LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTRAS

 

 

Įsakymas

DĖL TEISINGUMO MINISTRO 2022 M. vasario 25 d. ĮSAKYMO Nr. 1R-64 „DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTERIJOS PASITIKĖJIMO LINIJA GAUTOS INFORMACIJOS APIE KORUPCINIO POBŪDŽIO TEISĖS PAŽEIDIMUS TVARKYMO IR NAGRINĖJIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2024 m. balandžio 12 d. Nr. 1R-125

Vilnius

 

Pakeičiu Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2022 m. vasario 25 d. įsakymą Nr. 1R-64 „Dėl Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos pasitikėjimo linija gautos informacijos apie korupcinio pobūdžio teisės pažeidimus tvarkymo ir nagrinėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ ir jį išdėstau nauja redakcija:

LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL INFORMACIJOS APIE KORUPCINIO POBŪDŽIO TEISĖS PAŽEIDIMUS TEIKIMO, TVARKYMO IR NAGRINĖJIMO LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTERIJOJE TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos korupcijos prevencijos įstatymo 3 straipsnio 2 dalimi, 21 straipsnio 1 dalies 6 punktu ir 2 dalies 1 punktu, įgyvendindama Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1998 m. liepos 9 d. nutarimu Nr. 851 „Dėl Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos nuostatų patvirtinimo“, 8.39 papunktį ir siekdama sukurti korupcijai atsparią aplinką, užtikrinti, kad būtų laiku išaiškinami ir ištiriami Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos valstybės tarnautojų, darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, ir Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos valdymo sričiai priskirtų įstaigų vadovų galimai neteisėti veiksmai, neveikimas, netinkamas pareigų vykdymas, piktnaudžiavimas suteiktais įgaliojimais ir kiti korupcinio pobūdžio teisės pažeidimai ir vykdoma bei užtikrinama šių pažeidimų prevencija:

1.    Tvirtinu Informacijos apie korupcinio pobūdžio teisės pažeidimus teikimo, tvarkymo ir nagrinėjimo Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijoje tvarkos aprašą (pridedama).

2.    Įpareigoju Teisingumo ministerijos Korupcijos prevencijos ir vidaus tyrimų skyrių kontroliuoti šio įsakymo įgyvendinimą.

3.    Pavedu Teisingumo ministerijos struktūriniam padaliniui, atliekančiam personalo valdymo funkcijas, su šiuo įsakymu supažindinti Teisingumo ministerijos valstybės tarnautojus, darbuotojus, dirbančius pagal darbo sutartis, ir Teisingumo ministerijos valdymo sričiai priskirtų įstaigų vadovus.“

 

 

 

Teisingumo ministrė                                                                                     Ewelina Dobrowolska

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos teisingumo ministro

2022 m. vasario 25 d. įsakymu Nr. 1R-64

(Lietuvos Respublikos teisingumo ministro

2024 m. balandžio 12 d. įsakymo Nr. 1R-125

redakcija)

 

 

INFORMACIJOS APIE KORUPCINIO POBŪDŽIO TEISĖS PAŽEIDIMUS TEIKIMO, TVARKYMO IR NAGRINĖJIMO LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTERIJOJE TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.   Informacijos apie korupcinio pobūdžio teisės pažeidimus teikimo, tvarkymo ir nagrinėjimo Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijoje tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato fizinių asmenų ir juridinių asmenų atstovų (toliau – asmenys) informacijos apie korupcinio pobūdžio teisės pažeidimus (toliau – pažeidimas) teikimo Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos pasitikėjimo linija (toliau – Pasitikėjimo linija), registravimo, nagrinėjimo, sprendimų dėl šios informacijos priėmimo, asmenų informavimo apie juos ir informacijos apie pažeidimus konfidencialumo užtikrinimo tvarką.

2.   Aprašo tikslai yra šie:

2.1. skatinti asmenis ir sudaryti jiems sąlygas teikti informaciją (taip pat ir anonimiškai) apie galimą Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos (toliau – Ministerija) valstybės tarnautojų, darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, ar Ministerijos valdymo sričiai priskirtų įstaigų vadovų (toliau – darbuotojai) planuojamą daryti, daromą ar padarytą pažeidimą;

2.2. nustatyti Ministerijos Korupcijos prevencijos ir vidaus tyrimų skyriaus (toliau – Skyrius) ir kitų darbuotojų atliekamus veiksmus gavus informacijos apie pažeidimą;

2.3. laiku išsiaiškinti ir ištirti informaciją apie pažeidimą;

2.4. užkirsti kelią galimiems pažeidimams.

3.    Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos korupcijos prevencijos įstatyme ir kituose teisės aktuose, reglamentuojančiuose informacijos apie pažeidimus teikimą, tvarkymą ir nagrinėjimą.

 

II SKYRIUS

INFORMACIJOS APIE PAŽEIDIMUS TEIKIMAS, REGISTRAVIMAS IR PERDAVIMAS NAGRINĖTI

 

4.    Informacija apie pažeidimą gali būti teikiama Pasitikėjimo linija vienu iš šių būdų:

4.1. Ministerijos elektroniniu paštu pasitikejimas@tm.lt;

4.2. paštu Ministerijos adresu (Gedimino pr. 30, 01104 Vilnius) (ant siunčiamo voko turi būti papildomai nurodyta „KORUPCIJOS PREVENCIJOS IR VIDAUS TYRIMŲ SKYRIUI – KONFIDENCIALU“);

4.3. atvykus į Ministeriją (Gedimino pr. 30, Vilnius) darbo valandomis iš anksto su Skyriaus atsakingu (-ais) darbuotoju (-ais) sutartu susitikimo laiku.

5.    Teikiant informaciją apie pažeidimą Pasitikėjimo linija nurodoma:

5.1. pažeidimo aplinkybės (koks pažeidimas, kada ir kokiu būdu padarytas ar jį rengiamasi daryti, ar yra daromas, kita reikšminga informacija);

5.2. darbuotojo, apie kurį teikiama informacija apie pažeidimą, vardas, pavardė ir pareigos, jei asmeniui šie duomenys yra žinomi, ir kita svarbi informacija ar aplinkybės, padėsiančios identifikuoti pažeidimą galimai planuojantį daryti, darantį ar padariusį darbuotoją;

5.3. asmens, teikiančio informaciją apie pažeidimą, vardas ir pavardė (juridinio asmens pavadinimas), kontaktiniai duomenys (adresas, elektroninio pašto adresas ir (ar) telefono ryšio numeris) ryšiui palaikyti (asmenys, kurie informaciją apie pažeidimą teikia anonimiškai, asmens duomenų nenurodo ir nepasirašo);

5.4. sužinojimo apie pažeidimą data ir aplinkybės.

6. Esant galimybei, informaciją apie pažeidimą teikiantis asmuo pateikia turimus dokumentus ir (ar) duomenis, patvirtinančius pranešime apie pažeidimą nurodytas aplinkybes.

7. Kai asmuo, teikdamas informaciją apie pažeidimą, nurodo savo kontaktinius duomenis, Skyriaus atsakingas darbuotojas gali susisiekti su asmeniu dėl pažeidimo aplinkybių patikslinimo.

8.    Asmuo informaciją apie pažeidimą gali pateikti užpildydamas pranešimo formą (priedas) arba pranešti pateikdamas laisvos formos pranešimą, kuriame turi būti pateikta Aprašo 5 ir 6 punktuose nurodyta informacija. Asmeniui tiesiogiai atvykus į Ministeriją jo teikiama informacija apie pažeidimą užfiksuojama asmeniui pačiam arba Skyriaus atsakingam darbuotojui užpildant Aprašo priede nustatytą pranešimo formą.

9.    Skyriaus atsakingas darbuotojas Ministerijos elektroninio pašto dėžutę pasitikejimas@tm.lt tikrina ne rečiau kaip vieną kartą per darbo dieną.

10.  Už dokumentų valdymą Ministerijoje atsakingo padalinio darbuotojas, paštu gavęs Aprašo
4.2 papunktyje nurodytu būdu pažymėtą laišką, jo Ministerijoje neregistruoja ir neatplėštą nedelsdamas perduoda Skyriaus vadovui ar atsakingam darbuotojui, kuris šį laišką toliau tvarko Apraše nustatyta tvarka.

11. Skyriaus atsakingas darbuotojas gautą informaciją apie pažeidimą nedelsdamas, bet ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo tokios informacijos gavimo dienos registruoja dokumentų valdymo sistemoje (toliau – DVS) gautų dokumentų registre, ribotos prieigos Pasitikėjimo linijos byloje pagal aktualų Ministerijos dokumentacijos planą ar jo papildymo sąrašą, išskyrus šiuos atvejus:

11.1. Jei Pasitikėjimo linija gauta informacija neatitinka pažeidimo sąvokos ir požymių, kaip jie apibrėžti Korupcijos prevencijos įstatyme, Skyriaus atsakingas darbuotojas nedelsdamas, bet ne vėliau kaip per vieną darbo dieną perduoda tokią informaciją bendra tvarka Ministerijos bendruoju informacijos gavimo kanalu (elektroniniu paštu rastine@tm.lt) arba grąžina ją Aprašo 10 punkte nurodytam už dokumentų valdymą Ministerijoje atsakingo padalinio darbuotojui (jeigu informacija gauta paštu).

11.2. Jei Pasitikėjimo linija gauta informacija atitinka Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatyme nurodytus reikalavimus ir (ar) pažeidimo, kaip jis apibrėžtas šiame įstatyme, požymius ir (ar) kreipiamasi vadovaujantis šiuo įstatymu, Skyriaus atsakingas darbuotojas šią informaciją nedelsdamas perduoda tokius pranešimus nagrinėjančiam kompetentingam subjektui, ir ji toliau nagrinėjama vadovaujantis teisingumo ministro tvirtinamame informacijos apie pažeidimus Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijoje teikimo ir pranešėjų apsaugos įgyvendinimo tvarkos apraše nustatyta tvarka.

11.3. Jei Pasitikėjimo linija gauta informacija yra susijusi su reklama arba jos turinys nekonkretus ir nesuprantamas.

12.  Ministerijos padalinių darbuotojai, ne pagal kompetenciją elektroniniu paštu gavę informacijos apie pažeidimą, nedelsdami persiunčia ją elektroniniu paštu pasitikejimas@tm.lt ir iš karto ją ištrina.

 

III SKYRIUS

INFORMACIJOS APIE PAŽEIDIMUS NAGRINĖJIMAS IR SPRENDIMŲ PRIĖMIMAS

 

13.  Skyriaus atsakingas darbuotojas, įvertinęs užregistruotą informaciją apie pažeidimą, DVS užduočių skiltyje nurodo ir Skyriaus vadovui pateikia siūlymą dėl pateiktos informacijos priimti vieną iš šių sprendimų:

13.1.  nagrinėti gautą informaciją apie pažeidimą;

13.2.  nenagrinėti gautos informacijos apie pažeidimą;

13.3.    jeigu informacijos apie pažeidimą turinys nepriskirtas Ministerijos kompetencijai, tokią informaciją ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo jos pateikimo dienos persiųsti kompetentingai institucijai ir apie tai informuoti informaciją apie pažeidimą pateikusį asmenį, pateikiant rašto, kuriuo kompetentingai institucijai persiųsta informacija, kopiją (išskyrus Aprašo 20 punkte nurodytas išimtis), nurodant informacijos persiuntimo priežastis;

13.4.    jeigu informacijos apie pažeidimą turinys nepriskirtas Ministerijos kompetencijai ir nėra kito subjekto, kuriam informacija galėtų būti perduota nagrinėti pagal kompetenciją, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo informacijos gavimo dienos apie tai informuoti informaciją apie pažeidimą pateikusį asmenį paaiškinant jo pateiktos informacijos nenagrinėjimo priežastis.

14.  Informacija apie pažeidimą nenagrinėjama, jeigu:

14.1.    paaiškėja, kad tokią pačią informaciją nagrinėja kita institucija;

14.2.    asmuo pakartotinai kreipiasi dėl tų pačių aplinkybių, kai prieš tai pateikta informacija apie pažeidimą jau buvo išnagrinėta ir dėl jos yra priimtas sprendimas arba ši informacija vis dar yra nagrinėjama;

14.3. nustatoma, kad informacija neturėjo būti registruojama pagal Aprašo 11 punktą.

15.  Skyriaus vadovas, įvertinęs Skyriaus atsakingo darbuotojo pateiktą vieną iš Aprašo 13 punkte nurodytų siūlymų, dėl pateiktos informacijos priima sprendimą, apie tai pažymi DVS užduočių skiltyje ir sprendimą įgyvendinti paveda Skyriaus atsakingam darbuotojui.

16. Jeigu Pasitikėjimo linija gaunama informacija apie Skyriaus vadovo galimai padarytą pažeidimą, apie tai informuojamas Ministerijos kancleris, kuris priima sprendimą dėl šios informacijos. Tokiu atveju pateiktą informaciją nagrinėja Ministerijos kanclerio sprendimu paskirtas (-i) darbuotojas (-ai).

17. Draudžiama Pasitikėjimo linija gautą informaciją apie pažeidimą perduoti nagrinėti darbuotojui, kurio veiksmai yra skundžiami.

18. Informacija apie pažeidimą turi būti išnagrinėta ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo jos gavimo dienos (jeigu informacija apie pažeidimą gauta po darbo valandų, poilsio ar šventės dieną, jos gavimo diena laikoma po jos einanti darbo diena). Jeigu dėl objektyvių priežasčių per šį terminą informacija negali būti išnagrinėta, Skyriaus vadovo sprendimu nagrinėjimo terminas gali būti pratęstas ne ilgiau kaip
10 darbo dienų.
Baigus nagrinėti informaciją, ne vėliau kaip per 2 darbo dienas apie nagrinėjimo rezultatus informuojamas asmuo, pateikęs informaciją apie pažeidimą.

19. Apie sprendimą nenagrinėti informacijos apie pažeidimą asmuo, pranešęs apie šį pažeidimą, informuojamas ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo šios informacijos gavimo Pasitikėjimo linija dienos, nurodant informacijos nenagrinėjimo priežastis.

20. Aprašo 13.4 papunktyje, 18 ir 19 punktuose nurodyta informacija apie priimtus sprendimus asmeniui pateikiama tokiu būdu, kokiu ji buvo gauta, išskyrus atvejus, kai informaciją pageidaujama gauti kitu būdu arba asmuo nenurodė savo kontaktinių duomenų, kuriais būtų galima informuoti apie nagrinėjimo rezultatus ar atsisakymą nagrinėti, arba nurodė, kad apie priimtą sprendimą nepageidauja būti informuotas, arba pranešimas pateiktas anonimiškai. Informacija teikiama tik tokios apimties, kiek tai neprieštarauja teisės aktams, reglamentuojantiems duomenų ir informacijos apsaugą.

 

IV SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

21.  Darbuotojai, kuriems pagal pareigas ar atsitiktinai tapo žinomas pateiktos informacijos apie pažeidimą turinys ir (ar) asmens, pateikusio informaciją apie pažeidimą, duomenys, ir (ar) informacija, iš kurios šiuos duomenis būtų galima nustatyti, privalo užtikrinti šios informacijos konfidencialumą. Draudžiama apie pažeidimą sužinotą informaciją skelbti viešai, perduoti asmenims, apie kurių planuojamus daryti, daromus ar padarytus pažeidimus pranešama, arba tretiesiems asmenims, taip pat naudoti kitais su informacijos apie pažeidimą tvarkymu ir nagrinėjimu nesusijusiais tikslais.

22. Darbuotojai teisės aktų nustatyta tvarka atsako už pareigų nevykdymą ar netinkamą jų vykdymą, netinkamą naudojimąsi jiems suteiktais įgaliojimais, įgaliojimų viršijimą, taip pat už neteisėtą asmens duomenų arba informacijos, iš kurios šiuos duomenis būtų galima nustatyti, atskleidimą.

23.  Ministerijai pateikti asmens duomenys tvarkomi Aprašo 2 punkte nurodytais tikslais, t. y. duomenų valdytojui vykdant taikomą teisinę prievolę, vadovaujantis 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas), Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymu ir kitais asmens duomenų apsaugą reglamentuojančiais teisės aktais.

24. Už elektroninės pašto dėžutės pasitikejimas@tm.lt techninį įrengimą, priežiūrą, informacijos apsaugą nuo atsitiktinio ar neteisėto sunaikinimo, pakeitimo ar atsitiktinio praradimo atsakingas Ministerijos Turto valdymo ir aprūpinimo skyrius.

25.  Pasitikėjimo linija gauta informacija apie pažeidimą ir kiti su gautos informacijos nagrinėjimu susiję dokumentai, įskaitant asmens duomenis, tvarkomi ir saugomi vadovaujantis Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatymu, atsižvelgiant į dokumentų saugojimo terminus, nustatytus Bendrųjų dokumentų saugojimo terminų rodyklėje, patvirtintoje Lietuvos vyriausiojo archyvaro 2011 m. kovo 9 d. įsakymu Nr. V-100 „Dėl Bendrųjų dokumentų saugojimo terminų rodyklės patvirtinimo“.

26.  Skyriaus atsakingas darbuotojas kaupia, sistemina ir analizuoja Pasitikėjimo linija gautą informaciją apie pažeidimus bei jos nagrinėjimo rezultatus ir Ministerijos interneto svetainėje skelbia nuasmenintą informaciją apie per paskutinius 3 metus nustatytus pažeidimus, jų pobūdį ir skaičių, atliktus veiksmus juos tiriant ir taikytas teisinio poveikio ar kitas priemones, skirtas šių pažeidimų padariniams pašalinti ir užkirsti kelią pažeidimams ateityje.

 

________________

 

 

Informacijos apie korupcinio pobūdžio

teisės pažeidimus teikimo, tvarkymo ir

nagrinėjimo Lietuvos Respublikos

teisingumo ministerijoje tvarkos aprašo

priedas

 

(Pranešimo apie korupcinio pobūdžio teisės pažeidimą pateikimo forma)

 

PRANEŠIMAS APIE KORUPCINIO POBŪDŽIO TEISĖS PAŽEIDIMĄ

 

20__ m. ________________ d. Nr.____

 

1. Fizinio ar juridinio asmens, teikiančio informaciją apie korupcinio pobūdžio teisės pažeidimą
(toliau – pažeidimas), duomenys*:

1.1. Vardas ir pavardė (juridinio asmens pavadinimas) ________________________________________ .

1.2. Kontaktiniai duomenys (adresas, elektroninio pašto adresas ir (ar) telefono ryšio numeris) ____________________________________________________________________________________.

 

2. Informacijos apie pažeidimą turinys:

2.1. Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos valstybės tarnautojo, darbuotojo, dirbančio pagal darbo sutartį, ar Teisingumo ministerijos valdymo sričiai priskirtos įstaigos vadovo, apie kurį teikiama informacija apie pažeidimą, duomenys (jei ši informacija žinoma):

2.1.1. Vardas ir pavardė ________________________________________________________________.

2.1.2. Pareigos ________________________________________________________________________.

2.2. Pažeidimo aplinkybės (koks pažeidimas, kada ir kokiu būdu padarytas ar jį rengiamasi daryti, ar yra daromas) ir kita svarbi informacija: _______________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________.

2.3. Nurodomi turimi (jeigu informaciją apie pažeidimą teikiantis asmuo turi) ir kartu su šiuo pranešimu pateikiami dokumentai ir (ar) duomenys, patvirtinantys pažeidimo aplinkybes: ___________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________

 

3. Informacijos apie pažeidimą sužinojimo data ir aplinkybės: ________________________________ ___________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________

 

4. Pageidaujamas informacijos apie Teisingumo ministerijos atliktus veiksmus, priimtus sprendimus gavimo būdas (pažymimas pasirinktas langelis):

 

□ Informuoti nereikia

□ elektroniniu paštu

□ paštu

□ telefonu

 

 

_____________________    

(parašas)

 

Pastaba. Fiziniai ar juridiniai asmenys, kurie informaciją apie pažeidimą teikia anonimiškai, savo duomenų nenurodo ir šio pranešimo nepasirašo.

__________________