BIRŠTONO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

dėl Birštono savivaldybės PETICIJŲ KOMISIJOS NUOSTATŲ PATVIRTINIMO 

 

2024 m. balandžio 11 d. Nr. (1.3.E)-TSE-078

Birštonas

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 15 straipsnio 2 dalies 4 punktu, 22 straipsnio 2 dalimi, Lietuvos Respublikos peticijų konstitucinio įstatymo 4 straipsnio 4 dalimi, Birštono savivaldybės tarybos reglamento, patvirtinto Birštono savivaldybės tarybos 2023 m. vasario 23 d. sprendimu Nr. TSE-32 „Dėl Birštono savivaldybės tarybos reglamento patvirtinimo“, 179, 184 punktais, Birštono savivaldybės taryba nusprendžia:

Patvirtinti Birštono savivaldybės peticijų komisijos nuostatus (pridedama).

 

 

 

Savivaldybės merė                                                                                    Nijolė Dirginčienė

 

 

PATVIRTINTA

Birštono savivaldybės tarybos

2024 m. balandžio 11 d.

sprendimu Nr. (1.3.E)-TSE-078

 

 

BIRŠTONO SAVIVALDYBĖS PETICIJŲ KOMISIJOS

NUOSTATAI

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Birštono savivaldybės peticijų komisijos nuostatai (toliau – Nuostatai) nustato Birštono savivaldybės peticijų komisijos (toliau – Komisija) tikslą, uždavinius ir funkcijas, narių  teises ir pareigas, darbo organizavimo ir veiklos viešinimo tvarką.

2. Komisija sprendžia Lietuvos Respublikos peticijų konstitucinio įstatymo nustatyta tvarka teikiamų kreipimųsi vertinimo, jų pripažinimo peticijomis ir peticijų priėmimo nagrinėti klausimus, nagrinėja peticijas dėl Birštono savivaldybės (toliau – Savivaldybė) institucijų (savivaldybės tarybos ir savivaldybės mero) priimamų norminių teisės aktų ir teikia išvadas dėl jose pateiktų prašymų ar siūlymų tenkinimo.

3. Komisija savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymu, Lietuvos Respublikos peticijų konstituciniu įstatymu (toliau – Peticijų konstitucinis įstatymas), Savivaldybės tarybos reglamentu, šiais Nuostatais ir kitais teisės aktais, susijusiais su jos funkcijų vykdymu.

4. Nuostatuose vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Vietos savivaldos įstatyme ir Konstituciniame įstatyme.

 

II SKYRIUS

KOMISIJOS SUDARYMAS

 

5. Komisija sudaroma Savivaldybės tarybos sprendimu jos įgaliojimų laikui iš ne mažiau kaip trijų narių.

6. Komisija sudaroma iš Savivaldybės tarybos narių, valstybės tarnautojų, gyvenamųjų vietovių bendruomenių atstovų. Komisijos pirmininko kandidatūrą iš Komisijos narių Savivaldybės tarybai tvirtinti siūlo Savivaldybės tarybos dauguma. Komisijos pirmininko pavaduotojas skiriamas Savivaldybės tarybos sprendimu.

7. Komisijos pirmininkas:

7.1. gali būti skiriamas tik nepriekaištingos reputacijos, kaip ji yra apibrėžta Vietos savivaldos įstatyme, tarybos narys;

7.2. šaukia posėdžius, sudaro jų darbotvarkę, organizuoja jiems reikalingų dokumentų ir kitos medžiagos parengimą;

7.3. skiria Komisijos nariams ir sekretoriui pavedimus, pateikia jiems medžiagą ir dokumentus, susijusius su Komisijos veikla;

7.4. kviečia dalyvauti Komisijos posėdžiuose reikalingus asmenis;

7.5. pirmininkauja posėdžiuose.

8. Jei Komisijos pirmininkas negali eiti pareigų, jas eina pirmininko pavaduotojas.

 

III SKYRIUS

KOMISIJOS DARBO ORGANIZAVIMAS

 

9. Pagrindinė Komisijos veiklos forma yra Komisijos posėdžiai, kurie rengiami pagal poreikį, atsižvelgiant į pateiktų kreipimųsi kiekį ir jų nagrinėjimo terminus.

10. Komisijos posėdžio būdas, laikas ir darbotvarkė skelbiami Savivaldybės interneto svetainėje ne vėliau kaip prieš 1 darbo dieną iki posėdžio. 

11. Komisijos posėdžiai gali vykti ir nuotoliniu, ir mišriuoju būdu. Sprendimą organizuoti posėdį nuotoliniu būdu arba mišriuoju būdu priima Komisijos pirmininkas savo iniciatyva arba gavęs Komisijos nario prašymą dalyvauti posėdyje nuotoliniu būdu. Apie priimtą sprendimą Komisijos posėdį organizuoti nuotoliniu būdu arba mišriuoju būdu nedelsiant elektroninių ryšių priemonėmis turi būti pranešta Komisijos nariams ir kitiems posėdžio dalyviams.

12. Komisijos posėdžiai nuotoliniu būdu arba mišriuoju būdu vykti negali, jeigu tam raštu prieštarauja daugiau kaip pusė visų Komisijos narių, išskyrus kai dėl nepaprastosios padėties, ekstremaliosios situacijos ar karantino, Komisijos posėdžiai negali vykti dalyvaujant fiziškai.

13. Komisijos posėdžiai yra teisėti, jei juose dalyvauja daugiau kaip pusė visų Komisijos narių. Komisijos narys, negalintis dalyvauti posėdyje, apie tai praneša sekretoriui.

14. Komisijos posėdžiai, išskyrus uždarus posėdžius, transliuojami tiesiogiai. Transliacijos nuoroda yra skelbiama Savivaldybės interneto svetainėje. Komisijų posėdžių garso ir vaizdo įrašai Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatymo nustatyta tvarka saugomi informacinėse laikmenose ir skelbiami viešai Savivaldybės interneto svetainėje. Posėdžių vaizdo ir garso įrašai neviešinami teisės aktų nustatyta tvarka.

15. Komisijos sprendimai ir išvados įforminami protokolu. Komisijos sprendimai priimami posėdyje dalyvaujančių Komisijos narių balsų dauguma. Jei balsai pasiskirsto po lygiai, lemia posėdžio pirmininko balsas. Komisijos nariai, nesutinkantys su Komisijos sprendimu, turi teisę raštu pareikšti kitokią nuomonę, kuri pridedama prie posėdžio protokolo. Komisija sprendimą priima nedalyvaujant pareiškėjui ar jo atstovui ir kviestiniams asmenims.

16. Komisijos posėdžiai protokoluojami. Protokolas surašomas ne vėliau kaip per 3 darbo dienas po posėdžio. Jį pasirašo posėdžio pirmininkas ir sekretorius. 

17. Komisijos sekretoriaus pareigas atlieka Savivaldybės mero paskirtas valstybės tarnautojas ar darbuotojas. Sekretorius nėra Komisijos narys.

18. Komisijos sekretorius:

18.1. Komisijos pirmininko pavedimu praneša Komisijos nariams apie numatomą posėdį, išsiunčia elektroniniu paštu darbotvarkę ir kitus reikalingus dokumentus;

18.2. protokoluoja Komisijos posėdžiuose;

18.3. saugo Komisijos posėdžių protokolus ir kitus Komisijos dokumentus Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka;

18.4. vykdo kitas sekretoriui Nuostatuose priskirtas funkcijas.

 

IV SKYRIUS

KREIPIMOSI VERTINIMAS IR PRIPAŽINIMAS PETICIJA

 

19. Kreipimasis pateikiamas tiesiogiai, paštu arba elektroninių ryšių priemonėmis laikantis Peticijų konstitucinio įstatymo 8 straipsnyje nustatytų reikalavimų. Kreipimąsi gali paduoti pats pareiškėjas arba jo atstovas. Gautas kreipimasis užregistruojamas Savivaldybės administracijos direktoriaus dokumentų registravimo nustatyta tvarka ir perduodamas vertinti Komisijai. Apie kreipimosi užregistravimą ir perdavimą Komisijai ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo kreipimosi užregistravimo dienos raštu pranešama pareiškėjui ar jo atstovui, nurodant kreipimąsi užregistravusią instituciją, kreipimosi registravimo numerį ir datą.

20. Komisijai perduotą kreipimąsi patikrina sekretorius ir parengia apibendrintą informaciją apie tai, ar:

20.1. kreipimesi pateikta visa Konstitucinio įstatymo 8 straipsnio 3 dalyje nurodyta informacija (jei pildoma Nuostatų priede nustatyta pavyzdinė kreipimosi forma, patikrina, ar ji tinkamai užpildyta);

20.2. kreipimąsi padavęs asmuo ar jų grupė atitinka Konstitucinio įstatymo 2 straipsnio 2 dalyje nurodytus pareiškėjui keliamus reikalavimus;

20.3. kreipimasis pateiktas Konstitucinio įstatymo 8 straipsnio 2 dalyje nurodyta tvarka;

20.4. kartu su kreipimusi pateiktas Konstituciniame įstatyme nurodytas atstovavimą patvirtinantis dokumentas, jeigu kreipimąsi padavė Lietuvos Respublikos civilinio kodekso nustatyta tvarka pareiškėjo įgaliotas asmuo.

21. Vertindama kreipimąsi, Komisija gali nuspręsti kreiptis į pareiškėją ir (ar) jo atstovą arba Konstitucinio įstatymo 4 straipsnio 5 dalies 1 ir 2 punktuose nurodytus asmenis, valstybės ir savivaldybės institucijas ar įstaigas dėl reikiamų papildomų dokumentų, informacijos ar nuomonės pateikimo.

22. Vertindama kreipimąsi ir kartu pridėtus dokumentus bei sekretoriaus parengtą Nuostatų 20 punkte nurodytą informaciją, Komisija pirmiausia turi apsvarstyti, ar nėra pagrindo palikti kreipimąsi nenagrinėtą arba persiųsti kreipimąsi Konstitucinio įstatymo 8 straipsnio 1 dalyje nurodytai institucijai, kai kreipimesi pateikto prašymo ar siūlymo nagrinėjimas nepriskirtas Komisijos kompetencijai. Jeigu nepriimamas nė vienas iš šių sprendimų, Komisija sprendžia dėl kreipimosi pripažinimo peticija ir jos priėmimo nagrinėti.

23. Nepripažinus kreipimosi peticija ir pagal Konstitucinio įstatymo 12 straipsnio 3 dalį nusprendus jį persiųsti (perduoti) valstybės institucijai ar įstaigai nagrinėti kitų teisės aktų nustatyta tvarka, kreipimasis kartu su Komisijos sprendimu ir susijusia medžiaga ne vėliau kaip per 5 darbo dienas išsiunčiamas (perduodamas) atitinkamai institucijai ar įstaigai ir apie tai pranešama pareiškėjui ar jo atstovui.

24. Komisija, priėmusi sprendimus pripažinti kreipimąsi peticija ir priimti peticiją nagrinėti, nustato peticijos nagrinėjimo būdą, vietą ir laiką ir apie tai paskelbia Savivaldybės interneto svetainėje. Nustatomas poreikis kreiptis į Peticijų konstitucinio įstatymo 4 straipsnio 5 dalies 1 ir 2 punktuose nurodytus asmenis, institucijas ar įstaigas su prašymu pateikti nuomonę ar kitą informaciją dėl peticijoje pateikto prašymo ar siūlymo. Taip pat sprendžiama, kas kviečiami dalyvauti Komisijos posėdyje nagrinėjant peticiją.

25. Jeigu žinomi pareiškėjo kontaktiniai duomenys, tačiau kreipimasis, kuris pripažintas peticija, pateiktas nesilaikant Peticijų konstitucinio įstatymo 8 straipsnio 2 dalyje nustatytos tvarkos, jame netiksliai nurodyti ar nenurodyti pareiškėjo ar jo atstovo vardas, pavardė, asmens kodas arba nepateiktas pareiškėjo atstovavimą patvirtinantis dokumentas, jo kopija arba atstovavimą patvirtinančio elektroninio dokumento nuorašas, Komisija nustato ne ilgesnį kaip 10 darbo dienų terminą trūkumams pašalinti ir apie tai per 5 darbo dienas nuo šio sprendimo priėmimo dienos praneša pareiškėjui ar jo atstovui. Jeigu pareiškėjas ar jo atstovas per nustatytą terminą nurodytus trūkumus pašalina, Komisija ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo nustatyto termino trūkumams pašalinti pabaigos priima sprendimą priimti peticiją nagrinėti. 

26. Komisija atsisako priimti peticiją nagrinėti, jeigu per nustatytą terminą nebuvo pašalinti šių Nuostatų 25 punkte nurodyti trūkumai. Sprendimas atsisakyti priimti peticiją nagrinėti turi būti motyvuotas.

27. Apie kreipimosi pripažinimą peticija, peticijos priėmimą nagrinėti ir nustatytą peticijos nagrinėjimo būdą, vietą ir laiką arba apie atsisakymą priimti peticiją nagrinėti Komisija pareiškėjui ar jo atstovui praneša per 5 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos, bet ne vėliau kaip likus 5 darbo dienoms iki numatyto peticijos nagrinėjimo laiko.

28. Konstitucinio įstatymo 15 straipsnyje nurodytu atveju priėmus sprendimą perduoti peticiją svarstyti kartu su parengtu, pateiktu ar svarstomu norminio teisės akto projektu (kaip pasiūlymą dėl teisės akto projekto), peticija kartu su Komisijos sprendimu ir susijusia medžiaga per 5 darbo dienas išsiunčiama institucijai, kurios kompetencijai priskirta tokį teisės aktą priimti arba kuri parengė teisės akto projektą.

29. Kreipimosi vertinimo, pripažinimo peticija ir peticijos priėmimo nagrinėti klausimus Komisija išsprendžia ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo kreipimosi užregistravimo dienos. Jeigu kreipimosi pripažinimo peticija ir peticijos priėmimo nagrinėti klausimui išspręsti reikalingi papildomi dokumentai, informacija ar nuomonė dėl kreipimesi (peticijoje) pateikto prašymo ar siūlymo, šis terminas skaičiuojamas nuo paskutinio reikalingo dokumento gavimo dienos.

30. Tuo atveju, kai kreipimasis pripažįstamas peticija ir priimamas nagrinėti, tačiau vienoje iš Savivaldybės institucijų jau yra parengtas, pateiktas ar svarstomas norminio teisės akto projektas, kurio nuostatos atitinka peticijoje pateiktą prašymą ar siūlymą, tokia peticija nenagrinėjama ir Konstitucinio įstatymo 11 straipsnyje nustatyta tvarka perduodama svarstyti kartu su šiuo teisės akto projektu (kaip siūlymas dėl teisės akto projekto). Apie tai informuojamas teisės akto projekto rengėjas, taip pat per 5 darbo dienas nuo šios peticijos perdavimo apie tai pranešama pareiškėjui.

31. Komisijos sprendimą nepripažinti kreipimosi peticija ar atsisakyti priimti peticiją nagrinėti pareiškėjas ar jo atstovas ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo pranešimo apie tokį sprendimą gavimo dienos gali apskųsti šią Komisiją sudariusiai institucijai. Skundas paduodamas per Komisiją, kurios sprendimas yra skundžiamas.

 

V SKYRIUS

PETICIJŲ NAGRINĖJIMAS

 

32. Komisija, nagrinėdama peticijas, vadovaujasi Peticijų konstitucinio įstatymo 17 straipsnyje nustatytais principais ir prieš pradėdama nagrinėti konkrečią peticiją, esant Konstitucinio įstatymo 17 straipsnio 2 punkte nurodytiems atvejams, sprendžia dėl peticijos nagrinėjimo neviešame Peticijų komisijos posėdyje.

33. Asmenys, kurie nėra pakviesti dalyvauti Komisijos posėdyje, peticijų nagrinėjimą viešame posėdyje gali stebėti nuotoliniu būdu.

34. Nagrinėjant peticiją Komisijos posėdyje pareiškėjas ir (ar) jo atstovas išdėsto savo pateiktus prašymus ar siūlymus (kiekvienam prašymui ar siūlymui išdėstyti skiriama ne mažiau kaip 5 minutės) ir atsako į Komisijos narių klausimus. Posėdyje išklausoma Komisijos narių, Komisijos iniciatyva arba atsižvelgiant į pareiškėjo ir (ar) jo atstovo pasiūlymą pakviestų specialistų (ekspertų), institucijų ar įstaigų atstovų nuomonė.

35. Išnagrinėjusi peticiją, Komisija teikiamą Peticijų konstitucinio įstatymo 18 straipsnio 4 dalyje nurodytą išvadą kartu su susijusia medžiaga perduoda vienai iš Birštono savivaldybės institucijų – savivaldybės tarybai ar savivaldybės merui. Kartu su išvada Komisija gali pateikti ir su peticija susijusius pasiūlymus.

36. Komisijos išvadoje nerašomi pareiškėjo ir (ar) jo atstovo vardas ir pavardė, o nurodomi kreipimosi gavimo data, registracijos numeris ir peticijoje pateikto prašymo ar siūlymo pilnas ar apibendrintas dalykas.

37. Peticijos nagrinėjimo procedūra baigiama vienos iš Savivaldybės institucijų sprendimu dėl peticijoje pateikto prašymo ar siūlymo tenkinimo, priimamu atsižvelgiant į Komisijos išvadą, kuria vadovautis nėra privaloma.

38. Peticija turi būti išnagrinėta ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo sprendimo priimti peticiją nagrinėti priėmimo dienos.

 

VI SKYRIUS

PETICIJŲ KOMISIJOS VEIKLOS VIEŠINIMAS

 

39. Posėdžių sekretorius Savivaldybės interneto svetainėje Konstitucinio įstatymo nustatyta tvarka ir terminais skelbia ir atnaujina Peticijų konstitucinio įstatymo 5 straipsnio 1 dalyje nurodytą informaciją, kontaktinius Komisijos duomenis (adresą, elektroninio pašto adresą ir telefono numerį) ir Komisijos sudėtį.

40. Siekiant užtikrinti peticijų nagrinėjimo viešumą apie Komisijos veiklą skelbiama  Savivaldybės interneto svetainėje Konstitucinio įstatymo nustatyta tvarka.

 

 

VII SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

41. Komisijos posėdžių protokolai, įskaitant garso įrašus kompiuterinėse laikmenose, ir kita, su Komisijos veikla susijusi, medžiaga, saugomi Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatymo nustatyta tvarka ir terminais.

42. Komisija yra atskaitinga Savivaldybės tarybai.

43. Komisija ir Peticijų konstitucinio įstatymo 8 straipsnio 1 dalyje nurodytos institucijos asmens duomenis peticijų nagrinėjimo tikslais tvarko 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas) ir Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatyme nustatyta tvarka.

44. Nuostatai gali būti pakeisti ar panaikinti Savivaldybės tarybos sprendimu.

 

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

 

Birštono savivaldybės

peticijų komisijos nuostatų

priedas

 

(Pavyzdinė kreipimosi forma)

 

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

 

(pareiškėjo vardas ir pavardė, asmens kodas)

(jeigu kreipimąsi pateikia asmenų grupė, šioje vietoje nurodomi bent vieno pareiškėjo duomenys, o kitų asmenų duomenys, įskaitant ir kontaktinius, gali būti nurodomi kreipimosi pabaigoje prie jų parašų)

___________________________________________________________________________

(pareiškėjo atstovo (jeigu jis yra) vardas ir pavardė)

 

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

(pareiškėjo ir (ar) atstovo kontaktiniai duomenys (adresas ir (ar) elektroninio pašto adresas, telefono numeris), kuriais turi būti siunčiama informacija, susijusi su priimtais sprendimais dėl kreipimosi (peticijos)

 

___________________________________________________________________________

(atstovavimo pagrindas, jei atstovas įgaliotas Lietuvos Respublikos civilinio kodekso nustatyta tvarka)

 

 

(institucija, kuriai teikiamas kreipimasis)

 

KREIPIMASIS

____________________

(surašymo data ir vieta)

 

 

Prašau šį kreipimąsi pripažinti peticija.

Savivaldybės institucijų ir visai visuomenei ar jos daliai svarbiu klausimu, kurį prašoma ar siūloma spręsti:

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

 

Kreipimosi pateikimo priežastys ir tikslai:

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

 

Norminis teisės aktas, kurį prašoma ar siūloma priimti, pakeisti, papildyti ar pripažinti netekusiu galios:

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

Pareiškėjo atstovui suteikiamos šios teisės:

(nurodoma tuo atveju, jeigu pareiškėjo atstovui suteikiamos ne visos pareiškėjui Lietuvos Respublikos peticijų konstituciniame įstatyme suteiktos teisės):

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

 

Kita svarbi informacija:

_______________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

 

Pageidauju / Nepageidauju (pažymimas pasirinkimas), kad Peticijų konstitucinio įstatymo 4 straipsnio 5 dalies 1 ir 2 punktuose nurodytais pagrindais gauta informacija ar nuomonė dėl pateikto prašymo ar siūlymo būtų siunčiama mano nurodytais kontaktiniais duomenimis.

 

PRIDEDAMA:

1. Pateikiamą prašymą ar siūlymą pagrindžiantys dokumentai ar jų kopijos:

(pildoma, jeigu jie pateikiami kartu su kreipimusi)

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

 

2. Norminio teisės akto projektas:

(pildoma, jeigu jis pateikiamas kartu su kreipimusi)

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

 

3. Kita su kreipimusi susijusi medžiaga:

(pildoma, jeigu ji pateikiama kartu su kreipimusi)

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

 

4. Atstovavimą patvirtinantis dokumentas:

(pildoma, jei pareiškėjo atstovas įgaliotas Civilinio kodekso nustatyta tvarka)

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

 

____________________________________       _________________________________

(pareiškėjo arba jo atstovo vardas ir pavardė)    (pareiškėjo arba jo atstovo parašas)

_________________________