LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO IR LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRO

2005 M. BIRŽELIO 30 D. ĮSAKYMO NR. V-533/A1-189 „DĖL TEISĖS AKTŲ, SUSIJUSIŲ SU ELEKTRONINIAIS NEDARBINGUMO PAŽYMĖJIMAIS BEI ELEKTRONINIAIS NĖŠTUMO IR GIMDYMO ATOSTOGŲ PAŽYMĖJIMAIS, PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2024 m. gegužės 20 d. Nr. V-573/A1-344

Vilnius

 

1. P a k e i č i a m e Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro ir Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2005 m. birželio 30 d. įsakymą Nr. V-533/A1-189 „Dėl Teisės aktų, susijusių su elektroniniais nedarbingumo pažymėjimais bei elektroniniais nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimais, patvirtinimo“:

1.1. Pakeičiame nurodytu įsakymu patvirtintas Elektroninių nedarbingumo pažymėjimų bei elektroninių nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimų išdavimo taisykles:

1.1.1. Pakeičiame 2 punkto antrąją pastraipą ir ją išdėstome taip:

Elektroninis pažymėjimas yra dokumentas, turintis elektroniniam dokumentui būtinus rekvizitus, suformuotas EPTS sistemoje ir pasirašytas asmens, turinčio teisę išduoti elektroninį pažymėjimą, elektroniniu parašu.“

1.1.2. Pakeičiame 4 punktą ir jį išdėstome taip:

4. Pranešimas apie išduotą nedarbingumo pažymėjimą yra iš EPTS atspausdintas dokumentas, kuriame pateikiama informacija darbdaviui (-iams) apie asmens nedarbingumą, patvirtintas šį pažymėjimą išdavusio asmens spaudu ir parašu arba asmens sveikatos priežiūros įstaigos vadovo įgalioto asmens parašu bei įstaigos antspaudu (spaudu).“

1.1.3. Pakeičiame 5 punktą ir jį išdėstome taip:

5. Pranešimas apie išduotą nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimą yra iš EPTS atspausdintas dokumentas, kuriame pateikiama informacija darbdaviui (-iams) apie išduotą elektroninį nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimą, patvirtintas šį pažymėjimą išdavusio asmens spaudu ir parašu arba asmens sveikatos priežiūros įstaigos vadovo įgalioto asmens parašu bei įstaigos antspaudu (spaudu).“

1.1.4. Pakeičiame 6 punktą ir jį išdėstome taip:

6. Elektroninius pažymėjimus gali išduoti tik asmens sveikatos priežiūros įstaigų, sudariusių sutartis dėl teisės išduoti elektroninius pažymėjimus (toliau – Sutartis) su Fondo valdybos teritoriniais skyriais, asmenis gydantys gydytojai, gydytojų konsultacinės komisijos (toliau – GKK) pirmininkas ar slaugytojai (bendrosios arba išplėstinės praktikos) šių Taisyklių 61 punkte nustatytais atvejais bei akušeriai šių Taisyklių 62 punkte nustatytais atvejais.“

1.1.5. Papildome 61 punktu:

61. Slaugytojai (bendrosios arba išplėstinės praktikos) elektroninius nedarbingumo pažymėjimus dėl ligos ar šeimos nario slaugos arba priežiūros gali išduoti COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) ar gripo atvejais, šias ligas diagnozavus pagal tyrimų ir (ar) testų, nurodytų Lietuvos medicinos normoje MN 28:2019 „Bendrosios praktikos slaugytojas“, patvirtintoje Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. birželio 8 d. įsakymu Nr. V-591 „Dėl Lietuvos medicinos normos MN 28:2019 „Bendrosios praktikos slaugytojas“ patvirtinimo“, teigiamą rezultatą, bet ne ilgiau kaip 7 kalendorinėms dienoms, pagrįsdami jų išdavimą šių Taisyklių 10 punkte nustatyta tvarka bei supažindindami asmenį su elgesio taisyklėmis nedarbingumo metu šių Taisyklių 49 punkte nustatyta tvarka. Jei sergančio asmens sveikatos būklė negerėja, toliau jo sveikatos būklės bei darbingumo vertinimą atlieka asmenį gydantis gydytojas.“

1.1.6. Papildome 62 punktu:

62. Akušeriai elektroninius nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimus gali išduoti šių Taisyklių 66 punkte nustatytais atvejais.“

1.1.7. Papildome 63 punktu:

63. Elektroninius pažymėjimus išduodant slaugytojams (bendrosios arba išplėstinės praktikos) bei akušeriams, šių Taisyklių nuostatos taikomos tiek, kiek jos nenustato kitokių nei šių Taisyklių 61 ir 62 punktuose nurodytų elektroninių pažymėjimų išdavimo sąlygų.“

1.1.8. Pakeičiame 25 punktą ir jį išdėstome taip:

25. Asmenims, gydomiems ambulatorinės reabilitacijos paslaugas teikiančiose asmens sveikatos priežiūros įstaigose, elektroninius pažymėjimus šių Taisyklių 21 punkte nustatyta tvarka išduoda ar tęsia šių įstaigų asmenį gydantys gydytojai, gavę galiojantį ambulatorinėms reabilitacijos paslaugoms siųsti teisę turinčio gydytojo siuntimą. Asmenį pripažinus laikinai nedarbingu pradinės ambulatorinės reabilitacijos paslaugų teikimo laikotarpiu, nedarbingumo pažymėjimą gali išduoti jį gydantis gydytojas šios paslaugos teikimo laikotarpiu.“

1.1.9. Pakeičiame 36 punktą ir jį išdėstome taip:

36. Asmenys, kurių darbingumas yra sutrikęs ir panaudotos visos galimos medicininės priemonės bei jų sveikatos būklė atitinka bent vieną iš Bazinio dalyvumo kriterijų, nustatytų Dalyvumo lygio nustatymo kriterijų ir tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos  ministro 2005 m. kovo 21 d. įsakymu Nr. A1-78/V-179 „Dėl Dalyvumo lygio nustatymo kriterijų ir tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Dalyvumo lygio nustatymo kriterijų ir tvarkos aprašas), 1 priede, GKK siunčiami dalyvumo lygiui nustatyti į Asmens su negalia teisių apsaugos agentūrą (išskyrus šių Taisyklių 37 punkte numatytą atvejį) ne vėliau kaip po:

36.1. 122 kalendorinių dienų, jeigu darbingumas buvo sutrikęs nepertraukiamai;

36.2. 153 kalendorinių dienų, jeigu darbingumas buvo sutrikęs su pertraukomis per paskutinius 12 mėnesių (neįskaitant nėštumo komplikacijų);

36.3. 182 kalendorinių dienų, jeigu darbingumas buvo sutrikęs nepertraukiamai sergant tuberkulioze;

36.4. 244 kalendorinių dienų, jeigu darbingumas buvo sutrikęs su pertraukomis per paskutinius 12 mėnesių sergant tuberkulioze.

1.1.10. Papildome 361 punktu:

361. Asmenį gydantis gydytojas, nustatęs diagnozę ir atsižvelgęs į tai, kad po asmeniui taikyto gydymo ir (ar) medicinos priemonių panaudojimo yra išlikę dalyvumui įtaką darančios ligos, traumos ir patologinės būklės ir su tuo susiję organizmo funkcijų sutrikimai, iki asmens laikinojo nedarbingumo terminų, nurodytų šių Taisyklių 36.1–36.4 papunkčiuose, parengia Dalyvumo lygio nustatymo kriterijų ir tvarkos aprašo 8 ir (ar) 9 punktuose nurodytus dokumentus.

Siunčiant į Asmens su negalia teisių apsaugos agentūrą elektroninį pažymėjimą išduoda GKK pirmininkas šiose Taisyklėse nustatyta tvarka ir terminais.“

1.1.11. Pakeičiame 51.6 papunktį ir jį išdėstome taip:

51.6. dirba (-o), kontaktiniu būdu mokosi (-ėsi), keliauja (-iavo), dalyvauja (-avo) kultūros, sporto, pramoginiuose ar kituose renginiuose;“.

1.1.12. Pakeičiame 55 punkto trečiąją pastraipą ir ją išdėstome taip:

Šeimos nariais laikomi: sutuoktinis, vaikas (įvaikis), motina (įmotė), tėvas (įtėvis). Sergančiam vaikui slaugyti pažymėjimas gali būti išduodamas ir senelei (seneliui), budinčiam globotojui, nuolatiniam globotojui, globėjui bei vaiką laikinai prižiūrinčiam asmeniui, kai vaikui nustatyta laikinoji priežiūra pas fizinius asmenis ar jis laikinai apgyvendintas pas fizinius asmenis (toliau – laikinai prižiūrintis asmuo), o šių Taisyklių 57.2 ir 57.5 papunkčiuose numatytais atvejais – ir rūpintojui, jeigu šie asmenys pripažinti globėju, budinčiu globotoju, nuolatiniu globotoju, vaiką laikinai prižiūrinčiu asmeniu ar rūpintoju ir pateikė dokumentus, patvirtinančius globos (rūpybos), laikinosios priežiūros ar laikino apgyvendinimo nustatymą, budinčio globotojo ar nuolatinio globotojo statuso suteikimą.“

1.1.13. Pakeičiame 66 punktą ir jį išdėstome taip:

66. Elektroniniai nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimai 126 kalendorinėms dienoms (70 kalendorinių dienų iki gimdymo ir 56 kalendorinėms dienoms po gimdymo) išduodami moterims, suėjus 30 ir daugiau nėštumo savaičių.“

1.1.14. Papildome 661 punktu:

661. Jei, išdavus nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimą 126 kalendorinėms dienoms, moteris dėl išmokos į Fondo valdybos teritorinį skyrių nesikreipė arba priimtas neigiamas Fondo valdybos teritorinio skyriaus sprendimas dėl išmokos skyrimo, arba moteris šios išmokos atsisakė, moters prašymu nėštumo metu moterį prižiūrintis gydytojas gali išduoti naują pažymėjimą dėl to paties nėštumo.“

1.1.15. Papildome 662 punktu:

662. Jei nėščia moteris iki gimdymo į asmens sveikatos priežiūros įstaigą dėl šio pažymėjimo išdavimo, suėjus 30 ir daugiau nėštumo savaičių, nesikreipė ar pažymėjimo atsisakė, gimdymą priėmusios asmens sveikatos priežiūros įstaigos gydytojas elektroninį nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimą gali išduoti 56 kalendorinėms dienoms po gimdymo. Tokiu atveju pažymėjime nurodoma gimdymo data.“

1.1.16. Pakeičiame 743 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstome taip:

743. Ekstremaliosios situacijos ir (ar) karantino laikotarpiu asmens sveikatos priežiūros įstaigos gydytojai prie šios įstaigos prirašytam asmeniui, jeigu jis turėjo sąlytį su COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) sergančiu asmeniu ir jam dėl darbo organizavimo ypatumų nėra galimybės sulygto darbo dirbti nuotoliniu būdu ar darbdavys jam nepaskelbė prastovos Darbo kodekso 47 straipsnio 1 dalies 2 punkte nustatytu atveju, arba vaiko iki 8 metų, kol jis nepradėtas ugdyti pagal pradinio ugdymo programą, ar pagal pradinio ugdymo programą ugdomo vaiko, ar pagal formaliojo švietimo programą besimokančio asmens su negalia iki 24 metų (toliau kartu – vaikas ar asmuo su negalia iki 24 metų), motinai (įmotei), tėvui (įtėviui), senelei (seneliui), budinčiam globotojui, nuolatiniam globotojui, globėjui arba vaiką ar asmenį su negalia iki 24 metų laikinai prižiūrinčiam asmeniui, jeigu vaikas ar asmuo su negalia iki 24 metų turėjo sąlytį su COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) sergančiu asmeniu, nuotoliniu būdu nuotolinės konsultacijos metu išduoda elektroninį nedarbingumo pažymėjimą iki planuojamos tyrimo esamai COVID-19 ligai (koronaviruso infekcijai) nustatyti SARS-CoV-2 (2019-nCoV) RNR nustatymo tikralaikės polimerazės grandininės reakcijos metodu (toliau – PGR tyrimas) rezultatų gavimo dienos, bet ne ilgiau kaip 4 kalendorinėms dienoms, nurodant TLK-10-AM kodą Z03.8 „Stebėjimas dėl kitų įtariamų ligų ir būklių“ ir iš nedarbingumo priežasčių klasifikatoriaus pasirenkama priežastis „Epideminė situacija“, šiais atvejais:“.

1.1.17. Pakeičiame 76 punktą ir jį išdėstome taip:

76. Už Lietuvos Respublikos ribų išduotus apdraustųjų asmenų laikinąjį nedarbingumą ir nėštumą ar gimdymą patvirtinančius dokumentus į elektroninius pažymėjimus keičia Fondo valdybos teritorinių skyrių vyriausieji specialistai (nedarbingumo kontrolei), gavę medicinos dokumentų originalus. Tais atvejais, kai sergantis asmuo dėl sunkios būklės ar dėl gydymo stacionare negali pateikti medicinos dokumentų originalų, juos turi teisę pateikti sergančio asmens įgaliotas atstovas, šeimos narys ar jo darbdavys. Į elektroninius pažymėjimus Fondo valdybos teritorinių skyrių vyriausieji specialistai (nedarbingumo kontrolei) taip pat keičia Fondo valdybos teritoriniame skyriuje per Elektroninių socialinės apsaugos informacijos mainų sistemą (EESSI) gautus struktūrizuotus elektroninius dokumentus (SED) su pridedamais dokumentais, patvirtinančiais apdraustųjų asmenų laikinąjį nedarbingumą ar nėštumą ir gimdymą kitoje Europos Sąjungos valstybėje narėje, Europos Ekonominės Erdvės valstybėje, Šveicarijos Konfederacijoje ar Jungtinės Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystėje.“

1.1.18. Papildome 761 punktu:

761. Tuo atveju, kai laikino buvimo už Lietuvos Respublikos ribų metu sergančiam apdraustojo asmens šeimos nariui gydančio gydytojo nurodymu buvo būtina slauga, nedarbingumo pažymėjimą pagal pateiktus sergančio šeimos nario medicinos dokumentų originalus išduoda Fondo valdybos teritorinių skyrių vyriausieji specialistai (nedarbingumo kontrolei) vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos gyventojų registro duomenimis. Išduodant nedarbingumo pažymėjimą sergančiam šeimos nariui slaugyti, mutatis mutandis taikomos šių Taisyklių 55 ir 56–60 punktų nuostatos.“

1.1.19. Pakeičiame 89.4 papunktį ir jį išdėstome taip:

89.4. elektroninio pažymėjimo išdavimo data, asmens vardas, pavardė, asmens, išdavusio elektroninį pažymėjimą, vardas, pavardė ir spaudo numeris užpildomi automatiškai;“.

1.1.20. Pakeičiame 96 punktą ir jį išdėstome taip:

96. Suvedus visus reikiamus duomenis, suformuojamas elektroninis pažymėjimas. EPTS suformuotas elektroninis pažymėjimas asmeniui, turinčiam teisę išduoti elektroninį pažymėjimą, pasirašius elektroniniu parašu automatiškai nusiunčiamas į Fondo valdybos teritorinį skyrių.“

1.2. Pakeičiame nurodytu įsakymu patvirtintą Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos teritorinių skyrių išduodamų elektroninių nedarbingumo pažymėjimų išdavimo dėl epideminės situacijos tvarkos aprašą:

1.2.1. Pakeičiame 16.1 papunktį ir jį išdėstome taip:

16.1. tvarkos aprašo 6.1.1, 6.1.2 ir 6.2 papunkčiuose nustatytais atvejais – vaiko ar asmens su negalia iki 24 metų motinai (tėvui), įmotei (įtėviui), senelei (seneliui), budinčiam globotojui, nuolatiniam globotojui, globėjui arba vaiką ar asmenį su negalia iki 24 metų laikinai prižiūrinčiam asmeniui, kai vaikui ar asmeniui su negalia iki 24 metų nustatyta laikinoji priežiūra pas fizinius asmenis ar jis laikinai apgyvendintas pas fizinius asmenis (toliau – vaiką ar asmenį su negalia iki 24 metų laikinai prižiūrintis asmuo);“.

1.2.2. Pakeičiame 21 punktą ir jį išdėstome taip:

21. Ekstremaliosios situacijos ir (ar) karantino laikotarpiu NVSC, išskyrus Taisyklių 743 punkte nurodytais atvejais, vaiko ar asmens su negalia iki 24 metų motinai (įmotei), tėvui (įtėviui), budinčiam globotojui, nuolatiniam globotojui, globėjui arba vaiką ar asmenį su negalia iki 24 metų laikinai prižiūrinčiam asmeniui arba senelei (seneliui) išduoda nedarbingumo pažymėjimą vaikui ar asmeniui su negalia iki 24 metų prižiūrėti vaiko ar asmens su negalia iki 24 metų privalomos izoliacijos laikotarpiui, bet ne ilgiau kaip 14 kalendorinių dienų, skaičiuojant nuo vaiko ar asmens su negalia iki 24 metų atvykimo iš užsienio šalies į Lietuvos Respubliką dienos arba nuo paskutinės jo turėto sąlyčio su COVID‑19 liga (koronaviruso infekcija) sergančiu asmeniu dienos, jeigu vaikas ar asmuo su negalia iki 24 metų lankėsi užsienio šalyje (-se) be motinos (įmotės), tėvo (įtėvio), budinčio globotojo, nuolatinio globotojo, globėjo arba vaiką ar asmenį su negalia iki 24 metų laikinai prižiūrinčio asmens ir dėl jo lankymosi atitinkamoje (-se) užsienio šalyje (-se) jam taikoma privaloma izoliacija arba jis turėjo sąlytį su COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) sergančiu asmeniu. Išduodant nedarbingumo pažymėjimą šiame punkte nustatytais atvejais, nurodomas TLK-10-AM kodas Z29.0 „Izoliacija“ ir iš nedarbingumo priežasčių klasifikatoriaus pasirenkama priežastis „Epideminė situacija“.“

1.3. Pakeičiame nurodytu įsakymu patvirtintą Elektroninio nedarbingumo pažymėjimo formą ir ją išdėstome nauja redakcija (pridedama).

1.4. Pakeičiame nurodytu įsakymu patvirtintą Pranešimo apie išduotą nedarbingumo pažymėjimą formą ir ją išdėstome nauja redakcija (pridedama).

1.5. Pakeičiame nurodytu įsakymu patvirtintą Elektroninio nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimo formą ir ją išdėstome nauja redakcija (pridedama).

1.6. Pakeičiame nurodytu įsakymu patvirtintą Pranešimo apie išduotą nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimą formą ir ją išdėstome nauja redakcija (pridedama).

2. N u s t a t o m e, kad šis įsakymas, išskyrus šio įsakymo 1.1.8–1.1.11, 1.1.17 ir 1.1.18 papunkčius, įsigalioja 2024 m. liepos 1 d.

 

 

 

Sveikatos apsaugos ministras                                                                                      Arūnas Dulkys

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė                                                                    Monika Navickienė