LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO 2000 M. GRUODŽIO 28 D. ĮSAKYMO NR. 375 „DĖL EKOLOGINIO ŽEMĖS ŪKIO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2019 m. birželio 5 d. Nr. 3D-343
Vilnius
P a k e i č i u Ekologinio žemės ūkio taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2000 m. gruodžio 28 d. įsakymu Nr. 375 „Dėl Ekologinio žemės ūkio taisyklių patvirtinimo“:
1. Pakeičiu 8.3.2 papunktį ir jį išdėstau taip:
„8.3.2. jei turi neformaliojo mokymo kurso (baigto ne anksčiau kaip prieš penkerius metus nuo kreipimosi į VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūrą datos) arba formaliojo mokymo kurso pagal žemės ūkio krypties mokymo programas, susijusias su ekologine gamyba, baigimo patvirtinimo pažymėjimus arba diplomus, turi teisę kreiptis (raštu arba el. paštu info@litfood.lt) į VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūrą, pateikdami prašymą (2 priedas) ir baigimo dokumentus dėl turimo išsimokslinimo pripažinimo lygiaverčiu nustatytam privalomajam Ekologinio ūkininkavimo pagrindų kursui arba kitiems mokymams, susijusiems su ekologine gamyba. Šiame papunktyje nurodyti prašymai gali būti teikiami ištisus metus;“.
2. Pakeičiu 171 punktą ir jį išdėstau taip:
„171. Sertifikavimo įstaiga leidimams (dėl neekologinės gamybos būdu užaugintos sėklos sėjimo ir (arba) augalų dauginamosios medžiagos naudojimo; dėl atrajotojams sintetinių A, D ir E vitaminų naudojimo; dėl toje pat valdoje esančiuose inkubatoriuose ir augyklose ekologiškų ir neekologiškų žuvų jauniklių auginimo; dėl toje pat valdoje ekologinės ir neekologinės suaugusių žuvų (nebeauginamų inkubatoriuose ir augyklose) gamybos; dėl pereinamojo laikotarpio tvenkiniams sutrumpinimo; dėl leidimo didinti ekologiškai laikomų ūkinių gyvūnų bandą ar pulką neekologiškai išaugintais ūkiniais gyvūnais; dėl leidimo atlikti veiksmus siekiant pagerinti ūkinių gyvūnų saugumą, sveikatą, gerovę ir higieną; dėl leidimo naudoti neekologiškas žemės ūkio kilmės maisto sudedamąsias dalis, kurios neįtrauktos į reglamento (EB) Nr. 889/2008 IX priedą; dėl leidimo sklypams sutrumpinti perėjimo prie ekologinės gamybos laikotarpį; dėl leidimo sutrumpinti perėjimo prie ekologinės gamybos laikotarpį ūkio subjektams panaudojus ekologinei gamybai neleistiną produktą; dėl leidimo pratęsti pereinamąjį laikotarpį, kai dirvožemis buvo užterštas ekologinėje gamyboje neleistinais naudoti patvariais organiniais teršalais, nurodytais šių taisyklių 296 punkte; dėl leidimo valdyti ekologiškus ir neekologiškus augalininkystės ūkius toje pat vietovėje vienu metu; dėl leidimo auginti ūkyje ekologiškai ir neekologiškai tokių pat rūšių ūkinius gyvūnus; dėl leidimo esant didelio masto nelaimėms; dėl leidimo rišti galvijus nedidelių ekologinės gamybos gyvulininkystės ūkių tvartuose) gauti nustato ūkio subjektams prašymų, dokumentų ir kitos susijusios informacijos pateikimo tvarką bei savo interneto svetainėje nurodo pateikimo tvarką ir kokie dokumentai ir (arba) įrodymai turi būti pateikiami. Pateiktą informaciją vertina ir leidimus išduoda sertifikavimo įstaiga.
Nesant galimybės įsigyti pakankamai norimos veislės bei rūšies ekologinės gamybos būdu užaugintos sėklos ir (arba) augalų dauginamosios medžiagos, remdamasi VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro, administruojančio ekologiškų sėklų duomenų bazę, pateikta rekomendacija, sertifikavimo įstaiga, suderinusi su Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija (toliau – ŽŪM), gali einamųjų metų sausio–vasario mėn. išduoti bendrą leidimą einamaisiais metais sertifikuotuose pagal ekologinės gamybos reikalavimus plotuose naudoti neekologiškai užaugintą sėklą ir (arba) dauginamąją medžiagą. Šis leidimas skelbiamas sertifikavimo įstaigos interneto svetainėje.“
3. Pakeičiu 291 punktą ir jį išdėstau taip:
„291. Sertifikavimo įstaiga sertifikuojamoje produkcijoje nustačiusi neleistinų ekologinėje gamyboje naudoti sintetinių cheminių medžiagų, kurios naudojamos laikymo vietose arba yra žinoma, kurioje laikymo vietoje laikomi užteršti produktai, laikinai sustabdo produktų, įtariamų dėl taršos, tiekimą rinkai iki šiame punkte nurodyto tyrimo atlikimo pabaigos, jeigu dėl tyrimo atlikimo ūkio subjektas kreipsis šiame punkte nustatyta tvarka.
Norėdamas įrodyti, kad toje laikymo vietoje arba vietose produkcija ar jos dalis yra neužteršta, ūkio subjektas gali ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo sertifikavimo įstaigos pranešimo gavimo kreiptis į sertifikavimo įstaigą raštu arba el. paštu ir pateikti prašymą dėl papildomos mokamos patikros, kuriame turi:
291.1. prašyti paimti laikomos (ūkio subjekto manymu, neužterštos) produkcijos ėminius ir išsiųsti juos į laboratoriją tyrimams atlikti dėl taršos produkcijoje nustatymo;
291.2. pateikti įsipareigojimą savo ištekliais apmokėti už sertifikavimo įstaigos patirtas mėginių tyrimo išlaidas;
291.4. nurodyti produkcijos rūšis, iš kurių pageidauja, kad būtų imami ėminiai.
Ūkio subjektui savo iniciatyva ir ištekliais įrodžius, kad dalis toje laikymo vietoje ar laikymo vietose laikomos produkcijos neužteršta, neužterštą produkciją leidžiama tiekti rinkai paženklintą su nuorodomis į ekologinę gamybą.
Ūkio subjektui nesikreipus į sertifikavimo įstaigą dėl tyrimo, nurodyto šiame punkte, atlikimo arba tyrimo metu neįrodžius konkrečiai produkcijos daliai neužterštumo, visa toje laikymo vietoje arba tose laikymo vietose laikoma produkcija nesertifikuojama. Sertifikavimo įstaiga po šiame punkte nurodyto tyrimo atlikimo informaciją apie pažeidimą, kad produkcijoje rasta neleistinų ekologinėje gamyboje naudoti sintetinių cheminių medžiagų, kurios naudojamos laikymo vietose, perduoda Nacionalinei mokėjimo agentūrai prie ŽŪM, nurodydama tokio pažeidimo faktą ir užterštos produkcijos derliaus nuėmimo metus“.
4. Pakeičiu 292 punktą ir jį išdėstau taip:
„292. Jeigu sertifikavimo įstaiga sertifikuojamuose laukuose: augalo dalyse ir (arba) dirvožemyje nustato neleistinų ekologinėje gamyboje naudoti sintetinių cheminių medžiagų, sertifikavimo įstaiga laikinai sustabdo produktų, kurie galėjo būti užteršti ir dėl kurių vyksta tyrimas, tiekimą rinkai iki šiame punkte nurodyto šoninės kaimyninės taršos tyrimo atlikimo pabaigos, jeigu ūkio subjektas kreipsis į sertifikavimo įstaigą per 292.1 papunktyje nurodytą laikotarpį ir pateiks 292.1 papunktyje prašyme nurodytą informaciją, ketindamas įrodyti, kad tarša sertifikuotame lauke atsirado dėl šoninės kaimyninės taršos.
Ūkio subjektui nepateikus sertifikavimo įstaigai prašymo dėl šoninės kaimyninės taršos įrodymo per 292.1 papunktyje nurodytą laikotarpį arba šoninei kaimyninei taršai nepasitvirtinus, laukui, kuriame nustatytas pažeidimas, derliaus nuėmimo metais pereinamasis laikotarpis taikomas iš naujo ir sertifikuojant nurodomas ne auginamas augalas, o įvardijama kaip „neatitinkantis ekologinės gamybos reikalavimų dėl taršos“. Nepriklausomai nuo šiame punkte nurodyto tyrimo baigties, užteršta produkcija negali būti realizuojama kaip ekologiška.
Norint įrodyti šoninę kaimyninę taršą, turi būti atliekami šie veiksmai:
292.1. ūkio subjektas gali kreiptis į sertifikavimo įstaigą tik dėl tokių šoninių kaimyninių nesertifikuotų laukų, kurie yra nutolę ne didesniu kaip 50 m atstumu nuo sertifikuoto lauko ir turi ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo sertifikavimo įstaigos pranešimo gavimo dienos pateikti sertifikavimo įstaigai raštu arba el. paštu prašymą atlikti tyrimą dėl šoninės kaimyninės taršos, prašyme nurodydamas:
292.1.1. sertifikuoto lauko, kuriame prašoma atlikti tyrimą, kontrolinio žemės sklypo Nr. ir lauko Nr.;
292.2. sertifikavimo įstaiga, gavusi ūkio subjekto prašymą, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas kreipiasi į Valstybinę augalininkystės tarnybą prie ŽŪM dėl informacijos, nurodytos 292.3.1 papunktyje, arba ėminių, nurodytų 292.3.2 papunktyje, apie visus šoninius kaimyninius nesertifikuotus plotus pateikimo;
292.3. Valstybinė augalininkystės tarnyba:
292.3.1. tikrina visų šoninių kaimyninių nesertifikuotų laukų, nurodytų 292.1 papunktyje, valdytojų augalų apsaugos produktų naudojimo apskaitos žurnalus, nurodytus Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2003 m. gruodžio 30 d. įsakymo Nr. 3D-564 „Dėl Augalų apsaugos produktų įvežimo, vežimo, saugojimo, naudojimo, tiekimo rinkai taisyklių patvirtinimo“ 3 priede (toliau – žurnalas), ar juose dėl konkrečių tiriamų teritorijų padaryti ne ankstesni kaip 2 metų laikotarpio nuo tikrinimo dienos įrašai ir veiklioji medžiaga tokia pat, kaip nustatė sertifikavimo įstaiga sertifikuotuose laukuose. Jei 2 metų laikotarpiu nuo tikrinimo dienos žurnale įrašų nėra, Valstybinė augalininkystės tarnyba paima savo nustatyta ir skelbiama interneto svetainėje tvarka dirvožemio ir (arba) augalo dalių ėminį ir išsiunčia ne vėliau kaip per 3 darbo dienas sertifikavimo įstaigai;
292.3.2. tikrina visų šoninių kaimyninių nesertifikuotų laukų, nurodytų 292.1 papunktyje, žurnalus, ar juose dėl konkrečių tiriamų teritorijų padaryti ne ankstesni kaip 2 metų laikotarpio nuo tikrinimo dienos įrašai ir veiklioji medžiaga tokia pat, kaip nustatė sertifikavimo įstaiga sertifikuotuose laukuose. Šoninių kaimyninių nesertifikuotų laukų žurnalų įrašų kopijos pateikiamos sertifikavimo įstaigai ne vėliau kaip per 5 darbo dienas;
292.4. sertifikavimo įstaiga, gavusi iš Valstybinės augalininkystės tarnybos prie ŽŪM, žurnalų įrašų kopijas, vertina, ar nesertifikuotuose laukuose naudotos tokios pat veikliosios sintetinės cheminės medžiagos, kaip nustatytos sertifikuotame lauke, bei jų panaudojimo laiką ir:
292.4.1. jeigu iš žurnalo įrašų matoma, kad nesertifikuotame lauke buvo naudotos ne tokios pat veikliosios sintetinės cheminės medžiagos, kurių likučių ar skilimo produktų rasta sertifikuotame lauke, arba jų panaudojimo laikas negalėjo turėti įtakos auginamiems augalams – šoninė kaimyninė tarša nepasitvirtino ir laukui, kuriame nustatytas pažeidimas, derliaus nuėmimo metais pereinamasis laikotarpis taikomas iš naujo ir sertifikuojant nurodomas ne auginamas augalas, o įvardijama kaip „neatitinkantis ekologinės gamybos reikalavimų dėl taršos“;
292.4.2. jeigu veikliosios sintetinės cheminės medžiagos yra tokios pat ir jų panaudojimo laikas galėjo turėti įtakos auginamiems augalams, sertifikavimo įstaiga atlieka papildomą patikrinimą ūkio subjekto sertifikuotame lauke paimdama ne mažiau kaip du ėminius, kurie imami greta nesertifikuoto lauko bei nutolusioje sertifikuoto lauko dalyje. Atsižvelgdama į lauko dydį ir konfigūraciją, gali imti daugiau ėminių;
292.4.3. sertifikavimo įstaiga pasirenka kitą, negu dėl šoninės kaimyninės taršos tiriamame lauke buvo ištirtas ėminys, laboratoriją ir išsiunčia ėminius tyrimui atlikti;
292.4.4. gavusi rezultatus, sertifikavimo įstaiga atlieka vertinimą ir jeigu:
292.4.4.1. neleistinų ekologinėje gamyboje medžiagų mažėja arba pakartotinio tyrimo metu taršos nerasta – šoninė kaimyninė tarša pasitvirtino ir laukui, kuriame nustatytas pažeidimas, derliaus nuėmimo metais pereinamasis laikotarpis taikomas iš naujo ir sertifikuojant nurodomas ne auginamas augalas, bet įvardijama kaip „neatitinkantis ekologinės gamybos reikalavimų dėl šoninės taršos“;
292.4.4.2. neleistinų ekologinėje gamyboje medžiagų nemažėja – šoninė kaimyninė tarša nepasitvirtino ir laukui, kuriame nustatytas pažeidimas, derliaus nuėmimo metais pereinamasis laikotarpis taikomas iš naujo ir sertifikuojant nurodomas ne auginamas augalas, bet įvardijama kaip „neatitinkantis ekologinės gamybos reikalavimų dėl taršos“;
292.5. sertifikavimo įstaiga, gavusi iš Valstybinės augalininkystės tarnybos prie ŽŪM ėminius, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas išsiunčia juos į kitą, negu dėl šoninės kaimyninės taršos tiriamame lauke buvo ištirtas ėminys, laboratoriją;
292.6. sertifikavimo įstaiga, gavusi iš laboratorijos rezultatus, vertina, ar nesertifikuotame lauke buvo naudotos tokios pat veikliosios sintetinės cheminės medžiagos, kaip rastos sertifikuotame lauke, ir:
292.6.1. jeigu iš rezultatų matoma, kad nesertifikuotame lauke buvo naudotos ne tokios pat veikliosios sintetinės cheminės medžiagos, kurių likučių ar skilimo produktų rasta sertifikuotame lauke, šoninė kaimyninė tarša nepasitvirtino ir laukui, kuriame nustatytas pažeidimas, derliaus nuėmimo metais pereinamasis laikotarpis taikomas iš naujo ir sertifikuojant nurodomas ne auginamas augalas, o įvardijama kaip „neatitinkantis ekologinės gamybos reikalavimų dėl taršos“;
292.7. jeigu sertifikavimo įstaiga nustatė, kad laukas užterštas dėl šoninės kaimyninės taršos, ūkio subjektas turi galimybę per 5 darbo dienas nuo informacijos iš sertifikavimo įstaigos gavimo dienos kreiptis į sertifikavimo įstaigą raštu arba el. paštu su prašymu išskirti užterštą lauką į ne mažiau kaip du laukus: užterštą ir neužterštą. Taip pat pateikia:
292.7.1. žemėlapio fragmentą, kuriame užterštą šonine kaimynine tarša sertifikuotą lauką išskiria į kelis laukus – užterštus ir neužterštus, bei nurodo žemėlapyje ribą, kuri skirtų užterštus ir neužterštus laukus;
292.7.2. nurodo lauko, kuriame sertifikavimo įstaiga dirvožemyje ir (arba) augalo dalyse turėtų atlikti taršos tyrimą, žemės sklypo Nr. ir lauko Nr.;
292.7.3. įsipareigoja savo ištekliais apmokėti už sertifikavimo įstaigos patirtas mėginių tyrimo išlaidas;
292.7.4. sertifikavimo įstaiga gali paimti iš ūkio subjekto atskirto neužteršto lauko savo nustatyta ir skelbiama interneto svetainėje tvarka dirvožemio ir (arba) augalo dalių vieną ėminį. Taip pat, atsižvelgdama į lauko dydį ir konfigūraciją, gali imti daugiau ėminių. Sertifikavimo įstaiga pasirenka kitą, negu dėl šoninės kaimyninės taršos tiriamame lauke buvo ištirtas ėminys, laboratoriją ir išsiunčia ėminius tyrimui atlikti;
292.7.5. apie gautus laboratorinius tyrimo rezultatus sertifikavimo įstaiga informuoja ūkio subjektą. Neužteršta lauko dalis sertifikuojama, netaikant šių taisyklių 292 punkte nurodytos neatitikties, tačiau užterštai dėl šoninės kaimyninės taršos lauko daliai derliaus nuėmimo metais pereinamasis laikotarpis taikomas iš naujo ir sertifikuojant nurodomas ne auginamas augalas, o įvardijama kaip „neatitinkantis ekologinės gamybos reikalavimų dėl šoninės taršos“;
292.7.6. ūkio subjektas, iš užterštos ir neužterštos lauko dalies suformavęs atskirus laukus, turi juos deklaruoti teisės aktų nustatyta tvarka (jei dar nesibaigęs deklaravimo laikotarpis), o jeigu deklaravimo laikotarpis pasibaigęs, apie tai raštu informuoti sertifikavimo įstaigą ir Nacionalinę mokėjimo agentūrą prie Žemės ūkio ministerijos, pateikdamas tų laukų žemėlapius“.
8. Papildau 296 punktu:
„296. Sertifikavimo įstaigai nustačius sertifikuojamuose produktuose, laukuose, augale ir (arba) dirvožemyje ir įvertinus taršos neleistinomis ekologinėje gamyboje naudoti medžiagomis koncentraciją po paklaidos įvertinimo, patvariųjų organinių teršalų, išvardytų 2001-05-22 Stokholmo konvencijos dėl patvariųjų organinių teršalų (https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/TAIS.286370?jfwid=5sjolg2wq) prieduose, atliekami šie veiksmai:
296.1. sertifikavimo įstaiga savo nustatyta tvarka informuoja ūkio subjektą apie nustatytą taršą su prašymu pateikti informaciją, ar ūkio subjektas ketina toliau sertifikuoti užterštą lauką, ar neketina:
296.1.1. jei ūkio subjektas ketina toliau sertifikuoti užterštą lauką, jis ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo pranešimo gavimo turi pateikti sertifikavimo įstaigai raštu arba el. paštu šių taisyklių 171 punkte nurodytą prašymą dėl leidimo gavimo pratęsti pereinamąjį laikotarpį, kai dirvožemis buvo užterštas ekologinėje gamyboje neleistinais naudoti patvariais organiniais teršalais. Šiuo atveju sertifikavimo įstaiga einamaisiais ir paskesniais metais lauką sertifikuoja kaip pirmųjų pereinamojo laikotarpio metų iki tol, kol ūkininkas savo ištekliais ir iniciatyva įrodys, kad tame lauke dirvožemis išsivalė. Lauką iki tol, kol jo dirvožemis išsivalys, sertifikavimo įstaiga einamaisiais ir paskesniais metais įvardija kaip „neatitinkantis ekologinės gamybos reikalavimų dėl patvarių organinių teršalų“. Laukui išsivalius – nuo informacijos, patvirtinančios išsivalymo faktą, pateikimo dienos taikomas ekologinės gamybos statusas;
296.1.2. jei ūkio subjektas neketina toliau sertifikuoti užteršto lauko, jis ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo pranešimo gavimo turi pateikti sertifikavimo įstaigai raštu arba el. paštu informaciją, kad atsisako sertifikuoti lauką. Lauką sertifikavimo įstaiga einamaisiais metais įvardija kaip „neatitinkantis ekologinės gamybos reikalavimų dėl patvarių organinių teršalų“ bei pateikia papildomą informaciją Nacionalinei mokėjimo agentūrai prie ŽŪM, kad ūkio subjektas pateikė atsisakymą lauką sertifikuoti. Jei sertifikavimo įstaiga iš ūkio subjekto prašymo per 5 darbo dienas negavo, ji nutraukia lauko sertifikavimo procesą ir taiko tą pačią šiame papunktyje nurodytą neatitiktį bei pateikia informaciją Nacionalinei mokėjimo agentūrai prie ŽŪM, kad nutrauktas ūkio subjekto lauko sertifikavimo procesas“.
9. Papildau 297 punktu:
„297. Orientacinė neleistinų ekologinėje gamyboje naudoti medžiagų koncentracijos dirvožemyje, augale ir produkcijoje ribinė vertė nustatoma – 0,010 mg/kg.
Sertifikavimo įstaiga, vertindama taršos koncentraciją neleistinomis ekologinėje gamyboje naudoti medžiagomis, turi atsižvelgti į akredituotos laboratorijos nurodytą procentinę metodo paklaidą arba absoliučiąją matavimo paklaidą.
Jei laboratorija pateikia metodo paklaidos vertę, išreikštą procentais, nustatyta neleistinos ekologinėje gamyboje naudoti medžiagos koncentracija įvertinama imant mažesniąją paklaidos vertę taip:
TK = NK - NK*MN÷100.
Jei laboratorija pateikia absoliučiąją matavimo paklaidą, išreikštą mg/kg, nustatyta neleistinos ekologinėje gamyboje naudoti medžiagos koncentracija įvertinama imant mažesniąją paklaidos vertę taip:
TK = NK - MN,
čia: TK – taršos neleistinomis ekologinėje gamyboje naudoti medžiagomis koncentracija;
NK – ėminyje nustatyta neleistinų ekologinėje gamyboje naudoti medžiagų koncentracija;
MN – matavimo neapibrėžtis (paklaida), nurodoma akredituotos laboratorijos išvadose.
Sertifikavimo įstaiga nefiksuoja taršos radimo fakto ir netaiko poveikio priemonės, kai TK ≤ 0,010 mg/kg (TK vertė yra mažesnė arba lygi orientacinei neleistinų ekologinėje gamyboje naudoti medžiagų koncentracijos dirvožemyje, augale arba produkcijoje ribinei vertei).
Sertifikavimo įstaiga fiksuoja taršos radimo faktą ir taiko poveikio priemonę, kai TK > 0,010 mg/kg (TK vertė yra didesnė už orientacinę neleistinų ekologinėje gamyboje naudoti medžiagų koncentracijos dirvožemyje, augale arba produkcijoje ribinę vertę). “
10. Pakeičiu 30 punktą ir jį išdėstau taip:
„30. Sertifikavimo įstaigai nustačius, kad jos sertifikuojamuose laukuose sėtos sėklos, augalinė dauginamoji medžiaga yra genetiškai modifikuotos (toliau – GMO), naudotos trąšos, dirvožemio gerinimo priemonės arba augalų apsaugos priemonės, arba augimo reguliatoriai yra gauti iš GMO arba naudojant GMO, visiems laukams, kuriuose augo tos rūšies augalai (nepriklausomai, ar buvo auginti tik vienos rūšies augalai produkcijai, ar kartu su kitų rūšių augalais produkcijai), laukui, kuriame nustatytas pažeidimas, einamaisiais metais pereinamasis laikotarpis taikomas iš naujo ir sertifikuojant nurodomi ne auginami augalai, bet įvardijama kaip „neatitinkantis ekologinės gamybos reikalavimų“.“
11. Pakeičiu 37 punktą ir jį išdėstau taip:
„37. Sertifikavimo įstaigos kontroliuojamuose laukuose (išskyrus daugiamečių augalų ir vaistažolių laukus bei sertifikuojamus plotus šiltnamiuose) turi būti parengta ir įgyvendinama šiam ūkininkavimo būdui tinkama sėjomaina arba augalų kaita, privalomai pasirenkant taikyti vieną iš šių priemonių:
37.1. žaliajame pūdyme auginti pupinius augalus arba jų mišinius su migliniais ir (arba) bastutiniais augalais. Mišiniuose turi vyrauti šie pupiniai augalai: barkūnai, dobilai, esparcetai, liucernos, lubinai, paprastieji gargždeniai, pupos, seradėlės, vikiai, žirniai. Šiame papunktyje nurodyti augalai kiekviename sertifikavimo įstaigos kontroliuojamame lauke turi būti pasėti einamaisiais metais ne vėliau kaip iki liepos 10 d. ir auginti bent vieną kartą per penkerių metų laikotarpį (penkeri metai pradedami skaičiuoti nuo 2015 m., vėliau kas penkerius metus skaičiuojami nauji laikotarpiai). Tokie plotai sertifikavimo įstaigos sertifikuojant įvardijami kaip „žaliasis pūdymas“;
37.2. auginti:
37.2.2. daugiamečių pupinių žolių augalus: barkūnus, dobilus, esparcetus, liucernas, paprastuosius gargždenius;
37.2.3. bet kokius augalus mišinyje su šių taisyklių 37.2.2 papunktyje nurodytais augalais, tačiau 37.2.2 papunktyje nurodyti daugiamečių pupinių žolių augalai turi būti vyraujantieji ir pasėti einamaisiais metais ne vėliau kaip iki liepos 10 d. bei auginami visą auginimo sezoną einamaisiais metais ne trumpiau kaip vieną kartą per penkerių metų laikotarpį (penkeri metai pradedami skaičiuoti nuo 2015 m., vėliau kas penkerius metus skaičiuojami nauji laikotarpiai). Daugiametes pupines žoles galima įsėti į pasėlį su pagrindine kultūra kaip įsėlį, o ateinančiais metais auginti kaip pagrindinę kultūrą. Daugiamečių pupinių žolių ar jų mišinių pasėliuose leidžiamas ūkinių gyvūnų ganymas, pašarų gamyba, daugiamečių žolių sėklos derliaus nuėmimas;
37.2.4. bet kokius augalus mišinyje su šių taisyklių 37.2.1 papunktyje nurodytais augalais, tačiau 37.2.1 papunktyje nurodyti vienmečiai augalai turi būti vyraujantieji ir auginami visą auginimo sezoną einamaisiais metais ne trumpiau kaip vieną kartą per penkerių metų laikotarpį (penkeri metai pradedami skaičiuoti nuo 2015 m., vėliau kas penkerius metus skaičiuojami nauji laikotarpiai)“.
13. Pakeičiu 401 punktą ir jį išdėstau taip:
„401. Dirvožemio ėminių ėmimo planavimą gali atlikti baigę žemės ūkio mokslo studijų krypties studijų programą (kurios metu išklausytas dirvotyros kursas) dirvožemio specialistai pagal akredituotos arba turinčios leidimą atlikti šių taisyklių 40.1 papunktyje nurodytus tyrimus laboratorijos patvirtintą dirvožemio agrocheminių savybių tyrimų metodiką.
Dirvožemio ėminius gali imti akredituotose laboratorijose dirbantys asmenys arba leidimą nurodytus tyrimus atlikti turinčios laboratorijos nustatyta tvarka pripažinti tinkamais šį veiksmą atlikti asmenys, arba tik savo ūkyje asmenys, baigę biomedicinos studijų srities žemės ūkio ir veterinarijos krypčių grupės žemės ūkio mokslus.
Dirvožemio ėminių ėmimo planavimą taip pat gali atlikti bei dirvožemio ėminius gali imti asmenys, turintys nustatytos formos kvalifikacijos tobulinimo pažymėjimus, kuriais pažymima, kad jie yra baigę Ekologinės augalininkystės mokymo programą (kodas – 596052004) konsultantams ir akredituoti pagal Konsultavimo įstaigų ir konsultantų akreditavimo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2007 m. gegužės 18 d. įsakymu Nr. 3D-242, veiklos sritį „konsultavimas ekologinės augalininkystės klausimais“.