VALSTYBINĖS MOKESČIŲ INSPEKCIJOS PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS VIRŠININKAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL valstybinės mokesčių inspekcijos prie lietuvos respublikos finansų ministerijos viršininko 2009 m. GRUODŽIO 15 d. įsakymo Nr. VA-96 „dėl METINĖS PAJAMŲ DEKLARACIJOS gpM308 FORMOS IR JOS PRIEDŲ UŽPILDYMO, PATEIKIMO BEI TIKSLINIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2017 m. rugpjūčio 24 d. Nr. VA-68

Vilnius

 

 

1. Pakeičiu Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2009 m. gruodžio 15 d. įsakymą Nr. VA-96 „Dėl Metinės pajamų deklaracijos GPM308 formos ir jos priedų užpildymo, pateikimo bei patikslinimo taisyklių patvirtinimo“:

1.1. Pakeičiu nurodytu įsakymu patvirtintas Metinės pajamų deklaracijos GPM308 formą ir jos priedų GPM308P „Apmokestinamosios pajamos“, GPM308N „Neapmokestinamosios pajamos“, GPM308V „Individualios veiklos pajamos“, GPM308R „Individualios veiklos pajamos atitinkamose valstybėse“, GPM308T „Ne individualios veiklos turto pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn apmokestinamosios pajamos“, GPM308L „Gyventojo apmokestinamąsias pajamas mažinančios išlaidos“, GPM308K „Nuolatinio Lietuvos gyventojo kontroliuojamojo užsienio vieneto pozityviųjų pajamų apskaičiavimas“, GPM308U „Lietuvoje atskaitytino užsienio valstybėje išskaičiuoto (sumokėto) mokesčio apskaičiavimas“, GPM308S „Privalomojo sveikatos draudimo įmokos“, GPM308M „Individualios veiklos pajamos pagal mėnesius“, GPM308F „Finansinių priemonių pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn ir išvestinių finansinių priemonių realizavimo pajamos“ formas ir jas išdėstau nauja redakcija (pridedama);

1.2. Pakeičiu nurodytu įsakymu patvirtintas Metinės pajamų deklaracijos GPM308 formos ir jos priedų formų užpildymo, pateikimo bei tikslinimo taisykles:

1.2.1. Pakeičiu 3 punktą ir jį išdėstau taip:

3. Deklaraciją mokesčių administratoriui pateikti privalo nuolatiniai Lietuvos gyventojai, kuriems prievolė pateikti deklaraciją yra numatyta GPMĮ 27 straipsnyje.

Nuolatinis Lietuvos gyventojas, per mokestinį laikotarpį gavęs tik tokių B klasės pajamų, kurios nėra didesnės kaip Taisyklių 1 priedo „Nedeklaruojamų neapmokestinamųjų pajamų sąrašas“ (toliau – Sąrašas) I ar III skyriuose nustatyti dydžiai arba kurios yra nurodytos šio priedo II ar IV skyriuose kaip bet kokio dydžio nedeklaruojamos pajamos, deklaracijos teikti neprivalo, išskyrus Sąrašo 48 punkte nurodytas pajamas iš žemės ūkio veiklos.

Sąrašo 48 punkto nuostatos netaikomos Ūkininkų ūkių registre įregistruotam ūkininkui (jo partneriui), neįregistruotam ir neprivalančiam registruotis pridėtinės vertės mokesčio mokėtoju, jeigu jis:

- pageidauja, kad 2017 m. ar vėlesnių metų valstybinio socialinio draudimo įmokos būtų apskaičiuojamos, atsižvelgiant į žemės ūkio veiklos pajamas bei patirtas išlaidas, arba

- 2017 m. ar vėlesnio mokestinio laikotarpio deklaraciją teikia, kandidatuodamas į valstybės politikus ar į Europos Parlamento narius, renkamus nuo Lietuvos Respublikos.

Šiais atvejais deklaracija turi būti pateikta, o joje nurodyta visa per mokestinį laikotarpį iš žemės ūkio veiklos gautų pajamų suma.

Tokiu atveju, kai nuolatinis Lietuvos gyventojas 2014 ar 2015 m. mokestiniu laikotarpiu buvo apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu kitoje Europos Sąjungos ar Europos ekonominės erdvės valstybėje narėje, ar Šveicarijoje ir turi tai patvirtinantį dokumentą (A1 formos Pažymėjimą dėl jo turėtojui taikomų socialinės apsaugos teisės aktų, S1 formos Registraciją dėl sveikatos draudimo arba Europos Sąjungos, Europos ekonominės erdvės valstybės narės ar Šveicarijos kompetentingos įstaigos, atsakingos už taikytinos teisės nustatymą, įgyvendinant Reglamentą (EB) Nr. 883/2004 ir Reglamentą (EB) Nr. 987/2009, išduotą raštišką laisvos formos patvirtinimą), jis deklaraciją turi užpildyti, atsižvelgdamas į tuos mėnesius, kada jis buvo laikomas apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu minėtose šalyse.“

1.2.2. Pakeičiu 27 punktą ir jį išdėstau taip:

27. GPM308P priedo P2 laukelyje turi būti įrašomas pajamų rūšies kodas. Pajamų rūšių kodų sąrašas pateikiamas Taisyklių 2 priede „Pajamų rūšių kodų sąrašas“.“

1.2.3. Pakeičiu 28 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

28. GPM308P priedo P3 laukelyje iš šiame priedo lape pateikto užsienio valstybių kodų sąrašo įrašomas atitinkamas užsienio valstybės kodas, kai nurodomos pajamos, gautos iš užsienio vieneto ne per jo nuolatinę buveinę Lietuvoje, iš nenuolatinio Lietuvos gyventojo ne per jo nuolatinę bazę Lietuvoje, iš Lietuvos vieneto per jo nuolatinę buveinę užsienio valstybėje ar iš nuolatinio Lietuvos gyventojo per jo nuolatinę bazę užsienio valstybėje.“

1.2.4. Pakeičiu 39 punktą ir jį išdėstau taip:

39. GPM308N priedo N1 laukelyje turi būti įrašomas pajamų rūšies kodas. Pajamų rūšių kodų sąrašas pateikiamas Taisyklių 2 priede „Pajamų rūšių kodų sąrašas“.“

1.2.5. Pakeičiu 53 punktą ir jį išdėstau taip:

53. GPM308T priedo III skyrius „Kito turto pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn pajamos (pajamų rūšių kodai 13, 14) (išskyrus pajamas, gautas iš užsienio valstybės arba zonos, kuri įtraukta į Tikslinių teritorijų sąrašą)“ (toliau – III skyrius) užpildomas, kai nuolatinis Lietuvos gyventojas per mokestinį laikotarpį gavo kito, nenurodyto šio priedo I skyriuje arba GPM308F priede, ne individualios veiklos turto pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn pajamų, išskyrus gautas netauriųjų metalų laužo pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn pajamas. Kai užpildomi keli GPM308T priedo lapai, tai III skyrius užpildomas tik viename lape.“

1.2.6. Pakeičiu 55 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

55. GPM308T priedo IV skyrius „Iš užsienio valstybės ar zonos, kuri įtraukta į Tikslinių teritorijų sąrašą, gautos kito turto pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn pajamos (pajamų rūšių kodai 13, 14)“ (toliau – IV skyrius) užpildomas, kai nuolatinis Lietuvos gyventojas per mokestinį laikotarpį gavo ne individualios veiklos kito turto pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn pajamų (išskyrus netauriųjų metalų laužo pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn pajamas) iš užsienio valstybės ar zonos, kuri įtraukta į Tikslinių teritorijų sąrašą:“.

1.2.7. Pakeičiu 72 punktą ir jį išdėstau taip:

72. Kai GPM308V priedo V5 laukelyje kaip pajamų mokesčio tarifas įrašyti 5 ar 15 procentai, tai V7 laukelyje turi būti įrašoma su V6 laukelyje nurodytomis pajamomis susijusių leidžiamų atskaitymų suma, apskaičiuota GPMĮ 18 straipsnyje ir Nuolatinio Lietuvos gyventojo su individualios veiklos pajamų gavimu arba uždirbimu susijusių išlaidų priskyrimo leidžiamiems atskaitymams bei jų apskaičiavimo tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikоs finansų ministro 2002 m. rugsėjo 25 d. įsakymu Nr. 303 „Dėl Nuolatinio Lietuvos gyventojo su individualios veiklos pajamų gavimu arba uždirbimu susijusių išlaidų priskyrimo leidžiamiems atskaitymams bei jų apskaičiavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau − Nuolatinio Lietuvos gyventojo su individualios veiklos pajamų gavimu arba uždirbimu susijusių išlaidų priskyrimo leidžiamiems atskaitymams bei jų apskaičiavimo tvarkos aprašas), nustatyta tvarka, išskyrus prie leidžiamų atskaitymų priskiriamas mokėtinas valstybinio socialinio draudimo ir sveikatos draudimo įmokų sumas.

Vietoje patirtų šiame apraše nurodytų išlaidų kaip leidžiami atskaitymai V7 laukelyje gali būti įrašoma suma, lygi 30 procentų gautų (uždirbtų) individualios veiklos pajamų, išskyrus atvejus, kai individualios veiklos pajamas ar jų dalį gyventojas gauna iš su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais susijusio asmens, ir atvejus, kai deklaruojamos individualios veiklos pajamos, kurios pagal GPMĮ 37 straipsnį yra atleidžiamos nuo pajamų mokesčio Lietuvos Respublikoje.

Gyventojas, nepatyręs su individualios veiklos pajamų gavimu susijusių išlaidų ir / arba nepageidaujantis atimti leidžiamų atskaitymų arba jais pripažinti sumą, lygią 30 procentų gautų (uždirbtų) pajamų, V7 laukelyje turi įrašyti nulį. Kai deklaruojamos iš žemės ūkio veiklos 2016 m. ar ankstesnį mokestinį laikotarpį gautos (uždirbtos) neapmokestinamosios pajamos, V7 laukelyje turi būti įrašomas nulis (0) (t. y. kai V1 laukelyje įrašytas kodas 35, V5 laukelyje – nulis).

PVM mokėtojais neįregistruoti ir neprivalantys įsiregistruoti ūkininkai (jų partneriai), deklaruojantys iš žemės ūkio veiklos 2017 m. ar vėlesnį mokestinį laikotarpį gautas neapmokestinamąsias pajamas, V7 laukelyje valstybinio socialinio draudimo įmokų apskaičiavimo tikslu turi įrašyti su gautų pajamų gavimu susijusių faktiškai patirtų ir turimais dokumentais pagrįstų išlaidų sumą, kuri būtų pripažįstama leidžiamais atskaitymais pagal GPMĮ 18 straipsnį, arba sumą, lygią 30 procentų gautų žemės ūkio veiklos pajamų. Išlaidomis pripažinus 30 procentų dydžio pajamų sumą, neprivaloma turėti išlaidas pagrindžiančių dokumentų.

Kai deklaruojamos Taisyklių 62.2–62.4 papunkčiuose nurodytos individualios veiklos pajamos, tai, apskaičiuojant V7 laukelyje įrašytiną sumą, neįskaitomos išlaidos, susijusios su GPM308V priedo II skyriuje „Pajamos iš veiklos pagal verslo liudijimus (pajamų rūšies kodas 92)“ deklaruojamomis pajamomis iš veiklos pagal verslo liudijimą.

Jeigu gyventojas tos pačios rūšies individualią veiklą vykdė keliose valstybėse, tai V7 laukelyje jis turi įrašyti bendrą leidžiamų atskaitymų sumą.

Kai GPM308V priedo atitinkamos eilutės V6 laukelyje deklaruojamos individualios veiklos pajamos, kurios pagal GPMĮ 37 straipsnį yra atleidžiamos nuo pajamų mokesčio Lietuvoje, tai V7 laukelyje turi būti nurodoma su šiomis pajamomis susijusių leidžiamų atskaitymų suma, apskaičiuota pagal tos užsienio valstybės, kurioje vykdyta veikla, mokesčio įstatymus.“

1.2.8. Pakeičiu 73 punktą ir jį išdėstau taip:

73. GPM308V priedo V17 laukelyje turi būti įrašomas leidžiamų atskaitymų požymis, t. y. įrašoma:

1 – kai gyventojas vietoje patirtų išlaidų, susijusių su V6 laukelyje nurodytomis pajamomis, leidžiamais atskaitymais nusprendė pripažinti sumą, lygią 30 procentų gautų (uždirbtų) individualios veiklos pajamų, ir ją įrašė V7 laukelyje,

2 – kai V7 laukelyje kaip leidžiamų atskaitymų suma yra įrašyta su individualios veiklos pajamų, nurodytų V6 laukelyje, gavimu (uždirbimu) susijusių išlaidų suma.

Šio punkto nuostatos taikomos ir tais atvejais, kai PVM mokėtojais neįregistruoti ir neprivalantys registruotis ūkininkai (jų partneriai) deklaruoja 2017 m. bei vėlesnį mokestinį laikotarpį su gautomis žemės ūkio veiklos pajamomis faktiškai patirtas išlaidas arba sumą, lygią 30 procentų šių pajamų.“

1.2.9. Pakeičiu 74.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

74.2. mokėtina valstybinio socialinio draudimo ir sveikatos draudimo įmokų suma, apskaičiuota nuo individualią žemės ūkio veiklą vykdančio gyventojo deklaruotų žemės ūkio veiklos apmokestinamųjų pajamų (neatėmus sveikatos draudimo ir valstybinio socialinio draudimo įmokų). Jeigu per mokestinį laikotarpį kas mėnesį mokėtinų valstybinio socialinio draudimo ir / ar sveikatos draudimo įmokų suma yra didesnė už apskaičiuotą nuo individualią žemės ūkio veiklą vykdančio gyventojo deklaruotų žemės ūkio veiklos apmokestinamųjų pajamų, V18 laukelyje turi būti įrašoma per mokestinį laikotarpį kas mėnesį mokėtinų valstybinio socialinio draudimo ir / ar sveikatos draudimo įmokų suma. V18 laukelyje negali būti įrašoma didesnė negu nuo 7 vidutinių šalies darbo užmokesčių, taikomų apdraustųjų asmenų 2017 m. valstybinio socialinio draudimo įmokų bazei apskaičiuoti (12 Lietuvos Respublikоs Vyriausybės patvirtintų einamųjų metų draudžiamųjų pajamų dydžių už 2014–2016 m.), sumos apskaičiuota įmokų suma (2017 m. – 2 007,91 Eur, 2016 m. – 2 002,50 Eur, 2015 m. – 1 946,25 Eur, 2014 m. – 6 696 Lt suma). Mokėtina valstybinio socialinio draudimo įmokų suma nurodoma, neįskaitant kaupiamosios pensijų įmokos, mokamos pensijų kaupimo dalyvio lėšomis.

Pavyzdžiui, individualią žemės ūkio veiklą vykdantis gyventojas per 2017 m. mokestinį laikotarpį, kas mėnesį mokėdamas sveikatos draudimo įmokas už 2017 m., sumokėjo 410,40 Eur sveikatos draudimo įmokų. Šis gyventojas iš individualios žemės ūkio veiklos gavo 7 000 Eur pajamų, patyrė 6 000 Eur su nurodytomis pajamomis susijusių leidžiamų atskaitymų, o individualios žemės ūkio veiklos pajamų gavo lygiomis dalimis per visus 2017 m. mėnesius, todėl jis V18 laukelyje turi įrašyti 702,40 Eur sumą (2017 m. I ir II pusmečiais buvo taikomi skirtingi valstybinio socialinio draudimo įmokų tarifai, todėl 7 000 Eur – 6 000 Eur = 1 000 Eur, 1 000 Eur : 2 = 500 Eur; (500 Eur x 0,297) + (500 Eur x 0,287) = 292 Eur valstybinio socialinio draudimo įmokų ir (7 000 Eur – 6 000 Eur) x 0,09 = 90 Eur sveikatos draudimo įmokų. Tačiau per mokestinį laikotarpį kas mėnesį sumokėtų sveikatos draudimo įmokų suma yra didesnė, todėl V18 laukelyje asmuo turi įrašyti kas mėnesį sumokėtų sveikatos draudimo įmokų ir mokėtinų valstybinio socialinio draudimo įmokų sumą).

Pavyzdžiui, jeigu gyventojas iš individualios žemės ūkio veiklos 2017 m. gavo 12 000 Eur pajamų, patyrė 5 000 Eur su nurodytomis pajamomis susijusių leidžiamų atskaitymų, o individualios žemės ūkio veiklos pajamų gavo per 2017 m. I pusmetį, tai V18 laukelyje jis turi įrašyti 2 007,91 Eur sumą ((12 000 Eur – 5 000 Eur) x 0,297 + (12 000 Eur – 5 000 Eur) x 0,09 = 2 709 Eur, tačiau V18 laukelyje jis negali įrašyti didesnės negu 2 007,91 Eur sumos).

Pavyzdžiui, jeigu gyventojas iš individualios žemės ūkio veiklos 2017 m. gavo 15 000 Eur pajamų, patyrė 10 000 Eur su nurodytomis pajamomis susijusių leidžiamų atskaitymų, o individualios žemės ūkio veiklos pajamų gavo lygiomis dalimis per visus 2017 m. mėnesius, tai V18 laukelyje jis turi įrašyti 1 910 Eur sumą (2017 m. I ir II pusmečiais buvo taikomi skirtingi valstybinio socialinio draudimo įmokų tarifai, todėl 15 000 Eur – 10 000 Eur = 5 000 Eur; 5 000 Eur : 2 = 2 500 Eur; (2 500 Eur x 0,297) + (2 500 Eur x 0,287) = 1 460 Eur valstybinio socialinio draudimo įmokų ir (15 000 Eur – 10 000 Eur) x 0,09 = 450 Eur sveikatos draudimo įmokų). Jeigu gyventojas visą mokestinį laikotarpį turi galiojančią pensijų kaupimo sutartį, pagal kurią pensijų kaupimo dalyvio lėšomis turi būti mokama kaupiamoji pensijų įmoka, tai pavyzdyje nurodytu atveju gyventojo mokėtina valstybinio socialinio draudimo ir sveikatos draudimo įmokų suma yra 2 010 Eur (2017 m. I ir II pusmečiais buvo taikomi skirtingi valstybinio socialinio draudimo įmokų tarifai, todėl 15 000 Eur – 10 000 Eur = 5 000 Eur; 5 000 Eur : 2 = 2 500 Eur; (2 500 Eur x 0,317) + (2 500 Eur x 0,307) = 1 560 Eur valstybinio socialinio draudimo įmokų ir (15 000 Eur – 10 000 Eur) x 0,09 = 450 Eur sveikatos draudimo įmokų), tačiau V18 laukelyje turi būti įrašoma 1 910 Eur suma.

Pavyzdžiui, individualią žemės ūkio veiklą vykdantis gyventojas per 2016 m. mokestinį laikotarpį kas mėnesį turėjo mokėti įmokas nuo minimaliosios mėnesinės algos ir už 2016 metus turėjo sumokėti 1 642,50 Eur valstybinio socialinio draudimo ir sveikatos draudimo įmokų. Šis gyventojas iš individualios žemės ūkio veiklos gavo 7 000 Eur pajamų, patyrė 4 000 Eur su nurodytomis pajamomis susijusių leidžiamų atskaitymų, taigi jis V18 laukelyje turi įrašyti 1 642,50 Eur sumą ((7 000 Eur – 4 000 Eur) x 0,285 + (7 000 Eur – 4 000 Eur) x 0,09 = 1 125 Eur, tačiau per mokestinį laikotarpį kas mėnesį mokėtinų valstybinio socialinio draudimo ir sveikatos draudimo įmokų suma yra didesnė, todėl V18 laukelyje jis turi įrašyti kas mėnesį mokėtinų įmokų sumą).

Pavyzdžiui, jeigu gyventojas iš individualios žemės ūkio veiklos 2016 m. gavo 12 000 Eur pajamų, patyrė 5 000 Eur su nurodytomis pajamomis susijusių leidžiamų atskaitymų, tai V18 laukelyje jis turi įrašyti 2 002,50 Eur sumą ((12 000 Eur – 5 000 Eur) x 0,285 + (12 000 Eur – 5 000 Eur) x 0,09 = 2 625 Eur, tačiau V18 laukelyje jis negali įrašyti didesnės negu 2 002,50 Eur sumos).

Pavyzdžiui, jeigu gyventojas iš individualios žemės ūkio veiklos 2016 m. gavo 15 000 Eur pajamų, patyrė 10 500 Eur su nurodytomis pajamomis susijusių leidžiamų atskaitymų, tai V18 laukelyje jis turi įrašyti 1 687,50 Eur sumą ((15 000 Eur – 10 500 Eur) x 0,285 + (15 000 Eur – 10 500 Eur) x 0,09). Jeigu gyventojas visą mokestinį laikotarpį turi galiojančią pensijų kaupimo sutartį, pagal kurią pensijų kaupimo dalyvio lėšomis turi būti mokama kaupiamoji pensijų įmoka, tai pavyzdyje nurodytu atveju gyventojo mokėtina valstybinio socialinio draudimo ir sveikatos draudimo įmokų suma yra 1 777,50 Eur ((15 000 Eur – 10 500 Eur) x 0,305 + (15 000 Eur – 10 500 Eur) x 0,09), tačiau V18 laukelyje turi būti įrašoma 1 687,50 Eur suma.

Pavyzdžiui, individualią žemės ūkio veiklą vykdantis gyventojas per 2015 m. mokestinį laikotarpį kas mėnesį turėjo mokėti įmokas nuo minimaliosios mėnesinės algos ir už 2015 metus turėjo sumokėti 1 404,78 Eur valstybinio socialinio draudimo ir sveikatos draudimo įmokų. Šis gyventojas iš individualios žemės ūkio veiklos gavo 7 000 Eur pajamų, patyrė 4 000 Eur su nurodytomis pajamomis susijusių leidžiamų atskaitymų, taigi jis V18 laukelyje turi įrašyti 1 404,78 Eur sumą ((7 000 Eur – 4 000 Eur) x 0,285 + (7 000 Eur – 4 000 Eur) x 0,09 = 1 125 Eur, tačiau per mokestinį laikotarpį kas mėnesį mokėtinų valstybinio socialinio draudimo ir sveikatos draudimo įmokų suma yra didesnė, todėl V18 laukelyje jis turi įrašyti kas mėnesį mokėtinų įmokų sumą).

Pavyzdžiui, jeigu gyventojas iš individualios žemės ūkio veiklos 2015 m. gavo 12 000 Eur pajamų, patyrė 5 000 Eur su nurodytomis pajamomis susijusių leidžiamų atskaitymų, tai V18 laukelyje jis turi įrašyti 1 946,25 Eur sumą ((12 000 Eur – 5 000 Eur) x 0,285 + (12 000 Eur – 5 000 Eur) x 0,09 = 2 625 Eur, tačiau V18 laukelyje jis negali įrašyti didesnės negu 1 946,25 Eur sumos).

Pavyzdžiui, jeigu gyventojas iš individualios žemės ūkio veiklos 2015 m. gavo 15 000 Eur pajamų, patyrė 10 500 Eur su nurodytomis pajamomis susijusių leidžiamų atskaitymų, tai V18 laukelyje jis turi įrašyti 1 687,50 Eur sumą ((15 000 Eur – 10 500 Eur) x 0,285 + (15 000 Eur – 10 500 Eur) x 0,09). Jeigu gyventojas visą mokestinį laikotarpį turi galiojančią pensijų kaupimo sutartį, pagal kurią pensijų kaupimo dalyvio lėšomis turi būti mokama kaupiamoji pensijų įmoka, tai pavyzdyje nurodytu atveju gyventojo mokėtina valstybinio socialinio draudimo ir sveikatos draudimo įmokų suma yra 1 732,50 Eur ((15 000 Eur – 10 500 Eur) x 0,295 + (15 000 Eur – 10 500 Eur) x 0,09), tačiau V18 laukelyje turi būti įrašoma 1 687,50 Eur suma.

Pavyzdžiui, individualią žemės ūkio veiklą vykdantis gyventojas per mokestinį laikotarpį kas mėnesį turėjo mokėti įmokas nuo minimaliosios mėnesinės algos ir už 2014 m. turėjo sumokėti 4 538,94 Lt valstybinio socialinio draudimo ir sveikatos draudimo įmokų. Šis gyventojas iš individualios žemės ūkio veiklos gavo 20 000 Lt pajamų, patyrė 10 000 Lt su nurodytomis pajamomis susijusių leidžiamų atskaitymų, taigi V18 laukelyje jis turi įrašyti 4 538,94 Lt sumą ((20 000 Lt – 10 000 Lt) x 0,285 + (20 000 Lt – 10 000 Lt) x 0,09 = 3 750 Lt, tačiau per mokestinį laikotarpį kas mėnesį mokėtinų valstybinio socialinio draudimo ir sveikatos draudimo įmokų suma yra didesnė, todėl V18 laukelyje jis turi įrašyti kas mėnesį mokėtinų įmokų sumą).

Pavyzdžiui, jeigu gyventojas iš individualios žemės ūkio veiklos 2014 m. gavo 40 000 Lt pajamų, patyrė 20 000 Lt su nurodytomis pajamomis susijusių leidžiamų atskaitymų, tai V18 laukelyje jis turi įrašyti 6 696 Lt sumą ((40 000 Lt – 20 000 Lt) x 0,285 + (40 000 Lt – 20 000 Lt) x 0,09 = 7 500 Lt, tačiau V18 laukelyje negali įrašyti didesnės negu 6 696 Lt sumos).

Pavyzdžiui, jeigu gyventojas iš individualios žemės ūkio veiklos 2014 m. gavo 50 000 Lt pajamų, patyrė 35 000 Lt su nurodytomis pajamomis susijusių leidžiamų atskaitymų, tai V18 laukelyje jis turi įrašyti 5 625 Lt sumą ((50 000 Lt – 35 000 Lt) x 0,285 + (50 000 Lt – 35 000 Lt) x 0,09). Jeigu gyventojas visą mokestinį laikotarpį turi galiojančią pensijų kaupimo sutartį, pagal kurią pensijų kaupimo dalyvio lėšomis turi būti mokama kaupiamoji pensijų įmoka, tai pavyzdyje nurodytu atveju gyventojo mokėtina valstybinio socialinio draudimo ir sveikatos draudimo įmokų suma yra 5 775 Lt ((50 000 Lt – 35 000 Lt) x 0,295 + (50 000 Lt – 35 000 Lt) x 0,09), tačiau V18 laukelyje turi būti įrašoma 5 625 Lt suma,“.

1.2.10. Pakeičiu 74.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

74.3. mokėtina valstybinio socialinio draudimo ir sveikatos draudimo įmokų suma, apskaičiuota nuo gyventojo, kuris verčiasi individualia veikla (įskaitant gyventojus, deklaruojančius Taisyklių 62.2–62.4 papunkčiuose išvardytas pajamas iš verslo liudijimuose nurodytos veiklos), 50 procentų deklaruotų individualios veiklos (išskyrus šeimynos dalyvio, individualią žemės ūkio veiklą vykdančio gyventojo žemės ūkio veiklos apmokestinamąsias pajamas) apmokestinamųjų pajamų (neatėmus sveikatos draudimo ir valstybinio socialinio draudimo įmokų). Jeigu per mokestinį laikotarpį kas mėnesį mokėtinų sveikatos draudimo įmokų ir / ar sumokėtų valstybinio socialinio draudimo įmokų suma yra didesnė už apskaičiuotą nuo 50 procentų deklaruotų individualios veiklos apmokestinamųjų pajamų (išskyrus šeimynos dalyvio, individualią veiklą vykdančio gyventojo žemės ūkio veiklos apmokestinamąsias pajamas), V18 laukelyje turi būti įrašoma per mokestinį laikotarpį kas mėnesį mokėtinų sveikatos draudimo įmokų ir / ar sumokėtų valstybinio socialinio draudimo įmokų suma. V18 laukelyje negali būti įrašoma didesnė negu nuo 28 vidutinių šalies darbo užmokesčių, taikomų apdraustųjų asmenų 2017 m. valstybinio socialinio draudimo įmokų bazei apskaičiuoti (12 48 Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintų einamųjų metų draudžiamųjų pajamų dydžių už 2014 – 2016 m.), sumos apskaičiuota įmokų suma, (2017 m. – 8031,64 Eur, 2016 m. – 8 010 Eur (2015 m. – 7 785 Eur, 2014 m. – 26 784 Lt) suma. Mokėtina valstybinio socialinio draudimo įmokų suma nurodoma, neįskaitant kaupiamosios pensijų įmokos, mokamos pensijų kaupimo dalyvio lėšomis.

Pavyzdžiui, individualią veiklą vykdantis gyventojas per 2017 m. mokestinį laikotarpį, kas mėnesį mokėdamas sveikatos draudimo įmokas už 2017 m., sumokėjo 410,40 Eur sveikatos draudimo įmokų. Šis gyventojas iš individualios veiklos gavo 5 000 Eur pajamų, patyrė 4 000 Eur su nurodytomis pajamomis susijusių leidžiamų atskaitymų, o individualios veiklos pajamų gavo lygiomis dalimis per visus 2017 m. mėnesius, taigi V18 laukelyje jis turi įrašyti 556,40 Eur sumą (2017 m. I ir II pusmečiais buvo taikomi skirtingi valstybinio socialinio draudimo įmokų tarifai, todėl (5 000 Eur – 4 000 Eur) : 2  = 500 Eur; 500 Eur : 2 = 250 Eur; ((250 Eur x 0,297) + (250 Eur x 0,287)) = 146 Eur valstybinio socialinio draudimo įmokų ir (5 000 Eur – 4 000 Eur) : 2 x 0,09 = 45 Eur sveikatos draudimo įmokų, tačiau per mokestinį laikotarpį kas mėnesį sumokėtų sveikatos draudimo įmokų suma yra didesnė, todėl V18 laukelyje jis turi įrašyti kas mėnesį sumokėtų sveikatos draudimo įmokų ir mokėtinų valstybinio socialinio draudimo įmokų sumą).

Pavyzdžiui, jeigu gyventojas iš individualios veiklos 2017 m. gavo 120 000 Eur pajamų, patyrė 60 000 Eur su nurodytomis pajamomis susijusių leidžiamų atskaitymų, o individualios veiklos pajamų gavo per 2017 metų I pusmetį, tai V18 laukelyje jis turi įrašyti 8 031,64 Eur sumą ((120 000 Eur – 60 000 Eur) : 2 x 0,297 + (120 000 Eur – 60 000 Eur) : 2 x 0,09) = 11 610 Eur, tačiau V18 laukelyje jis negali įrašyti didesnės negu 8 031,64 Eur sumos).

Pavyzdžiui, jeigu gyventojas iš individualios veiklos 2017 m. gavo 20 000 Eur pajamų, patyrė 7 000 Eur su nurodytomis pajamomis susijusių leidžiamų atskaitymų, o individualios veiklos pajamų gavo lygiomis dalimis per visus 2017 metų mėnesius, tai V18 laukelyje jis turi įrašyti 2 483 Eur sumą (2017 m. I ir II pusmečiais buvo taikomi skirtingi valstybinio socialinio draudimo įmokų tarifai, todėl (20 000 Eur – 7 000 Eur) : 2 = 6 500 Eur; 6 500 Eur : 2 = 3 250 Eur; (3 250 Eur x 0,297) + (3 250 Eur x 0,287) = 1 898 Eur valstybinio socialinio draudimo įmokų ir (20 000 Eur – 7 000 Eur) : 2 x 0,09 = 585 Eur sveikatos draudimo įmokų). Jeigu gyventojas visą mokestinį laikotarpį turi galiojančią pensijų kaupimo sutartį, pagal kurią pensijų kaupimo dalyvio lėšomis turi būti mokama kaupiamoji pensijų įmoka, pavyzdyje nurodytu atveju gyventojo mokėtina valstybinio socialinio draudimo ir sveikatos draudimo įmokų suma yra 2 613 Eur (2017 m. I ir II pusmečiais buvo taikomi skirtingi valstybinio socialinio draudimo įmokų tarifai, todėl (20 000 Eur – 7 000 Eur) : 2 = 6 500 Eur; 6 500 Eur : 2 = 3 250 Eur; (3 250 Eur x 0,317) + (3 250 Eur x 0,307) = 2 028 Eur valstybinio socialinio draudimo įmokų ir (20 000 Eur – 7 000 Eur) : 2 x 0,09 = 585 Eur sveikatos draudimo įmokų), tačiau V18 laukelyje turi būti įrašoma 2 483 Eur suma.

Pavyzdžiui, individualią veiklą vykdantis gyventojas per 2016 m. mokestinį laikotarpį, kas mėnesį mokėdamas sveikatos draudimo įmokas už 2016 m., sumokėjo 394,20 Eur sveikatos draudimo įmokų. Šis gyventojas iš individualios veiklos gavo 3 000 Eur pajamų, patyrė 2 000 Eur su nurodytomis pajamomis susijusių leidžiamų atskaitymų, taigi V18 laukelyje jis turi įrašyti 536,70 Eur sumą ((3 000 Eur – 2 000 Eur) : 2 x 0,285 = 142,5 Eur valstybinio socialinio draudimo įmokų ir (3 000 Eur – 2 000 Eur) : 2 x 0,09 = 45 Eur sveikatos draudimo įmokų, tačiau per mokestinį laikotarpį kas mėnesį sumokėtų sveikatos draudimo įmokų suma yra didesnė, todėl V18 laukelyje jis turi įrašyti kas mėnesį sumokėtų sveikatos draudimo įmokų ir mokėtinų valstybinio socialinio draudimo įmokų sumą).

Pavyzdžiui, jeigu gyventojas iš individualios veiklos 2016 m. gavo 120 000 Eur pajamų, patyrė 60 000 Eur su nurodytomis pajamomis susijusių leidžiamų atskaitymų, tai V18 laukelyje jis turi įrašyti 8 010 Eur sumą ((120 000 Eur – 60 000 Eur) : 2 x 0,285 + (120 000 Eur – 60 000 Eur) : 2 x 0,09) = 11 250 Eur, tačiau V18 laukelyje jis negali įrašyti didesnės negu 8 010 Eur sumos).

Pavyzdžiui, jeigu gyventojas iš individualios veiklos 2016 m. gavo 20 000 Eur pajamų, patyrė 7 000 Eur su nurodytomis pajamomis susijusių leidžiamų atskaitymų, tai V18 laukelyje jis turi įrašyti 2 437,50 Eur sumą ((20 000 Eur – 7 000 Eur) : 2 x 0,285 + (20 000 Eur – 7 000 Eur) : 2 x 0,09). Jeigu gyventojas visą mokestinį laikotarpį turi galiojančią pensijų kaupimo sutartį, pagal kurią pensijų kaupimo dalyvio lėšomis turi būti mokama kaupiamoji pensijų įmoka, pavyzdyje nurodytu atveju gyventojo mokėtina valstybinio socialinio draudimo ir sveikatos draudimo įmokų suma yra 2 567,50 Eur ((20 000 Eur – 7 000 Eur) : 2 x 0,305 + (20 000 Eur – 7 000 Eur) : 2 x 0,09), tačiau V18 laukelyje turi būti įrašoma 2 437,50 Eur suma.

Pavyzdžiui, individualią veiklą vykdantis gyventojas per 2015 m. mokestinį laikotarpį, kas mėnesį mokėdamas sveikatos draudimo įmokas už 2015 m., sumokėjo 336 Eur sveikatos draudimo įmokų. Šis gyventojas iš individualios veiklos gavo 3 000 Eur pajamų, patyrė 2 000 Eur su nurodytomis pajamomis susijusių leidžiamų atskaitymų, taigi V18 laukelyje jis turi įrašyti 478,50 Eur sumą ((3 000 Eur – 2 000 Eur) : 2 x 0,285 = 142,5 Eur valstybinio socialinio draudimo įmokų ir (3 000 Eur – 2 000 Eur) : 2 x 0,09 = 45 Eur sveikatos draudimo įmokų, tačiau per mokestinį laikotarpį kas mėnesį sumokėtų sveikatos draudimo įmokų suma yra didesnė, todėl V18 laukelyje jis turi įrašyti kas mėnesį sumokėtų sveikatos draudimo įmokų ir mokėtinų valstybinio socialinio draudimo įmokų sumą).

Pavyzdžiui, jeigu gyventojas iš individualios veiklos 2015 m. gavo 120 000 Eur pajamų, patyrė 60 000 Eur su nurodytomis pajamomis susijusių leidžiamų atskaitymų, tai V18 laukelyje jis turi įrašyti 7 785 Eur sumą ((120 000 Eur – 60 000 Eur) : 2 x 0,285 + (120 000 Eur – 60 000 Eur) : 2 x 0,09) = 11 250 Eur, tačiau V18 laukelyje jis negali įrašyti didesnės negu 7 785 Eur sumos).

Pavyzdžiui, jeigu gyventojas iš individualios veiklos 2015 m. gavo 20 000 Eur pajamų, patyrė 7 000 Eur su nurodytomis pajamomis susijusių leidžiamų atskaitymų, tai V18 laukelyje jis turi įrašyti 2 437,50 Eur sumą ((20 000 Eur – 7 000 Eur) : 2 x 0,285 + (20 000 Eur – 7 000 Eur): 2 x 0,09). Jeigu gyventojas visą mokestinį laikotarpį turi galiojančią pensijų kaupimo sutartį, pagal kurią pensijų kaupimo dalyvio lėšomis turi būti mokama kaupiamoji pensijų įmoka, pavyzdyje nurodytu atveju gyventojo mokėtina valstybinio socialinio draudimo ir sveikatos draudimo įmokų suma yra 2 502,50 Eur ((20 000 Eur – 7 000 Eur) : 2 x 0,295 + (20 000 Eur – 7 000 Eur) : 2 x 0,09), tačiau V18 laukelyje turi būti įrašoma 2 437,50 Eur suma.

Pavyzdžiui, individualią veiklą vykdantis gyventojas per 2014 m. mokestinį laikotarpį, kas mėnesį mokėdamas sveikatos draudimo įmokas už 2014 metus, sumokėjo 1 089 Lt sveikatos draudimo įmokų. Šis gyventojas iš individualios veiklos gavo 10 000 Lt pajamų, patyrė 5 000 Lt su nurodytomis pajamomis susijusių leidžiamų atskaitymų, taigi V18 laukelyje jis turi įrašyti 1 801,50 Lt sumą ((10 000 Lt – 5 000 Lt) : 2 x 0,285 = 712,5 Lt valstybinio socialinio draudimo įmokų ir (10 000 Lt – 5 000 Lt) : 2 x 0,09 = 225 Lt sveikatos draudimo įmokų), tačiau per mokestinį laikotarpį kas mėnesį sumokėtų sveikatos draudimo įmokų suma yra didesnė, todėl V18 laukelyje įrašoma kas mėnesį sumokėtų sveikatos draudimo įmokų ir mokėtinų valstybinio socialinio draudimo įmokų suma).

Pavyzdžiui, jeigu gyventojas iš individualios veiklos 2014 m. gavo 400 000 Lt pajamų, patyrė 200 000 Lt su nurodytomis pajamomis susijusių leidžiamų atskaitymų, tai V18 laukelyje jis turi įrašyti 26 784 Lt sumą ((400 000 Lt – 200 000 Lt) : 2 x 0,285 + (400 000 Lt – 200 000 Lt) : 2 x 0,09) = 37 500 Lt, tačiau V18 laukelyje negali įrašyti didesnės negu 26 784 Lt sumos).

Pavyzdžiui, jeigu gyventojas iš individualios veiklos 2014 m. gavo 60 000 Lt pajamų, patyrė 20 000 Lt su nurodytomis pajamomis susijusių leidžiamų atskaitymų, tai V18 laukelyje jis turi įrašyti 7 500 Lt sumą ((60 000 Lt – 20 000 Lt) : 2 x 0,285 + (60 000 Lt – 20 000 Lt) : 2 x 0,09). Jeigu gyventojas visą mokestinį laikotarpį turi galiojančią pensijų kaupimo sutartį, pagal kurią pensijų kaupimo dalyvio lėšomis turi būti mokama kaupiamoji pensijų įmoka, tai pavyzdyje nurodytu atveju gyventojo mokėtina valstybinio socialinio draudimo ir sveikatos draudimo įmokų suma yra 7 700 Lt ((60 000 Lt – 20 000 Lt) : 2 x 0,295 + (60 000 Lt – 20 000 Lt) : 2 x 0,09), tačiau V18 laukelyje turi būti įrašoma 7 500 Lt suma.

V18 laukelio neturi užpildyti gyventojas, vietoje patirtų išlaidų leidžiamais atskaitymais pasirinkęs pripažinti 30 procentų gautų (uždirbtų) individualios veiklos pajamų.

Aktuali informacija valstybinio socialinio draudimo ir sveikatos draudimo įmokų klausimais teikiama Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SODROS) interneto svetainėje (www.sodra.lt).“

1.2.11. Papildau 100 punktą penktąja pastraipa ir ją išdėstau taip:

„Nuo 2017 m. sausio 1 d. pagal GPMĮ 21 straipsnio 3 dalį iš pajamų gali būti atimama ne didesnė nei 2 000 Eur, sumokėtų gyvybės draudimo įmokų ir / ar įmokų į pensijų fondus, nurodytų GPMĮ 21 straipsnio 1 dalies 1 ir / ar 2 punkte, suma. Nuolatinis Lietuvos gyventojas, deklaruojantis 2017 m. ar vėlesnį mokestinį laikotarpį sumokėtas gyvybės draudimo įmokas ir / ar pensijų įmokas į pensijų fondus, L4 laukelyje sumokėtų įmokų sumą turi įrašyti taip, kad bendra tokių įmokų suma neviršytų 2 000 Eur.“

1.2.12. Pakeičiu 159 punktą ir jį išdėstau taip:

159. Kai deklaraciją už gyventoją užpildo ir pasirašo jo atstovas, tai deklaracijos 36 laukelyje turi būti įrašomas nuolatiniam Lietuvos gyventojui atstovaujančio gyventojo asmens kodas (identifikacinis numeris) arba juridinio asmens identifikacinis numeris (kai gyventojo atstovas yra juridinis asmuo).“

1.2.13. Pakeičiu 160 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

160. Popierinę deklaraciją atitinkamoje vietoje turi pasirašyti nuolatinis Lietuvos gyventojas, kuriam nustatyta prievolė pateikti deklaraciją, arba jo atstovas. Kai užpildyti ir pasirašyti deklaraciją įstatymų nustatyta tvarka yra pavesta atstovui, ją pasirašyti ir nurodyti savo vardą bei pavardę turi tas atstovas (gyventojas) arba juridinio asmens vadovas, arba jo įgaliotas asmuo (kai atstovas yra juridinis asmuo).“

1.2.14. Pakeičiu 170 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

170. GPM308U priedo II skyrius „Nuo su darbo santykiais susijusių pajamų mokėtino pajamų mokesčio apskaičiavimas“ (toliau – II skyrius) užpildomas, kai nuolatinis Lietuvos gyventojas mokestiniu laikotarpiu iš U1 laukelyje nurodytos užsienio valstybės gavo su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais susijusių pajamų, įskaitant ligos, motinystės, tėvystės ir motinystės (tėvystės) pašalpas (iki 2017-06-30; nuo 2017-07-01 – ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros ir ilgalaikio darbo išmokas) (toliau – su darbo santykiais susijusios pajamos), kurios pagal GPMĮ 6 straipsnį yra apmokestinamos, taikant 15 procentų pajamų mokesčio tarifą, ir nuo kurių toje užsienio valstybėje buvo išskaičiuotas (sumokėtas) pajamų mokestis ar jam tapatus mokestis:“.

1.2.15. Pakeičiu 185 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

185. GPM308F priedo I skyriuje „Finansinių priemonių pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn ir / ar pajamų iš išvestinių finansinių priemonių realizavimo pajamos, kurioms GPMĮ 17 str. 1 d. 30 punkte numatyta lengvata*“ turi būti deklaruojamos pajamos iš finansinių priemonių pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn ar išvestinių finansinių priemonių realizavimo, išskyrus pajamas, gautas:“.

1.2.16. Pakeičiu 187 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

187. GPM308F priedo II skyriuje „Finansinių priemonių pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn ir / ar pajamų iš išvestinių finansinių priemonių realizavimo pajamos, kurioms lengvata nenumatyta“ turi būti deklaruojamos tokios iš finansinių priemonių pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn ar išvestinių finansinių priemonių realizavimo gautos pajamos:“.

1.2.17. Pakeičiu 1 priedą „Nedeklaruojamų neapmokestinamųjų pajamų, gautų 2014 m. ir vėlesnį mokestinį laikotarpį, sąrašas“:

1.2.17.1. Pakeičiu 48 punktą ir jį išdėstau taip:

48. Ne didesnės kaip 3 000 Eur žemės ūkio veiklos pajamos, gautos iš gyventojų ar šaltinio užsienio valstybėje, jeigu šias pajamas gaunantis gyventojas mokestiniu laikotarpiu neprivalo registruotis ir nėra įregistruotas pridėtinės vertės mokesčio mokėtoju.

Šio punkto nuostatos netaikomos Ūkininkų ūkių registre įregistruotam ūkininkui (jo partneriui), neįregistruotam ir neprivalančiam registruotis pridėtinės vertės mokesčio mokėtoju, jeigu jis:

- pageidauja, kad 2017 m. ar vėlesnių metų valstybinio socialinio draudimo įmokos būtų apskaičiuojamos, atsižvelgiant į žemės ūkio veiklos pajamas bei patirtas išlaidas, arba

- 2017 m. ar vėlesnio mokestinio laikotarpio deklaraciją teikia, kandidatuodamas į valstybės politikus ar į Europos Parlamento narius, renkamus nuo Lietuvos Respublikos.

Šiais atvejais deklaracija turi būti pateikta, o joje nurodyta visa per mokestinį laikotarpį iš žemės ūkio veiklos gautų pajamų suma.“

1.2.17.2. Pakeičiu 60 punktą ir jį išdėstau taip:

60. Žemės ūkio veiklos pajamos, gautos iš Lietuvos vienetų, jeigu šias pajamas gaunantis gyventojas mokestiniu laikotarpiu neprivalo registruotis ir nėra įregistruotas pridėtinės vertės mokesčio mokėtoju.

Šio punkto nuostatos netaikomos Ūkininkų ūkių registre įregistruotam ūkininkui (jo partneriui), neįregistruotam ir neprivalančiam registruotis pridėtinės vertės mokesčio mokėtoju, jeigu jis:

- pageidauja, kad 2017 m. ar vėlesnių metų valstybinio socialinio draudimo įmokos būtų apskaičiuojamos, atsižvelgiant į žemės ūkio veiklos pajamas bei patirtas išlaidas, arba

- 2017 m. ar vėlesnio mokestinio laikotarpio deklaraciją teikia, kandidatuodamas į valstybės politikus ar į Europos Parlamento narius, renkamus nuo Lietuvos Respublikos.

Šiais atvejais deklaracija turi būti pateikta, o joje nurodyta visa per mokestinį laikotarpį iš žemės ūkio veiklos gautų pajamų suma.“

1.2.17.3. Pakeičiu 65 punktą ir jį išdėstau taip:

65. Pašalpos, mokamos iš valstybės, savivaldybių biudžetų ir Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto, išskyrus ligos, motinystės, tėvystės ir motinystės (tėvystės) pašalpas (iki 2017-06-30); pašalpos, mokamos iš valstybės, savivaldybių biudžetų, taip pat Valstybinio socialinio draudimo fondo administravimo įstaigų mokamos nepensinės išmokos, išskyrus apmokestinamosioms pajamoms priskiriamas ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros ir ilgalaikio darbo išmokas (nuo 2017-07-01).“

1.2.18. Papildau nauju 2 priedu „Pajamų rūšių kodų sąrašas“ (pridedama).

2. Nustatau, kad šiuo įsakymu nauja redakcija išdėstyta GPM308 forma (03 versija) turi būti teikiama, deklaruojant 2017 m. ir vėlesnių mokestinių laikotarpių pajamas, taip pat tikslinant ar teikiant laiku nepateiktas deklaracijas už 2014, 2015, 2016 m. mokestinius laikotarpius.

 

 

 

Viršininkė                                                                                                          Edita Janušienė

 


 

Metinės pajamų deklaracijos GPM308 formos ir jos priedų užpildymo, pateikimo bei tikslinimo taisyklių

2 priedas

 

 

PAJAMŲ RŪŠIŲ KODŲ SĄRAŠAS

 

Pajamų rūšies pavadinimas

Kodas

1. Su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais susijusios pajamos:

Su darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais susijusios išmokos, išskyrus išmokas, žymimas 07 ir 08 kodais

01

Neribotos civilinės atsakomybės vieneto dalyvio ar mažosios bendrijos nario iš šio vieneto gautos pajamos, pagal GPMĮ 2 straipsnio 34 dalį priskiriamos su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais susijusioms pajamoms

02

Ligos, motinystės, tėvystės, motinystės (tėvystės) pašalpos (iki 2016-12-31)

 

Ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros ir ilgalaikio darbo išmokos (nuo 2017-01-01)

03

Dienpinigiai, išmokėti Komandiruočių sąnaudų atskaitymo iš pajamų taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. sausio 28 d. nutarimu Nr. 99 „Dėl Komandiruočių sąnaudų atskaitymo iš pajamų taisyklių patvirtinimo“, nustatyta tvarka (nuo 2016-01-01)

05

Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. sausio 28 d. nutarimo Nr. 116 „Dėl Kompensuojamų išmokų dydžio ir mokėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ nustatyta tvarka išmokėtos padidėjusių išlaidų kompensacijos darbuotojams, kurių darbas atliekamas kelionėje, lauko sąlygomis, susijęs su važiavimais arba yra kilnojamojo pobūdžio (nuo 2016-01-01 iki 2017-06-30)

 

Lietuvos Respublikos darbo kodekso nustatyta tvarka išmokėtos padidėjusių išlaidų kompensacijos darbuotojams, kurių darbas yra kilnojamojo pobūdžio arba susijęs su kelionėmis ar važiavimu (nuo 2017-07-01)

06

Asmens, susijusio su gyventoju darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais, išmokėtų prizų vertė, per mokestinį laikotarpį neviršijanti 200 eurų (nuo 2016-01-01)

07

Jūrininko už darbą laivo, įregistruoto Europos ekonominės erdvės jūrų laivų registre, reiso metu gautos pajamos (nuo 2017-01-01)

08

2. Su darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais nesusijusios ir ne individualios veiklos išmokos:

2.1. Turto perleidimo nuosavybėn pajamos 

Nekilnojamojo pagal prigimtį daikto, kuris buvo laikomas individualios veiklos turtu, pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn pajamos

10

Finansinių priemonių pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn pajamos ir išvestinių finansinių priemonių realizavimo pajamos, kurioms taikoma GPMĮ 17 straipsnio 1 dalies 30 punkto lengvata (nuo 2017-01-01)

11

Finansinių priemonių pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn pajamos ir išvestinių finansinių priemonių realizavimo pajamos (iki 2016-12-31)

 

Finansinių priemonių pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn pajamos ir išvestinių finansinių priemonių realizavimo pajamos, kurioms netaikoma GPMĮ 17 straipsnio 1 dalies 30 punkto lengvata (nuo 2017-01-01)  

12

Pajamos, gautos už parduotą ar kitaip perleistą nuosavybėn kitą turtą, išskyrus žymimas 10, 11, 12, 14, 15, 16, 17, 18 ir 34 kodais

13

Nenukirsto miško, apvaliosios medienos pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn pajamos

14

Netauriųjų metalų laužo pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn pajamos

15

Privalomai registruotino kilnojamojo daikto arba daikto, kuris nekilnojamuoju pripažįstamas pagal įstatymus, pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn pajamos

16

Nekilnojamojo pagal prigimtį daikto pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn pajamos, išskyrus žymimas 10 ir 18 kodais

17

Būsto (įskaitant priskirtą žemę) pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn pajamos

18

Pajamos už parduotas paties gyventojo surinktas miško gėrybes (grybus, uogas, riešutus, vaistažoles)

34

2.2. Turto nuomos pajamos

Nekilnojamojo pagal prigimtį daikto nuomos pajamos

23

Kito turto nuomos pajamos, išskyrus žymimas 23 kodu

24

2.3. Pajamos iš paskirstytojo pelno 

Pajamos iš paskirstytojo pelno (dividendai)

26

Neribotos civilinės atsakomybės vieneto dalyvio pajamos iš pelno po apmokestinimo

27

Neribotos civilinės atsakomybės vieneto dalyvio pajamos ne iš pelno mokesčiu apmokestinto pelno

28

Kooperatinės bendrovės (kooperatyvo) dalyvio (nario) pajamos iš paskirstytojo pelno

29

2.4. Prizai ir laimėjimai 

Prizai ir laimėjimai, gauti ne iš darbdavio, išskyrus žymimus 07, 42 ir 43 kodais

 

(nuo 2017-01-01)

31

Azartinių lošimų laimėjimų pajamos

42

Loterijų laimėjimai (iki 2016-12-31)

 

Loterijų laimėjimai, gauti iš EEE vienetų, kurie teisės aktų nustatyta tvarka moka mokestį nuo loterijų apyvartos (nuo 2017-01-01)

43

2.5. Dovanos 

Dovanos, gautos iš kitų gyventojų, išskyrus žymimas 49 kodu (nuo 2017-01-01)

41

Dovanos (iki 2016-12-31)

 

Dovanos, gautos iš juridinių asmenų (nesusijusių su darbo ar jų esmę atitinkančiais santykiais) (nuo 2017-01-01)

46

Dovanos, gautos iš sutuoktinių, tėvų, įtėvių, vaikų, įvaikių, brolių, seserų, senelių, vaikaičių (nuo 2017-01-01)

49

2.6. Pensijos ir gyvybės draudimo pajamos 

Pensijos, pensijų anuitetai, rentos

48

Pensijų kaupimo išmokos, ne didesnės už sumokėtas įmokas

71

Gyvybės draudimo išmokos, ne didesnės už sumokėtas įmokas

72

Gyvybės draudimo išmokos, viršijančios sumokėtas įmokas (nuo 2016-01-01)

75

Pensijų kaupimo išmokos, viršijančios sumokėtas įmokas (nuo 2017-01-01)

76

2.7. Palūkanos  

Indėlių palūkanos už EEE valstybių kredito įstaigose laikomus indėlius pagal sutartis, sudarytas iki 2013 m. gruodžio 31 d.

56

Palūkanos už paskolas

58

Kitos palūkanos, išskyrus žymimas 56, 58, 64, 65, 66, 67, 68 ir 69 kodais

59

Indėlių palūkanos pagal sutartis, sudarytas nuo 2014 m. sausio 1 d.

64

Palūkanos už EEE valstybių vyriausybių arba jų politinių ar teritorijos administracinių padalinių vertybinius popierius, įsigytus iki 2013 m. gruodžio 31 d.

65

Palūkanos už ne nuosavybės vertybinius popierius*, įsigytus iki 2013 m. gruodžio 31 d. ir pradėtus išpirkti ne anksčiau kaip po 366 dienų nuo jų išleidimo dienos

66

Palūkanos už ne nuosavybės vertybinius popierius* (įskaitant Lietuvos ir užsienio valstybių politinių ar teritorijos administracinių padalinių ar vietos valdžios ne nuosavybės vertybinius popierius), įsigytus nuo 2014 m. sausio 1 d.

67

Pavėluoto mokėjimo palūkanos, numatytos atsiskaitymą už žemės ūkio produkciją reglamentuojančiuose Lietuvos Respublikos teisės aktuose

68

2.8. Kitos pajamos 

Kompensacinės išmokos, išmokėtos pagal Lietuvos Respublikos žemės ūkio, maisto ūkio ir kaimo plėtros įstatymą bei pagal kitus tokių išmokų mokėjimą reglamentuojančius teisės aktus

33

Tiesioginės išmokos, išmokėtos pagal Lietuvos Respublikos žemės ūkio, maisto ūkio ir kaimo plėtros įstatymą bei pagal kitus tokių išmokų mokėjimą reglamentuojančius teisės aktus

36

Pelno nesiekiančių vienetų iš lėšų, sukauptų iš nario mokesčio, savo nariams išmokėtos pašalpos, išskyrus pašalpas, išmokėtas vieneto, su gyventoju susijusio darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais (nuo 2016-01-01)

37

Pelno nesiekiančio vieneto išmokėta premija, kuri pagal GPMĮ 17 straipsnio 1 dalies 52 punkto nuostatas neapmokestinama pajamų mokesčiu

(nuo 2016-01-01)

38

Premija, pagal GPMĮ 17 straipsnio 1 dalies 36 punkto nuostatas neapmokestinama pajamų mokesčiu (nuo 2016-01-01)

39

Tantjemos (iki 2015-12-31)

 

Valdybos ir stebėtojų tarybos nariui išmokėtos metinės išmokos (tantjemos) ir / arba išmokos už vykdytas valdymo funkcijas (nuo 2016-01-01)

44

Stipendijos

47

Sporto veiklos pajamos (nesusijusios su darbo santykiais ir ne iš individualios veiklos), išmokėtos juridinio asmens (iki 2016-12-31)

 

Sporto veiklos, kuri nėra individuali veikla ir nesusijusi su darbo ar jų esmę atitinkančiais santykiais, pajamos (nuo 2017-01-01)

51

Atlikėjo veiklos pajamos (nesusijusios su darbo santykiais ir ne iš individualios veiklos), išmokėtos juridinio asmens (iki 2016-12-31)

 

Atlikėjo veiklos, kuri nėra individuali veikla ir nesusijusi su darbo ar jų esmę atitinkančiais santykiais, pajamos (nuo 2017-01-01)

52

Sporto veiklos pajamos (gautos iš gyventojo, nesusijusio su darbo santykiais ir ne iš individualios veiklos) (iki 2016-12-31)

53

Atlikėjo veiklos pajamos (gautos iš gyventojo, nesusijusio su darbo santykiais ir ne iš individualios veiklos) (iki 2016-12-31)

54

Autoriniai atlyginimai, gauti iš juridinio asmens (iki 2015-12-31)

 

Autoriniai atlyginimai (nuo 2016-01-01)

61

Honorarai

62

Autoriniai atlyginimai, gauti iš gyventojo (iki 2015-12-31)

63

Darbuotojo naudai darbdavio mokamų draudimo įmokų už papildomą (savanorišką) sveikatos draudimą suma, kuri pagal GPMĮ 17 straipsnio 1 dalies 14 arba 141 punktų nuostatas neapmokestinama pajamų mokesčiu

(nuo 2016-01-01)

73

Darbuotojo naudai darbdavio mokamų gyvybės draudimo įmokų ir pensijų įmokų suma, kuri pagal GPMĮ 17 straipsnio 1 dalies 14 arba 141 punktų nuostatas neapmokestinama pajamų mokesčiu (nuo 2016-01-01)

74

Pozityviosios pajamos

87

Pagal paslaugų kvitą gautos pajamos

88

Kitos su darbo santykiais nesusijusios ir ne individualios veiklos išmokos

70

3. Individualios veiklos pajamos:

Pajamos iš individualios žemės ūkio veiklos

35

Pajamos iš individualios veiklos pagal verslo liudijimą

92

Kitos individualios veiklos pajamos, išskyrus žymimas 35, 92, 94, 95 ir 96 kodais

93

Individualios sporto veiklos pajamos

94

Individualios atlikėjo veiklos pajamos

95

Šeimynos dalyvio išlaikymo pajamos, gautos pagal Lietuvos Respublikos šeimynų įstatymą

96

 

 

Trumpinių reikšmės

GPMĮ – Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymas.

Neribotos civilinės atsakomybės vienetas – individuali įmonė ir ūkinė bendrija.

EEE – Europos ekonominė erdvė.

 

*Išskyrus asmens, susijusio su gyventoju darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais, mokamas didesnes negu kitiems tų pačių vertybinių popierių turėtojams palūkanas.

 

______________