LIETUVOS RESPUBLIKOS KULTŪROS MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS KULTŪROS MINISTRO 2015 M. KOVO 30 D. ĮSAKYMO NR. ĮV-216 „DĖL VIETINIŲ, REGIONINIŲ IR NACIONALINIŲ LAIKRAŠČIŲ, ŽURNALŲ, IŠSKYRUS TUOS, KURIŲ TIRAŽAS MAŽESNIS NEGU 500 EGZEMPLIORIŲ IR (ARBA) KURIUOSE NESPAUSDINAMA REKLAMA, TIRAŽO TIKRINIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2021 m. sausio 13 d. Nr. ĮV-34

Vilnius

 

P a k e i č i u Lietuvos Respublikos kultūros ministro 2015 m. kovo 30 d. įsakymą Nr. ĮV‑216 „Dėl Vietinių, regioninių ir nacionalinių laikraščių, žurnalų, išskyrus tuos, kurių tiražas mažesnis negu 500 egzempliorių ir (arba) kuriuose nespausdinama reklama, tiražo tikrinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“:

1. Pakeičiu 2 punktą ir išdėstau jį taip:

2. P a v e d u Visuomenės informavimo ir autorių teisių politikos grupės vadovui Deividui Velkui atlikti laikraščio, žurnalo tiražo tikrinimą.“

2. Pakeičiu nurodytu įsakymu patvirtintą Vietinių, regioninių ir nacionalinių laikraščių, žurnalų, išskyrus tuos, kurių tiražas mažesnis negu 500 egzempliorių ir (arba) kuriuose nespausdinama reklama, tiražo tikrinimo tvarkos aprašą ir išdėstau jį nauja redakcija (pridedama).

3. N u s t a t a u, kad šis įsakymas įsigalioja 2021 m. kovo 1 d.

 

 

Kultūros ministras                                                                                              Simonas Kairys

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos kultūros ministro

2015 m. kovo 30 d. įsakymu Nr. ĮV-216 

(Lietuvos Respublikos kultūros ministro

2021 m. sausio 13 d. įsakymo Nr. ĮV-34

redakcija)

 

 

VIETINIŲ, REGIONINIŲ IR NACIONALINIŲ LAIKRAŠČIŲ, ŽURNALŲ,

IŠSKYRUS TUOS, KURIŲ TIRAŽAS MAŽESNIS NEGU 500 EGZEMPLIORIŲ IR (ARBA) KURIUOSE NESPAUSDINAMA REKLAMA,

TIRAŽO TIKRINIMO TVARKOS APRAŠAS

 

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Vietinių, regioninių ir nacionalinių laikraščių, žurnalų (toliau – laikraščiai, žurnalai), išskyrus tuos, kurių tiražas mažesnis negu 500 egzempliorių ir (arba) kuriuose nespausdinama reklama tiražo tikrinimo tvarkos aprašo (toliau – Tvarkos aprašas) tikslas – nustatyti laikraščių, žurnalų tiražo tikrinimo tvarką.

2. Tvarkos apraše vartojamos sąvokos:

2.1. Laikraščio, žurnalo metrika – glausta informacija apie laikraštį, žurnalą, kurią paprastai sudaro laikraščio, žurnalo pavadinimas, tiražas, tarptautinio dokumento standarto numeris, kiti Lietuvos standarto nustatyti leidybiniai duomenys, laikraščio, žurnalo eilės numeris ir išleidimo data, vieta, duomenys apie laikraščio, žurnalo sudarytojus, leidėjus.

2.2. Laikraščių, žurnalų tiražas  ta pačia antrašte, tuo pačiu tarptautiniu dokumento standarto numeriu (ISSN), tą pačią kalendorinę dieną, tuo pačiu eilės numeriu spaustuvėje išspausdintų identiškų laikraščių, žurnalų egzempliorių skaičius. 

2.3. Laikraščių, žurnalų tiražo tikrinimas – duomenų apie laikraščio, žurnalo tiražą gavimas, sisteminimas ir įvertinimas.

2.4. Kitos Tvarkos apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos visuomenės informavimo įstatyme apibrėžtas sąvokas.

3. Laikraščiai ir žurnalai, kurių tiražas mažesnis negu 500 egzempliorių, ir (arba) kuriuose nespausdinama reklama, ir (arba) yra elektroniniai, nėra tikrinami.

 

II SKYRIUS

LAIKRAŠČIO, ŽURNALO TIRAŽO TIKRINIMO TVARKA

 

4. Laikraščio, žurnalo tiražo tikrinimo tikslai:

4.1. nustatyti, ar laikraščio, žurnalo metrikoje nurodytas tiražas;

4.2. nustatyti laikraščio, žurnalo metrikoje nurodytų tiražo duomenų atitiktį faktiškai išspausdintų laikraščių, žurnalų egzempliorių skaičiui;

4.3. nustatyti duomenų, pateiktų į Viešosios informacijos rengėjų ir skleidėjų informacinę sistemą (toliau – VIRSIS) apie laikraščio, žurnalo vidutinį tiražą, atitiktį faktiškai išspausdintų laikraščių, žurnalų egzempliorių skaičiui.

5. Laikraščio, žurnalo tiražo tikrinimą atlieka Lietuvos Respublikos kultūros ministro įgaliotas asmuo (toliau – Įgaliotas asmuo). Laikraščio, žurnalo tikrinimas pradedamas, kai Įgaliotas asmuo priima motyvuotą sprendimą atlikti šį tikrinimą. Laikraščio, žurnalo tikrinimas atliekamas 6 punkte nurodytu pagrindu.

6. Laikraščio, žurnalo tikrinimas gali būti atliekamas:

6.1. gavus kito kompetentingo viešojo administravimo subjekto rašytinį motyvuotą prašymą ar pavedimą atlikti tikrinimą ar kitos valstybės kompetentingos institucijos prašymą;

6.2. turint pagrįstos informacijos ar kilus pagrįstų įtarimų dėl tiražo laikraštyje, žurnale nenurodymo arba melagingo nurodymo;

6.3. gavus anoniminį skundą dėl konkretaus leidėjo veiksmų ar neveikimo, kai įvertinus turimą informaciją kyla įtarimų dėl tiražo laikraštyje, žurnale nenurodymo arba melagingo nurodymo;

6.4. siekiant užtikrinti, kad buvo pašalinti leidėjo veiklos ankstesnio tikrinimo metu nustatyti teisės aktų pažeidimai ir įgyvendinti priimti sprendimai.

7. Laikraščio, žurnalo tiražo tikrinimas negali būti atliekamas už ankstesnį kaip 18 mėnesių laikotarpį nuo Tvarkos aprašo 5 punkte nurodyto sprendimo priėmimo dienos.

8. Laikraščio, žurnalo tiražo tikrinimo tikslą, apimtį ir iš leidėjo prašomą pateikti informaciją bei dokumentus, reikalingus tiražo tikrinimui atlikti, apibrėžia Įgaliotas asmuo Tvarkos aprašo 5 punkte nurodytame sprendime, atsižvelgdamas į galimo teisės pažeidimo pobūdį, numanomą galimo pažeidimo atsiradimo momentą, laikraščio, žurnalo periodiškumą ir kitas reikšmingas aplinkybes.

9. Laikraščio, žurnalo tiražo tikrinimas apima:

9.1. nustatymą, ar laikraščio, žurnalo metrikoje nurodytas tiražas;

9.2. palyginimą, ar laikraščio, žurnalo metrikoje pateikti duomenys apie laikraščio, žurnalo tiražą atitinka apskaitos ir (ar) kituose dokumentuose esančius duomenis apie išspausdintą laikraščio, žurnalo egzempliorių skaičių;

9.3. palyginimą, ar leidėjo pateikti duomenys į VIRSIS apie laikraščio, žurnalo vidutinį tiražą atitinka apskaitos ir (ar) kituose dokumentuose esančius duomenis apie išspausdintą laikraščio, žurnalo egzempliorių skaičių.

10. Leidėjo vadovas arba jo įgaliotas asmuo privalo per 14 darbo dienų nuo Tvarkos aprašo 5 punkte nurodyto sprendimo gavimo dienos pateikti laikraščio, žurnalo tiražo tikrinimą atliekančiam Įgaliotam asmeniui visą informaciją ir dokumentus, reikalingus tiražo tikrinimui atlikti, kuriuos, be kita ko, sudaro:

10.1. privalomai saugomi išspausdinti laikraščio, žurnalo egzemplioriai;

10.2. apskaitos ir kiti leidėjo turimi dokumentai, pagrindžiantys duomenis apie laikraščio, žurnalo tiražą.

11. Laikraščio, žurnalo tiražo tikrinimas turi būti baigtas ne vėliau kaip per du mėnesius nuo 10 punkte nurodytų duomenų gavimo dienos.

12. Įgaliotas asmuo, atlikęs laikraščio, žurnalo tiražo tikrinimą, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas surašo sprendimą, kuriame nurodomi atlikto laikraščio, žurnalo tiražo tikrinimo rezultatai (nustatytas pažeidimas, nustatytas pažeidimas pripažintinas mažareikšmiu arba pažeidimas nenustatytas). Įgaliotas asmuo ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos raštu praneša leidėjui apie priimtą sprendimą, pateikdamas sprendimo kopiją. Jeigu leidėjas nėra nurodęs pageidaujamo sprendimo gavimo būdo, jis pateikiamas tokiu būdu, kokiu buvo pateikta šio Aprašo 10 punkte nurodyta informacija.

13. Įgalioto asmens priimtas sprendimas gali būti skundžiamas ne teismo tvarka Lietuvos administracinių ginčų komisijai Lietuvos Respublikos ikiteisminio administracinių ginčų nagrinėjimo tvarkos įstatymo nustatyta tvarka arba Vilniaus apygardos administraciniam teismui Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

14. Laikraščių, žurnalų tiražo tikrinimo rezultatai įrašomi ir skelbiami VIRSIS Vyriausybės įgaliotos institucijos nustatyta tvarka.

 

III SKYRIUS

POVEIKIO PRIEMONIŲ TAIKYMAS

 

15. Poveikio priemonės leidėjams taikomos tik tada, kai leidėjų veiklos priežiūros tikslų negalima pasiekti kitu būdu (ultima ratio); poveikio priemonės yra proporcingos pažeidimo pobūdžiui ir juo padarytai žalai. Nustačius teisės aktų reikalavimų nesilaikymo ar netinkamo vykdymo faktą, kuris vertintinas kaip mažareikšmis teisės aktų reikalavimų pažeidimas, poveikio priemonės netaikomos.

16. Teisės aktų reikalavimų nesilaikymo ir (ar) netinkamo vykdymo faktas laikomas mažareikšmiu pažeidimu, vadovaujantis protingumo ir proporcingumo principais bei remiantis šiais kriterijais:

16.1. pažeidimo pavojingumas (pažeidimas tik formaliai neatitinka teisės aktų reikalavimų, pavyzdžiui, pateikti duomenys priskirtini rašymo apsirikimui ar aritmetinei klaidai; tiražų neatitikimai yra neesminiai; skelbiamas tiražas mažesnis nei yra iš tikrųjų);

16.2. pažeidimo trukmė ir mąstas (pažeidimas truko neilgą laiką; pažeidimas nėra kartotinis).

17. Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekse nustatytais atvejais ir tvarka leidėjui skiriama administracinė nuobauda.

 

___________________