Pagėgių savivaldybės taryba
sprendimas
DĖL PAGĖGIŲ SAVIVALDYBĖS ŠVIETIMO ĮSTAIGŲ VADOVŲ DARBO APMOKĖJIMO SISTEMOS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2019 m. gruodžio 19 d. Nr. T-202
Pagėgiai
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 4 dalimi, Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų ir komisijų narių darbo apmokėjimo įstatymo 5, 8, 10, 11, 12, 13 straipsniais, Pagėgių savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:
1. Patvirtinti Pagėgių savivaldybės švietimo įstaigų vadovų darbo apmokėjimo sistemos tvarkos aprašą (pridedama).
2. Pripažinti netekusiu galios Pagėgių savivaldybės tarybos 2018 m. rugpjūčio 28 d. sprendimą Nr. T-117 „Dėl Pagėgių savivaldybės švietimo įstaigų vadovų pareiginės algos pastoviosios dalies koeficiento nustatymo ir jo keitimo tvarkos aprašo patvirtinimo“.
3. Sprendimą paskelbti Teisės aktų registre ir Pagėgių savivaldybės interneto svetainėje www.pagegiai.lt.
Šis sprendimas gali būti skundžiamas Regionų apygardos administracinio teismo Klaipėdos rūmams (Galinio Pylimo g. 9, 91230 Klaipėda) Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka per 1 (vieną) mėnesį nuo sprendimo paskelbimo ar įteikimo suinteresuotiems asmenims dienos.
Patvirtinta
Pagėgių savivaldybės tarybos
2019 m. gruodžio 19 d.
sprendimu Nr. T-202
PAGĖGIŲ SAVIVALDYBĖS ŠVIETIMO ĮSTAIGŲ VADOVŲ DARBO APMOKĖJIMO SISTEMOS TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Pagėgių savivaldybės švietimo įstaigų vadovų darbo apmokėjimo sistemos tvarkos aprašas (toliau – aprašas) reglamentuoja biudžetinių švietimo įstaigų, kurių savininkė yra Pagėgių savivaldybė, vadovų (toliau – švietimo įstaigų vadovai) pareiginės algos nustatymo ir didinimo tvarką, priemokų, premijų ir materialinių pašalpų skyrimo tvarką, apmokėjimą už darbą poilsio ir švenčių dienomis, nakties bei viršvalandinį darbą, budėjimą bei esant nukrypimams nuo normalių darbo sąlygų.
2. Šis aprašas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų ir komisijų narių darbo apmokėjimo įstatymu (toliau – Įstatymas), Lietuvos Respublikos darbo kodeksu.
II SKYRIUS
PAREIGINĖS ALGOS PASTOVIOSIOS IR KINTAMOSIOS DALIES NUSTATYMAS
5. Švietimo įstaigų vadovų pareiginės algos pastovioji dalis nustatoma pareiginės algos koeficientais pagal Įstatymo 5 priede numatytas koeficientų ribas. Koeficientai nustatomi pagal šiuos kriterijus: mokykloje ugdomų mokinių skaičių (bendrojo ugdymo mokyklų – rugsėjo 1 d., neformaliojo švietimo – spalio 1 d. duomenimis) ir vadovo pedagoginio darbo patirtį. Koeficientai didinami dėl veiklos sudėtingumo pagal šio aprašo 7 punkte nustatytus kriterijus.
6. Pareiginės algos koeficiento vienetas yra lygus pareiginės algos baziniam dydžiui. Pareiginės algos pastovioji dalis apskaičiuojama, atitinkamą pareiginės algos koeficientą dauginant iš pareiginės algos bazinio dydžio.
7. Švietimo įstaigų vadovų pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientas didinamas dėl veiklos sudėtingumo:
7.1. didinama 5 procentus:
7.1.1. ikimokyklinio ugdymo mokyklų, bendrojo ugdymo mokyklų vadovams atsakingiems už mokinių, turinčių specialiųjų ugdymosi poreikių, ugdymo organizavimą, jeigu šiose įstaigose ugdoma (mokoma) 10 ir daugiau mokinių, dėl įgimtų ar įgytų sutrikimų turinčių didelių ar labai didelių specialiųjų ugdymosi poreikių;
7.2. didinama 10 procentų:
7.2.2. už vadovavimą bazinei mokyklai, kurioje vyksta Valstybinės kalbos ir Lietuvos Respublikos Konstitucijos pagrindų egzaminai bei vadovavimą Pagėgių savivaldybės valstybinės kalbos mokėjimo kvalifikavimo komisijai;
8. Jei švietimo įstaigos vadovui taikytini du ir daugiau šio aprašo 7 punkte nustatyti kriterijai, jo pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientas didinamas ne daugiau kaip 25 procentais.
9. Nustatant pastoviosios dalies koeficientą ir jo didinimą, numatytą 7 punkte, atsižvelgiama į bendrą specialios tikslinės dotacijos mokymo lėšų sumą, skirtą Pagėgių savivaldybei ugdymo procesui organizuoti ir valdyti.
10. Pareiginės algos pastovioji dalis nustatoma mero potvarkiu, kurį rengia Švietimo, kultūros ir sporto skyrius. Pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientui nustatyti švietimo įstaigos vadovas pateikia merui prašymą, suderinęs jį su Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėju dėl prašymo pagrįstumo.
11. Vadovų pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientas mažinamas Savivaldybės administracijos direktoriaus teikimu:
11.1. jeigu gauta pagrįstų nusiskundimų (per paskutinius 12 mėnesių) dėl įstaigos ar jos vadovo veiklos;
11.2. jeigu pablogėja įstaigos vadovo darbo rezultatai ar įstaigos finansinė būklė (per paskutinius 12 mėnesių);
12. Švietimo įstaigų vadovų pareiginės algos kintamosios dalies dydis priklauso nuo praėjusių metų veiklos vertinimo (pagal vadovui nustatytas metines veiklos užduotis, siektinus rezultatus ir jų vertinimo rodiklius). Įvertinus švietimo įstaigos vadovo praėjusių kalendorinių metų veiklą:
12.1. labai gerai – nustatomas kintamosios dalies dydis 15 procentų nuo pareiginės algos pastoviosios dalies;
12.2. gerai – nustatomas kintamosios dalies dydis 10 procentų nuo pareiginės algos pastoviosios dalies;
13. Jeigu švietimo įstaigos vadovo metų veiklos ataskaita įvertinama nepatenkinamai dvejus metus iš eilės, Pagėgių savivaldybės taryba priima sprendimą atleisti švietimo įstaigos vadovą iš pareigų ir nutraukti su juo sudarytą darbo sutartį per 10 darbo dienų nuo švietimo įstaigos vadovo metų veiklos ataskaitos įvertinimo, neišmokant jam išeitinės išmokos
III SKYRIUS
PRIEMOKŲ IR PREMIJŲ MOKĖJIMAS
16. Švietimo įstaigos vadovo prašymu, atsižvelgiant į švietimo įstaigos darbo užmokesčio fondą bei Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus pateiktą išvadą dėl prašymo pagrįstumo (Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo derinimo žyma), Pagėgių savivaldybės mero potvarkiu, kurį rengia Dokumentų valdymo ir teisės skyrius, švietimo įstaigų vadovams gali būti skiriamos priemokos:
16.1. už papildomą darbo krūvį, kai yra padidėjęs darbų mastas atliekant pareigybės aprašyme nustatytas funkcijas neviršijant nustatytos darbo laiko trukmės;
17. Priemokos gali siekti iki 30 procentų pareiginės algos pastoviosios dalies dydžio ir būti mokamos iki nurodyto konkretaus termino, bet ne ilgiau kaip iki kalendorinių metų pabaigos. Priemokos skiriamos tik tokiu atveju, jeigu yra pakankamai lėšų švietimo įstaigos darbo užmokesčio fonde. Priemokų ir pareiginės algos kintamosios dalies suma negali viršyti 60 procentų pareiginės algos pastoviosios dalies dydžio.
18. Priemokos mokėjimas nutraukiamas, jei išnyksta jos skyrimo aplinkybės. Priemokos procentinis dydis mažinamas, jei pasikeičia aplinkybės, kurių pagrindu priemoka buvo skirta (sumažėja papildomo darbo krūvis, papildomų pareigų ar užduočių skaičius).
19. Švietimo įstaigos vadovo prašymu, atsižvelgiant į švietimo įstaigos darbo užmokesčio fondą bei Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus pateiktą išvadą dėl prašymo pagrįstumo (Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo derinimo žyma), Pagėgių savivaldybės mero potvarkiu, kurį rengia Dokumentų valdymo ir teisės skyrius, švietimo įstaigų vadovams gali būti skiriamos premijos:
19.1. atlikus vienkartines ypač svarbias švietimo įstaigos veiklai arba savivaldybę reprezentuojančias užduotis;
20. Premija gali būti skiriama ne daugiau kaip vieną kartą per metus. Ji negali viršyti švietimo įstaigos vadovui nustatytos pareiginės algos pastoviosios dalies dydžio.
IV SKYRIUS
MOKĖJIMAS UŽ DARBĄ POILSIO IR ŠVENČIŲ DIENOMIS, NAKTIES BEI VIRŠVALANDINĮ DARBĄ, BUDĖJIMĄ IR ESANT NUKRYPIMAMS NUO NORMALIŲ DARBO SĄLYGŲ
22. Už darbą poilsio ir švenčių dienomis, nakties bei viršvalandinį darbą, budėjimą ir esant nukrypimams nuo normalių darbo sąlygų švietimo įstaigos vadovui mokama Lietuvos Respublikos darbo kodekso nustatyta tvarka, proporcingai darbo laiko apskaitos žiniaraštyje nurodytam faktiškai dirbtam laikui pagal Pagėgių savivaldybės mero potvarkį, kurį rengia Dokumentų valdymo ir teisės skyrius.
V SKYRIUS
ŠVIETIMO ĮSTAIGŲ VADOVŲ PAPILDOMAS DARBAS
23. Švietimo įstaigos vadovas, norintis dirbti papildomą pedagogo darbą ar laikinai pavaduoti jo vadovaujamoje ar kitoje įstaigoje, Savivaldybės merui turi pateikti motyvuotą prašymą leisti laisvu nuo pagrindinės darbo funkcijos atlikimo laiku dirbti papildomą pedagogo darbą ir, jeigu ketina dirbti savo vadovaujamoje įstaigoje – Darbo tarybos ar, jei įstaigoje veikia darbuotojų profesinė sąjunga, profesinės sąjungos išvadą / rekomendaciją.
24. Prašyme turi būti nurodyta, kuriuo metu bus atliekama papildoma darbo funkcija, jos apimtis darbo valandomis ir atlyginimo koeficientas.
25. Jei pateiktas prašymas tenkinamas, sprendimas įforminamas Savivaldybės mero potvarkiu ir, vadovaujantis Lietuvos Respublikos darbo kodekso 35 straipsniu, Savivaldybės meras su švietimo įstaigos vadovu pasirašo susitarimą dėl papildomo darbo, kuris tampa darbo sutarties dalimi. Susitarimą dėl papildomo darbo viena darbo sutarties šalis gali nutraukti, įspėjusi raštu kitą darbo sutarties šalį prieš penkias darbo dienas. Susitarimas dėl papildomo darbo taip pat pasibaigia, nutrūkus pagrindinės darbo funkcijos darbo sutarčiai, nebent darbo sutarties šalys susitaria kitaip.
VI SKYRIUS
MATERIALINĖS PAŠALPOS SKYRIMO SĄLYGOS
27. Švietimo įstaigų vadovams, kurių materialinė būklė tapo sunki dėl jų pačių ligos, šeimos narių (sutuoktinio, vaiko (įvaikio), motinos (įmotės), tėvo (įtėvio), brolio (įbrolio), sesers (įseserės), taip pat išlaikytinių, kurių globėju ar rūpintoju yra paskirtas švietimo įstaigos vadovas, ligos ar mirties, stichinės nelaimės ar turto netekimo, jeigu yra švietimo įstaigos vadovo rašytinis prašymas ir pateikti atitinkamą aplinkybę patvirtinantys dokumentai, gali būti skiriama 3 minimaliųjų mėnesinių algų dydžio materialinė pašalpa iš švietimo įstaigai skirtų lėšų.
28. Mirus švietimo įstaigos vadovui, jo šeimos nariams iš švietimo įstaigai skirtų lėšų gali būti išmokama 3 minimaliųjų mėnesinių algų dydžio materialinė pašalpa, jeigu yra jo šeimos narių rašytinis prašymas ir pateikti mirties faktą patvirtinantys dokumentai.
VII SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
30. Švietimo įstaigų vadovams taikomos ir kitos Lietuvos Respublikos darbo kodekse ir kituose teisės aktuose nustatytos darbo apmokėjimo sąlygos.
31. Šio Aprašo įgyvendinimo kontrolę vykdo Savivaldybės kontrolės ir audito tarnyba ir Centralizuotas vidaus audito skyrius.