ŠIAULIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL ŠIAULIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBOS 2022 M. SAUSIO 25 D. SPRENDIMO NR. T-24 „DĖL ŠIAULIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ APSAUGOS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2023 m. gegužės 9 d. Nr. T-151

Šiauliai

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 6 straipsnio 26 punktu, 15 straipsnio 4 dalimi, Lietuvos Respublikos želdynų įstatymo 5 straipsnio 1 dalies, 1 punktu, Šiaulių rajono savivaldybės taryba nusprendžia:

Pakeisti Šiaulių rajono savivaldybės želdynų ir želdinių apsaugos taisyklių, patvirtintų Šiaulių rajono savivaldybės tarybos 2022 m. sausio 25 d. sprendimu Nr. T-24 „Dėl Šiaulių rajono savivaldybės želdynų ir želdinių apsaugos taisyklių patvirtinimo“, II, III, IV, V ir VI skyrius ir juos išdėstyti nauja redakcija:

 

II SKYRIUS

BENDRIEJI ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ APSAUGOS IR TVARKYMO PRINCIPAI

 

8. Pagrindiniai želdynų, želdinių apsaugos, kūrimo bei tvarkymo principai nustatyti Želdynų įstatyme.

9. Už Savivaldybės želdinių išsaugojimą, tinkamą jų priežiūrą ir tvarkymą atsako visų nuosavybės formų įmonės, įstaigos, organizacijos, privačių valdų savininkai ir valdytojai.

10. Želdynų sistemos ar jos dalių ribos numatomos, saugomi ir saugotini želdiniai gali būti pažymimi, sprendiniai dėl atskirųjų ir priklausomųjų želdynų gali būti nustatomi šiuose teritorijų planavimo dokumentuose: Šiaulių rajono savivaldybės teritorijos bendrajame plane, detaliuosiuose planuose, inžinerinės infrastruktūros vystymo planuose, specialiojo teritorijų planavimo žemėtvarkos dokumentuose (žemėtvarkos schemose, kaimo plėtros žemėtvarkos projektuose), saugomų teritorijų specialiojo teritorijų planavimo dokumentuose, nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos specialiojo teritorijų planavimo dokumentuose.

11. Naujiems viešiesiems atskiriesiems želdynams įrengti ar esamiems viešiesiems atskiriesiems želdynams pertvarkyti privaloma parengti želdyno projektą. Viešųjų atskirųjų želdynų statiniams ir įrenginiams rengiami statinių projektai, kai tokių projektų rengimą numato Lietuvos Respublikos statybos įstatymas.

12. Priklausomųjų želdynų įrengimas ar pertvarkymas numatomas statinių ir įrenginių projektuose, kuriuose būtina įvertinti želdinių inventorizavimo duomenis ir nepriklausomo želdynų ir želdinių eksperto išvadą, kai tokią išvadą parengti būtina pagal šių Taisyklių 60 punktą, vadovaujantis priklausomųjų želdynų normomis, teritorijų planavimo dokumentų sprendiniais, statybą ir teritorijų planavimą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimais.

13. Privatiems želdynams įrengti, prižiūrėti ir tvarkyti želdynų projektų rengti neprivaloma. Įrengiant ir pertvarkant privačius želdynus, veisiant želdinius privačioje žemėje, būtina laikytis želdinių sodinimo minimalių atstumų ir priežiūros reikalavimų, nustatytų Lietuvos Respublikos aplinkos ministro tvirtinamose Želdynų įrengimo ir želdinių veisimo taisyklėse.

14. Nesaugotinus medžius, jų grupes, krūmus, vijoklinius augalus, taip pat vaismedžius ir vaiskrūmius žemės savininkai tvarko savo nuožiūra.

15. Savivaldybės želdynų ir želdinių teritorijose, viešuosiuose želdynuose želdinius, kai nereikalingas Savivaldybės mero sprendimas kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti, tvarko ir prižiūri Savivaldybės administracijos seniūnijos (toliau – Seniūnija)

16. Želdinių, augančių privačiame žemės sklype, šakos negali išsikišti iš už sklypo ribos, jeigu jos trukdo kaimynams, kelia pavojų statiniams, pastatams, saugiam eismui gatvėse. Jei išsikišusias šakas reikia nukirsti, tai atlieka žemės, želdynų ir želdinių savininkai, valdytojai ir naudotojai, kurių sklype auga želdiniai.

17. Valstybinėje ir Savivaldybei priskirtoje žemėje esančių želdynų ir želdinių apsaugą, pertvarkymą ir priežiūrą, želdynų kūrimą ir naujų želdinių veisimą, ataskaitų rengimą ir teikimą organizuoja Savivaldybės administracijos padalinys, atsakingas už šių darbų organizavimą (toliau – Savivaldybės administracija).

18. Siekiama išsaugoti ir tinkamai tvarkyti bei prižiūrėti esamus želdinius jų augimo vietoje, prioritetą teikiant jau susiformavusiems želdynams prižiūrėti ir atnaujinti.

19. Želdynai ir želdiniai turi gerinti aplinkos kokybę, tenkinti visuomenės sveikos gyvensenos ir rekreacijos poreikius, nekelti pavojaus žmonėms, pastatams, saugiam eismui.

20. Želdynus ir želdinius būtina išsaugoti kaip estetiškai, ekologiškai, istoriškai ir kultūriškai svarbius kraštovaizdžio elementus.

21. Prie gatvių, vietinės reikšmės kelių, dviračių ir pėsčiųjų takų, šaligatvių medžiai ir krūmai sodinami, kaip reglamentuoja aplinkos ministro įsakymais patvirtinti statybos techniniai reglamentai, kuriuose yra nurodomi medžių ir krūmų sodinimo atstumai.

22. Savivaldybės administracija organizuoja želdinių priežiūrą vietinės reikšmės viešųjų kelių juostose, sanitarinės apsaugos zonose, išskyrus sanitarinės apsaugos zonas, nustatytas privačioje žemėje, urbanizuotų teritorijų elektros tinklų apsaugos zonose.

23. Saugotinus medžius ir krūmus, augančius ne miško žemėje, galima kirsti, kitaip pašalinti ar intensyviai genėti tik turint Savivaldybės  mero išduotą leidimą ar sprendimą kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti saugotinus želdinius, sumokėjus pagal aplinkos ministro tvirtinamus Želdinių atkuriamosios vertės įkainius apskaičiuotą želdinių atkuriamosios vertės kompensaciją. Be leidimo ar sprendimo šių želdinių kirtimas ar kitoks pertvarkymas laikomas savavališku. Sprendimai priimami ir leidimai išduodami vadovaujantis Želdynų įstatymu ir šiomis Taisyklėmis.

 

III SKYRIUS

ŽELDYNŲ KŪRIMAS, ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ APSAUGA, PRIEŽIŪRA IR TVARKYMAS, ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ INVENTORIZAVIMAS IR BŪKLĖS

STEBĖSENA

 

24.     Želdynų kūrimas apima želdynų planavimo, želdynų projektavimo ir želdynų projekto įgyvendinimo procesus, kurių metu, atsižvelgiant į Želdynų įstatymo 3 straipsnyje nurodytus bendruosius želdynų ir želdinių apsaugos, priežiūros ir tvarkymo, želdynų kūrimo ir želdinių veisimo principus, formuojami nauji arba pertvarkomi esami želdynai.

25. Medžius ir krūmus veisti draudžiama:

25.1. vietose, kuriose Specialiosiose žemės naudojimo sąlygose įrašytas draudimas sodinti medžius ar krūmus;

25.2. valstybinėje žemėje, nesuderinus su  Seniūnija  arba tos žemės valdytoju, naudotoju ar neturint įgaliojimų tame žemės plote tvarkyti želdinius;

25.3. kapavietėse ir kapinėse nesuderinus su Seniūnija, išskyrus krūmus iki 1 m aukščio.

26. Sodmenų kokybės reikalavimai viešųjų želdynų įrengimui ir želdinių viešosiose erdvėse sodinimui nustatyti Lietuvos Respublikos aplinkos ministro įsakymu.

27. Viešųjų atskirųjų želdynų įrengimas finansuojamas iš Taisyklių 73 punkte nurodytų lėšų.

28.     Už želdynų ir želdinių apsaugą atsako želdynų ir želdinių savininkai ar valdytojai.

29.     Želdinių apsaugos reikalavimai vykdant statybos darbus, įskaitant valstybinės reikšmės kelių ir viešosios geležinkelių infrastruktūros kelių ir jų įrenginių statybos ir remonto darbus, nustatomi aplinkos ministro tvirtinamose Želdinių apsaugos, vykdant statybos darbus, taisyklėse.

30.     Saugomais gamtos paveldo objektais želdiniai ir želdynai skelbiami, prižiūrimi ir tvarkomi vadovaujantis Lietuvos Respublikos saugomų teritorijų įstatymu ir Želdynų įstatymu. Saugomais kultūros paveldo objektais želdynai skelbiami, prižiūrimi ir tvarkomi vadovaujantis Lietuvos Respublikos nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymu ir Želdynų įstatymu.

31. Medžiai ir krūmai, atitinkantys Vyriausybės nustatytus kriterijus dėl augimo vietos, rūšies, matmenų ir būklės, priskiriami saugotiniems želdiniams.

32. Dendrologiškai, ekologiškai, estetiškai vertingi, kultūros paveldui ir kraštovaizdžiui reikšmingi medžiai ir krūmai skelbiami saugotinais želdiniais Savivaldybės tarybos sprendimu. Kriterijus, pagal kuriuos priimtas sprendimas dėl konkrečių želdinių paskelbimo saugotinais, nustato Lietuvos Respublikos aplinkos ministras. Per 20 darbo dienų nuo sprendimo dėl medžių ir krūmų paskelbimo saugotinais želdiniais priėmimo raštu informuojami saugotinais paskelbtų želdinių savininkai ir valdytojai. Informacija apie sprendimą dėl medžių ir krūmų paskelbimo saugotinais želdiniais, laikantis asmens duomenų apsaugą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų, per 20 darbo dienų nuo sprendimo dėl medžių ir krūmų paskelbimo saugotinais želdiniais priėmimo paskelbiama Savivaldybės interneto svetainėje.

33. Želdynų ir želdinių priežiūros ir tvarkymo darbai vykdomi vadovaujantis:

33.1. Želdynų įstatymo nuostatomis bei šiomis Taisyklėmis;

33.2. želdynų projektais, kai tokius projektus privaloma parengti;

33.3. Lietuvos Respublikos aplinkos ministro įsakymu patvirtintomis Medžių ir krūmų, vandens telkinių, esančių želdynuose, priežiūros taisyklėmis;

33.4. Želdynų statiniai ir įrenginiai prižiūrimi ir tvarkomi vadovaujantis statinių projektais ir (ar) tokių objektų priežiūrą ir tvarkymą reglamentuojančiais teisės aktais.

34. Viešieji atskirieji želdynai tvarkomi ir prižiūrimi pagal želdynų projektus, išskyrus šiuos želdinių priežiūros ir tvarkymo darbus: kasmetinį medžių ir krūmų genėjimą, nudžiūvusių, pavojų gyventojams, jų turtui, statiniams ar eismo saugumui keliančių, invazinių medžių ir krūmų kirtimą, medžių ir krūmų atžalų pašalinimą, tręšimą, želdynų statinių ir įrenginių tvarkymą ir kitus želdynų ir želdinių priežiūros darbus, skirtus gerai fizinei ir estetinei želdyno būklei palaikyti.

35. Viešųjų želdynų ir želdinių priežiūros ir tvarkymo metu turi būti išsaugoti augantys sveiki, gyvybingi, estetiniu ir ekologiniu požiūriu vertingi, perspektyvūs augalai – dar nepasiekę gamtinės brandos ar ją pasiekę, tačiau nekeliantys nei fizinio, nei ligų ar kenkėjų židinių susidarymo pavojaus aplinkai.

36. Draudžiama kirsti, kitaip iš augimo vietos pašalinti ar intensyviai genėti saugotinus medžius viešuosiuose želdynuose ir viešuosius želdinius nuo kovo 15 dienos iki rugpjūčio 1 dienos išskyrus atvejus, kai jie kelia pavojų gyventojams, jų turtui, statiniams, eismo ar skrydžių saugumui, taip pat kai tai būtina remontuojant, rekonstruojant ar tiesiant naują valstybinės reikšmės kelią, įgyvendinant ypatingos valstybinės svarbos projektus.

37. Želdynai ir želdiniai nuo ligų ir kenkėjų saugomi vadovaujantis Lietuvos Respublikos aplinkos ministro patvirtintomis Želdynų ir želdinių sanitarinės apsaugos taisyklėmis.

38. Valstybinės reikšmės parkų, kitų viešųjų želdynų, viešųjų ir konfesinių kapinių, gatvių želdinių priežiūrą ir tvarkymą, kitoje negu privačioje žemėje augančių saugotinų želdinių genėjimą gali atlikti tik Želdynų įstatyme numatytą kvalifikaciją turintys želdynų ir želdinių priežiūros ir tvarkymo specialistai.

39.     Želdinius, kurie auga viešosios geležinkelių infrastruktūros kelių ir jų įrenginių, geležinkelio želdinių apsaugos zonose, tvarko ir naujus želdinius šiose zonose veisia viešosios geležinkelių infrastruktūros valdytojas. Želdinius, kurie auga privažiuojamųjų geležinkelio kelių ir jų įrenginių apsaugos zonose, saugo ir tvarko privažiuojamųjų geležinkelio kelių savininkas ar valdytojas.

40.     Valstybinės reikšmės automobilių kelių želdiniai prižiūrimi ir tvarkomi vadovaujantis Želdynų įstatymu, Lietuvos Respublikos kelių įstatymu ir Vyriausybės patvirtintu Kelių priežiūros tvarkos aprašu.

41.     Želdynų ir želdinių inventorizavimo ir apskaitos tikslas – surinkti, apibendrinti ir Želdynų įstatyme nustatyta tvarka viešinti duomenis apie želdynų ir želdinių rūšinę sudėtį, plotus, želdinių parametrus, būklę, sudaryti sąlygas šiuos duomenis naudoti planuojant ir projektuojant želdynus, planuojant želdinių apsaugą, priežiūrą ir tvarkymą, vertinant želdynų plotų atitiktį teisės aktuose nustatytoms želdynų normoms ir nustatant želdynų ir želdinių būklės pokytį.

42.     Želdynų ir želdinių inventorizavimo darbai ir informacija apie inventorizavimo darbus skelbiama Savivaldybės interneto svetainėje.

43.     Želdynai ir želdiniai inventorizuojami visoje Savivaldybės teritorijoje, neatsižvelgiant į žemės, kurioje jie yra, nuosavybės formą. Želdynai ir želdiniai inventorizuojami surenkant pagrindinius duomenis (želdinio rūšį, želdyno rūšinę sudėtį, plotą) apie neurbanizuotoje teritorijoje esančius želdynus ir želdinius, žaliųjų jungčių želdinius, privačioje žemėje esančius želdynus ir želdinius ir išsamius duomenis (be pagrindinių duomenų, surenkami duomenys apie želdinių kiekį, amžių, aukštį, skersmenį, būklę, tvarkymo priemones) apie viešųjų atskirųjų ir priklausomųjų želdynų, viešųjų ir konfesinių kapinių, kelių, gatvių želdinius, kitus miestų, miestelių ir kaimo gyvenamųjų vietovių viešuosius želdynus ir želdinius. Želdynų ir želdinių inventorizavimo ir apskaitos taisykles tvirtina aplinkos ministras.

44.     Želdynų ir želdinių inventorizavimą gali atlikti asmenys, baigę kraštovaizdžio architektūros, biologijos, ekologijos, gamtinės geografijos, miškininkystės, agronomijos krypties studijas ir įgiję aukštąjį koleginį arba aukštąjį universitetinį išsilavinimą ar turintys tarptautinės arboristikos asociacijos sertifikavimo centro išduotą medžių techninio eksperto ar medžių rizikos vertinimo specialisto sertifikatą, ir turintys ne mažesnę kaip vienų metų patirtį želdynų priežiūros ir tvarkymo srityje. Jeigu inventorizavimas atliekamas nenuotoliniu metodu ir yra būtinybė patekti į teritorijas, kuriose auga želdiniai, želdynus ir želdinius inventorizuojantys specialistai, pateikę asmens dokumentą ir Savivaldybės administracijos išduotą patvirtinimą raštu apie Savivaldybės administracijos pavedimu atliekamus inventorizavimo darbus, turi teisę darbo dienomis šviesiu paros metu įeiti į teritorijas, kuriose auga želdiniai, atlikti inventorizavimo darbus.

 

IV SKYRIUS

LEIDIMŲ IŠDAVIMO IR SPRENDIMŲ PRIĖMIMO IŠDUOTI LEIDIMĄ KIRSTI, KITAIP PAŠALINTI IŠ AUGIMO VIETOS AR INTENSYVIAI GENĖTI SAUGOTINUS ŽELDINIUS TVARKA

 

45. Saugotinus želdinius kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti galima tik turint Savivaldybės mero išduotą Leidimą kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti saugotinus želdinius (toliau – Leidimas) ar vadovaujantis galiojančiu Savivaldybės mero sprendimu išduoti leidimą dėl saugotinų želdinių kirtimo, kitokio pašalinimo iš augimo vietos ar intensyvaus genėjimo (toliau – Sprendimas) ir sumokėjus pagal Lietuvos Respublikos aplinkos ministro tvirtinamus Želdinių atkuriamosios vertės įkainius, kai šalinami Vyriausybės nustatytus kriterijus dėl augimo vietos, rūšies, matmenų ir būklės atitinkantys saugotini želdiniai, arba pagal savivaldybės atstovaujamosios institucijos sprendimu saugotinais paskelbtų želdinių atkuriamosios vertės įkainius, kai šios institucijos sprendimu yra nustatyti didesni šių želdinių atkuriamosios vertės įkainiai ir kai šalinami jos sprendimu saugotinais paskelbti želdiniai, apskaičiuotą želdinių atkuriamosios vertės kompensaciją. Leidimo, Sprendimo, prašymo išduoti leidimą kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti saugotinus želdinius (toliau – Prašymas), prašymo dėl želdinių atkuriamosios vertės dydžio perskaičiavimo formos tvirtinamos ir keičiamos Savivaldybės mero potvarkiu.

451. Prašymų nagrinėjimą, jame nurodytų prašomų kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti saugotinų medžių ir krūmų būklę vietoje, pažymas, kurioje nustatytos želdinių atkuriamosios vertės, Leidimų ir Sprendimų projektų rengimą atlieka Savivaldybės administracija.

46. Saugotinus želdinius kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti be Leidimo ar Sprendimo galima, kai:

46.1. jie auga elektros tinklų, šilumos perdavimo tinklų, magistralinių dujotiekių ir naftotiekių (produktotiekių) apsaugos zonoje ir šiuos darbus atlieka, prieš darbų pradžią apie juos raštu, telefonu, elektroniniu paštu informavę žemės, kurioje auga saugotini želdiniai, savininką ar valdytoją, elektros tinklus, šilumos tinklus, magistralinius dujotiekius ir naftotiekius (produktotiekius) eksploatuojantys asmenys ar jų įgalioti tretieji asmenys;

46.2. šiuos darbus reikia atlikti nedelsiant – dėl gamtinio, eismo ar kito įvykio pakitus saugotinų želdinių būklei, kai dėl to jie kelia pavojų gyventojams, jų turtui, statiniams ar eismo saugumui. Šiuo atveju darbus atlikę asmenys per 3 darbo dienas privalo raštu informuoti Savivaldybės administraciją, nurodydami saugotino želdinio vietą (adresą ar koordinates) ir pateikdami 3 nuotraukas, kuriose būtų užfiksuotas vaizdas prieš atliekant darbus ir iš skirtingų pusių užfiksuotas nukirstas, kitaip pašalintas iš augimo vietos ar intensyviai nugenėtas saugotinas želdinys.

47.     Leidimo išdavimo tvarka:

47.1. privačios žemės sklypo savininkas ketinantis kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti saugotinus želdinius pateikia Savivaldybės merui tinkamai užpildytą Prašymą išduoti leidimą kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti saugotinus želdinius (toliau – Prašymas). Savivaldybės administracija per 20 darbo dienų nuo prašymo gavimo dienos:

47.1.1. patikrina, ar numatomas saugotinų želdinių kirtimas, kitoks pašalinimas iš augimo vietos ar intensyvus genėjimas neprieštarauja Savivaldybės strateginiams plėtros ir veiklos planams, Savivaldybės ir (ar) vietovės lygmens kompleksinio ir specialiojo teritorijų planavimo dokumentams;

47.1.2. esant poreikiui įvertinama prašomų kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti saugotinų medžių ir krūmų būklę vietoje;

47.1.3. sklypo savininkui išduodamas Leidimas dėl želdinių, kuriems taikomi atvejai, kai neskaičiuojama želdinių atkuriamoji vertė arba ji lygi nuliui;

47.1.4. jei želdiniams taikomas skaičiuotinas želdinių atkuriamosios vertės kompensacijos dydis, sklypo savininkui Savivaldybės administracijos atsakingas padalinys išduoda pažymą, kurioje nurodoma kiekvienam želdiniui atskirai paskaičiuotas atkuriamosios vertės kompensacijos dydis bei nurodoma sąskaita, į kurią turi būti sumokėta nurodyta suma;

47.1.5. nuo lėšų už želdinių atkuriamąją vertę gavimo dienos per 5 darbo dienas išduodamas Savivaldybės mero pasirašytas Leidimas sklypo savininkui, kuriame nurodoma želdinių atkuriamosios vertės kompensacijos dydis;

47.1.6. nustačiusi, kad numatomas saugotinų želdinių kirtimas, kitoks pašalinimas iš augimo vietos ar intensyvus genėjimas prieštarauja Savivaldybės strateginiams plėtros ir veiklos planams, Savivaldybės ir (ar) vietovės lygmens kompleksinio ir specialiojo teritorijų planavimo dokumentams, motyvuotai atsisakoma jį išduoti ir apie priimtą sprendimą raštu informuojamas privačios žemės sklypo savininkas.

47.2. Jeigu privačios žemės sklypo savininkas pateikė netinkamai užpildytą Prašymą, per 5 darbo dienas nuo prašymo gavimo dienos informuojamas apie tai privačios žemės sklypo savininkas ir nustatomas 5 darbo dienų terminas patikslintam prašymui pateikti.

47.3. Jeigu per nustatytą terminą pagal tinkamai užpildytą Prašymą Savivaldybės meras neišduoda arba motyvuotai neatsisako jį išduoti, bei nepateikia sklypo savininkui pažymos, kurioje nurodoma privaloma sumokėti paskaičiuota želdinių atkuriamoji vertė, laikoma, kad Leidimas išduotas.

47.4. Leidimas galioja neterminuotai.

47.5. Laikantis asmens duomenų apsaugą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo Leidimo išdavimo dienos Savivaldybės interneto svetainėje paskelbiama informacija apie priimtą sprendimą išduoti Leidimą, nurodant numatomų kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti saugotinų želdinių vietą, rūšį, skaičių, skersmenį bei Leidimo įsigaliojimo ir darbų pradžios datas.

47.6. Leidime numatyti saugotinų želdinių kirtimo, kitokio pašalinimo iš augimo vietos ar intensyvaus genėjimo darbai gali būti pradėti tik suėjus šių Taisyklių 70 punkte numatytam terminui.

48. Sprendimo priėmimo tvarka:

48.1. valstybinės žemės valdytojas ir kiti asmenys, įvardinti Taisyklių 48.9 punkte, pateikia Prašymą Savivaldybės merui dėl leidimo kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti saugotinus medžius ir krūmus (toliau – Prašymas). Savivaldybės administracija per 20 darbo dienų nuo Prašymo gavimo dienos:

48.1.1. patikrina, ar Prašymas yra tinkamai užpildytas, ar numatomas saugotinų želdinių kirtimas, kitoks pašalinimas iš augimo vietos ar intensyvus genėjimas neprieštarauja Savivaldybės strateginiams plėtros ir veiklos planams, Savivaldybės ir (ar) vietovės lygmens kompleksinio ir specialiojo teritorijų planavimo dokumentams; esant poreikiui įvertina prašomų kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti saugotinų medžių ir krūmų būklę vietoje; taip pat šių Taisyklių numatytais atvejais atsižvelgia į Šiaulių rajono želdynų ir želdinių apsaugos, priežiūros ir tvarkymo komisijos (toliau – Komisija) išvadą ir (ar) želdynų ir želdinių būklės ekspertizės išvadą;

48.1.2. priimamas Sprendimas, kuris įsigalioja ne anksčiau kaip po 20 darbo dienų nuo Sprendimo priėmimo dienos;

48.2. ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo Sprendimo priėmimo dienos Savivaldybės interneto svetainėje paskelbiama informacija apie priimtą Sprendimą, nurodant numatomų kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti saugotinų želdinių vietą, rūšį, skaičių, skersmenį, želdinių atkuriamosios vertės kompensacijos dydį, numatomą Leidimo įsigaliojimo datą; darbų pradžios datą;

48.3. kartu su Sprendimu Savivaldybės interneto svetainėje paskelbiama Komisijos išvada ir (ar) želdynų ir želdinių būklės ekspertizės išvada, kai šias išvadas šių Taisyklių numatytais atvejais privaloma gauti ir įvertinti iki Sprendimo priėmimo;

48.4. jeigu iki nurodytos Sprendimo įsigaliojimo dienos Savivaldybės meras gauna rašytinį suinteresuotos visuomenės prašymą atlikti želdynų ir želdinių būklės ekspertizę arba numatytą suinteresuotos visuomenės pranešimą apie jos iniciatyva užsakytą želdynų ir želdinių būklės ekspertizę ir tai patvirtinančius dokumentus, Sprendimo įsigaliojimas atidedamas laikotarpiui, reikalingam želdynų ir želdinių būklės ekspertizei atlikti;

48.5. gavusi želdynų ir želdinių būklės ekspertizės išvadą, Savivaldybės meras per 5 darbo dienas susipažįsta su želdynų ir želdinių būklės ekspertizės išvada ir priima Sprendimą, leidimo nekeisti, pakeisti leidimą, panaikinti leidimą;

48.6. Sprendimas kartu su želdynų ir želdinių būklės ekspertizės išvada paskelbiamas Savivaldybės interneto svetainėje;

48.7. jeigu Savivaldybės meras neatsižvelgė ar atsižvelgė tik iš dalies į Komisijos išvadą ir (ar) želdynų ir želdinių būklės ekspertizės išvadą, Sprendime nurodo tokio sprendimo priežastis ir motyvus;

48.8. Sprendimas galioja neterminuotai. Sprendime numatyti saugotinų želdinių kirtimo, kitokio pašalinimo iš augimo vietos ar intensyvaus genėjimo darbai gali būti pradėti tik suėjus šių Taisyklių 70 punkte numatytam terminui;

48.9 Prašymą leisti kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti saugotinus želdinius, augančius valstybinėje žemėje gali pateikti:

48.9.1. valstybinės žemės valdytojas, nuomininkas, turintis įgaliojimus tvarkyti želdinius;

48.9.2. seniūnija dėl savivaldybės želdynų ir želdinių teritorijoje augančių želdinių;

48.9.3. Savivaldybės valdomos įstaigos, viešosios ir biudžetinės įstaigos, kurių prižiūrimoje teritorijoje auga želdiniai;

48.9.4 projektus vykdantys rangovai, jei pagal projektą numatyti želdinių pertvarkymo sprendiniai;

48.9.5. kapavietę prižiūrintis asmuo dėl kapavietėje augančių saugotinų želdinių.

49. Tais atvejais, kai želdiniai patenka į nekilnojamųjų kultūros paveldo objektų ar vietovių teritorijas ir (ar) regioninio parko teritoriją ir Leidimo išdavimui ar Sprendimo priėmimui nereikalinga šių Taisyklių 56 punkte numatytais atvejais Komisijos išvada, Savivaldybės meras informuoja Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Šiaulių teritorinį skyrių ir (ar) Žemaitijos saugomų teritorijų direkciją išvados pateikimui dėl numatomų genėti ar šalinti želdinių:

49.1. negavus atsakymo per 10 d. d., laikoma, kad prašymui išduoti Leidimą ar Sprendimui priimti pritariama;

49.2. gavus išvadą, kad numatomus kirsti ar genėti želdinius draudžiama naikinti, asmeniui leidimas neišduodamas, apie tai informuojant asmenį Taisyklių 47 ir 48 punktuose nurodyta tvarka;

49.3. jei Leidimo ar Sprendimo išdavimui pritariama ir nurodomos papildomos sąlygos dėl želdinių tvarkymo, jos įrašomos išduodamame Leidime ar Sprendime.

50. Asmuo, kuriam išduotas Savivaldybės mero priimtas Sprendimas, prieš pradėdamas vykdyti saugotinų želdinių, įrašytų  Sprendime, kirtimo ar kitokio pašalinimo iš augimo vietos darbus, prieš tai turi sumokėti jų atkuriamosios vertės kompensaciją, kuri nurodyta šiuose dokumentuose, į  nurodytą sąskaitą.

501. Jei suinteresuotas asmuo pageidauja savivaldybės želdynų ir želdinių teritorijoje augančio saugotino želdinio pašalinimo, kurio būklė nekelia pavojaus gyventojams, jų turtui, statiniams ar eismo saugumui, bei pagal Želdynų įstatymą yra privaloma sumokėti paskaičiuotą želdinio atkuriamosios vertės kompensaciją, pateikia prašymą Seniūnijai, kurios teritorijoje želdiniai auga, bei parašo sutikimą, kuriuo įsipareigoja apmokėti paskaičiuotą saugotino želdinio atkuriamąją vertę į nurodytą sąskaitą, kuri bus nurodyta Savivaldybės mero priimtame Sprendime. Seniūnija, įvertinusi aplinkybes, nusprendžia, ar teikti Prašymą Taisyklių 48 punkte nurodyta tvarka

51. Želdinių atkuriamosios vertės kompensacija neskaičiuojama ir apie tai pažymima Leidime arba Sprendime, kai saugotini želdiniai:

51.1. nebus kertami – Leidimas ar Sprendimas išduotas intensyviam želdinių genėjimui;

51.2. kertami, kitaip pašalinami iš augimo vietos ar intensyviai genimi šių Taisyklių 46 punkte numatytais atvejais;

51.3. yra pažeisti stiebo ir šaknų puvinio arba vabzdžių kenkėjų ar grybinių ligų (išskyrus biologinei įvairovei svarbius želdinius, kurie nekelia pavojaus gyventojams, jų turtui, statiniams ir eismo saugumui);

51.4. yra pasvirę didesniu kaip 45 laipsnių kampu;

51.5. kertami vykdant teritorijų planavimo dokumentuose, viešųjų atskirųjų želdynų projektuose numatytus kraštovaizdžio formavimo kirtimus;

51.6. auga ant piliakalnių, pilkapių;

51.7. auga kapinėse ir ardo paminklus, antkapius, kitus kapinių statinius ar įrenginius;

51.8. gadina pastato pamatus ar kitas jo dalis;

51.9. auga apsaugos zonose, kai tai nesuderinama su šioms apsaugos zonoms Lietuvos Respublikos specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatyme nustatytais apribojimais;

51.10. auga geležinkelio kelių ir jų įrenginių, geležinkelio želdinių apsaugos zonoje;

51.11. auga teritorijoje, kuri naudojama valstybinės reikšmės keliams eksploatuoti;

51.12. auga valstybinės ar vietinės reikšmės kelio juostoje ir dėl blogos būklės kelia grėsmę užvirsti ant kelio;

51.13. nurodyti saugomų teritorijų planavimo, saugomų rūšių ar buveinių apsaugos priemonių įgyvendinimo dokumentuose kaip kertami ar kitaip pašalinami iš augimo vietos;

51.14. auga žemėje, kurioje teisės aktų nustatyta tvarka leidžiama veisti mišką;

51.15. kertami ar kitaip pašalinami iš augimo vietos įgyvendinant krašto apsaugos ar valstybės sienos apsaugos tikslus.

 

V SKYRIUS

ŽELDINIŲ ATKURIAMOSIOS VERTĖS KOMPENSACIJOS DYDŽIO PERSKAIČIAVIMO NAGRINĖJIMO IR SUMOKĖTOS ŽELDINIŲ ATKURIAMOSIOS VERTĖS KOMPENSACIJOS GRĄŽINIMO TVARKA

 

52. Asmuo turi teisę susigrąžinti dalį ar visą sumokėtą želdinių atkuriamosios vertės kompensaciją, kai:

52.1. Leidimo galiojimas panaikinamas Želdynų įstatymo 13 straipsnio 7 dalyje numatytais atvejais;

52.2. želdinį nukirtus ar kitaip pašalinus iš augimo vietos paaiškėja, kad išduotame Leidime nurodytas želdinių atkuriamosios vertės kompensacijos dydis yra netikslus arba neturėjo būti skaičiuojamas.

53. Asmuo pateikia nustatytos formos prašymą dėl želdinių atkuriamosios vertės dydžio perskaičiavimo ir dalies ar visos sumokėtos želdinių atkuriamosios vertės kompensacijos grąžinimo.

54. Savivaldybės meras, gavęs prašymą dėl želdinių atkuriamosios vertės dydžio perskaičiavimo ir dalies ar visos sumokėtos želdinių atkuriamosios vertės kompensacijos grąžinimo, paveda Savivaldybės administracijai per 5 darbo dienas atlikti patikrinimą natūroje. Patikrinimo metu įvertinama nukirstų medžių kelmų ir kamienų būklė, taip pat kitos aplinkybės, turinčios įtakos atkuriamosios želdinių vertės perskaičiavimui. Po patikrinimo surašomas patikrinimo aktas.

55. Prašymas dėl želdinių atkuriamosios vertės kompensacijos perskaičiavimo išnagrinėjamas ir Savivaldybės mero priimamas sprendimas dėl želdinių atkuriamosios vertės kompensacijos permokos grąžinimo per 20 darbo dienų nuo tinkamai užpildyto prašymo gavimo. Želdinių atkuriamosios vertės kompensacijos permoka grąžinama į pareiškėjo nurodytą sąskaitą per 20 darbo dienų nuo sprendimo priėmimo.

 

VI SKYRIUS

SAVIVALDYBĖS ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ APSAUGOS, PRIEŽIŪROS IR TVARKYMO KOMISIJA

 

56.     Komisija – Savivaldybės tarybos sudarytas kolegialus organas, kuris šiame punkte nustatytais atvejais Savivaldybės merui teikia išvadas dėl būtinybės kirsti ar kitaip pašalinti iš augimo vietos želdinius. Komisija išvadas Savivaldybės merui privalo pateikti per 20 darbo dienų.  Komisija savo veikloje vadovaujasi Želdynų įstatymu, šiomis Taisyklėmis ir Komisijos nuostatais. Savivaldybės meras privalo gauti Komisijos išvadą dėl būtinybės kirsti ar kitaip pašalinti iš augimo vietos saugotinus želdinius, kai:

56.1. Savivaldybės želdynų ir želdinių teritorijose arba ne Savivaldybės valdomoje valstybinėje žemėje ketinama kirsti ar kitaip pašalinti iš augimo vietos 10 ar daugiau saugotinų želdinių;

56.2. kirsti ar kitaip pašalinti viešuosiuose atskiruosiuose želdynuose augančius saugotinus želdinius.

57. Komisijos išvados viešai skelbiamos Savivaldybės interneto svetainėje.

58. Savivaldybės taryba tvirtina Komisijos sudėtį ir šios Komisijos nuostatus, kurie nustato Komisijos funkcijas, teises ir pareigas, Komisijos sudarymo, jos darbo organizavimo tvarką.“

Šis sprendimas skelbiamas Teisės aktų registre ir gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

 

 

Savivaldybės meras                                                                                          Česlovas Greičius