VALSTYBINĖS MOKESČIŲ INSPEKCIJOS PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS VIRŠININKAS
ĮSAKYMAS
DĖL VALSTYBINĖS MOKESČIŲ INSPEKCIJOS PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS VIRŠININKO 2004 M. GRUODŽIO 30 D. ĮSAKYMO NR. VA-210 „DĖL MOKESČIŲ ADMINISTRATORIAUS IR MOKESČIŲ MOKĖTOJO SUSITARIMO DĖL MOKESČIO IR SU JUO SUSIJUSIŲ SUMŲ DYDŽIO PASIRAŠYMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2016 m. balandžio 5 d. Nr. VA-42
Vilnius
P a k e i č i u Mokesčių administratoriaus ir mokesčių mokėtojo susitarimo dėl mokesčio ir su juo susijusių sumų dydžio pasirašymo taisykles, patvirtintas Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2004 m. gruodžio 30 d. įsakymu Nr. VA-210 „Dėl Mokesčių administratoriaus ir mokesčių mokėtojo susitarimo dėl mokesčio ir su juo susijusių sumų dydžio pasirašymo taisyklių patvirtinimo“, ir jas išdėstau nauja redakcija (pridedama).
PATVIRTINTA
Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos
Respublikos finansų ministerijos viršininko
2004 m. gruodžio 30 d. įsakymu Nr. VA-210
(Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos
Respublikos finansų ministerijos viršininko
2016 m. balandžio 5d. įsakymo
Nr. VA- 42 redakcija)
MOKESČIŲ ADMINISTRATORIAUS IR MOKESČIŲ MOKĖTOJO SUSITARIMO DĖL MOKESČIO IR SU JUO SUSIJUSIŲ SUMŲ DYDŽIO PASIRAŠYMO TAISYKLĖS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Mokesčių administratoriaus ir mokesčių mokėtojo susitarimo dėl mokesčio ir su juo susijusių sumų dydžio pasirašymo taisyklės (toliau – taisyklės) nustato pasiūlymo dėl mokesčių administratoriaus ir mokesčių mokėtojo susitarimo dėl mokesčio ir su juo susijusių sumų dydžio (toliau – susitarimas) pasirašymo inicijavimo ir pateikimo, nagrinėjimo, informavimo apie priimtą sprendimą dėl pasiūlymo pasirašyti susitarimą, derybų ir susitarimo pasirašymo tvarką.
2. Taisyklės parengtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos mokesčių administravimo įstatymu (toliau – MAĮ) ir kitais teisės aktais.
3. Šiose taisyklėse vartojamos sąvokos:
II SKYRIUS
pasiūlymO PasirašyTI susitarimĄ inicijavimas ir pateikimas
4. Mokesčių administratorius ir mokesčių mokėtojas (jo įgaliotas atstovas) (toliau – mokesčių mokėtojas) susitarimą gali pasirašyti tik tuo atveju, jeigu apskaičiuojant mokesčius nė viena iš šalių neturi pakankamai įrodymų savo apskaičiavimams pagrįsti. Pasiūlymą pasirašyti susitarimą savo iniciatyva gali teikti ir mokesčių mokėtojas, ir mokesčių administratorius bet kuriuo mokestinio tyrimo ar mokestinio patikrinimo metu, taip pat visų mokestinių ginčų nagrinėjimo etapų metu.
5. Nepavykus susitarimo pasirašyti viename etape, jo pasirašymas taisyklių nustatyta tvarka gali būti inicijuojamas kituose etapuose, pvz., nepavykus susitarimo pasirašyti mokestinio patikrinimo metu, jo pasirašymas gali būti inicijuojamas bet kuriame mokestinio ginčo etape.
6. Mokesčių mokėtojas, neturintis pakankamai įrodymų savo mokesčių apskaičiavimams pagrįsti, ir pageidaujantis susitarimą pasirašyti mokestinio tyrimo ar mokestinio patikrinimo metu (iki sprendimo dėl patikrinimo akto tvirtinimo priėmimo), turi raštu kreiptis į mokesčių administratorių, atliekantį tą mokestinį tyrimą ar mokestinį patikrinimą.
7. Pasiūlymas pasirašyti susitarimą mokestinio tyrimo metu gali būti pateikiamas atliekamo tyrimo metu arba per trūkumų ir / ar prieštaravimų pašalinimo terminą, nurodytą Pranešime apie atliktą mokestinį tyrimą (forma FR0687), patvirtintame Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2004 m. gegužės 28 d. įsakymu Nr. VA-108 „Dėl Mokestinio tyrimo atlikimo taisyklių, Pranešimo apie atliktą mokestinį tyrimą FR0687 formos ir Užduoties atlikti mokestinį tyrimą FR0688 formos patvirtinimo“.
8. Mokesčių mokėtojas, susitarimą pageidaujantis pasirašyti mokestinio ginčo, kurį nagrinėja VMI prie FM, Mokestinių ginčų komisija prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės ar teismas, metu, dėl susitarimo pasirašymo raštu turi kreiptis į VMI prie FM arba pasiūlymą VMI prie FM pateikti per AVMI, atlikusią mokestinį patikrinimą, kai pasiūlymas pasirašyti susitarimą sutampa su skundo dėl sprendimo dėl patikrinimo akto priėmimo padavimu VMI prie FM.
9. Mokesčių mokėtojas, pageidaujantis pasirašyti susitarimą, turi pateikti rašytinį pasiūlymą, kuriame rekomenduojama nurodyti:
9.1. pavadinimą (jei tai fizinis asmuo – vardą, pavardę), identifikacinį numerį (asmens kodą), buveinės adresą (gyvenamąją vietą), telefoną, elektroninio pašto adresą;
9.2. mokesčių administratoriaus nustatytas aplinkybes (faktus), kurie yra susitarimo objektas, ir dėl to apskaičiuoti ar apskaičiuotini (jei dar nėra surašytas patikrinimo aktas) mokesčiai bei su jais susijusių sumų dydžiai;
9.3. argumentus dėl mokesčių administratoriaus nustatytų aplinkybių (faktų) ir jo apskaičiuotų ar apskaičiuotinų (jei dar nėra surašytas patikrinimo aktas) mokesčių ir su jais susijusių sumų dydžių nepagrįstumo;
10. Mokesčių mokėtojas pasiūlymą pasirašyti susitarimą gali išdėstyti ir pastabose dėl surašyto patikrinimo akto arba VMI prie FM pateiktame skunde. Tačiau ir tokiu atveju pasiūlymas turi būti išdėstytas laikantis taisyklių 9 punkte nurodytų reikalavimų.
11. Pasiūlymą pasirašyti susitarimą mokesčių mokėtojui gali pateikti ir mokesčių administratorius. Tokiu atveju mokesčių administratorius parengia ir mokesčių mokėtojui išsiunčia pasiūlymą atvykti į derybas dėl mokesčio ir su juo susijusių sumų dydžio (toliau – derybos), kuris turi atitikti taisyklių 13.2.1–13.2.3 papunkčių reikalavimus.
III SKYRIUS
PASIŪLYMO PASIRAŠYTI SUSITARIMĄ NAGRINĖJIMAS IR INFORMAVIMAS APIE PRIIMTĄ SPRENDIMĄ
12. Gavęs mokesčių mokėtojo pasiūlymą pasirašyti susitarimą mokesčių administratorius nagrinėja bei sprendžia, ar yra pagrindas su mokesčių mokėtoju pradėti derybas.
13. Mokesčių administratorius, per 20 darbo dienų nuo mokesčių mokėtojo pateikto pasiūlymo pasirašyti susitarimą gavimo dienos, išnagrinėja mokesčių mokėtojo pasiūlymą dėl susitarimo galimybės. Jeigu mokesčių administratoriui iš mokesčių mokėtojo reikia gauti papildomos informacijos / dokumentų ar dėl kitų svarbių priežasčių (mokesčio administratoriaus vertinama mokestinio tyrimo / mokestinio patikrinimo medžiaga yra didelės apimties, sprendžiamas sudėtingas apmokestinimo klausimas, svarstomu klausimu nėra susiformavusios vieningos teismų praktikos ir pan.), sprendimo priėmimo terminas gali būti pratęstas iki 40 darbo dienų nuo mokesčių mokėtojo pateikto pasiūlymo pasirašyti susitarimą gavimo dienos ir / arba iki tol, kol mokesčių administratorius gaus reikalingą papildomą informaciją / dokumentus sprendimui priimti. Atsižvelgdamas į pirmiau paminėtas priežastis ir per nustatytus terminus išnagrinėjęs mokesčių mokėtojo pateiktą pasiūlymą pasirašyti susitarimą mokesčių administratorius priima vieną iš sprendimų:
13.1. nepradėti derybų. Apie tai per 5 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos raštu turi informuoti mokesčių mokėtoją;
13.2. pradėti derybas. Apie tai per 5 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos raštu turi informuoti mokesčių mokėtoją ir rašte nurodyti:
13.2.1. datą, laiką ir adresą, kuriuo mokesčių mokėtojas kviečiamas atvykti pas mokesčių administratorių į derybas;
13.2.2. telefono numerį ir elektroninio pašto adresą, kuriuo mokesčių mokėtojas galėtų susisiekti su mokesčių administratoriumi. Rašte turėtų būti pažymėta, kad mokesčių mokėtojas, negalintis atvykti mokesčių administratoriaus nurodytu laiku, turi apie tai informuoti mokesčių administratorių ir pasiūlyti kitą, jam priimtiną, susitikimo datą ir laiką;
IV SKYRIUS
DERYBOS DĖL SUSITARIMO PASIRAŠYMO
14. Mokesčių mokėtojas turi rašte nurodytu laiku atvykti pas mokesčių administratorių į derybas arba raštu / elektroniniu paštu / telefonu informuoti jį apie kitą derybų datą, laiką ar apie atsisakymą sudaryti / pasirašyti susitarimą.
15. Mokesčių mokėtojui sutartu laiku neatvykus į derybas ir neinformavus mokesčių administratoriaus, mokesčių administratorius per 5 darbo dienas nuo nustatytos derybų datos informuoja mokesčių mokėtoją, kad susitarimas nebus pasirašomas.
16. Sutartu laiku atvykus į derybas mokesčių mokėtojas ir mokesčių administratorius derasi dėl susitarimo sąlygų.
18. Sutarus dėl susitarimo sąlygų mokesčių administratorius per 20 darbo dienų nuo derybų pabaigos datos parengia susitarimo projektą.
19. Jeigu mokesčių administratoriui iš mokesčių mokėtojo reikia gauti papildomos informacijos / dokumentų susitarimo projektui parengti ar dėl kitų svarbių priežasčių (mokesčių mokėtojas privalo pateikti patikslintas deklaracijas, priedus prie susitarimo ir pan.), susitarimo projekto parengimo terminas gali būti pratęstas iki 40 darbo dienų nuo derybų metu priimto sprendimo dienos ir / arba iki tol, kol mokesčių administratorius gaus reikalingą papildomą informaciją / dokumentus susitarimo projektui parengti.
20. Tais atvejais, kai VMI prie FM / AVMI viršininkas ar jo įgaliotas asmuo, įvertinęs jam pateiktą susitarimo projektą, priima sprendimą nepritarti susitarimui, susitarimas nepasirašomas. Mokesčių administratorius per 5 darbo dienas nuo VMI prie FM / AVMI viršininko (ar jo įgalioto asmens) sprendimo nepritarti susitarimui raštu turi informuoti mokesčių mokėtoją, kad susitarimo pasirašymas yra nutraukiamas.
V SKYRIUS
SUSITARIMO TURINYS
22. Mokesčių administratoriaus ir mokesčių mokėtojo susitarime turi būti:
22.2. mokesčių mokėtojo pavadinimas (vardas, pavardė), identifikacinis numeris (asmens kodas), buveinės adresas (gyvenamoji vieta);
22.5. mokesčių administratoriaus nustatyti faktai (aplinkybės) ir dėl to apskaičiuotos (apskaičiuotinos) mokesčių bei su jais susijusios sumos;
22.6. mokesčių mokėtojo turimi argumentai (aplinkybės) dėl mokesčių administratoriaus nustatytų faktų (aplinkybių) ir jo apskaičiuotų (apskaičiuotinų) mokesčių ir su jais susijusių sumų nepagrįstumo;
22.7. apibendrintos mokesčių administratoriaus ir mokesčių mokėtojo (toliau – šalys) išvados, nulėmusios šalių apsisprendimą dėl susitarimo pasirašymo;
24. Susitarimas turi būti surašomas dviem egzemplioriais, turinčiais vienodą juridinę galią, iš kurių vienas lieka pas mokesčių administratorių, kitas turi būti įteiktas mokesčių mokėtojui po šalių pasirašymo.
VI SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
26. Pasikeitusių Lietuvos Respublikos įstatymų, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimų ar kitų teisės aktų nuostatomis, reglamentuojančiomis susitarimus, būtina vadovautis iš karto, nelaukiant šių taisyklių pakeitimo ar papildymo.