LIETUVOS KARIUOMENĖS VADAS
ĮSAKYMAS
DĖL SMURTO IR PRIEKABIAVIMO PREVENCIJOS POLITIKOS LIETUVOS KARIUOMENĖJE PATVIRTINIMO
2024 m. liepos 22 d. Nr. V-1116
Vilnius
2. Į s a k a u pagrindinių karinių vienetų vadams (viršininkams) tarnybos (darbo) metu užtikrinti smurto ir priekabiavimo prevencijos politikos įgyvendinimą Lietuvos kariuomenėje.
PATVIRTINTA
Lietuvos kariuomenės vado
2024 m. liepos 22 d. įsakymu Nr. V-1116
SMURTO IR PRIEKABIAVIMO PREVENCIJOS POLITIKA
LIETUVOS KARIUOMENĖJE
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Smurto ir priekabiavimo prevencijos politika Lietuvos kariuomenėje (toliau – Politika) nustato būdus atpažinti smurtą ir priekabiavimą, galimas smurto ir priekabiavimo formas, supažindinimo su smurto ir priekabiavimo prevencijos priemonėmis tvarką, pranešimų apie smurtą ir priekabiavimą teikimo ir nagrinėjimo tvarką, pranešusių apie smurtą ir priekabiavimą ir nukentėjusių Lietuvos kariuomenėje (toliau – LK) tarnaujančių karių, valstybės tarnautojų ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartį (toliau – darbuotojai), apsaugos priemones ir jiems teikiamą pagalbą, darbuotojų elgesio (darbo etikos) taisykles ir kitą informaciją, susijusią su smurto ir priekabiavimo prevencija LK.
2. Politikos tikslas – užtikrinti, kad LK darbuotojai nepatirtų priešiškų, neetiškų, žeminančių, agresyvių, užgaulių, įžeidžiančių veiksmų kėsinantis į darbuotojo ar jų grupių garbę ir orumą, fizinį ar psichologinį neliečiamumą ar siekiant darbuotoją ar jų grupes įbauginti, sumenkinti ar įstumti į bejėgišką padėtį.
II SKYRIUS
SĄVOKOS
4. Politikoje vartojamos sąvokos:
4.1. Fizinis smurtas – neteisėtas, tyčinis, prieš asmens valią jo organizmui daromas fizinis poveikis siekiant atimti gyvybę, padaryti žalą sveikatai, atimti laisvę, sukelti bejėgišką būklę, fizinį skausmą ar kitokias fizines kančias.
4.2. Mobingas – darbe pasikartojantys priešiški, neetiški, žeminantys, agresyvūs, užgaulūs, įžeidžiantys veiksmai kėsinantis į darbuotojo ar darbuotojų grupės garbę ir orumą, fizinį ar psichologinį neliečiamumą ar (arba) siekiant darbuotoją ar darbuotojų grupę įbauginti, sumenkinti ar įstumti į beginklę ir bejėgišką padėtį.
4.3. Psichologinis smurtas – žodinis įžeidimas, izoliavimas, asmens orumo pažeminimas, gąsdinimas, psichologinė agresija, grasinimas panaudoti fizinę jėgą arba kitas elgesys, galintis menkinti tapatumo, orumo ir savivertės jausmą ir pakenkti fizinei, psichinei, dvasinei, moralinei arba socialinei darbuotojo sveikatai, saugai ir gerovei.
4.4. Priekabiavimas – nepageidaujamas elgesys, kai asmens lyties, lytinės orientacijos, negalios, amžiaus, rasės, etninės priklausomybės, tautybės, religijos, tikėjimo, kalbos, kilmės, socialinės padėties, įsitikinimų ar pažiūrų, pilietybės, šeiminės padėties, ketinimo turėti vaiką (vaikų) pagrindu siekiama įžeisti arba įžeidžiamas asmens orumas ir siekiama sukurti arba sukuriama bauginanti, priešiška, žeminanti ar įžeidžianti aplinka.
4.5. Seksualinis priekabiavimas – nepageidaujamas užgaulus, žodžiu, raštu arba fiziniu veiksmu išreikštas seksualinio pobūdžio elgesys su asmeniu, turint tikslą pakenkti asmens orumui, ypač sukurti bauginančią, priešišką, žeminančią ar įžeidžiančią aplinką.
III SKYRIUS
SMURTO IR PRIEKABIAVIMO FORMOS
5. Smurtas, priekabiavimas, taip pat ir seksualinis, psichologinis smurtas, mobingas ir naudojimasis užimama padėtimi yra draudžiami, nepriimtini ir nesuderinami su LK darbuotojo elgesiu.
6. Smurtas ir priekabiavimas dažniausiai gali pasireikšti fiziniais, žodiniais arba nežodiniais veiksmais:
6.1. nepriimtini arba nepageidaujami smurto ir priekabiavimo fiziniai veiksmai:
6.2. Nepriimtini ar nepageidaujami smurto ir priekabiavimo žodiniai veiksmai:
6.2.2. įžeidūs ar nepagarbūs juokai, šaipymasis, užgauliojimas, žeminimas, patyčios, vartojami nepagarbūs kreipiniai;
6.3. Nepriimtini arba nepageidaujami smurto ir priekabiavimo nežodiniai veiksmai:
6.3.1. sąmoningas darbuotojo izoliavimas / atskyrimas nuo bendrų veiklų, dalykinio bendravimo nebuvimas;
7. Seksualinis priekabiavimas dažniausiai gali pasireikšti fiziniais, žodiniais arba nežodiniais veiksmais:
7.1. Nepriimtini arba nepageidaujami seksualinio priekabiavimo fiziniai veiksmai:
7.1.1. prisilietimas (pavyzdžiui, plekšnojimas, glostymas, glamonėjimas, grybštelėjimas, siekimas pabučiuoti, bučiavimas);
7.2. Nepriimtini arba nepageidaujami seksualinio priekabiavimo žodiniai veiksmai:
7.2.1. seksualinio turinio pasisakymai ar užuominos, žeminančios moteris ir vyrus arba lytį dėl fizinių savybių;
IV SKYRIUS
BŪDAI ATPAŽINTI SMURTĄ IR PRIEKABIAVIMĄ
9. Smurtui, ypač psichologiniam, būdingi šie pagrindiniai požymiai:
9.5. nukentėjęs asmuo išgyvena bejėgiškumą, baimę, savigraužą; smurtautojas išgyvena pasitenkinimą, didžiuojasi savimi;
V SKYRIUS
SMURTO IR PRIEKABIAVIMO PREVENCINĖS PRIEMONĖS
10. LK smurto ir priekabiavimo prevencinės priemonės:
10.1. psichosocialinės tarnybos (darbo) aplinkos gerinimas identifikuojant smurto ir priekabiavimo riziką (apibrėžiami LK veiklos standartai, darbo krūvis, konfliktai, darbinis vaidmuo ir vadovavimo stilius);
10.2. objektyvus darbuotojų galimybių vertinimas, aiškiai užimama darbinė padėtis, darbuotojų indėlio pripažinimas, sąžiningas įstaigos išteklių skirstymas ir pakankamas atlygis už darbą;
10.3 gero emocinio mikroklimato kolektyve siekimas: organizuojami neformalūs susitikimai, kuriamas palankus požiūris vienų į kitus, siekiama užkirsti kelią smurto ir priekabiavimo situacijoms;
10.7. LK vadovybė taiko vadovavimo stilių, sumažinantį smurto ir priekabiavimo riziką ir didinantį pasitikėjimą;
10.10. informuojama, kad smurtas ir priekabiavimas netoleruojami; LK taikomas pagarba, atidumu ir atvirumu grįstas personalo bendravimas;
10.12. užtikrinama, kad visi darbuotojai neatsižvelgiant į tai, ar seniai atlieka tarnybą, dirba, ar tik pradėjo, įsidarbino, suprastų LK siekiamo elgesio taisykles ir vykdomas priemones;
10.13. personalas mokomas atpažinti potencialias smurto situacijas, būdus įveikti smurtą ir spręsti problemas, bendravimo įgūdžių, padedančių išvengti smurto ar jį sumažinti, skatinti palaikančią aplinką darbe;
10.14. viršininkai mokomi suprasti ir paaiškinti smurto ir priekabiavimo prevencijos politiką, pastebėti netinkamą personalo elgesį, įvertinti tarnybos aplinką ir numatyti priemones, padedančias išvengti smurto tarnyboje, padėti nukentėjusiems asmenims, užtikrinti informacijos apie patyrusius smurtą asmenis konfidencialumą pagal galiojančius teisės aktus, palaikyti abipuse pagarba grįstą tarnybos (darbo) aplinką.
VI SKYRIUS
PRANEŠIMŲ APIE SMURTĄ IR PRIEKABIAVIMĄ TEIKIMAS IR NAGRINĖJIMAS
11. Darbuotojas, pagrįstai manantis, kad tam tikri veiksmai jo atžvilgiu buvo priekabiavimo pobūdžio, taip pat turėjo fizinio, psichologinio ar emocinio smurto arba mobingo apraiškų, turi pranešti raštu pagrindinio karinio vieneto vadui (o jeigu pranešama apie pagrindinio karinio vieneto vadą – aukštesniam vadui), nurodydamas visas jam žinomas aplinkybes. Pranešime turi būti paaiškinimai apie patirto smurto ir (ar) priekabiavimo situaciją, smurto apraiškas ir aplinkybes, nurodyti galimi liudytojai, pridėti turimi įrodymai (pavyzdžiui, susirašinėjimas ar pan.).
13. Pagrindinio karinio vieneto vadas, įvertinęs pranešime nurodytas aplinkybes, inicijuoja tarnybinį patikrinimą. Išskirtiniais atvejais šiam tikslui ne žemesnio kaip pajėgų vado sprendimu gali būti sudaryta laikinoji komisija. Į ją rekomenduojama įtraukti įvairaus lygmens vadų, personalo specialistą, už darbuotojų saugą ir sveikatą atsakingą asmenį.
14. Išvados pagrindinio karinio vieneto vadui pateikiamos ne vėliau nei per vieną mėnesį nuo tarnybinio patikrinimo pradėjimo dienos.
15. Atsižvelgdamas į pranešimo nagrinėjimo išvadas ir poveikį darbuotojų emocinei sveikatai, pagrindinio karinio vieneto vadas imasi būtinų priemonių smurto ir priekabiavimo prevencijai užtikrinti ir aktyvios pagalbos asmenims, patyrusiems smurtą ar priekabiavimą (darbo rotacijos, darbuotoją perkelia į kitą darbo vietą (nepažeisdamas teisės aktų nuostatų), suteikia atostogų ir kt.).
VII SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
17. Darbuotojai supažindinami su šia Politika ir atlikdami tarnybą, darbo funkcijas privalo ja vadovautis.
18. Politikos nuostatų pažeidimas gali būti laikomas darbo (tarnybos) pareigų pažeidimu ir taikoma atsakomybė, numatyta Lietuvos Respublikos darbo kodekse, Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatyme ir Lietuvos kariuomenės drausmės statute.