Lietuvos saugios laivybos administracijos
Direktorius
ĮSAKYMAS
DĖL LAIVO ĮGULOS LAIVO DENIO TARNYBOS IR LAIVO ĮGULOS LAIVO MAŠINŲ SKYRIAUS VADOVAUJANČIŲ SPECIALISTŲ IR EILINIŲ
JŪRININKŲ KOMPETENCIJOS ĮVERTINIMO EGZAMINŲ
VYKDYMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2014 m. kovo 17 d. Nr. V-51
Klaipėda
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos jūrinių laipsnių suteikimo, jūrinio laipsnio diplomų, globalinės jūrų avarinio ryšio saugumo sistemos radijo ryšio operatoriaus diplomų, jūrinio laipsnio kvalifikacijos liudijimų, šių dokumentų išdavimo ir pripažinimo patvirtinimų ir specialiųjų liudijimų išdavimo jūrininkams, dirbantiems laivuose, kurie plaukioja tarptautiniais reisais, taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2005 m. rugpjūčio 8 d. įsakymu Nr. 3-355 „Dėl Lietuvos Respublikos jūrinių laipsnių suteikimo, jūrinio laipsnio diplomų, globalinės jūrų avarinio ryšio saugumo sistemos radijo ryšio operatoriaus diplomų, jūrinio laipsnio kvalifikacijos liudijimų, šių dokumentų išdavimo ir pripažinimo patvirtinimų ir specialiųjų liudijimų išdavimo jūrininkams, dirbantiems laivuose, kurie plaukioja tarptautiniais reisais, taisyklių patvirtinimo“, 153 punktu:
1. T v i r t i n u Laivo įgulos laivo denio tarnybos ir laivo įgulos laivo mašinų skyriaus vadovaujančių specialistų ir eilinių jūrininkų kompetencijos įvertinimo egzaminų vykdymo tvarkos aprašą (pridedama).
2. P r i p a ž į s t u netekusiu galios Lietuvos saugios laivybos administracijos direktoriaus 2005 m. rugpjūčio 29 d. įsakymą Nr. V-147 ,,Dėl egzaminų komisijos laivo įgulos vadovaujančios sudėties ir eilinių jūrininkų bei laivo denio tarnybos, laivo mašinų skyriaus jūrininkų, radijo operatorių ir GMDSS radijo operatorių kompetencijos įvertinimui sudarymo“ su visais pakeitimais ir papildymais.
3. P a v e d u Organizavimo ir dokumentų valdymo skyriaus vyresn. specialistei Daivai Gubčenkienei su šiuo įsakymu supažindinti Lietuvos saugios laivybos administracijos direktoriaus 2012 m. sausio 4 d. įsakymu Nr. V-2 ,,Dėl egzaminų komisijų laivo įgulos vadovaujančios sudėties jūrininkų kompetencijos įvertinimui, eilinių jūrininkų kompetencijos įvertinimui bei radijo operatorių ir GMDSS radijo operatorių kompetencijos įvertinimui sudarymo“ patvirtintų egzaminų komisijų pirmininką, pirmininko pavaduotoją, narius ir sekretorių.
PATVIRTINTA
Lietuvos saugios laivybos administracijos
direktoriaus 2014 m. kovo 17 d.
įsakymu Nr. V-51
LAIVO ĮGULOS LAIVO DENIO TARNYBOS IR LAIVO ĮGULOS LAIVO MAŠINŲ SKYRIAUS VADOVAUJANČIŲ SPECIALISTŲ IR EILINIŲ JŪRININKŲ KOMPETENCIJOS ĮVERTINIMO EGZAMINŲ VYKDYMO
TVARKOS APRAŠAS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Laivo įgulos laivo denio tarnybos ir laivo įgulos laivo mašinų skyriaus vadovaujančių specialistų ir eilinių jūrininkų kompetencijos įvertinimo egzaminų vykdymo tvarkos aprašas (toliau – aprašas) nustato laivo įgulos laivo denio tarnybos ir laivo įgulos laivo mašinų skyriaus vadovaujančių specialistų ir eilinių jūrininkų kompetencijos įvertinimo egzaminų vykdymo tvarką bei sąlygas.
2. Šiame apraše vartojamos sąvokos atitinka sąvokas, vartojamas Lietuvos Respublikos jūrinių laipsnių suteikimo, jūrinio laipsnio diplomų, globalinės jūrų avarinio ryšio saugumo sistemos radijo ryšio operatoriaus diplomų, jūrinio laipsnio kvalifikacijos liudijimų, šių dokumentų išdavimo ir pripažinimo patvirtinimų ir specialiųjų liudijimų išdavimo jūrininkams, dirbantiems laivuose, kurie plaukioja tarptautiniais reisais, taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2005 m. rugpjūčio 8 d. įsakymu Nr. 3-355 „Dėl Lietuvos Respublikos jūrinių laipsnių suteikimo, jūrinio laipsnio diplomų, globalinės jūrų avarinio ryšio saugumo sistemos radijo ryšio operatoriaus diplomų, jūrinio laipsnio kvalifikacijos liudijimų, šių dokumentų išdavimo ir pripažinimo patvirtinimų ir specialiųjų liudijimų išdavimo jūrininkams, dirbantiems laivuose, kurie plaukioja tarptautiniais reisais, taisyklių patvirtinimo“ (toliau – taisyklės).
3. Laivo įgulos laivo denio tarnybos ir laivo įgulos laivo mašinų skyriaus vadovaujančių specialistų ir eilinių jūrininkų kompetencijos įvertinimo egzaminų (toliau – egzaminas) tikslas – įvertinti egzaminus laikančių asmenų (toliau – egzaminuojamasis) teorines žinias ir gebėjimą tas žinias pritaikyti praktikoje, siekiant gauti kompetencijos liudijimą ar išdavimo patvirtinimą:
3.2. globalinės jūrų avarinio ryšio ir saugumo sistemos radijo ryšio operatoriaus diplomą ir / ar jo išdavimo patvirtinimą;
II. EGZAMINŲ BILIETŲ SUDARYMAS
4. Egzaminas vykdomas pagal egzamino bilietus. Egzaminų bilietai sudaromi atskirai laivo įgulos laivo denio tarnybos ir laivo įgulos laivo mašinų skyriaus vadovaujančių specialistų, eilinių jūrininkų, radijo operatorių ir globalinės jūrų avarinio ryšio ir saugumo sistemos radijo ryšio operatorių kompetencijos įvertinimui.
5. Egzaminų bilietai, išskyrus laivo įgulos laivo denio tarnybos ir laivo įgulos laivo mašinų skyriaus vadovaujančių specialistų anglų kalbos, radijo operatorių ir globalinės jūrų avarinio ryšio ir saugumo sistemos radijo ryšio operatorių kompetencijos įvertinimo egzaminų bilietus, rengiami valstybine kalba.
6. Radijo operatorių ir globalinės jūrų avarinio ryšio ir saugumo sistemos radijo ryšio operatorių kompetencijos įvertinimo egzaminų bilietai sudaryti iš dviejų dalių: teorinių žinių patikrinimo ir praktinių gebėjimų patikrinimo.
III. EGZAMINŲ KOMISIJOS SUDARYMAS IR JOS NARIŲ STATUSAS
8. Egzaminus vykdo egzaminų komisija, kurios sudėtį (egzaminų komisijos pirmininką, jo pavaduotoją, narius ir sekretorių) tvirtina Lietuvos saugios laivybos administracijos (toliau – Administracija) direktorius. Egzaminų komisija sudaroma atskirai laivo įgulos laivo denio tarnybos ir laivo įgulos laivo mašinų skyriaus vadovaujančių specialistų ir eilinių jūrininkų, radijo operatorių ir globalinės jūrų avarinio ryšio ir saugumo sistemos radijo ryšio operatorių kompetencijos įvertinimui.
9. Egzaminų komisija sudaroma iš ne mažiau kaip keturių narių: trys egzaminų komisijos nariai skiriami iš Administracijos direktoriaus įsakymu patvirtintos egzaminų komisijos sudėties ir vienas egzaminų komisijos narys skiriamas iš mokymo įstaigos direktoriaus įsakymu patvirtinto egzaminų komisijos narių sąrašo.
10. Egzaminų komisijos nariai privalo turėti ne žemesnį jūrinį laipsnį už tą, kuris suteikiamas egzaminuojamajam. Komisijos pirmininkas privalo turėti aukščiausią (kapitono arba vyriausiojo mechaniko) jūrinį laipsnį.
11. Egzaminų komisiją kiekvienam egzaminui, suderinęs su egzaminų komisijos pirmininku, sudaro egzaminų komisijos sekretorius.
12. Egzaminų komisijos pirmininkas derina egzaminų komisijos sudėtį ir egzaminų tvarkaraštį, vadovauja egzaminų komisijos darbui, vertina egzaminuojamųjų teorines žinias ir gebėjimą tas žinias pritaikyti praktikoje, pasirašo dokumentus – egzaminų individualius bei suvestinius žiniaraščius, egzaminų protokolus, praktinių užduočių įvykdymo lapus.
13. Kai egzaminų komisijos pirmininkas dėl ligos, atostogų, komandiruotės ar kitų priežasčių negali vykdyti egzaminų komisijos pirmininko funkcijų, jas atlieka egzaminų komisijos pirmininko pavaduotojas.
14. Egzaminų komisijos narys dalyvauja vykdomuose egzaminuose, vertina egzaminuojamųjų teorines žinias ir gebėjimą tas žinias pritaikyti praktikoje, pasirašo dokumentus – egzaminų individualius bei suvestinius žiniaraščius, egzaminų protokolus praktinių užduočių įvykdymo lapus. Negalėdamas dalyvauti egzamine, komisijos narys ne vėliau kaip likus 1 dienai iki egzamino datos apie tai informuoja egzaminų komisijos sekretorių.
15. Egzaminų komisijos sekretorius techniškai aptarnauja egzaminų komisiją, rengia ir pasirašo dokumentus. Jis nėra egzaminų komisijos narys.
IV. EGZAMINŲ ORGANIZAVIMAS IR VYKDYMAS
17. Egzaminai vykdomi pagal egzaminų tvarkaraštį, kurį parengia ir su egzaminų komisijos pirmininku suderina egzaminų komisijos sekretorius. Egzaminų tvarkaraštis parengiamas pagal gaunamą informaciją apie ketinamus vykdyti egzaminus:
17.1. Asmenų, laikysiančių laivo įgulos laivo denio tarnybos ir laivo įgulos laivo mašinų skyriaus vadovaujančių specialistų kompetencijos įvertinimo egzaminus, sąrašą egzaminų komisijos sekretoriui pateikia Administracijos Parengimo priežiūros ir diplomavimo skyriaus specialistai.
18. Egzaminai vykdomi:
18.1. Laivo įgulos laivo denio tarnybos ir laivo įgulos laivo mašinų skyriaus vadovaujančių specialistų ir eilinių jūrininkų kompetencijos įvertinimo egzaminai vykdomi Lietuvos aukštojoje jūreivystės mokykloje.
19. Egzaminų komisijos sekretorius komisijos nariams apie egzamino datą, laiką ir vietą praneša ne vėliau kaip likus 2 dienoms iki egzamino datos.
20. Egzaminuojamasis atvykdamas į egzaminą privalo turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir pateikti jį egzaminų komisijos sekretoriui.
21. Prieš egzaminą egzaminų komisijos sekretorius privalo:
22. Laivo įgulos laivo denio tarnybos ir laivo įgulos laivo mašinų skyriaus vadovaujančių specialistų ir eilinių jūrininkų kompetencijos įvertinimo egzaminas laikomas žodžiu. Kiekvienas egzaminuojamasis ištraukia egzamino bilietą ar bilietus (vadovaujantys specialistai papildomai ištraukia jūrinės anglų kalbos bilietą) ir turi ne daugiau kaip 20 minučių laiko pasirengti egzaminui. Egzamino bilietas gali būti traukiamas tik vieną kartą. Pasiruošimo metu egzaminuojamiesiems draudžiama naudotis literatūra, išskyrus dalomąją medžiagą, mobiliojo ryšio ir kitomis informacijos priėmimo, perdavimo ir įrašymo priemonėmis, išeiti iš egzamino vykdymo patalpos, kalbėtis tarpusavyje, trukdyti kitiems egzaminuojamiesiems.
23. Radijo operatorių ir globalinės jūrų avarinio ryšio ir saugumo sistemos radijo ryšio operatorių kompetencijos įvertinimo egzaminai susideda iš dviejų dalių – praktinės dalies ir egzamino žodžiu:
23.1. Praktinės egzamino dalies vykdymo metu egzaminuojamieji privalo pademonstruoti praktinius įgūdžius treniruoklyje. Praktinės egzamino dalies vykdyme dalyvauja mokymo įstaigos paskirtas dėstytojas ar instruktorius, turintis praktinės darbo su atitinkamu treniruokliu patirties. Kiekvienas egzaminuojamasis ištraukia egzamino bilietą su atitinkama užduotimi treniruoklyje. Egzamino praktinės dalies vykdymo laikas nustatomas kiekvienam egzaminuojamajam individualiai pagal parinktą užduotį treniruoklyje. Pasibaigus egzamino praktinei daliai skirtam laikui dėstytojas ar instruktorius parengia egzaminuojamųjų praktinės egzamino dalies įvykdymo treniruoklyje dokumentus.
24. Kiekvienas komisijos narys egzaminuojamųjų žinias vertina individualiai – egzaminų žiniaraštyje ir / ar egzaminuojamojo praktinės užduoties įvykdymo lape pažymėdamas „įskaityta“ arba „neįskaityta“. Tais atvejais, kai egzaminuojamasis yra studentas, o laikomas egzaminas yra vykdomos mokymo programos dalis, vertinama pagal dešimties balų sistemą.
25. Kiekvieno egzaminuojamojo egzamino rezultatai įrašomi į egzamino protokolą. Egzamino protokole nurodoma egzamino data, egzaminuojamųjų vardai, pavardės, asmens kodai, turimas jūrinis laipsnis, egzamino rezultatai, kita svarbi informacija. Egzamino protokolą pasirašo egzaminų komisijos pirmininkas, nariai ir sekretorius.
27. Asmenims, neišlaikiusiems egzamino, egzamino perlaikymo skaičius neribojamas, išskyrus asmenims, neišlaikiusiems laivo įgulos laivo denio tarnybos ir laivo įgulos laivo mašinų skyriaus vadovaujančių specialistų kompetencijos įvertinimo egzamino. Tris kartus iš eilės neišlaikius laivo įgulos laivo denio tarnybos ir laivo įgulos laivo mašinų skyriaus vadovaujančių specialistų kompetencijos įvertinimo egzamino, privaloma mokymo įstaigoje sėkmingai baigti Administracijos aprobuotus kvalifikacijos tobulinimosi kursus.
V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
28. Egzaminų protokolai ir kiti su egzaminų vykdymu susiję dokumentai, išskyrus mokymo įstaigos parengtus egzaminų žiniaraščius, saugomi Administracijoje teisės aktų nustatyta tvarka. Mokymo įstaigos parengti egzaminų žiniaraščiai saugomi mokymo įstaigoje mokymo įstaigos direktoriaus įsakymu nustatyta tvarka.