AUDITO IR APSKAITOS TARNYBOS DIREKTORIUS
ĮSAKYMAS
DĖL „VIEŠOSIOS ĮSTAIGOS AUDITO IR APSKAITOS TARNYBOS DIREKTORIAUS 2008 M. GRUODŽIO 17 D. ĮSAKYMO NR. VAS-16 „DĖL 16-OJO VERSLO APSKAITOS STANDARTO „KONSOLIDUOTOSIOS FINANSINĖS ATASKAITOS IR INVESTICIJOS Į DUKTERINES ĮMONES“ TVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2015 m. gegužės 28 d. Nr. VAS-29
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos buhalterinės apskaitos įstatymo 3 straipsnio 4 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. kovo 12 d. nutarimo Nr. 348 „Dėl įgaliojimų suteikimo įgyvendinant Lietuvos Respublikos buhalterinės apskaitos įstatymą ir Lietuvos Respublikos įmonių finansinės atskaitomybės įstatymą“ 1.1.1 punktu, įgyvendindamas 2013 m. birželio 26 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2013/34/ES dėl tam tikrų rūšių įmonių metinių finansinių ataskaitų, konsoliduotųjų finansinių ataskaitų ir susijusių pranešimų, kuria iš dalies keičiama Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2006/43/EB ir panaikinamos Tarybos direktyvos 78/660/EEB ir 83/349/EEB, ir atsižvelgdamas į Apskaitos standartų komiteto 2015 m. balandžio 24 d. nutarimą Nr. 24-4-3.2.8:
1. Pakeičiu 16-ąjį verslo apskaitos standartą „Konsoliduotosios finansinės ataskaitos ir investicijos į patronuojamąsias įmones“, patvirtintą viešosios įstaigos Audito ir apskaitos tarnybos direktoriaus 2008 m. gruodžio 17 d. įsakymu Nr. VAS-16 „Dėl 16-ojo verslo apskaitos standarto „Konsoliduotosios finansinės ataskaitos ir investicijos į dukterines įmones“, ir išdėstau jį nauja redakcija (pridedama).
PATVIRTINTA
Audito ir apskaitos tarnybos direktoriaus 2008 m. gruodžio 17 d. įsakymu Nr. VAS-16
(Audito ir apskaitos tarnybos direktoriaus 2015 m. gegužės 28 d. įsakymo Nr. VAS-29 redakcija)
16-ASIS VERSLO APSKAITOS STANDARTAS „KONSOLIDUOTOSIOS FINANSINĖS ATASKAITOS IR INVESTICIJOS Į PATRONUOJAMĄSIAS ĮMONES“
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Šis standartas nustato įmonių grupės, kurią sudaro patronuojančioji ir patronuojamosios įmonės, konsoliduotųjų finansinių ataskaitų sudarymo, investicijų į patronuojamąsias įmones apskaitos tvarką ir pateikimą įmonių grupės ir patronuojančiosios įmonės finansinėse ataskaitose.
2. Šio standarto nuostatos taikomos akcinėms bendrovėms, uždarosioms akcinėms bendrovėms, tikrosioms ūkinėms bendrijoms ir komanditinėms ūkinėms bendrijoms, kurių visi tikrieji nariai yra akcinės bendrovės ar uždarosios akcinės bendrovės.
3. Šiame standarte žodis „akcininkas“ suprantamas kaip pelno siekiantis juridinis ir (ar) fizinis asmuo, įgijęs įmonės akcijų, pajų ar kitų nuosavybės teisių (toliau – akcijos). Žodžių junginiu „nuosavas kapitalas“ apibūdinami tiek akcinių bendrovių ir uždarųjų akcinių bendrovių nuosavas kapitalas, tiek tikrųjų ūkinių bendrijų ir komanditinių ūkinių bendrijų, kurių visi tikrieji nariai yra akcinės bendrovės ar uždarosios akcinės bendrovės, dalyvių įnašai, nepaskirstytas pelnas (nuostoliai) bei rezervai, jei tokių yra.
4. Jei patronuojančioji įmonė sudaro metines konsoliduotąsias finansines ataskaitas, tai jos, kaip atskiros įmonės, rengiamos finansinės ataskaitos šiame standarte vadinamos atskiromis įmonės finansinėmis ataskaitomis. Jei investuotojas metinių konsoliduotųjų finansinių ataskaitų nesudaro, tai jo rengiamos finansinės ataskaitos šiame standarte taip pat vadinamos atskiromis įmonės finansinėmis ataskaitomis.
II. PAGRINDINĖS SĄVOKOS
5. Šiame standarte vartojamos sąvokos:
5.2. Lemiamas poveikis įmonei – teisė valdyti įmonės finansinę ir ūkinę veiklą siekiant gauti naudos.
5.3. Mažumos dalis – patronuojamosios įmonės akcininkų, negalinčių daryti lemiamo poveikio įmonės veiklai, nuosavo kapitalo dalis, nurodyta konsoliduotajame balanse, ir pelno (nuostolių) dalis, nurodyta konsoliduotojoje pelno (nuostolių) ataskaitoje.
5.4. Patronuojamoji (dukterinė) įmonė – įmonė, kuriai kita įmonė gali daryti tiesioginį ar netiesioginį lemiamą poveikį.
5.5. Patronuojančioji įmonė – įmonė, kuri kitai įmonei gali daryti tiesioginį ar netiesioginį lemiamą poveikį.
III. ĮSIGIJIMO DATA
6. Kai patronuojančioji įmonė įgyja teisę daryti lemiamą poveikį patronuojamajai įmonei, tai ir yra patronuojamosios įmonės įsigijimo data. Įsigijimo data gali nesutapti su nuosavybės teisės perdavimo ar pinigų sumokėjimo data.
7. Patronuojamosios įmonės veiklos rezultatai, turtas ir įsipareigojimai į konsoliduotąsias finansines ataskaitas turi būti įtraukiami nuo įsigijimo datos.
8. Kai patronuojančioji įmonė įgyja teisę daryti lemiamą poveikį patronuojamajai įmonei, patronuojamosios įmonės veiklos rezultatai, turtas ir įsipareigojimai į konsoliduotąsias finansines ataskaitas įtraukiami ne nuo finansinių metų pradžios, o nuo tos datos, kai įgyjama teisė daryti jai lemiamą poveikį. Kada patronuojančioji įmonė įgyja teisę daryti patronuojamajai įmonei lemiamą poveikį, patronuojamoji įmonė turi sudaryti finansines ataskaitas, kurių data sutampa su lemiamo poveikio pradžios data arba skiriasi ne daugiau kaip dviem mėnesiais.
IV. ĮMONIŲ GRUPEI PRIKLAUSANTIS BALSŲ SKAIČIUS KITOS ĮMONĖS VISUOTINIAME AKCININKŲ SUSIRINKIME
9. Kitos įmonės visuotiniame akcininkų susirinkime (toliau – akcininkų susirinkimas) balsų skaičius apskaičiuojamas iš kitos įmonės išleistų akcijų suteikiamų balsų atimant:
10. Bendras įmonių grupės balsų skaičius kitos įmonės akcininkų susirinkime apskaičiuojamas sudedant balsus:
11. Į bendrą įmonių grupės balsų skaičių kitos įmonės akcininkų susirinkime neįtraukiami:
11.1. balsai, akcininkų susirinkime priklausantys asmenims, kurie nėra nei tos įmonių grupės patronuojančioji įmonė, nei jos patronuojamoji įmonė, nei susiję asmenys;
V. TURTO VERTINIMO TVARKA SUDARANT ĮMONIŲ GRUPĖS KONSOLIDUOTĄSIAS FINANSINES ATASKAITAS
13. Sudarant įmonių grupės konsoliduotąsias finansines ataskaitas, turi būti taikomi tie patys apskaitos ir turto vertinimo metodai, kaip ir sudarant įmonės finansines ataskaitas (1-asis verslo apskaitos standartas „Finansinė atskaitomybė“), ir laikomasi verslo jungimo reikalavimų (14-asis verslo apskaitos standartas „Verslo jungimai“).
14. Jeigu patronuojamojoje įmonėje buvo taikomi kitokie apskaitos ir turto vertinimo metodai negu patronuojančiojoje įmonėje, turi būti atliekamas naujas vertinimas taikant tuos pačius apskaitos ir turto vertinimo metodus, kaip ir sudarant konsoliduotąsias finansines ataskaitas, išskyrus tuos atvejus, kai naujo vertinimo rezultatai būtų nereikšmingi.
VI. KONSOLIDUOTŲJŲ FINANSINIŲ ATASKAITŲ RINKINIO SUDĖTIS
15. Konsoliduotųjų finansinių ataskaitų rinkinį sudaro įmonių grupės finansinių ataskaitų, sudarytų ir pateiktų kaip vienos įmonės finansinės ataskaitos, visuma.
16. Konsoliduotųjų finansinių ataskaitų rinkinį sudaro:
VII. KONSOLIDUOTŲJŲ FINANSINIŲ ATASKAITŲ REIKALAVIMAI
17. Konsoliduotosios finansinės ataskaitos turi būti sudaromos aiškiai ir visais reikšmingais atžvilgiais teisingai parodyti įmonių grupės finansinę būklę, veiklos rezultatus ir pinigų srautus.
18. Jei išskirtiniais atvejais pagal kai kurių verslo apskaitos standartų nuostatas būtų nepakankamai teisingai parodyta įmonių grupės finansinė būklė, veiklos rezultatai ar pinigų srautai, tokių standartų nuostatų gali būti nesilaikoma. Kiekvienas toks atvejis, jo priežastys ir poveikis finansinei būklei, veiklos rezultatams ir pinigų srautams turi būti atskleidžiamas aiškinamajame rašte.
19. Konsoliduotosiose finansinėse ataskaitose turi būti parodomas konsoliduojamų įmonių grupės turtas, įsipareigojimai ir nuosavas kapitalas paskutinę ataskaitinio laikotarpio dieną, pajamos ir sąnaudos ataskaitinio laikotarpio, kurio pelno (nuostolių) ataskaita yra sudaroma, pinigų įplaukos ir išmokos to ataskaitinio laikotarpio, kurio pinigų srautų ataskaita yra sudaroma.
20. Konsoliduotosios finansinės ataskaitos turi būti sudarytos tą pačią datą, kaip ir atskiros patronuojančiosios įmonės finansinės ataskaitos.
21. Konsoliduotosios finansinės ataskaitos gali būti sudaromos ir pagal kitos datos duomenis, jeigu pagal tos datos duomenis sudaromi daugumos reikšmingiausių patronuojamųjų įmonių balansai. Jei įmonių grupės įmonių finansinių ataskaitų ir konsoliduotųjų finansinių ataskaitų datos skirtingos ir jei įmonių grupės įmonėms parengti finansines ataskaitas iki konsolidavimo datos sudėtinga, tada galima konsoliduoti įmonių grupės įmonių finansines ataskaitas, sudarytas pagal kitos datos duomenis. Laikotarpis tarp atskiros įmonės metinių finansinių ataskaitų ir konsoliduotųjų metinių finansinių ataskaitų datų negali būti ilgesnis kaip trys mėnesiai.
22. Įmonė laikoma patronuojamąja ir jos finansinės ataskaitos turi būti konsoliduojamos, jei jos veiklai gali būti daromas tiesioginis arba netiesioginis lemiamas poveikis.
23. Tiesioginis lemiamas poveikis įmonei gali atsirasti dėl bent vienos iš šių sąlygų:
23.2. Įmonė, būdama kitos įmonės akcininkė, turi teisę rinkti arba atšaukti tos, kitos, įmonės vadovą, daugumą valdymo ar priežiūros organo narių.
23.3. Įmonė turi teisę kitai įmonei daryti lemiamą poveikį pagal su šia įmone sudarytą sutartį arba pagal steigimo sutartį, arba įstatus.
24. Netiesioginis lemiamas poveikis įmonei gali būti daromas kitos įmonės per savo patronuojamąsias įmones arba patronuojamųjų įmonių patronuojamąsias įmones dėl bent vienos iš 23 punkte nustatytų sąlygų.
25. Įmonių grupei tenkanti patronuojamosios įmonės nuosavo kapitalo ir ataskaitinių metų rezultato dalis nustatoma pagal įmonių grupei tenkančių balsų skaičių patronuojamosios įmonės akcininkų susirinkime.
26. Jei patronuojančioji įmonė praranda galimybę daryti lemiamą poveikį vienai patronuojamajai įmonei, bet turi investicijų kitose ir ataskaitinio laikotarpio pabaigoje turi sudaryti konsoliduotąsias finansines ataskaitas, į tas konsoliduotąsias finansines ataskaitas įtraukiamos patronuojamosios įmonės pajamos ir sąnaudos, įplaukos ir išmokos tik iki lemiamo poveikio praradimo dienos. Jei patronuojančioji įmonė praranda galimybę daryti lemiamą poveikį patronuojamajai įmonei, bet dar turi dalį jos akcijų, tai šios akcijos į apskaitą nuo tos dienos turi būti įtraukiamos pagal 15-ojo verslo apskaitos standarto „Investicijos į asocijuotąsias įmones“ nuostatas arba pagal 18-ojo verslo apskaitos standarto „Finansinis turtas ir finansiniai įsipareigojimai“ reikalavimus kaip ilgalaikė ar trumpalaikė investicija. Investicijos apskaitos būdas priklauso nuo turimų balsų ir akcijas valdančios įmonės ketinimų.
27. Išimtiniais atvejais, nurodytais Įmonių grupių konsoliduotosios finansinės atskaitomybės įstatyme, patronuojamųjų įmonių finansinės ataskaitos gali būti nekonsoliduojamos. Investicijos į patronuojamąsias įmones, kurių finansinės ataskaitos į konsoliduotąsias finansines ataskaitas neįtraukiamos, parodomos:
27.1. Jei akcijos įsigytos numatant jas perparduoti, investicija į tokias akcijas apskaitoje užregistruojama ir konsoliduotosiose įmonių grupės, ir atskirose įmonės finansinėse ataskaitose parodoma kaip laikomas parduoti finansinis turtas 18-ojo verslo apskaitos standarto „Finansinis turtas ir finansiniai įsipareigojimai“ nustatyta tvarka, kai ji atitinka visus šiuos kriterijus:
27.1.1. Esant įprastoms rinkos sąlygoms, tokią investiciją į patronuojamąją įmonę galima greitai parduoti.
27.1.2. Investicijų į patronuojamąsias įmones pardavimas turi būti labai tikėtinas. Investicijų pardavimas yra labai tikėtinas, kai yra abi šios sąlygos:
27.1.2.1. tų investicijų pardavimas yra pradėtas, vykdoma aktyvi pirkėjo paieška ir neketinama atsisakyti jas parduoti;
27.2. Konsoliduotosiose įmonių grupės ir atskirose įmonės finansinėse ataskaitose savikainos metodu, jei patronuojamosios įmonės veiklai taikomi reikšmingi ilgalaikiai apribojimai, kurie suvaržo jos galimybę perleisti patronuojančiajai įmonei turtą ir lėšas ir įgyvendinti valdymą, arba jei konsoliduotosioms finansinėms ataskaitoms parengti reikalingiems duomenims gauti reikia daug lėšų ir laiko.
27.3. Konsoliduotosiose įmonių grupės finansinėse ataskaitose ir atskirose įmonės finansinėse ataskaitose savikainos metodu, jei patronuojamosios įmonės rezultatai nereikšmingi įmonių grupės požiūriu. Įmonių grupės požiūriu patronuojamoji įmonė laikoma nereikšminga, jeigu jos turtas finansinių metų pabaigoje neviršija 5 procentų patronuojančiosios įmonės turto, o pardavimo grynosios pajamos per ataskaitinius metus neviršija 5 procentų patronuojančiosios įmonės pardavimo grynųjų pajamų per tą patį laikotarpį. Ši nuostata netaikoma, jeigu toje pačioje įmonių grupėje yra keletas tokių patronuojamųjų įmonių ir nekonsolidavus jų finansinių ataskaitų būtų pažeistas reikšmingumo principas ir reikalavimas teisingai parodyti įmonių grupės finansinę būklę ir jos veiklos rezultatus.
28. Konsoliduotosios finansinės ataskaitos nesudaromos, kai lemiamą poveikį įmonei daro fizinis asmuo ar pagal susitarimą veikianti fizinių asmenų grupė, kuri įstatymų nustatyta tvarka neprivalo sudaryti finansinių ataskaitų.
VIII. KONSOLIDUOTŲJŲ FINANSINIŲ ATASKAITŲ SUDARYMAS
30. Konsolidavimas yra įmonių grupei priklausančių įmonių finansinių ataskaitų sujungimas į vieną finansinių ataskaitų rinkinį.
31. Iki finansinių ataskaitų konsolidavimo būtina:
31.1. įsitikinti, kad įmonių grupėje buvo taikyti tie patys apskaitos, turto ir įsipareigojimų vertinimo metodai;
31.2. suderinti įmonių grupės įmonių tarpusavio sandorių rezultatus ir likučius ataskaitinio laikotarpio pabaigoje;
32. Konsoliduotosios finansinės ataskaitos sudaromos laikantis šių konsolidavimo procedūrų:
32.1. Patronuojančiosios ir patronuojamųjų įmonių finansinės ataskaitos sujungiamos nuosekliai sudedant analogiškų straipsnių sumas.
32.2. Eliminuojami visi konsoliduojamų įmonių tarpusavio operacijų ir sandorių rezultatai: įmonių grupei priklausančių įmonių dividendai, skirti kitoms tos grupės įmonėms, ar kitos tiesioginės išmokos, gautos paskirsčius patronuojamųjų įmonių pelną, iš įmonių grupei priklausančių įmonių gautinos ir mokėtinos sumos, tarpusavio pardavimų pajamos ir sąnaudos, pelnas (nuostoliai), uždirbtas (patirti) dėl įmonių grupei priklausančių įmonių tarpusavio sandorių, kuris balanse yra įskaičiuojamas į turto ar įsipareigojimų vertę, ir pan.
32.3. Eliminuojant patronuojančiosios įmonės savas akcijas, kurias turi pati įmonė arba kita grupės patronuojamoji įmonė, eliminuojama tų akcijų balansinė vertė. Jei eliminuojant savas akcijas susidaro tų akcijų balansinės ir nominalios vertės skirtumas, jis parodomas nepaskirstytojo pelno (nuostolių) straipsnyje.
32.4. Eliminuojama kiekvienos patronuojamosios įmonės, kurios finansinės ataskaitos konsoliduojamos, nuosavo kapitalo dalis, proporcinga šiai įmonių grupei priklausančių jos akcijų daliai, ir įmonių, kurios turi tos patronuojamosios įmonės akcijų, balansinė akcijų vertė. Kiekvienos patronuojamosios įmonės, kurios finansinės ataskaitos konsoliduojamos, nuosavo kapitalo ir ataskaitinio laikotarpio pelno (nuostolių) dalis, tenkanti akcininkams, kurie nėra tos įmonių grupės įmonės, konsoliduotosiose finansinėse ataskaitose turi būti išskiriama ir parodoma kaip mažumos dalis.
33. Įsigijus patronuojamosios įmonės akcijų, prestižas, pelnas arba nuostoliai dėl investicijos įsigijimo apskaičiuojami ir konsoliduotosiose finansinėse ataskaitose parodomi 14-ojo verslo apskaitos standarto „Verslo jungimai“ nustatyta tvarka. Įgijus teisę daryti lemiamą poveikį patronuojamajai įmonei, prestižas, pelnas arba nuostoliai dėl verslo jungimo parodomi tik konsoliduotosiose finansinėse ataskaitose. Su konsoliduojamomis patronuojamosiomis įmonėmis susijęs prestižas konsoliduotajame balanse parodomas nematerialiojo turto dalyje.
34. Siekdama užtikrinti, kad patronuojamosios įmonės laiku pateiktų informaciją, kuri būtina vykdant šio standarto reikalavimus, patronuojančioji įmonė privalo pasinaudoti teise daryti joms tiesioginį ar netiesioginį lemiamą poveikį.
35. Pirmą kartą sudarant konsoliduotąsias finansines ataskaitas, šių finansinių ataskaitų skiltyje Praėjęs ataskaitinis laikotarpis pateikiami atskirų patronuojančiosios įmonės finansinių ataskaitų duomenys, išskyrus atvejį, kai daryti lemiamą poveikį patronuojamajai įmonei patronuojančioji įmonė turėjo teisę jau praėjusiais ataskaitiniais laikotarpiais. Tokiu atveju finansinių ataskaitų skiltyje Praėjęs ataskaitinis laikotarpis pateikiami konsoliduoti patronuojančiosios ir patronuojamųjų įmonių finansinių ataskaitų duomenys.
IX. MAŽUMOS DALIS
36. Įmonių grupei nepriklausantiems akcininkams tenkanti patronuojamųjų įmonių ataskaitinių metų rezultatų dalis konsoliduotojoje pelno (nuostolių) ataskaitoje turi būti išskiriama ir parodoma straipsnyje Mažumos dalis.
37. Įmonių grupei nepriklausantiems akcininkams tenkanti patronuojamųjų įmonių nuosavo kapitalo dalis turi būti parodoma balanso straipsnyje Mažumos dalis.
38. Mažumai tenkančią patronuojamosios įmonės nuosavo kapitalo dalį sudaro:
39. Konsoliduotajame balanse parodoma patronuojamosios įmonės mažumos dalis negali būti neigiama. Jeigu patronuojamoji įmonė per ataskaitinį laikotarpį patyrė nuostolių, dėl kurių balanse parodoma tos įmonės mažumos dalis taptų neigiama, susidaręs neigiamas skirtumas turi būti laikomas įmonių grupės nuostoliu, išskyrus atvejus, kai mažumos akcininkai taip pat prisiima įsipareigojimą padengti patronuojamosios įmonės nuostolius. Jei ir kitais metais patronuojamoji įmonė patiria nuostolių, visi patirti nuostoliai turi būti laikomi įmonių grupės nuostoliais, išskyrus atvejus, kai mažumos akcininkai taip pat prisiima įsipareigojimą padengti patronuojamosios įmonės nuostolius. Kai patronuojamoji įmonė pradės gauti pelno, įmonių grupei priskirti mažumos dalies nuostoliai turės būti padengiami iš mažumai tenkančios pelno dalies.
X. KONSOLIDUOTOJO BALANSO IR KONSOLIDUOTOSIOS PELNO (NUOSTOLIŲ) ATASKAITOS SUDARYMAS
40. Pagal faktinius tų finansinių metų, kurių konsoliduotosios finansinės ataskaitos yra sudaromos, duomenis apskaičiuojama kiekvienos patronuojamosios įmonės mažumos dalis, proporcinga tos įmonės akcininkų, nepriklausančių įmonių grupei, akcijų daliai. Mažumai tenkanti patronuojamosios įmonės nuosavo kapitalo dalis parodoma konsoliduotojo balanso nuosavo kapitalo dalies straipsnyje Mažumos dalis. Mažumai tenkanti ataskaitinių metų pelno (nuostolių) dalis konsoliduotojoje pelno (nuostolių) ataskaitoje parodoma atskirame straipsnyje.
41. Sudarant konsoliduotąjį balansą ir konsoliduotąją pelno (nuostolių) ataskaitą, sudedamos tų pačių finansinių metų patronuojančiosios ir patronuojamųjų įmonių balansų ir pelno (nuostolių) ataskaitų atitinkamų straipsnių sumos.
42. Iš sujungtų balanso ir pelno (nuostolių) ataskaitos straipsnių atimami įmonių grupės įmonių visų tarpusavio sandorių rezultatai.
43. Sudarant konsoliduotąsias finansines ataskaitas, įsigijimo datą įmonių grupei tenkanti patronuojamųjų įmonių nuosavo kapitalo dalis ir balansinė investicijų vertė į tas patronuojamąsias įmones eliminuojama. Prestižas, pelnas arba nuostoliai dėl investicijos įsigijimo pripažįstami 14-ojo verslo apskaitos standarto „Verslo jungimai“ nustatyta tvarka.
44. Apskaičiuojama ir konsoliduotojoje pelno (nuostolių) ataskaitoje parodoma ataskaitinių metų prestižo amortizacija. Prestižo amortizacijos suma didina ataskaitinių metų sąnaudas ir sukauptą prestižo amortizacijos sumą.
XI. KONSOLIDUOTOSIOS PINIGŲ SRAUTŲ ATASKAITOS SUDARYMAS
46. Jeigu konsoliduotoji pinigų srautų ataskaita rengiama tiesioginiu metodu, į ją įtraukiamos įmonių grupės įmonių visos pinigų įplaukos ir išmokos, išskyrus įplaukas ir išmokas, susijusias su tarpusavio operacijomis ir sandoriais.
47. Jeigu konsoliduotoji pinigų srautų ataskaita rengiama netiesioginiu metodu, pagrindinės veiklos pinigų srautai apskaičiuojami pagal konsoliduotojo balanso duomenų pokyčius.
48. Pinigų srautai turi parodyti visas įplaukas ir išmokas, išskyrus įmonių grupės įmonių tarpusavio įplaukas ir išmokas.
49. Jei per ataskaitinį laikotarpį buvo įsigyta kitos įmonės, kuri atitinka patronuojamosios įmonės kriterijus, akcijų, konsoliduotojoje pinigų srautų ataskaitoje už akcijas sumokėta suma turi būti parodoma kaip investicinės veiklos pinigų srautas, lygus už patronuojamosios įmonės akcijas sumokėtos sumos ir tos įmonės pinigų likučių skirtumui.
XII. KONSOLIDUOTOSIOS NUOSAVO KAPITALO POKYČIŲ ATASKAITOS SUDARYMAS
50. Konsoliduotojoje nuosavo kapitalo pokyčių ataskaitoje pateikiami visi per ataskaitinį laikotarpį įvykusių įmonių grupės nuosavo kapitalo pokyčių rezultatai. Konsoliduotojoje nuosavo kapitalo pokyčių ataskaitoje įstatinis kapitalas lygus patronuojančiosios įmonės įstatiniam kapitalui, o tikrųjų ūkinių bendrijų ir komanditinių ūkinių bendrijų – dalyvių įnašų sumai. Į konsoliduotąją nuosavo kapitalo pokyčių ataskaitą neturi būti įtraukiama ta patronuojamųjų įmonių rezervų ir nepaskirstytojo pelno (nuostolių) dalis, kurią jos turėjo iki patronuojančiosios įmonės ir patronuojamųjų įmonių santykių atsiradimo. Taip pat neparodomi grupės įmonėms skirti dividendai arba kitos tiesioginės išmokos, gautos paskirsčius patronuojamosios įmonės pelną.
XIII. KONSOLIDUOTŲJŲ FINANSINIŲ ATASKAITŲ FORMOS
51. Konsoliduotųjų finansinių ataskaitų formos pateikiamos standarto prieduose. Šiame standarte nustatytos konsoliduotųjų finansinių ataskaitų formos ir jose pateikti straipsniai yra privalomi, kai teisės aktų nustatytais atvejais ir tvarka konsoliduotosios finansinės ataskaitos skelbiamos viešai Juridinių asmenų registre. Įmonės savo nuožiūra negali keisti nustatytų konsoliduotųjų finansinių ataskaitų formų, įrašyti kitokius straipsnių pavadinimus, įterpti naujus ar išbraukti esamus straipsnius, juos pergrupuoti net ir tuo atveju, kai juose nurodytos sumos lygios nuliui. Konsoliduotųjų finansinių ataskaitų formose privalomų straipsnių sumas galima išskaidyti į smulkesnes sudėtines dalis ir parodyti atskirose eilutėse ir stulpeliuose tik tuo atveju, jei yra šios dvi sąlygos:
XIV. PATRONUOJANČIOSIOS ĮMONĖS INVESTICIJŲ Į PATRONUOJAMĄSIAS ĮMONES PATEIKIMAS ATSKIROSE FINANSINĖSE ATASKAITOSE
52. Registruodama apskaitoje investiciją į patronuojamąją įmonę, patronuojančioji įmonė turi ją įvertinti įsigijimo savikaina. Įsigijimo savikaina nustatoma pagal sumokėtą (mokėtiną) už investiciją pinigų ar pinigų ekvivalentų sumą, perduoto turto ar prisiimtų įsipareigojimų tikrąją vertę. Jei už investiciją atsiskaitoma konkrečiu verslu, jos įsigijimo savikaina yra kartu su verslu perduoto turto ir įsipareigojimų, įvertintų tikrąja verte, skirtumas, t. y. verslo vertė.
53. Paskutinę ataskaitinio laikotarpio dieną patronuojančioji įmonė turi nustatyti, ar nėra objektyvių prielaidų, kad investicijos vertė yra sumažėjusi. Jei investicijos balansinė vertė yra didesnė už tikėtiną už ją atgauti sumą, tai investicijos vertės sumažėjimas apskaitoje registruojamas 18-ojo verslo apskaitos standarto „Finansinis turtas ir finansiniai įsipareigojimai“ nustatyta tvarka.
54. Patronuojančioji įmonė investicijas į patronuojamąsias įmones savo atskirose finansinėse ataskaitose pateikia taikydama savikainos metodą, išskyrus 27 punkte nurodytas investicijas, kurios įsigytos numatant jas parduoti. Pagal šį metodą investicijos apskaitoje užregistruojamos įsigijimo savikaina, iš kurios atimta nuvertėjimo suma, o pelno (nuostolių) ataskaitoje parodoma tik dividendai ar kitos tiesioginės išmokos, gautos paskirsčius patronuojamosios įmonės pelną.
XV. INFORMACIJOS ATSKLEIDIMAS KONSOLIDUOTŲJŲ FINANSINIŲ ATASKAITŲ AIŠKINAMAJAME RAŠTE
56. Konsoliduotųjų finansinių ataskaitų aiškinamajame rašte (toliau – konsoliduotasis aiškinamasis raštas) turi būti atskleidžiami ir paaiškinami visi svarbiausi konsoliduotųjų finansinių ataskaitų straipsnių rezultatai. Aiškinamojo rašto reikalaujama informacija galėtų būti nepateikiama, jei ji nereikšminga ir jos nepateikimas neturėtų įtakos finansinių ataskaitų informacijos vartotojų priimamiems sprendimams.
57. Konsoliduotasis aiškinamasis raštas turi būti rengiamas kaip vienos įmonės, teikiančios finansines ataskaitas, aiškinamasis raštas. Bendroji ir apskaitos politikos dalis rengiama pagal 6-ojo verslo apskaitos standarto „Aiškinamasis raštas“ nustatytus reikalavimus. Konsoliduotojo aiškinamojo rašto pastabų dalyje pateikiama šio ir 6-ojo verslo apskaitos standarto „Aiškinamasis raštas“ reikalaujama informacija ir kita reikšminga informacija, kuri nepateikta kitose konsoliduotosiose ataskaitose, tačiau atskleidžia įmonių grupės veiklos pobūdį, finansinę būklę, veiklos rezultatus ir pinigų srautus.
58. Konsoliduotajame aiškinamajame rašte turi būti pateikiama tokia informacija:
58.1. Įmonių grupę sudarančių patronuojamųjų ir asocijuotųjų įmonių teisinė forma, tikslūs pavadinimai, struktūra, buveinės (adresai), pagrindinės veiklos sritys.
58.3. Patronuojančiosios įmonės pagrindiniams vadovaujantiesiems darbuotojams, suskirstytiems į administracijos darbuotojų, valdybos ir stebėtojų tarybos narių grupes, bendra ir kiekvienai grupei išmokėto atlygio, avansų ir suteiktų paskolų sumos, kurias sumokėjo patronuojančioji ir patronuojamosios įmonės.
58.4. Susijusių šalių sandoriai, išskyrus tuos, kurie sudarant konsoliduotąsias finansines ataskaitas yra eliminuojami.
58.5. Įmonių grupės valdoma dalis, patronuojančiosios įmonės investicijų į patronuojamąsias ir reikšmingas asocijuotąsias įmones dydis.
58.7. Nuosavybės metodu apskaičiuotų investicijų į asocijuotąsias įmones vertė, prestižas, jo amortizacija, patikslinta prestižo amortizacijos suma, jei asocijuotųjų įmonių finansinių ataskaitų duomenys reikšmingi.
58.8. Kiekvienos reikšmingos asocijuotosios įmonės pelnas ar nuostoliai, tenkantys patronuojančiajai įmonei dėl nuosavybės metodu apskaičiuotų investicijų.
58.9. Konsoliduojamos įmonės, kurių finansinių ataskaitų datos skiriasi nuo konsoliduotųjų finansinių ataskaitų datos. Taip pat turi būti atskleidžiami visi svarbūs faktai ir įvykiai, susiję su kiekvienos konsoliduojamos įmonės turtu, nuosavu kapitalu, įsipareigojimais, pelnu (nuostoliais), ir nurodomos visos tos įmonės ir kitų konsoliduojamų įmonių operacijos nuo šios įmonės metinių finansinių ataskaitų iki konsoliduotųjų finansinių ataskaitų datos.
58.10. Priežastys, kodėl nebuvo atliktas naujas patronuojamosios ar asocijuotosios įmonės turto vertinimas, jeigu jų finansinėse ataskaitose buvo taikomi skirtingi apskaitos ir turto vertinimo metodai.
58.11. Priežastys, kodėl:
58.11.1. įmonė laikoma patronuojamąja ir jos rezultatai įtraukiami į konsoliduotąsias finansines ataskaitas, jeigu įmonių grupei priklauso penkiasdešimt arba mažiau procentų jos balsų;
58.12. Priežastys, dėl kurių asocijuotųjų įmonių investicijos:
58.12.1. pateikiamos nuosavybės metodu, jeigu įmonių grupei priklauso mažiau kaip dvidešimt procentų jos balsų;
58.13. Apskaičiuota prestižo suma įsigijimo datą, prestižo vertė ataskaitinio laikotarpio pradžioje ir pabaigoje:
59. Jei prestižo amortizacijos laikotarpis ilgesnis kaip 5 metai, jis turi būti nurodomas ir atskleidžiami motyvai, dėl kurių nustatyta tokia jo trukmė.
60. Jei per ataskaitinį laikotarpį įmonių grupės sudėtis labai pasikeitė, konsoliduotajame aiškinamajame rašte turi būti pateikiama informacija, kuri leistų palyginti ataskaitinio ir praėjusio ataskaitinio laikotarpių konsoliduotųjų finansinių ataskaitų duomenis. Kad būtų atskleidžiama ši informacija, galima parengti lyginamąjį balansą ir lyginamąją pelno (nuostolių) ataskaitą.
XVI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
16-ojo verslo apskaitos standarto „Konsoliduotosios finansinės ataskaitos ir investicijos į patronuojamąsias įmones“ 1 priedas |
(Konsoliduotojo balanso forma)
(patronuojančiosios įmonės teisinė forma, pavadinimas, kodas)
(buveinė (adresas), registras, kuriame kaupiami ir saugomi duomenys)
(teisinis statusas, jei patronuojančioji įmonė likviduojama, reorganizuojama ar yra bankrutavusi)
(Tvirtinimo žyma)
20... M. ................... D. KONSOLIDUOTASIS BALANSAS
______________________________ Nr. _____
(ataskaitos sudarymo data)
__________________ __________________________
(ataskaitinis laikotarpis) (ataskaitos tikslumo lygis ir valiuta)
Eil. Nr. |
Straipsniai |
Pasta-bos Nr. |
Ataskaitinis laikotarpis |
Praėjęs ataskaitinis laikotarpis |
|
TURTAS |
|
|
|
A. |
ILGALAIKIS TURTAS |
|
|
|
1. |
NEMATERIALUSIS TURTAS |
|
|
|
1.1. |
Plėtros darbai |
|
|
|
1.2. |
Prestižas |
|
|
|
1.3. |
Programinė įranga |
|
|
|
1.4 |
Koncesijos, patentai, licencijos, prekių ženklai ir panašios teisės |
|
|
|
1.5. |
Kitas nematerialusis turtas |
|
|
|
1.6. |
Sumokėti avansai |
|
|
|
2. |
MATERIALUSIS TURTAS |
|
|
|
2.1. |
Žemė |
|
|
|
2.2. |
Pastatai ir statiniai |
|
|
|
2.3. |
Mašinos ir įranga |
|
|
|
2.4. |
Transporto priemonės |
|
|
|
2.5. |
Kiti įrenginiai, prietaisai ir įrankiai |
|
|
|
2.6. |
Investicinis turtas |
|
|
|
2.6.1. |
Žemė |
|
|
|
2.6.2. |
Pastatai |
|
|
|
2.7. |
Sumokėti avansai ir vykdomi materialiojo turto statybos (gamybos) darbai |
|
|
|
3. |
FINANSINIS TURTAS |
|
|
|
3.1. |
Įmonių grupės įmonių akcijos |
|
|
|
3.2. |
Paskolos įmonių grupės įmonėms |
|
|
|
3.3. |
Iš įmonių grupės įmonių gautinos sumos |
|
|
|
3.4. |
Asocijuotųjų įmonių akcijos |
|
|
|
3.5. |
Paskolos asocijuotosioms įmonėms |
|
|
|
3.6. |
Iš asocijuotųjų įmonių gautinos sumos |
|
|
|
3.7. |
Ilgalaikės investicijos |
|
|
|
3.8. |
Po vienų metų gautinos sumos |
|
|
|
3.9. |
Kitas finansinis turtas |
|
|
|
4. |
KITAS ILGALAIKIS TURTAS |
|
|
|
4.1. |
Atidėtojo pelno mokesčio turtas |
|
|
|
4.2. |
Biologinis turtas |
|
|
|
4.3. |
Kitas turtas |
|
|
|
B. |
TRUMPALAIKIS TURTAS |
|
|
|
1. |
ATSARGOS |
|
|
|
1.1. |
Žaliavos, medžiagos ir komplektavimo detalės |
|
|
|
1.2. |
Nebaigta produkcija ir vykdomi darbai |
|
|
|
1.3. |
Produkcija |
|
|
|
1.4. |
Pirktos prekės, skirtos perparduoti |
|
|
|
1.5. |
Biologinis turtas |
|
|
|
1.6. |
Ilgalaikis materialusis turtas, skirtas parduoti |
|
|
|
1.7. |
Sumokėti avansai |
|
|
|
2. |
PER VIENUS METUS GAUTINOS SUMOS |
|
|
|
2.1. |
Pirkėjų skolos |
|
|
|
2.2. |
Įmonių grupės įmonių skolos |
|
|
|
2.3. |
Asocijuotųjų įmonių skolos |
|
|
|
2.4. |
Kitos gautinos sumos |
|
|
|
3. |
TRUMPALAIKĖS INVESTICIJOS |
|
|
|
3.1. |
Įmonių grupės įmonių akcijos |
|
|
|
3.2. |
Kitos investicijos |
|
|
|
4. |
PINIGAI IR PINIGŲ EKVIVALENTAI |
|
|
|
C. |
ATEINANČIŲ LAIKOTARPIŲ SĄNAUDOS IR SUKAUPTOS PAJAMOS |
|
|
|
|
TURTO IŠ VISO |
|
|
|
|
NUOSAVAS KAPITALAS IR ĮSIPAREIGOJIMAI |
|
|
|
D. |
NUOSAVAS KAPITALAS |
|
|
|
1. |
KAPITALAS |
|
|
|
1.1. |
Įstatinis (pasirašytasis) kapitalas |
|
|
|
1.2. |
Pasirašytasis neapmokėtas kapitalas (−) |
|
|
|
1.3. |
Savos akcijos |
|
|
|
2. |
AKCIJŲ PRIEDAI |
|
|
|
3. |
PERKAINOJIMO REZERVAS |
|
|
|
4. |
REZERVAI |
|
|
|
4.1. |
Privalomasis rezervas |
|
|
|
4.2. |
Savoms akcijoms įsigyti |
|
|
|
4.3. |
Kiti rezervai |
|
|
|
5. |
NEPASKIRSTYTASIS PELNAS (NUOSTOLIAI) |
|
|
|
5.1. |
Ataskaitinių metų pelnas (nuostoliai) |
|
|
|
5.2. |
Ankstesnių metų pelnas (nuostoliai) |
|
|
|
6. |
VALIUTŲ KURSŲ POKYČIO ĮTAKA |
|
|
|
7. |
MAŽUMOS DALIS |
|
|
|
E. |
DOTACIJOS, SUBSIDIJOS |
|
|
|
F. |
ATIDĖJINIAI |
|
|
|
1. |
Pensijų ir panašių įsipareigojimų atidėjiniai |
|
|
|
2. |
Mokesčių atidėjiniai |
|
|
|
3. |
Kiti atidėjiniai |
|
|
|
G. |
MOKĖTINOS SUMOS IR KITI ĮSIPAREIGOJIMAI |
|
|
|
1. |
PO VIENŲ METŲ MOKĖTINOS SUMOS IR KITI ILGALAIKIAI ĮSIPAREIGOJIMAI |
|
|
|
1.1. |
Skoliniai įsipareigojimai |
|
|
|
1.2. |
Skolos kredito įstaigoms |
|
|
|
1.3. |
Gauti avansai |
|
|
|
1.4. |
Skolos tiekėjams |
|
|
|
1.5. |
Pagal vekselius ir čekius mokėtinos sumos |
|
|
|
1.6. |
Įmonių grupės įmonėms mokėtinos sumos |
|
|
|
1.7. |
Asocijuotosioms įmonėms mokėtinos sumos |
|
|
|
1.8. |
Kitos mokėtinos sumos ir ilgalaikiai įsipareigojimai |
|
|
|
2. |
PER VIENUS METUS MOKĖTINOS SUMOS IR KITI TRUMPALAIKIAI ĮSIPAREIGOJIMAI |
|
|
|
2.1. |
Skoliniai įsipareigojimai |
|
|
|
2.2. |
Skolos kredito įstaigoms |
|
|
|
2.3. |
Gauti avansai |
|
|
|
2.4. |
Skolos tiekėjams |
|
|
|
2.5. |
Pagal vekselius ir čekius mokėtinos sumos |
|
|
|
2.6. |
Įmonių grupės įmonėms mokėtinos sumos |
|
|
|
2.7. |
Asocijuotosioms įmonėms mokėtinos sumos |
|
|
|
2.8. |
Pelno mokesčio įsipareigojimai |
|
|
|
2.9. |
Su darbo santykiais susiję įsipareigojimai |
|
|
|
2.10. |
Kitos mokėtinos sumos ir trumpalaikiai įsipareigojimai |
|
|
|
H. |
SUKAUPTOS SĄNAUDOS IR ATEINANČIŲ LAIKOTARPIŲ PAJAMOS |
|
|
|
|
NUOSAVO KAPITALO IR ĮSIPAREIGOJIMŲ IŠ VISO |
|
|
|
______________________________ _______________ ____________________
(įmonės vadovo pareigų pavadinimas) (parašas) (vardas ir pavardė)
______________________________________ __________________ ________________________
(vyriausiojo buhalterio (buhalterio) arba galinčio (parašas) (vardas ir pavardė)
tvarkyti apskaitą kito asmens pareigų pavadinimas)
16-ojo verslo apskaitos standarto „Konsoliduotosios finansinės ataskaitos ir investicijos į patronuojamąsias įmones“
2 priedas
(Konsoliduotosios pelno (nuostolių) ataskaitos forma)
(patronuojančiosios įmonės teisinė forma, pavadinimas, kodas)
(buveinė (adresas), registras, kuriame kaupiami ir saugomi duomenys)
(teisinis statusas, jei patronuojančioji įmonė likviduojama, reorganizuojama ar yra bankrutavusi)
(Tvirtinimo žyma)
20... M. ................... D. KONSOLIDUOTOJI PELNO (NUOSTOLIŲ) ATASKAITA
______________________________ Nr. _____
(ataskaitos sudarymo data)
_________________ __________________________
(ataskaitinis laikotarpis) (ataskaitos tikslumo lygis ir valiuta)
Eil. Nr. |
Straipsniai |
Pastabos Nr. |
Ataskaitinis laikotarpis |
Praėjęs ataskaitinis laikotarpis |
1. |
Pardavimo pajamos |
|
|
|
2. |
Pardavimo savikaina |
|
|
|
3. |
Biologinio turto tikrosios vertės pokytis |
|
|
|
4. |
BENDRASIS PELNAS (NUOSTOLIAI) |
|
|
|
5. |
Pardavimo sąnaudos |
|
|
|
6. |
Bendrosios ir administracinės sąnaudos |
|
|
|
7. |
Kitos veiklos rezultatai |
|
|
|
8. |
Investicijų į patronuojančiosios, patronuojamųjų ir asocijuotųjų įmonių akcijas pajamos |
|
|
|
9. |
Kitų ilgalaikių investicijų ir paskolų pajamos |
|
|
|
10. |
Kitos palūkanų ir panašios pajamos |
|
|
|
11. |
Finansinio turto ir trumpalaikių investicijų vertės sumažėjimas |
|
|
|
12. |
Palūkanų ir kitos panašios sąnaudos |
|
|
|
13. |
PELNAS (NUOSTOLIAI) PRIEŠ APMOKESTINIMĄ |
|
|
|
14. |
Pelno mokestis |
|
|
|
15. |
PELNAS (NUOSTOLIAI) PRIEŠ MAŽUMOS DALIES ATSKYRIMĄ |
|
|
|
16. |
MAŽUMOS DALIS |
|
|
|
17. |
GRYNASIS PELNAS (NUOSTOLIAI) |
|
|
|
______________________________ _______________ ____________________
(įmonės vadovo pareigų pavadinimas) (parašas) (vardas ir pavardė)
______________________________________ __________________ ________________________
(vyriausiojo buhalterio (buhalterio) arba galinčio (parašas) (vardas ir pavardė)
tvarkyti apskaitą kito asmens pareigų pavadinimas)
16-ojo verslo apskaitos standarto „Konsoliduotosios finansinės ataskaitos ir investicijos į patronuojamąsias įmones“
3 priedas
(Konsoliduotosios nuosavo kapitalo pokyčių ataskaitos forma)
(patronuojančiosios įmonės teisinė forma, pavadinimas, kodas)
(buveinė (adresas), registras, kuriame kaupiami ir saugomi duomenys)
(teisinis statusas, jei patronuojančioji likviduojama, reorganizuojama ar yra bankrutavusi)
(Tvirtinimo žyma)
20... M. ................... D. KONSOLIDUOTOJI NUOSAVO KAPITALO POKYČIŲ ATASKAITA
______________________________ Nr. _____
(ataskaitos sudarymo data)
______________________ _______________________________
(ataskaitinis laikotarpis) (ataskaitos tikslumo lygis ir valiuta)
|
Apmokėtas įstatinis kapitalas
|
Akcijų priedai |
Savos akcijos (−) |
Perkainojimo rezervas (rezultatai) |
Įstatymo nustatyti rezervai |
Kiti rezervai |
Nepaskirstytasis pelnas (nuostoliai) |
Valiutos kursų pokyčio įtaka |
Mažumos dalis |
Iš viso |
||
Ilgalaikio materialiojo turto |
Finansinio turto |
Privalomasis |
Savoms akcijoms įsigyti |
|||||||||
1. Likutis užpraėjusio ataskaitinio (metinio) laikotarpio pabaigoje |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2. Apskaitos politikos pakeitimo rezultatas |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3. Esminių klaidų taisymo rezultatas |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4. Perskaičiuotas likutis užpraėjusio ataskaitinio (metinio) laikotarpio pabaigoje |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5. Ilgalaikio materialiojo turto vertės padidėjimas (sumažėjimas) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6. Veiksmingos apsidraudimo priemonės vertės padidėjimas (sumažėjimas) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7. Savų akcijų įsigijimas (pardavimas) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8. Pelno (nuostolių) ataskaitoje nepripažintas pelnas (nuostoliai) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9. Ataskaitinio laikotarpio grynasis pelnas (nuostoliai) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10. Dividendai |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11. Kitos išmokos |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12. Sudaryti rezervai |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13. Panaudoti rezervai |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14. Įstatinio kapitalo didinimas (mažinimas) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15. Įnašai nuostoliams padengti |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16. Valiutų kursų pokyčio įtaka |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17. Mažumos dalies padidėjimas (sumažėjimas) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
18. Likutis praėjusio ataskaitinio (metinio) laikotarpio pabaigoje |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
19. Ilgalaikio materialiojo turto vertės padidėjimas (sumažėjimas) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
20. Veiksmingos apsidraudimo priemonės vertės padidėjimas (sumažėjimas) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
21. Savų akcijų įsigijimas (pardavimas) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
22. Pelno (nuostolių) ataskaitoje nepripažintas pelnas (nuostoliai) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
23. Ataskaitinio laikotarpio grynasis pelnas (nuostoliai) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
24. Dividendai |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
25. Kitos išmokos |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
26. Sudaryti rezervai |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
27. Panaudoti rezervai |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
28. Įstatinio kapitalo didinimas (mažinimas) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
29. Įnašai nuostoliams padengti |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
30. Valiutų kursų pokyčio įtaka |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
31. Mažumos dalies padidėjimas (sumažėjimas) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
32. Likutis ataskaitinio laikotarpio pabaigoje |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
______________________________ _______________ ____________________
(įmonės vadovo pareigų pavadinimas) (parašas) (vardas ir pavardė)
______________________________________ __________________ ________________________
(vyriausiojo buhalterio (buhalterio) arba galinčio (parašas) (vardas ir pavardė)
tvarkyti apskaitą kito asmens pareigų pavadinimas)
16-ojo verslo apskaitos standarto „Konsoliduotosios finansinės ataskaitos ir investicijos į patronuojamąsias įmones“
4 priedas
(Konsoliduotosios pinigų srautų ataskaitos, sudaromos tiesioginiu būdu, forma)
(patronuojančiosios įmonės teisinė forma, pavadinimas, kodas)
(buveinė (adresas), registras, kuriame kaupiami ir saugomi duomenys)
(teisinis statusas, jei patronuojančioji įmonė likviduojama, reorganizuojama ar yra bankrutavusi)
(Tvirtinimo žyma)
20... M. ................... D. KONSOLIDUOTOJI PINIGŲ SRAUTŲ ATASKAITA
______________________________ Nr. _____
(ataskaitos sudarymo data)
______________________ ___________________________________
(ataskaitinis laikotarpis) (ataskaitos tikslumo lygis ir valiuta)
Eil. Nr. |
Straipsniai |
Pasta- bos Nr. |
Ataskaitinis laikotarpis |
Praėjęs ataskaitinis laikotarpis |
1. |
Pagrindinės veiklos pinigų srautai |
|
|
|
1.1. |
Ataskaitinio laikotarpio pinigų įplaukos (su PVM) |
|
|
|
1.1.1. |
Pinigų įplaukos iš klientų |
|
|
|
1.1.2. |
Kitos įplaukos |
|
|
|
1.2. |
Ataskaitinio laikotarpio pinigų išmokos |
|
|
|
1.2.1. |
Pinigai, sumokėti žaliavų, prekių ir paslaugų tiekėjams (su PVM) |
|
|
|
1.2.2. |
Pinigų išmokos, susijusios su darbo santykiais |
|
|
|
1.2.3. |
Sumokėti į biudžetą mokesčiai |
|
|
|
1.2.4. |
Kitos išmokos |
|
|
|
|
Grynieji pagrindinės veiklos pinigų srautai |
|
|
|
2. |
Investicinės veiklos pinigų srautai |
|
|
|
2.1. |
Ilgalaikio turto, išskyrus investicijas, įsigijimas |
|
|
|
2.2. |
Ilgalaikio turto, išskyrus investicijas, perleidimas |
|
|
|
2.3. |
Ilgalaikių investicijų, išskyrus investicijas į patronuojamąsias įmones, įsigijimas |
|
|
|
2.4. |
Ilgalaikių investicijų, išskyrus investicijas į patronuojamąsias įmones, perleidimas |
|
|
|
2.5. |
Investicijų į patronuojamąsias įmones įsigijimas |
|
|
|
2.6. |
Investicijų į patronuojamąsias įmones perleidimas |
|
|
|
2.7. |
Paskolų suteikimas |
|
|
|
2.8. |
Paskolų susigrąžinimas |
|
|
|
2.9. |
Gauti dividendai, palūkanos |
|
|
|
2.10. |
Kitas investicinės veiklos pinigų srautų padidėjimas |
|
|
|
2.11. |
Kitas investicinės veiklos pinigų srautų sumažėjimas |
|
|
|
|
Grynieji investicinės veiklos pinigų srautai |
|
|
|
3. |
Finansinės veiklos pinigų srautai |
|
|
|
3.1. |
Pinigų srautai, susiję su įmonės savininkais |
|
|
|
3.1.1. |
Akcijų išleidimas |
|
|
|
3.1.2. |
Savininkų įnašai nuostoliams padengti |
|
|
|
3.1.3. |
Savų akcijų supirkimas |
|
|
|
3.1.4. |
Dividendų išmokėjimas |
|
|
|
3.2. |
Pinigų srautai, susiję su kitais finansavimo šaltiniais |
|
|
|
3.2.1. |
Finansinių skolų padidėjimas |
|
|
|
3.2.1.1. |
Paskolų gavimas |
|
|
|
3.2.1.2. |
Obligacijų išleidimas |
|
|
|
3.2.2. |
Finansinių skolų sumažėjimas |
|
|
|
3.2.2.1. |
Paskolų grąžinimas |
|
|
|
3.2.2.2. |
Obligacijų supirkimas |
|
|
|
3.2.2.3. |
Sumokėtos palūkanos |
|
|
|
3.2.2.4. |
Lizingo (finansinės nuomos) mokėjimai |
|
|
|
3.2.3. |
Kitų įmonės įsipareigojimų padidėjimas |
|
|
|
3.2.4. |
Kitų įmonės įsipareigojimų sumažėjimas |
|
|
|
3.2.5. |
Kitas finansinės veiklos pinigų srautų padidėjimas |
|
|
|
3.2.6. |
Kitas finansinės veiklos pinigų srautų sumažėjimas |
|
|
|
|
Grynieji finansinės veiklos pinigų srautai |
|
|
|
4. |
Valiutų kursų pokyčio įtaka grynųjų pinigų ir pinigų ekvivalentų likučiui |
|
|
|
5. |
Grynasis pinigų srautų padidėjimas (sumažėjimas) |
|
|
|
6. |
Pinigai ir pinigų ekvivalentai laikotarpio pradžioje |
|
|
|
7. |
Pinigai ir pinigų ekvivalentai laikotarpio pabaigoje |
|
|
|
______________________________ _______________ ____________________
(įmonės vadovo pareigų pavadinimas) (parašas) (vardas ir pavardė)
______________________________________ __________________ ________________________
(vyriausiojo buhalterio (buhalterio) arba galinčio (parašas) (vardas ir pavardė)
tvarkyti apskaitą kito asmens pareigų pavadinimas)
16-ojo verslo apskaitos standarto „Konsoliduotosios finansinės ataskaitos ir investicijos į patronuojamąsias įmones“
5 priedas
(Konsoliduotosios pinigų srautų ataskaitos, sudaromos netiesioginiu būdu, forma)
(patronuojančiosios įmonės teisinė forma, pavadinimas, kodas)
(buveinė (adresas), registras, kuriame kaupiami ir saugomi duomenys)
(teisinis statusas, jei patronuojančioji įmonė likviduojama, reorganizuojama ar yra bankrutavusi)
(Tvirtinimo žyma)
20... M. ................... D. KONSOLIDUOTOJI PINIGŲ SRAUTŲ ATASKAITA
______________________________ Nr. _____
(ataskaitos sudarymo data)
__________________ __________________________
(ataskaitinis laikotarpis) (ataskaitos tikslumo lygis ir valiuta)
Eil. Nr. |
Straipsniai |
Pasta- bos Nr. |
Ataskaitinis laikotarpis |
Praėjęs ataskaitinis laikotarpis |
|
1. |
Pagrindinės veiklos pinigų srautai |
|
|
|
|
1.1. |
Grynasis pelnas (nuostoliai) |
|
|
|
|
1.2. |
Mažumos dalis |
|
|
|
|
1.3. |
Nusidėvėjimo ir amortizacijos sąnaudos |
|
|
|
|
1.4. |
Ilgalaikio materialiojo ir nematerialiojo turto perleidimo rezultatų eliminavimas |
|
|
|
|
1.5. |
Finansinės ir investicinės veiklos rezultatų eliminavimas |
|
|
|
|
1.6. |
Kitų nepiniginių sandorių rezultatų eliminavimas |
|
|
|
|
1.7. |
Iš įmonių grupės įmonių ir asocijuotųjų įmonių gautinų sumų sumažėjimas (padidėjimas) |
|
|
|
|
1.8. |
Kitų po vienų metų gautinų sumų sumažėjimas (padidėjimas) |
|
|
|
|
1.9. |
Atidėtojo pelno mokesčio turto sumažėjimas (padidėjimas) |
|
|
|
|
1.10 |
Atsargų, išskyrus sumokėtus avansus, sumažėjimas (padidėjimas) |
|
|
|
|
1.11. |
Sumokėtų avansų sumažėjimas (padidėjimas) |
|
|
|
|
1.12. |
Pirkėjų skolų sumažėjimas (padidėjimas) |
|
|
|
|
1.13. |
Įmonių grupės įmonių ir asocijuotųjų įmonių skolų sumažėjimas (padidėjimas) |
|
|
|
|
1.14. |
Kitų gautinų sumų sumažėjimas (padidėjimas) |
|
|
|
|
1.15. |
Trumpalaikių investicijų sumažėjimas (padidėjimas) |
|
|
|
|
1.16. |
Ateinančių laikotarpių sąnaudų ir sukauptų pajamų sumažėjimas (padidėjimas) |
|
|
|
|
1.17. |
Atidėjinių padidėjimas (sumažėjimas) |
|
|
|
|
1.18. |
Ilgalaikių skolų tiekėjams ir gautų avansų padidėjimas (sumažėjimas) |
|
|
|
|
1.19. |
Pagal vekselius ir čekius po vienų metų mokėtinų sumų padidėjimas (sumažėjimas) |
|
|
|
|
1.20. |
Ilgalaikių skolų įmonių grupės įmonėms ir asocijuotosioms įmonėms padidėjimas (sumažėjimas) |
|
|
|
|
1.21. |
Trumpalaikių skolų tiekėjams ir gautų avansų padidėjimas (sumažėjimas) |
|
|
|
|
1.22. |
Pagal vekselius ir čekius per vienus metus mokėtinų sumų padidėjimas (sumažėjimas) |
|
|
|
|
1.23. |
Trumpalaikių skolų įmonių grupės įmonėms ir asocijuotosioms įmonėms padidėjimas (sumažėjimas) |
|
|
|
|
1.24. |
Pelno mokesčio įsipareigojimų padidėjimas (sumažėjimas) |
|
|
|
|
1.25. |
Su darbo santykiais susijusių įsipareigojimų padidėjimas (sumažėjimas) |
|
|
|
|
1.26. |
Kitų mokėtinų sumų ir įsipareigojimų padidėjimas (sumažėjimas) |
|
|
|
|
1.27. |
Sukauptų sąnaudų ir ateinančių laikotarpių pajamų padidėjimas (sumažėjimas |
|
|
|
|
|
Grynieji pagrindinės veiklos pinigų srautai |
|
|
|
|
2. |
Investicinės veiklos pinigų srautai |
|
|
|
|
2.1. |
Ilgalaikio turto, išskyrus investicijas, įsigijimas |
|
|
|
|
2.2. |
Ilgalaikio turto, išskyrus investicijas, perleidimas |
|
|
|
|
2.3. |
Ilgalaikių investicijų, išskyrus investicijas į patronuojamąsias įmones, įsigijimas |
|
|
|
|
2.4. |
Ilgalaikių investicijų, išskyrus investicijas į patronuojamąsias įmones, perleidimas |
|
|
|
|
2.5. |
Investicijų į patronuojamąsias įmones įsigijimas |
|
|
|
|
2.6. |
Investicijų į patronuojamąsias įmones perleidimas |
|
|
|
|
2.7. |
Paskolų suteikimas |
|
|
|
|
2.8. |
Paskolų susigrąžinimas |
|
|
|
|
2.9. |
Gauti dividendai, palūkanos |
|
|
|
|
2.10. |
Kitas investicinės veiklos pinigų srautų padidėjimas |
|
|
|
|
2.11. |
Kitas investicinės veiklos pinigų srautų sumažėjimas |
|
|
|
|
|
Grynieji investicinės veiklos pinigų srautai |
|
|
|
|
3. |
Finansinės veiklos pinigų srautai |
|
|
|
|
3.1. |
Pinigų srautai, susiję su įmonės savininkais |
|
|
|
|
3.1.1. |
Akcijų išleidimas |
|
|
|
|
3.1.2. |
Savininkų įnašai nuostoliams padengti |
|
|
|
|
3.1.3. |
Savų akcijų supirkimas |
|
|
|
|
3.1.4. |
Dividendų išmokėjimas |
|
|
|
|
3.2. |
Pinigų srautai, susiję su kitais finansavimo šaltiniais |
|
|
|
|
3.2.1. |
Finansinių skolų padidėjimas |
|
|
|
|
3.2.1.1. |
Paskolų gavimas |
|
|
|
|
3.2.1.2. |
Obligacijų išleidimas |
|
|
|
|
3.2.2. |
Finansinių skolų sumažėjimas |
|
|
|
|
3.2.2.1. |
Paskolų grąžinimas |
|
|
|
|
3.2.2.2. |
Obligacijų supirkimas |
|
|
|
|
3.2.2.3. |
Sumokėtos palūkanos |
|
|
|
|
3.2.2.4 |
Lizingo (finansinės nuomos ) mokėjimai |
|
|
|
|
3.2.3. |
Kitų įmonės įsipareigojimų padidėjimas |
|
|
|
|
3.2.4. |
Kitų įmonės įsipareigojimų sumažėjimas |
|
|
|
|
3.2.5. |
Kitas finansinės veiklos pinigų srautų padidėjimas |
|
|
|
|
3.2.6. |
Kitas finansinės veiklos pinigų srautų sumažėjimas |
|
|
|
|
|
Grynieji finansinės veiklos pinigų srautai |
|
|
|
|
4. |
Valiutų kursų pokyčio įtaka grynųjų pinigų ir pinigų ekvivalentų likučiui |
|
|
|
|
5. |
Grynasis pinigų srautų padidėjimas (sumažėjimas) |
|
|
|
|
6. |
Pinigai ir pinigų ekvivalentai laikotarpio pradžioje |
|
|
|
|
7. |
Pinigai ir pinigų ekvivalentai laikotarpio pabaigoje |
|
|
|
|
______________________________ _______________ ____________________
(įmonės vadovo pareigų pavadinimas) (parašas) (vardas ir pavardė)
______________________________________ __________________ ________________________
(vyriausiojo buhalterio (buhalterio) arba galinčio (parašas) (vardas ir pavardė)
tvarkyti apskaitą kito asmens pareigų pavadinimas)