LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL FINANSŲ MINISTRO 2008 M. VASARIO 8 D. ĮSAKYMO NR. 1K-059

„DĖL VIEŠOJO SEKTORIAUS APSKAITOS IR FINANSINĖS ATSKAITOMYBĖS

11-OJO STANDARTO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2015 m. kovo 5 d. Nr. 1K-088

Vilnius

 

 

P a k e i č i u 11-ąjį viešojo sektoriaus apskaitos ir finansinės atskaitomybės standartą „Sąnaudos“, patvirtintą Lietuvos Respublikos finansų ministro 2008 m. vasario 8 d. įsakymu Nr. 1K-059 „Dėl viešojo sektoriaus apskaitos ir finansinės atskaitomybės 11-ojo standarto patvirtinimo“:

1.  Pakeičiu 3 punktą ir jį išdėstau taip:

„3. Šiame standarte vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos viešojo sektoriaus atskaitomybės įstatyme ir kituose viešojo sektoriaus apskaitos ir finansinės atskaitomybės standartuose (toliau − VSAFAS).“

2.  Pakeičiu 5 punktą ir jį išdėstau taip:

„5. Sąnaudomis pripažįstama tik ta ankstesniųjų ir ataskaitinio laikotarpių išlaidų, duosiančių ateityje ekonominę naudą, dalis, kuri tenka per ataskaitinį laikotarpį uždirbtoms pajamoms (atliktiems veiksmams vykdant priskirtas funkcijas). Išlaidos, skirtos pajamoms uždirbti būsimaisiais laikotarpiais, apskaitoje registruojamos ir pateikiamos finansinėse ataskaitose kaip turtas ir bus pripažįstamos sąnaudomis būsimaisiais laikotarpiais.

1 pavyzdys. Savivaldybės administracija sumokėjo avansą už darbuotojų mokymo kursus, kurie vyks kitą ataskaitinį laikotarpį. Šios išlaidos turi būti registruojamos apskaitoje kaip turtas (išankstiniai apmokėjimai), o sąnaudomis pripažįstamos tą ataskaitinį laikotarpį, kurį mokymai vyks.

2 pavyzdys. Ligoninė įsigijo 2 000 naujų patalynės komplektų už 100 000 eurų. Dalį naujai įsigytos patalynės, t. y. 1 500 patalynės komplektų, ligoninė pradėjo naudoti tą patį ataskaitinį laikotarpį. Kadangi likusi įsigytos patalynės dalis nebuvo naudojama, ji nėra susijusi su ataskaitinio laikotarpio, kai patalynė buvo įsigyta, pajamomis. Dėl šios priežasties 25 000 eurų bus registruojama atsargų sąskaitoje ir bus pripažinta sąnaudomis, kai patalynė bus pradėta naudoti, t. y. kitais ataskaitiniais laikotarpiais.“

3.  Pakeičiu 14.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

„14.3. sąnaudos, susijusios su pajamų, rodomų kitos veiklos pajamų straipsnyje, uždirbimu, tarp jų sąnaudos, susijusios su komercine viešojo sektoriaus subjekto veikla, tokia kaip turto nuoma, paslaugų teikimu ir pan. Prie tokių sąnaudų priskiriamos šioms paslaugoms teikti naudojamo ilgalaikio materialiojo turto nusidėvėjimo sąnaudos (jei ilgalaikio materialiojo turto vienetas naudojamas tik nepagrindinei veiklai), komunalinių paslaugų sąnaudos, darbo užmokestis ir kitos sąnaudos, susijusios su kita veikla, ir panašiai.

1 pavyzdys. Universitetas valdo poilsiavietę prie jūros. Šios poilsiavietės išlaikymo sąnaudos: darbo užmokesčio, nusidėvėjimo, komunalinės, eksploatacijos ir kitos sąnaudos, turi būti registruojamos apskaitoje kaip kitos veiklos sąnaudos, nes tokia veikla nepriskirtina prie pagrindinės šio viešojo sektoriaus subjekto veiklos.

2 pavyzdys. Ligoninė įsigijo 2 000 naujų patalynės komplektų už 100 000 eurų. 1 500 naujai įsigytos patalynės komplektų ligoninė pradėjo naudoti tą patį ataskaitinį laikotarpį. Likusius patalynės komplektus planuota pradėti naudoti kitą ataskaitinį laikotarpį, tačiau buvo priimtas naujas teisės aktas, reglamentuojantis ligoninėse naudojamos patalynės ir kito ūkinio inventoriaus kokybės reikalavimus, pagal kuriuos anksčiau įsigyti patalynės komplektai neatitiko kokybės reikalavimų ir negalėjo būti naudojami. Dėl šios priežasties likę nepanaudoti 500 patalynės komplektų buvo parduoti už 30 000 eurų. Uždirbtos pajamos, t. y. 30 000 eurų, iš vienkartinio atsargų pardavimo įtraukiamos į kitos veiklos pajamas, o susijusios sąnaudos – 25 000 eurų registruojamos kaip kitos veiklos sąnaudos.“

 

 

 

Finansų ministras                                                                                                        Rimantas Šadžius