NERINGOS SAVIVALDYBĖS TARYBA
SPRENDIMAS
DĖL NERINGOS SAVIVALDYBĖS PAPLŪDIMIŲ IR JŲ MAUDYKLŲ ĮRENGIMO, NAUDOJIMO BEI ELGESIO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO
2017 m. rugpjūčio 24 d. Nr. T1-153
Neringa
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 18 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2017 m. rugpjūčio 2 d. įsakymu Nr. V-931 „Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2007 m. gruodžio 21 d. įsakymo Nr. V-1055 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 92:2007 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“ pakeitimo“, Neringos savivaldybės taryba nusprendžia:
1. Patvirtinti Neringos savivaldybės paplūdimių ir jų maudyklų įrengimo, naudojimo bei elgesio taisykles (pridedama).
2. Panaikinti Neringos savivaldybės tarybos 2012 m. spalio 26 d. sprendimo Nr. T1-192 „Dėl Neringos savivaldybės paplūdimių ir maudyklų įrengimo, naudojimo bei elgesio taisyklių bei saugaus elgesio vandenyje ir ant ledo taisyklių patvirtinimo“ 1 punktą.
PATVIRTINTA
Neringos savivaldybės tarybos
2017 m. rugpjūčio 24 d.
sprendimu Nr. T1-153
NERINGOS SAVIVALDYBĖS PAPLŪDIMIŲ IR JŲ MAUDYKLŲ ĮRENGIMO, NAUDOJIMO IR ELGESIO TAISYKLĖS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Neringos savivaldybės paplūdimių ir jų maudyklų įrengimo, naudojimo ir elgesio taisyklės (toliau – Taisyklės) nustato reikalavimus Neringos savivaldybės (toliau – Savivaldybė) paplūdimių ir jų maudyklų įrengimui, naudojimui bei elgesiui juose. Šios Taisyklės privalomos visiems juridiniams ir fiziniams asmenims (toliau – Asmenys), projektuojantiems, įrengiantiems, įteisinantiems bei naudojantiems paplūdimius ir jų maudyklas, institucijoms ir pareigūnams, vykdantiems paplūdimių priežiūrą ir kontrolę, bei lankytojams.
2. Taisyklės parengtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2007 m. gruodžio 21 d. įsakymu patvirtinta Lietuvos higienos norma HN 92:2007 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“.
3. Klausimus, nenumatytus šiose Taisyklėse, reglamentuoja įstatymai, Lietuvos higienos norma HN 92:2007 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“, Savivaldybės tarybos sprendimai, Savivaldybės Administracijos direktoriaus (toliau – Administracijos direktorius) įsakymai, „Mėlynosios vėliavos“ programos reikalavimai paplūdimiams (šioje programoje dalyvaujančių paplūdimių atveju) ir kiti teisės aktai.
4. Šiose taisyklėse vartojamos sąvokos:
4.1. Administravimas – veikla, kurią atlieka institucija, atsakinga už paplūdimių administravimą, pagal įstatymų ir kitų teisės aktų suteiktus įgaliojimus.
4.2. Maudykla – paplūdimio vieta, skirta maudytis dideliam besimaudančių žmonių skaičiui maudymosi sezono metu.
4.3. Maudymosi sezonas – įteisintas laiko tarpas, kurio metu pagal oro sąlygas bei vietinius papročius numatoma daug besimaudančiųjų.
4.4. „Mėlynoji vėliava” – apdovanojimas, suteikiamas tarptautinės nevyriausybinės organizacijos Aplinkosauginio švietimo fondo (Foundation for Environmental Education).
4.5. Paplūdimys – patogus ilsėtis (sportuoti), maudytis smėlio (žvyro, žvirgždo ar kriauklelių) ruožas, esantis aukščiau atabrado nuolaidžiame jūros, ežero ar upės krante, įrengtame laikantis higienos reikalavimų.
4.6. Paplūdimių teritorija turi būti suskirstyta į atskiras ir atitinkamai pažymėtas funkcines zonas, kurios nurodomos matomoje vietoje esančiame informaciniame stende (-uose) ir pažymimos Lietuvos higienos normos „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė” rekomenduojamais informaciniais ženklais:
4.6.1. bendras paplūdimys – paplūdimio dalis, skirta visų lyčių žmonėms, dėvintiems maudymosi kostiumus;
4.6.3. nudistų paplūdimys – paplūdimio dalis, skirta visų lyčių žmonėms, nedėvintiems maudymosi kostiumų ar dėvintiems jų dalį;
4.6.6. sporto zona – paplūdimio dalis su atitinkama įranga, skirta sportiniams žaidimams (tinklinis, badmintonas ir kt.);
4.7. Esant poreikiui, paplūdimius administruojanti įmonė sukuria naujus informacinius ženklus, kuriuos suderina su Savivaldybės administracijos Architektūros skyriumi.
4.8. Suinteresuota visuomenės grupė – tai visuomenė, kuriai daro įtaką arba gali daryti įtaką aplinkosaugos srityje priimami sprendimai arba kuri yra suinteresuota sprendimų priėmimo procesu. Nevyriausybinės organizacijos, padedančios spręsti aplinkosaugos problemas ir veikiančios pagal nacionalinių įstatymų reikalavimus, laikomos suinteresuotomis organizacijomis.
4.9. Tarša – tai mikrobiologinio užterštumo arba teršiančių cheminių medžiagų ar atliekų buvimas, turintis įtakos maudyklos vandens kokybei ir keliantis grėsmę besimaudančių sveikatai.
II. PAPLŪDIMIŲ IR MAUDYKLŲ ĮRENGIMAS IR NAUDOJIMAS
5. Teritorijos naujiems paplūdimiams rengti numatomos nustatyta tvarka parengtuose ir patvirtintuose teritorijų planavimo dokumentuose.
6. Paplūdimių ir pajūrio užkopės statiniai projektuojami ir statomi vadovaujantis įstatymais, kitais teisės aktais ir nustatyta tvarka parengtais ir patvirtintais teritorijų planavimo dokumentais.
8. Paplūdimius įrengia, tvarko ir prižiūri, užtikrina poilsiautojų saugą ir paplūdimių sanitarijos reikalavimus, organizuoja maudyklų vandens kokybės stebėseną, teikia informaciją visuomenei apie jos rezultatus valstybės, Savivaldybės ar privačios įmonės (bendrovės), kurioms paplūdimiai ir jų maudyklos priskiriami eksploatuoti teisės aktų nustatyta tvarka.
9. Prieš kiekvieną maudymosi sezoną Savivaldybės paplūdimius iki kovo 24 d. įteisina Administracijos direktorius savo įsakymu, kuriame nurodoma maudymosi sezono pradžia ir pabaiga, kai dirba gelbėjimo tarnybos ir jų darbo laikas, patvirtinamas maudyklų vandens stebėsenos kalendorinis grafikas.
10. Savivaldybės administracijos direktorius prieš pasirašydamas įsakymą dėl numatomų stebėti maudyklų, ne vėliau kaip prieš 30 darbo dienų informuoja suinteresuotą visuomenės grupę Savivaldybės interneto svetainėje, nurodydamas kam, kokiu adresu, iki kada ir kokiu būdu suinteresuota visuomenės grupė gali teikti pasiūlymus, pastabas ir nusiskundimus, kuriuos visus išnagrinėja ir į juos atsižvelgdamas pasirašo įsakymą, apie jį informuodamas suinteresuotą visuomenės grupę.
11. Organizuojamiems renginiams paplūdimiuose turi būti išduoti Administracijos direktoriaus leidimai teisės aktų nustatyta tvarka. Tokių renginių metu gali būti įrengiamos laikinos funkcinės zonos.
12. Savivaldybės paplūdimiai Savivaldybės tarybos 2007 m. gruodžio 5 d. sprendimu
Nr. T1-212 „Dėl nerūkymo zonų Neringos savivaldybės teritorijoje patvirtinimo“ yra paskelbti nerūkymo zona. Rūkymo vietas įrengia paplūdimius eksploatuojanti ar administruojanti įmonė. Rūkymo vietų skaičių apsprendžia poilsiautojų tankumas atitinkamoje paplūdimio teritorijoje, bet jos įrengiamos ne rečiau kaip kas 100 m.
13. Poilsiautojams persirengti turi būti pastatomos persirengimo kabinos: viena kabina 50-100 paplūdimio poilsiautojų.
14. Paplūdimiuose turi būti įrengtos gelbėjimo stotys ar postai. Nukentėjusiems asmenims pirmąją medicinos pagalbą suteikia gelbėtojai. Gelbėjimo stočių ir postų personalas priimamas dirbti pasitikrinęs sveikatą ir tinkamai apmokytas Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka.
15. Paplūdimiuose turi būti įrengti tualetai ne arčiau kaip 50 m iki maudyklų, įrengiant patogumus neįgaliems žmonėms. Tualetai turi atitikti Lietuvos higienos normos „Viešieji tualetai“ reikalavimus, turi būti kasdien valomi ir prižiūrimi.
16. Paplūdimiuose ne rečiau kas 25 m bei paplūdimių prieigose ir didelio poilsiautojų susibūrimo vietose pastatomi nerūšiuotų buitinių atliekų konteineriai su dangčiais. Atliekos išvežamos kiekvieną dieną. Konteineriai išvalomi kasdien, vieną kartą per savaitę išplaunami dezinfekuojančiais tirpalais.
18. Paplūdimiuose, skirtuose lankytis su gyvūnais, turi būti įrengtos šiukliadėžės gyvūnų ekskrementams.
19. Poilsiautojams matomoje kiekvieno paplūdimio vietoje įrengiamas informacinis stendas, kuriame nurodoma:
19.1. bendra informacija (maudymosi sezono trukmė, paplūdimių ir maudyklų, gelbėjimo stočių bei postų darbo laikas, sveikatos saugos reikalavimai ir rekomendacijos lankytojams, informacija apie draudimą ir (ar) leidimą lankytis su gyvūnais, oro, vandens temperatūra, kontaktiniai institucijos, atsakingos už paplūdimio ir maudyklos priežiūrą, telefonai);
19.2. informacija, teikiama pagal „Mėlynosios vėliavos” programos reikalavimus (jei tą sezoną „Mėlynoji vėliava” paplūdimiui yra suteikta);
19.3. informacija apie maudyklas (esama maudyklos vandens klasifikacija (puiki, gera, patenkinama, prasta kokybė), maudyklų vandens kokybės tyrimų rezultatai, bendro pobūdžio maudyklos vandens aprašymas ne techniniais terminais, draudžiama arba nerekomenduojama maudytis, dienų skaičius);
20. Prieš maudymosi sezoną visi paplūdimiuose ir pajūrio užkopėje esantys statiniai ir įrengimai (tualetai, persirengimo kabinos, gelbėjimo stotys ir postai) turi būti suremontuoti, dezinfekuoti bei deratizuoti.
21. Kiekvieną dieną paplūdimiai išvalomi. Persirengimo kabinos, tualetai, šiukšliadėžės išvalomi kasdien, vieną kartą savaitėje išplaunami dezinfekuojančiais tirpalais.
22. Paplūdimių viršutinis smėlio sluoksnis išvalomas kasdien bei ne mažiau kaip 0,1 m gylio ne rečiau kaip kartą per savaitę išpurenamas mechaniniu būdu.
23. Paplūdimių dirvožemis negali būti užterštas helmintais ir salmonelėmis. Tuo tikslu prieš sezoną atliekami visų paplūdimių smėlio tyrimai.
III. MAUDYKLŲ ĮRENGIMAS
26. Maudyklų vandens kokybė turi atitikti Lietuvos higienos normos HN 92:2007 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“ reikalavimus. Paplūdimių, dalyvaujančių “Mėlynosios vėliavos” programoje, maudyklų vandens kokybė turi atitikti ir Mėlynosios vėliavos programos vandens kokybės kriterijus.
28. Institucija, eksploatuojanti paplūdimius ir maudyklas, turi užtikrinti, kad maudyklų vandens kokybė būtų periodiškai tikrinama ir vandens kokybės parametrų vertės atitiktų HN 92:2007 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“ nurodytas vertes.
29. Nustačius trumpalaikę taršą, paplūdimius ir maudyklas eksploatuojanti įmonė:
29.1. nedelsdama skelbia informaciją visuomenei apie rekomendaciją nesimaudyti paplūdimyje HN 92:2007 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė” rekomenduojamu įspėjamuoju ženklu su atitinkamu simboliu ir komunikacijos priemonėmis;
30. Išplitus melsvadumbliams bei didiesiems dumbliams ir (arba) jūriniam fitoplanktonui, apie galimai sveikatai keliamą grėsmę paplūdimius ir jų maudyklas eksplatuojanti įmonė nedelsiant skelbia informaciją visuomenei paplūdimyje ir komunikacijos priemonėmis. Nustačius grėsmę sveikatai, laikinai uždraudžiama maudytis, kol grėsmė išnyks. Šių augalų sankaupos pakrantėje pašalinamos.
IV. DRAUDŽIAMA VEIKLA IR ELGESYS PAPLŪDIMIUOSE IR MAUDYKLOSE
31. Savivaldybės įteisintuose paplūdimiuose ir maudyklose draudžiama:
31.2. vartoti alkoholinius gėrimus (įskaitant alų), išskyrus teisės aktų nustatyta tvarka įrengtose viešojo maitinimo įmonėse, turinčiose teisę prekiauti alkoholiniais gėrimais;
31.5. važinėtis automobiliais, motociklais, keturračiais motociklais (išskyrus gelbėtojus ir kontrolę vykdančius pareigūnus), vėjaračiais ir kitomis transporto priemonėmis tam neskirtose paplūdimių zonose;
31.6. plaukioti mažaisiais, sportiniais, pramoginiais laivais, vandens motociklais, banglentėmis, burlentėmis, jėgos aitvarais, vandens dviračiais ir kitomis transporto priemonėmis tam neskirtose paplūdimių maudyklų zonose;
31.7. statyti transporto priemones (automobilius, plaukiojimo priemones, dviračius ir kt.) ne tam skirtose vietose;
31.8. kilti ir leistis oro transporto priemonėmis (skraidyklėmis, parasparniais ir kt.) tam neskirtose paplūdimių zonose;
V. ATSAKOMYBĖ IR KONTROLĖ
32. Taisyklių laikymąsi kontroliuoja Savivaldybės administracija, Nuolatinė savivaldybės švaros ir tvarkos priežiūros komisija, policijos pareigūnai.