LIETUVOS RESPUBLIKOS

HIPOTEKOS ĮSTATYMO PAKEITIMO IR PAPILDYMO

ĮSTATYMAS

 

1996 m. rugsėjo 24 d. Nr. I-1542

Vilnius

 

(Žin., 1992, Nr. 31-951; 1994, Nr. 76-1419)

 

1 straipsnis. 3 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 3 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

3 straipsnis. Turtas įkeičiamas sudarant sutartį tarp kreditoriaus ir įkeičiamo turto savininko ar asmens, turinčio į tą turtą patikėjimo teisę (toliau vadinama - savininkas), arba surašant hipotekos lakštą.“

 

2 straipsnis. 4 straipsnio papildymas

Papildyti 4 straipsnį antrąja dalimi:

„Hipotekinio reikalavimo suma, palūkanos ir delspinigiai negali būti didinami, taip pat skolinio įsipareigojimo įvykdymo terminas negali būti sutrumpintas hipotekinio kreditoriaus ir skolininko ar įkeisto turto savininko susitarimu be visų paskesnės eilės kreditorių raštiško sutikimo.“

 

3 straipsnis. 8 straipsnio papildymas

Papildyti 8 straipsnį šeštąja dalimi:

„Jeigu įkeistas turtas pereina valstybės arba savivaldybės nuosavybėn paveldėjimo teise ar įkeistas bešeimininkis turtas perduodamas teismo sprendimu valstybės arba savivaldybės nuosavybėn, kreditorius turi teisę reikalauti įvykdyti skolinį įsipareigojimą iš valstybės arba savivaldybės ne daugiau nei įkeisto turto vertė.“

 

4 straipsnis. 9 straipsnio trečiosios dalies pakeitimas

9 straipsnio trečioje dalyje vietoj žodžio „statinių“ įrašyti žodžius „nesančių žemės sklypo priklausiniais“ ir šią dalį išdėstyti taip:

„Įkeičiant žemę, hipoteka neapima ant jos pastatytų statinių, nesančių žemės sklypo priklausiniais, bei iš šios žemės gaunamų pajamų.“

 

5 straipsnis. 11 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 11 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

11 straipsnis. Įmonės įkeitimas apima tą įmonės turtą, kuris įrašytas į įmonės įkeisto turto sąrašą.“

 

6 straipsnis. 13 straipsnio papildymas

Papildyti 13 straipsnį trečiąja dalimi:

„Įkeisto turto savininkui nutraukus įkeisto turto draudimo sutartį, pažymėtą hipotekinėje sutartyje, hipotekinis kreditorius turi teisę kreiptis į hipotekos įstaigą dėl pirmalaikio skolos išieškojimo ta pačia tvarka, kaip ir suėjus skolos grąžinimo terminui.“

 

7 straipsnis. IV skyriaus pripažinimas netekusiu galios

IV skyrių pripažinti netekusiu galios.

 

8 straipsnis. 26 straipsnio pakeitimas

26 straipsnyje vietoj žodžio „nutarimu“ įrašyti žodį „nutartimi“ ir šį straipsnį išdėstyti taip:

26 straipsnis. Hipoteka įsigalioja nuo jos įregistravimo hipotekos knygoje. Bet kokie įrašai hipotekos knygoje atliekami hipotekos teisėjo nutartimi.“

 

9 straipsnis. 28 straipsnio pakeitimas

28 straipsnyje vietoj žodžio „nutarimu“ įrašyti žodį „nutartimi“ ir šį straipsnį išdėstyti taip:

28 straipsnis. Jei hipotekai įregistruoti susidaro kliūčių, hipotekos teisėjas prašymą įregistruoti hipoteką gali rašytine motyvuota nutartimi atmesti arba paskirti terminą kliūtims pašalinti. Jei kliūtys iki paskirto termino nepašalinamos, prašymas atmetamas.“

 

10 straipsnis. 29 straipsnio pakeitimas

29 straipsnyje vietoj žodžio „nutarimo“ įrašyti žodį „nutarties“ ir šį straipsnį išdėstyti taip:

29 straipsnis. Visi įrašai hipotekos knygoje turi būti padaryti nutarties priėmimo arba kitą darbo dieną.“

 

11 straipsnis. 30 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 30 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

30 straipsnis. Hipoteką įregistravus, hipotekos įstaiga per 24 valandas apie tai privalo pranešti įkeisto turto registrui.

 

12 straipsnis. 34 straipsnio pirmosios dalies pakeitimas

34 straipsnio pirmojoje dalyje vietoj žodžių „turto įkeitimo“ įrašyti žodį „hipotekine“ ir šią dalį išdėstyti taip:

„Apsauginė hipoteka įregistruojama remiantis hipotekine sutartimi. Sutartyje turi būti nurodyta:

1) sutarties sudarymo data;

2) sutarties šalys;

3) sutarties turinys: įkeičiamasis turtas, nurodant esamas kitokias teises į jį; jo buvimo vieta, registracijos numeris; turtu apsaugojamos skolos suma arba maksimalus apsaugojamas įsipareigojimų dydis ir paskolos naudojimo sritis; įsipareigojimo įvykdymo terminas; palūkanos ir jų mokėjimo terminai; jei įsipareigojimas bus vykdomas pagal reikalavimą, - nuo kada kreditorius gali reikalauti įvykdyti įsipareigojimą; jei bus registruojama sąlyginė hipoteka, - tiksliai nurodyta sąlyga, kuriai esant hipoteka galios, arba sąlyga, kurią įvykdžius hipoteka įsigalios, taip pat sąlygos, dėl kurių vienos iš šalių pareiškimu turi būti susitarta.“

 

13 straipsnis. 35 straipsnio pirmosios dalies pakeitimas

Pakeisti 35 straipsnio pirmąją dalį ir ją išdėstyti taip:

„Lakštinė hipoteka įregistruojama hipotekos įstaigoje remiantis hipotekine sutartimi arba vienašališku įkeičiamo turto savininko prašymu, kuriame išdėstytos turto įkeitimo sąlygos. Laštinę hipoteką galima įregistruoti tik tuo atveju, jeigu yra nurodyta įkeitimu apsaugomo skolinio įsipareigojimo suma ir įvykdymo data.“

 

14 straipsnis. 39 straipsnio pakeitimas

39 straipsnyje išbraukti paskutinį sakinį ir šį straipsnį išdėstyti taip:

39 straipsnis. Įkeitimo sutarties šalių raštišku prašymu apsauginė hipoteka gali būti perregistruota į lakštinę hipoteką. Jei yra įkeistas svetimas turtas, hipotekai perregistruoti reikalingas raštiškas įkeisto turto savininko sutikimas. Perregistruotai lakštinei hipotekai paliekamas apsauginės hipotekos eiliškumas kitų hipotekų atžvilgiu.“

 

15 straipsnis. 46 straipsnio pirmosios dalies pakeitimas

46 straipsnio pirmojoje dalyje išbraukti žodžius „miesto, rajono“ ir šią dalį išdėstyti taip:

„Jeigu hipotekos lakštas yra prarastas, skolininkas ar kreditorius gali prašyti apylinkės teismą pripažinti prarastą lakštą negaliojančiu ir atstatyti pagal jį teises Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka (šaukiamoji teisena).“

 

16 straipsnis. VI skyriaus pavadinimo pakeitimas

VI skyriaus pavadinime vietoj žodžio „užstatymas“ įrašyti žodį „įkeitimas“ ir jį išdėstyti taip:

 

VI. HIPOTEKOS PERLEIDIMAS IR ĮKEITIMAS“.

 

17 straipsnis. 48 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 48 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

48 straipsnis.

Vardinis hipotekos lakštas perleidžiamas hipotekos įstaigoje vertybiniams popieriams perleisti nustatyta indosamento tvarka.“

 

18 straipsnis. 52 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 52 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

52 straipsnis. Hipotekinis kreditorius gali įkeisti savo hipotekinį reikalavimą gaunamai paskolai apsaugoti. Įkeičiant hipotekinį reikalavimą, skolos grąžinimo terminas negali būti ilgesnis už hipotekinėje sutartyje nurodytą skolos grąžinimo terminą.“

 

19 straipsnis. 53 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 53 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

53 straipsnis. Jeigu skolininkas sutartyje nustatytu terminu neįvykdo įsipareigojimo, kreditorius gali kreiptis į hipotekos įstaigą dėl skolos išieškojimo. Hipotekos teisėjas per 3 dienas priima nutartį areštuoti įkeistą turtą ir areštavimo ar kitą darbo dieną praneša turto registrui(-ams) bei įspėja skolininką ir įkeisto turto savininką, kad, negrąžinus skolos per 1 mėnesį, įkeistas turtas bus parduotas iš varžytinių.“

 

20 straipsnis. 54 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 54 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

54 straipsnis. Nuo įkeisto turto arešto momento įkeisto turto savininkas netenka teisės perleisti turtą kitiems asmenims, taip pat įkeisti, išnuomoti ar kitokiomis teisėmis jį apsunkinti, kirsti įkeistame žemės sklype augantį mišką, parduoti ar naikinti daiktus, kurie įstatymo laikomi turto priklausiniais, reikalauti padalinti įkeistą turtą ar atskirti priklausinius nuo įkeisto turto. Sutartys, sudarytos pažeidžiant šiuos draudimus, teismine tvarka gali būti pripažintos negaliojančiomis.“

 

21 straipsnis. 55 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 55 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

55 straipsnis. Pajamos, gautos iš įkeisto turto po šio turto arešto, apskaitomos atskirai nuo įkeisto turto ir panaudojamos visų esamų hipotekinių kreditorių reikalavimams tenkinti.“

 

22 straipsnis. 56 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 56 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

56 straipsnis. Negrąžinus skolos per 1 mėnesį nuo įkeisto turto arešto dienos, kreditorius pakartotinai kreipiasi su prašymu į hipotekos įstaigą dėl skolos išieškojimo. Gavęs prašymą, hipotekos teisėjas per 3 dienas priima nutartį už skolą įkeistą turtą parduoti iš varžytinių ir kitą darbo dieną praneša apie tai turto registrui. Hipotekos teisėjo nutartis kartu su kreditoriaus prašymu išieškoti skolą bei turto registro bylos kopija per 3 dienas išsiunčiama teismo antstolių kontorai prie apylinkės teismo.

Jeigu 2 mėnesiams praėjus nuo įkeisto turto arešto kreditorius nesikreipė dėl skolos išieškojimo, hipotekos teisėjas priima nutartį panaikinti įkeisto turto areštą ir nutarties priėmimo ar kitą darbo dieną praneša apie tai turto registrui.“

 

23 straipsnis. 58 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 58 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

58 straipsnis. Varžytinės skelbiamos ir vykdomos Civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka. Jas vykdo teismo antstolis pagal hipotekos įstaigos, įregistravusios hipoteką, buvimo vietą.“

 

24 straipsnis. Įstatymo papildymas 581–585 straipsniais

Papildyti Įstatymą 581–585 straipsniais:

581 straipsnis. Kreditorius, padavęs prašymą už skolą įkeistą turtą parduoti iš varžytinių, ne vėliau kaip prieš 7 dienas iki varžytinių privalo raštu pranešti teismo antstoliui įkeitimo sumą bei nurodyti prašomą patenkinti reikalavimų sumą.

Asmenys, kurie turi vykdomuosius dokumentus kitose bylose, gali prisijungti prie išieškojimo paduodami prašymą teismo antstoliui šio straipsnio pirmojoje dalyje nurodytu terminu.

582 straipsnis. Teismo antstolis kiekvienam parduodamam turtui surašo varžytinių lapą, kuriame nurodo:

1) parduodamą iš varžytinių įkeistą turtą;

2) turtui paliekamus apribojimus (nuomą, servitutus ir kita) bei prievoles;

3) įkainojimo sumą;

4) pradinę turto kainą per varžytines.

Kreditorių reikalavimai surašomi jų tenkinimo eilės tvarka nurodant tikslias sumas.

583 straipsnis. Varžytinės pradedamos nuo pradinės turto kainos, kuri gali būti turto įkainojimo suma arba bendroji suma, priklausomai nuo to, kuri iš jų yra didesnė. Bendrąją sumą sudaro turtą apribojanti skola bei vykdymo išlaidos.

584 straipsnis. Jeigu turto kaina gauta varžytinėse, bet kuriam hipotekiniam kreditoriui pasirodo per maža, jis gali per 10 dienų nuo varžytinių dienos reikalauti naujų varžytinių, pasiūlęs ne mažiau kaip dešimtadaliu didesnę kainą už tą, už kurią turtas buvo parduotas. Kreditoriams varžytinių neužprotestavus, vyresnysis teismo antstolis patvirtina turto pardavimo varžytinėse aktą ir ne vėliau kaip kitą darbo dieną perduoda jį hipotekos įstaigai bei išsiunčia pirkėjui.

585 straipsnis. Hipotekos teisėjas per 3 darbo dienas nuo turto pardavimo varžytinėse akto gavimo dienos priima nutartį baigti hipoteką.“

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS                                                  ALGIRDAS BRAZAUSKAS