LIETUVOS RESPUBLIKOS
GENERALINIS PROKURORAS
ĮSAKYMAS
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS GENERALINIO PROKURORO 2009 M. RUGSĖJO
16 D. ĮSAKYMO NR. I-126 „DĖL REKOMENDACIJŲ DĖL NEPILNAMEČIO LIUDYTOJO IR NUKENTĖJUSIOJO APKLAUSOS PATVIRTINIMO“
PAKEITIMO
2016 m. kovo 10 d. Nr. I-68
Vilnius
1. P a k e i č i u Rekomendacijas dėl nepilnamečio liudytojo ir nukentėjusiojo apklausos, patvirtintas Lietuvos Respublikos generalinio prokuroro 2009 m. rugsėjo 16 d. įsakymu Nr. I-126 „Dėl Rekomendacijų dėl nepilnamečio liudytojo ir nukentėjusiojo apklausos patvirtinimo“:
1.1. išdėstau 7 punktą taip:
„7. Rekomendacijose vartojamos sąvokos:
7.2. Nepilnametis – fizinis asmuo, kuriam proceso veiksmo atlikimo metu nėra suėję aštuoniolika metų. Jeigu dėl fizinio asmens amžiaus kyla abejonių, asmuo laikomas nepilnamečiu iki jo amžiaus nustatymo.
7.3. Specialių apsaugos poreikių vertinimas – ikiteisminio tyrimo veiksmus atliekančio pareigūno ar prokuroro ne vėliau kaip pirmosios nukentėjusiojo apklausos metu atliekamas vertinimas, kurio metu generalinio prokuroro patvirtintų Rekomendacijų dėl nukentėjusiųjų specialių apsaugos poreikių vertinimo nustatyta tvarka nustatomi nukentėjusiojo specialūs apsaugos poreikiai.
1.2. išdėstau 8 punktą taip:
„8. Nepilnamečio liudytojo, nukentėjusiojo apklausoje dalyvaujantys asmenys yra atstovas pagal įstatymą (BPK 53, 54 straipsniai), įgaliotasis atstovas (BPK 55, 56 straipsniai), valstybinės vaiko teisių apsaugos institucijos atstovas arba psichologas (BPK 186 straipsnis).
Nukentėjusiojo apklausoje gali dalyvauti jo pasirinktas lydintis asmuo (BPK 561 straipsnis).“;
1.3. papildau šiuo 81 punktu:
„81. Specialią apsaugos priemonę – lydinčio asmens dalyvavimą – nepilnamečiam nukentėjusiajam rekomenduojama taikyti išimtiniais atvejais, nes nepilnamečio interesus užtikrina atstovas pagal įstatymą, psichologas ar valstybinės vaiko teisių apsaugos institucijos atstovas. Nepilnametį nukentėjusįjį lydinčiu asmeniu negali būti nepilnametis.“;
1.4. išdėstau 13 punktą taip:
„13. Į nepilnamečio liudytojo ar nukentėjusiojo apklausą valstybinės vaiko teisių apsaugos institucijos atstovas arba psichologas kviečiamas visada, kai to prašo proceso dalyviai (BPK 186 straipsnio 5 dalis). Negavus tokių prašymų, klausimą dėl būtinumo apklausoje dalyvauti valstybinės vaiko teisių apsaugos institucijos atstovui arba psichologui išsprendžia ikiteisminio tyrimo pareigūnas ar prokuroras, atsižvelgdamas į nepilnamečio socialinę ir psichologinę brandą bei pagalbos jį apklausiant poreikį, padarytos nusikalstamos veikos sunkumą ir pobūdį.“;
1.5. išdėstau 17 punktą taip:
„17. Atsižvelgiant į baudžiamojo proceso žalojantį poveikį nepilnamečio psichikai, antrinio traumavimo riziką, BPK 186 straipsnio 2 dalies reikalavimus, būtina siekti, kad nepilnametis ikiteisminio tyrimo metu būtų apklausiamas vieną kartą. Apklausą turėtų atlikti nepilnamečių justicijos srityje besispecializuojantis ikiteisminio tyrimo pareigūnas ar prokuroras. Tais atvejais, kai ikiteisminio tyrimo metu būtina pakartotinė nepilnamečio liudytojo ar nukentėjusiojo apklausa, juos paprastai apklausia tas pats asmuo.“;
1.6. papildau šiuo 171 punktu:
1.7. išdėstau 28 punktą taip:
1.8. papildau šiuo IV skyriumi:
„IV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
31. Rekomendacijų nuostatos taikomos ir tais atvejais, kai nepilnametį apklausia ikiteisminio tyrimo pareigūnas ar prokuroras BPK 168 straipsnio nustatyta tvarka.
3. P a v e d u Dokumentų valdymo ir asmenų aptarnavimo skyriui apie įsakymo paskelbimą Teisės aktų registre pranešti Generalinės prokuratūros ir apygardų prokuratūrų prokurorams, valstybės tarnautojams ir darbuotojams, dirbantiems pagal darbo sutartis.