Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

nutarimas

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2001 M. SAUSIO 25 D. NUTARIMO NR. 86 „DĖL LIGOS IR MOTINYSTĖS SOCIALINIO DRAUDIMO IŠMOKŲ NUOSTATŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2018 m. gegužės 30 d.Nr. 524

Vilnius

 

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. sausio 25 d. nutarimą Nr. 86 „Dėl Ligos ir motinystės socialinio draudimo išmokų nuostatų patvirtinimo“:

1. Pakeisti preambulę ir ją išdėstyti taip:

„Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo 3 straipsnio 5 dalimi, 6 straipsnio 6 dalimi, 14 straipsnio 8 dalimi, 15 straipsnio 2 dalimi, 18 straipsnio 3 ir 6 dalimis, 21 straipsnio 3 ir 5 dalimis, 23 straipsnio 5 dalimi, 24 straipsnio 4 ir 7 dalimis, 27 straipsnio 4 dalimi, 28 ir 29 straipsniais, 32 straipsnio 2 dalimi, 33 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos vidaus tarnybos statuto pakeitimo įstatymo 3 straipsnio 25 dalimi, Lietuvos Respublikos vidaus tarnybos statuto pakeitimo įstatymo Nr. XII-1855 3 straipsnio pakeitimo įstatymo 2 straipsniu, Lietuvos Respublikos tarnybos Kalėjimų departamente prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos statuto pakeitimo įstatymo 3 straipsnio 11 dalimi, Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos statuto pakeitimo įstatymo 61 straipsnio 1 dalimi ir Lietuvos Respublikos krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo Nr. VIII-723 65, 66, 67, 68, 70 ir 72 straipsnių pakeitimo įstatymo 7 straipsnio 6 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė n u t a r i a:“

2 Pakeisti nurodytuoju nutarimu patvirtintus Ligos ir motinystės socialinio draudimo išmokų nuostatus:

2.1. Pakeisti 10 punktą ir jį išdėstyti taip:

10. Minimalus dienos kompensuojamasis uždarbis ligos išmokai apskaičiuojamas 15 procentų šalies vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio, galiojusio užpraeitą ketvirtį iki teisės gauti ligos išmoką atsiradimo dienos, dydį, o motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros išmokoms – 6 bazinių socialinių išmokų, galiojusių praeitą ketvirtį iki teisės gauti motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmoką atsiradimo dienos, dydį dalijant iš tų metų vidutinio mėnesio darbo dienų skaičiaus (taikoma 5 darbo dienų savaitė).“

2.2. Pakeisti 11 punktą ir jį išdėstyti taip:

11. Minimalus dienos kompensuojamasis uždarbis profesinės reabilitacijos išmokai apskaičiuojamas profesinės reabilitacijos programos pradžios mėnesį galiojusių 2 valstybinių socialinio draudimo bazinių pensijų sumą dalijant iš tų metų vidutinio mėnesio darbo dienų skaičiaus (taikoma 5 darbo dienų savaitė).“

2.3. Pakeisti 17.3 papunktį ir jį išdėstyti taip:

17.3. iki pirmosios tėvystės ar atostogų vaikui prižiūrėti (toliau – vaiko priežiūros atostogos) dienos už juos buvo sumokėtos motinystės socialinio draudimo įmokos nuo ne mažesnės negu 12 MMA dydžio draudžiamųjų pajamų sumos per paskutinius 24 mėnesius (Įstatymo 19 straipsnio 1 dalies 3 punktas ir 22 straipsnio 1 dalies 3 punktas).“

2.4. Pakeisti 18.3 papunktį ir jį išdėstyti taip:

18.3. iki pirmosios tėvystės ar vaiko priežiūros atostogų dienos už juos buvo priskaičiuotos motinystės socialinio draudimo įmokos nuo ne mažesnės negu 12 MMA dydžio draudžiamųjų pajamų sumos per paskutinius 24 mėnesius (Įstatymo 19 straipsnio 1 dalies 3 punktas ir 22 straipsnio 1 dalies 3 punktas).“

2.5. Pakeisti 42.3 papunktį ir jį išdėstyti taip:

42.3. gaunamas Užimtumo tarnybos prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Užimtumo tarnyba) pranešimas, kad profesinės reabilitacijos programa sustabdoma ar nutraukiama; profesinės reabilitacijos išmokos mokėjimas nutraukiamas nuo tos dienos, nuo kurios sustabdomas ar nutraukiamas asmens dalyvavimas profesinės reabilitacijos programoje.“

2.6. Pakeisti 43 punktą ir jį išdėstyti taip:

43. Nutrauktas profesinės reabilitacijos išmokos mokėjimas atnaujinamas nuo tos dienos, nuo kurios asmuo tęsia anksčiau pradėtą profesinės reabilitacijos programą, gavus Užimtumo tarnybos pranešimą apie profesinės reabilitacijos programos atnaujinimą.“

2.7. Pakeiti 56 punktą ir jį išdėstyti taip:

56. Jeigu asmuo, gaunantis vaiko priežiūros išmoką, ar kitas iš tėvų (įtėvių), globėjų ar senelių, atitinkantis Įstatymo 22 straipsnio 1 dalies reikalavimus, kreipiasi dėl vaiko priežiūros išmokos už tą patį vaiką (ar tuos pačius vaikus), pasirinkta išmokos mokėjimo trukmė besikreipiančio asmens prašymu gali būti keičiama tik grąžinus permokėtą vaiko priežiūros išmokos sumą į Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetą (kai vaiko priežiūros išmokos mokėjimo trukmė keičiama išmoką gaunančiam asmeniui – permokėta suma įskaitoma į mokėtiną išmokos sumą).“

2.8. Pakeisti 57 punktą ir jį išdėstyti taip:

57. Įstatymo 22 straipsnio 3 dalyje nustatytais atvejais skiriant išmoką, laikotarpis, iš kurio draudžiamųjų pajamų apskaičiuojamas kompensuojamasis uždarbis, maksimalus ir minimalus mėnesinis kompensuojamasis uždarbis ir išmokos minimalus dydis, nustatomas įvertinant kitą dieną po nėštumo ir gimdymo atostogų pabaigos, o jeigu šių atostogų asmuo neturėjo, – vaiko gimimo, globos ar įvaikinimo dieną.“

2.9. Pakeisti 58 punktą ir jį išdėstyti taip:

58. Kai vaiko priežiūros atostogos skirtingų vaikų priežiūrai tuo pat metu suteikiamos motinai (įmotei), tėvui (įtėviui), globėjui (globėjai) ar seneliui (senelei), kiekvienam mokama vaiko priežiūros išmoka tik už tą vaiką, kurio priežiūrai šios atostogos suteiktos.“

2.10. Pakeisti 69.1 papunktį ir jį išdėstyti taip:

69.1. ligos išmokai – prašymas ir darbdavio pranešimas išmokai skirti (forma NP-SD); asmenys, nurodyti Įstatymo 8 straipsnio 3 dalyje, turi pateikti ir mokymosi ir (ar) kvalifikacijos pasiekimus (atitinkamo išsilavinimo įgijimą) įteisinantį dokumentą, jeigu jame esančių duomenų nėra valstybės ar žinybiniuose registruose, valstybės ir savivaldybės informacinėse sistemose, o asmenys, nurodyti Įstatymo 8 straipsnio 4 dalyje, – ir pažymą apie jų draudimo pagal Valstybinio socialinio draudimo įstatymo 6 straipsnio 4 dalį pabaigą; duomenis apie jų draudimo pabaigą teikia arba šią pažymą išduoda buvusi tarnyba (darbovietė) arba Karinių ir joms prilygintų struktūrų skyrius;“

2.11. Pakeisti 70.1 papunktį ir jį išdėstyti taip:

70.1. ligos išmokai – prašymą; asmenys, nurodyti Įstatymo 8 straipsnio 3 dalyje, turi pateikti ir mokymosi ir (ar) kvalifikacijos pasiekimus (atitinkamo išsilavinimo įgijimą) įteisinantį dokumentą, jeigu jame esančių duomenų nėra valstybės ar žinybiniuose registruose, valstybės ir savivaldybės informacinėse sistemose, o asmenys, nurodyti Įstatymo 8 straipsnio 4 dalyje, – ir pažymą apie jų draudimo pagal Valstybinio socialinio draudimo įstatymo 6 straipsnio 4 dalį pabaigą; duomenis apie jų draudimo pabaigą teikia arba šią pažymą išduoda buvusi tarnyba (darbovietė) arba Karinių ir joms prilygintų struktūrų skyrius;“

2.12. Pakeisti 96 punktą ir jį išdėstyti taip:

96. Teritorinis skyrius, remdamasis Socialinės paramos šeimai informacinėje sistemoje užregistruotais duomenimis apie tai, kad apdraustojo asmens, turinčio teisę į vaiko priežiūros išmoką, vaikui nustatyta laikinoji ar nuolatinė globa ar kad apdraustajam asmeniui, turinčiam teisę gauti vaiko priežiūros išmoką, teismo sprendimu laikinai ar neterminuotai apribota tėvų (tėvo ar motinos) valdžia arba apdraustasis asmuo teismo nutartimi atleistas ar nušalintas nuo globėjo pareigų, per 10 darbo dienų nuo šių duomenų užregistravimo dienos praneša apie tai apdraustojo asmens darbdaviui ir priima sprendimą neskirti vaiko priežiūros išmokos ar nutraukti jos mokėjimą nuo laikinosios globos nustatymo dienos, teismo sprendimo ar nutarties įsiteisėjimo dienos arba nuo skubiai vykdytino sprendimo ar nutarties įvykdymo dienos, taip pat ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo šio sprendimo priėmimo dienos išsiunčia apdraustajam asmeniui sprendimo nuorašą. Sprendime nurodoma vaiko priežiūros išmokos neskyrimo arba jos mokėjimo nutraukimo priežastis ir sprendimo apskundimo tvarka bei terminai.“

3. Šio nutarimo 2.5 ir 2.6 papunkčiai įsigalioja 2018 m. spalio 1 d.

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                      Saulius Skvernelis

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministras                                            Linas Kukuraitis