius krovinius

3.4.

7.4.

Pranešimas apie įvykius, susijusius su pavojingaisiais kroviniais

 

C lentelė.

Asmenys, atsakingi už pavojingųjų krovinių priėmimą ir tvarkymą

Mokymai skirti darbuotojams (ekspeditoriams, antžeminių paslaugų teikėjams, orlaivių naudotojų darbuotojams), atsakingiems už pavojingųjų krovinių siuntų priėmimą ar tvarkymą, įvertinant, ar šie pateikti siųsti kroviniai atitinka galiojančius pavojingųjų krovinių siuntimo reikalavimus.

Nr.

IATA DGR ir ICAO dok. Nr. 10147 naudojama numeracija

Užduotys

1.

0.

Pavojingųjų krovinių vežimo oro transportu pagrindai

1.1.

0.1.

Pavojingųjų krovinių vežimo oro transportu pritaikomumas

1.1.1.

0.1.1.

Sąvokų supratimas

1.1.2.

0.1.2.

Teisės aktai (tarptautiniai ir nacionaliniai)

1.1.3.

0.1.3.

Taikymo sritis

1.1.4.

0.1.4.

Atskirti pavojų ir rizikas

1.2.

0.2.

Supratimas apie bendruosius apribojimus

1.2.1.

0.2.1.

Draudžiamųjų pavojingųjų krovinių vežimas

1.2.2.

0.2.2.

Atpažinti potencialiai pavojingus paslėptus pavojinguosius krovinius

1.2.3.

0.2.3.

Susipažinti su keleivių ir pavojingųjų krovinių vežimo nuostatomis

1.3.

0.3

Identifikuoti skirtingas darbuotojų funkcijas ir jų atsakomybes

1.3.1.

0.3.1.

Paaiškinti individualų ir bendrą tiekimo grandinės suinteresuotų šalių vaidmenį

1.3.2.

0.3.2.

Suprasti valstybių narių ir valstybių narių vežėjų apribojimus

1.4.

0.4.

Suprasti klasifikavimo ir pakavimo svarbą

1.4.1.

0.4.1.

Suprasti bendrąją informaciją apie pavojingųjų krovinių klases ir poklasius

1.4.2.

0.4.2.

Suprasti bendruosius pakavimo grupių principus

1.4.3.

0.4.3.

Įvertinti pavojinguosius krovinius su daugiau nei vienu pavojingumu

1.5.

0.5.

Suprasti pavojaus žymėjimą / ženklinimą ir dokumentaciją

1.5.1.

0.5.1.

Suprasti bendruosius žymėjimo reikalavimus

1.5.2.

0.5.2.

Suprasti bendruosius ženklinimo reikalavimus

1.5.3.

0.5.3.

Nustatyti būtinus pavojingųjų krovinių vežimo dokumentus

1.6.

0.6.

Susipažinimas su pagrindiniais reagavimo į esamą pavojų būdais

1.6.1.

0.6.1.

Susipažinimas su bendrosiomis avarinėmis procedūromis

1.6.2.

0.6.2.

Suprasti darbdavio reagavimo į avarines situacijas reikalavimus

2.

3.

Pavojingųjų krovinių apdorojimas / priėmimas

2.1.

3.1.

Dokumentų peržiūra

2.1.1.

3.1.1.

Pavojingųjų krovinių vežimo dokumentų patikra

2.1.2.

3.1.2.

Kitų transporto dokumentų patikra (pvz., oro važtaraštis)

2.1.3.

3.1.3.

Kitų reikiamų dokumentų patikra (patvirtinimai / išimtys ir t. t.)

2.1.4.

3.1.4.

Valstybių ir oro vežėjų apribojimų patikra

2.2.

3.2.

Pakuočių peržiūra

2.2.1.

3.2.1.

Ženklų patikra

2.2.2.

3.2.2.

Etikečių patikra

2.2.3.

3.2.3.

Pakuotės tipo patikra

2.2.4.

3.2.4.

Pakuotės sąlygų patikra

2.2.5.

3.2.5.

Valstybės / oro vežėjų apribojimų patikra

2.3.

3.3.

Priėmimo procedūrų užbaigimas

2.3.1.

3.3.1.

Patikros klausimyno užpildymas

2.3.2.

3.3.2.

Siuntos informacijos pateikimas prieš pakraunant

2.3.3.

3.3.3.

Dokumentų išsaugojimo reikalavimai

3.

7.

Saugos duomenų rinkimas

3.1.

7.1.

Pranešimas apie avarijas, susijusias su pavojingaisiais kroviniais

3.2.

7.2.

Pranešimas apie incidentus, susijusius su pavojingaisiais kroviniais

3.3.

7.3.

Pranešimas apie nedeklaruotus arba netinkamai deklaruotus pavojinguosius krovinius

3.4.

7.4.

Pranešimas apie įvykius, susijusius su pavojingaisiais kroviniais

 

D lentelė.

Asmenys, atsakingi už krovinių tvarkymą sandėliuose, aviacinių konteinerių pakrovimą ir iškrovimą, orlaivio pakrovimą ir iškrovimą

Nr.

IATA DGR ir ICAO dok. Nr. 10147 naudojama numeracija

Užduotys

1.

0.

Pavojingųjų krovinių vežimo oro transportu pagrindai

1.1.

0.1.

Pavojingųjų krovinių vežimo oro transportu pritaikomumas

1.1.1.

0.1.1.

Sąvokų supratimas

1.1.2.

0.1.2.

Teisės aktai (tarptautiniai ir nacionaliniai)

1.1.3.

0.1.3.

Taikymo sritis

1.1.4.

0.1.4.

Atskirti pavojų ir rizikas

1.2.

0.2.

Supratimas apie bendruosius apribojimus

1.2.1.

0.2.1.

Draudžiamųjų pavojingųjų krovinių vežimas

1.2.2.

0.2.2.

Atpažinti potencialiai pavojingus paslėptus pavojinguosius krovinius

1.2.3.

0.2.3.

Susipažinti su keleivių ir pavojingųjų krovinių vežimo nuostatomis

1.3.

0.3.

Identifikuoti skirtingas darbuotojų funkcijas ir jų atsakomybes

1.3.1.

0.3.1.

Paaiškinti individualų ir bendrą tiekimo grandinės suinteresuotų šalių vaidmenį

1.3.2.

0.3.2.

Suprasti valstybių narių ir valstybių narių vežėjų apribojimus

1.4.

0.4.

Suprasti klasifikavimo ir pakavimo svarbą

1.4.1.

0.4.1.

Suprasti bendrąją informaciją apie pavojingųjų krovinių klases ir poklasius

1.4.2.

0.4.2.

Suprasti bendruosius pakavimo grupių principus

1.4.3.

0.4.3.

Įvertinti pavojinguosius krovinius su daugiau nei vienu pavojingumu

1.5.

0.5.

Suprasti pavojaus žymėjimą / ženklinimą ir dokumentaciją

1.5.1.

0.5.1.

Suprasti bendruosius žymėjimo reikalavimus

1.5.2.

0.5.2.

Suprasti bendruosius ženklinimo reikalavimus

1.5.3.

0.5.3.

Nustatyti būtinus pavojingųjų krovinių vežimo dokumentus

1.6.

0.6.

Susipažinimas su pagrindiniais reagavimo į esamą pavojų būdais

1.6.1.

0.6.1.

Susipažinimas su bendrosiomis avarinėmis procedūromis

1.6.2.

0.6.2.

Suprasti darbdavio reagavimo į avarines situacijas reikalavimus

2.

4.

Pavojingojo krovinio išankstinis valdymas prieš pakrovimą

2.1.

4.2.

Krovinio paruošimas pakrovimui į orlaivį

2.1.1.

4.2.1.

Pakuočių patikra, ar nėra požymių, kad jose nėra nedeklaruotų pavojingųjų krovinių

2.1.2.

4.2.2.

Patikrinti pakuotes, ar nėra pažeidimų ir / ar nėra nuotėkio

2.1.3.

4.2.3.

Taikyti krovinio išdėstymo reikalavimus (pvz.: segregacijos, atskyrimo, tinkamo padėjimo)

2.1.4.

4.2.4.

Tinkamas ženklų naudojimas, kai naudojamas oro konteineris

2.1.5.

4.2.5.

Krovinio gabenimas į orlaivį

3.

6.

Krovinių ir bagažo transportavimas

3.1.

6.1.

Orlaivio pakrovimas

3.1.1.

6.1.1.

Krovinių ir bagažo transportavimas į orlaivį

3.1.2.

6.1.2.

Pakuočių patikra dėl nedeklaruotų pavojingųjų krovinių

3.1.3.

6.1.3.

Patikra dėl pažeidimų ir / ar medžiagų nuotėkio

3.1.4.

6.1.4.

Taikyti sandėliavimo reikalavimus (pvz.: segregacijos, atskyrimo, tinkamo pakuočių padėjimo, apsaugojimo nuo pažeidimų)

3.1.5.

6.1.5.

Patikrinkite, ar pranešimas orlaivio kapitonui (angl. notification-to-captain) (toliau – NOTOC) atitinka orlaivio pakrovimą

3.1.6.

6.1.6.

Patikrinti keleivių bagažo reikalavimus

3.1.7.

6.1.7.

Informacijos pateikimas orlaivio vadui ir skrydžio operacijų darbuotojams / skrydžių dispečeriams

3.2.

6.3.

Orlaivio iškrovimas

3.2.1.

6.3.1.

Taikyti specialius iškrovimo reikalavimus

3.2.2.

6.3.2.

Patikrinti pakuotes, ar jose nėra nedeklaruotų pavojingųjų krovinių požymių

3.2.3.

6.3.3.

Patikrinti, ar nėra pažeidimų ir /ar medžiagų nuotėkio

3.2.4.

6.3.4.

Krovinio arba bagažo transportavimas į objektą arba terminalą

4.

7.

Saugos duomenų rinkimas

4.1.

7.1.

Pranešimas apie avarijas, susijusias su pavojingaisiais kroviniais

4.2.

7.2.

Pranešimas apie incidentus, susijusius su pavojingaisiais kroviniais

4.3.

7.3.

Pranešimas apie nedeklaruotus arba netinkamai deklaruotus pavojinguosius krovinius

4.4.

7.4.

Pranešimas apie įvykius, susijusius su pavojingaisiais kroviniais

 

 

E lentelė.

 

Asmenys, atsakingi už keleivių ir įgulos narių bagažo priėmimą, keleivių įlaipinimo zonos koordinavimą ir kitas funkcijas, susijusias su keleiviais oro uoste

Nr.

IATA DGR ir ICAO dok. Nr. 10147 naudojama numeracija

Užduotys

1.

0.

Pavojingųjų krovinių vežimo oro transportu pagrindai

1.1.

0.1.

Pavojingųjų krovinių vežimo oro transportu pritaikomumas

1.1.1.

0.1.1.

Sąvokų supratimas

1.1.2.

0.1.2.

Teisės aktai (tarptautiniai ir nacionaliniai)

1.1.3.

0.1.3.

Taikymo sritis

1.1.4.

0.1.4.

Atskirti pavojų ir rizikas

1.2.

0.2.

Supratimas apie bendruosius apribojimus

1.2.1.

0.2.1.

Draudžiamųjų pavojingųjų krovinių vežimas

1.2.2.

0.2.2.

Atpažinti potencialiai pavojingus paslėptus pavojinguosius krovinius

1.2.3.

0.2.3.

Susipažinti su keleivių ir pavojingųjų krovinių vežimo nuostatomis

1.3.

0.3.

Identifikuoti skirtingas darbuotojų funkcijas ir jų atsakomybes

1.3.1.

0.3.1.

Paaiškinti individualų ir bendrą tiekimo grandinės suinteresuotų šalių vaidmenį

1.3.2.

0.3.2.

Suprasti valstybių narių ir valstybių narių vežėjų apribojimus

1.4.

0.4.

Suprasti klasifikavimo ir pakavimo svarbą

1.4.1.

0.4.1.

Suprasti bendrąją informaciją apie pavojingųjų krovinių klases ir poklasius

1.4.2.

0.4.2.

Suprasti bendruosius pakavimo grupių principus

1.4.3.

0.4.3.

Įvertinti pavojinguosius krovinius su daugiau nei vienu pavojingumu

1.5.

0.5.

Suprasti pavojaus žymėjimą / ženklinimą ir dokumentaciją

1.5.1.

0.5.1.

Suprasti bendruosius žymėjimo reikalavimus

1.5.2.

0.5.2.

Suprasti bendruosius ženklinimo reikalavimus

1.5.3.

0.5.3.

Nustatyti būtinus pavojingųjų krovinių vežimo dokumentus

1.6.

0.6.

Susipažinimas su pagrindiniais reagavimo į esamą pavojų būdais

1.6.1.

0.6.1.

Susipažinimas su bendrosiomis avarinėmis procedūromis

1.6.2.

0.6.2.

Suprasti darbdavio reagavimo į avarines situacijas reikalavimus

2.

5.

Keleivių ir įgulos narių bagažo priėmimas

2.1.

5.1.

Bagažo apdorojimas

2.1.1.

5.1.1.

Nustatyti draudžiamuosius pavojinguosius daiktus bagaže

2.1.2.

5.1.2.

Patikrinti, ar daiktams nėra taikomas oro vežėjo patvirtinimas

2.2.

5.2.

Bagažo priėmimas

2.2.1.

5.2.1.

Taikyti nustatytus oro vežėjo reikalavimus

2.2.2.

5.2.2.

Patikrinti keleivių bagažo reikalavimus

2.2.3.

5.2.3.

Kapitono informavimas (jeigu tai būtina)

3.

7.

Saugos duomenų rinkimas

3.1.

7.1.

Pranešimas apie avarijas, susijusias su pavojingaisiais kroviniais

3.2.

7.2.

Pranešimas apie incidentus, susijusius su pavojingaisiais kroviniais

3.3.

7.3.

Pranešimas apie nedeklaruotus arba netinkamai deklaruotus pavojinguosius krovinius

3.4.

7.4.

Pranešimas apie įvykius, susijusius su pavojingaisiais kroviniais

 

 

 

F lentelė.

Asmenys, atsakingi už orlaivio pakrovimo planavimą

Asmenys yra atsakingi už pavojingųjų krovinių (bagažo, pašto), kurie bus pakraunami į orlaivį, paskirstymo orlaivio bagažo skyriuje planavimą.

Nr.

IATA DGR ir ICAO dok. Nr. 10147 naudojama numeracija

Užduotys

1.

0.

Pavojingųjų krovinių vežimo oro transportu pagrindai

1.1.

0.1.

Pavojingųjų krovinių vežimo oro transportu pritaikomumas

1.1.1.

0.1.1.

Sąvokų supratimas

1.1.2.

0.1.2.

Teisės aktai (tarptautiniai ir nacionaliniai)

1.1.3.

0.1.3.

Taikymo sritis

1.1.4.

0.1.4.

Atskirti pavojų ir rizikas

1.2.

0.2.

Supratimas apie bendruosius apribojimus

1.2.1.

0.2.1.

Draudžiamųjų pavojingųjų krovinių vežimas

1.2.2.

0.2.2.

Atpažinti potencialiai pavojingus paslėptus pavojinguosius krovinius

1.2.3.

0.2.3.

Susipažinti su keleivių ir pavojingųjų krovinių vežimo nuostatomis

1.3.

0.3.

Identifikuoti skirtingas darbuotojų funkcijas ir jų atsakomybes

1.3.1.

0.3.1.

Paaiškinti individualų ir bendrą tiekimo grandinės suinteresuotų šalių vaidmenį

1.3.2.

0.3.2.

Suprasti valstybių narių ir valstybių narių vežėjų apribojimus

1.4.

0.4.

Suprasti klasifikavimo ir pakavimo svarbą

1.4.1.

0.4.1.

Suprasti bendrąją informaciją apie pavojingųjų krovinių klases ir poklasius

1.4.2.

0.4.2.

Suprasti bendruosius pakavimo grupių principus

1.4.3.

0.4.3.

Įvertinti pavojinguosius krovinius su daugiau nei vienu pavojingumu

1.5.

0.5.

Suprasti pavojaus žymėjimą / ženklinimą ir dokumentaciją

1.5.1.

0.5.1.

Suprasti bendruosius žymėjimo reikalavimus

1.5.2.

0.5.2.

Suprasti bendruosius ženklinimo reikalavimus

1.5.3.

0.5.3.

Nustatyti būtinus pavojingųjų krovinių vežimo dokumentus

1.6.

0.6.

Susipažinimas su pagrindiniais reagavimo į esamą pavojų būdais

1.6.1.

0.6.1.

Susipažinimas su bendrosiomis avarinėmis procedūromis

1.6.2.

0.6.2.

Suprasti darbdavio reagavimo į avarines situacijas reikalavimus

2.

4.

Pavojingojo krovinio išankstinis valdymas prieš pakrovimą

2.1.

4.1.

Pakrovimo planas

2.1.2.

4.1.1.

Nustatyti krovinio reikalavimus

2.1.3.

4.1.2.

Nustatyti segregacijos, atskyrimo, orlaivio, krovinių skyriaus apribojimo reikalavimus

2.2.

4.3.

Pranešimo kapitonui (NOTOC) išdavimas

2.2.1.

4.3.1.

Tinkamos informacijos įvedimas

2.2.2.

4.3.2.

Patikrinama atitiktis pakrovimo planui

2.2.3.

4.3.3.

Informacijos perdavimas krovos darbuotojams

 

G lentelė.

Skrydžio įgula

Nr.

IATA DGR ir ICAO dok. Nr. 10147 naudojama numeracija

Užduotys

1.

0.

Pavojingųjų krovinių vežimo oro transportu pagrindai

1.1.

0.1.

Pavojingųjų krovinių vežimo oro transportu pritaikomumas

1.1.1.

0.1.1.

Sąvokų supratimas

1.1.2.

0.1.2.

Teisės aktai (tarptautiniai ir nacionaliniai)

1.1.3.

0.1.3.

Taikymo sritis

1.1.4.

0.1.4.

Atskirti pavojų ir rizikas

1.2.

0.2.

Supratimas apie bendruosius apribojimus

1.2.1.

0.2.1.

Draudžiamųjų pavojingųjų krovinių vežimas

1.2.2.

0.2.2.

Atpažinti potencialiai pavojingus paslėptus pavojinguosius krovinius

1.2.3.

0.2.3.

Susipažinti su keleivių ir pavojingųjų krovinių vežimo nuostatomis

1.3.

0.3.

Identifikuoti skirtingas darbuotojų funkcijas ir jų atsakomybes

1.3.1.

0.3.1.

Paaiškinti individualų ir bendrą tiekimo grandinės suinteresuotų šalių vaidmenį

1.3.2.

0.3.2.

Suprasti valstybių narių ir valstybių narių vežėjų apribojimus

1.4.

0.4.

Suprasti klasifikavimo ir pakavimo svarbą

1.4.1.

0.4.1.

Suprasti bendrąją informaciją apie pavojingųjų krovinių klases ir poklasius

1.4.2.

0.4.2.

Suprasti bendruosius pakavimo grupių principus

1.4.3.

0.4.3.

Įvertinti pavojinguosius krovinius su daugiau nei vienu pavojingumu

1.5.

0.5.

Suprasti pavojaus žymėjimą / ženklinimą ir dokumentaciją

1.5.1.

0.5.1.

Suprasti bendruosius žymėjimo reikalavimus

1.5.2.

0.5.2.

Suprasti bendruosius ženklinimo reikalavimus

1.5.3.

0.5.3.

Nustatyti būtinus pavojingųjų krovinių vežimo dokumentus

1.6.

0.6.

Susipažinimas su pagrindiniais reagavimo į esamą pavojų būdais

1.6.1.

0.6.1.

Susipažinimas su bendrosiomis avarinėmis procedūromis

1.6.2.

0.6.2.

Suprasti darbdavio reagavimo į avarines situacijas reikalavimus

2.

6.

Krovinių ir bagažo transportavimas

2.1.

6.2.

Pavojingųjų krovinių tvarkymas prieš skrydį ir skrydžio metu

2.1.1.

6.2.1.

Nustatyti, ar bagaže yra neleistinų pavojingųjų krovinių

2.1.2.

6.2.2.

Tinkamas NOTOC supratimas

2.1.3.

6.2.3.

Tinkamų procedūrų taikymas avarijos atveju

2.1.4.

6.2.4.

Skrydžių operatorių / skrydžių dispečerių / oro eismo kontrolės operatorių informavimas apie nelaimę

2.1.5.

6.2.5.

Avarinių tarnybų informavimas apie orlaivyje esančius pavojinguosius krovinius nelaimės atveju

3.

7.

Saugos duomenų rinkimas

3.1.

7.1.

Pranešimas apie avarijas, susijusias su pavojingaisiais kroviniais

3.2.

7.2.

Pranešimas apie incidentus, susijusius su pavojingaisiais kroviniais

3.3.

7.3.

Pranešimas apie nedeklaruotus arba netinkamai deklaruotus pavojinguosius krovinius

3.4.

7.4.

Pranešimas apie įvykius, susijusius su pavojingaisiais kroviniais

 

H lentelė.

Skrydžių planavimo vadybininkai ir skrydžių dispečeriai

Nr.

IATA DGR ir ICAO dok. Nr. 10147 naudojama numeracija

Užduotys

1.

0.

Pavojingųjų krovinių vežimo oro transportu pagrindai

1.1.

0.1.

Pavojingųjų krovinių vežimo oro transportu pritaikomumas

1.1.1.

0.1.1.

Sąvokų supratimas

1.1.2.

0.1.2.

Teisės aktai (tarptautiniai ir nacionaliniai)

1.1.3.

0.1.3.

Taikymo sritis

1.1.4.

0.1.4.

Atskirti pavojų ir rizikas

1.2.

0.2.

Supratimas apie bendruosius apribojimus

1.2.1.

0.2.1.

Draudžiamųjų pavojingųjų krovinių vežimas

1.2.2.

0.2.2.

Atpažinti potencialiai pavojingus paslėptus pavojinguosius krovinius

1.2.3.

0.2.3.

Susipažinti su keleivių ir pavojingųjų krovinių vežimo nuostatomis

1.3.

0.3.

Identifikuoti skirtingas darbuotojų funkcijas ir jų atsakomybes

1.3.1.

0.3.1.

Paaiškinti individualų ir bendrą tiekimo grandinės suinteresuotų šalių vaidmenį

1.3.2.

0.3.2.

Suprasti valstybių narių ir valstybių narių vežėjų apribojimus

1.4.

0.4.

Suprasti klasifikavimo ir pakavimo svarbą

1.4.1.

0.4.1.

Suprasti bendrąją informaciją apie pavojingųjų krovinių klases ir poklasius

1.4.2.

0.4.2.

Suprasti bendruosius pakavimo grupių principus

1.4.3.

0.4.3.

Įvertinti pavojinguosius krovinius su daugiau nei vienu pavojingumu

1.5.

0.5.

Suprasti pavojaus žymėjimą / ženklinimą ir dokumentaciją

1.5.1.

0.5.1.

Suprasti bendruosius žymėjimo reikalavimus

1.5.2.

0.5.2.

Suprasti bendruosius ženklinimo reikalavimus

1.5.3.

0.5.3.

Nustatyti būtinus pavojingųjų krovinių vežimo dokumentus

1.6.

0.6.

Susipažinimas su pagrindiniais reagavimo į esamą pavojų būdais

1.6.1.

0.6.1.

Susipažinimas su bendrosiomis avarinėmis procedūromis

1.6.2.

0.6.2.

Suprasti darbdavio reagavimo į avarines situacijas reikalavimus

2.

6.

Krovinių ir bagažo transportavimas

2.1.

6.2.

Pavojingųjų krovinių tvarkymas prieš skrydį ir skrydžio metu

2.1.1.

6.2.1.

Tinkamas NOTOC supratimas

2.1.2.

6.2.2.

Tinkamų procedūrų taikymas avarijos atveju

2.1.3.

6.2.5.

Avarinių tarnybų informavimas apie orlaivyje esančius pavojinguosius krovinius nelaimės atveju

 

I lentelė.

Orlaivio salono įgula

Nr.

IATA DGR ir ICAO dok. Nr. 10147 naudojama numeracija

Užduotys

1.

0.

Pavojingųjų krovinių vežimo oro transportu pagrindai

1.1.

0.1.

Pavojingųjų krovinių vežimo oro transportu pritaikomumas

1.1.1.

0.1.1.

Sąvokų supratimas

1.1.2.

0.1.2.

Teisės aktai (tarptautiniai ir nacionaliniai)

1.1.3.

0.1.3.

Taikymo sritis

1.1.4.

0.1.4.

Atskirti pavojų ir rizikas

1.2.

0.2.

Supratimas apie bendruosius apribojimus

1.2.1.

0.2.1.

Draudžiamųjų pavojingųjų krovinių vežimas

1.2.2.

0.2.2.

Atpažinti potencialiai pavojingus paslėptus pavojinguosius krovinius

1.2.3.

0.2.3.

Susipažinti su keleivių ir pavojingųjų krovinių vežimo nuostatomis

1.3.

0.3.

Identifikuoti skirtingas darbuotojų funkcijas ir jų atsakomybes

1.3.1.

0.3.1.

Paaiškinti individualų ir bendrą tiekimo grandinės suinteresuotų šalių vaidmenį

1.3.2.

0.3.2.

Suprasti valstybių narių ir valstybių narių vežėjų apribojimus

1.4.

0.4.

Suprasti klasifikavimo ir pakavimo svarbą

1.4.1.

0.4.1.

Suprasti bendrąją informaciją apie pavojingųjų krovinių klases ir poklasius

1.4.2.

0.4.2.

Suprasti bendruosius pakavimo grupių principus

1.4.3.

0.4.3.

Įvertinti pavojinguosius krovinius su daugiau nei vienu pavojingumu

1.5.

0.5.

Suprasti pavojaus žymėjimą / ženklinimą ir dokumentaciją

1.5.1.

0.5.1.

Suprasti bendruosius žymėjimo reikalavimus

1.5.2.

0.5.2.

Suprasti bendruosius ženklinimo reikalavimus

1.5.3.

0.5.3.

Nustatyti būtinus pavojingųjų krovinių vežimo dokumentus

1.6.

0.6.

Susipažinimas su pagrindiniais reagavimo į esamą pavojų būdais

1.6.1.

0.6.1.

Susipažinimas su bendrosiomis avarinėmis procedūromis

1.6.2.

0.6.2.

Suprasti darbdavio reagavimo į avarines situacijas reikalavimus

2.

5.

Keleivių ir įgulos narių bagažo priėmimas

2.1.

5.2.

Bagažo priėmimas

2.1.1.

5.2.1.

Taikyti nustatytus oro vežėjo reikalavimus

2.1.2.

5.2.2.

Patikrinti keleivių bagažo reikalavimus

2.1.3.

5.2.3.

Kapitono informavimas (jeigu tai būtina)

3.

6.

Krovinių ir bagažo transportavimas

3.1.

6.2.

Pavojingųjų krovinių tvarkymas prieš skrydį ir skrydžio metu

3.1.1.

6.2.1.

Nustatyti, ar bagaže yra neleistinų pavojingųjų krovinių

3.1.2.

6.2.2.

Tinkamas NOTOC supratimas

3.1.3.

6.2.3.

Tinkamų procedūrų taikymas avarijos atveju

3.1.4.

6.2.4.

Skrydžių operatorių / skrydžių dispečerių / oro eismo kontrolės operatorių informavimas apie nelaimę

3.1.5.

6.2.5.

Avarinių tarnybų informavimas apie orlaivyje esančius pavojinguosius krovinius nelaimės atveju

4.

7.

Saugos duomenų rinkimas

4.1.

7.1.

Pranešimas apie avarijas, susijusias su pavojingaisiais kroviniais

4.2.

7.2.

Pranešimas apie incidentus, susijusius su pavojingaisiais kroviniais

4.3.

7.3.

Pranešimas apie nedeklaruotus arba netinkamai deklaruotus pavojinguosius krovinius

4.4.

7.4.

Pranešimas apie įvykius, susijusius su pavojingaisiais kroviniais

 

J lentelė.

Asmenys, atsakingi už keleivių ir įgulos narių bagažo, krovinių ir pašto patikrą (skenavimą)

Nr.

IATA DGR ir ICAO dok. Nr. 10147 naudojama numeracija

Užduotys

1.

0.

Pavojingųjų krovinių vežimo oro transportu pagrindai

1.1.

0.1.

Pavojingųjų krovinių vežimo oro transportu pritaikomumas

1.1.1.

0.1.1.

Sąvokų supratimas

1.1.2.

0.1.2.

Teisės aktai (tarptautiniai ir nacionaliniai)

1.1.3.

0.1.3.

Taikymo sritis

1.1.4.

0.1.4.

Atskirti pavojų ir rizikas

1.2.

0.2

Supratimas apie bendruosius apribojimus

1.2.1.

0.2.1.

Draudžiamųjų pavojingųjų krovinių vežimas

1.2.2.

0.2.2.

Atpažinti potencialiai pavojingus paslėptus pavojinguosius krovinius

1.2.3.

0.2.3.

Susipažinti su keleivių ir pavojingųjų krovinių vežimo nuostatomis

1.3.

0.3

Identifikuoti skirtingas darbuotojų funkcijas ir jų atsakomybes

1.3.1.

0.3.1.

Paaiškinti individualų ir bendrą tiekimo grandinės suinteresuotų šalių vaidmenį

1.3.2.

0.3.2.

Suprasti valstybių narių ir valstybių narių vežėjų apribojimus

1.4.

0.4.

Suprasti klasifikavimo ir pakavimo svarbą

1.4.1.

0.4.1.

Suprasti bendrąją informaciją apie pavojingųjų krovinių klases ir poklasius

1.4.2.

0.4.2.

Suprasti bendruosius pakavimo grupių principus

1.4.3.

0.4.3.

Įvertinti pavojinguosius krovinius su daugiau nei vienu pavojingumu

1.5.

0.5

Suprasti pavojaus žymėjimą / ženklinimą ir dokumentaciją

1.5.1.

0.5.1.

Suprasti bendruosius žymėjimo reikalavimus

1.5.2.

0.5.2.

Suprasti bendruosius ženklinimo reikalavimus

1.5.3.

0.5.3.

Nustatyti būtinus pavojingųjų krovinių vežimo dokumentus

1.6.

0.6.

Susipažinimas su pagrindiniais reagavimo į esamą pavojų būdais

1.6.1.

0.6.1.

Susipažinimas su bendrosiomis avarinėmis procedūromis

1.6.2.

0.6.2.

Suprasti darbdavio reagavimo į avarines situacijas reikalavimus

2.

3.

Pavojingųjų krovinių apdorojimas / priėmimas

2.1.

3.4.

Krovinių, nepriskirtų pavojingiesiems kroviniams, priėmimas

2.1.1.

3.4.2.

Pakuočių patikra, ar nėra požymių, kad jose yra pavojingųjų krovinių

3.

5.

Keleivių ir įgulos narių bagažo priėmimas

3.1.

5.1.

Bagažo apdorojimas

3.1.1.

5.1.1.

Nustatyti draudžiamuosius pavojinguosius daiktus bagaže

 

_____________________

 

 

part_e7ded32a2e2a4648999ec3aad00d0c70_end


 

Pavojingųjų krovinių vežimo oro transportu mokymų, suteikiančių reikiamas kompetencijas, tvarkos aprašo

2 priedas

 

 

PAVOJINGŲJŲ KROVINIŲ VEŽIMO ORO TRANSPORTU MOKYMO TEMOS PAŠTO PASLAUGŲ TEIKĖJŲ ATITINKAMŲ KATEGORIJŲ DARBUOTOJAMS

 

 

 

 

Temos*

Pašto paslaugų teikėjo darbuotojų kategorijos**

A

B

C

Bendrosios nuostatos

X

X

X

Apribojimai

X

X

X

Bendrieji reikalavimai siuntėjams

X

 

 

Pavojingųjų medžiagų klasifikacija

X

 

 

Pavojingųjų medžiagų sąrašas

X

 

 

Pakavimo reikalavimai

X

 

 

Ženklinimas ir žymėjimas

X

X

X

Pavojingųjų krovinių vežimo dokumentai

X

X

 

Pavojingųjų krovinių, nurodytų Techninių saugaus pavojingųjų krovinių vežimo oru instrukcijų 1 dalies 2.3.2 skyriuje, priėmimo tvarka

X

 

 

Nedeklaruoti pavojingieji kroviniai

X

X

X

Saugojimo ir krovos tvarka

 

 

X

Keleivių ir įgulos vežami pavojingieji kroviniai

X

X

X

Avarinės procedūros

X

X

X

 

* Simbolis X reiškia, kad mokymų tema yra privaloma.

** Darbuotojų kategorijų pavadinimai:

A – pašto paslaugos teikėjo darbuotojai, priimantys pašto siuntas su pavojingaisiais kroviniais.

B – pašto paslaugos teikėjo darbuotojai, tvarkantys pašto siuntas, kuriose nėra pavojingųjų krovinių.

C – pašto paslaugos teikėjo darbuotojai, atsakingi už pašto siuntų paslaugas, saugojimą ir krovimą.

 

__________________________

 

 

part_44e02f09803b4acba532c70c04bce67e_end


 

Pavojingųjų krovinių vežimo oro transportu mokymų, suteikiančių reikiamas kompetencijas, tvarkos aprašo

3 priedas

 

(Prašymo dėl teisės vykdyti mokymus apie pavojinguosius krovinius suteikimo forma)

 

 

(vardas, pavardė)

(adresas)

 

(telefono numeris)

 

(el. paštas)

 

Lietuvos transporto saugos administracijai

 

PRAŠYMAS

DĖL TEISĖS VYKDYTI MOKYMUS APIE PAVOJINGUOSIUS KROVINIUS SUTEIKIMO

 

_____________

(data)

_____________

(vieta)

 

 

Prašau suteikti teisę vykdyti mokymus apie pavojinguosius krovinius:

a) mokyti šių funkcijų ir / ar kategorijų darbuotojus pagal Pavojingųjų krovinių vežimo oro transportu mokymų, suteikiančių reikiamas kompetencijas, tvarkos aprašo 1 priedą (pažymėkite „X“):

 

Asmenis, atsakingus už pavojingųjų krovinių siuntų paruošimą

Asmenis, atsakingus už krovinių, kurie nėra priskiriami pavojingiesiems kroviniams, priėmimą ir tvarkymą

Asmenis, atsakingus už pavojingųjų krovinių priėmimą ir tvarkymą

Asmenis, atsakingus už krovinių tvarkymą sandėliuose, aviacinių konteinerių pakrovimą ir iškrovimą, orlaivio pakrovimą ir iškrovimą

Asmenis, atsakingus už priimamą keleivių ir įgulos narių bagažą, keleivių įlaipinimo zonos koordinavimą ir kitas funkcijas, susijusias su keleiviais oro uoste

Asmenis, atsakingus už orlaivio pakrovimo planavimą

Skrydžio įgulą

Skrydžių planavimo vadybininkus ir skrydžių dispečerius

Orlaivio salono įgulą

Asmenis, atsakingus už keleivių ir įgulos narių bagažo, krovinių ir pašto patikrą (skenavimą)

 

 

 

b) mokyti šių kategorijų pašto paslaugų teikėjų darbuotojus pagal Pavojingųjų krovinių vežimo oro transportu mokymų, suteikiančių reikiamas kompetencijas, tvarkos aprašo 2 priedą (pažymėkite „X“):

A

B

C

 

Pridedami dokumentai (pažymėkite „X“):

Tarptautinės civilinės aviacijos organizacijos (ICAO) arba Tarptautinės oro transporto asociacijos (IATA) mokymo instruktoriaus pažymėjimas arba pedagoginių ir psichologinių žinių kurso baigimo pažymėjimas

Mokymo programa

Mokymo medžiaga

Kompetenciją įrodantis dokumentas / pažymėjimas pagal Pavojingųjų krovinių vežimo oro transportu mokymų, suteikiančių reikiamas kompetencijas, tvarkos aprašo 1 priedo A lentelę

Kiti dokumentai (pvz., įgaliojimas)

 

 

 

 

 

____________

(parašas)

______________

(vardas ir pavardė)

 

 

____________________________

 

 

part_e20f0d9bfc944c99bcc29b8f1dab86e4_end


 

Pavojingųjų krovinių vežimo oro transportu mokymų, suteikiančių reikiamas kompetencijas, tvarkos aprašo

4 priedas

 

 

(Prašymo dėl nuotolinio mokymo priemonių (e. mokymų) pripažinimo forma)

 

 

(vardas, pavardė)

(adresas)

 

(telefono numeris)

 

(el. paštas)

 

Lietuvos transporto saugos administracijai

 

PRAŠYMAS

DĖL NUOTOLINIO MOKYMO PRIEMONIŲ (E. MOKYMŲ) PRIPAŽINIMO

 

_____________

(data)

_____________

(vieta)

 

 

Prašau pripažinti pavojingųjų krovinių vežimo oro transportu nuotolinio mokymo priemones:

a)       mokyti šių funkcijų ir / ar kategorijų darbuotojus pagal Pavojingųjų krovinių vežimo oro transportu mokymų, suteikiančių reikiamas kompetencijas, tvarkos aprašo 1 ir / ar 2 priedą (-us) (pažymėkite „X“):

 

Asmenis, atsakingus už krovinių, kurie nėra priskiriami pavojingiesiems kroviniams, priėmimą ir tvarkymą

Asmenis, atsakingus už pavojingųjų krovinių priėmimą ir tvarkymą

Asmenis, atsakingus už krovinių tvarkymą sandėliuose, aviacinių konteinerių pakrovimą ir iškrovimą, orlaivio pakrovimą ir iškrovimą

Asmenis, atsakingus už priimamą keleivių ir įgulos narių bagažą, keleivių įlaipinimo zonos koordinavimą ir kitas funkcijas, susijusias su keleiviais oro uoste

Asmenis, atsakingus už orlaivio pakrovimo planavimą

Skrydžio įgulą

Skrydžių planavimo vadybininkus ir skrydžių dispečerius

Orlaivio salono įgulą

Asmenis, atsakingus už keleivių ir įgulos narių bagažo, krovinių ir pašto patikrą (skenavimą)

 

b) mokyti šių kategorijų pašto paslaugų teikėjų darbuotojus pagal Pavojingųjų krovinių vežimo oro transportu mokymų, suteikiančių reikiamas kompetencijas, tvarkos aprašo 2 priedą (pažymėkite „X“):

A

B

C

 

 

Pridedami dokumentai (pažymėkite „X“):

Mokymo medžiaga

Nuotolinio mokymo priemonių naudojimo metodika

Prieiga prie nuotolinio mokymo priemonių

Kiti dokumentai (pvz.: įgaliojimas, sutartis su instruktoriumi ir pan.)

 

 

 

 

 

____________

(parašas)

______________

(vardas ir pavardė)

 

 

____________________________

 

part_8fb1fc1288a2477f81712eab54a379dd_end