herbas-L_spalvotas

LIETUVOS BANKO VALDYBA

 

NUTARIMAS

DĖL GYVYBĖS DRAUDIMO IR NE GYVYBĖS DRAUDIMO VEIKLOS ATSKIRO VALDYMO NUOSTATŲ patvirtinimo

 

2015 m. balandžio 23 d. Nr. 03-66

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Lietuvos banko įstatymo 42 straipsnio 3 dalies 1 punktu, Lietuvos Respublikos finansų rinkos priežiūros sistemos pertvarkos įstatymo 4 straipsnio 3 dalimi, Lietuvos Respublikos draudimo įstatymo (2012 m. spalio 16 d. įstatymo Nr. XI-2277 redakcija) 8 straipsnio 4 dalimi ir 200 straipsnio 1 punktu, taip pat įgyvendindama 2009 m. lapkričio 25 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2009/138/EB dėl draudimo ir perdraudimo veiklos pradėjimo ir jos vykdymo (Mokumas II) (OL 2009 L 335, p. 1), Lietuvos banko valdyba n u t a r i a:

1. Patvirtinti Gyvybės draudimo ir ne gyvybės draudimo veiklos atskiro valdymo nuostatus (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Lietuvos Respublikos draudimo priežiūros komisijos 2004 m. balandžio 6 d. nutarimą Nr. N-35 „Dėl Gyvybės draudimo veiklos ir ne gyvybės draudimo veiklos atskiro administravimo taisyklių patvirtinimo“.

3. Nustatyti, kad šis nutarimas įsigalioja 2016 m. sausio 1 d.

 

 

 

Valdybos pirmininkas                                                                                             Vitas Vasiliauskas


 

PATVIRTINTA

Lietuvos banko valdybos

2015 m. balandžio 23 d.

nutarimu Nr. 03-66

 

 

GYVYBĖS DRAUDIMO IR NE GYVYBĖS DRAUDIMO VEIKLOS ATSKIRO VALDYMO nuostatai

 

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.  Gyvybės draudimo ir ne gyvybės draudimo veiklos atskiro valdymo nuostatuose (toliau – Nuostatai) nustatyti draudimo įmonių gyvybės draudimo veiklos ir Lietuvos Respublikos draudimo įstatymo (toliau – Draudimo įstatymas) 7 straipsnio 3 dalies 1 ir 2 punktuose nurodytų ne gyvybės draudimo grupių veiklos, taip pat Draudimo įstatymo 221 straipsnyje nurodytų draudimo įmonių gyvybės draudimo veiklos ir ne gyvybės draudimo veiklos, atskiro valdymo reikalavimai.

2.  Nuostatai taikomi draudimo įmonėms bei mutatis mutandis trečiųjų valstybių draudimo įmonių filialams (toliau – draudimo įmonė).

3.  Nuostatai taikomi kartu su 2014 m. spalio 10 d. Komisijos deleguotuoju reglamentu (ES) 2015/35, kuriuo papildoma Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2009/138/EB dėl draudimo ir perdraudimo veiklos pradėjimo ir jos vykdymo (Mokumas II) (OL 2015 L 12, p. 1) bei techniniais įgyvendinimo standartais, kaip numatyta 2009 m. lapkričio 25 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2009/138/EB dėl draudimo ir perdraudimo veiklos pradėjimo ir jos vykdymo (Mokumas II) (OL 2009 L 335, p. 1) 35 straipsnio 10 dalyje.

4.  Nuostatuose vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Draudimo įstatyme.

 

II SKYRIUS

GYVYBĖS DRAUDIMO VEIKLOS IR NE GYVYBĖS DRAUDIMO VEIKLOS VALDYMO ATSKYRIMAS

 

5.  Draudimo įmonės gyvybės draudimo veikla ir ne gyvybės draudimo veikla turi būti valdomos atskirai viena nuo kitos ir turi būti aiškiai atskirtos, kad nebūtų pakenkta atitinkamiems gyvybės draudimo veiklos ir ne gyvybės draudimo veiklos draudėjų, apdraustųjų, naudos gavėjų ir nukentėjusiųjų trečiųjų asmenų interesams ir teisėms, ypač teisei gauti draudiko pelno dalį, kuri turi būti apskaičiuojama taip, kaip būtų apskaičiuota, jei draudimo įmonė vykdytų tik gyvybės draudimo veiklą.

6.  Draudimo įmonė, vykdanti ir gyvybės draudimo, ir ne gyvybės draudimo veiklą, vadovaudamasi Nuostatų 11 punkte nurodytais principais turi apskaičiuoti:

6.1sąlyginį gyvybės draudimo minimalaus kapitalo reikalavimą dėl vykdomos gyvybės draudimo ar perdraudimo veiklos, skaičiuojamą taip, lyg draudimo įmonė vykdytų tik tą veiklą;

6.2.  sąlyginį ne gyvybės draudimo minimalaus kapitalo reikalavimą dėl vykdomos ne gyvybės draudimo ar perdraudimo veiklos, skaičiuojamą taip, lyg draudimo įmonė vykdytų tik tą veiklą.

7.  Draudimo įmonė, vykdanti ir gyvybės draudimo, ir ne gyvybės draudimo veiklą, turi padengti tinkamomis pagrindinėmis nuosavomis lėšomis bent pagal Nuostatų 6 punkto reikalavimus apskaičiuotą:

7.1.  sąlyginį gyvybės draudimo minimalaus kapitalo reikalavimą dėl vykdomos gyvybės draudimo ar perdraudimo veiklos;

7.2.  sąlyginį ne gyvybės draudimo minimalaus kapitalo reikalavimą dėl vykdomos ne gyvybės draudimo ar perdraudimo veiklos.

8.  Minimalaus kapitalo reikalavimai, susiję su gyvybės draudimo arba ne gyvybės draudimo veikla, pagal Nuostatų 7 punkto reikalavimus negali būti dengiami tinkamomis pagrindinėmis nuosavomis lėšomis kitos draudimo šakos sąskaita, išskyrus Nuostatų 13 punkte nurodytą atvejį.

9.  Jeigu vykdomi Nuostatų 7 punkto reikalavimai, draudimo įmonė gali panaudoti mokumo kapitalo reikalavimui padengti aiškiai apibrėžtus tinkamų pagrindinių ir papildomų nuosavų lėšų elementus, nepanaudotus Nuostatų 7 punkto reikalavimams vykdyti ir skirtus gyvybės draudimo arba ne gyvybės draudimo veiklai.

10.   Informaciją apie kiekvieno sąlyginio minimalaus kapitalo reikalavimo, nurodyto Nuostatų 6 punkte, ir mokumo kapitalo reikalavimo padengimą nuosavomis lėšomis draudimo įmonė teikia Lietuvos bankui kartu su kas ketvirtį ir kas metus priežiūros funkcijoms atlikti teikiama informacija.

11.   Draudimo įmonės apskaita turi būti tvarkoma ir ataskaitos sudaromos taip, kad ir gyvybės draudimo, ir ne gyvybės draudimo veiklos apskaičiuoti rezultatai būtų parodomi atskirai. Visos pajamos, ypač įmokos, perdraudikų išmokos ir investicinės veiklos pajamos, taip pat sąnaudos, ypač draudimo išmokos, techninių atidėjinių padidėjimas, persidraudimo įmokos ir draudimo veiklos sąnaudos, turi būti suskirstomos pagal draudimo šakas. Abiem draudimo šakoms bendros pozicijos turi būti paskirstomos tarp gyvybės draudimo ir ne gyvybės draudimo šakų proporcingai, naudojant metodus, kuriuos taikyti gautas Lietuvos banko leidimas.

12.   Naudodama Nuostatų 11 punkte nurodytus apskaitos ir ataskaitų duomenis draudimo įmonė turi užtikrinti, kad kiekvieną sąlyginį minimalaus kapitalo reikalavimą, nurodytą Nuostatų 6 punkte, dengiantys tinkamų nuosavų lėšų elementai būtų aiškiai identifikuojami.

13.   Jei vienos draudimo šakos tinkamų pagrindinių nuosavų lėšų elementų suma yra nepakankama, kad padengtų tos draudimo šakos minimalaus kapitalo reikalavimą, kaip nurodyta Nuostatų 7 punkte, Lietuvos bankas gali leisti vienos draudimo šakos minimalaus kapitalo reikalavimui padengti naudoti aiškiai apibrėžtus kitos draudimo šakos tinkamų pagrindinių nuosavų lėšų elementus.

14.   Jeigu draudimo įmonė, vykdanti ne gyvybės draudimo veiklą, turi finansinių, komercinių ar administracinių ryšių su draudimo įmone, vykdančia gyvybės draudimo veiklą, tai minėtų draudimo įmonių vadovai turi užtikrinti, kad susitarimai tarp šių draudimo įmonių arba kiti susitarimai, galintys turėti įtakos skirstant sąnaudas ir pajamas, neiškreiptų šių draudimo įmonių finansinių atskaitų.

_____________________