LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS

lietuvos respublikos sveikatos apsaugos ministras

 

ĮSAKYMAS

DĖL lietuvos respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro ir lietuvos respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. birželio 17 d. įsakymo nr. a1-287/v-611 „dėl mokymo ir atestavimo darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais bendrųjų nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo  

 

2016 m. birželio 14 d. Nr. A1-297/V-756

Vilnius

 

 

1. Pakeičiame Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. birželio 17 d. įsakymą Nr. A1-287/V-611 „Dėl Mokymo ir atestavimo darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais bendrųjų nuostatų patvirtinimo“ ir jį išdėstome nauja redakcija (Mokymo ir atestavimo darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais bendrieji nuostatai nauja redakcija nedėstomi):

LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS

LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL MOKYMO IR ATESTAVIMO DARBUOTOJŲ SAUGOS IR SVEIKATOS KLAUSIMAIS BENDRŲJŲ NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

Vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo 12 straipsnio 2 dalimi,

tvirtiname Mokymo ir atestavimo darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais bendruosius nuostatus (pridedama).“

2. Pakeičiame nurodytu įsakymu patvirtintus Mokymo ir atestavimo darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais bendruosius nuostatus:

2.1. Pakeičiame I skyriaus pavadinimą ir jį išdėstome taip:

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS“.

2.2. Pakeičiame 1 punktą ir jį išdėstome taip:

1. Mokymo ir atestavimo darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais bendrieji nuostatai (toliau – šie Nuostatai) reglamentuoja asmenų, kuriems Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatyme nustatytas mokymas ir atestavimas iš darbuotojų saugos ir sveikatos srities, mokymo organizavimą, mokymą, atestavimą ir kvalifikacijos tobulinimą. Šie Nuostatai netaikomi privalomai tikrinant darbdavių fizinių asmenų ar darbdaviams atstovaujančių įmonės, įstaigos, organizacijos ar kitos organizacinės struktūros vadovų žinias iš darbuotojų saugos ir sveikatos srities, kaip nustatyta Lietuvos Respublikos darbo kodekso 268 straipsnyje, bei atestuojant energetikos darbuotojus, kaip nustatyta Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2012 m. lapkričio 7 d. įsakyme Nr. 1-220 „Dėl Energetikos objektus, įrenginius statančių ir eksploatuojančių darbuotojų atestavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“.“

2.3. Pakeičiame 2 punktą ir jį išdėstome taip:

2. Šiuose Nuostatuose vartojamos sąvokos:

2.1. Atestavimas – žinių ir gebėjimų, numatytų mokymo programose, tikrinimas ir vertinimas.

2.2. Darbo su potencialiai pavojingu įrenginiu vadovas – darbuotojas, darbdaviui atstovaujančio asmens ar įrenginio savininko paskirtas vadovauti darbams su potencialiai pavojingu įrenginiu, kuris nurodytas Įgaliotų įstaigų prižiūrimų ir valstybės registre registruojamų potencialiai pavojingų įrenginių (nurodant jų parametrus) sąrašuose, patvirtintuose Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2004 m. lapkričio 9 d. įsakymu Nr. A1-246 „Dėl Įgaliotų įstaigų prižiūrimų ir valstybės registre registruojamų potencialiai pavojingų įrenginių (nurodant jų parametrus) sąrašo patvirtinimo“, Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2004 m. gruodžio 21 d. įsakymu Nr. 4-457 „Dėl Įgaliotų įstaigų prižiūrimų ir valstybės registre registruojamų potencialiai pavojingų įrenginių (nurodant jų parametrus) sąrašo patvirtinimo“ ir Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2010 m. spalio 11 d. įsakymu Nr. 1-291 „Dėl Įgaliotų įstaigų prižiūrimų ir valstybės registre registruojamų potencialiai pavojingų įrenginių (nurodant jų parametrus) sąrašo patvirtinimo“ (toliau – Įgaliotų įstaigų prižiūrimų ir valstybės registre registruojamų potencialiai pavojingų įrenginių (nurodant jų parametrus) sąrašai), atsakingas už saugų šio įrenginio naudojimą darbo metu.

2.3. Darbuotojas, naudojantis potencialiai pavojingą įrenginį, – operatorius, mašinistas ar kitas darbuotojas, darbdaviui atstovaujančio asmens ar įrenginio savininko paskirtas valdyti (naudoti) potencialiai pavojingą įrenginį, kuris nurodytas Įgaliotų įstaigų prižiūrimų ir valstybės registre registruojamų potencialiai pavojingų įrenginių (nurodant jų parametrus) sąrašuose.

2.4. Darbuotojų saugos ir sveikatos specialistas – asmuo, atitinkantis Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2016 m. vasario 1 d. įsakyme Nr. A1-60 „Dėl kvalifikacinių reikalavimų darbuotojų saugos ir sveikatos specialistams, darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos darbuotojų saugos ir sveikatos specialistams, juridinio asmens darbuotojų saugos ir sveikatos specialistams ar fiziniams asmenims, atliekantiems darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos funkcijas ar jų dalį, nustatymo“ (toliau – Įsakymas Nr. A1-60) nustatytus kvalifikacinius reikalavimus.

2.5. Potencialiai pavojingo įrenginio priežiūros meistras – asmuo, atsakingas už potencialiai pavojingo įrenginio, kuris nurodytas Įgaliotų įstaigų prižiūrimų ir valstybės registre registruojamų potencialiai pavojingų įrenginių (nurodant jų parametrus) sąrašuose, nuolatinę priežiūrą.

2.6. Stažuotė – darbuotojo mokymas darbo vietoje praktiškai taikyti žinias iš darbuotojų saugos ir sveikatos srities, prižiūrint darbdaviui atstovaujančio asmens ar darbdavio įgalioto asmens tvarkomuoju dokumentu paskirtam kvalifikuotam darbuotojui.

2.7. Kitos šiuose Nuostatuose vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatyme, Lietuvos Respublikos potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatyme, Lietuvos Respublikos profesinio mokymo įstatyme vartojamas sąvokas.“

2.4. Pakeičiame II skyriaus pavadinimą ir jį išdėstome taip:

II SKYRIUS

MOKYMO ORGANIZAVIMAS“.

2.5. Pakeičiame 3 punktą ir jį išdėstome taip:

3. Darbuotojų saugos ir sveikatos specialistus atitinkamai ekonominės veiklos sričiai moko profesinio mokymo teikėjai. Asmenys, siekiantys tapti darbuotojų saugos ir sveikatos specialistais pagal šių Nuostatų 12 punkte nurodytą mokymo programą, turi turėti išsilavinimą, nustatytą Įsakymo Nr. A1-60 1.1.2 papunktyje.“

2.6. Pakeičiame 6 punktą ir jį išdėstome taip:

6. Darbuotojai, prieš pradėdami dirbti pavojingus darbus, kurių sąrašas patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. rugsėjo 3 d. nutarimu Nr. 1386 „Dėl Pavojingų darbų sąrašo patvirtinimo“, mokomi darbo vietose, įmonėse, seminaruose arba juos moko profesinio mokymo teikėjai darbdavio ar darbdaviui atstovaujančio asmens nustatyta darbuotojų mokymo ir žinių darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais tikrinimo ir vertinimo tvarka, išskyrus atvejus, kai įstatymai ar kiti teisės aktai, nustatantys pavojingų darbų reikalavimus, nustato kitokią šių darbuotojų mokymo, žinių tikrinimo ir vertinimo tvarką.“

2.7. Pakeičiame III skyriaus pavadinimą ir jį išdėstome taip:

III SKYRIUS

MOKYMAS“.

2.8. Pakeičiame 11 punktą ir jį išdėstome taip:

11. Darbuotojų saugos ir sveikatos mokymo programos rengiamos vadovaujantis Darbuotojų saugos ir sveikatos srities mokymo programų rengimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2013 m. sausio 9 d. įsakymu Nr. A1-8 „Dėl Darbuotojų saugos ir sveikatos srities mokymo programų rengimo tvarkos aprašo patvirtinimo“. Mokymas darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais vykdomas vadovaujantis šiais Nuostatais ir Formaliojo profesinio mokymo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2012 m. kovo 15 d. įsakymu Nr. V-482 „Dėl Formaliojo profesinio mokymo tvarkos aprašo patvirtinimo“.“

2.9. Pakeičiame IV skyriaus pavadinimą ir jį išdėstome taip:

IV SKYRIUS

ATESTAVIMAS“.

2.10. Pakeičiame 23 punktą ir jį išdėstome taip:

23. Atestavimo komisijai teigiamai įvertinus šių Nuostatų 21 punkte nurodytų asmenų žinias ir gebėjimus, profesinio mokymo teikėjas, vadovaudamasis Profesinio mokymo diplomo ir pažymėjimo turinio, formos ir išdavimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2015 m. kovo 23 d. įsakymu Nr. V-231 „Dėl Profesinio mokymo diplomo ir pažymėjimo turinio, formos ir išdavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Profesinio mokymo diplomo ir pažymėjimo turinio, formos ir išdavimo tvarkos aprašas), jiems išduoda pažymėjimus, patvirtinančius įgytas kompetencijas.“

2.11. Pakeičiame 30 punktą ir jį išdėstome taip:

30. Atestavimo komisijai teigiamai įvertinus šių Nuostatų 7 punkte nurodytų darbuotojų žinias ir gebėjimus, profesinio mokymo teikėjas, vadovaudamasis Profesinio mokymo diplomo ir pažymėjimo turinio, formos ir išdavimo tvarkos aprašu, jiems išduoda pažymėjimus, patvirtinančius įgytas kompetencijas.“

2.12. Pakeičiame 32 punktą ir jį išdėstome taip:

32. Atestavimo komisijų protokolus, testus, kitą žinioms tikrinti naudotą medžiagą saugo profesinio mokymo teikėjas ar įmonė Bendrųjų dokumentų saugojimo terminų rodyklėje, patvirtintoje Lietuvos vyriausiojo archyvaro 2011 m. kovo 9 d. įsakymu Nr. V-100 „Dėl Bendrųjų dokumentų saugojimo terminų rodyklės patvirtinimo“, nustatytą dokumentų saugojimo terminą.“

2.13. Pakeičiame V skyriaus pavadinimą ir jį išdėstome taip:

V SKYRIUS

KVALIFIKACIJOS TOBULINIMAS“.

2.14. Pakeičiame 33 punktą ir jį išdėstome taip:

33. Darbuotojų saugos ir sveikatos specialistai, darbdavių įgalioti asmenys, kuriems pavesta atlikti darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos funkcijas, darbdaviams atstovaujantys asmenys, atliekantys darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos funkcijas, kvalifikaciją tobulina kursuose, seminaruose ar praktiniuose mokymuose darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais, kuriuos rengia valstybės institucijos ir įstaigos, profesinio mokymo teikėjai. Darbuotojų saugos ir sveikatos specialistus, darbdavių įgaliotus asmenis, kuriems pavesta atlikti darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos funkcijas, tobulinti kvalifikaciją siunčia darbdavys. Kvalifikacijos tobulinimo trukmė per 5 metus turi būti ne trumpesnė kaip 60 valandų.“

2.15. Pakeičiame 34 punktą ir jį išdėstome taip:

34. Kvalifikacijos tobulinimas pažymimas valstybės institucijų ir įstaigų, profesinio mokymo teikėjų išduotuose kursų, seminarų ar praktinių mokymų darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais baigimo pažymėjimuose arba, jei tokie pažymėjimai neišduodami, kvalifikacijos tobulinimo darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais apskaitos lape, kuriame nurodomas darbuotojų saugos ir sveikatos specialisto arba darbdavio įgalioto asmens, kuriam pavesta atlikti darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos funkcijas, arba darbdaviui atstovaujančio asmens, atliekančio darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos funkcijas, vardas ir pavardė, valstybės institucijos, įstaigos, profesinio mokymo teikėjo pavadinimas ir atsakingo asmens pareigos, vardas ir pavardė, kursų, seminaro ar praktinio mokymo pavadinimas ir trukmė ir yra valstybės institucijos, įstaigos, profesinio mokymo teikėjo atsakingo asmens parašas.“

2.16. Pakeičiame VI skyriaus pavadinimą ir jį išdėstome taip:

VI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS“.

2.17. Pakeičiame priedo išnašą, pažymėtą *, ir ją išdėstome taip:

„* Mokymo programos trukmė, atsižvelgiant į tai, kokiose įmonėse dirbs besimokantys asmenys, yra:

– 40 valandų (20 valandų teoriniam mokymui, 10 valandų praktiniam mokymui, 10 valandų individualiai praktinio mokymo įvertinimo užduočiai savarankiškai atlikti) darbuotojų saugos ir sveikatos specialistams, norintiems dirbti ekonominės veiklos rūšių, nurodytų Įmonių darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybų pavyzdinių nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. birželio 2 d. įsakymu Nr. A1-266/V-575 „Dėl Įmonių darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybų pavyzdinių nuostatų patvirtinimo“ (toliau – Įmonių darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybų pavyzdiniai nuostatai), 3 priede, įmonėse;

– 60 valandų (30 valandų teoriniam mokymui, 20 valandų praktiniam mokymui, 10 valandų individualiai praktinio mokymo įvertinimo užduočiai savarankiškai atlikti) darbuotojų saugos ir sveikatos specialistams, norintiems dirbti ekonominės veiklos rūšių, nurodytų Įmonių darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybų pavyzdinių nuostatų 2 ir 3 prieduose, įmonėse;

– 80 valandų (40 valandų teoriniam mokymui, 30 valandų praktiniam mokymui, 10 valandų individualiai praktinio mokymo įvertinimo užduočiai savarankiškai atlikti) darbuotojų saugos ir sveikatos specialistams, norintiems dirbti ekonominės veiklos rūšių, nurodytų Įmonių darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybų pavyzdinių nuostatų 1–3 prieduose, įmonėse.“

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė                                                  Algimanta Pabedinskienė

 

 

 

Sveikatos apsaugos ministras                                                              Juras Požela