IGNALINOS RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA
SPRENDIMAS
DĖL IGNALINOS RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBOS 2009 M. BALANDŽIO 23 D. SPRENDIMO NR. T-478 „DĖL NAUJOS REDAKCIJOS IGNALINOS RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBOS VEIKLOS REGLAMENTO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2015 m. kovo 10 d. Nr. T-19
Ignalina
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo Nr. I-553 3, 5, 10, 11, 13, 14, 16, 17, 19, 20, 22, 25, 27, 29, 40, 42, 45, 46 straipsnių pakeitimo ir įstatymo papildymo 25-1 straipsniu įstatymo 20 straipsnio 2 dalimi, Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 18 straipsnio 1 dalimi, Ignalinos rajono savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:
1. Pakeisti Ignalinos rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamentą, patvirtintą Ignalinos rajono savivaldybės tarybos 2009 m. balandžio 23 d. sprendimu Nr. T-478 „Dėl naujos redakcijos Ignalinos rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamento patvirtinimo“:
1.1. Pakeisti 7 punktą ir jį išdėstyti taip:
„7. Taryba – tai atstovaujamoji savivaldybės institucija, turinti vietos valdžios ir viešojo administravimo teises ir pareigas, kuriai vadovauja Lietuvos Respublikos savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo nustatyta tvarka vienmandatėje rinkimų apygardoje tiesiogiai išrinktas Tarybos narys – Ignalinos rajono savivaldybės meras (toliau – meras). Taryba susideda iš 21 pagal Lietuvos Respublikos savivaldybių tarybų rinkimų įstatymą išrinkto savivaldybės bendruomenės atstovo – Tarybos nario.“.
1.2. Pakeisti 8 punktą ir jį išdėstyti taip:
„8. Tarybos nariai gali jungtis į frakcijas ir (ar) grupes. Savivaldybės tarybos narių frakcija – ne mažiau kaip trys savivaldybės tarybos nariai, pirmajame ar kitame savivaldybės tarybos posėdyje viešu pareiškimu, įteiktu posėdžio pirmininkui, deklaravę, kad veiklą savivaldybės taryboje tęsia susivieniję į frakciją (2011-05-05 sprendimo Nr. T-64 redakcija). Savivaldybės tarybos narių grupė – savivaldybės tarybos nariai, nesusivieniję į savivaldybės tarybos narių frakcijas.“.
1.3. Pakeisti 9 punktą ir jį išdėstyti taip:
„9. Tarybos dauguma – savivaldybės tarybos narių frakcija ir (ar) savivaldybės tarybos narių grupė, delegavusios (delegavusi) savo kandidatų į savivaldybės vykdomąją instituciją arba mero pavaduotojo pareigas ir pirmajame ar kitame savivaldybės tarybos posėdyje viešu pareiškimu, įteiktu posėdžio pirmininkui, pateikusios (pateikusi) savo veiklos programą, taip pat savivaldybės tarybos narių frakcija ir (ar) savivaldybės tarybos narių grupė, viešu pareiškimu nedeklaravusios (nedeklaravusi), kad nedalyvauja sudarant savivaldybės vykdomąją instituciją, ir nedelegavusios (nedelegavusi) į mero pavaduotojo pareigas savo kandidatų (2011-05-05 sprendimo Nr. T-64 redakcija).“.
1.4. Pakeisti 11 punktą ir jį išdėstyti taip:
„11. Tarybos įgaliojimai prasideda, kai į pirmąjį posėdį susirenka išrinkti Tarybos nariai, ir baigiasi, kai į pirmąjį posėdį susirenka naujai kadencijai išrinkti Tarybos nariai. Tarybos narys visas valstybės politiko ir savivaldybės bendruomenės atstovo teises įgyja tik tada, kai prisiekia Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo nustatyta tvarka.“.
1.5. Pakeisti 12 punkto 12.1 ir 12.2 papunkčius ir juos išdėstyti taip:
1.6. Pakeisti 13 punktą ir jį išdėstyti taip:
„13. Taryba veikia pagal kompetenciją, nustatytą Vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnyje ir kituose įstatymuose. Tarybos kompetencija yra išimtinė ir paprastoji. Taryba sprendimu gali pavesti paprastąja kompetencija numatytus konkrečius įgaliojimus vykdyti savivaldybės administracijos direktoriui (toliau tekste – administracijos direktorius) arba savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojui (toliau tekste – administracijos direktoriaus pavaduotojas). Jeigu savivaldybės vykdomoji institucija dėl viešųjų ir privačių interesų konflikto negali vykdyti nustatytų ir Tarybos jai perduotų įgaliojimų, šiuos įgaliojimus vykdo Taryba.“.
1.7. Pakeisti 15 punktą ir jį išdėstyti taip:
„15. Taryba prižiūri savivaldybės vykdomąsias institucijas ir kitus subjektus, tiesiogiai įgyvendinančius valstybines (perduotas savivaldybėms) funkcijas (už šios funkcijos įgyvendinimo organizavimą yra atsakingas meras): Tarybos darbo plane numatytais terminais arba atskiro posėdžio darbotvarkėje Taryba išklauso mero, savivaldybės administracijos direktoriaus, savivaldybės kontrolieriaus, biudžetinių ir viešųjų įstaigų (kurių savininkė yra savivaldybė), savivaldybės kontroliuojamų įmonių ir organizacijų vadovų ataskaitas ir priima dėl jų sprendimus; Tarybos nariai teikia pasiūlymus dėl savivaldybės institucijų, įstaigų ir savivaldybės kontroliuojamų įmonių veiklos patikrinimo, prireikus Tarybos posėdžiuose taip pat išklausomi savivaldybės teritorijoje esančių valstybės institucijų padalinių vadovai, kuriems apie kvietimą į posėdį raštu pranešama iki jo likus ne mažiau kaip 10 darbo dienų ir kartu nurodoma kvietimo priežastis.“.
1.8. Pakeisti 23 punktą ir jį išdėstyti taip:
„23. Tarybos nario įgaliojimai sustabdomi laikino tiesioginio valdymo laikotarpiu. Tarybos nario įgaliojimai nutrūksta prieš terminą Vyriausiosios rinkimų komisijos sprendimu pagal Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymą ir kitais įstatymų nustatytais atvejais, taip pat jis gali netekti savo įgaliojimų prieš terminą savivaldybės tarybos sprendimu Vietos savivaldos įstatymo nustatyta tvarka.“.
1.9. Pakeisti 48 punktą vietoje žodžių „renka komitetų nariai“ įrašant žodžius „mero siūlymu skiria komitetai“ ir jį išdėstyti taip:
1.10. Pakeisti 79 punktą ir jį išdėstyti taip:
„79. Tarybos sudaromų komisijų nariais gali būti Tarybos nariai, valstybės tarnautojai, gyvenamųjų vietovių bendruomenių ir bendruomeninių organizacijų atstovai, kiti savivaldybės bendruomenės nariai. Gyvenamųjų vietovių bendruomenių atstovus įtraukti į komisijas gali siūlyti tos teritorijos seniūnaičiai (jei jie išrinkti), seniūnai, Tarybos nariai, o bendruomeninių organizacijų atstovus – tų organizacijų vadovai. Gyvenamųjų vietovių bendruomenių ir bendruomeninių organizacijų atstovai, kiti savivaldybės bendruomenės nariai skiriami į komisijas jų sutikimu. Tarybos narys atsisakyti būti komisijos nariu gali tik pateikęs motyvuotą paaiškinimą.“.
1.11. Papildyti 80 punktą žodžiais „mero siūlymu“ ir jį išdėstyti taip:
1.12. Pakeisti 99 ir 100 punktus ir juos išdėstyti taip:
„99. Meras renkamas tiesiogiai savivaldybės tarybos įgaliojimų laikui. Kai teisės aktų nustatytais atvejais ir tvarka mero įgaliojimai nutrūksta prieš terminą, rengiami nauji mero rinkimai. Savivaldybės taryba savo įgaliojimų laikui mero siūlymu iš Tarybos narių skiria mero pavaduotoją. Mero pavaduotojas skiriamas slaptu balsavimu. Meras ir mero pavaduotojas turi būti Lietuvos Respublikos piliečiai. Meras yra savivaldybės vadovas, vykdantis Vietos savivaldos ir kituose įstatymuose nustatytus įgaliojimus.
1.13. Pakeisti 102–104 punktus ir juos išdėstyti taip:
„102. Mero pavaduotojas atlieka mero nustatytas funkcijas ir pavedimus. Meras mero pavaduotojo funkcijas nustato mero pavaduotojo kadencijos laikotarpiui ir gali jas keisti.
103. Mero, mero pavaduotojo įgaliojimai nustatyti Vietos savivaldos įstatymo 19 ir 20 straipsniuose bei kituose teisės aktuose.
103-1. Kai meras negali eiti pareigų (išvykęs į komandiruotę, atostogauja, serga ir tai pažymėta darbo laiko apskaitos žiniaraštyje), mero pavaduotojas ar laikinai mero pareigas einantis savivaldybės tarybos narys atlieka visas jo pareigas, išskyrus Vietos savivaldos įstatymo 20 straipsnio 2 dalies 4–8 ir 15–22 punktuose numatytus įgaliojimus.
104. Ypatingomis aplinkybėmis, kai nei meras, nei mero pavaduotojas negali eiti savo pareigų dėl nuo jų nepriklausančių priežasčių ir Vietos savivaldos įstatymo 19 straipsnio 1 dalyje nustatytais atvejais, mero pareigas laikinai eina savivaldybės tarybos posėdyje dalyvaujančių tarybos narių balsų dauguma išrinktas savivaldybės tarybos narys.“.
1.14. Pakeisti 110–120 punktus ir juos išdėstyti taip:
111. Meras prieš terminą netenka savo įgaliojimų ir Tarybos nario mandato Tarybos sprendimu, jeigu už tai balsuoja visų Tarybos narių dauguma, kai meras dėl laikinojo nedarbingumo neina pareigų daugiau kaip šimtą dvidešimt kalendorinių dienų iš eilės arba daugiau kaip šimtą keturiasdešimt dienų per paskutinius dvylika mėnesių.
112. Meras netenka savo įgaliojimų ir Tarybos nario mandato, jeigu jis netenka Lietuvos Respublikos pilietybės.
113. Meras visų Tarybos narių balsų dauguma gali būti nušalinamas nuo pareigų, jeigu jam pareiškiami oficialūs įtarimai padarius nusikaltimą. Nušalinimas galioja iki teismo nuosprendžio, nutarties ar sprendimo, kuriuo baigiama byla, įsiteisėjimo arba ikiteisminio tyrimo nutraukimo. Nušalinimo laikotarpiu jis netenka visų merui suteiktų įgaliojimų. Nušalinimo laikotarpiu mero pareigas laikinai eina mero pavaduotojas, o jeigu jo nėra, – kitas Tarybos paskirtas Tarybos narys.
114. Tarybos nario ar Tarybos nario – mero įgaliojimų netekimo Tarybos sprendimu procedūrą Taryba taiko Tarybos nariams ar Tarybos nariui – merui dėl Konstitucijai ir įstatymams prieštaraujančių jų veiksmų, padarytų einant Tarybos nario ar Tarybos nario – mero pareigas, siekdama išspręsti tokių asmenų atsakomybės klausimą. Tarybos nario ar Tarybos nario – mero įgaliojimų netekimo Tarybos sprendimu procedūra atliekama Vietos savivaldos įstatymo 25-1 straipsnyje nustatyta tvarka.
115. Mero pavaduotojas prieš terminą netenka savo įgaliojimų Tarybos sprendimu, jeigu už tai balsuoja visų Tarybos narių dauguma:
115.1. Vyriausybės arba Valstybės kontrolės siūlymu už įstatymų ar kitų teisės aktų pažeidimus, dėl kurių padaryta esminės žalos valstybės ar savivaldybės interesams bei nuosavybei;
115.2. kai dėl laikino nedarbingumo nedirba daugiau kaip šimtą dvidešimt kalendorinių dienų iš eilės arba daugiau kaip šimtą keturiasdešimt dienų per paskutinius dvylika mėnesių;
116. Mero pavaduotojas netenka savo įgaliojimų prieš terminą, jeigu ne mažiau kaip 1/3 visų Tarybos narių motyvuotai pareiškia nepasitikėjimą juo, Taryba priima sprendimą atleisti mero pavaduotoją ir už tokį sprendimą slaptai balsuoja ne mažiau kaip 1/2 visų Tarybos narių. Jeigu sprendimas atleisti mero pavaduotoją dėl nepasitikėjimo nepriimamas, šį klausimą pakartotinai svarstyti galima tik po pusės metų.
117. Mero pavaduotojas mero teikimu prieš terminą netenka savo įgaliojimų, jeigu už sprendimą atleisti mero pavaduotoją balsuoja visų Tarybos narių dauguma.
118. Mero pavaduotojo įgaliojimai nutrūksta, jeigu jis netenka Lietuvos Respublikos pilietybės arba Tarybos nario mandato.
119. Taryba, gavusi siūlymą, raštą ar prašymą dėl nepasitikėjimo mero pavaduotoju, privalo šį klausimą svarstyti pirmame planuotame Tarybos posėdyje arba šaukti neeilinį Tarybos posėdį.
1.16. Pakeisti 121 punktą ir jį išdėstyti taip:
„121. Tarybos posėdžiams, komitetams, merui aptarnauti, taip pat Tarybos sprendimų projektams rengti, nagrinėti ir išvadų dėl Tarybos sprendimų projektams rengti mero siūlymu gali būti steigiamas Tarybos ir mero sekretoriatas (toliau – sekretoriatas). Sekretoriato finansinį, ūkinį bei materialinį aptarnavimą atlieka savivaldybės administracija. Jeigu sekretoriatas nesudaromas, savo įgaliojimų laikui meras gali turėti politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojų.“.
1.17. Pakeisti 125 punktą ir jį išdėstyti taip:
„125. Pirmąjį naujai išrinktos Tarybos posėdį šaukia savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkas ne anksčiau kaip ankstesnės kadencijos Tarybos įgaliojimų paskutinę dieną ir ne vėliau kaip praėjus 7 kalendorinėms dienoms nuo ankstesnės kadencijos Tarybos įgaliojimų paskutinės dienos. Jeigu buvo surengti pakartotiniai rinkimai – ne vėliau kaip per dvi savaites po rinkimų rezultatų paskelbimo.“.
1.18. Pakeisti 126 punktą ir jį išdėstyti taip:
1.19. Pakeisti 127 punktą ir jį išdėstyti taip:
„127. Jeigu savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkas posėdžio nesušaukia iki nustatyto termino pabaigos, išrinktos naujos Tarybos nariai renkasi patys į posėdį kitą dieną pasibaigus šiam terminui. Šiuo atveju posėdžiui pirmininkauja meras arba, jeigu jo nėra, – vyriausias pagal amžių Tarybos narys. Tarybos posėdžiai yra teisėti, jeigu juose dalyvauja išrinktų Tarybos narių dauguma.“.
1.20. Pakeisti 130 punktą ir jį išdėstyti taip:
„130. Pirmajam Tarybos posėdžiui, iki prisieks tarybos nariai, pirmininkauja savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkas arba jo įgaliotas savivaldybės rinkimų komisijos narys, o sekretoriauja savivaldybės administracijos direktoriaus paskirtas savivaldybės administracijos tarnautojas. Po tarybos narių (mero) priesaikos priėmimo posėdžiui pirmininkauja meras arba, jeigu jo nėra, – vyriausias pagal amžių tarybos narys. Išrinkti Tarybos nariai posėdžio metu salėje turi sėdėti atskirai nuo kitų posėdžio dalyvių.“.
1.21. Pakeisti 131 punktą ir jį išdėstyti taip:
„131. Prieš posėdį sekretoriauti paskirtas asmuo atlieka naujai išrinktų Tarybos narių registraciją. Posėdis pradedamas, jeigu užsiregistravo daugiau kaip pusė išrinktų Tarybos narių. Jeigu nedalyvauja daugiau kaip pusė išrinktų Tarybos narių, savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkas paskelbia kito posėdžio datą. Kitas posėdis turi būti sušauktas ne vėliau kaip per 5 kalendorines dienas po pirmojo posėdžio, jam taip pat pirmininkauja savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkas.“.
1.22. Pakeisti 134.1 ir 134.2 papunkčius ir juos išdėstyti taip:
„134.1. Priimamas sprendimas dėl savivaldybės administracijos direktoriaus (direktoriaus pavaduotojo) atleidimo iš pareigų, nes baigėsi jo įgaliojimų laikas, ir pavedimo savivaldybės administracijos direktoriui, savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojui ar kitam savivaldybės administracijos valstybės tarnautojui eiti savivaldybės administracijos direktoriaus pareigas arba mero siūlymu dėl pavedimo savivaldybės administracijos valstybės tarnautojui eiti savivaldybės administracijos direktoriaus pareigas tol, kol bus paskirtas savivaldybės administracijos direktorius (direktoriaus pavaduotojas) naujai kadencijai.
134.2. Gali būti skiriami mero pavaduotojas ir savivaldybės administracijos direktorius (direktoriaus pavaduotojas). Mero pavaduotojas ir savivaldybės administracijos direktorius negali būti skiriami, jeigu pirmajame posėdyje meras neprisiekė. Jeigu pirmajame posėdyje meras neprisiekė, savivaldybės taryba priima sprendimą dėl kito posėdžio datos. Kitas posėdis turi įvykti ne vėliau kaip per 5 kalendorines dienas po pirmojo posėdžio. Jeigu ir šiame posėdyje meras neprisiekė arba prisiekė, bet dėl laikinojo nedarbingumo ar kitų pateisinamų priežasčių laikinai negali eiti savo pareigų, mero pareigas laikinai eina savivaldybės tarybos posėdyje dalyvaujančių tarybos narių balsų dauguma išrinktas savivaldybės tarybos narys.“.
1.23. Pakeisti 136 punktą ir jį išdėstyti taip:
1.25. Pakeisti 139 punktą ir jį išdėstyti taip:
„139. Savivaldybės mero pavaduotojas ir savivaldybės administracijos direktorius turi būti paskirti, sudaryti savivaldybės tarybos komitetai ir paskirti šių komitetų pirmininkai, sudarytos Vietos savivaldos įstatyme nustatytos komisijos ir paskirti šių komisijų pirmininkai, sudaryta savivaldybės tarybos kolegija, jei nusprendžiama ją sudaryti, per du mėnesius nuo pirmojo išrinktos naujos savivaldybės tarybos posėdžio sušaukimo dienos arba nuo tiesiogiai išrinkto mero priesaikos priėmimo dienos.“.
1.27. Pakeisti 146 punktą ir jį išdėstyti taip:
1.28. Pakeisti 148 punktą ir jį išdėstyti taip:
„148. Jeigu meras ar mero pavaduotojas, ar laikinai mero pareigas einantis tarybos narys, raštu reikalaujant ne mažiau kaip 1/3 visų Tarybos narių ir jiems pateikus svarstytinus klausimus kartu su sprendimų projektais, per 2 savaites nuo reikalavimo gavimo Tarybos posėdžio nesušaukia, jį gali šaukti ne mažiau kaip 1/3 visų Tarybos narių. Šie Tarybos nariai iš 1/3 visų Tarybos narių išrenka atstovą Tarybos posėdžiui sušaukti.“.
1.29. Pakeisti 154 punktą ir jį išdėstyti taip:
„154. Tarybos posėdžiams pirmininkauja meras, o kai jo nėra (atostogų ar ligos metu, išvykus į komandiruotę, taip pat kai jis laikinai negali eiti pareigų dėl kitų priežasčių) – mero pavaduotojas, o kai šio nėra, – laikinai mero pareigas einantis Tarybos narys. Jeigu meras ir mero pavaduotojas posėdyje nedalyvauja, iš Tarybos narių išrenkamas Tarybos posėdžio pirmininkas. Tarybos posėdžio pirmininkas laikomas išrinktu, kai už jo kandidatūrą balsavo posėdyje dalyvaujančių Tarybos narių dauguma.“.
1.30. Papildyti 155.3 papunktį žodžiais „pats gali kalbėti ir pareikšti nuomonę svarstomais klausimais“ ir jį išdėstyti taip:
„155.3. suteikia žodį pranešėjams, Tarybos nariams, Tarybos sekretoriui, savivaldybės kontrolieriui, savivaldybės administracijos direktoriui, kitiems kviestiems asmenims ir, jeigu Taryba neprieštarauja, kitiems Tarybos posėdyje dalyvaujantiems asmenims, vadovauja klausimų svarstymo eigai; pats gali kalbėti ir pareikšti nuomonę svarstomais klausimais.“.
1.31. Pakeisti 179 punktą trečiame sakinyje išbraukiant žodžius „renkamas meras“ ir jį išdėstyti taip:
„179. Posėdyje fiksuojami Tarybos narių balsavimo rezultatai. Už balsų skaičiavimą atsakinga Tarybos balsų skaičiavimo komisija, kuri veikia pagal Tarybos patvirtintus komisijos veiklos nuostatus. Dėl Tarybos posėdžiuose svarstomų klausimų balsuojama atvirai, išskyrus atvejus, kai skiriamas mero pavaduotojas, savivaldybės administracijos direktorius, savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas, sprendžiamas nepasitikėjimo meru, mero pavaduotoju, savivaldybės administracijos direktoriumi, savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoju klausimas. Be to, slaptas balsavimas vykdomas, kai skiriamas Kontrolės komiteto pirmininkas, Etikos komisijos pirmininkas, sprendžiamas nepasitikėjimo Kontrolės komiteto pirmininku, Etikos komisijos pirmininku klausimas. Slaptam balsavimui Taryba patvirtina slapto balsavimo biuletenio pavyzdį, balsavimą organizuoja Tarybos balsų skaičiavimo komisija. Duomenys apie kiekvieno Tarybos nario balsavimą, išskyrus atvejus, kai balsuojama slaptai, yra vieši. Tarybos narių balsavimo rezultatai yra saugomi informacinėse laikmenose ir skelbiami savivaldybės interneto tinklalapyje.“.
1.32. Pakeisti 241 punktą ir jį išdėstyti taip:
„241. Savivaldybės vietos gyventojų apklausa organizuojama ir vykdoma pagal savivaldybės tarybos sprendimu nustatytus kriterijus, kuriais remiantis būtina prieš priimant sprendimus rengti apklausas. Apklausos paskelbimo iniciatyvos teisė priklauso savivaldybės gyventojams, savivaldybės tarybai, merui ir seniūnui.“.
1.33. Pakeisti 243.4 papunktį ir jį išdėstyti taip:
2. Šis sprendimas įsigalioja 2015 metais naujai išrinktai Ignalinos rajono savivaldybės tarybai susirinkus į pirmąjį posėdį.