LIETUVOS RESPUBLIKOS KULTŪROS MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL KILNOJAMŲJŲ KULTŪROS VERTYBIŲ IŠ TREČIŲJŲ ŠALIŲ IMPORTO LICENCIJŲ IŠDAVIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2022 m. kovo 16 d. Nr. ĮV-290

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos kilnojamųjų kultūros vertybių apsaugos įstatymo 4 straipsnio 2 dalimi ir 3 dalies 18 punktu:

1. T v i r t i n u Kilnojamųjų kultūros vertybių iš trečiųjų šalių importo licencijų išdavimo tvarkos aprašą (pridedama).

2. N u s t a t a u, kad šis įsakymas įsigalioja nuo tos dienos, kai Europos Komisija pagal 2019 m. balandžio 17 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2019/880 dėl kultūros vertybių įvežimo ir importo 16 straipsnį paskelbia apie elektroninės sistemos veiklos pradžią.

 

 

 

Kultūros ministras                                                                                                          Simonas Kairys

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos kultūros ministro

2022 m. kovo 16 d. įsakymu Nr. ĮV-290

 

 

KILNOJAMŲJŲ KULTŪROS VERTYBIŲ IŠ TREČIŲJŲ ŠALIŲ IMPORTO LICENCIJŲ IŠDAVIMO TVARKOS APRAŠAS

 

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Kilnojamųjų kultūros vertybių iš trečiųjų šalių importo licencijų išdavimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato prašymų išduoti kilnojamųjų kultūros vertybių iš trečiųjų šalių importo licenciją (toliau – Licencija) pateikimo ir jų nagrinėjimo, licencijų išdavimo ir jų panaikinimo, sprendimų apskundimo tvarką.

2. Licencijos išduodamos Lietuvos Respublikos kilnojamųjų kultūros vertybių apsaugos įstatymo (toliau – Įstatymas) 151 straipsnio, 2019 m. balandžio 17 d. Europos parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2019/880 dėl kultūros vertybių įvežimo ir importo (toliau – Reglamentas), 2021 m. birželio 24 d. Komisijos įgyvendinimo reglamento (ES) 2021/1079, kuriuo nustatomos išsamios tam tikrų Europos parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2019/880 dėl kultūros vertybių įvežimo ir importo nuostatų įgyvendinimo taisyklių ir šio Aprašo nustatyta tvarka.

3. Licencijas išduoda Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos (toliau – Departamentas).

4. Apraše vartojamos sąvokos atitinka Įstatyme ir Reglamente vartojamas sąvokas.

 

II Skyrius

PRAŠYMŲ IŠDUOTI LICENCIJAS PATEIKIMO TVARKA

 

5. Reglamento priedo B dalyje išvardytos kultūros vertybės iš trečiųjų užsienio valstybių į Lietuvos Respubliką gali būti įvežamos tik turint Licenciją, išskyrus Aprašo 27 ir 28 punktuose nurodytus atvejus.

6. Prekių turėtojas, siekdamas gauti Licenciją Reglamento priedo B dalyje išvardintoms kultūros vertybėms įvežti, turi pateikti Departamentui prašymą išduoti Licenciją (toliau – prašymas) per Reglamento 8 straipsnyje nurodytą elektroninę kultūros vertybių importo sistemą (toliau – ICG sistema). Prie prašymo pridedama:

6.1. pasirašyta deklaracija, kuria prašymą pateikęs asmuo aiškiai prisiima atsakomybę už visos prašyme pateiktos informacijos teisingumą ir kurioje nurodo, kad atliko visus išsamaus patikrinimo veiksmus, kad užtikrintų, jog kultūros vertybė, kurią jis ketina importuoti, buvo teisėtai eksportuota iš suinteresuotosios šalies;

6.2. patvirtinamieji dokumentai ir informacija, įrodanti, kad atitinkamos kultūros vertybės eksportuotos iš šalies, kurioje jos buvo sukurtos ar rastos, laikantis tos šalies įstatymų ir kitų teisės aktų  arba įrodančią, kad jų išvežimo iš jos teritorijos metu tokių įstatymų ir kitų teisės aktų nebuvo. Jeigu pagal suinteresuotosios šalies įstatymus ir kitus teisės aktus yra nustatyta prievolė gauti išankstinį leidimą kultūros vertybėms iš tos šalies teritorijos eksportuoti, prašymą pateikęs asmuo į ICG sistemą įkelia suinteresuotosios šalies kompetentingos viešosios institucijos išduotų susijusių eksporto sertifikatų ar eksporto licencijų, patvirtinančių, kad ta institucija leido eksportuoti atitinkamą kultūros vertybę, kopijas;

6.3. spalvotos neutraliame fone nufotografuoto objekto nuotraukos.

7. Nesant galimybių pateikti Aprašo 6.2 papunktyje nurodytų patvirtinamųjų dokumentų ir informacijos, prie prašymo gali būti pridedami kiti patvirtinamieji dokumentai ir informacija, įrodantys, kad atitinkamos kultūros vertybės buvo eksportuotos laikantis paskutiniosios šalies, kurioje jos buvo ilgesnį nei penkerių metų laikotarpį ir kitais nei laikino naudojimo, tranzito, reeksportavimo ar perkrovimo tikslais, įstatymų ir kitų teisės aktų, šiais atvejais:

7.1. jeigu šalis, kurioje kultūros vertybės buvo sukurtos ar rastos, negali būti patikimai nustatyta;

7.2. jeigu kultūros vertybės buvo išvežtos iš šalies, kurioje jos buvo sukurtos ar rastos, iki 1972 m. balandžio 24 d.

8. Įrodymai, kad atitinkamos kultūros vertybės buvo eksportuotos pagal Aprašo 6 ar 7 punktus, pateikiami kaip eksporto sertifikatai arba eksporto licencijos, kai atitinkama šalis eksporto metu yra nustačiusi tokius dokumentus kultūros vertybių eksportui.

9. Su prašymu gali būti teikiami ir šių rūšių patvirtinamieji dokumentai:

9.1. muitinės dokumentai, kuriais patvirtinamas ankstesnis kultūros vertybės gabenimas;

9.2. pardavimo sąskaitos faktūros;

9.3. draudimo dokumentai;

9.4. važtos dokumentai;

9.5. būklės ataskaitos;

9.6. nuosavybės teisių dokumentai, įskaitant notaro patvirtintus testamentus arba ranka rašytus testamentus, pripažįstamus galiojančiais pagal šalies, kurioje jie buvo sudaryti, teisės aktus;

9.7. eksportuotojo, pardavėjo ar kito trečiojo asmens priesaika patvirtinti pareiškimai, padaryti trečiojoje šalyje pagal tos šalies teisės aktus, kuriais patvirtinama diena, kurią kultūros vertybė buvo išvežta iš trečiosios šalies, kurioje ji buvo sukurta arba rasta, arba kiti jos teisėtą kilmę patvirtinantys įvykiai;

9.8. ekspertų vertinimo dokumentai;

9.9. muziejų leidiniai, parodų katalogai, susijusių periodinių leidinių straipsniai;

9.10. aukcionų katalogai, reklamos ir kita pardavimo reklaminė medžiaga;

9.11. fotografiniai ar kinematografiniai įrodymai, kuriais patvirtinamas kultūros vertybės eksporto iš suinteresuotosios šalies teisėtumas arba kuriais remiantis galima nustatyti, kada ta vertybė buvo toje šalyje.

10. Departamentas, gavęs prašymą, turi teisę:

10.1. paprašyti, kad prašymą pateikęs prekių turėtojas įkeltų Aprašo 6.2 papunktyje, 7 ir 9 punktuose nurodytų patvirtinamųjų dokumentų, informacijos ir įrodymų oficialius vertimus į lietuvių kalbą;

10.2. prieš išduodamas Licenciją pareikalauti, kad jam būtų sudarytos galimybės atlikti importuojamų kultūros vertybių fizinį patikrinimą muitinės įstaigoje arba kitose jos jurisdikcijai priklausančiose patalpose, kuriose tos vertybės laikinai saugomos. Departamento nuožiūra ir jei laikoma būtina, fizinis patikrinimas gali būti atliekamas nuotoliniu būdu, naudojantis vaizdo ryšio priemonėmis.

11. Kai prekių turėtojas pateikia prašymą, susijusį su kultūros vertybėmis, dėl kurių toks prašymas buvo anksčiau atmestas, prašymą pateikęs prekių turėtojas privalo informuoti Departamentą apie ankstesnį prašymo atmetimą.

 

III SKYRIUS

PRAŠYMŲ NAGRINĖJIMO TVARKA

 

12. Departamentas, gavęs Prašymą patikrina, ar jis yra išsamus – ar prašymas įformintas tinkamai ir atitinka Aprašo 6 ir 7 punktuose nurodytus reikalavimus.

13. Nustatęs prašymo trūkumus, Departamentas per 21 kalendorinę dieną nuo prašymo gavimo dienos nurodo prašymą pateikusio prekių turėtojui pateikti trūkstamą ar papildomą informaciją ar dokumentą. Jei per 40 kalendorinių dienų laikotarpį prekių turėtojas nepateikia trūkstamos ar papildomos informacijos, jo prašymas toliau nenagrinėjamas (atmetamas) ir Departamentas per 5 kalendorines dienas apie tai informuoja prašymą pateikusį prekių turėtoją per ICG sistemą.

14. Departamentas, gavęs išsamų prašymą, sprendimą dėl Licencijos išdavimo ar prašymo atmetimo priima per 90 kalendorinių dienų nuo išsamaus prašymo gavimo dienos.

15. Departamentas per 10 kalendorinių dienų nuo išsamaus prašymo pateikimo dienos kreipiasi į Kilnojamųjų kultūros vertybių apsaugos tarybą (toliau – Taryba) išvadai dėl Licencijos išdavimo gauti.

16. Taryba per 60 kalendorinių dienų pateikia Departamentui išvadą dėl  Licencijos išdavimo (ar neišdavimo).

17. Departamentas per 15 kalendorinių dienų nuo Aprašo 16 punkte nurodytos Tarybos išvados gavimo dienos priima galutinį sprendimą dėl Licencijos išdavimo ar prašymo atmetimo ir apie jį ne vėliau kaip per 5 kalendorines dienas informuoja prašymą pateikusį prekių turėtoją per ICG sistemą. Jei priimamas sprendimas išduoti Licenciją, kartu informuojama apie pareigą sumokėti Aprašo 21 punkte nurodytą valstybės rinkliavą.

18. Prašymas dėl Licencijos išdavimo atmetamas, jeigu Departamentas, remdamasis Tarybos išvada bei kitais šiame Apraše ar Reglamente nurodytais atvejais, nustato, kad norima įvežti kultūros vertybė atitinka nors vieną iš šių sąlygų:

18.1. turi informacijos arba pagrįstų priežasčių manyti, kad kultūros vertybės buvo išvežtos iš šalies, kurioje jos buvo sukurtos arba rastos, teritorijos pažeidžiant tos šalies įstatymus ir kitus teisės aktus;

18.2. nepateikti Aprašo 6 punkte ir, prireikus, 7 punkte nurodyti dokumentai ar įrodymai;

18.3. turi informacijos arba pagrįstų priežasčių manyti, kad prekių turėtojas neįgijo jų teisėtai;

18.4. Departamentas yra informuotas, kad nagrinėjami šalies (-ių), kurioje (-iose) kultūros vertybės buvo sukurtos arba rastos, viešųjų institucijų reikalavimai dėl jų grąžinimo.

19. Tuo atveju, kai prekių turėtojo prašymas atmetamas, Aprašo 17 punkte nurodytas motyvuotas sprendimas, kuriame nurodoma sprendimo apskundimo tvarka, ne vėliau kaip per 5 kalendorines dienas įteikiamas prašymą pateikusiam prekių turėtojui.

20. Departamentas apie atmestą prašymą ir priežastis, kuriomis sprendimas buvo pagrįstas, per ICG sistemą informuoja kitas valstybes nares ir Europos Komisiją.

 

IV SKYRIUS

LICENCIJŲ IŠDAVIMAS IR JŲ PANAIKINIMAS

 

21. Departamentas, priėmęs sprendimą išduoti Licenciją, ją išduoda skaitmeniniu formatu per ICG sistemą, po to, kai prašymą pateikęs prekių turėtojas sumoka nustatyto dydžio valstybės rinkliavą už Licencijos išdavimą ir pateikia Departamentui tai pagrindžiantį dokumentą.

22. Departamento direktorius ar jo įgaliotas Departamento valstybės tarnautojas elektroniniu parašu pasirašo elektroninę Licenciją, jos patvirtinamos Departamento pažangiuoju arba kvalifikuotu elektroniniu spaudu, tada pažangiuoju arba kvalifikuotu elektroniniu spaudu jos patvirtinamos ICG sistemoje.

23. Kiekvienai kultūros vertybei išduodama atskira Licencija. Kai siuntą sudaro kelios kultūros vertybės, Departamentas gali nustatyti, kad viena Licencija išduodama vienai ar kelioms toje siuntoje esančioms kultūros vertybėms.

24. Departamentas gali panaikinti savo išduotą Licenciją, jeigu po Licencijos išdavimo nustato, jog egzistuoja nors viena iš Aprašo 18 punkte nurodytų sąlygų. Motyvuotas sprendimas, kuriuo panaikinama Licencija, kuriame nurodoma sprendimo apskundimo tvarka, per ICG sistemą įteikiamas Licencijos turėtojui ne vėliau kaip per 5 kalendorines dienas.

 

V SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

25. Išduota Licencija nelaikoma atitinkamų kultūros vertybių teisėtos kilmės arba nuosavybės teisių įrodymu.

26. Visas su prašymu išduoti Licenciją susijusias išlaidas dengia prašymą pateikęs prekių turėtojas.

27. Licencijos nereikalaujama kultūros vertybėms, kurioms įforminama laikinojo įvežimo procedūra, kaip apibrėžta Reglamento (ES) Nr. 952/2013 250 straipsnyje, jei tokios vertybės bus pateiktos komercinėse menų mugėse. Tokiais atvejais pateikiamas importuotojo patvirtinimas pagal Reglamento 5 straipsnio procedūras. Jei nurodytoms kultūros vertybėms vėliau įforminama kita muitinės procedūra, susijusi su kultūros vertybių iš trečiųjų užsienio valstybių į Europos Sąjungos muitų teritoriją importu, turi būti išduota Licencija.

28. Licencijos pateikti nereikalaujama, kai:

28.1. kultūros vertybėms, kurios yra grąžintos prekės, kaip apibrėžta Reglamento (ES) Nr. 952/2013 203 straipsnyje;

28.2. kultūros vertybių importui, kai siekiama vien tik užtikrinti, kad viešoji institucija jas saugotų arba tai būtų daroma jai prižiūrint, ketinant tas kultūros vertybes grąžinti, kai tai leis aplinkybės;

28.3. kultūros vertybių laikinajam įvežimui, kaip apibrėžta Reglamento (ES) Nr. 952/2013 250 straipsnyje, į Europos Sąjungos teritoriją švietimo, mokslo, išsaugojimo, restauravimo, eksponavimo, skaitmeninimo, scenos menų, akademinių įstaigų atliekamų mokslinių tyrimų ar muziejų arba panašių institucijų bendradarbiavimo tikslu.

29. Prekių turėtojas, nesutikdamas su Departamento sprendimais, gali juos skųsti Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymo nustatyta tvarka.

 

______________