VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS DIREKTORIAUS 2012 M. SPALIO 31 D. ĮSAKYMO NR. B1-866 „DĖL MOKSLO IR MOKYMO TIKSLAIS NAUDOJAMŲ GYVŪNŲ LAIKYMO, PRIEŽIŪROS IR NAUDOJIMO REIKALAVIMŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2015 m. rugsėjo 24 d. Nr. B1-872

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo 3 straipsnio 9 dalies 4 punktu ir siekdamas patikslinti bandomųjų gyvūnų naudojimo įmonių teikiamose paraiškose dėl bandymo su gyvūnais projekto nurodomus duomenis,

p a k e i č i u  Mokslo ir mokymo tikslais naudojamų gyvūnų laikymo, priežiūros ir naudojimo reikalavimus, patvirtintus Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2012 m. spalio 31 d. įsakymu Nr. B1-866 „Dėl Mokslo ir mokymo tikslais naudojamų gyvūnų laikymo, priežiūros ir naudojimo reikalavimų patvirtinimo“:

1.    Pakeičiu 1 punktą ir jį išdėstau taip:

„1. Mokslo ir mokymo tikslais naudojamų gyvūnų laikymo, priežiūros ir naudojimo reikalavimai (toliau – Reikalavimai) nustato bendruosius reikalavimus bandymų su gyvūnais procedūroms, reikalavimus bandomųjų gyvūnų žudymui, gyvūnų naudojimo bandymų su gyvūnais procedūroms apribojimus, bendruosius reikalavimus bandomųjų gyvūnų įmonėms ir jų patalpoms, bandomųjų gyvūnų laikymui ir priežiūrai, specialiuosius reikalavimus bandomųjų gyvūnų veisimui, tiekimui ir naudojimui, paraiškų dėl bandymo su gyvūnais projekto nagrinėjimo ir leidimų dėl bandymo su gyvūnais projekto išdavimo tvarką, reikalavimus asmenims, dirbantiems su bandomaisiais gyvūnais, bandomųjų gyvūnų naudojimo išimtis ir bandomųjų gyvūnų įmonių kontrolę.“

2.    Pakeičiu 5 punktą ir jį išdėstau taip:

„5. Reikalavimuose vartojamos sąvokos:

5.1. Autonominė nežmoginių primatų kolonija (toliau – kolonija) – nežmoginių primatų kolonija, sudaryta mokslo ir mokymo tikslais iš individų, kurie veisiami tarpusavyje arba yra kilę iš kitų nežmoginių primatų kolonijų ir laikomi taip, kad priprastų prie žmonių. Nežmoginiai primatai negali būti sugauti laisvėje.

5.2. Bandomasis gyvūnas – eksperimentams ar kitiems mokslo tikslams veisiamas, auginamas, naudojamas ar numatomas naudoti gyvūnas.

5.3. Bandymo su gyvūnu procedūra – invazinis ar neinvazinis gyvūno naudojimas, išskyrus gyvūnų žudymą tik dėl jų organų ar audinių, bandomaisiais ar kitais mokslo tikslais (kai rezultatas numatomas arba ne) arba mokymo tikslais, dėl kurio gyvūnas gali patirti ilgalaikį sužalojimą, kančią, baimę ar skausmą, prilygstančius sukeliamiems adatos dūrio, atlikto laikantis geros veterinarinės praktikos, arba didesnius, nei sukelia šis dūris; bet koks veiksmas, kuriuo siekiama, kad gyvūnas būtų atvestas arba išperėtas, arba dėl kurio gyvūnas galėtų būti atvestas arba išperėtas, taip pat bet koks veiksmas, kuriuo siekiama sukurti ir išlaikyti tam tikros būklės genetiškai modifikuotų gyvūnų liniją arba dėl kurio tam tikros būklės genetiškai modifikuotų gyvūnų linija galėtų būti sukurta ir išlaikyta.

5.4. Bandymo su gyvūnais projektas – projektas, kurį vykdant atliekama viena ar kelios bandymų su gyvūnais procedūros ir siekiama konkretaus mokslinio tikslo.

5.5. Bandomųjų gyvūnų įmonė – pelno siekiantis ar nesiekiantis fizinis ar juridinis asmuo, kita organizacija ar jos filialas, kurie veisia, tiekia namines peles (Mus musculus), pilkąsias žiurkes (Rattus norvegicus), jūrų kiaulytes (Cavia porcellus), sirinius žiurkėnus (Mesocricetus auratus), kininius žiurkėnukus (Cricetulus griseus), mongolines smiltpeles (Meriones unguiculatus), laukinius triušius (Oryctolagus cuniculus), šunis (Canis familiaris), kates (Felis catus), visus nežmoginius primatus, balines ir pievines varles (Xenopus laevis, Xenopus tropicalis ir Rana temporaria, Rana pipiens), zebrines danijas (Danio rerio) ir kitus gyvūnus ar juos naudoja bandymų su gyvūnais procedūroms.

5.6. Bandomųjų gyvūnų įmonės gamybinės patalpos – bandomųjų gyvūnų įmonės pastatų, pastatų kompleksų, stacionariųjų ar kilnojamųjų įrenginių ar kitos patalpos, kurios gali būti ne visiškai uždaros ar uždengtos, naudojamos bandomiesiems gyvūnams laikyti, bandymų su gyvūnais procedūroms ir kitai su bandomaisiais gyvūnais susijusiai veiklai vykdyti.

5.7. Bandomųjų gyvūnų naudojimo įmonė – bandomųjų gyvūnų įmonė, kurioje atliekamos bandymų su gyvūnais procedūros.

5.8. Bandomųjų gyvūnų tiekimo įmonė – bandomųjų gyvūnų įmonė, kuri tiekia gyvūnus kitoms bandomųjų gyvūnų įmonėms bandymų su gyvūnais procedūroms.

5.9. Bandomųjų gyvūnų veisimo įmonė – bandomųjų gyvūnų įmonė, kuri veisia bandomuosius gyvūnus ir kitus gyvūnus bandymų su gyvūnais procedūroms.

5.10. Gyvūno nugaišinimas – gyvūno nužudymas veterinariniais vaistais.

5.11. Gyvūno nužudymas – gyvybės atėmimas gyvūnui.

5.12. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (toliau – VMVT) – Lietuvos Respublikos kompetentinga institucija.

5.13. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritorinė valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (toliau – teritorinė VMVT) – Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritorinis padalinys.“

3.    Pakeičiu 7 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

„7. Planuojant ir vykdant bandymo su gyvūnais projektą (toliau – projektas), turi būti užtikrinama, kad:“.

4.    Pakeičiu 13 punktą ir jį išdėstau taip:

„13. Procedūros gali būti atliekamos tik naudotojo patalpose, kai naudotojui Reikalavimų 124–149 punktuose nustatyta tvarka VMVT yra išdavusi leidimą dėl bandymo su gyvūnais projekto (toliau – Leidimas). VMVT gali išduoti Leidimą vykdyti projektą ne naudotojo patalpose, jei projekto vykdymas kitose patalpose yra moksliškai pagrįstas ir teritorinė VMVT įvertino šias patalpas ir nustatė, kad jos atitinka Reikalavimus. Projekto vykdymo ne naudotojo patalpose pagrįstumą vertina Lietuvos bandomųjų gyvūnų etikos vertinimo komisija prie Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (toliau – Komisija). Procedūros gali būti atliekamos tik VMVT išduotame Leidime nurodytu laikotarpiu.“

5.    Pakeičiu 15 punktą ir jį išdėstau taip:

15. Procedūros turi būti atliekamos bandomiesiems gyvūnams taikant bendrąją arba vietinę nejautrą, išskyrus atvejus, kai taikyti nejautrą nėra tikslinga. Taikant nuskausminimą arba kitą tinkamą metodą, turi būti užtikrinama, kad bandomieji gyvūnai patirs mažiau skausmo, kančios ir baimės, ir naudojami veterinariniai vaistai ar vaistiniai preparatai pagal veterinarinių vaistų ar vaistinių preparatų gamintojo nurodymus.“

6.    Pakeičiu 39 punktą ir jį išdėstau taip:

39. VMVT, remdamasi Komisijos išvada, gali leisti procedūroms naudoti Reikalavimų 37 punkte nurodytų rūšių bandomuosius gyvūnus, kurie nėra išveisti veisėjo, taip pat veisėjo išveistus kitų, nei Reikalavimų 37 punkte nurodytų, rūšių bandomuosius gyvūnus, kitus, nei Reikalavimų 38 punkte nurodytus, nežmoginius primatus ar ūkinius gyvūnus, jei naudotojas pateikia įrodymus, kad tokių bandomųjų gyvūnų naudojimas procedūroms yra moksliškai pagrįstas ir procedūrų tikslų negalima pasiekti procedūroms naudojant Reikalavimų 37 ar 38 punkte nurodytus gyvūnus.“

7.    Pakeičiu 116 punktą ir jį išdėstau taip:

116. Naudotojas, nepažeisdamas Reikalavimų 38–44 punktų, gali naudoti tik veisėjo išveistus, veisėjo ar tiekėjo pristatytus Reikalavimų 37 punkte nurodytų rūšių bandomuosius gyvūnus, Reikalavimų 38 punkte nurodytus nežmoginius primatus ar kitus gyvūnus VMVT leidus.“

8.    Pakeičiu 121 punktą ir jį išdėstau taip:

121. Naudotojas turi paskirti asmenį, atsakingą už procedūrų aprašų ir projekto parengimą ir įgyvendinimą (toliau – projekto vadovas). Jeigu naudotojas vykdo projektą, kurio užsakovas yra kitas asmuo, užsakovas turi paskirti projekto vadovą ir duomenis apie jį pateikti naudotojui.“

9.    Pakeičiu 124 punktą ir jį išdėstau taip:

„124. Naudotojas, ketinantis vykdyti projektą, turi kreiptis į VMVT dėl Leidimo išdavimo ir pateikti elektroniniu būdu užpildytus:

124.1. prašymą dėl leidimo atlikti bandymo su gyvūnais projektą išdavimo (toliau – prašymas) (Reikalavimų 5 priedas);

124.2. aiškiai, išsamiai ir teisingai užpildytą paraišką dėl bandymo su gyvūnais projekto (toliau – paraiška) (Reikalavimų 6 priedas), kurioje pateiktos informacijos turi užtekti įvertinti projekto atitiktį Reikalavimams. Naudotojas paraiškoje turi nurodyti:

124.2.1. bandomųjų gyvūnų kilmę, rūšis ir gyvenimo tarpsnius bei skaičių,

124.2.2. pagrindimą dėl procedūrų reikalingumo,

124.2.3. numatomus taikyti Specialiojo reikalavimo įgyvendinimo metodus,

124.2.4. numatomus procedūros metu naudoti nejautros ir nuskausminimo metodus,

124.2.5. numatomus taikyti bandomųjų gyvūnų kančių nuo gimimo iki mirties mažinimo, vengimo ir palengvinimo būdus, jei procedūroms naudojami bandomieji gyvūnai patiria kančias,

124.2.6. bandomųjų gyvūnų atžvilgiu naudojamus humaniškus procedūros užbaigimo būdus,

124.2.7. numatomus naudoti procedūrų arba stebėjimo strategiją ir statistinį planą, skirtus kuo labiau sumažinti naudojamų bandomųjų gyvūnų skaičių, bandomųjų gyvūnų patiriamą skausmą, kančią, baimę ir atitinkamais atvejais poveikį aplinkai,

124.2.8. informaciją apie pakartotinį bandomųjų gyvūnų naudojimą ir jo kaupiamąjį poveikį bandomiesiems gyvūnams,

124.2.9. siūlomą procedūrų pagal numatomą poveikį bandomojo gyvūno sveikatai ir gerovei suskirstymą į kategorijas,

124.2.10. pagrindimą apie vengimą kartoti nereikalingas procedūras,

124.2.11. informaciją apie bandomųjų gyvūnų laikymo ir priežiūros sąlygas,

124.2.12. numatomus taikyti bandomųjų gyvūnų nužudymo būdus,

124.2.13. informaciją apie projekte dalyvaujančių asmenų kompetenciją;

124.3. dokumentų, kuriais patvirtinama projekto vadovo, asmenų, atliekančių procedūras, prižiūrinčių ir (ar) žudančių bandomuosius gyvūnus, kompetencija (darbui su bandomaisiais gyvūnais), kopijas;

124.4. kitus dokumentus, susijusius su projektu.

10Pakeičiu 125 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

„125. Naudotojas lietuvių ir anglų kalbomis parengia ir kartu su dokumentais, nurodytais Reikalavimų 124 punkte, pateikia Bandymo su gyvūnais projekto santrauką, kurioje nenurodomas naudotojo pavadinimas, darbuotojų vardai, pavardės, adresai ir kita konfidenciali informacija ir kurios forma patvirtinta Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2013 m. lapkričio 25 d. įsakymu Nr. B1-761 „Dėl bandymo su gyvūnais projekto santraukos formos patvirtinimo“. Naudotojas Bandymo su gyvūnais projekto santraukoje turi nurodyti:“.

11.  Pakeičiu 135 punktą ir jį išdėstau taip:

135. Tuo atveju, kai pateikiami ne visi ar ne iki galo užpildyti dokumentai ar projekto vadovas neatitinka Reikalavimų 150 punkto, VMVT ne vėliau kaip per 3 darbo dienas elektroninėmis priemonėmis informuoja pareiškėją, nurodydama trūkumus ir apie tai, kad terminas išduoti Leidimą bus skaičiuojamas nuo visų reikiamų dokumentų pateikimo ir trūkumų pašalinimo dienos.“

12.  Pakeičiu 150 punktą ir jį išdėstau taip:

150. Asmenys, atliekantys procedūras, prižiūrintys ir (ar) žudantys bandomuosius gyvūnus, turi turėti tinkamą išsilavinimą ir, priklausomai nuo to, kokias funkcijas atlieka, būti baigę bendrąjį mokymo kursą, kurio temos nurodytos Reikalavimų 154 punkte, ar kitą specializuotą mokymo kursą bei turėti tai patvirtinančius dokumentus.“

13.  Pakeičiu 151 punktą ir jį išdėstau taip:

151. Reikalavimų 150 punkte nurodyti asmenys, baigę bendrąjį ar kitą specializuotą mokymo kursą iki šių Reikalavimų įsigaliojimo, turi turėti dokumentą, kuriuo patvirtinama, kad jie gali dirbti su bandomaisiais gyvūnais.

14.  Pakeičiu 152 punktą ir jį išdėstau taip:

152. Projekto vadovas turi būti baigęs su atliekamu darbu susijusios mokslo disciplinos kursą ir turėti specialiųjų žinių dirbti su atitinkamomis bandomųjų gyvūnų rūšimis bei dokumentą, kuriuo patvirtinama, kad jis baigė bendrąjį mokymo kursą, kurio temos nurodytos Reikalavimų 154 punkte, ar kitą specializuotą mokymo kursą ir įgijo reikiamą kompetenciją (darbui su bandomaisiais gyvūnais).“

15.  Pakeičiu 5 priedą ir jį išdėstau nauja redakcija (pridedama).

16.  Pakeičiu 6 priedą ir jį išdėstau nauja redakcija (pridedama).

 

 

 

Direktoriaus pavaduotojas,

pavaduojantis direktorių                                                                                      Zenonas Stanevičius

 

 

SUDERINTA

Lietuvos vyriausiojo archyvaro tarnybos

2015-09-18 raštu Nr. (6.2 E)V4-550


 

Mokslo ir mokymo tikslais naudojamų gyvūnų laikymo, priežiūros ir naudojimo reikalavimų

5 priedas

 

(Prašymo dėl leidimo atlikti bandymo su gyvūnais projektą išdavimo formos pavyzdys)

_______________________________________________

(bandomųjų gyvūnų naudojimo įmonės pavadinimas / vardas, pavardė)

____________________________________________________________

(juridinio asmens kodas, veterinarinio patvirtinimo, adresas, telefono numeris, elektroninis paštas)

 

Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai

 

PRAŠYMAS

DĖL LEIDIMO ATLIKTI BANDYMO SU GYVŪNAIS PROJEKTĄ IŠDAVIMO

 

 

 

20__-__-__ Nr.*_____________

 

Prašau išduoti leidimą atlikti bandymo su gyvūnais projektą ___________________

(nurodyti

_______________________________________________________________________________ .

projekto pavadinimą)

 

Bandymo su gyvūnais projektas (toliau – projektas) ir bandymo su gyvūnais procedūros (toliau – procedūros) bus vykdomi ________________________________________

(nurodyti bandomųjų gyvūnų naudojimo įmonės, kurioje atliekamos procedūros, pavadinimą, _____________________________________________________________________________

adresą arba procedūrų atlikimo vietos adresą (kai procedūros atliekamos ne bandomųjų gyvūnų naudojimo įmonėje))

_______________________________________________________________________________ .

 

Projekto užsakovas _____________________________________________________

(nurodyti projekto užsakovo pavadinimą, adresą)

_______________________________________________________________________________ .

PRIDEDAMA:

1. Paraiška dėl bandymo su gyvūnais projekto, lapai (-ų).

2. Dokumentų, kuriais patvirtinama projekto vadovo ir asmenų, dirbančių su bandomaisiais gyvūnais, kompetencija, kopijos, lapai (-ų).

3. Bandymo su gyvūnais projekto santrauka, lapai (-ų).

4. Kiti dokumentai (nurodyti dokumentus ir jų lapų skaičių).

 

 

 

_________________                               _______________             ___________________________

(projekto vadovo pareigos)                                                                (parašas)                                                     (vardas, pavardė)

* – Kai prašymą teikia fizinis asmuo, registracijos numeris nerašomas

 


 

Mokslo ir mokymo tikslais naudojamų gyvūnų laikymo, priežiūros ir naudojimo reikalavimų

6 priedas

 

(Paraiškos dėl bandymo su gyvūnais projekto formos pavyzdys)

 

__________________________________________

(bandomųjų gyvūnų naudojimo įmonės pavadinimas / vardas, pavardė)

 

TVIRTINU

__________________________________ 

(bandomųjų gyvūnų naudojimo įmonės atsakingo asmens pareigos)

 

_____________________________________

(parašas)

_____________________________________

(vardas, pavardė)                                        

_____________________________________

(data)                          

 

PARAIŠKA*

DĖL BANDYMO SU GYVŪNAIS PROJEKTO

_____________ Nr.** ___________

_______________________

(sudarymo vieta)

 

________________________________________________________________________________

(bandomųjų gyvūnų naudojimo įmonės pavadinimas / vardas, pavardė, veterinarinio patvirtinimo numeris, adresas, juridinio asmens ________________________________________________________________________________

kodas, telefono numeris, elektroninis paštas)

prašo leisti naudoti bandomuosius gyvūnus (toliau – gyvūnai) atliekant bandymo su gyvūnais projektą (toliau – projektas)_________________________________________________ ________________________________________________________________________________

(nurodyti projekto pavadinimą)

_________________________________________________________mokslo ir mokymo tikslais.                                    

 

Numatoma projekto pradžia:

_____________________________________

(data)

 

Numatoma projekto pabaiga:

_____________________________________

(data)

 

Numatoma pirmosios bandymo su gyvūnais procedūros (toliau – procedūros) pradžia

______________________________________

(data)

 

Asmuo, atsakingas už projekto ir procedūrų rengimą, Mokslo ir mokymo tikslais naudojamų gyvūnų laikymo, priežiūros ir naudojimo reikalavimų, patvirtintų Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2012 m. spalio 31 d. įsakymu Nr. B1-866 „Dėl Mokslo ir mokymo tikslais naudojamų gyvūnų laikymo, priežiūros ir naudojimo reikalavimų patvirtinimo“ (toliau – Reikalavimai), 122 punkto vykdymą (toliau – projekto vadovas) (nurodyti pareigas, vardą, pavardę, darbovietę, išsilavinimą, mokslo kvalifikaciją ir laipsnį, mokslo sritį, kryptį, šaką, darbo su gyvūnais patirtį (kokia ir kiek laiko, kompetenciją patvirtinančio dokumento išdavimo data ir numeris): ___

_____________________________________________________________________________

 

I SKYRIUS

INFORMACIJA APIE ASMENIS, KURIE PROJEKTO METU DIRBS SU GYVŪNAIS

1. Asmenys, kurie projekto metu dirbs su gyvūnais:

Vardas, pavardė

Darbovietė, pareigos, išsilavinimas ir mokslo kvalifikacija, laipsnis

Turima kompetencija darbui su gyvūnais***

Atliekama funkcija projekto metu (pvz.: gyvūnų priežiūra, procedūrų (nurodyti, kokių) atlikimas, gyvūnų nugaišinimas ir kt.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

II SKYRIUS

PROCEDŪRŲ REIKALINGUMO PAGRINDIMAS

 

2. Projekto tikslas (-ai):

X Pažymėti tinkamą (-us)

Procedūrų tikslai:

 

1. Fundamentaliųjų mokslinių tyrimų tikslai;

 

2. Aiškinamųjų ar taikomųjų mokslinių tyrimų tikslai, siekiant išvengti žmonių, gyvūnų ligų ar sveikatos sutrikimų atsiradimo, augalų ligų arba kitų anomalijų atsiradimo ar jų poveikio ir siekiant užtikrinti ligų prevenciją, diagnozavimą ar gydymą;

 

3. Aiškinamųjų ar taikomųjų mokslinių tyrimų tikslai, siekiant įvertinti, nustatyti, kontroliuoti ar pakeisti žmonių, gyvūnų arba augalų fiziologinę būklę;

 

4. Aiškinamųjų ar taikomųjų mokslinių tyrimų tikslai, siekiant gyvūnų gerovės ir gerinti ūkinių gyvūnų laikymo sąlygas;

 

5. Vaistų, maisto, pašarų ir kitų medžiagų ar produktų kūrimo, gamybos, kokybės, veiksmingumo ir saugumo tikrinimo tikslai, siekiant išvengti žmonių, gyvūnų ligų ar sveikatos sutrikimų atsiradimo, augalų ligų arba kitų anomalijų atsiradimo ar jų poveikio, taip pat siekiant užtikrinti ligų prevenciją, diagnozavimą ar gydymą ar įvertinti, nustatyti, kontroliuoti ar pakeisti žmonių, gyvūnų arba augalų fiziologinę būklę; siekiant gyvūnų gerovės ir gerinti ūkinių gyvūnų laikymo sąlygas;

 

6. Gamtinės aplinkos, reikalingos žmonių ar gyvūnų sveikatai ar gerovei, apsaugos tikslai;

 

7. Mokslinių tyrimų tikslai, siekiant atitinkamos rūšies išsaugojimo;

 

8. Aukštojo mokslo ar mokymo tikslai, siekiant įgyti ar pagilinti profesines žinias, kelti kvalifikaciją;

 

9. Kriminalinių tyrimų tikslai.

 

3. Trumpas projekto tikslų aprašymas: _____________________________________

 

4. Projekto tikslų vertinimo kriterijai (nurodyti, kokiais kriterijais numatoma vadovautisvertinant, ar projekto tikslai buvo pasiekti / nepasiekti):___________________________

5. Tyrimo objektas (nurodyti, koks projekto metu vykdomų procedūrų objektas yra pagrindinis (pvz., tiriama gyvūno organizmo reakcija į išorinius dirgiklius ar išorinio dirgiklio veiksmingumas ir poveikis gyviems organizmams)):____________________________________

 

6. Ar procedūros turi būti vykdomos (yra būtinos) siekiant užtikrinti Europos Sąjungos teisės aktuose nustatytų reikalavimų vykdymą (jei taip, nurodyti reglamentavimo sritį ir teisės aktą):

 

X Pažymėti tinkamą (-us)

Reglamentavimo sritis

Teisės aktas, kuriame nustatytas reikalavimas atlikti procedūras

 

Žmonėms naudoti skirti vaistiniai preparatai

 

 

Veterinariniai vaistai ir jų liekanos

 

 

Medicinos prietaisai

 

 

Pramoniniam naudojimui skirtos cheminės medžiagos

 

 

Biocidiniai produktai

 

 

Augalų apsaugos produktai

 

 

Pašarai

 

 

Kosmetikos gaminiai

 

 

Kita (įrašyti)

 

 

7. Numatoma projekto nauda ir rezultatai (nurodyti, kokia numatoma mokslinė, mokomoji ar taikomoji nauda ir kada numatoma panaudoti projekto metu gautus rezultatus praktikoje): ___________________________________________________________________________

 

III SKYRIUS

INFORMACIJA APIE PROCEDŪRAS

 

8. Procedūros (Lentelėje eilės tvarka pateikti duomenis apie procedūrą (-as), kurią (-ias) numatoma atlikti projekto metu):

 

Procedūros

Kiek kartų procedūra bus atliekama (pakartojama) vienam gyvūnui

pavadinimas

tipas (invazinė / neinvazinė)

tikslas / siekiamas rezultatas

metu naudojamų gyvūnų skaičius

veiksmai su gyvūnu (išvardyti eilės tvarka veiksmus)

sunkumo kategorija (nurodyti ir Reikalavimų 1 priedo papunktį)

trukmė (valandų, dienų ar mėnesių skaičius)

 

Atlikimo vieta****

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IV SKYRIUS

INFORMACIJA APIE pakartotinį gyvūnų naudojimą ir jo kaupiamąjį poveikį gyvūnams atsižvelgiant į procedūrų KATEGORIJĄ

 

9. Ar gyvūnus planuojama naudoti kitame projekte? (Jei taip, pagrįsti, kad užtikrinamas Reikalavimų 25 punkto vykdymas):__________________________________________________

V SKYRIUS

INFORMACIJA APIE GYVŪNUS

 

10. Informacija apie numatomus naudoti gyvūnus, kurių naudojimui procedūroms Reikalavimuose taikomi apribojimai:

 

Pažymėti kiekvienu atveju (Taip / Ne)

Gyvūnai, kurių naudojimui taikomi apribojimai

 

Benamiai ir sulaukėję naminiai gyvūnai

 

Laisvėje gyvenantys laukinių gyvūnų rūšių gyvūnai

 

Nykstančių rūšių gyvūnai

 

Žmoginės beždžionės ar nežmoginiai primatai

 

11. Informacija apie projekte numatomus naudoti gyvūnus:

Rūšis (pavadinimas lietuvių ir lotynų kalbomis) /
veislė / linija

Gyvūnų amžius, lytis, fiziologinė būklė

 

Genetiškai pakeisti gyvūnai (Taip / Ne)

Bendras kiekis

Gavimo šaltinis

(nurodyti juridinio asmens pavadinimą arba fizinio asmens vardą, pavardę, adresą, telefono numerį, elektroninį paštą, veterinarinio patvirtinimo numerį)

 

 

 

 

 

 

12. Kitos pastabos (pvz., pagrindimas, kodėl būtina naudoti kitus, nei Reikalavimų 37 punkte nurodyti, gyvūnus, kodėl būtina vykdyti procedūras ne bandomųjų gyvūnų naudojimo įmonės patalpose ir panaši informacija, reikalinga vertinant projekto ir procedūrų atitiktį Reikalavimams): ______________________________________________________________

 

VI SKYRIUS

GYVŪNŲ NAUDOJIMO IR JŲ KIEKIO PAGRINDIMAS

 

13. Gyvūnų naudojimo ir jų kiekio pagrindimas (Nurodyti, kodėl būtina naudoti gyvūnus projekto metu, kodėl bus naudojami tam tikros rūšies gyvūnai, detaliai pagrįsti numatomą naudoti gyvūnų kiekį):_______________________________________________________________________

 

VII SKYRIUS

INFORMACIJA APIE procedūrų VYKDYMO ar gyvūnų stebėjimo strategiją ir statistinių duomenų gavimo planą, KURIAIS SIEKIAMA kuo labiau sumažinti naudojamų gyvūnų skaičių procedūroms, procedūrų metu patiriamą gyvūnų skausmą, kančią, baimę ir atitinkamais atvejais poveikį aplinkai

 

14. Nurodyti, kaip buvo apskaičiuotas projektui reikalingas naudoti gyvūnų skaičius (aprašyti imties sudarymo būdą ir pagrįsti šios imties dydį):______________________________

 

15. Nurodyti, kiek gyvūnų projekto metu gali patirti skausmą, kančią ar baimę (nurodyti ir gyvūnų skaičių kontrolinėje gyvūnų grupėje, jei šios grupės gyvūnai nepatirs skausmo, kančios ar baimės): _____________________________________________________________________

 

16. Nurodyti, kokiais kriterijais bus vadovaujamasi, siekiant nustatyti, kad procedūrose naudojami gyvūnai patiria skausmą, kančią ar baimę: _____________________________________

 

VIII SKYRIUS

INFORMACIJA APIE reikalavimo MAžinti gyvūnų skaičių proceDūroms, gerinti gyvūnų naudojimo sąlygas ir taikyti metodus, leidžiančius pakeisti gyvūnų naudojimą procedūroms alternatyviais metodais, įgyvendinimo būdus

 

17. Ar projekto metu atliekamų procedūrų atlikimo metodika reglamentuota Europos Sąjungos ar Lietuvos Respublikos teisės aktuose? (Jei taip, nurodyti teisės aktus):_______________

 

18. Nurodyti projekto metu numatomus naudoti metodus ir priemones, kurių pagalba pasiekiamas rezultatas nenaudojant tradicinių kiekybinių ir (ar) kokybinių rodiklių nustatymo metodų ir priemonių (pvz., bekontaktinis termometras vietoj kontaktinio termometro) ir kurių naudojimas galėtų būti laikomas gyvūnų naudojimo sąlygų gerinimu: ____________________________________________________________________________ 

 

19. Nurodyti, ar projekto metu bus taikomi alternatyvūs metodai (nenaudojant gyvūnų), skirti gauti rezultatą, kurio gavimui būtų galima naudoti ir gyvūnus: _____________________________________________________________________________

 

20. Nurodyti, kokie alternatyvūs metodai (nenaudojant gyvūnų) galėtų būti naudojami siekiant projekto ir (ar) procedūrų tikslų: _____________________________________________

 

21. Pagrįsti, kodėl netaikomi alternatyvūs metodai:_______________________________

 

IX SKYRIUS

PAGRINDIMAS APIE vengimą kartoti nereikalingas procedūras

 

22. Nurodyti, ar procedūros su tais pačiais gyvūnais bus atliekamos vieną kartą, ar bus kartojamos ir vykdomos keletą kartų (jeigu procedūros kartojamos, pagrįsti tokio kartojimo reikalingumą) (procedūrų kartojimu nelaikomas tam tikros procedūros vykdymas suplanuotai gyvūnų grupei, kurios dydis pagrįstas siekiu įgyvendinti projekto tikslus):____________________

 

23. Nurodyti, ar Lietuvoje ar kitose Europos Sąjungos valstybėse buvo vykdyti panašūs projektai, kurių metu buvo atliekamos analogiškos procedūros (jeigu taip, nurodyti kur, kada ir kokie panašūs projektai buvo vykdomi). Pagrįsti, kodėl kitų panašių projektų metu gauti rezultatai negali būti panaudoti vykdant šį projektą: ___________________________________________

 

X SKYRIUS

INFORMACIJA APIE gyvūnų laikymą ir priežiūrą

 

24. Bandomųjų gyvūnų naudojimo įmonės atsakingas asmuo (Nurodyti vardą, pavardę, darbovietę, kompetenciją(darbui su gyvūnais)): _______________________________________

 

25. Gyvūnų laikymo sąlygos (Ar gyvūnai bus laikomi Reikalavimų 4 priede nurodytomis sąlygomis?): __________________________________________________________________

 

26. Ar projekto metu gyvūnai bus laikomi geresnėmis, nei Reikalavimų 4 priede nurodytomis, sąlygomis? (Jei taip, pateikti informaciją apie reikalavimo gerinti gyvūnų naudojimo sąlygas įgyvendinimo būdus) ____________________________________________________

 

27. Ar gyvūnai bus laikomi kitomis, nei Reikalavimų 4 priede nurodytomis, sąlygomis? (Jei taip, pateikti tokio gyvūnų laikymo būtinybės pagrindimą) ______________________________

 

28. Ar gyvūnai bus laikomi jų sveikatos ir gerovės reikalavimus neatitinkančiose laikymo patalpose, aplinkoje? (Jei taip, pateikti tokio gyvūnų laikymo būtinybės pagrindimą) ____________________________________________________________________________

 

 

29. Ar gyvūnai laikomi individualiuose narvuose, vojeruose, garduose ir pan.? (Papildomai nurodyti vienam (kiekvienos rūšies) gyvūnui numatomą skirti ploto normą) ____________________________________________________________________________

 

XI SKYRIUS

INFORMACIJA APIE numatomus taikyti gyvūnų kančių nuo gimimo iki mirties mažinimo, vengimo ir palengvinimo būdus tais atvejais, kai procedūroMS naudojami gyvūnai patiria kančias

 

30. Kokie veterinariniai vaistai, vaistiniai preparatai ar kitos medžiagos bus naudojamos gyvūnams? (Nurodyti pavadinimą, gamintoją, vaistinę formą ir reikalingą kiekį visam projektui, asmenis, kurie juos naudos gyvūnams) _____________________________________________

 

31. Ar gyvūnams pagal paskirtį bus naudojami nejautrą ir (ar) nuskausminimą sukeliantys veterinariniai vaistai ar vaistiniai preparatai? (Jei taip, nurodyti pavadinimą, gamintoją, vaistinę formą ir reikalingą kiekį visam projektui, naudojimo tikslą, asmenis, kurie juos naudos gyvūnams) _____________________________________________________________________________

 

32. Kokius kitus bandomųjų gyvūnų kančių nuo gimimo iki mirties mažinimo, vengimo ir palengvinimo būdus numatoma taikyti? ______________________________________________

 

XII SKYRIUS

INFORMACIJA APIE HUMANIŠKĄ (-us) procedūros (-ų) užbaigimo būdą (-us)

 

33. Ar užbaigus procedūrą (-as) gyvūnai bus nužudomi? (Jeigu gyvūnai nužudomi, pagrįsti, kodėl būtina juos nužudyti) ______________________________________________________

 

34. Kokiu būdu bus žudomi gyvūnai? (Nurodyti pagal Reikalavimų 2 priedą) _____________________________________________________________________________

 

35. Ar gyvūnai bus žudomi kitu, nei Reikalavimų 31 punkte nustatytu, būdu? (Jei taip, nurodyti, kodėl procedūros tikslas negali būti pasiektas naudojant Reikalavimų 2 priede nurodytą gyvūnų žudymo būdą, arba pateikti informaciją, kad moksliškai įrodyta, kad planuojamas naudoti gyvūnų žudymo būdas yra ne mažiau humaniškas) ____________________________________

 

36. Ar visi gyvūnai bus nužudomi užbaigus procedūras? (Jei ne visi gyvūnai bus nužudomi projekto pabaigoje, nurodyti, kas su jais bus daroma pagal Reikalavimų II skyrių) _____________________________________________________________________________

 

XIII SKYRIUS

KITA INFORMACIJA

 

37. Nurodyti kitą informaciją, kuri reikalinga tinkamam paraiškos įvertinimui ir leidimo dėl bandymo su gyvūnais projekto (toliau – leidimas) išdavimui (pvz., pagrįsti, kad reikalinga taikyti išimtis, nustatytas Reikalavimuose): _______________________________________________

 

Įsipareigoju užtikrinti Reikalavimų 122 punkto laikymąsi ir patvirtinu, kad šioje paraiškoje nurodyti duomenys ir informacija yra teisinga ir atitinka tikrovę:

 

____________________              _______________________                  _________________

(projekto vadovo pareigos)                                 (parašas)                                                                                (vardas, pavardė)

 

 

 

 

 

* – paraiškoje turi būti pateikti išsamūs duomenys. Paraiška turi būti užpildyta valstybine (lietuvių) kalba, joje vartojamos santrumpos, moksliniai, medicininiai ir techniniai terminai ir sąvokos turi būti paaiškinti;

 

** – kai paraišką teikia fizinis asmuo, registracijos numeris nerašomas;

 

*** – nurodyti dokumento, kuriuo patvirtinama asmens kompetencija, numerį ir datą. Jeigu asmuo neturi tokio dokumento ir projekto metu atliks funkcijas, susijusias su gyvūnais, nurodoma informacija pagal Reikalavimų 153 punktą;

 

**** – nurodyti patvirtintų patalpų adresą, jeigu procedūrų atlikimo vieta yra ne bandomųjų gyvūnų naudojimo įmonėje, kuri kreipiasi dėl leidimo išdavimo