VALSTYBINĖS MIŠKŲ TARNYBOS DIREKTORIUS

 

 

ĮSAKYMAS

DĖL VALSTYBINĖS MIŠKŲ TARNYBOS DIREKTORIAUS 2010 M. SAUSIO 14 D. ĮSAKYMO NR. 11-10-V “DĖL MIŠKOTVARKOS DARBŲ VYKDYMO INSTRUKCIJOS PATVIRTINIMO” PAKEITIMO

 

2023 m. gruodžio 15 d. Nr. V-462

Kaunas

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2023 m. liepos 31 d. nutarimu Nr. 620 „Dėl Lietuvos Respublikos miškų valstybės kadastro reorganizavimo ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. spalio 9 d. nutarimo Nr. 1255 „Dėl Lietuvos Respublikos miškų valstybės kadastro steigimo ir jo nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo“, Valstybinės miškų tarnybos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2020 m. kovo 30 d. įsakymu Nr. D1-171 „Dėl biudžetinės įstaigos Augalų genų banko reorganizavimo ir Valstybinės miškų tarnybos nuostatų patvirtinimo“, 20.1 ir 20.3 papunkčiais,

1. P a k e i č i u Miškotvarkos darbų vykdymo instrukciją, patvirtintą Valstybinės miškų tarnybos direktoriaus 2010 m. sausio 14 d. įsakymu Nr. 11-10-V „Dėl miškotvarkos darbų vykdymo instrukcijos patvirtinimo“:

1.1.    Pakeičiu 2 punktą ir jį išdėstau taip:

2. Šios Instrukcijos reikalavimai yra privalomi visiems miškotvarkos darbų vykdytojams, miškotvarkos duomenis tvarkantiems asmenims, kai miškotvarkos duomenys yra teikiami valstybės institucijoms ar naudojami jų veikloje valstybės nustatytoms funkcijoms įgyvendinti (miško sklypų inventorizacijai vertinti, miškotvarkos projektams derinti ir tvirtinti, miškų priskyrimui miškų grupėms vykdyti, leidimams kirsti mišką išduoti, valstybinei miškų apskaitai vesti ir kt.). Jei miškotvarkos duomenys yra naudojami kitais, nei nurodyta, tikslais, šios Instrukcijos reikalavimai yra rekomenduojami.“

1.2.    Pakeičiu 8.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

8.2. aprašyti (įtaksuoti) visus sklypus nustatytu tikslumu pagal nuosavybės formą (valstybiniuose miškuose – ir pagal naudotojus bei valdytojus), augavietes, funkcinę paskirtį, medynų rodiklius, atsižvelgiant į šios Instrukcijos reikalavimus;“

1.3.    Pakeičiu 19 punktą ir jį išdėstau taip:

19. Miškai skaidomi į inventorizavimo ir ūkininkavimo vienetus, kurie pagal savo dydį ir formą turi tenkinti praktinius reikalavimus miško ištekliams inventorizuoti, ūkinėms priemonėms projektuoti, vykdyti ir apskaityti. Tokie vienetai yra miško kvartalai ir taksaciniai sklypai arba kvartalų dalys, atribotos keliais, grioviais, kitais stabiliais linijiniais objektais. Stabilūs, ilgai išliekantys linijiniai objektai turi būti panaudoti pastoviems ūkininkavimo vienetams miškuose formuoti bei nepertraukiamos miškotvarkos uždaviniams spręsti.

Sklypų ribos turi būti išskiriamos taip, kad jos išliktų maksimaliai pastovios kuo ilgesnį laikotarpį (tai reikalinga medyno istorijai sekti).“

1.4.    Papildau nauju 191 punktu:

191. Miško kvartalų tinklo sistema gali būti keičiama tik išimtinais atvejais – ūkininkavimo patogumui pagerinti, keičiantis žemės sklypo(-ų) plotui ir riboms. Reikalavimai kvartalų formavimui nustatyti 3 priede.“

1.5.    Papildau nauju 192 punktu:

192. Siekiant patikslinti bei įtvirtinti miško masyve esančių pastovių georeferencinių objektų (kvartalinių linijų, griovių, upelių, miško kelių) padėtį grafinėje medžiagoje gali būti atliekami jų padėties matavimai (31 priedas). Taško koordinatė turi būti nustatoma ne žemesniu kaip 0,3 m tikslumu (matuojant taškus ties išorine valstybinės reikšmės miškų plotų riba) ir 0,5 m tikslumu (matuojant taškus valstybinės reikšmės miškų plotų viduje).“

1.6.    Papildau nauju 193 punktu:

193. Taksaciniai sklypai išskiriami, skaidant miško kvartalą arba žemės sklypą pagal nustatytus normatyvus (4 priedas), funkcinę paskirtį, valdymo bei administracinį priklausomumą ir sunumeruojami arabiškais skaičiais nuo pirmo iki paskutinio, pradedant nuo šiaurės vakarinio miško kvartalo ar kadastrinio žemės sklypo kampo ir einant eilėmis iki jo pietrytinio kampo.

Valstybinėje valdoje yra išskiriami ir inventorizuojami miško ir ne miško žemės naudmenų sklypai. Miško žemė yra skirstoma į naudmenas pagal šios Instrukcijos reikalavimus (1 ir 5 priedai).“

1.7.    Pakeičiu 33 punktą ir jį išdėstau taip:

33. Miškotvarkos projektas yra veiklos miškuose planas, rengiamas žemės sklypui, kuriame yra miško žemės, ar jų grupei arba miško žemei, nepatenkančiai į žemės sklypus, pagal kurį organizuojamas miškų ūkis ir atliekami miškų atkūrimo, naudojimo, apsaugos, gamtotvarkos priemonių ir miško žemių tvarkymo darbai. Miškotvarkos projektai turi užtikrinti miško išteklių ir miško žemės nepertraukiamą daugiatikslį naudojimą, patenkinant socialines, ekonomines, ekologines, kultūrines ir dvasines dabartinės ir ateinančių kartų reikmes. Miškotvarkos projektas rengiamas vadovaujantis Vidinės miškotvarkos projektų rengimo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2006 m. rugsėjo 1 d. įsakymu Nr. D1-406 „Dėl Miškų tvarkymo schemų ir vidinės miškotvarkos projektų rengimo taisyklių patvirtinimo“, šia Instrukcija bei kitais teisės aktais, reglamentuojančiais miškų ūkio veiklos vykdymą.“

1.8.    Papildau nauju 331 punktu:

331. Miškotvarkos projektas, jo derinimą ar registravimą vykdančiai institucijai teikiamas elektronine forma arba rengiamas Miškų valstybės kadastro integruotoje informacinėje sistemoje (toliau – MKIIS). Elektronine forma pateiktas miškotvarkos projektas turi būti pasirašytas saugiu elektroniniu parašu, vadovaujantis Lietuvos Respublikos elektroninės atpažinties ir elektroninių operacijų patikimumo užtikrinimo paslaugų įstatymu. Privačių miškų miškotvarkos projekto duomenų teikimo elektroninė forma yra nustatyta Valstybinės miškų tarnybos direktoriaus 2021 m. rugsėjo 24 d. įsakymu Nr. V-334 „Dėl teikiamų tvirtinti privačių miškų vidinės miškotvarkos projektų duomenų elektroninės formos patvirtinimo“.“

1.9.    Papildau nauju 332 punktu:

332. Miškotvarkos projekto sudėtis, jo dalims ir miškų tvarkymo (miško kirtimo, atkūrimo, apsaugos ir kt.) priemonių projektavimui, projekto derinimui, teikimui tvirtinti keliami reikalavimai yra nustatyti Vidinės miškotvarkos projektų rengimo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2006 m. rugsėjo 1 d. įsakymu Nr. D1-406 „Dėl Miškų tvarkymo schemų ir vidinės miškotvarkos projektų rengimo taisyklių patvirtinimo“.“

1.10Papildau nauju 333 punktu:

333. Pateikti tvirtinti miškotvarkos projektai atrenkami patikrai vietoje vadovaujantis Valstybinės miškų tarnybos direktoriaus 2021 m. lapkričio 30 d. įsakymu Nr. V-413 „Dėl privačių miškų vidinės miškotvarkos projektų rizikos vertinimo kriterijų patvirtinimo“ patvirtintais rizikos vertinimo kriterijais.“

1.11Papildau nauju 334 punktu:

334. Atrinktų tikrinti vietoje miškotvarkos projektų miškų inventorizacija sklypuose tikrinama vadovaujantis Miškų inventorizacijos ir ūkinių priemonių projektavimo darbų kokybės vertinimo metodika, patvirtinta Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2011 m. birželio 27 d. įsakymu Nr. D1-499 „Dėl Miškų inventorizacijos ir ūkinių priemonių projektavimo darbų kokybės vertinimo metodikos patvirtinimo“.“

1.12Pakeičiu 39.14.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

39.14.2. Projektavimo ypatumai kitų valdytojų miškuose. Miškotvarkos projektai kitų valdytojų miškams (miestų, Krašto apsaugos ir Susisiekimo ministerijų, kitų institucijų miškai) yra rengiami atsižvelgiant į teisės aktų reikalavimus ir šių miškų valdytojų pageidavimus, vadovaujantis įvadinio šalių pasitarimo protokolu.“

1.13Pakeičiu 1 priedą:

1.13.1.   Pakeičiu 1.17 papunktį ir jį išdėstau taip:

1.17. Lietuvos Respublikos miškų valstybės kadastras – visuma duomenų apie miškus, jų priklausomybę, miško išteklių kiekį, kokybę ir ekonominę vertę. Šio kadastro turinį ir ir sudarymo tvarką nustato Lietuvos Respublikos miškų valstybės kadastro nuostatai, patvirtinti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. spalio 9 d. nutarimu Nr. 1255 „Dėl Lietuvos Respublikos miškų valstybės kadastro steigimo ir jo nuostatų patvirtinimo“.“

1.13.2.   Pakeičiu 1.32 papunktį ir jį išdėstau taip:

1.32. Miškų valstybės kadastro integruota informacinė sistema (MKIIS) – vieninga miško sklypų inventorizacijos ir įvairių su veikla miškuose susijusių duomenų kaupimo, tvarkymo, aktualizavimo, teikimo vartotojams bei visuomenei sistema, skirta valstybinei miškų apskaitai, sprendimams dėl miškų inventorizacijos (ir jos patikslinimo) duomenų tinkamumo priimti, valstybiniam reguliavimui dėl leistinos ūkinės veiklos miškuose įgyvendinti ir kitiems miškotvarkos uždaviniams spręsti.“

1.14Pakeičiu 25 priedo po 2 lentele esančią pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

„Duomenų teikimas. Sutvarkyti brandžių medynų apskaitos barelių pirminiai matavimo duomenys nustatytu formatu pateikiami užsakovui ne vėliau kaip 1 mėn. po darbų pabaigimo. Pateikiamos šios skaitmeninės duomenų bylos:“.

1.15Pakeičiu 30 priedo paskutiniąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

„Suformuoti grafinės ir atributinės informacijos duomenys perduodami Valstybinei miškų tarnybai, kuri patikrinusi ir įvertinusi duomenų kokybę, įrašo juos į MKIIS.“

2N u s t a t a u, kad šis įsakymas įsigalioja 2024 m. sausio 1 d.

 

 

Direktorius                                                                                                                 Saulius Vasiliauskas