VALSTYBINĖS KAINŲ IR ENERGETIKOS KONTROLĖS KOMISIJOS

N U T A R I M A S

 

DĖL NAUDOJIMOSI AKCINĖS BENDROVĖS „ACHEMA“ GAMTINIŲ DUJŲ SKIRSTYMO SISTEMA TAISYKLIŲ DERINIMO

 

2013 m. birželio 7 d. Nr. O3-219

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos gamtinių dujų įstatymo (Žin., 2000, Nr. 89-2743; 2011, Nr. 87-4186) 49 straipsnio 3 dalimi, Reikalavimų naudojimosi gamtinių dujų perdavimo sistema taisyklėms ir naudojimosi gamtinių dujų skirstymo sistema taisyklėms, patvirtintų Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (toliau – Komisija) 2012 m. liepos 5 d. nutarimu Nr. O3-178 (Žin., 2012, Nr. 82-4331), 20, 21, 23 punktais bei atsižvelgdama į AB „Achema“ 2013 m. gegužės 15 d. raštą Nr. 002/1536, Komisijos Dujų ir elektros departamento Dujų skyriaus 2013 m. gegužės 29 d. pažymą Nr. O5-181 „Dėl Naudojimosi akcinės bendrovės „Achema“ gamtinių dujų skirstymo sistema taisyklių derinimo“, Komisija n u t a r i a:

Derinti Naudojimosi AB „Achema“ gamtinių dujų skirstymo sistema taisykles (pridedama).

Šis nutarimas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo (Žin., 1999, Nr. 13-308; 2000, Nr. 85-2566) nustatyta tvarka ir sąlygomis.

 

Komisijos pirmininkė                                                                Diana Korsakaitė

 

_________________

 

TVIRTINU

AB „Achema“ generalinis direktorius Valdemaras Vareika

2013 m. gegužės 13 d.

 

NAUDOJIMOSI AB „ACHEMA“ GAMTINIŲ DUJŲ SKIRSTYMO SISTEMA TAISYKLĖS

 

I. Bendrosios nuostatos IR TAIKYMO SRITIS

 

1. Naudojimosi AB „Achema“ gamtinių dujų skirstymo sistema taisyklės (toliau – Taisyklės) nustato naudojimosi AB „Achema“ gamtinių dujų skirstymo sistema tvarką bei sąlygas, gamtinių dujų skirstymo sistemos operatoriaus (toliau – SSO) ir gamtinių dujų skirstymo sistemos naudotojų teises ir pareigas bei atsakomybę.

2. Šios Taisyklės yra taikomos SSO, teikiančiam skirstymo paslaugas ir gamtinių dujų skirstymo sistemos naudotojams, kurie pagal dvišalėse skirstymo sutartyje nustatytas sąlygas yra prisiėmę įsipareigojimus naudotis gamtinių dujų skirstymo sistema, bei potencialiems gamtinių dujų skirstymo sistemos naudotojams.

3. Šiomis Taisyklėmis siekiama užtikrinti, kad SSO teikiamos paslaugos būtų skaidrios, nediskriminuotų esamų bei potencialių gamtinių dujų skirstymo sistemos naudotojų bei suteiktų jiems lygias, sąžiningas, objektyvias ir skaidrias sąlygas naudotis sistema ir būtų sudarytos visos įmanomos galimybės kuo efektyviau išnaudoti gamtinių dujų skirstymo sistemos pajėgumus.

4. Šios Taisyklės parengtos vadovaujantis bendraisiais skaidrumo ir viešumo, sistemų naudotojų nediskriminavimo, sąžiningumo, konkurencingumo skatinimo, saugumo ir patikimumo, aiškumo ir konkretumo, techninio ir ekonominio efektyvumo principais.

5. Šios Taisyklės parengtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos gamtinių dujų įstatymu (Žin., 2000, Nr. 89-2743; 2007, Nr. 43-1626; 2011, Nr. 87-4186), Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2002-02-05 įsakymu Nr. 43 „Dėl Gamtinių dujų perdavimo, paskirstymo, laikymo ir tiekimo taisyklių patvirtinimo“ bei vėlesniais taisyklių pakeitimais, Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2012-03-22 įsakymu Nr. 1-54 „Dėl Sutarčių su buitiniais vartotojais dėl gamtinių dujų tiekimo, perdavimo ir skirstymo standartinių sąlygų aprašo patvirtinimo“, Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2012-05-02 įsakymu Nr. 1-82 „Dėl Gamtinių dujų skirstymo ir vartotojų sistemų eksploatavimo taisyklių patvirtinimo“, Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (toliau – Komisija) 2012-07-05 nutarimu Nr. O3-178 „Dėl Reikalavimų naudojimosi gamtinių dujų perdavimo sistema taisyklėms ir naudojimosi gamtinių dujų skirstymo sistema taisyklėms patvirtinimo“.

6. Taisyklėse vartojamos sąvokos:

Gamtinių dujų skirstymo sistemos naudotojas – su SSO sudaręs gamtinių dujų skirstymo sutartį asmuo, kuris naudojasi SSO gamtinių dujų skirstymo sistema bei jo teikiamomis paslaugomis.

Nebuitinis gamtinių dujų skirstymo sistemos naudotojas – vartotojas, kuris pagal dvišalę gamtinių dujų skirstymo sutartį yra prisiėmęs įsipareigojimus naudotis gamtinių dujų skirstymo sistema ir perkantis gamtines dujas naudoti ne savo namų ūkio reikmėms.

Buitinis gamtinių dujų skirstymo sistemos naudotojas – fizinis asmuo, kuris pagal dvišalę gamtinių dujų skirstymo sutartį yra prisiėmęs įsipareigojimus naudotis gamtinių dujų skirstymo sistema ir perkantis gamtines dujas asmeninėms, šeimos ar namų ūkio reikmėms, nesusijusioms su ūkine, komercine ar profesine veikla.

7. Kitos Taisyklėse vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jas apibrėžia Lietuvos Respublikos gamtinių dujų sektorių reglamentuojantys teisės aktai.

 

II. SKIRSTYMO SISTEMOS NAUDOTOJŲ TEISĖS IR PAREIGOS

 

8. Gamtinių dujų skirstymo sistemos naudotojai įsipareigoja:

8.1. Prieš pradedant naudotis gamtinių dujų skirstymo sistema, sudaryti gamtinių dujų skirstymo sutartį su SSO.

8.2. Saugiai eksploatuoti naudotojų gamtinių dujų sistemas ir dujinius prietaisus.

8.3. Kartu su SSO atstovu dalyvauti plombuojant gamtinių dujų skirstymo sistemas (matavimo priemones) ir jų atjungimo bei aplankos linijų uždaromuosius įtaisus.

8.4. Užtikrinti, kad SSO įgalioti darbuotojai, pateikę tarnybinius pažymėjimus, nuo 7 iki 16 valandos galėtų kontroliuoti gamtinių dujų apskaitos sistemas (matavimo priemones) bei patikrinti gamtinių dujų apskaitos tvarkingumą.

8.5. Užtikrinti gamtinių dujų apskaitos sistemų (matavimo priemonių), esančių naudotojų valdose, saugumą ir jų plombų neliečiamumą.

8.6. Nedelsdami pranešti SSO apie naudotojo gamtinių dujų sistemos avarijas, sutrikimus ir gedimus, gaisrus bei jo teritorijoje esančių gamtinių dujų apskaitos sistemų (matavimo priemonių) darbo sutrikimus ar kitokius pažeidimus.

8.7. Neviršyti gamtinių dujų skirstymo sutartyje nustatyto leistino naudoti gamtinių dujų srauto (m3/val.).

8.8. Sumokėti už gamtinių dujų paskirstymą gamtinių dujų skirstymo sutartyje su SSO nustatyta tvarka ir terminais.

8.9. Gamtinių dujų sunaudojimas apskaitomas pagal įteisintų apskaitos prietaisų rodmenis ir nustatomas pasibaigus mėnesiui, surašant dvišalį aktą. Aktą surašo SSO įgaliotas asmuo ir gamtinių dujų skirstymo sistemos naudotojas ir su abiejų šalių parašais pateikia SSO iki naujo mėnesio 3-ios dienos.

8.10. Naudoti tik nustatyta tvarka suprojektuotas ir įrengtas gamtinių dujų sistemas, dujinius prietaisus.

8.11. Prieš 10 kalendorinių dienų raštu informuoti SSO, kiek tai būtina siekiant užtikrinti skirstymo teikimo paslaugos kokybę, apie skirstymo sistemos naudotojo nukrypimus nuo gamtinių dujų skirstymo sutartyje nustatyto gamtinių dujų vartojimo režimo.

8.12. Vykdyti kitas teisės aktuose nustatytas pareigas.

9. Nebuitiniai gamtinių dujų skirstymo sistemos naudotojai papildomai įsipareigoja:

9.1. Gamtinių dujų skirstymo sutartyje nustatytais terminais ir tvarka pristatyti SSO į priėmimo vietą gamtines dujas bei priimti iš SSO į pristatymo vietą paskirstytas dujas.

9.2. Laikytis gamtinių dujų skirstymo sutartyje nustatyto gamtinių dujų vartojimo režimo.

9.3. Užsakyti tik tokią naudotojo galią, kokia sistemos naudotojui yra reikalinga ir būtina, kad naudotojas galėtų tenkinti savo gamtinių dujų poreikį.

9.4. Prieš 70 kalendorinių dienų iki sekančių metų pradžios skirstymo įmonei pateikti prašymą dėl naudotojo galios ir gamtinių dujų kiekio poreikio, kuriame turi būti nurodyta: gamtinių dujų paskirstymo laikotarpis, gamtinių dujų priėmimo vieta, gamtinių dujų pristatymo vieta, didžiausias leistinas gamtinių dujų kiekis pristatymo vietoje (m3/val.), didžiausias per parą paskirstomas gamtinių dujų kiekis (naudotojo galia) pristatymo vietoje (m3/per parą), per metus į pristatymo vietą reikalingas paskirstyti gamtinių dujų kiekis (m3/metus), didžiausias gamtinių dujų slėgis pristatymo vietoje, barais (bar), naudotojo pavadinimas, adresas ir kiti duomenys apie naudotojo sistemą, jeigu reikalingi pakeitimai, informacija apie numatomą sezoninį gamtinių dujų paskirstymą, reikalingas pertraukiamas ar nepertraukiamas gamtinių dujų paskirstymas, informacija apie gamtinių dujų sistemą prižiūrintį bei atsakingą už naudotojo sistemos eksploatavimą asmenį.

9.5. Naudotojai, turintys 100 kW ir didesnės bendros galios dujinius prietaisus ar dujinius technologinius įrenginius, turi paskirti už naudotojo gamtinių dujų sistemos eksploatavimą atsakingus asmenis, atestuotus teisės aktų nustatyta tvarka.

9.6. Vykdyti pagrįstus SSO reikalavimus ir teikti reikalingą informaciją, siekiant subalansuoti skirstymo sistemos veikimą bei sudaryti sąlygas sistemos naudotojams saugiai ir efektyviai naudotis gamtinių dujų skirstymo sistema.

10. Buitiniai gamtinių dujų skirstymo sistemos naudotojai papildomai įsipareigoja:

10.1. Išklausyti saugaus gamtinių dujų naudojimo instruktažą ir informuoti šeimos narius, kaip saugiai naudotis gamtinių dujų sistema.

10.2. Periodiškai tikrinti dūmtraukius ir vėdinimo kanalus, susijusius su buitiniam naudotojui nuosavybės teise priklausančiomis ar teisėtai valdomomis patalpomis, kuriose naudojamos gamtinės dujos, prireikus juos valyti ir remontuoti.

11. Gamtinių dujų skirstymo sistemos naudotojų teisės:

11.1. Gauti iš SSO tikslią informaciją apie SSO pavadinimą, buveinės adresą, įmonės kodą ir teisinę formą, teikiamas paslaugas ir jų teikimo sąlygas, gamtinių dujų tarifus (kainas) bei teikiamų paslaugų kainas, pranešimų apie tarifus (kainas) pateikimo būdus, ginčų nagrinėjimo tvarką.

11.2. Reikalauti išaiškinimo, kokiu pagrindu yra suskaičiuotas mokestis ir / ar nepriemoka (skola) už paskirstytas gamtines dujas ir suteiktas paslaugas.

11.3. Reikalauti SSO, kad būtų atlikta neeilinė matavimo priemonės patikra. Jeigu, atlikus neeilinę matavimo priemonės patikrą, buvo nustatyta, kad gamtinių dujų matavimo priemonė atitinka jai nustatytus metrologinius reikalavimus, gamtinių dujų skirstymo sistemos naudotojas, reikalavęs atlikti neeilinę matavimo priemonės patikrą, privalo apmokėti SSO išlaidas, patirtas neeilinės matavimo priemonės metrologinės patikros metu.

11.4. SSO neužtikrinus sistemos naudotojui paskirstyti reikalingo dujų kiekio, reikalauti iš SSO atlyginti pagrįstus nuostolius už ataskaitinį laikotarpį atsisakytą paskirstyti gamtinių dujų kiekį.

11.5. Reikalauti iš SSO atlyginti tiesioginius nuostolius, patirtus dėl nepatiektų ir (ar) netinkamos kokybės gamtinių dujų.

11.6. Iškilus šalių ginčams kreiptis į Komisiją ir Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą, kurios gina gamtinių dujų vartotojų teises ir interesus. Ginčai tarp buitinio gamtinių dujų vartotojo ir SSO nagrinėjami ir sprendžiami pagal Sutarčių su buitiniais vartotojais dėl gamtinių dujų tiekimo, perdavimo ir skirstymo standartinių sąlygų aprašo nuostatų 54–56 punktus.

12. Nebuitinių gamtinių dujų skirstymo sistemos naudotojų papildomos teisės:

12.1.Vienašališkai nutraukti gamtinių dujų skirstymo sutartį, jeigu SSO nevykdo ar netinkamai vykdo sutartinius įsipareigojimus ir tai yra esminis gamtinių dujų skirstymo sutarties pažeidimas, remiantis Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 6.217 straipsnyje numatytais pagrindais.

12.2. Aptikus klaidą SSO pateiktoje sąskaitoje už gamtinių dujų skirstymą, kreiptis į SSO dėl sąskaitos peržiūrėjimo ir tikslinimo.

13. Buitinių gamtinių dujų skirstymo sistemos naudotojų papildomos teisės:

13.1. Nutraukti gamtinių dujų skirstymo sutartį, jei keičiamos gamtinių dujų skirstymo sutarties sąlygos ir jos buitiniam naudotojui yra nepriimtinos. Buitinis naudotojas turi teisę nutraukti gamtinių dujų skirstymo sutartį vienašališkai ir neatlygintinai Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 6.390 straipsnio 1 dalyje nustatytomis sąlygomis.

 

III. SSO TEISĖS IR PAREIGOS

 

14. SSO pareigos:

14.1. Saugiai, patikimai, ekonomiškai ir efektyviai eksploatuoti gamtinių dujų skirstymo sistemą.

14.2. Skirstyti gamtines dujas SSO ir gamtinių dujų skirstymo sistemos naudotojo sutartyje nustatytomis sąlygomis.

14.3. Teikti esamiems ir potencialiems naudotojams skaidrias gamtinių dujų skirstymo paslaugas, nediskriminuojant ir neišskiriant jų galimybių kuo efektyviau išnaudoti ir (ar) gauti teisę pasinaudoti gamtinių dujų skirstymo sistema bei jos techninėmis galimybėmis.

14.4. Teisės aktų nustatyta tvarka prijungti naujas naudotojų gamtinių dujų sistemas.

14.5. Nedelsiant informuoti gamtinių dujų sistemos naudotojus apie gamtinių dujų sistemos avarijas, gedimus ir gamtinių dujų skirstymo režimo pažeidimus, dėl kurių gali būti sumažintas, apribotas arba nutrauktas gamtinių dujų skirstymas, bei apie dujų sistemos avarines situacijas, gedimo ar pažeidimo likvidavimo laiką.

14.6. Ne vėliau kaip prieš 3 mėnesius iki darbų pradžios informuoti gamtinių dujų skirstymo sistemos naudotoją apie numatomą gamtinių dujų skirstymo apribojimą ar nutraukimą dėl būtinų skirstymo sistemos remonto ar kitų naudotojų sistemų prijungimo darbų.

14.7. SSO dėl būtinų gamtinių dujų skirstymo sistemos remonto ar kitų vartotojų sistemų prijungimo darbų apribodamas ar nutraukdamas gamtinių dujų skirstymą, apie tai papildomai įspėja vienu iš šių būdų (paštu, elektroniniu paštu, per kurjerį, faksimiliniu ryšiu) gamtinių dujų sistemos naudotoją ne vėliau kaip prieš 48 valandas iki gamtinių dujų skirstymo nutraukimo arba apribojimo.

14.8. Gamtinių dujų skirstymo sistemos naudotojui, gavus raštišką SSO pranešimą apie gamtinių dujų skirstymo apribojimą ar nutraukimą ir per 10 kalendorinių dienų nepasiūlius kito abiem pusėms priimtino gamtinių dujų skirstymo apribojimo ar nutraukimo laiko arba visai su tuo nesutinkant, SSO pats nustato gamtinių dujų skirstymo apribojimo ar nutraukimo datą.

14.9. Skelbti viešai visą parą veikiančios avarinės tarnybos telefono numerį.

14.10. Gamtinių dujų skirstymo sistemos naudotojui prašant, padėti lokalizuoti avarijas naudotojo gamtinių dujų sistemoje. Jeigu avarija skirstymo sistemos naudotojo gamtinių dujų sistemoje buvo sukelta dėl skirstymo sistemos naudotojo veiksmų, avarinės tarnybos nurodytą lokalizavimo paslaugos mokestį sumoka avariją sukėlęs skirstymo sistemos naudotojas.

14.11. Ekstremalios padėties atveju imtis visų priemonių, kad būtų kiek įmanoma mažiau apribotas gamtinių dujų paskirstymas.

14.12. Gamtinių dujų skirstymo sistemos naudotojo pageidavimu teikti informaciją apie skirstomų gamtinių dujų vidutinę žemutinę dujų degimo šilumos vertę ar kitus gamtinių dujų kokybės rodiklius.

14.13. Įrengti ir eksploatuoti gamtinių dujų apskaitos sistemas ir matavimo priemones bei nustatytais terminais jas tikrinti, raštu nurodant naudotojo gamtinių dujų sistemos trūkumus.

14.14. Tikrinti gamtinių dujų apskaitos sistemas ir jų matavimo priemones pagal Valstybinės metrologijos tarnybos patvirtintą patikros periodiškumą.

15. SSO teisės:

15.1. Iš gamtinių dujų skirstymo sistemos naudotojų, kurių įrenginiai prijungti prie skirstymo sistemos, gauti gamtinių dujų apskaitos prietaisų rodmenis ar kitą informaciją, reikalingą pareigoms ir funkcijoms atlikti.

15.2. SSO darbuotojams, gavus sistemos naudotojų, patalpų savininkų ar teisėtų valdytojų sutikimą patekti į gamtinių dujų skirstymo sistemos naudotojų teritorijas ir (ar) patalpas, kad įrengtų, prižiūrėtų ar keistų gamtinių dujų apskaitos prietaisus ar fiksuotų jų rodmenis.

15.3. Reguliariai tikrinti gamtinių dujų skirstymo sistemos naudotojų gamtinių dujų suvartojimą bei gamtinių dujų apskaitos matavimo priemonių tvarkingumą. Tikrinimo rezultatus įforminti pažyma, aktu, o buitiniams gamtinių dujų skirstymo sistemos naudotojams – žyma atsiskaitymo knygelėje.

15.4. Reikalauti iš esančių ir potencialių gamtinių dujų skirstymo sistemos naudotojų informacijos, kuri reikalinga, siekiant suteikti teises naudotis gamtinių dujų skirstymo sistema bei jos techninėmis galimybėmis.

15.5. Apriboti arba nutraukti gamtinių dujų skirstymą kai nustatoma, kad gamtinių dujų skirstymo sistema kelia grėsmę žmonių gyvybei, sveikatai arba turtui, jei kita gamtinių dujų skirstymo sutarties šalis nevykdo arba netinkamai vykdo gamtinių dujų skirstymo sutartimi prisiimtus įsipareigojimus, avarinių situacijų, ekstremalios padėties atvejais, dėl būtinų gamtinių dujų skirstymo sistemos remonto ir kitų gamtinių dujų sistemų prijungimo darbų ir kitais įstatymų nustatytais atvejais.

15.6. Gauti užmokestį iš gamtinių dujų skirstymo sistemos naudotojų už paskirstytas dujas ir suteiktas paslaugas.

15.7. Buitinio gamtinių dujų skirstymo sistemos naudotojo nemokumo atveju nutraukti gamtinių dujų skirstymo paslaugos teikimą bei atnaujinti, kai naudotojas sumoka įsiskolinimus SSO už dujų skirstymo nutraukimo, skirstymo atnaujinimo patirtas išlaidas, remiantis Komisijos patvirtintais gamtinių dujų tiekimo atjungimo ir prijungimo įkainiais.

15.8. Vienašališkai nutraukti gamtinių dujų skirstymo sutartį, jeigu gamtinių dujų sistemos naudotojas nevykdo ar netinkamai vykdo ir tai yra esminis gamtinių dujų skirstymo sutarties pažeidimas, remiantis Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 6.217 straipsnyje numatytais pagrindais.

 

IV. NAUJŲ VARTOTOJŲ PRIJUNGIMO PRIE SKIRSTYMO SISTEMOS TVARKA IR SĄLYGOS

 

IV.I. PRAŠYMO NAUDOTIS SKIRSTYMO SISTEMA PATEIKIMO TVARKA IR SĄLYGOS

 

16. Prašymą naudotis gamtinių dujų skirstymo sistema gali pateikti visi fiziniai ir juridiniai asmenys, pageidaujantys naudotis gamtinių dujų skirstymo sistema.

17. Naujas gamtinių dujų skirstymo sistemos naudotojas, pageidaujantis naudotis gamtinių dujų skirstymo sistema, turi pateikti SSO prašymą prisijungti prie gamtinių dujų skirstymo sistemos, užpildydamas specialiai parengtą naujo naudotojo prašymo formos šabloną (1 ir 2 priedai).

18. Naudotojas, pageidaujantis prisijungti prie gamtinių dujų skirstymo sistemos kaip nebuitinis gamtinių dujų skirstymo sistemos naudotojas, prašyme turi nurodyti: juridinio asmens pavadinimą, kodą, adresą ir kontaktus susisiekti; prijungiamo objekto paskirtį, planuojamą gamtinių dujų naudojimo pradžios datą, numatomą gamtinių dujų poreikį, išdėstomą laikotarpiais, įvertindamas maksimalius ir minimalius valandinius, paros gamtinių dujų sunaudojimo pajėgumus; gamtinių dujų suvartojimo sezoniškumą ketvirčiais, mėnesiais bei kitus pagrindinius duomenis apie naudotojo gamtinių dujų sistemą; žemės sklypo planą su sklypo ribomis ir pageidaujamą dujotiekio įvado vietą, VĮ Registrų centro pažymėjimus apie įregistruotą žemės sklypą ir teises į jį bei apie įregistruotus statinius ir teises į juos, įmonės registravimo pažymėjimo kopiją ir įmonės rekvizitus.

19. Naudotojas, pageidaujantis prisijungti prie gamtinių dujų skirstymo sistemos kaip buitinis gamtinių dujų skirstymo sistemos naudotojas, prašyme turi nurodyti: vardą, pavardę, asmens kodą, adresą bei kitus kontaktus, reikalingus susisiekiti; dujofikuojamo objekto adresą, prijungiamo objekto bei planuojamų naudoti gamtinių dujų paskirtį; šildomų patalpų plotą bei gamtinių dujų naudojimo pradžios datą ir kitą informaciją; žemės sklypo planą su sklypo ribomis ir pageidaujamą dujotiekio įvado įrengimo vietą, VĮ Registrų centro pažymėjimus apie įregistruotą žemės sklypą ir teises į jį bei apie įregistruotus statinius ir teises į juos arba leidimą statybai.

20. SSO, išnagrinėjęs naujojo naudotojo prašymą, ne vėliau kaip per 45 kalendorines dienas nuo prašymo gavimo informuoja naująjį naudotoją apie savo sprendimą ir siūlomas prijungimo sąlygas. Prijungimo sąlygose turi būti nurodyta įmokos už prijungimą dydis ir jos mokėjimo terminai, naujų gamtinių dujų skirstymo sistemų įrengimo terminas, skirstomų gamtinių dujų kiekis (m3) ir slėgis (bar).

21. Naujojo naudotojo sistemos prijungimo prie gamtinių dujų skirstymo sistemos sąlygas rengia ir išduoda SSO, besiverčiantis licencijuota veikla toje teritorijoje.

22. Naujasis naudotojas, sutinkantis su prijungimo sąlygomis, privalo su SSO sudaryti prijungimo sutartį.

23. Naujojo naudotojo sistema prie SSO gamtinių dujų sistemos prijungiama per 15 darbo dienų, jeigu naujasis naudotojas įvykdė jam išduotų prijungimo sąlygų reikalavimus, pateikė naudotojo gamtinių dujų sistemos pripažinimo tinkamu naudoti aktą ir pagal įkainius SSO apmokėjo prijungimo sutartyje nustatytą įmoką už sistemos prijungimą.

24. Skirstymo paslauga pradedama teikti prijungus naujojo naudotojo gamtinių dujų sistemą prie SSO gamtinių dujų skirstymo sistemos bei SSO ir naujajam naudotojui sudarius gamtinių dujų skirstymo sutartį.

 

IV.II. PRIJUNGIMO PRIE SKIRSTYMO SISTEMOS ĮKAINIŲ SKAIČIAVIMO TVARKA

 

25. Kiekvienas naujasis naudotojas už prijungimą prie gamtinių dujų skirstymo sistemos turi SSO sumokėti įmoką už prijungimą.

26. Įmoką už prijungimą apskaičiuoja SSO, prie kurios gamtinių dujų skirstymo sistemos prijungiamas naujasis naudotojas.

27. Įmoka už prijungimą apskaičiuojama vadovaujantis Komisijos patvirtinta metodika.

 

V. NAUDOJIMOSI SKIRSTYMO SISTEMA SUTARTIES SUDARYMO TVARKA, SĄLYGOS IR FORMA

 

V.I. SKIRSTYMO SUTARTIES SUDARYMO TVARKA IR SĄLYGOS

 

28. Sudarant gamtinių dujų skirstymo sutartį su gamtinių dujų skirstymo sistemos naudotoju turi būti nurodyta gamtinių dujų skirstymo sutarties šalys ir jų rekvizitai, gamtinių dujų kiekis, kokybė, kaina ir / arba nuoroda į tinklalapį, kuriame paslaugų kainos skelbiamos viešai, gamtinių dujų priėmimo ir / arba pristatymo vietos, skirstymo, transportavimo tvarka, gamtinių dujų skirstymo, skirstymo ribojimo ar nutraukimo sąlygos, informacijos apie gamtinių dujų, teikiamų paslaugų kainas pateikimo tvarka, paslaugų teikimo sąlygos, šalių įsipareigojimai, atsakomybė, atsiskaitymo tvarka, sutarties terminas, pakeitimo ir nutraukimo sąlygos, ginčų nagrinėjimo tvarka.

29. Gamtinių dujų skirstymo sutarties šalių rekvizituose turi būti nurodytas SSO bei gamtinių dujų skirstymo sistemos naudotojų pavadinimai (buitinio gamtinių dujų skirstymo sistemos naudotojo vardas, pavardė, gimimo data), įmonės ar fizinio asmens kodai, atstovaujančio asmens ar savininko vardas, pavardė, buveinės ar gyvenamosios vietos adresas ir kontaktai susisiekti. Taip pat gamtinių dujų skirstymo sutartyje turi būti nurodyta SSO avarinės tarnybos kontaktinė informacija, atsiskaitomoji sąskaita, į kurią gamtinių dujų skirstymo sistemos naudotojas turi vykdyti mokėjimus gamtinių dujų skirstymo laikotarpiu.

30. Gamtinių dujų skirstymo sutartyje gamtinių dujų kiekis nurodomas remiantis naujo naudotojo prašyme „Dėl naujo nebuitinio (buitinio) vartotojo prijungimo prie AB „Achema“ gamtinių dujų sistemos“ nurodytais duomenimis bei SSO pateiktomis prijungimo sąlygomis.

31. SSO privalo skirstyti gamtinių dujų skirstymo sistemos naudotojams kokybiškas gamtines dujas, kurių kokybė bei sudėtis turi atitikti teisės aktų nustatytus reikalavimus:

32. Jei į pristatymo vietą pristatomos gamtinės dujos neatitinka gamtinių dujų kokybės reikalavimų ir gamtinių dujų skirstymo sutartyje nurodytų sąlygų, naudotojas turi teisę atsisakyti priimti tokias gamtines dujas. Iškilę ginčai dėl gamtinių dujų kokybės sprendžiami šalių tarpusavio susitarimu, o nepavykus susitarti – išankstine neteismine skundų nagrinėjimo tvarka nagrinėjami Valstybinėje energetikos inspekcijoje.

33. Gamtinių dujų skirstymo sistemos naudotojams gamtinių dujų kaina nustatoma įvertinus pagal konkrečioje pristatymo vietoje apskaitytą gamtinių dujų kiekį ir pagal Komisijos nustatytas vartotojų grupes, taikant šioms grupėms nustatytas kainas. Konkrečiais metais prijungtiems naujiems naudotojams, kurie dujas naudojo (transportavo) ne visus metus, SSO tais metais turi taikyti atitinkamai grupei nustatytą gamtinių dujų paskirstymo kainą, įvertindamas gamtinių dujų vartojimo paskirtį.

34. Avarinių situacijų ir ekstremalios padėties atveju gamtinių dujų skirstymas gali būti nutrauktas arba apribotas pagal Gamtinių dujų tiekimo patikimumo užtikrinimo priemonių aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008 m. vasario 26 d. nutarimu Nr.163 (Žin., 2008, Nr. 27-966; 2012, Nr. 39-1930).

35. Gamtinių dujų skirstymo sutartys, jų pakeitimai, papildymai ir priedai gali būti sudaromi raštu arba elektroninių ryšių priemonėmis, ir tik su gamtinių dujų skirstymo sistemos naudotojais, kurie pagal teisės aktų nustatytus reikalavimus turi įrengtą naudotojo gamtinių dujų sistemą ir kuri yra prijungta prie SSO gamtinių dujų skirstymo sistemos.

36. Kiekvienai sudarytai gamtinių dujų skirstymo sutarčiai SSO suteikia numerį ir gamtinių dujų skirstymo sutartyje nurodo jos sudarymo vietą ir datą. Gamtinių dujų skirstymo sutartis įsigalioja nuo jos pasirašymo dienos ir galioja iki kiekvienų metų gruodžio 31d. ir laikoma pratęsta kiekvieniems sekantiems metams, jeigu per mėnesį iki gamtinių dujų skirstymo sutarties galiojimo pabaigos nebus kurios nors šalies pareiškimo dėl gamtinių dujų skirstymo sutarties nutraukimo ar jos peržiūrėjimo.

 

V.II. GAMTINIŲ DUJŲ SKIRSTYMO PASLAUGOS KAINŲ NUSTATYMO BEI TAIKYMO TVARKA IR SĄLYGOS

 

37. Įmonėms, besiverčiančioms gamtinių dujų skirstymo veikla, Komisija nustato viršutines paslaugų kainų ribas, reguliuoja skirstymo paslaugų bei gamtinių dujų sistemos balansavimo paslaugų kainas. Komisija, nustatydama reguliuojamas kainas, nustato reikalavimus SSO teikti paslaugas kainomis, pagrįstomis sąnaudomis, įskaitant protingumo kriterijų atitinkančią investicijų grąžą.

38. Konkrečias gamtinių dujų skirstymo kainas, neviršijančias nustatytų kainų viršutinių ribų, kiekvienais metais nustato SSO. Nustatytas ir Komisijos patvirtintas kainas SSO viešai skelbia savo interneto tinklalapyje www.achema.lt.

39. Gamtinių dujų kiekio ir naudotojo galios (pajėgumų) diferencijavimo principai nustatomi kainų nustatymo metodikose. Siekiant išvengti kryžminio subsidijavimo tarp naudotojų grupių, reguliuojamos kainos ir jų diferencijavimo taisyklės skelbiamos viešai gamtinių dujų įmonių interneto svetainėse. Skirstymo sąlygos tos pačios grupės sistemos naudotojams turi būti vienodos, o jų nustatymo principai privalo būti pagrįsti, objektyvūs, skaidrūs ir nediskriminuojantys.

40. SSO buitiniams gamtinių dujų skirstymo sistemos naudotojams tarifus nustato kas pusę metų. Buitiniams gamtinių dujų skirstymo sistemos naudotojams nustatytą tarifą sudaro prognozuojamų gamtinių dujų konkrečios skirstymo kainos ir skirtumo tarp ankstesnio tarifų galiojimo laikotarpio prognozuotų ir faktinių gamtinių dujų kainų suma.

 

VI. INFORMACIJOS KEITIMOSI TARP GAMTINIŲ DUJŲ SKIRSTYMO SISTEMOS NAUDOTOJŲ IR SSO TVARKA

 

41. Visi šalių pranešimai, nurodymai, prognozės, reikalavimai, duomenų pateikimai ar pakeitimai ir kita informacija turi būti siunčiama sutartyje nustatyta matavimo priemonės rodmenų pateikimo forma ir būdu paštu, elektroniniu paštu, per kurjerį arba faksimiliniu ryšiu, jeigu šalys gamtinių dujų skirstymo sutartyje nenustato kitaip. Jeigu siunčiamoji šalis nori gauti šios informacijos gavimo patvirtinimą, gavėjas turi pateikti tokį patvirtinimą.

42. SSO, siekdamas sudaryti kuo optimalesnes galimybes naujiems naudotojams gauti reikalingą informaciją, norint pasinaudoti gamtinių dujų skirstymo sistema, savo interneto tinklalapyje www.achema.lt skelbia reikalingų pateikti privalomų dokumentų sąrašą. Taip pat yra sudaromos sąlygos susipažinti su esamomis skirstymo paslaugų teikiamomis kainomis bei nuorodomis į informaciją, kuo remiantis jos nustatomos.

 

VII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

43. Skundai ir ginčai dėl Taisyklių nesilaikymo ar sąlygų pažeidimų nagrinėjami teisės aktų nustatyta tvarka.

 

SUDERINTA

Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos

2013 m. birželio 7 d. nutarimu Nr. O3-219

 

VES vadovaujantysis inžinierius – energetikas

A. Gaigalas

 

 

Suderinta:

 

 

 

Vyriausiasis energetikas

V. Virkutis

 

 

Santechnikos cecho viršininkas

R. Sinkevičius

 

_________________

 

Priedas Nr. 1

prie 2013-____-___  Naudojimosi AB „Achema“ gamtinių dujų skirstymo sistema taisyklių

 

___________________________________________________________________________

(juridinio asmens pavadinimas, įmonės kodas)

 

___________________________________________________________________________

(buveinė, telefonas, faksas, el. paštas)

AB „Achema“

PRAŠYMAS

DĖL NAUJOJO NEBUITINIO VARTOTOJO PRIJUNGIMO

PRIE AB „ACHEMA“ GAMTINIŲ DUJŲ SISTEMOS

 

20___ m. __________mėn. ____ d.

_________________

(vieta)

 

Prašome išduoti prijungimo sąlygas, suprojektuoti ir prijungti mūsų įmonės dujų sistemą prie _______________________________________________ dujotiekio.

(dujotiekio pavadinimas)

 

 

PRIJUNGIAMO OBJEKTO PASKIRTIS:

 

 

OBJEKTO ADRESAS:

 

 

DUJAS PLANUOJAMA NAUDOTI NUO (data):

 

 

 

DUJOS BUS NAUDOJAMOS (pabraukti):       šildymui, karšto vandens ruošimui,  gamybai ir technologijos reikmėms, kitoms reikmėms.

 

NUMATOMAS DUJŲ POREIKIS:

 

Metai

1

20___ m.

2

20___ m.

3

20___ m.

4

20___ m.

5

20___ m.

6

20___ m.

7

20___ m.

8

20___ m.

Metinis, tūkst. m3

 

 

 

 

 

 

 

 

Maks. valandinis, m3

 

 

 

 

 

 

 

 

Min. valandinis, m3

 

 

 

 

 

 

 

 

Maks. paros, m3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Metai

9

20___ m.

10

20___ m.

11

20___ m.

12

20___ m.

13

20___ m.

14

20___ m.

15

20___ m.

Metinis, tūkst. m3

 

 

 

 

 

 

 

Maks. valandinis, m3

 

 

 

 

 

 

 

Min. valandinis, m3

 

 

 

 

 

 

 

Maks. paros, m3

 

 

 

 

 

 

 

 

DUJŲ SUVARTOJIMO SEZONIŠKUMAS (% nuo metinio dujų kiekio)

I ketvirtis

II ketvirtis

III ketvirtis

IV ketvirtis

 

Sausis

Vasaris

Kovas

Balandis

Gegužė

Birželis

Liepa

Rugpjūtis

Rugsėjis

Spalis

Lapkritis

Gruodis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PAGRINDINIAI DUOMENYS APIE VARTOTOJO SISTEMĄ:

Įrenginių duomenys:

 

Tipas

 

Skaičius, vnt.

 

Galingumas, kW

 

Darbinis slėgis, bar

 

 

 

Kita informacija:

 

Planuojamų šildyti patalpų plotas, m2

 

Rezervinis kuras

 

Kita*

 

 

PRIDEDAMI DOKUMENTAI:

1. Planas (žemės sklypo planas su sklypo ribomis ir pageidaujama įvado vieta) (situacijos planas);

2. Registro įmonės pažymėjimas apie įregistruotą žemės sklypą ir teises į jį;

3. Registro įmonės pažymėjimas apie įregistruotus statinius ir teises į juos;

4. Įmonės registravimo pažymėjimo kopija, įmonės rekvizitai.

 

* AB „Achema“ pasilieka sau teisę reikalauti papildomos informacijos, kuri yra reikalinga prijungiant naujo vartotojo sistemą prie AB „Achema“ gamtinių dujų sistemos.

 

ĮGALIOTAS ATSTOVAS

 

A. V.

(pareigos, vardas, pavardė, parašas)

 

_________________

 

Priedas Nr. 2

prie 2013-____-____  Naudojimosi AB „Achema“  gamtinių dujų skirstymo sistema taisyklių

 

__________________________________________________________________________

(vardas, pavardė, a. k.)

__________________________________________________________________________

(adresas, telefonas, jeigu turite nurodykite el. paštą, mob. tel. nr., faksą)

 

AB „Achema“

P R A Š Y M A S

DĖL NAUJOJO BUITINIO VARTOTOJO SISTEMOS PRIJUNGIMO

PRIE AB „ACHEMA“ GAMTINIŲ DUJŲ SISTEMOS

 

20___ m. __________mėn. ____ d.

_________________

(vieta)

Prašau išduoti prijungimo sąlygas, suprojektuoti ir prijungti mano dujofikuojamo objekto dujų sistemą prie AB „Achema“ gamtinių dujų sistemos, adresu _________________________________________

__________________________________________________________________________ .

Dujos bus naudojamos (pažymėti):

1. Patalpų šildymui

 

2. Karšto vandens ruošimui

 

3. Maisto ruošimui

 

4. Gamybai ar kitoms reikmėms

 

Patalpų šildomas plotas (m2) _____________________

 

Gamtines dujas planuoju naudoti nuo (data) __________________

 

Kita informacija* ____________________________________________________

 

* AB „Achema“ pasilieka sau teisę reikalauti papildomos informacijos, kuri yra reikalinga prijungiant naujo vartotojo sistemą prie AB „Achema“ gamtinių dujų sistemos.

 

PRIDEDAMI DOKUMENTAI:

1. Planas (žemės sklypo planas su su sklypo ribomis bei pageidaujama įvado vieta);

2. Registro įmonės pažymėjimas apie įregistruotą žemės sklypą ir teises į jį;

3. Registro įmonės pažymėjimas apie įregistruotus statinius ir teises į juos.

 

 

____________________________________

(vardas, pavardė, parašas)

 

_________________