mazherbas copy

 

Mažeikių rajono savivaldybėS MERAS

 

POTVARKIS

DĖL PASIRENGIMO GRIPO PANDEMIJAI MAŽEIKIŲ RAJONO

SAVIVALDYBĖJE PLANO PATVIRTINIMO

 

2024 m. spalio 28 d. Nr. M1-582

Mažeikiai

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 25 straipsnio 5 dalimi, 27 straipsnio 2 dalies 31 punktu, Lietuvos Respublikos žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo 22 straipsnio 2 dalimi ir 25 straipsnio 3 dalimi, atsižvelgdama į Valstybės valdymo institucijų, įstaigų, savivaldybių ir kitų asmenų pasirengimo gripo pandemijai planų (priemonių planų) rengimo rekomendacijas, patvirtintas Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2009 m. vasario 26 d. įsakymu Nr. V-141 „Dėl Valstybės valdymo institucijų, įstaigų, savivaldybių ir kitų asmenų pasirengimo gripo pandemijai planų (priemonių planų) rengimo rekomendacijų patvirtinimo“:

1.       T v i r t i n u Pasirengimo gripo pandemijai Mažeikių rajono savivaldybėje planą (toliau – Planas) (pridedama).

2.       N u s t a t a u, kad:

2.1.    Mažeikių rajono savivaldybės teritorijoje esančių įstaigų, įmonių ir organizacijų vadovai yra atsakingi už Plano nuostatų vykdymą ir įgyvendinimą;

2.2.    Planas yra Mažeikių rajono savivaldybės ekstremalių situacijų operacijų centro pasirengimo ekstremalioms situacijoms plano sudedamoji dalis.

3.       P a v e d u:

3.1.    Mažeikių rajono savivaldybės administracijos Bendrajam skyriui paskelbti šį potvarkį Teisės aktų registre.

3.2.    Mažeikių rajono savivaldybės administracijos Komunikacijos skyriui šį potvarkį paskelbti Mažeikių rajono savivaldybės interneto svetainėje.

Šis potvarkis gali būti skundžiamas ikiteismine tvarka Lietuvos administracinių ginčų
komisijos Šiaulių apygardos skyriui (Dvaro g. 81, LT-76299 Šiauliai) arba Regionų
administracinio teismo Šiaulių rūmams (Dvaro g. 80, LT-76298 Šiauliai) Lietuvos Respublikos
administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka per vieną mėnesį nuo šio potvarkio paskelbimo ar įteikimo suinteresuotai šaliai dienos.

 

 

 

Savivaldybės merė                                                                                                    Rūta Matulaitienė

 

 

 

PATVIRTINTA

Mažeikių rajono savivaldybės mero

2024 m. spalio 28 d. potvarkiu

Nr. M1-582

 

PASIRENGIMO GRIPO PANDEMIJAI MAŽEIKIŲ RAJONO

SAVIVALDYBĖJE PLANAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.    Pasirengimo gripo pandemijai Mažeikių rajono savivaldybėje planas (toliau – Planas) nustato būtinus veiksmus ir priemones, kurias privaloma taikyti gripo pandemijos pavojaus ir gripo pandemijos periodais Mažeikių rajono savivaldybėje (toliau – Savivaldybė).

2.    Pasirengimo gripo pandemijai principai:

2.1. imtis prevencijos priemonių – kuo labiau sumažinti gripo viruso virtimo pandeminio gripo virusu tikimybę, o jeigu tai atsitiktų, mažinti žalą visuomenės sveikatai, taip pat sunkių susirgimų ir mirčių, socialinius ir ekonominius nuostolius;

2.2. taikyti kovos su gripo pandemija priemones pirmiausiai toms visuomenės grupėms, kuriose galima tikėtis didžiausio efektyvumo ir naudos;

2.3. numatyti pasirengimo gripo pandemijai planuose (priemonių planuose) neatidėliotinas ir perspektyvines priemones, jų finansavimą;

2.4. užtikrinti tarnybų, būtinų viešajam saugumui palaikyti ir būtiniesiems visuomenės poreikiams tenkinti, funkcionavimą;

2.5. plėtoti tarpžinybinį bendradarbiavimą ir koordinavimą.

3.    Pagrindinės gripo pandemijos poveikio kryptys:

3.1. sveikatos sektoriui – padaugėjus sergančiųjų, didėja sveikatos priežiūros įstaigų darbo krūvis, reikia vis daugiau vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių, dėl sergančiųjų gripu sutrinka planinės sveikatos priežiūros pagalbos teikimas;

3.2. paslaugų sektoriui – dėl sergančių darbuotojų sutrinka paslaugų sektoriaus veikla, neužtikrinamas gyvybiškai svarbių paslaugų teikimas gyventojams;

3.3. darbo rinkai ir ekonomikai – daugėjant sergančiųjų, sutrinka daugelio pramonės šakų veikla;

3.4. švietimo ir kultūros sektoriui – susirgus mokytojams ir mokiniams, nutrūksta arba kurį laiką sutrinka mokymo procesas, ribojami masiniai renginiai, tai veikia kultūros sektoriaus veiklą;

3.5. socialiniam sektoriui – reikia vis daugiau socialinių paslaugų (pagyvenusių, neįgalių asmenų slauga, vaikų priežiūra, padidėjęs socialinės ir finansinės paramos poreikis);

3.6. valstybės valdymas – gali sutrikti valstybės institucijų, savivaldybių funkcijų ir priemonių vykdymas, gali tekti persvarstyti Lietuvos Respublikos valstybės biudžetą, keisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės programos įgyvendinimo priemones, valstybės institucijų, savivaldybių strateginius veiklos planus ir vykdomų programų priemone.

4.    Šis Planas parengtas atsižvelgiant į Pasirengimo gripo pandemijai 2019–2023 metų programą, patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2019 m. liepos 19 d. įsakymu Nr. V-899 „Dėl Pasirengimo gripo pandemijai 2019–2023 metų programos patvirtinimo“, Valstybės valdymo institucijų, įstaigų, savivaldybių ir kitų asmenų pasirengimo gripo pandemijai planų (priemonių planų) rengimo rekomendacijomis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2009 m. vasario 26 d. įsakymu Nr. V-141 „Dėl Valstybės valdymo institucijų, įstaigų, savivaldybių ir kitų asmenų pasirengimo gripo pandemijai planų (priemonių planų) rengimo rekomendacijų patvirtinimo“.

5.    Savivaldybei pavaldžių asmens sveikatos priežiūros įstaigų paruošti planai tvirtinami šių įstaigų vadovų įsakymais.

6.    Plano priemonės, numatytos vykdyti tarppandeminiu laikotarpiu, pradedamos nedelsiant vykdyti patvirtinus Planą, o priemonės, numatytos vykdyti pandemijos laikotarpiu – Lietuvoje oficialiai paskelbus gripo pandemijos pradžią. Plano vykdymas yra neterminuotas.

7.    Susiklosčius nepalankiai epidemiologinei situacijai konkrečioje įstaigoje, Plane numatytos priemonės gali būti pradėtos taikyti anksčiau, nelaukiant laikotarpio pradžios paskelbimo.

 

II SKYRIUS

ESAMOS BŪKLĖS ANALIZĖ

 

8.    Pagal socialinę svarbą, žalą gyventojų sveikatai, ekonominius nuostolius gripas ir ūminės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos (toliau – ŪVKTI) pirmauja tarp užkrečiamųjų ligų. Per įprastinį gripo sezoną suserga 5–10 proc. gyventojų. Lietuvoje kasmet registruojama vidutiniškai apie 40 tūkst. gripo ir nuo 200 iki 600 tūkst. ŪVKTI atvejų. Gripu ir ŪVKTI atvejai dažniau serga vaikai.

9.    Gripo epidemija dažniausiai skelbiama, kai sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis yra ne mažesnis kaip 100 atvejų 10 tūkst. gyventojų per savaitę, o klinikinių gripo atvejų skaičius sudaro apie 30 proc. visų registruotų gripo ir ŪVKTI atvejų. 

10Lietuvoje kiekvieną gripo sezoną dėl gripo hospitalizuojama 600–4000 asmenų, dauguma jų – vaikai. Per gripo epidemijas mirtingumas didėja dėl gripo komplikacijų (dažniausiai plaučių uždegimo) ir paūmėjusių kitų lėtinių ligų. Pasaulio sveikatos organizacijos (toliau – PSO) duomenimis, dažniausiai per gripo epidemijas miršta vyresnio amžiaus žmonės (80 proc. visų mirčių), o Lietuvoje daugiau kaip 500 tūkst. gyventojų, sulaukusių 65 metų ir vyresnių (tai sudaro apie 15 proc. visų gyventojų).

112021–2022 m. gripo sezono metu Lietuvoje buvo registruoti 6032 gripo ir 560 163 ŪVKTI atvejai. Lietuvoje buvo registruota net 20 kartų daugiau gripo atvejų ir 2,4 karto ŪVKTI atvejų lyginant su 2020–2021 m. sezonu. Didžiausias sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis buvo užfiksuotas vasario mėn. (5-tą šių metų savaitę), kuomet jis siekė 94,5 atvejo 10 tūkst. gyventojų. 2021–2022 m. gripo sezono metu dėl gripo buvo hospitalizuoti 345 asmenys, vaikai sudarė net 93,9 proc. nuo visų hospitalizuotų asmenų. Dėl gripo nemirė nei vienas asmuo. Lietuvoje dominavo A tipo gripo virusas, B tipo gripo virusas nebuvo rastas.

12Gripo ir ŪVKTI epidemiologinę priežiūrą koordinuoja Sveikatos apsaugos ministerija ir Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos, vykdo – asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros įstaigos.

13Dažniausiai pandeminis gripo virusas atsiranda staiga, sergamumas per 2–3 savaites pasiekia aukščiausią lygį, suserga iki 50 proc. populiacijos (pagyvenusių ir kitų rizikos grupių – net 80 proc.). Dėl glaudžių tarptautinių ryšių ir išplėtoto transporto priemonių tinklo pandeminis gripo virusas greitai išplinta visame pasaulyje.

14Dauguma nacionalinių pasirengimo planų, pagrįstų ankstesnėmis pandemijomis, ekspertų pastabomis ir teoriniu modeliavimu, paremti planavimo prielaidomis, apimančiomis:

14.1poveikį gyventojų sveikatai – neatliekant jokios intervencijos per 9–15 savaičių susirgs apytikriai 30 proc. gyventojų, vidutinė ligos trukmė bus apie 7–10 dienų ir sergamumas didės ir mažės keliomis „bangomis“, kurių trukmė svyruos nuo šešių iki aštuonių savaičių;

14.2neatvykimą į darbą – per tris mėnesius apie 30 proc. darbuotojų nedirbs nuo penkių iki aštuonių dienų, atsiras poreikis pasirūpinti sergančiais šeimos nariais, riboti ugdymo veiklą, o tai gali dar padidinti neatvykimo į darbą atvejų skaičių;

14.3poveikį ekonomikai ir ūkiui – sergamumui gripu padidėjus, gali sutrikti ūkio subjektų veikla, importas ir eksportas, susisiekimas, maisto tiekimas, komunalinių paslaugų teikimas ir pan. Taip pat galimas neigiamas poveikis valstybės (savivaldybių) biudžetui;

14.4poveikį valstybės valdymui – gali nutrūkti Subjekto veikla, gali sutrikti Subjekto programų ir veiklos planų vykdymas ir gali sutrikti paslaugų teikimas gyventojams.

 

III SKYRIUS

GRIPO PANDEMIJOS ETAPAI IR LYGIAI

 

15Pasirinkti gripo pandemijos etapai ir lygiai atitinka Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas ir jos gripo pandemijos etapų apibrėžimus. Planavimas ir koordinavimas, situacijos stebėjimas ir vertinimas, prevencija ir lokalizavimas, sveikatos sistemos atsakas, visuomenės informavimas ir keitimasis informacija tarp institucijų būtini per visus gripo pandemijos etapus. Jie turi būti svarstomi kiekvieną kartą, kai pereinama į kitą etapą.

16Pasirengimo gripo pandemijai etapai ir lygiai:

16.1tarppandeminis periodas, 1-asis etapas. Naujas gripo viruso potipis žmonėms nenustatytas, gripo viruso potipis, sukeliantis sezoninį gripą, plinta tarp žmonių, gali būti nustatomas ir gyvūnams;

16.2gripo pandemijos pavojaus periodas, 2-asis etapas. Naujo potipio gripo virusas nustatytas žmonėms;

16.3gripo pandemija, 3-iasis etapas. Naujo potipio gripo viruso sukelti susirgimai sparčiai plinta žmonių populiacijoje;

16.4pereinamasis periodas, 4-asis etapas. Rizika užsikrėsti naujo potipio viruso sukeltu gripu ir atsako priemonių poreikis mažėja.

 

IV SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

17Savivaldybės administracija ir NVSC Telšių departamento Mažeikių skyrius, atsižvelgdami į Plano atsakingų vykdytojų pateiktas pastabas ir pasiūlymus bei teisės aktų pakeitimus, kasmet, esant poreikiui, organizuoja Plano peržiūrėjimą ir atnaujinimą.

 

____________________

 

 

Pasirengimo gripo pandemijai

Mažeikių rajono savivaldybėje plano

1 priedas

 

 

MAŽEIKIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS PASIRENGIMO GRIPO PANDEMIJAI PRIEMONIŲ PLANAS

 

Eilės. Nr.

Veiksmai

Įgyvendinimo terminas

Atsakingi vykdytojai

Pastabos

1

2

3

4

5

1-ASIS ETAPAS. Naujas gripo viruso potipis žmonėms nenustatytas. Gripo viruso potipis, sukeliantis sezoninį gripą, plinta tarp žmonių, gali būti nustatomas ir gyvūnams.

Planavimas ir koordinavimas

1.  

Parengti ir reguliariai atnaujinti pasirengimo gripo pandemijai planą

Kasmet

Mažeikių rajono savivaldybė (toliau – Savivaldybė), ASPĮ, NVSC Telšių departamento Mažeikių skyrius

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro (toliau – LR SAM ministro) 2009-02-26 įsakymo Nr. V-141 „Dėl Valstybės valdymo institucijų, įstaigų, apskričių administracijų, savivaldybių ir kitų asmenų pasirengimo gripo pandemijai planų (priemonių planų) rengimo rekomendacijų patvirtinimo“ (toliau – įsakymas Nr. V-141),

Pasirengimo gripo pandemijai 2019–2023 metų programa, patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2019 m. liepos 19 d. įsakymu Nr. V-899 „Dėl Pasirengimo gripo pandemijai 2019–2023 metų programos patvirtinimo“ (toliau – įsakymas Nr. V-899) 1 priedo 1 punktas ir 3 punktas.

2.  

Koordinuoti savivaldos institucijų bei asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros įstaigų pasirengimą gripo pandemijai, propaguoti pasirengimo gripo pandemijai planavimo būtinumą ir svarbą

Kasmet

Savivaldybė, NVSC Telšių departamento Mažeikių skyrius

Įsakymo Nr. V-899 1 priedo 2 punktas.

 

3.  

Numatyti asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros įstaigų personalą, kuris, nustačius naujo gripo viruso potipį šalyje, bus mobilizuojamas darbui, iš anksto jį reguliariai mokant

Nustačius naujo gripo viruso potipį šalyje

ASPĮ,

NVSC Telšių departamento Mažeikių skyrius, Mažeikių rajono savivaldybės VSB

Įsakymo Nr. V-141 14.3 papunktis.

4.  

Sukaupti būtinųjų asmens apsaugos priemonių, skirtų apsisaugoti nuo kvėpavimo takų virusinių infekcijų, atsargas (peržiūrėti sukauptas), numatyti jų paskirstymą

Kasmet

Savivaldybė, ASPĮ, ESK

Įsakymo Nr. V-899 1 priedo 5 punktas.

 

LR SAM 2008-07-31 įsakymas Nr. V-719 „Dėl Būtinųjų asmens apsaugos priemonių, skirtų apsisaugoti nuo kvėpavimo takų virusinių infekcijų, sąrašo patvirtinimo“ (toliau – įsakymas Nr. V-719).

5.  

Numatyti, kaip turi būti vykdoma vakcinacija nuo sezoninio gripo ir ją įgyvendinti

Kasmet

ASPĮ,

NVSC Telšių departamento Mažeikių skyrius

6.  

Peržiūrėti turimus išteklius ir pajėgumus, reikalingus gripo pandemijai valdyti ar lokalizuoti

Kasmet

Savivaldybė,

ASPĮ, NVSC Telšių departamento Mažeikių skyrius

Įsakymo Nr. V-899 1 priedo 7 punktas.

 

Situacijos stebėjimas ir vertinimas

7.  

Koordinuoti ir vykdyti gripo epidemiologinę priežiūrą žmonių ir gyvūnų populiacijoje naujo gripo viruso potipiui nustatyti

Kasmet

NVSC Telšių departamento Mažeikių skyrius, VMVT Telšių departamento Mažeikių skyrius

Įsakymo Nr. V-899 1 priedo 12 punktas.

 

8.  

Vykdyti nuolatinę gripo, COVID-19 ir ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų epidemiologinę priežiūrą, ją periodiškai vertinti ir tobulinti siekiant išaiškinti šių ligų protrūkius ir užtikrinti institucijų bendradarbiavimą

Nuolat

NVSC Telšių departamento Mažeikių skyrius

Įsakymo Nr. V-899 1 priedo 13 punktas.

LR SAM ministro 2012-01-30 įsakymas Nr. V-58 „Dėl Gripo, COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) ir ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų epidemiologinės priežiūros taisyklių patvirtinimo (toliau – įsakymas Nr. V-58).

9.  

Vadovautis Europos Komisijos, Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro, Pasaulio sveikatos organizacijos ir Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijomis ir informacija apie gripo epidemiologinę situaciją pasaulyje, Europos Sąjungos šalyse narėse ir kitose kaimyninėse valstybėse; atitinkamai koreguoti Plane numatytas priemones

Gavus informaciją

Savivaldybė, NVSC Telšių departamento Mažeikių skyrius

Įsakymo Nr. V-899 1 priedo 19 punktas.

 

Prevencija ir lokalizavimas

10.

Peržiūrėti ir prireikus teikti pasiūlymus teisės aktų ir kitų dokumentų, reglamentuojančių antivirusinių vaistų vartojimą ir pandeminio gripo skiepų naudojimą, atnaujinimui.

Kasmet

Savivaldybė,

NVSC Telšių departamento Mažeikių skyrius, ESK, ASPĮ

Įsakymo Nr. V-899 1 priedo 20 ir 21 punktai.

11.

Didinti skiepijimo nuo sezoninio gripo apimtis

Kasmet

Savivaldybė, NVSC Telšių departamento Mažeikių skyrius, ASPĮ

Įsakymo Nr. V-899 1 priedo 22 punktas.

 

Sveikatos sistemos atsakas

12.

Numatyti alternatyvias, sveikatos priežiūros sistemai nepriklausančias patalpas (mokyklos, viešbučiai ir kt.) papildomai ligonių hospitalizacijai esant dideliam ligonių srautui

Gavus informaciją apie naujo gripo viruso potipį

Savivaldybė, ESK, ASPĮ

Įsakymo Nr. V-899 1 priedo 25 punktas.

13.

Aprūpinti sveikatos priežiūros įstaigas asmens apsaugos priemonėmis

Kasmet

ASPĮ

Įsakymo Nr. V-899 1 priedo 26 punktas.

14.

Reguliariai organizuoti sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojų mokymus, susijusius su gripo epidemiologine priežiūra, pasirengimu gripo pandemijai ir situacijos valdymu esant gripo pandemijai

Pagal poreikį

Savivaldybė, ESK, NVSC Telšių departamento Mažeikių skyrius

Įsakymo Nr. V-899 1 priedo 27 punktas.

 

Visuomenės informavimas ir keitimasis informacija

15.

Iš anksto parengti informaciją platinti pagal skirtingus gripo pandemijos etapus, pritaikytą visuomenei ir įvairioms tikslinėms grupėms, teikti mokslu pagrįstą informaciją visuomenei, rizikos grupėms ir žiniasklaidai; skelbti patikimą informaciją apie gripo epidemiologinę situaciją, gripo pandemijos keliamą grėsmę ir prevencines priemones

Pagal poreikį

Savivaldybė, ESK, NVSC Telšių departamento Mažeikių skyrius, MVMT Telšių departamento Mažeikių skyrius, Mažeikių rajono savivaldybės VSB

įsakymo Nr. V-899 1 priedo 28 punktas.

16.

Numatyti, kaip bus teikiama informacija visuomenei ir įvairioms tikslinėms grupėms (spaudai, radijui, televizijai, sveikatos priežiūros specialistams, rizikos grupėms, valstybės institucijoms) skirtingais pandemijos etapais, keistis informacija tarp sveikatos priežiūros, ne sveikatos priežiūros institucijų nacionaliniu ir tarptautiniu lygiu

Pagal poreikį

Savivaldybė, ESK, NVSC Telšių departamento Mažeikių skyrius, MVMT Telšių departamento Mažeikių skyrius, Mažeikių rajono savivaldybės VSB

Įsakymo Nr. V-899 1 priedo 29 punktas.

2-ASIS ETAPAS. Gripo pandemijos pavojaus periodas, naujo potipio gripo virusas nustatytas žmonėms

Planavimas ir koordinavimas

Vykdyti visas priemones, numatytas ankstesniame etape

17.

Užtikrinti sveikatos sektoriaus, kitų žinybų veiklos koordinavimą nustačius naujo gripo viruso potipio sukeltą gripo atvejį (-us)

Paskelbus 2-ąjį etapą

Savivaldybė, ESK, NVSC Telšių departamento Mažeikių skyrius, ASPĮ

Įsakymo Nr. V-141 25 punktas

Įsakymo Nr. V-899 1 priedo 31 punktas.

18.

Įvertinti sveikatos priežiūros įstaigų pasirengimą valdyti pirmuosius naujo gripo viruso potipio sukeltus susirgimų atvejus ir protrūkius

Paskelbus 2-ąjį etapą

Savivaldybė, ESK, NVSC Telšių departamento Mažeikių skyrius, ASPĮ

Įsakymo Nr. V-899 1 priedo 35 punktas.

19.

Koordinuoti pandeminio gripo viruso plitimą stabdančių priemonių organizavimą ir įvertinti jų veiksmingumą

Paskelbus 2-ąjį etapą

NVSC Telšių departamento Mažeikių skyrius, Savivaldybė, ASPĮ

Įsakymo Nr. V-899 1 priedo 38 punktas.

 

Situacijos stebėjimas ir vertinimas

Vykdyti visas priemones, numatytas ankstesniame etape

20.

Sustiprinti gripo epidemiologinę priežiūrą Mažeikių rajono savivaldybėje ir rizikos asmenų grupėse (atvykstančių iš ligos paveiktų šalių ir kt.)

Paskelbus 2-ąjį etapą

NVSC Telšių departamento Mažeikių skyrius

Įsakymo Nr. V-899 1 priedo 41 punktas.

įsakymo Nr. 673 2 punktas.

21.

Stebėti gripo epidemiologinę situaciją Mažeikių rajono savivaldybėje: naudojant sustiprintą gripo epidemiologinę priežiūrą ir atvejo tyrimo duomenis nustatyti pirminius pandeminio gripo atvejus, sąlytį su susirgusiais turėjusius asmenis ir geografinį ligos paplitimą (kai Lietuvoje diagnozuojami naujo gripo viruso potipio sukeliami susirgimai)

Paskelbus 2-ąjį etapą

NVSC Telšių departamento Mažeikių skyrius

Įsakymo Nr. V-899 1 priedo 42 punktas.

22.

Išaiškinti gripo protrūkius žmonių ir gyvūnų populiacijose, taikyti protrūkių valdymo priemones

Paskelbus 2-ąjį etapą

NVSC Telšių departamento Mažeikių skyrius VMVT, MVMT Telšių departamento Mažeikių skyrius

Įsakymo Nr. V-899 1 priedo 43 punktas.

 

Prevencija ir lokalizavimas

Vykdyti visas priemones, numatytas ankstesniame etape

23.

Taikyti rekomenduojamas gripo infekcijos plitimą ribojančias priemones.

Paskelbus 2-ąjį etapą

Savivaldybė, ESK, NVSC Telšių departamento Mažeikių skyrius, ASPĮ

Įsakymo Nr. V-899 1 priedo 60 punktas.

24.

Teikti rekomendacijas keliautojams, siekiant mažinti užsikrėtimo pandeminiu gripu riziką

Paskelbus 2-ąjį etapą

NVSC Telšių departamento Mažeikių skyrius, Mažeikių rajono savivaldybės VSB

Įsakymo Nr. V-899 1 priedo 55 punktas.

25.

Įvertinti gripo epidemiologinę priežiūrą, prevencinių priemonių tinkamumą, jei būtina, atnaujinti teisės aktus ir kitus dokumentus

Paskelbus 2-ąjį etapą

NVSC Telšių departamento Mažeikių skyrius

Įsakymo Nr. V-899 1 priedo 54 punktas.

26.

Įvertinti vykdomą skiepijimą nuo sezoninio gripo, siekiant išvengti žmonių ir gyvūnų kryžminės infekcijos gripu, skatinti asmenų, turinčių sąlytį su gyvūnais, skiepijimą nuo sezoninio gripo

Paskelbus 2-ąjį etapą

NVSC Telšių departamento Mažeikių skyrius, VMVT Telšių departamento Mažeikių skyrius

Įsakymo Nr. V-899 1 priedo 56 punktas.

 

Sveikatos sistemos atsakas

Vykdyti visas priemones, numatytas ankstesniame etape

 

27.

Įvertinti sveikatos priežiūros sistemos pasirengimą izoliuoti, gydyti pavienius pacientus, užsikrėtusius naujo potipio gripo virusu

Paskelbus 2-ąjį etapą

NVSC Telšių departamento Mažeikių skyrius, ASPĮ

Įsakymo Nr. V-899 1 priedo 61 punktas.

28.

Įvertinti gebėjimą nustatyti ir valdyti gripo ir ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų protrūkius ASPĮ

Paskelbus 2-ąjį etapą

Savivaldybė, NVSC Telšių departamento Mažeikių skyrius, ASPĮ

Įsakymo Nr. V-899 1 priedo 62 punktas.

LR SAM ministro 2009-02-26 įsakymas Nr. V-140 „Dėl Asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo kilus gripo pandemijai tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – įsakymas Nr. V-140).

29.

Įvertinti sveikatos priežiūros įstaigų personalo skiepijimo nuo sezoninio gripo mastą

Paskelbus 2-ąjį etapą

NVSC Telšių departamento Mažeikių skyrius, ASPĮ

Įsakymo Nr. V-899 1 priedo 63 punktas.

30.

Įvertinti infekcijų kontrolės priemonių ir asmeninių apsaugos priemonių atsargas asmens sveikatos priežiūros įstaigose

Paskelbus 2-ąjį etapą

Savivaldybė, NVSC Telšių departamento Mažeikių skyrius, ASPĮ

Įsakymo Nr. V-899 1 priedo 64 punktas.

31.

Teikti metodinę pagalbą sveikatos priežiūros įstaigoms pandeminio gripo diagnostikos, gydymo ir infekcijų kontrolės klausimais

 

Paskelbus 2-ąjį etapą

NVSC Telšių departamento Mažeikių skyrius

Įsakymo Nr. V-899 1 priedo 66 punktas.

32.

Informuoti asmens sveikatos priežiūros įstaigas, globos institucijas apie gripo infekcijos kontrolės priemones

Paskelbus 2-ąjį etapą

NVSC Telšių departamento Mažeikių skyrius

Įsakymo Nr. V-899 1 priedo 68 punktas.

33.

Asmens sveikatos priežiūros įstaigose vykdyti infekcijų kontrolės priemones pagal Pasaulio sveikatos organizacijos ir Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro rekomendacijas, siekiant užkirsti kelią hospitalinių infekcijų plitimui.

Paskelbus 2-ąjį etapą

Savivaldybė, NVSC Telšių departamento Mažeikių skyrius, ASPĮ

Įsakymo Nr. V-899 1 priedo 67 punktas.

34.

Patikrinti pasirengimo gripo pandemijai planuose numatytas visų lygių sveikatos sistemos atsako priemones, atkreipiant dėmesį į pacientų srautų valdymą ir pasirengimą masinei hospitalizacijai, pacientų izoliavimui ir gydymui.

Paskelbus 2-ąjį etapą

NVSC Telšių departamento Mažeikių skyrius, ESK

Įsakymo Nr. V-899 1 priedo 71 punktas.

35.

Planuoti sveikatos priežiūros įstaigų darbą esant dideliam darbuotojų trūkumui

Paskelbus 2-ąjį etapą

ASPĮ

Įsakymo Nr. V-899 1 priedo 72 punktas.

 

Visuomenės informavimas ir keitimasis informacija

Vykdyti visas priemones, numatytas ankstesniame etape

36.

Prireikus atnaujinti informacinę medžiagą skirtą žiniasklaidai, visuomenei, sveikatos ir kitiems sektoriams

Paskelbus 2-ąjį etapą

NVSC Telšių departamento Mažeikių skyrius, ESK, Mažeikių rajono savivaldybės VSB

Įsakymo Nr. V-899 1 priedo 73 punktas.

37.

Mokyti sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojus, atsakingus už ryšius su visuomene, dėl informacijos skleidimo gripo pandemijos metu

Paskelbus 2-ąjį etapą

Savivaldybė, ASPĮ

Įsakymo Nr. V-899 1 priedo 74 punktas.

3-ASIS ETAPAS. Gripo pandemija, naujo potipio gripo viruso sukelti susirgimai sparčiai plinta žmonių populiacijoje

 

Planavimas ir koordinavimas

Vykdyti visas priemones, numatytas ankstesniuose etapuose

38.

Įvertinti turimus išteklius ir pajėgumus, reikalingus valdyti ar lokalizuoti gripo pandemiją ir, jei reikia, juos padidinti.

Paskelbus

3-iąjį etapą

Savivaldybė,

ASPĮ

Įsakymo Nr. V-899 1 priedo 78 punktas.

39.

Taikyti ir koordinuoti visas priemones, numatytas pasirengimo gripo pandemijai plane

Paskelbus

3-iąjį etapą

 

Savivaldybė,

ASPĮ, ESK

Įsakymo Nr. V-899 1 priedo 79 punktas.

40.

Nustatyti papildomų išteklių poreikį galimoms artėjančioms gripo pandemijos bangoms

Paskelbus

3-iąjį etapą

 

Savivaldybė,

ASPĮ, ESK

Įsakymo Nr. V-899 1 priedo 80 punktas.

 

Situacijos stebėjimas ir vertinimas

Vykdyti visas priemones, numatytas ankstesniuose etapuose

41.

Tęsti sustiprintą gripo epidemiologinę priežiūrą, siekiant iš anksto numatyti artėjančią kitą gripo pandemijos bangą

Paskelbus

3-iąjį etapą

NVSC Telšių departamento Mažeikių skyrius

Įsakymo Nr. V-899 1 priedo 82 punktas

42.

Stebėti galimus pandeminio gripo epidemiologinius, virusologinius ir klinikinius pokyčius

Paskelbus

3-iąjį etapą

 

NVSC Telšių departamento Mažeikių skyrius, ASPĮ

Įsakymo Nr. V-899 1 priedo 84 punktas.

43.

Vykdyti pandeminio gripo stebėseną ir įvertinti jo poveikį: sergamumą, mirštamumą, praleistų dėl ligos dienų skaičių, sveikatos priežiūros darbuotojų ir kitų svarbių sričių darbuotojų skaičių, sveikatos priežiūros įstaigų išteklius, lovadienius, priėmimo skyrių apkrovą, alternatyvių sveikatos priežiūros priemonių naudojimo galimybes, lavoninių talpą ir kitą susijusią statistiką

Paskelbus

3-iąjį etapą

Savivaldybė, NVSC Telšių departamento Mažeikių skyrius, ASPĮ

Įsakymo Nr. V-899 1 priedo 85 punktas.

Įsakymas Nr. V-58.

 

Prevencija ir lokalizavimas

Vykdyti visas priemones, numatytas ankstesniuose etapuose

 

44.

Tikslinti gripo pandemijos valdymo ir atsako priemones, atsižvelgiant į naujausią informaciją ir Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro ir Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas

Paskelbus

3-iąjį etapą

Savivaldybė, NVSC Telšių departamento Mažeikių skyrius, ASPĮ

Įsakymo Nr. V-899 1 priedo 88 punktas.

45. .

Esant galimybei pradėti skiepyti pandeminio gripo skiepais asmenis pagal nustatytas prioritetines grupes

Paskelbus

3-iąjį etapą

Savivaldybė, NVSC Telšių departamento Mažeikių skyrius, ASPĮ

Įsakymo Nr. V-899 1 priedo 91 punktas.

 

Sveikatos sistemos atsakas

Vykdyti visas priemones, numatytas ankstesniuose etapuose

46.

Vykdyti infekcijos plitimo tarp sergančiųjų asmenų kontrolės priemones, atitinkančias naujausias Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro ir Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas; mokyti sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojus naudotis asmeninėmis apsaugos priemonėmis.

Paskelbus

3-iąjį etapą

Savivaldybė, NVSC Telšių departamento Mažeikių skyrius, ASPĮ, Mažeikių rajono savivaldybės VSB

Įsakymo Nr. V-899 1 priedo 94 punktas.

47.

Taikyti pasirengimo gripo pandemijai plane numatytų sveikatos priežiūros bei būtinųjų paslaugų teikimo priemones; stebėti sveikatos priežiūros įstaigų būklę; jeigu reikia, keisti skubios pagalbos teikimo sistemą; paskirstyti papildomus žmogiškuosius išteklius; teikti medicinines ir nemedicinines paslaugas pacientams, gydomiems alternatyviose sveikatos priežiūros sistemai nepriklausančiose patalpose (viešbučiuose, mokyklose ir kt.); teikti psichologinę ir socialinę paramą sveikatos priežiūros darbuotojams, nukentėjusiems asmenims ir bendruomenėms

Paskelbus

3-iąjį etapą

 

Savivaldybė, NVSC Telšių departamento Mažeikių skyrius, ASPĮ, Mažeikių rajono savivaldybės VSB

Įsakymo Nr. V-899 1 priedo 95 punktas.

 

Visuomenės informavimas ir keitimasis informacija

Vykdyti visas priemones, numatytas ankstesniuose etapuose

48.

Teikti naujausią informaciją apie gripo pandemijos plitimą Lietuvoje ir savivaldybėje.

Paskelbus

3-iąjį etapą

NVSC Telšių departamento Mažeikių skyrius, Mažeikių rajono savivaldybės VSB

Įsakymo Nr. V-899 1 priedo 96 punktas

4-ASIS ETAPAS. Rizika užsikrėsti naujo potipio viruso sukeltu gripu ir atsako priemonių poreikis mažėja.

 

Planavimas ir koordinavimas

Vykdyti visas priemones, numatytas ankstesniuose etapuose

49.

Atlikti gripo pandemijos poveikio ir pasirengimo gripo pandemijai vertinimą (savivaldybės, įstaigų lygiu) remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos ir Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro rekomendacijomis ir pasirengimo gripo pandemijai plano – ekstremaliųjų situacijų valdymo planų sudedamųjų dalių arba jų priedų – įgyvendinimo rezultatais, pagal šio vertinimo rezultatus stiprinti pasirengimą gripo pandemijai

Paskelbus 4-ąjį etapą

Savivaldybė, NVSC Telšių departamento Mažeikių skyrius

Įsakymo Nr. V-899 1 priedo 97 punktas.

50.

Teikti siūlymus Lietuvos Respublikos Vyriausybei, Lietuvos Respublikos ekstremalių situacijų komisijai ir kitoms valstybės institucijoms dėl pasirengimo gripo pandemijai priemonių tobulinimo

Paskelbus 4-ąjį etapą

Savivaldybė, NVSC Telšių departamento Mažeikių skyrius, ESK, ASPĮ, Mažeikių rajono savivaldybės VSB, VMVT Telšių departamento Mažeikių skyrius

Įsakymo Nr. V-899 1 priedo 98 punktas.

51.

Numatyti papildomų išteklių poreikį kitai gripo pandemijai

Paskelbus 4-ąjį etapą

Savivaldybė, ASPĮ

Įsakymo Nr. V-899 1 priedo 99 punktas.

 

Situacijos stebėjimas ir vertinimas

Vykdyti visas priemones, numatytas ankstesniuose etapuose

 

52.

Nustatyti epidemiologinės priežiūros ir kontrolės priemones, ruošiantis kitai gripo pandemijai

Paskelbus 4-ąjį etapą

NVSC Telšių departamento Mažeikių skyrius

Įsakymo Nr. V-899 1 priedo 100 punktas

 

Prevencija ir lokalizavimas

Vykdyti visas priemones, numatytas ankstesniuose etapuose

 

53.

Esant galimybei, tęsti skiepijimą pandeminio gripo skiepais vadovaujantis numatytais prioritetais ir atsižvelgiant į turimas atsargas

Paskelbus 4-ąjį etapą

NVSC Telšių departamento Mažeikių skyrius, Savivaldybė, ASPĮ

Įsakymo Nr. V-899 1 priedo 105 punktas

 

Sveikatos sistemos atsakas

Vykdyti visas priemones, numatytas ankstesniuose etapuose

 

54.

Peržiūrėti, atsižvelgiant į gripo pandemijos patirtį, ir atnaujinti pasirengimo gripo pandemijai planus (priemonių planus).

Paskelbus 4-ąjį etapą

Savivaldybė, NVSC Telšių departamento Mažeikių skyrius, ASPĮ

Įsakymo Nr. V-899 1 priedo 108 punktas.

55.

Papildyti medicinines atsargas; atnaujinti ir pristatyti būtinuosius reikmenis

Paskelbus 4-ąjį etapą

Savivaldybė, NVSC Telšių departamento Mažeikių skyrius, ASPĮ

Įsakymo Nr. V-899 1 priedo 106 punktas.

56.

Atnaujinti planinių sveikatos priežiūros paslaugų teikimą

Paskelbus 4-ąjį etapą

ASPĮ

Įsakymo Nr. V-899 1 priedo 107 punktas.

 

Visuomenės informavimas ir keitimasis informacija

Vykdyti visas priemones, numatytas ankstesniuose etapuose

 

57.

Įvertinti informacijos sklaidą, apžvelgti gautą patirtį, prireikus siūlyti keisti teisės aktus dėl informacijos sklaidos

Paskelbus 4-ąjį etapą

Savivaldybė, NVSC Telšių departamento Mažeikių skyrius, ASPĮ, Mažeikių rajono savivaldybės VSB

Įsakymo Nr. V-899 1 priedo 109 punktas.

 

Sutrumpinimai:

ASPĮ – Mažeikių rajono savivaldybės asmens sveikatos priežiūros įstaigos;

NVSC – Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos;

ESK – Mažeikių rajono savivaldybės ekstremaliųjų situacijų komisija;

VSB –Visuomenės sveikatos biuras;

VMVT – Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba .

 

 

 

______________________________________

 

Pasirengimo gripo pandemijai

Mažeikių rajono savivaldybėje plano

2 priedas

 

ASMENS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGŲ GALIMYBĖS APTARNAUTI SERGANČIUS PACIENTUS GRIPO PANDEMIJOS METU MAŽEIKIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖJE

 

Eil. Nr.

ASPĮ pavadinimas,

vadovo vardas, pavardė

Adresas

Telefonas, el. pašto adresas

1.

VšĮ Mažeikių pirminės sveikatos priežiūros centras,

Vykinta Korsakienė

Naftininkų g. 9, Mažeikiai

(8 443) 95 177, 8 686 49 023,

info@mazeikiupspc.lt

2.

VšĮ Sedos pirminės sveikatos priežiūros centras,

Vilmantė Stankevičienė

A. Baranausko a. 8, Seda, Mažeikių r.

(8 443) 46 203, 8 686 20 446,

info@sedospspc.lt

3.

VšĮ Mažeikių senamiesčio pirminės sveikatos priežiūros centras,

Gražina Kurienė

J. Basanavičiaus g. 22, Mažeikiai

(8 443) 26 462, 8 616 72 889,

info@senamiesciopspc.lt

4.

UAB Šeimos sveikatos centras,

Zita Šaulienė

J. Basanavičiaus g. 22, Mažeikiai

(8 443) 25 566, 8 687 29 630,

sscentras@sscentras.lt

5.

UAB „InMedica“,

Kęstutis Broniukaitis

Naftininkų g. 9, Mažeikiai

(8 443) 95 165, 8 694 81 473,

info@inmedica.lt

6.

UAB Dr. A. Biržiškos sveikatos centras, Monika Balčiūnienė

Vytauto g. 2, Viekšniai, Mažeikių r.

(8 443) 39 001, 8 612 67 109,

birziska123@gmail.com

7.

UAB Tirkšlių sveikatos namai,

Danė Perminienė

Dariaus ir Girėno g. 9, Tirkšliai, Mažeikių r.

(8 443) 48 308, 8 698 02 596,

sveikatosnamai@tirksliai.lt

8.

UAB „Medikvita“,

Liudmila Riabova

Vilniaus g. 2, Mažeikiai

(8 443) 25 207, 8 698 46 892,

info@medikvita.lt

9.

VšĮ Regioninė Mažeikių ligoninė

L. e. p. Aranta Būtautaitė-Garalienė

A. Basanavičiaus g. 24, Mažeikiai

(8 443) 98 282, 8 687 49 610,

info@mazeikiuligonine.lt

 

Pasirengimo gripo pandemijai

Mažeikių rajono savivaldybėje plano

3 priedas

 

GRIPO VIRUSO PLITIMĄ RIBOJANČIOS PRIEMONĖS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.    Gripo viruso plitimą ribojančios priemonės:

1.1kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo bei rankų higienos laikymasis;

1.2saugaus atstumo laikymasis;

1.3asmeninių apsaugos priemonių naudojimas;

1.4tinkamas elgesys susirgus gripu.

 

II SKYRIUS

KOSĖJIMO IR ČIAUDĖJIMO ETIKETO

BEI RANKŲ HIGIENOS LAIKYMASIS

 

2.    Gripo virusas paprastai plinta oro lašeliniu būdu. Čiaudint ar kosint susidarantys lašeliai patenka ant virusui imlių žmonių viršutinių kvėpavimo takų gleivinės. Užkratas taip pat gali būti perduodamas per kontaktą su kvėpavimo takų išskyromis (pvz., liečiant daiktus arba paviršius, kuriuose yra virusas, ir po to liečiant savo akis, nosį ar burną).

3.    Suaugusieji paprastai gali užkrėsti kitus žmones vieną dieną prieš gripo simptomų pasireiškimą ir iki penkių dienų nuo simptomų pradžios. Vaikai gali užkrėsti kitus dešimt ir daugiau dienų nuo simptomų atsiradimo.

4.    Kosėjimo ir čiaudėjimo etiketas bei rankų higiena – paprastos ir efektyvios priemonės, sumažinančios gripo viruso plitimą.

5.    Kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo taisyklės:

5.1. kosint ar čiaudint, būtina užsidengti burną ar nosį su nosine (geriau vienkartine), nusisukti;

5.2. jei nosinės nėra – kosėti ar čiaudėti į drabužius, kurie nekontaktuos su atvira ranka ir veiks kaip oro filtras (į alkūnės linkį, skverną).

5.3. neužsidengti burnos ar nosies delnu;

5.4. nosiai valyti ar išsišnypšti naudoti vienkartines nosines, jas panaudojus išmesti į šiukšlių dėžę ir nedelsiant nusiplauti rankas;

5.5. nekosėti ir nečiaudėti kitų žmonių draugijoje – išeiti į kitą vietą;

5.6. neiškvėpti oro į kito žmogaus pusę;

5.7. vengti kontakto su didelės gripo komplikacijų rizikos grupės žmonėmis: mažais vaikais, nėščiosiomis, pagyvenusiais ligotais žmonėmis;

5.8. sveikas asmuo, atsidūręs kito asmens kosėjimo ar čiaudėjimo zonoje, turėtų nuo jo pasitraukti, trumpam sulaikyti kvėpavimą.

6.    Rankų higienos taisyklės:

6.1. plauti rankas kuo dažniau;

6.2. plauti rankas prieš valgį;

6.3. plauti rankas palietus galimai užkrėstą daiktą;

6.4. vengti liesti durų rankenas, turėklus ir kitus daiktus, kurie galėjo būti liečiami kitų žmonių;

6.5. vengti kontakto su daiktais, kuriais keičiamasi (pinigais, bilietais ir kt.): mūvėti pirštines, atsiskaityti taip, kad nereikėtų grąžos, atsiskaityti mokėjimo kortele, naudotis ne vienkartiniais, o daugkartiniais transporto bilietais;

6.6. palietus galimai užkrėstą daiktą, neliesti rankomis savo nosies ar burnos, netrinti akių;

6.7. jei rankos suterštos kvėpavimo takų išskyromis, jos plaunamos muilu ir vandeniu;

6.8. jei nėra galimybės nusiplauti rankų, jas galima valyti rankų antiseptiku.

7.    Įstaigoje prie kriauklių (praustuvų) turi būti rankų plovimo priemonių.

8.    Kuo dažniau vėdinti ir valyti patalpas.

 

III SKYRIUS

SAUGAUS ATSTUMO LAIKYMASIS

 

9.    Didžiausią galimybę užsikrėsti gripu turi žmonės, esantys iki 1 metro atstumu nuo sergančio gripu asmens. Todėl reikia kiek įmanoma stengtis, kad darbuotojai laikytųsi didesnio nei 1 m atstumo vieni nuo kitų.

10Gripo pandemijos sąlygomis tikslinga riboti susirinkimų ir asmeninių susitikimų skaičių, pirmenybę teikti bendravimui telefonu ir kitomis ryšio priemonėmis. Patartina vengti rankų paspaudimų, bučinių, kitų fizinių kontaktų, socialinių ir religinių ritualų, kurių metu liečiamasi prie kitų žmonių arba daugelio žmonių liečiamų daiktų.

11Darbdaviai turi sudaryti tokias darbo sąlygas, kad nėščios darbuotojos ir darbuotojai, kurie serga lėtinėmis ligomis, gripo pandemijos metu nevykdytų funkcijų, susijusių su tiesioginiu kontaktu su gripu užsikrėtusiais asmenimis.

12Rekomenduojama darbo vietose užtikrinti saugų atstumą, o nesant galimybei naudoti atitvarų sieneles.

 

IV SKYRIUS

INDIVIDUALIŲJŲ APSAUGOS PRIEMONIŲ NAUDOJIMAS

 

13Individualiosios apsaugos priemonės gripo pandemijos metu naudojamos vadovaujantis Rekomendacijų 7.5 papunktyje nurodytu teisės aktu.

14Subjektuose, kurių veikla nesusijusi su tiesioginiu darbuotojų kontaktu su asmenimis, užsikrėtusiais gripu ar dažnais kontaktais su žmonėmis, kai atstumas tarp žmonių būna mažesnis nei 1 m, pandeminio gripo plitimo tarp darbuotojų tikimybė nėra didelė. Tačiau tokiems Subjektams rekomenduojama pasirūpinti, kad kosintys ir / ar čiaudintys asmenys dėvėtų nosį ir burną dengiančias asmens apsaugos priemones.

15Subjektų, kurios būtinos viešajam saugumui ir būtiniausiems visuomenės poreikiams tenkinti, darbuotojai, pagal atliekamo darbo pobūdį susiduriantys su dideliu žmonių skaičiumi, turi būti aprūpinti medicininėmis kaukėmis ir, galimybei esant, daleles filtruojančiais respiratoriais su 95 proc. ar didesnio efektyvumo filtru. Respiratoriai turi atitikti LST EN 143 ir LST EN 149 reikalavimus, o medicininės kaukės – LST EN 14683 reikalavimus.

16Darbdaviai turi užtikrinti, kad darbuotojai, kurie turi kontaktą su šiukšlėmis ar kitomis medžiagomis, kuriose gali būti panaudotų nosinių, servetėlių ar kitų asmens higienos priemonių, gripo pandemijos metu minėtas medžiagas tvarkytų dėvėdami apsauginius akinius, medicininę kaukę ir mūvėdami gumines pirštines. Patartina naudoti ir kitas apsaugos priemones (veido skydelius, kaklo uždangas), taip pat įrankius, kurie leidžia išvengti rankų kontakto su tvarkomomis medžiagomis.

17Subjektai privalo turėti tokį individualiųjų apsaugos priemonių kiekį, kad jų užtektų visiems darbuotojams, kuriems jas būtina turėti pagal atliekamo darbo pobūdį.

 

V SKYRIUS

TINKAMAS ELGESYS SUSIRGUS GRIPU

 

18Gripo pandemijos metu, kai gydymo įstaigos perpildytos, tikslinga, kad asmenys, kurių gyvybei pavojus negresia (ligos eiga nesunki), ir kuriems nebūtina gauti dokumentą, pateisinantį neatvykimo į darbą priežastis, gydytųsi namuose, apie susirgimą telefonu pranešę pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigai, prie kurios yra prisirašę, ir nesilankytų pirminės sveikatos priežiūros įstaigose, nekviestų į namus šeimos gydytojų ir greitosios medicinos pagalbos brigadų. Prireikus konsultacijos rekomenduojama kreiptis į gydymo įstaigą arba sveikatos priežiūros specialistą telefonu arba kitomis nuotolinio ryšio priemonėmis.

19Asmenims, kuriems pasireiškė gripo simptomai, rekomenduojama:

19.1likti namuose iki gripo simptomų pabaigos, laikytis lovos režimo;

19.2vartoti daug skysčių (vengti turinčių alkoholio, kofeino);

19.3nerūkyti;

19.4nepriimti svečių;

19.5turėti termometrą, skysčių, maisto, servetėlių ir kitų asmens higienos priemonių (rekomenduojama šiais daiktais apsirūpinti iki gripo pandemijos pradžios, paskelbus jos grėsmę);

19.6turėti paracetamolio ar kitų vaistų, kurių sudėtyje yra acetominofeno;

19.7dažnai vėdinti ir valyti patalpas.

20Elgesio karščiuojant rekomendacijos:

20.1nebūtina mažinti temperatūros vaistais, kai ji yra mažesnė nei 39 °C;

20.2karščiuojant netikslinga stipriai apsikloti, tai sumažina kūno šilumos apykaitą;

20.3aspiriną (acetilsalicilo rūgštį) karščiuojant vartoti nerekomenduojama;

20.4temperatūrai mažinti siūlytina vartoti vaistus, kurių sudėtyje yra acetominofeno (paracetamolį ar panašius).

2121. Sergančiojo gripu namuose taikytinos infekcijos plitimo prevencijos priemones:

21.1kosėjimo ir čiaudėjimo etiketas bei rankų higiena;

21.2ligonio šeimos nariai ar lankytojai po kontakto su juo turi nusiplauti rankas;

21.3ligonis turi naudotis atskirais valgymo ir gėrimo reikmenimis.

22Gripo pandemijos metu pacientai į pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigas turėtų kreiptis karščiavimui užtrukus ilgiau nei 4–5 dienas, taip pat jei jiems būtina gauti dokumentą, pateisinantį neatvykimo į darbą priežastis.

23Dėl skubiosios medicinos pagalbos patartina kreiptis atsiradus krūtinės skausmui, dusuliui, stipriam vėmimui, sąmonės sutrikimams ar kitiems pavojingiems požymiams.

 

___________________________