LIETUVOS RESPUBLIKOS ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL VALSTYBĖS FINANSUOJAMŲ DOKTORANTŪROS VIETŲ PASKIRSTYMO KONKURSO BŪDU TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2018 m. sausio 30 d. Nr. V-80
Vilnius
t v i r t i n u Valstybės finansuojamų doktorantūros vietų paskirstymo konkurso būdu tvarkos aprašą (pridedama).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro
2018 m. sausio 30 d. įsakymu Nr. V-80
VALSTYBĖS FINANSUOJAMŲ DOKTORANTŪROS VIETŲ PASKIRSTYMO KONKURSO BŪDU TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Valstybės finansuojamų doktorantūros vietų paskirstymo konkurso būdu tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato valstybės finansuojamų doktorantūros vietų paskirstymo konkurso būdu mokslo ir studijų institucijoms (toliau – institucijos) ar įmonėms, vykdančioms doktorantūros krypties aukšto lygio mokslinius tyrimus ir (ar) eksperimentinės plėtros darbus, ir doktorantūros finansavimo tvarką.
2. Valstybės finansuojamų doktorantūros vietų (toliau – doktorantūros vietos) paskirstymo konkursas (toliau – konkursas) vyksta dviem etapais:
3. Konkursą iki kovo 1 dienos inicijuoja švietimo ir mokslo ministras (toliau – ministras) raštu paprašydamas Lietuvos mokslo tarybos (toliau – Taryba) paskelbti konkursą, nurodydamas:
3.1. terminą, iki kurio paskelbiamas kvietimas teikti pasiūlymus dėl doktorantūros temų ir pasiūlymų teikimo trukmę;
3.3. rekomenduojamą įmonėms skirtinų doktorantūros vietų skaičių ir preliminarų kitų doktorantūros vietų paskirstymą mokslo sritims ir menui (toliau kartu vadinama – preliminarus paskirstymas);
II SKYRIUS
DOKTORANTŪROS TEMŲ ATRANKA
4. Taryba, gavusi ministro raštą, iki jame nurodyto termino paskelbia kvietimą teikti pasiūlymus dėl doktorantūros temų (toliau – pasiūlymai). Pasiūlymus teikia Lietuvos Respublikos ministerijos, įmonės, įstaigos ar organizacijos (toliau kartu vadinama – teikėjai). Pasiūlyme pateikiama doktorantūros tema, pagrindžiamas doktorantūros temos aktualumas, nurodomi doktorantūros metu atliktini moksliniai tyrimai (meno doktorantūros atveju – tyrimai) ir siekiami jų rezultatai, nurodomi kontaktinio asmens vardas, pavardė, telefonas ir elektroninio pašto adresas.
5. Taryba per 15 darbo dienų nuo pasiūlymų teikimo pabaigos išnagrinėja gautus pasiūlymus ir nustato vykdytinas doktorantūros temas (toliau – vykdytinos temos). Pasiūlymai nagrinėjami moksliškumo (meniškumo), mokslinio (meninio) naujumo, aktualumo ir įgyvendinamumo aspektais vadovaujantis Tarybos pirmininko patvirtintu konkurso vykdymo reglamentu (toliau – Reglamentas). Prireikus gali būti organizuojami pasiūlymų aptarimai su pasiūlymų teikėjų atstovais. Vykdytinų temų sąrašą tvirtina Tarybos pirmininkas.
III SKYRIUS
PARAIŠKŲ KONKURSO BŪDU SKIRSTOMOMS DOKTORANTŪROS VIETOMS TEIKIMAS
6. Tarybos pirmininkui patvirtinus vykdytinų temų sąrašą, Taryba per 2 darbo dienas paskelbia kvietimą teikti paraiškas konkurso būdu skirstomoms doktorantūros vietoms (toliau – kvietimas), kuriame nurodoma:
6.1. data, iki kurios priimamos paraiškos konkurso būdu skirstomoms doktorantūros vietoms (toliau – paraiška);
7. Paraišką gali teikti:
8. Paraiškoje nurodoma:
8.1 doktorantūros tema. Institucija ar įmonė nurodo vykdytiną temą arba siūlo savo doktorantūros temą. Pastaruoju atveju prie doktorantūros temos pridedamas jos aprašas, kuriame pagrindžiamas siūlomos doktorantūros temos aktualumas ir nurodomi doktorantūros metu numatomi atlikti moksliniai tyrimai (meno doktorantūros atveju – tyrimai) ir planuojami jų rezultatai;
8.2. doktoranto vadovo kandidatūra, pateikiant jo gyvenimo aprašymą ir paskutinių penkerių metų mokslo ar meno darbų sąrašą. Teikiant paraišką meno doktorantūros vietai nurodomi du vadovai, kurių vienas atsakingas už meno projekto kūrybinę dalį, o kitas – už tiriamąją;
8.3. doktorantūros kaina, kurią tais metais nustatė konkurse dalyvaujanti institucija ar institucija, dalyvaujanti konkurse kartu su doktorantūros teisės neturinčia institucija ar įmone (toliau – doktorantūros kaina), ar numatoma nustatyti doktorantūros kaina (toliau – numatoma doktorantūros kaina). Doktorantūros kaina negali būti didesnė už Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatytą norminę doktorantūros kainą.
9. Kai paraišką teikia doktorantūros teisės neturinti institucija ar įmonė, papildomai pateikiama:
9.1. šioje institucijoje ar įmonėje dirbančių mokslininkų ir kitų tyrėjų, kurie galėtų dalyvauti vykdant doktorantūrą, sąrašas (neskaitant kandidato į doktoranto vadovus). Taip pat pateikiamas kiekvieno mokslininko ar kito tyrėjo gyvenimo aprašymas ir paskutinių penkerių metų mokslo ir (ar) eksperimentinės plėtros darbų (toliau – MTEP) sąrašas;
9.2. kitų pagal Aprašo 8.2 ir 9.1 papunkčių reikalavimus nepateiktų doktorantūros teisės neturinčios institucijos ar įmonės paskutinių penkerių metų MTEP darbų sąrašas;
10. Kai paraišką teikia įmonė, kandidatu į doktoranto vadovus gali būti nurodomas kartu su įmone konkurse dalyvaujančios institucijos mokslininkas.
11. Kandidatai į doktoranto vadovus turi atitikti konkurse dalyvaujančios doktorantūros teisę turinčios institucijos doktorantūros reglamente nustatytus reikalavimus.
IV SKYRIUS
PARAIŠKŲ VERTINIMAS IR DOKTORANTŪROS VIETŲ SKYRIMAS
13. Pasibaigus paraiškų priėmimo terminui, Taryba atlieka jų administracinę patikrą ir ekspertinį vertinimą.
14. Atliekant administracinę patikrą vadovaujantis Reglamentu tikrinama, ar pateiktos paraiškos atitinka Apraše ir kvietime nurodytus reikalavimus. Administracinės patikros metu nustačius, kad trūksta duomenų, Taryba gali prašyti per jos nustatytą terminą papildyti ar patikslinti paraiškoje pateiktus duomenis. Jei pareiškėjas per Taryba nustatytą terminą papildomų duomenų nepateikia arba pateikia ne visus prašomus, vertinami tie duomenys, kurie yra pateikti.
16. Paraiškų ekspertinį vertinimą atlieka Tarybos pirmininko sudarytos ekspertų grupės, veikiančios humanitarinių, socialinių mokslų ir menų srityse ir biomedicinos, fizinių, technologijos ir žemės ūkio mokslų srityse. Ekspertų grupėse turi būti ekspertų, turinčių MTEP vykdymo įmonėse patirties.
17. Ekspertinis paraiškų vertinimas vyksta dviem etapais:
18. Paraiškos vertinamos vadovaujantis Reglamentu. Vertinama penkių balų sistemoje pagal tokius kriterijus:
18.1. doktorantūros temos mokslinis (meninis) naujumas, aktualumas nacionalinių ir (ar) tarptautinių tyrimų kontekste;
18.2. galimybės atlikti mokslinius tyrimus (meno doktorantūros atveju – tyrimus) doktorantūros tema;
18.4. kandidato (kandidatų) į doktoranto vadovus mokslinės (meninės) veiklos aktyvumas per pastaruosius penkerius metus;
19. Atmetamos paraiškos, įvertintos mažiau nei:
20. Suminis paraiškos įvertis nustatomas sudėjus Aprašo 18.1–18.4 papunkčių kriterijų įverčius, prieš tai Aprašo 18.1 papunkčio kriterijaus įvertį padauginus iš 2. Paraiškų, kuriose nurodytos vykdytinos temos, suminiai įverčiai didinami 20 procentų.
21. Kiekvienos mokslo srities, meno, taip pat įmonių pateiktas paraiškas ekspertų grupės išdėsto pagal suminius įverčius jų mažėjimo tvarka atskiruose sąrašuose (toliau – sąrašai). Jei paraiškų suminiai įverčiai yra vienodi, prioritetas teikiamas paraiškai, kurios Aprašo 18.1 kriterijaus įvertis yra didesnis, o jei ir šie įverčiai sutampa, dėl paraiškų vietų sprendžiama balsuojant Reglamento nustatyta tvarka.
22. Per 2 darbo dienas nuo sąrašų sudarymo Taryba paprašo institucijų ir įmonių, paraiškose nurodžiusių numatomą doktorantūros kainą, per penkias darbo dienas pateikti Tarybai doktorantūros kainą. Doktorantūros kainos nepateikusių institucijų ar įmonių paraiškos iš sąrašų išbraukiamos.
23. Ekspertų grupės, jų bendrame posėdyje išnagrinėjusios sąrašus, gali bendru sutarimu pateikti Tarybos pirmininkui argumentuotą pasiūlymą rekomenduoti ministrui pakeisti jo nustatytus preliminarų konkurso būdu paskirstytinų doktorantūros vietų skaičių ir jų preliminarų paskirstymą (toliau – rekomendacija).
24. Tarybos pirmininkui pateikus rekomendaciją ministrui, pastarasis per 5 darbo dienas pateikia Tarybai galutinį konkurso būdu paskirstomų doktorantūros vietų skaičių, įmonėms skirtinų doktorantūros vietų skaičių ir galutinį kitų konkursinės doktorantūros vietų paskirstymą mokslo sritims ir menui (toliau – galutinis paskirstymas). Ministrui nepateikus galutinio paskirstymo ar Tarybos pirmininkui nepateikus ministrui rekomendacijos, preliminarus paskirstymas laikomas galutiniu paskirstymu.
25. Doktorantūros teisės neturinčiai institucijai ar įmonei, kurios paraiška, vadovaujantis galutiniu paskirstymu, patenka tarp finansuotinų paraiškų, Taryba per 2 darbo dienas nuo galutinio paskirstymo gavimo dienos pateikia pastabas jos pateiktam sutarties su konkurse dalyvaujančia institucija dėl doktorantūros vykdymo projektui ir pakviečia ją per 15 darbo dienų nuo šių pastabų pateikimo dienos pateikti Tarybai su ja suderintą sutartį tarp doktorantūros teisės neturinčios institucijos ar įmonės ir kartu su ja konkurse dalyvaujančia institucijos dėl doktorantūros vykdymo (toliau – sutartis). Sutarčių nepateikusių, doktorantūros teisės neturinčių institucijų ar įmonių paraiškos iš sąrašų išbraukiamos.
26. Sąrašus, kuriuose nurodomi paraiškų registracijos numeriai, doktorantūrų temos, paraiškas pateikusios institucijos ar įmonės, doktorantų vadovų kandidatūros, doktorantūros kaina, ekspertų grupės teikia Tarybos pirmininkui, kuris juos tvirtina ir teikia ministrui. Patvirtinti sąrašai skelbiami Tarybos interneto tinklalapyje.
V SKYRIUS
DOKTORANTŪROS FINANSAVIMAS
28. Ministro paskirtas doktorantūros vietas finansuoja Taryba jai skirtais valstybės biudžeto asignavimais ar Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos lėšomis.
VI SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
31. Reglamente nustatytų formų pasiūlymai ir paraiškos teikiami Tarybos elektroninėje sistemoje, kurios adresas nurodomas skelbime apie konkursą.
32. Kai doktorantūros vieta yra paskiriama doktorantūros teisės neturinčiai institucijai ar įmonei, doktorantas į šią vieta priimamas, doktorantūra vykdoma, disertacija (meno projektas) ginama ir mokslo (meno) daktaro diplomas išduodamas konkurse dalyvavusios institucijos doktorantūros reglamento nustatyta tvarka.