LIETUVOS RESPUBLIKOS
Į S T A T Y M A S
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS PATAISOS DARBŲ KODEKSO PAKEITIMO IR PAPILDYMO
1993 m. spalio 19 d. Nr. I-280
Vilnius
Pakeisti ir papildyti Lietuvos Respublikos pataisos darbų kodeksą (Žin., 1971, Nr. 20-142; 1973, Nr. 21-195; 1977, Nr. 9-107; 1981, Nr. 28-331; 1983, Nr. 13-129; 1985, Nr. 28-308; 1986, Nr. 19- 198, 36-379; 1987, Nr. 33-391; 1990, Nr. 23-554; 1991, Nr. 8-214, 36-975):
1. 23, 24, 25 ir 37 straipsnių ketvirtųjų dalių antrąsias pastraipas, 32 ir 33 straipsnių pirmųjų dalių antrąsias pastraipas ir 38 straipsnio trečiosios dalies antrąją pastraipą išdėstyti taip:
2. 23, 24 ir 25 straipsnių penktąsias dalis išdėstyti taip:
3. 32 straipsnio antrąją dalį išdėstyti taip:
5. 43 straipsnį išdėstyti taip:
„43 straipsnis. Nuteistųjų teisė įsigyti maisto produktų ir būtiniausių reikmenų
Nuteistiesiems leidžiama įsigyti maisto produktų ir būtiniausių reikmenų už pinigus, uždirbtus laisvės atėmimo vietose, o nuteistiems nedarbingiems asmenims, nėščioms moterims, žindyvėms ir nepilnamečiams – taip pat ir už pinigus, esančius jų asmeninėse sąskaitose.
Dirbantiems ir gerai besielgiantiems nuteistiesiems pataisos darbų įstaigos viršininkas arba jo pavaduotojas gali leisti įsigyti maisto produktų ir būtiniausių reikmenų ir už pinigus, esančius jų asmeninėse sąskaitose.
Darbingiems, tačiau neaprūpintiems darbu nuteistiesiems, jeigu jie gerai elgiasi, leidžiama įsigyti maisto produktų ir būtiniausių reikmenų už pinigus, esančius jų asmeninėse sąskaitose. Tokių nuteistųjų sąrašą tvirtina pataisos darbų įstaigos viršininkas.
Maisto produktų bei būtiniausių reikmenų, kuriuos pataisos darbų įstaigose leidžiama pirkti nuteistiesiems, sąrašą ir kiekį nustato Pataisos darbų įstaigų vidaus tvarkos taisyklės.“
„44 straipsnis. Nuteistųjų teisė įsigyti literatūros ir rašymo reikmenų
Nuteistiesiems leidžiama už lėšas, esančias jų asmeninėse sąskaitose, įsigyti neribotą kiekį literatūros bei rašymo reikmenų, taip pat prenumeruoti laikraščius ir žurnalus.
Teisę prenumeruoti nuteistiesiems laikraščius ir žurnalus turi jų giminaičiai, taip pat kiti fiziniai bei juridiniai asmenys.“
7. 47 straipsnį išdėstyti taip:
„47 straipsnis. Nuteistųjų teisė gauti siuntinius, perdavimus ir banderoles su spauda
Nuteistiesiems, laikomiems pataisos darbų kolonijose, ilgalaikio pasimatymo metu, o nuteistiesiems, laikomiems kalėjimuose bendrojo režimo sąlygomis, auklėjimo darbų kolonijose ir laisvės atėmimo vietų stacionarinėse gydymo įstaigose, trumpalaikio pasimatymo metu leidžiama gauti perdavimą. Šis perdavimas neįskaitomas į bendrą šio kodekso 23-25, 32, 37 ir 38 straipsniuose nustatytą siuntinių ir perdavimų skaičių.
Nuteistieji, laikomi laisvės atėmimo vietų stacionarinėse gydymo įstaigose, siuntinius ir perdavimus gauna pagal teismo jiems paskirtos pataisos darbų įstaigos režimo rūšies normas.
Perdavimas neturi sverti daugiau kaip dešimt kilogramų. Siuntinio svorį nustato Lietuvos Respublikos pašto taisyklės.
Tvarką, kuria siuntiniai, perdavimai ir banderolės su spauda priimami ir įteikiami nuteistiesiems, taip pat daiktų, kuriuos nuteistiesiems gauti draudžiama, sąrašą nustato Pataisos darbų įstaigų vidaus tvarkos taisyklės.
8. 471 straipsnio pirmąją dalį išdėstyti taip:
9. 48 straipsnyje:
1) įrašyti tokią antrąją dalį:
10. 501 straipsnį išdėstyti taip:
„501 straipsnis. Nuteistųjų teisė dalyvauti rinkimuose, referendumuose ar visuotinėse apklausose (plebiscituose)
Asmenys, atliekantys laisvės atėmimo bausmę, turi teisę dalyvauti Lietuvos Respublikos Prezidento, Lietuvos Respublikos Seimo rinkimuose, taip pat referendumuose ir visuotinėse apklausose (plebiscituose).
11. 54 straipsnį išdėstyti taip:
„54 straipsnis. Išskaitos iš nuteistųjų bendrojo darbo užmokesčio
Nuteistųjų išlaikymo išlaidos iš dalies apmokamos iš jų darbo užmokesčio išskaitant: pataisos darbų kolonijose – 25 procentus, pataisos darbų kolonijose–gyvenvietėse – 10 procentų, auklėjimo darbų kolonijose – 20 procentų, kalėjimuose – 25 procentus bendrojo darbo užmokesčio. Šios išskaitos nedaromos iš darbo užmokesčio dalies, priskaičiuotos už nustatytos išdirbio normos viršijimą, bei premijų.
Be to, iš bendrojo darbo užmokesčio, išskyrus pataisos darbų kolonijose–gyvenvietėse, išskaitomi 5 procentai į nuteistojo neliečiamąją asmeninės sąskaitos dalį, kurios naudoti nuteistasis neturi teisės. Ypatingais atvejais bausmės atlikimo metu, pataisos darbų įstaigos viršininkui leidus, nuteistasis gali panaudoti pinigų sumas, esančias neliečiamojoje asmeninės sąskaitos dalyje. Likusi šioje sąskaitoje pinigų suma nuteistajam išduodama tik paleidimo iš laisvės atėmimo vietos metu arba pervedant jį į pataisos darbų koloniją–gyvenvietę.
Padarius išskaitas iš nuteistojo darbo užmokesčio, nustatytas šio straipsnio pirmojoje ir antrojoje dalyse, iš likusios uždarbio sumos daromos išskaitos pagal vykdomuosius raštus ir kitus vykdomuosius dokumentus Lietuvos Respublikos civilinio kodekso nustatyta tvarka.
Alimentai nepilnamečiams vaikams apskaičiuojami pagal nuteistojo visą darbo užmokestį ir išskaitomi pirmiau negu išskaitos nuteistųjų išlaikymo išlaidoms iš dalies apmokėti.
12. 541 straipsnyje žodžius „vienas šimtas rublių“ pakeisti žodžiais „vieno minimalaus gyvenimo lygio dydžio pinigų suma“.
13. 67 straipsnyje:
1) pirmosios dalies šeštąją pastraipą pripažinti netekusia galios, o septintąją ir aštuntąją pastraipas laikyti atitinkamai šeštąja ir septintąja;
2) antrojoje dalyje žodžius „nuteistieji, išvardinti Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 54 straipsnio šeštojoje dalyje ir 541 straipsnio trečiame, penktame ir šeštame punktuose“ pakeisti žodžiais „nuteistieji, išvardinti Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 54 straipsnio septintojoje ir aštuntojoje dalyse bei 541 straipsnio trečiame ir penktame punktuose“.
14. Iš 69 straipsnio pirmosios dalies septintosios pastraipos išbraukti skaičius „33 , 37 ir 38“, o po skaičių „23–25“ įrašyti žodį „ir“.
15. 721 straipsnio trečiąją dalį pripažinti netekusia galios, o šio straipsnio ketvirtąją ir penktąją dalis laikyti atitinkamai trečiąja ir ketvirtąja dalimis.