KALĖJIMŲ DEPARTAMENTO
PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTERIJOS
DIREKTORIUS
ĮSAKYMAS
DĖL PAKAITINIO GYDYMO SKYRIMO IR TAIKYMO PRIKLAUSOMYBEI NUO OPIOIDŲ GYDYTI LAISVĖS ATĖMIMO įstaigose TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2021 m. gegužės 21 d. Nr. V-175
Vilnius
Vadovaudamasis Pakaitinio gydymo skyrimo ir taikymo priklausomybei nuo opioidų gydyti ir pakaitinių opioidinių vaistinių preparatų išrašymo, išdavimo, laikymo ir apskaitos asmens sveikatos priežiūros įstaigose tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2007 m. rugpjūčio 6 d. įsakymu Nr. V-653 „Dėl pakaitinio gydymo skyrimo ir taikymo priklausomybei nuo opioidų gydyti ir pakaitinių opioidinių vaistinių preparatų išrašymo, išdavimo, laikymo ir apskaitos asmens sveikatos priežiūros įstaigose tvarkos aprašų patvirtinimo“, 9 punktu:
1. T v i r t i n u Pakaitinio gydymo skyrimo ir taikymo priklausomybei nuo opioidų gydyti laisvės atėmimo įstaigose tvarkos aprašą (pridedama).
2. P r i p a ž į s t u netekusiu galios Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos direktoriaus 2018 m. balandžio 25 d. įsakymą Nr. V-194 „Dėl opioidinės priklausomybės pakaitinio gydymo tęstinumo užtikrinimo laisvės atėmimo vietose tvarkos aprašo patvirtinimo“.
3. N u r o d a u Kalėjimų departamentui prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos pavaldžių laisvės atėmimo įstaigų direktoriams užtikrinti šio įsakymo vykdymą.
4. P a v e d u:
4.1. šio įsakymo vykdymo kontrolę Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos direktoriaus pavaduotojui, kuruojančiam sveikatos priežiūros ir resocializacijos sritis;
PATVIRTINTA
Kalėjimų departamento prie
Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos direktoriaus
2021 m. gegužės 21 d.
įsakymu Nr. V-175
PAKAITINIO GYDYMO SKYRIMO IR TAIKYMO PRIKLAUSOMYBEI NUO OPIOIDŲ GYDYTI LAISVĖS ATĖMIMO įstaigose TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Pakaitinio gydymo skyrimo ir taikymo priklausomybei nuo opioidų gydyti laisvės atėmimo įstaigose tvarkos aprašas (toliau – Tvarkos aprašas) nustato suimtųjų ir nuteistųjų (toliau – ir asmenys) pakaitinio gydymo skyrimo ir taikymo informacijos keitimosi tarp asmens sveikatos priežiūros ir kitų specialistų, specialistų konsultacijų kitose asmens sveikatos priežiūros įstaigose užsakymo ir jų gavimo, pakaitiniam gydymui reikalingų vaistinių preparatų užsakymo, priėmimo ir laikymo, dokumentų rengimo, tvarkymo ir apskaitos, asmenų teisių, pareigų ir atsakomybės tvarką laisvės atėmimo įstaigose.
2. Tvarkos aprašas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymu, Respublikos bausmių vykdymo kodekso 175 straipsniu, Lietuvos Respublikos suėmimo vykdymo įstatymo 45 straipsniu, Asmens sveikatos priežiūros paslaugų organizavimo ir teikimo asmenims, laikomiems laisvės atėmimo įstaigose, tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro ir Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2019 m. rugsėjo 30 d. įsakymu Nr. V-1103/1R-279, Pakaitinio gydymo skyrimo ir taikymo priklausomybei nuo opioidų gydyti ir pakaitinių opioidinių vaistinių preparatų išrašymo, išdavimo, laikymo ir apskaitos asmens sveikatos priežiūros įstaigose tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2007 m. rugpjūčio 6 d. įsakymu Nr. V-653 „Dėl pakaitinio gydymo skyrimo ir taikymo priklausomybei nuo opioidų gydyti ir pakaitinių opioidinių vaistinių preparatų išrašymo, išdavimo, laikymo ir apskaitos asmens sveikatos priežiūros įstaigose tvarkos aprašų patvirtinimo“ ir Ambulatorinių priklausomybės ligų gydymo paslaugų teikimo reikalavimų aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2015 m. gruodžio 22 d. įsakymu Nr. V-1496 „Dėl ambulatorinių priklausomybės ligų gydymo paslaugų teikimo reikalavimų aprašo patvirtinimo“ ir kitais aktualiais teisės aktais.
3. Šiame Tvarkos apraše vartojamos sąvokos atitinka Pakaitinio gydymo skyrimo ir taikymo priklausomybei nuo opioidų gydyti ir pakaitinių opioidinių vaistinių preparatų išrašymo, išdavimo, laikymo ir apskaitos asmens sveikatos priežiūros įstaigose tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2007 m. rugpjūčio 6 d. įsakymu Nr. V-653 „Dėl pakaitinio gydymo skyrimo ir taikymo priklausomybei nuo opioidų gydyti ir pakaitinių opioidinių vaistinių preparatų išrašymo, išdavimo, laikymo ir apskaitos asmens sveikatos priežiūros įstaigose tvarkos aprašų patvirtinimo“ ir Ambulatorinių priklausomybės ligų gydymo paslaugų teikimo reikalavimų apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2015 m. gruodžio 22 d. įsakymu Nr. V-1496 „Dėl ambulatorinių priklausomybės ligų gydymo paslaugų teikimo reikalavimų aprašo patvirtinimo“, vartojamas sąvokas.
4. Pakaitinio gydymo skyrimui ir taikymui priklausomybei nuo opioidų gydyti Ligoninė turi turėti Psichiatrijos II ir Priklausomybės ligų psichiatrijos II licencijas. Neturint priklausomybės ligų psichiatrijos II licencijos, pakaitinis gydymas skiriamas ir taikomas bendradarbiaujant su Respublikiniu priklausomybės ligų centru (toliau – RPLC).
5. Ligoninės padaliniuose gali būti steigiami priklausomybei nuo opioidų gydyti metadono kabinetai (toliau – metadono kabinetai). Metadono kabinetuose privalo būti arterinio kraujospūdžio matavimo aparatas, techninės priemonės psichiką veikiančioms medžiagoms organizmo terpėse nustatyti, mechaninė (elektroninė) metadono tirpalo dozavimo priemonė, pirmosios medicinos pagalbos vaistinėlė, kaip nurodyta Įstaigos, įmonės medicinos punkto (sveikatos tarnybos), sveikatos priežiūros įstaigos pirmosios medicinos pagalbos vaistinėlės aprašyme, bei anafilaksinio šoko vaistų ir medicinos pagalbos priemonių rinkinys, kaip nurodyta Anafilaksinio šoko vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių rinkinio aprašyme, patvirtintuose Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2003 m. liepos 11 d. įsakymu Nr. V-450 „Dėl sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų kompetencijos teikiant pirmąją medicinos pagalbą, pirmosios medicinos pagalbos vaistinėlių ir pirmosios pagalbos rinkinių“.
II SKYRIUS
OPIOIDINĖS PRIKLAUSOMYBĖS PAKAITINIO GYDYMO ORGANIZAVIMAS
7. Opioidinės priklausomybės pakaitinis gydymas organizuojamas ir vykdomas Laisvės atėmimo vietų ligoninėje (toliau – Ligoninė) ir Ligoninės Pirminės asmens sveikatos priežiūros skyriaus padaliniuose (toliau – Ligoninės padalinys) laisvės atėmimo įstaigose (toliau – įstaiga).
8. Opioidinės priklausomybės pakaitinio gydymo tęsimo tvarka:
8.1. Pirminės asmens sveikatos priežiūros specialistų apžiūros metu asmeniui informavus apie tai, kad iki patekimo į įstaigą jam buvo taikytas opioidinės priklausomybės pakaitinis gydymas, apžiūrą atlikęs asmens sveikatos priežiūros specialistas nedelsiant, tačiau ne vėliau kaip kitą darbo dieną, apie tai žodžiu informuoja Ligoninės padalinio sveikatos priežiūros administratorių (toliau – Ligoninės padalinio vadovą).
8.2. Asmens sveikatos priežiūros specialistas iš asmens gautą informaciją apie jam kitoje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje (toliau – ASPĮ) pradėtą taikyti opioidinės priklausomybės pakaitinį gydymą įrašo Asmens sveikatos istorijoje, nurodydamas: ASPĮ, kurioje pradėtas opioidinės priklausomybės pakaitinis gydymas, asmens nurodytą opioidinės priklausomybės pakaitinio gydymo pradžios datą ir gydančio gydytojo ar kito specialisto, teikusio paslaugą psichikos sveikatos specialistų komandoje, vardą, pavardę ir (ar) kitą turimą informaciją.
8.3. Ligoninės padalinio vadovas ar jo įgaliotas asmuo ne vėliau kaip kitą darbo dieną elektroniniu paštu išsiunčia užklausą į asmens nurodytą ASPĮ, kurioje buvo skirtas opioidinės priklausomybės pakaitinis gydymas, siekdamas gauti informaciją, ar asmeniui buvo taikytas ir koks buvo taikytas opioidinės priklausomybės pakaitinis gydymas, bei informaciją dėl tolimesnio gydymo tęsimo rekomendacijų. Oficialus paklausimas (raštas) išsiunčiamas ne vėliau kaip kitą darbo dieną (el. ryšio priemonėmis).
8.4. Esant medicininėms indikacijoms, laikotarpiu, kol bus gautas patvirtinimas apie asmeniui taikytą opioidinės priklausomybės pakaitinį gydymą, šeimos gydytojas, vidaus ligų gydytojas ar Ligoninės padalinio gydytojas psichiatras pagal medicinines indikacijas asmeniui skiria simptominį gydymą.
8.5. Ligoninės padalinio vadovas ar jo įgaliotas asmuo, gavęs patvirtinimą apie asmeniui kitoje ASPĮ taikytą opioidinės priklausomybės pakaitinį gydymą ir rekomendacijas, šią informaciją perduoda asmenį gydančiam šeimos gydytojui, vidaus ligų gydytojui ar gydytojui psichiatrui ir Ligoninės padalinio socialiniam darbuotojui (atvejo vadybininkui).
8.6. Socialinis darbuotojas (atvejo vadybininkas), o jam nesant – šeimos gydytojas, vidaus ligų gydytojas ar gydytojas psichiatras asmenį supažindina su Tvarkos aprašu, aptaria jam rekomenduojamą tęsti opioidinės priklausomybės pakaitinį gydymą, paaiškina konsultacijų tvarką ir periodiškumą, supažindina su paciento, kuriam taikomas pakaitinis gydymas, įsipareigojimais ir sąlygomis, kurias pažeidus gali būti nutrauktas opioidinės priklausomybės pakaitinis gydymas. Asmeniui pateikiamas pasirašyti Gydymo opioidiniais vaistais sutartis/ informuotas sutikimas (toliau – Sutikimas) (1 priedas).
8.7. Gavus informaciją iš ASPĮ apie asmeniui pradėtą pakaitinį gydymą, Ligoninės padalinio šeimos gydytojas, vidaus ligų gydytojas ar gydytojas psichiatras užpildo asmens Gydymo ir konsultacijų planą (3 priedas), kuriame numatyta pakaitinio vaistinio preparato dozė, psichiką veikiančių medžiagų nustatymo organizmo terpėse rezultatai, tyrimų dėl užkrečiamųjų ligų duomenys ir pagal poreikį kita reikalinga informacija.
8.8. Asmeniui sutikus tęsti pakaitinį gydymą ir jam pasirašius Sutikimą, apie tai informuojamas Ligoninės padalinio vadovas ir apskaičiuojamas vaistinio preparato poreikis bei vykdomas jo užsakymas.
8.9. Asmeniui pasirašius Sutikimą dėl informacijos apie dalyvavimą pakaitiniame gydyme teikimo kitiems asmenims (2 priedas), apie opioidinės priklausomybės pakaitiniame gydyme dalyvaujantį asmenį Ligoninės padalinio vadovas, jo įgaliotas asmuo ar socialinis darbuotojas (atvejo vadybininkas) informuoja įstaigos Resocializacijos skyriaus atsakingą specialistą dėl psichologinės ir socialinės reabilitacijos priemonių taikymo.
8.10. Socialinio darbuotojo (atvejo vadybininko) funkcijos ir atsakomybė:
8.10.1. organizuoja asmeniui antrinio lygio gydytojo psichiatro konsultaciją dėl adekvačios pakaitinio opioidinio vaisto dozės parinkimo.
8.10.2. organizuoja pirminio lygio gydytojo psichiatro konsultacijas- ne rečiau kaip 1 kartą per mėnesį.
8.10.3. kartu su antrinio lygio gydytoju psichiatru tikslina Gydymo ir konsultacijų planą- ne rečiau kaip 1 kartą per 3 mėn.
8.10.4. organizuoja psichologo konsultacijas pagal poreikį, tačiau ne rečiau kaip 1 kartą per 3 mėn.
8.10.5. organizuoja asmens elgesio pokyčių aptarimus su įstaigos Resocializacijos ir Saugumo valdymo skyriaus specialistais- esant poreikiui, bet ne rečiau kaip 1 kartą per 3 mėn. Į aptarimus gali būtim kviečiami ir kiti specialistai.
8.10.6. teikia socialinės pagalbos paslaugas- ne rečiau kaip 1 kartą per mėn. Esant poreikiui, teikiant socialinės pagalbos paslaugas, bendradarbiaujama su įstaigos Resocializacijos skyriaus specialistais. Suteiktos konsultacijos pažymimos Gydymo ir konsultacijų plane.
8.10.7. ne vėliau kaip per 14 darbo dienų nuo opioidinės priklausomybės pakaitinio gydymo pradžios užpildo „Priklausomybės sunkumo indeksą“.
8.10.8. organizuoja šlapimo/ seilių/ kraujo mėginių paėmimą, planavimą ir paskyrimą diagnostikos/ gydymo sėkmės ir remisijos vertinimo tikslais.
8.10.9. konsultuoja pacientus motyvacinio interviu principu, vertina paciento motyvaciją, motyvuojas pozityviems pokyčiams.
8.11. Bendrosios praktikos slaugytojo funkcijos ir atsakomybė:
8.11.1. Užsako, tvarko, saugo ir apskaito opioidinius vaistinius preparatus pagal nustatytą Ligoninės tvarką ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymus.
8.11.2. įsitikinus asmens tapatybe, pagal gydytojo paskyrimus išduoda opioidinius vaistinius preparatus ir įsitikina, kad vaistai išgerti.
8.11.4. palaiko terapinį kontaktą su asmenimis, teikia jiems informaciją apie sveikatos stiprinimą, motyvuoja pozityviems elgsenos pokyčiams.
8.11.5. dalinasi informacija apie savo pastebėjimus su socialiniu darbuotoju (atvejo vadybininku) ir (ar) gydančiu gydytoju.
8.11.6. apie agresyvaus elgesio atvejus nedelsiant informuoja socialinį darbuotoją (atvejo vadybininką) ir (ar) Ligoninės padalinio vadovą, Resocializacijos ir Saugumo valdymo skyriaus viršininkus.
8.12. Jei asmuo nesutinka tęsti opioidinės priklausomybės pakaitinio gydymo, apie jo sprendimą pažymima Asmens sveikatos istorijoje ir asmuo tai patvirtina savo parašu.
9. Opioidinės priklausomybės pakaitinio gydymo pradėjimo tvarka:
9.1. Asmeniui, turinčiam priklausomybę opioidinėms narkotinėms medžiagoms, apie tai pranešus Ligoninės padalinio asmens sveikatos priežiūros specialistams, informacija pažymima Asmens sveikatos istorijoje;
9.2. Asmuo nukreipiamas pirminio lygio gydytojo psichiatro konsultacijai – priklausomybės opioidinėms narkotinėms medžiagoms diagnozės patikslinimui.
9.3. Socialinis darbuotojas (atvejo vadybininkas), o jam nesant – šeimos gydytojas, vidaus ligų gydytojas ar gydytojas psichiatras asmenį supažindina su Tvarkos aprašu, paaiškina gydytojo psichiatro, psichologo, socialinio darbuotojo ir pagal poreikį kitų specialistų konsultacijų tvarką ir periodiškumą, supažindina su paciento, kuriam taikomas pakaitinis gydymas, įsipareigojimais ir sąlygomis, kurias pažeidus gali būti nutrauktas opioidinės priklausomybės pakaitinis gydymas. Asmeniui pateikiamas pasirašyti Gydymo opioidiniais vaistais sutartis/ informuotas sutikimas (toliau – Sutikimas) (1 priedas).
9.4. Asmuo nukreipiamas antrinio lygio gydytojo psichiatro konsultacijai dėl adekvačios pakaitinio opioidinio vaisto dozės parinkimo.
9.5. Ligoninės padalinio šeimos gydytojas, vidaus ligų gydytojas ar gydytojas psichiatras užpildo asmens Gydymo ir konsultacijų planą (3 priedas), kuriame numatyta pakaitinio vaistinio preparato dozė, psichiką veikiančių medžiagų nustatymo organizmo terpėse rezultatai, tyrimų dėl užkrečiamųjų ligų duomenys ir pagal poreikį kita reikalinga informacija.
9.6. Sudarius Gydymo ir konsultacijų planą (3 priedas), apie tai informuojamas Ligoninės padalinio vadovas ir apskaičiuojamas vaistinio preparato poreikis bei vykdomas jo užsakymas.
9.7. Asmeniui pasirašius Sutikimą dėl informacijos apie dalyvavimą pakaitiniame gydyme teikimo kitiems asmenims (2 priedas), apie opioidinės priklausomybės pakaitiniame gydyme dalyvaujantį asmenį Ligoninės padalinio vadovas, jo įgaliotas asmuo ar socialinis darbuotojas (atvejo vadybininkas) informuoja įstaigos Resocializacijos skyriaus atsakingą specialistą dėl psichologinės ir socialinės reabilitacijos priemonių taikymo. Įstaigos Saugumo valdymo skyrius nedelsiant informuojamas apie kiekvieną asmenį, pradėjusį dalyvauti opioidinės priklausomybės pakaitinio gydymo programoje.
9.8. Socialinio darbuotojo (atvejo vadybininko) funkcijos ir atsakomybė, paskyrus ir vykdant opioidinės priklausomybės pakaitinį gydymą, aprašytos Tvarkos aprašo 8.10.1 – 8.10.10. punktuose.
9.9. Bendrosios praktikos slaugytojo funkcijos ir atsakomybė, paskyrus ir vykdant opioidinės priklausomybės pakaitinį gydymą, aprašytos Tvarkos aprašo 8.11.1. – 8.11.7. punktuose.
9.10. Šeimos gydytojas, vidaus ligų gydytojas ar gydytojas psichiatras kiekvieną mėnesį kiekvienam pacientui pildo siuntimą (formą Nr. 027/a) antrinio lygio gydytojo psichiatro konsultacijai dėl pakaitinio gydymo metadonu vertinimo. Siuntime turi būti išsamiai nurodyta gydymo eiga, medikamento dozė, pasiekti rezultatai, dienų skaičius per mėnesį, kurio metu asmuo gavo gydymą, trumpą gydymo ir priežiūros eigos aprašymą. ir tolimesnės rekomendacijos.
9.11. Šeimos gydytojas, vidaus ligų gydytojas ar gydytojas psichiatras, dalyvaujant socialiniam darbuotojui (atvejo vadybininkui) iki kiekvienų einamųjų metų sausio 15 dienos užpildo siuntimą (forma Nr. 027/a) antrinio lygio gydytojui psichiatrui dėl rekomendacijos dėl tolimesnio pakaitinio gydymo tęsimo einamaisiais metais;
9.12. Šeimos gydytojas, vidaus ligų gydytojas ar gydytojas psichiatras, dalyvaujant socialiniam darbuotojui (atvejo vadybininkui) iki kiekvienų einamųjų metų sausio 25 dienos arba, paciento išbraukimo iš pakaitinio gydymo atveju – sprendimo priėmimo dieną – Asmens sveikatos istorijoje (forma 025/a) surašo atitinkamai metų/ gydymo epizodo Etapinę epikrizę ir įrašo sprendimą atitinkamai tęsti ar nutraukti pakaitinį gydymą.
9.13. Gydytojas psichiatras kiekvienam pakaitiniame gydyme dalyvaujančiam asmeniui pildo formą 025-5/a (ASIS). 025-5/a (ASIS) forma pildoma pakaitinio gydymo pradėjimo dieną ir vėliau tikslinama esant šioms aplinkybėms:
9.13.1. jeigu opioidinės priklausomybės pakaitinio gydymo epizodas, prasidėjęs vienais kalendoriniais metais, tęsiasi kitais kalendoriniais metais, (025-5/a (ASIS) forma tikslinama pirmojo apsilankymo kitais metais metu;
9.13.2. opioidinės priklausomybės pakaitinio gydymo eigoje gavus papildomų ar patikslinančių duomenų, įrašytinų į (025-5/a (ASIS) formą;
9.14. Asmeniui (pageidautina raštu) išreiškus norą nutraukti opioidinės priklausomybės pakaitinį gydymą, apie jo sprendimą pažymima Asmens sveikatos istorijoje ir asmuo tai patvirtina savo parašu.
10. Asmuo, dalyvaujantis opioidinės priklausomybės pakaitinio gydymo programoje, gydytojo nustatytu periodiškumu įstaigos apsaugos ir priežiūros skyriaus pareigūno palydimas į Ligoninės padalinį, kur, stebint asmens sveikatos priežiūros specialistui ir pareigūnui, išgeria vaistinį preparatą. Asmens sveikatos priežiūros specialistas, asmeniui išgėrus paskirtą vaistinio preparato dozę, pažymi tai medicininiuose dokumentuose.
11. Pakaitinio gydymo metu, atsižvelgiant į klinikines indikacijas, gali būti atliekami psichiką veikiančių medžiagų nustatymo organizme tyrimai.
12. Esant medicininėms indikacijoms, skiriamas opioidinės abstinencijos būklės gydymas pakaitiniais opioidiniais vaistiniais preparatais. Opioidinės abstinencijos gydymas pakaitiniais opioidiniais vaistiniais preparatais atliekamas Ligoninėje. Opioidinės abstinencijos būklės gydymas pakaitiniais opioidiniais vaistiniais preparatais (šalia kitų Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro patvirtintų opioidinės abstinencijos būklės gydymo būdų) rekomenduojamas taikyti, kai pacientai yra tvirtai motyvuoti tęsti palaikomąjį gydymą opioidų antagonistais ir (ar) pagal psichosocialines gydymo ir atkryčių prevencijos programas.
13. Nustačius besikartojantį narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimą, ar tikslinga tęsti pakaitinį palaikomąjį gydymą, sprendžiama kompleksiškai įvertinus paciento būklę, gretutinius susirgimus, užsikrėtimą ŽIV ir kitomis infekcijomis, rizikingo elgesio ir žalos mažinimo visuomenei ir asmeniui reikšmę.
14. Opioidinės priklausomybės pakaitinis gydymas laisvės atėmimo įstaigose nutraukiamas:
14.1. asmeniui LAVL padalinyje panaudojus fizinį smurtą prieš asmens sveikatos priežiūros specialistą (-us).
15. Klausimas dėl pakaitinio gydymo nutraukimo svarstomas:
16. Tvarkos aprašo 16 punkte numatytais atvejais, sprendimą nutraukti pakaitinį gydymą priima Ligoninės gydytojas psichiatras kartu su socialiniu darbuotoju (atvejo vadybininku).
17. Sprendimas nutraukti pakaitinį gydymą išsamiai aprašomas Asmens sveikatos istorijoje. Priėmus sprendimą nutraukti pakaitinį gydymą dėl farmakoterapijos opioidiniais vaistiniais preparatais neefektyvumo ir (ar) įvertinus rizikos pacientui laipsnį, turi būti aprašytas pagalbos asmeniui priemonės, kurios buvo rekomenduojamos ir kokių rezultatų buvo pasiekta. Apie asmenį, pašalintą iš pakaitinio gydymo, informuojamas įstaigos Resocializacijos skyriaus atsakingas specialistas ir Saugumo valdymo skyriaus viršininkas.
18. Priėmus sprendimą pakaitinio gydymo programoje dalyvaujantį asmenį perkelti į kitą laisvės atėmimo įstaigą, Ligoninės padalinio vadovas ne vėliau kaip sekančią darbo dieną apie tokį asmenį el. ryšio priemonėmis informuoja kito Ligoninės padalinio vadovą. Kitam LAVL padaliniui nusiunčiamas Gydymo ir konsultacijų planas.
19. Jei asmuo, kuriam skiriamas opioidinės priklausomybės pakaitinis gydymas, turi būti konvojuojamas į policijos areštinę, Ligoninės padalinio vadovas nedelsdamas, bet ne vėliau kaip kitą darbo dieną, šią policijos areštinę informuoja apie perkeliamą asmenį. Siunčiant asmenį į policijos areštinę, nusiunčiamas Medicinos dokumentų išrašas/ siuntimas (Forma 027/a) ir Gydymo ir konsultacijų plano (3 priedas) kopija.
20. Asmeniui, išleidžiamam į laisvę ir nebaigusiam opioidinės priklausomybės pakaitinio gydymo, šeimos gydytojas, vidaus ligų gydytojas ar gydytojas psichiatras išrašo ir atiduoda asmeniui Medicinos dokumentų išrašą / siuntimą (Forma 027/a) ir Gydymo ir konsultacijų plano (3 priedas) kopiją, rekomenduoja asmeniui dėl pakaitinio gydymo tęsimo kreiptis į viešąją asmens sveikatos priežiūros įstaigą pagal gyvenamąją vietą. Asmuo Medicinos dokumentų išrašo / siuntimo (Forma 027/a) ir Gydymo ir konsultacijų plano gavimą patvirtina parašu Asmens sveikatos istorijoje.
iii SKYRIUS
OPIOIDINĖS PRIKLAUSOMYBĖS PAKAITINIAM GYDYMUI REIKALINGŲ VAISTINIŲ PREPARATŲ ĮSIGIJIMAS, LAIKYMAS IR APSKAITA
22. Ligoninės vadovas įsakymu paskiria asmens sveikatos priežiūros specialistą, atsakingą už pakaitiniam gydymui reikalingų vaistinių preparatų užsakymą, priėmimą ir laikymą (toliau – atsakingas specialistas). Jei įstaigoje yra vaistinė, šiame punkte nurodytu atsakingu specialistu paskiriamas įstaigos vaistininkas.
23. Pakaitiniam gydymui reikalingi vaistiniai preparatai išduodami vartoti atsižvelgiant į Gydymo ir konsultacijų plane nustatytas dozes.
24. Opioidinės priklausomybės pakaitiniam gydymui reikalingi opioidiniai vaistiniai preparatai ir jų atsargos įsigyjamos, laikomos, apskaitomos ir nurašomos vadovaujantis Narkotinių vaistinių preparatų ir specialiųjų receptų blankų laikymo ir įtraukimo į apskaitą asmens sveikatos priežiūros įstaigose specialiųjų reikalavimų apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2006 m. gruodžio 13 d. įsakymu Nr. V-1051 „Dėl Vaistinių preparatų laikymo ir įtraukimo į apskaitą asmens sveikatos priežiūros įstaigose tvarkos aprašo patvirtinimo“ nustatytais reikalavimais.
25. Pakaitiniai opioidiniai vaistiniai preparatai išrašomi, išduodami, laikomi bei apskaitomi Pakaitinio gydymo skyrimo ir taikymo priklausomybei nuo opioidų gydyti ir pakaitinių opioidinių vaistinių preparatų išrašymo, išdavimo, laikymo ir apskaitos asmens sveikatos priežiūros įstaigose tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2007 m. rugpjūčio 6 d. įsakymu Nr. V-653 „Dėl pakaitinio gydymo skyrimo ir taikymo priklausomybei nuo opioidų gydyti ir pakaitinių opioidinių vaistinių preparatų išrašymo, išdavimo, laikymo ir apskaitos asmens sveikatos priežiūros įstaigose tvarkos aprašų patvirtinimo“, nustatyta tvarka.
IV SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
27. Opioidiniams vaistiniams preparatams, naudojamiems pakaitiniam gydymui, taikoma Lietuvos Respublikos teisės aktuose numatyta kontrolė.
28. Pakaitinio gydymo paslaugų kokybę kontroliuoja Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos.
29.Tęstinio pakaitinio gydymo opioidinias vaistais paslaugų prieinamumą kontroliuoja Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos administracinis padalinys, atsakingas už asmens sveikatos priežiūros paslaugų organizavimą.
Pakaitinio gydymo skyrimo ir taikymo priklausomybei nuo opioidų gydyti laisvės
atėmimo įstaigose tvarkos aprašo
1 priedas
(Sutikimo dėl pakaitinio gydymo skyrimo ir taikymo sąlygų forma)
(įstaigos pavadinimas)
SUTIKIMAS DĖL PAKAITINIO GYDYMO SKYRIMO IR TAIKYMO SĄLYGŲ
(data)
(vietovė)
Aš,
|
(vardas ir pavardė didžiosiomis raidėmis) |
|
|||
prašau, kad man būtų taikomas pakaitinis gydymas opioidiniais vaistais |
|
. |
|
||
|
(vaisto pavadinimas) |
|
|
||
Su manimi buvo aptarti kiti galimi pagalbos būdai ir man paaiškintas opioidinių vaistų veikimas.
Buvau supažindintas su tęstinio pakaitinio gydymo opioidiniais vaistais planu, informuotas apie galimus medikamento pašalinius poveikius organizmui bei galima rizika, nesilaikant gydytojo nurodymų ir gydymo plane nustatyto gydymo režimo.
Pasižadu:
· laikytis gydytojų ar kitų gydymo procese dalyvaujančių darbuotojų nurodymų, susijusių su mano sveikatos ištyrimu ar gydymu;
· atlikti kontrolinius narkotinių psichotropinių medžiagų ir kitų psichoaktyvių medžiagų nustatymo testus;
· nepažeisti gydytojų skirto pakaitinio gydymo plane nustatyto gydymo režimo;
· išgerti opioidinius vaistus medicinos personalo ir pareigūnų akivaizdoje;
· vykti į gydytojų, gydytojų specialistų konsultacijas, kai apie tokių reikalingumą informuos gydantis gydytojas;
· pagarbiai elgtis su medicinos personalu, pateikti visą turimą informaciją, susijusią su gydymu ir sveikatos pokyčiais;
· sąžiningai naudotis savo, kaip paciento, teisėmis ir kaip įmanydamas stengtis prisidėti prie sveikatos būklės gerinimo.
Esu informuotas, kad tęstinis pakaitinis gydymas gali būti nutrauktas:
· nustačius, kad pakaitinis gydymas neefektyvus ir įvertinus galimos rizikos sveikatai laipsnį;
· psichinio ir (ar) fizinio smurto (agresijos) prieš asmens sveikatos priežiūros specialistus, pareigūnus ir (ar) kitus asmenis atveju Ligoninės padalinyje;
· be pateisinamos priežasties atsisakius išgerti pakaitinį medikamentą ar atvykti išgerti šį medikamentą;
· atsisakius atlikti kontrolinį testą narkotinių medžiagų (ne) vartojimui nustatyti;
· nustačius neteisėtą narkotinių, psichotropinių medžiagų ir kitų psichoaktyvių medžiagų vartojimo atvejį.
|
|
|
(parašas) |
Pakaitinio gydymo skyrimo ir taikymo priklausomybei nuo opioidų gydyti laisvės
atėmimo įstaigose tvarkos aprašo
2 priedas
(Sutikimo dėl informacijos apie dalyvavimą pakaitiniam gydyme forma)
(įstaigos pavadinimas)
SUTIKIMAS DĖL INFORMACIJOS APIE DALYVAVIMĄ PAKAITINIAME GYDYME TEIKIMO KITIEMS ASMENIMS
(data)
(vietovė)
Vadovaujantis Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymu, informacija apie paciento sveikatos būklę, diagnozę prognozę ir gydymą bei kita asmeninio pobūdžio informacija yra konfidenciali. Ji gali būti suteikta kitiems asmenims ir (ar) institucijoms tik turint paciento sutikimą. Be paciento sutikimo teisės aktų nustatyta tvarka tokia informacija gali būti suteikta valstybės institucijoms, kurioms Lietuvos Respublikos įstatymai suteikia teisę gauti informaciją apie pacientą, taip pat asmenims, tiesiogiai dalyvaujantiems gydant ar slaugant pacientą, atliekantiems jo sveikatos ekspertizę – tiek, kiek tai būtina paciento interesams apsaugoti.
Užtikrinant paciento teisę į privataus gyvenimo neliečiamumą, turi būti vadovaujamasi nuostata, kad paciento interesai ir gerovė yra svarbesni už visuomenės interesus. Šios nuostatos taikymas gali būti ribojamas įstatymų nustatytais atvejais, kai tai būtina visuomenės saugumo, nusikalstamumo prevencijos, visuomenės sveikatos arba kitų žmonių teisių ir laisvių apsaugai.
Aš,
|
(vardas ir pavardė didžiosiomis raidėmis) |
|
||||
|
|
|
|
|||
sutinku, kad informacija apie mano sveikatą ir dalyvavimą pakaitiniame gydyme būtų suteikta
laisvės atėmimo įstaigos ______________________________ skyriaus
specialistui ____________________________________________________________ |
|
|||||
|
|
|
||||
_____________________________ |
|
(data) |
(parašas) |
Pakaitinio gydymo skyrimo ir taikymo priklausomybei nuo opioidų gydyti laisvės
atėmimo įstaigose tvarkos aprašo
3 priedas
(įstaigos pavadinimas)
GYDYMO IR KONSULTACIJŲ PLANAS
(data)
(vietovė)
Nuo ______________________________ iki_________________________________
(periodas, kuriam sudarytas planas)
Dozės paskyrimo data |
Pakaitinio vaisto dozė (parai) |
Gydytojo parašas |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Psichiką veikiančių medžiagų nustatymo organizme rezultatai
Tyrimo data |
Tiriamoji medžiaga
|
Kokios psichiką veikiančios medžiagos ieškoma
|
Rezultatas
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|